Graanzakken den netten Inboedel, IUBI It No. S W. A. DE RBJCKE, INSPAN, een Kalfvaars, Hat best» adros voor ^anutac'uren is dat van L. E. RIVIERE Groots Markt, hoek Gravenstraat, Middelburg. -ssst Hoop verkoopingea, aantasleip, em. Financieele Berichten. Marktberichten. Uit de Pers. FEUILLETON. Dwaalioctileo langs de M-Belyisciie grens. Burgerlijke Stand. Advertentiën. in alle prijzen voorhanden bij middelburg. STOOMBOOTDIENST Goes—DordtRotterdam en Amsterdam, Admiraal de Ruyter en Stad Goes passagiersvracht De Gemeente-Ontvanger van GOES herinnert aan de betaling der verschenen Gemeentebelastingen. Schoolgelden School A en Meisjesschool zoomede de Hondenbelasting zijn 1 Sep tember a. s. geheel invor derbaar, terwijl wat den Hoofdelijken Omslag betreft, vooralsnog met betaling der helft genoegen zal worden genomen. Zij, die door de tegenwoor dige tijdsomstandigheden uitstel van betaling verlan gen, gelieven zich daartoe ten kantore van den Ont vanger te vervoegen. VERKOOPEN Vrijdag 28 Augustus 1914, plm. 6 H.A. Twee Werkpaarden, Ondergeteekenden geven bij deze kennis aan de houders der stallingen dat het plaatsen der paarden op den marktdag voortaan Meer zoo geregeld mogelijk zal plaats hebben. D. J. DRONKERS ZOON. te koop te koop 40 klampen Vaamhout en 3000 Musters, en te koop gevraagd Noten Stammen, te koop een Werkpaard, een veulendragend Paard, te koop een Werkpaard, een Melkmeisje. 8,-12,- 8,3011,30 12,- 12- 11- 11- lange vor Koninklijk Steunco OP! Feu i De Broeden m- St. Maartensdijk. Door bet gemeentebe stuur werd gisteren alhier aanbesteed het maken ,van 299 M2 trottoir en 4 zinkput ten in de Boschstraat. Ingeschreven werd door de heerenGroffen, te St. Maartens dijk voor [812; W. Wandel, te Nieuwer- kerk voor f810; J. Knuist, te St. Maar tensdijk f708; P. M- Geluk, te St. Maar tensdijk voor f662; C. M. Hartog Dz., te St. Maartensdijk voor f613. Laatstgenoemde is als minste inschrij ver het werk gegund. De Minister van Financiën maakt he kend a. dat op 22 Augustus j.l. bij de be taalmeesters in kas was f3.238.051.29; b. dat op denzelfden dag door de Ne- derlandsche Bank, ingevolge art. llbis Van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 2.371.798.141/2; c. dat op den genoemden datum in omloop was aan schatkistbiljetten f20.770.000; en aan schatkistpro messen f 51 150.000; terwijl met inbegrip van de Indragen welke daarvan hij de betaalmeesters in kas wa ren aan zilverbons in omloop waren f 12.724.119.50. (Stct.) Goes, 25 Augustus 1914. Aanvoer tamelijk van tarwe en haver. Nieuwe tarwe f9.— a f 11.Oude rogge f9.perH.L. Haver f7.60 a 9.—per 100 K.G. Opgaaf van de marktzetters der gemeente. Eieren per 100 stuks f3.50 a f3.60. Mid- denprjjs per 25' stuks f 0.90. Aan particulie ren verkocht fl. Boter per kilo fl.20 a 11.30. Middenprijs per halve kilo f0.62. Aan particulieren ver kocht f0.675. Afwijkende boterf 0.—per kilo. Aanvoer tamelijk. Opgaaf van de Landbouw-Maatschappij. Boter fl.20 a fl.30. Rekenprijs f 1.25. Aan particulieren verkocht f 1.35 per K.G. Eieren f 3.50 a f 4.—. Rekenprijs f 3.75. Aan particulieren verkocht f 0.p. lOOstuks. Eierenverkoop Onderafd. Zuid-Bev. V.P.N. Aanvoer 7500 eieren. Prijs f4.per 100 stuks. Rouw op het Va ti ca an. De „Standaard" driestart: Er is wel geen twijfel aan, of de alge- meene ontroering, die .Europa in onrust houdt, heeft ook op het Vaticaan haar slachtoffer gevergd. Voor den toch reeds lijdenden grijsaard was de uitgebroken oorlogstoestand in hooge mate aangrijpend. De neologische Fransche regeering, on der Viviani, in bond met het Protestant- sche Engeland en piet het Grieksch-ortho- doxe Rusland, aanvallend op den eenig getrouwen Keizer van Oostenrijk, met dien van Duitschland als bondgenoot, het was een verwikkeling van den alge- meenen toestand, die voor het hoofd der Roomsch-Katholieke Kerk niet anders dan schier angstig spannend moest zijn. Aan die ontroering heeft blijkbaar zijn toch reeds aangegrepen zenuwgestel geen weerstand kunnen bieden, en eer de pu blieke opinie er op voorbereid kon zijn, overviel heel Europa het bericht van zijn bezwijken. Zoo ooit, dan zal in een oogenblik als we thans doorleven, de keuze van zijn opvolger ook de politieke geesten, ver deel en. Steeds pleegt de bijeenroeping van het Conclave de regeeringen in Frankrijk en Spanje, in Oostenrijk en Italië, en niet minder in Duitschland in zeer hooge mate te interesseeren. Er hangt zooveel van af, van wat na tionaliteit en van wat geestesrichting de nieuw optredende Kerkvoogd zijn zal. (Van onzen eigen redacteur.) III. Hoe de reis verder ging door de Bra- bantsche binnenlanden is met geen pen te beschrijven en op geen stafkaart aan te wijzen. Nu eens door laag dennenhout, dan weer over een kleurige heidevlakte, voer de onze weg ons langs nederige boeren- stulpjes en eenvoudige arbeidershuisjes, daar zeer spaarzamelijk neergezet. Van een drietal ontmoetingen wil ik u tot slot nog vertellen, 'k Zal geen poging wagen u te beschrijven hoe wij onzen weg vonden. Het zij genoeg te weten, dat we dien vonden. Onze trouwe karren voerden ons langs smalle landpaadjes, zich in ein- delooze verte door de vlakte slingerend, en ze sleepten ons door mulle zandwegen. Wie was hier ook ooit tevoren per rijwiel doorgedrongen Do eerste ontmoeting had, meen ik, plaats bij 't Hollandsche grenskantoor van Hazeldonk. Ook hier zouden we zonder bezwaar een heel eind de grens gepasseerd kun nen hebben, doch de chef van het grens kantoor kpesterde niet veel verwachting van een verder oprukken Tenslotte zou den we toch vast loopen, trots het bezit van pas, rijwielkaart, visitekaartjes, en sigaren. Men behoeft den kerkvoogd, die nu stierf, slechts met Leo XIII te vergelij ken, om het gewicht te gevoelen, dat aan deze keuze hangt De vijf genoemde Mogendheden zijn zich hiervan ten volle bewust. Vooral te Wieenen en te Berlijn zal wat op het Vaticaan zoo diepen rouwe bracht, de politieke spanning nog ver- hoogen. Een biddend volk. Onder dit opschrift schrijft de „Stan daard": Het verwarmde en vertroostte, dat de bedehuizen in deze ernstige dagen hun deuren openden, en dat ook midden in de week duizenden en nogmaals duizen den voor het gebed saam vloeiden. Men zag dit niet alleen onder de be lijdende Christenen, maar ook van mo derne zijde was er gebedsdrang. Zelfs een blad als de „Nieuwe Courant" nam ditmaal het element van het gebed onder zijn beschouwingen op. Dit heeft ons verblijd. Alleen hinderde ons, wat K., in dit blad, niet als inzender, maar onder redac- tievorm schreef, ter bestrijding van an- derer gedachten. Ons wil voorkomen, dat zoo iets thans liefst te mijden is. Een van zin en een van gevoelen zijn we nu eenmaal niet. Ook bij den drang tot het gebed is verschil van motief en voorstelling nu eenmaal niet te mijden. En dit hindert ook niet. Laat K. zijn gevoelen geven, gelijk wij 't onze, maar laat die twee in stille rust naast elkan der staan. Voor beide is thans plaats. Wat vooral in 'een oogenblik als we thans doorleven, te mij'den is en blijft, is het vooropzetten van wat ons in 't heilige verdeelen zou. En daarom geve een ieder aan eigen impuls uiting, maar onthoud.; zich van critiek op wat in anderer gemoed omgaat. Waar 't op aankomt is maar. dat er nu niet maar in enkele separate kringen gebed zij, yiaar dat ons Volk als geheel, als eenheid, in de gebedsstemming overga. Daarom zou het zoo gewenscht zijn, indien, dreigde er nog ernstiger gevaar, éénzelfde algexneene Bededag voor alle Kerken gekozen werden dat op dien éénen dag geheel het nationale leven zich voor God stelde. Protestanten, Room- schen, Orthodoxen, Modernen, Israëlieten en Theosofen. Eén dag des gebeds voor allen en dan op dien dag stilstand in het maatschappelijk leven. Liefst, als 't kon, met vasten erbij. Dit ware te verkrijgen, zoo één der kerken zich tot de overige Kerken en tot de Synagogen wendde. Maar beter nog, zoo yan de Regeering het aanzoek aan alle Kerken en Syna gogen uitging, om één bepaalden, door haar aan te wijzen dag, voor dit treden van heel 't vplk voor zijn God te be stemmen. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den muryen van 25 Aug. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor litbiituut te De Rilt Hoogste barometerstand 766.0 te Bres- lau, laagste stand 757.2 te Bodo. Verwachting tot den avond van 26 Aug. Zwakke tot matige winden uit Zuide lijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkte lucht. Droog weer, behoudens kans op. onweer. Aanvankelijk nog warm. TERNEUZEN. Huw. voltr.: 20 Leendert Snaaijer, ,24 j. jm. en Pieternella Sara Verbrugge, 21 j- jd Geboren: 16, Cornells Johannes, z. v. Johannes van Maelsaeke en Maatje Re- mijn; 18, Jean Baptiste, z. v. Marinus Franciscus Van den Bossche en Maria Estercam; 19, Johanna Catharina, d. v. Adriaan Verpoorte en Adriana Dieleman; Hier. op dat anders zoo eenzame plekske aan de grens, leefde men als 't ware mee met den oorlog. Gedurig werd kanon gebulder gehoord, vooraf wanneer de wind gunstig was, werd een onafgebroken vuren vernomen. Ook de laatste tram van Turnhout nu rijdt deze niet meer, de rails liggen te verroesten had niet weinig ongerust heid meegebracht. De chef-machinist, die een zoon bij het leger heeft, had vreese- lijke verhalen opgedischt. Uit de richting van Antwerpen had hij schieten gehoord en in Turnhout ging het van mond tot mond, dat de Duitschers binnen weinige uren een aanval op de sterke vesting Antwerpen zouden wagen. We informeerden naar het pad, en lie ten tiet gehuchtje Hazeldonk tot z'n rust wederkeeren. Ook de volgende ontmoeting bracht weer eenige afwisseling in onzen toch al interessanten tocht en niet minder in het eentonige leven van onze dappere cavaleristen, wier zorg voor hun paarden gedurenden den ganscben dag het eenige verzet is. Geen krant bereikt daar de arme jon gens. En hun familieleden...? Geen oude moeder, zelfs geen bezorgde zuster durft 't wagen haar betrekkingen aldaar eens op te zoeken, minder om 't gevaar let wel dan om de bezwaren, die de reis met zich zou brengen. Toch zagen we niets dan vergenoegde gezichten. Daar strompelden zij het erf van een boerenliuizinge af. Paulina, d. v. Abraham Klaassen en Fran- cina de Jonge; 20, Jacomina. d. v. Le- vinus Krijn de Kraker en Jozina Zegers; 21, Elisabeth Maria, d. v. Jan Hendrik van Doeselaar en Francina de Kraker; Jacobus Jannes, z. v. Laurens Cornelis Verhage en Francina Wilhelmina Maria van Lange velde. Overleden: 19, Willem de Vries, 14 m„ z. v. Oene Ebe en Catharina Pieternella Adriaansen; 21, Cornelis Jacobus Kroon, 6 m„ z. v. Geleijn en Pieternella Wiskerke; Leendert Pladdet, 6 lj„ eclitg. van Debora Krina van Cadsand. AXEL. Geboren: 4, Ceertruij, d. v. Adri aan de Feijter en Geertruij Heijnsdijk; Dirk, z. v. Arie de Putter en Cornelia Catharina van Alten: Catharina Josephina, d. v. Theophilus Augustus Cortvriendt en Louisa Sophia Kalle; 5, Catharina. d. v. Jacobus de Feijter en Cornelia Jacomina de Feijter; 11, Jan, z. v. Jan van Alten en Leentje Koster; Daniël, z. v. Pieter Hamelink en Maria Jansen; 12, Cornelia Rosalia, d. v. Petras Johannes Sijs en van Anthonette Jeanette van den Berghe; 14, Maria Janna. d. v. Cornelis Gijsbrecht Heijnsdijk en Janna Jonkman; Janna, d. v. Cornelis van Hermon en Maria van Cadsand. Overleden: 7, Leendert Rooze, 68 j„ echtg. van Geertrui de Koeijer. (Tern. Crt.) Het steeds toenemend debiet is het beste bewijs, dat de kwaliteit der URLING5 PATENTSTIJFSEL steeds meer en meer wordt gewaar deerd. 20 Koog aan de Zaan. JACOB DUIJVIS. met de stoombooten Vertrek van GOES naar ROTTERDAM, Woensdag 26 Aug. 's morgens 2, Vrijdag 28 Aug. 's morgens 3, Zondag 30 Aug. 's morgens 7, Naar AMSTERDAMWoensdagmiddag. Vertrek van ROTTERDAM naar GOES. Donderdag 27 Aug. Zaterdag 29 Aug. Dinsdag 1 Sept. 's avonds, 's avonds, 's avonds. Van AMSTERDAM naar GOES Vrijdagmiddag 2 uur. LigplaatsRotterdam Haringvliet, Zuidzijde. INFORMATIËN te bekomen te Goes bij den heer J. C. MONHEMIUS, te Dordt bij den heer D. VAN LOON te Amsterdam bij de heeren J. B. VER- SCHURE en W. DEFAIS en te Rotter dam bij de Directie. Stoomboot-Reederij v/h. J. A. VAN DER SCHUIJT. GoesDordrechtRotterdam enkele reis fl,retour f1,50. De tuniek los of heelemaal uitgewor pen, de mutsen nonchalant op 't hoofd en met baarden van anderhalve week, waren zij niet bepaald gereed voor de officiëele inspectie. Doch wie zou hen komen storen in hun eenzaam bestaan? Met open monden werd naar het jongste nieuws, dat we brachten, geluisterd. Zoo'n wandelend ^nieuwsblad zou hun eiken dag welkom zijn. Met verbazing hoorden onze cavaleris ten, dat de Duitschers juist met veel ver toon Brussel waren binnengekomen. Het bericht van 's Pausen overlijden maakte natuurlijk verschillenden indruk, 't Moet den Katholieken jongens hard in d'ooren geklonken hebben: „de Paus dood!" „De Paus van België?" vroeg er een, wiens denkvermogen blijkbaar niet meer omvatte dan zijn vaderland en onze zui delijke buren. „De Paus van Rome natuurljjk", was 't antwoord van zijn snuggeren slaapka- Imeraad. „Ja, weet ik, hoeveel Pausen er zijn!" De jongeman was zeker niet op de herhalingsschool geweest. De laatste ontmoeting had plaats aan den voet van de grenspaal, aan den weg naar 't Belgische dorpje Meerle. Op wei nige meters afstand van elkaar wapper den de Nederlandsche en de Belgische vlaggen. Onze infanteristen waren weer vrien delijke en tevreden gastheeren. 't Was hier geen vervelende post. zoo pal aan de grensDe uitkijk kwam menigmaal met Ten verzoeke van den WelEd. Gestr. Heer mr. J. Adriaanse, curator in het faillissement van C. A Hejjboer, landbou wer te Colijnspliat, zal de Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE, gevestigd te Middelburg, des morgens ten 10 uur, op de hofstede „Welgelegen", bewoond door den gefail leerde b. u.Cylinder-Schrijf bureau, mahonie Linnen- en andere Kasten, Spiegelbuffet, Tafels, Stoelen, Pendulestel, Lampen, Karpetten, Vloerzeilen, Wasehtafel met marmeren bladen, Singer-Handnaaima- chine, Kachels, 2 Damesfietsen, Wasch- machine, Kookfornuis en veel meer Huishoudelijke Goederen. Des middags ten één uur b. u.7 Varkens, Kippen, Kuikens, Eenden, weinig gebruikte Utrechtsche Wagen, Tilbury, Men wagens, Driewiels- kar, Zaaimachine, Windmolen, Geesel- steen, Ros, Stroosnijder, Feeënmolen, Aardappelbesproeier, Wiedmachine, Rol- blok, Eggen, Ploegeu. ïsleden, Melk- ontroomer, Melkbussen, Bascule, Zak ken, Zeeften, Kuipen, Maten, Karnton, Slijpsteen, Harnassement, Gereedschap, Kippenhok met Loop voor afbraak, en meer andere goederen, benevens Te bezichtigen op den morgen voor den aanvang van den verkoop. TE KOOP bij M. FRANCKE, Meliskerke. geruchtmakend nieuws. Vaak is hie.r, heel flauwtjes natuur lijk, het kanongebulder gehoord, en en kele uren geleden had de uitkijk nog een groep uhlanen gezien. Wel op re spectabelen afstand, doch hij kon ze met gewapend oog heel duidelijk onderschei den, de schrikaanjagende en onheil aan kondigende, vermetele cavaleristen. „Zouden we naar Meerle gaan?" „U kunt 't wagen, meneeren, doch de burgerwacht, en, even verder, de gendar men, zullen u geen vriendelijke ont vangst bereiden, althans wanneer uw pa pieren „Pampiere hebbe we genoeg!" „Doch men zal zeer waarschijnlijk uw fietsen „Ha, ha, neen, ons stalen ros kunnen wij niet missen,!" We trokken ons dus weer terug. Dit maal in de richting van Breda, want de avond daalde en de inwendige mensch ging zware eischen stellen. Als goede oorlogscorrespondenten hadden wé na melijk aan de behoeften des lichaams niet gedacht. We gingen dus huis-toe. Nog even door ver verwijderd kanongebulder herinnerd aan 'den wreeden krijg, daar aan gene zijde van de grens. Wat hadden wij gezien? Wat waren onze ervaringen? Geen tooneelen van oor logsellende hadden wij aanschouwd. Geen krijgsgehuil was tot onze ooren doorge drongen. Geen scharen vluchtelingen had den ons pad gekruist. Hadden we 't durven en mogen hopen? rekening 2 September, bij J. BAADENS, Vrouwepolder. bij P. SANDERSE, Tol, Oostkapelle. bij C. FOLDERMAN, Biggekerke. TE KOOP oud 11 jaar, geschikt voor loop- en trek- werk, bij H. GASTEL, Veere. bij P. DE POTTER, Koudekerke, Breeweg. „VREDERUST" Gevraagd voor terstond of later op de boerderij der stichting Franco brieven aan den Geneesheer- Directeur der stichting „Vrederust" bij Bergen op Zoom. Stoombootdienst ZIERIKZEE—ROTTERDAM en tusschengelegen plaatsen. September 1914*). Dins. Woen Dond. Vrijd. Zater. Zond. Maan. Dins. Woen Dond. Vrijd. 11 Zater. 12 Zond. 13 Maan. 14 Dins. 15 1 .8,3011,— 2 9,-11,— 3 9,-11,30 9,30 11,30 6,30 11,30 7,30 12,— 9,-11,30 8,3011,30 8,3011,30 8,3012, 8,30 12,— 9- 9- 8,30 9- Woen 16 Dond. 17 Vrijd. 18 Zater. 19 Zond. 20 Maan. 21 10, Dins. 22 7, Woen. 23 7,30 Dond. 24 8, Vrijd. 25 8,30 Zater. 26 8,30 Zond. 27 Maan 28 8,30 Dins. 29 8,30 Woen 30 9, 10,- 10,30 U- ih- 11- nS~ 12- 12,- 10,30 Het eerste getal achter den datum is de afvaart van Zierikzeehet tweede getal is de afvaart van Rotterdam. Stoombootdienst VLISSINGENM1DDELB.—ROTTERD. en tusschen liggende plaatsen. Aug. 1914. Dagelijks dienst, uitgezonderd des Zondags: van Vlissingen vm. 7,15, van Middelburg en van Rotterdam vm. 8.45 uur. 's Maandags van Rotterdam 7 uur. We hebben een bezoek gebracht aan onze landsverdedigers, een bezoek, dat dankbaar stemde. Overal heerschte een opgewekte stemming. Geen zweem van ontevredenheid. En dat ondanks de tal rijke ontberingen, al zijn die uiteraard nog niet van zoo heel ernstigen aard. Maar toch, de gedachte aan huiselijk leven kunnen onze brave kerels wel terzijde schuiven. Ver van huis en haard moeten zij in de eenzaamheid hun dagen slijten, vaak zonder dat iets van de buitenwereld tot hen doordringt, zelfs geen pakje B. Z. K„ om achter de kiezen te verwerken, laat staan 'n dubbeltje sigaren van de acht. En al kent men geen „dienstklop pen", de tucht is er en vele privileges zijn den soldaten in tijden van oorlog en oorlogsgevaar niet gegund. Waken is en blijft het parooL Voor de veiligheid van Vaderland en Vorsten huis. Persoonlijke belangen Worden daar bij op den achtergrond gedrongen. Komt, laten wij, die 'zich Vrijer be wegen, aan die privé-belangen van onze soldaten denken en niets verzuimen, wat kan strekken tot veraangenaming van hun verblijf in kazerne en kamp zooWel als aan de gTens. Moge dit opwekkingswoord niet ver geefs bij doovemansooren aankloppen, maar ingang vinden, dan zijn onze dwaal tochten langs de Nederlandsch-Belgische grens zeker niet nutteloos geweest. Uit de Naaml. Venn. LI gevestij Hoofdburt Bureau te firma f. p- dj Dru Oosterbaan 1 Eere-Voorzitster ft- Hare Majesteit 10 Augustus 1914 digers der hierna t deze, tot het Nedei oproeping uitgesp „De berichten „omtrent de sto „in bedrijven, oi „den oorlog en b „oorlogsgevaar, „mer en de zoi „tegemoet tredei „te midden van „Mij met grootc „len, die in zoo „den verkeeren.| „Ik een beroep „genooten, die t< „teneinde met V „den ineen te „beramen en ui „den nood, vo<| „vermogen ligt „boden. Daarto* „de eerste plaa „moeten inroep* „heidsraad, van „Commissie, var „wenraad, van c „het Landbouw „schappij van „Plaatselijke Co „Amsterdam, R „ge en Utrecht „naar Ik hoop, „gevormd zullei: „leg fce willen ti „drukkelijk verk „eenigjng, die tot „samen te werk< „worden begroet „oproep tot deze „keur heb wille „commissies, me „dere. „Met waardee „nomen van de „vaardigheid.' De vertegenwoo organisaties hebbe ninklijke oproepin ninklijk Nationaal der Eere-Voorzitte jesteit de Koningi schap van den Mi Nijverheid en Ha Het Koninklijk Nati vooropstellend, da geering en Parlicul: er pp moet geric! mische leven van tot normale banei aanmerking nemei wone toestand, w 'bevindt, een fcerui economische leve dert, en dat inmi| gezorgd te worden steunverleening aa het Volk en in het land, èn vo< die maatregelen w Door L (Nadra 97) Clementinus slo zijn ijlende koorts* rugkeerend, vroeg „Hoe laat is het?' „Het is midc broeder Anselmus looper kijkend. Hij en de Burg stervende. En b heenstil geloov* onoverwinnelijk i zal planten op de zer aarde. Er heerschte eer der Anselmus was heer was opgerez kind. En zij staa een groote ctröèf Daarop vroeg -Zijt gij het, Va* antwoordde met zooals do beek Dit werk ia in t 'irtna C. de Roe °Senaaid en fl.25 i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 4