No. 374 Zaterdag 33 Augustus 1914 38e Jaargang De Europeesche Oorlog. Voor de Militairen. Ooriogsoverzicht. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORST5TRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Qosies-baan Lo Coinfre - Goes. Dat gaat niet langer! Tallooze brieven bereiken ons dezer dagen met verzoeken om kostelooze toe zending van kranten aan Militaire Tehui zen, Leeszalen, enz. ten behoeve van onze militairen. Reeds gingen wij op enkele verzoe ken in, doch de stroom van aanvragen is te groot, om aan allen tegemoet te komen, hoe gaarne wij dit ook zouden doen. Juist in deze dagen worden van de bladen groote offers gevraagd, willen zij blijven voldoen aan de gestelde eischen, en juist nu zijn de inkomsten, evenals 'dit in ieder ander bedrijf het geval is, aanzienlijk geringer. Wat nu te doen! Onze militairen moeten geholpen wor den. Allen die ver van huis en haard verwijderd zijn, zijn zeer verlangend niet alleen het oorlogsnieuws, maar ook het nieuws uit de provincie te lezen en niet alle ouders, familieleden of kennissen zijn in de gelegenheid hun betrekkingen lec tuur te verschaffen. Laten de meergegoeden nu ook op dit terrein iets doen voor onze militairen. Gaarne zullen wij kleine en grootere bedragen in ontvangst nemen, en ons belasten met de verzending van bladen naar leesinrichtingen, die daarom ver zocht hebben. Voor f 1.25 b.v. stelt men een Militair Tehuis- of Vereenigingsgebouw in de gelegenheid gedurende drie maan den „De Zeeuw" te ontvangen, stel dat de mobilisatie nog zoo lang duurt, wat wij natuurlijk niet hopen. 'Het g-preekt vanzelf, dat we ook ge ringere bijdragen gaarne tot dit doel zul len aanwenden. Draagt elkanders lajsben Bede. Onderstaand vers van ds. Gideon Boe- kennogen te St. Annaparochie in „Friestah Dagblad" mag door gewrongen versmaat, aanvankelijk afschrikken, wie 't. eenige ma len herleest, voelt met den dichter mee, ja erkent alles, woord voor woord, uit 's lezers hart gegrepen. Wees m ij genadig! „Wees mij genadig, o God! wees mij „genadig! want mijne ziele betrouwt „op U alleen! en ik neem mijne „toevlucht onder de schaduw Uwer „vleugelen totdat de Verdervingen zul- „len voorhij zijn gegaan." Psalm 572. 0, wees mij genadig! Gij, groote God! Mij kleine genadiggedenk mijn lot 'kBen als David door Sauls geweld be dreigd. Kom, Heereter hulp mij toegesneld Mijn dagen zijn anders gewis geteld, Maar mijn hart is alleen tot Uw dienst geneigd. 0, wees mij genadigwie had gedacht: Zoo plots zich in Tonrust te zien ge bracht Door het oorlogsgevaar, dat schier ieder land, Hoe rijk en gezegend voor 'toog het zij. Welvarend! naar 't vleesch verheugd en bliji! Gansch Europa door, zet in laaien brand, j 1 1 0, wees mij genadig! mijn lieve Heer! In Jezus mijn Rots en Tegenweer, Och, gedenk gansch in gunst mijn geboor tegrond! Oranje .en het Volk dat Van ouds- U vreest! VeiYul het, o God, weer met Geuzen- geest! Mij is dierbaar de plek, waar mijn wieg eens stond. 0, wees mij1 genadig! laat overal De knieën zich huigen in 't ongeval. Dat miin Moederland zooveel te denken geeft. Erbarm innig U over vïouw en kroost! Waar manlief te wapen ging, bied daar I troost.! Sterk het hart, dat van U zijn hehoud'nis heeft! 0. wies mij genadig! doe Neerland recht, Voor 't aanschijn der wereld, al zijn wij I slecht, Och, verzoen ons de schuld, verlaat niet in den oogst;, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 „0.05 Deez heerlijken zomer, ons kosflijik erf; Doch spaar ons den vijand, die niets verderf Van de vrucht van ons zweet, tot Uw roem op 't hoogst. 0, wees mij genadig! ik dank U, Heer, Dat 'k aan U mag roepen, verhoor mij weer, Even ken'lijk als Gij hebt voorheen ge daan Met David en Isrel Uw ware Volk; Zij 't Christusgeloof mij daartoe tot tolk: Dat ons Jezus behoudend terzij zal slaan. 0. wees mij genadig! Gij, groote God, Mij kleine genadig, gedenk mijn lot; Mijn ziele betrouwt, Heer, op U alleen, Ik neem mijn toevlucht, 't hart dringt er toe, Vrij onder Uw vleugelen, blij te mee, Totdat de verdervingen héén zijn, héén! B. V. St. A. Vertrouwen? Volgens de „N. Rott. Crt." bevat het Fransche blad „Figaro" een artikel, waar in wantrouwen jegens Nederland spreekt, als zouden Rotterdamsche importeurs en reeders Duitschgezind blijken bij den uit en doorvoer. Voor dit wantrouwen bestaat geen re den. Vooral niet waar de levensmiddelen in ons land schaarsch zijn. Doch dat dit wantrouwen bestaat, blijkt wel uit het feit, dat Engeland voor den uitvoer naar België alle schepen, en voor dien naar Nederland geen enkel schip doorlajat. Onder anderen de „Trevalgan", geladen met graan, wordt in Engeland al sinds 10 Augustus vastgehouden; terwijl bijna dagelijks schepen met graan van daar Antwerpen binnen stoomen. Bedoelt schip is namelijk bestemd voor Rotterdam. Naar ons een handelaar, die deze week Antwerpen bezocht, verzekerde, heerscht dat wantrouwen tegen Nederland ook te Antwerpen; op de Beurs sprak men alge meen in dezen geest. Natuurlijk blijft de Nederlandsche re geering in dezen geest waakzaam, zoodat voor schending der bepalingen in 1908 te 's Gravenhage vastgesteld voor onzijdige natiën, wel geen vrees behoeft te bestaan. Doch ook de reeders hebben dubbel tegen vergissingen te waken. Dit is 't eenige middel om het vertrou wen van Engeland te winnen. Marseillaise. Het lied, waarmee de Fransche legioe nen ten strijde trekken en dat begint met de opstandige regelen: Allons enfants de la patrie, Le jour de gloire est arrivé; Contre nous la tirannie, is de Marseil laise, het lied, dat kapitein Joseph Ron- get de Lisle in April 1792, in garnizoen te Straatsburg, improviseerdediens „Chant do guerre pour 1'ai-méé du Rhin", gelijk de Marseillaise, of Hymne des Mar- saillais, eerst heette. Een niet minder geliefde straatzang van 't opstandig volk in het. eind der achttiende eeuw, en later, werd het öcht-Parijsche „(ja ira" (eigen lijk het lied der Federatie van 1790, au teur Bécourt, air de contredance), dat tot in 1792 de rol van eerste nationaal revo lutie-lied gespeeld heeft: Ah! ga ira, ga ira, ga ira! En dépit d'z' aristocrat' et d'la pluie. Ah! ga ira, ga ira, ga ira! Nous nous mouiU'rons ,mais ga finira. (0, 't zal gaan, 't zal gaan Ten spijt van de aristocraten en van den regen. O, 't zal gaan, 't zal gaan Wij zullen nat worden maar dat zal overgaan). Luik. De militaire overheid van Luik heeft *de provincie een oorlogsschatting van 50 millioen francs opgelegd. Deze schatting zal worden opgebracht in bijdragen van alle inwoners en geïnd worden door tus- fechenkomst van de burgerlijke admini stratieve ambtenaren. Engelsch nieuws. Ziehier de officiëele Engelsche lezing over den toestand van België: „Het Belgische veldleger, dat zijn steun punt te Antwerpen heeft, is in die rich ting teruggetrokken teneinde zijn verbin dingen met die vesting te dekken voor het geval dat noodig wordt. De zetel van de regeering is reeds van Brussel naar Antwerpen, verplaatst. Aangezien Brussel een onverdedigde stad en niet langer de zetel van de regeering is, is de bezetting van die stad voor de Duit- schers niet van groot gewicht. Bovendien is de tegenwoordige stelling van het Bel gische veldleger een bedreiging van den rechtervleugel der Duitschers, wanneer de ze verder naar het Westen trekken." Oe mijnen van de Königin Luise. Naar Politiken uit Esbjerg verneemt, heeft kapitein Kolster, van het stoom schip La Cour, daar uit Parkeston aange komen, verteld, dat de man, die op de Königin Luise het leggen van de mijnen aan den mond van de Tyne had geleid, bij den ondergang van het schip gered en als krijgsgevangene naar Londen gevoerd werd. Daar werd hem de keuze gesteld van aan te geven, waar de mijnen lagen, of doodgeschoten te worden. Een uur voor dat de termijn was verstreken tee- kende hij' op een kaart aan, waar de mij nen lagen. De Engelschen vischten ze op één na alle op. Kapitein Kolster had dit verhaal van den loods, die zijn schip had gestuurd langs de kust tot aan den mond der Tyne. (N. R. C.) Herinnering van '70. Aan een brief van iemand, die bij het uitbreken van den oorlog van '70 in Zwitserland vertoefde, ontleenen wij het volgende „Als men de reisverhalen hoort, is het nu heel wat ex*ger dan toen. Wij' hebben in '70 onze reis kalm voortgezet en kwa men in de eerste dagen van Augustus terug, alleen niet langs den Rijn, zooals het plan was, omdat daar toen al gevoch ten werd, maar via Parijs. Daar waren de menschen toen wel opgewonden en we zagen veel treinen met militairen en paarden, maar verder was alles gewoon. Aan de Fransche grenzen werd alleen ge vraagd tot welke nationaliteit we behoor den, maar toen we daarop geantwoord hadden liet men ons dadelijk passeeren. De post was in '70 ook wel in de war, maar er kwamen toch berichten uit het buitenland, het bericht van onze thuis komst eenige dagen nadat wij er zelf waren." De Duitschers in Brussel. Er zijn thans vermoedelijk 3000 Duit schers in Brussel. Vluchtelingen melden, dat alles er rustig is. De winkels waren overdag open als gewoonlijk. Er is wei nig veranderd. Iemand, die de Uhlanen zag binnenkomen, vertelde, dat zij' met waardigheid hun rol vervulden. Zij1 leken Isoldaten op manoeuvre. Een oogenblik schenen zij te twijfelen hoe zij te rijden hadden; doch weldra verdeelden zij zich in patrouilles en scheidden zich af om verschillende centra der stad te bereiken, namelijk de spoorwegstations, de banken, het postkantoor, de beurs en de Groote Markt. Er is geen betooging gehouden en geen schot gelost, voor zooveel valt na te gaan. Doch spoedig zal de geheim houding, die in Luik werd betracht en welke in heel Duitschland wordt toege past, ook in Brussel haar intree doen. Optimisme. Bewonderenswaardig is het optimisme der Belgen. Koning Albert is reeds te Antwerpen aangekomen. Toch verzekerde minister de Broqueville aan een persvertegenwoordi ger, dat aJles beter loopt dan men wel had durven denken. „Het behoud der stel lingen zal niet zonder nieuwe gevechten gaan, maar hierop is België voorbereid. Eerder nog dan sommigen wel denken zal de groote strijd aanvangen, waarin ook wij een woordje zullen medespreken. Wij zullen aan de gansche wereld bewij zen, dat de zonen der „kerlen van Vlaan deren" en die der „zeshonderd franchi- monten" immer den vrijheidsroem van België waardig zijn. Ik versta, dat dege nen, die niet op de hoogte zijn, zooals wij, ietwat twijfelen, maar weest gerust, de toestand is uitstekend, besloot de mi nister." Gevecht bij Aerschot. Blijkens de N. R. Ct. beschrijft de Daily News het gevecht bij Aerschot, waar de achterhoede den terugtocht van het Bel gische leger beeft gedekt tegen den Duit- schen opmarsch, als volgt: Woensdag bij het aanbreken van den dag begonnen de Duitschers een verwoe den aanval op de loopgraven, welke ge durende den nacht met Versche manschap pen waren gevuld. Velen van hen hadden deel uitgemaakt van de beroemde Luik- scbeit (roepen, die de Duitschers bij het naderen Van de fortenwallen hadden gede cimeerd. Zij hadden gevraagd om naar Luik te mogen Worden teruggezonden, ten- eind© opnieuw den vijand het hoofd tei bieden. Daar dit niet kon, werd hun een andere gelegenheid geboden, een wanho pige, want elk! van deze mannen- wist, dat hij bestemd was om zoo noodig te wor den opgeofferd in ',het belang ,van het algemeene verdedigingspltan. Twee Duitsche vliegtuigen vlogen met groote stoutmoedigheid laag' hij den grond over de verschansingen om te zien hoe ze verdedigd werden. Bijna onmiddellijk daarna werd de Duitsc-h© artillerie tegen over de Belgische versterkingen in stel ling gebracht en begon haar granateil over de verdedigers uit te braken. Infan terie en machinegeweren deden eveneens snel hun werk. Het kleine troepje ver dedigers zette zich schrap ,om de massa's der vijandelijke troepen zoolang mogelijk op leen afstand te houuden. Om 6 uur was de aanval over de heele linie algemeen geworden, doch hij was hevig op het front te Aersehot. Onver biddelijk werd de Duitsche aanval voort gezet, waarbij de bevelvoerders weer de zelfde geringschatting voor verlies aan, menschenlevens toonden als overal elders. Twee van de heldhaftige regimenten van Luik hadden den hoofdaanval te weer staan in een stelling ten Noordoosten van de stad. De Duitschers stonden in tien maal sterkere getale tegenover hen. Toch bleven de Belgen .met den moed der wan hoop op hun post en brachten de Duit schers ontzettende verliezien toe. Ze wa ren verschrikkelijk deze verschansingen, De Duitschers hebben ze met bloed ge kocht. Om kwart over zevenen werd or der gegeven om terug ,te trekken. Een compagnie onder hevel van majoor Geor ge Gilson dekte den aftocht. De rest is bekend. Het gemobliseerde Europa. Sinds de tijden van Napoleon heeft geen krijgsbrand meer in Europa gewoed, zoo geweldig als die van onze dagen. Europa telt 19 staten, daarvan zijn er zeven in staat van oorlog en zes gemobiliseerd. Om een duidelijk overzicht te hebben over het aantal menschen, die bij dezen oorlog betrokken zijn, diene het volgende lijstje Landen die in oorlog zijn. Aant. inw. Oostenrijk-Hongarij© 51.390.233 Duitschland 64.925.993 Rusland 133.879.100 Frankrijk 39.601.509 Servië 3.800.000 Engeland 45.362.281 België 7.490.411 Tezamen 346.449.527 Landen die gemobiliseerd zijn. Italië Zwitserland Nederland Zweden Turkije Roemenië Tezamen 34.959.077 3.753.293 5.857.949 5.561.799 3.400.000 7.287.796 60.818.914 Landen die niet gemobiliseerd zijn. Denemarken 2.775.076 Noorwegen 2.391.782 Spanje 19.611.334 Portugal 5.016.267 Bulgarije 4.837.000 Griekenland 3.200.000 Tezamen 37.831.459 23 Juli. Oostenrijk-Honga'rije over handigt de bekende nota aan Servië waar op binnen 48 uren antwoord moet wor den gegeven. 24 Juli. De Russische regeering houdt een conferentie. De Oostenrijjc-Hongaarsche eischen worden een indirecte uitdaging aan Rusland genoemd. 25 Juli. Het Servisch antwoord, te ,Weenen overhandigd, wordt onvoldoende geacht. De -Oostenrijk-Hongaarsche ge zant verlaat Belgrado. 27 Juli. Sir Edward Grey deelt in het Lagerhuis zijn plannen mede tot het houden van een conferentie tussdhen Duitschland, Frankrijk, Italië en Engeland. Frankrijk en Italië nemen het voorstel aan, dat door Duitschland wordt afge wezen. 28 Juli. Oostenrijk-Hongarije ver klaart Servië den oorlog,. Servische sche pen in beslag genomen op den Donau. 30 Juli. Gedeeltelijke mobilisatie van het Russische leger. Krijgsraad te Ber lijn. Belgrado door de p ostenrijksche troepen gebombardeerd. 31 Juli. Algemeene mobilisatie van Rusland. De toestand van dreigend oor logsgevaar in Duitschland. Jaurès ver moord. m 1 Aug. Duitschland verklaart Rus land den oorlog. Duitsche troepen vallen Luxemburg binnen. 2 Aug. Duitsche troepen trekken hij Cirey frankrijk binnen. Russische troe pen trekken bij Bialla Duitschland binnen. Libau gebombardeerd door de „Augs burg". Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. 3 Aug. -r- Duitschland overhandigt Bel gië een ultimatum, waarin het eischt, dat België zijn militaire operaties ver gemakkelijkt. België weigert. Belang rijke verklaringen van Grey in het La gerhuis. Italië verklaart zich neu traal te zullen houden. Gevecht tus schen Russische en Duitsche schepen bij het eiland Aland. 4 Aug. De Fransche gezant verlaat Bellijn, de Duitsche gezant verlaat Pa rijs ,en verklaart dat daardoor de oorlogs toestand tusschen Frankrijk en Duitsch land is ingetreden. Duitschland zendt aan België een nota, waarin het verklaart, desnoods met geweld van wapjenen de maatregelen te zullen doorzetten, die het essentieel noodig acht. Duitsche troepen vallen België binnen. Visé en Argenteau in ylammen. De Duitschers rukken naar Luik op. Engeland verklaard aan Duitsch land '(Jen oorlog. 5 Augustus. In een buitengewone Staatscourant wordt bekend gemaakt, dat in staat van oorlog zijn verklaard de stelling den Helder, den mond der Maas, en Haringvliet, de Nieuwe Hollandsche waterlinie, het grondgebied der gemeenten Westervoort en Duiven, Pannerden, Bom mel, Millingen, Temeuzen, Hoek en Zaam- slag, het grondgebied rondom de kust- batterij' Terneuzen en Ellewoutsdijk. Amerika en Denemarken leggen een neu- traliteitsverklaring af. De Duitschers slagen er in de Maas over te steken. Zij trekken paar Luik. Rusland mobili seert 11 militieklassen. 6 Augustus. De Duitschers vallen Luik aan, maai' worden door Belgische troepen teruggeslagen. Vele verliezen wor den door de Duitschers geleden. Twee Duitsche slagschepen worden in de Noord zee door Engelsche in den grond ge hoord. De Duitstohe mijnlegger Koningin Louise wordt door een Britsche torpe doboot in den grond geboord. De Duit schers hebben Briey bezet. Visé, Beir- neau en Dolhin worden door de Duit schers bezet. Lord Kitchener in Engeland benoemd tot minister van oor log. Wilson biedt in een telegram aan alle oorlogvoerende mogendheden zijn be middeling aan. Engeland besluit een expeditieleger naar het vasteland te zien den. 7 Augustus. De staat van oorlog wordt afgekondigd in de gemeente Utrecht. Zilverbons komen in omloop. 'Dei Duitschers kunnen door de dappere en heldhaftige verdediging van de Belgen Luik niet binnendringen. Duitschland] vraagt België een wapenstilstand van 24 uur om hun dooden te begraven. De Franschen komen de Belgen te hulp en zijn reeds met een sterke troepenmacht) in België. Kleine gevechten worden geleverd tusschen Duitschers en Russen, waarbij de eersten teruggeslagen worden. Asquith doet in het Parlement mede- deeling van het voorstel van Duitschland om Engelands neutraliteit te koopen. Hevig gevecht bij Belgrado, dat nog door de Serviërs behouden is. Noorsch stoomschip Tysla bij de Wielingen op een mijn geloopen. Drie man Verdronken. Britsche stoomschip Amphion op een mijn geloopen en gezonken. 28 man gered. 8 Augustus. Luik is door de Duit schers bezet. Alleen de forten zijn nog in handen der Belgen. De Franschen vereenigen zich met de Belgen in de nabijheid van Luik. De mobilisatie van het Fransche leger is geëindigd. Zij; trek ken in den Elzas. Drie Oostenrijksche legercorpsen rukken op naar de Fransche grenzen. Andere Oostenrijksche troepen, conoentreeren zich bij de Russische grens. Engelschen nemen Duitsche koloniën in Togoland. Montenegro verklaart den oorlog aan Oostenrijk. 9 Augustus. De Franschen maken vorderingen, in den Elzas en nemen Alt- kirch en Mülhausen in. De Duitschers staken hun aanvallende bewegingen. Ook worden Sainte Marie en Epinal door de Franschen genomen. Zwitserland is in staat van beleg verklaard. 10 Augustus. Tusschen Luik en Tongeren zijn Duitschers met Belgen slaags geraakt. Vele verliezen worden aan beide zijden geleden. De gezant van Oostenrijk verlaat Parijs. De Montene- grijnen bezetten Skoetari. 11 Augustus. Bij K. B. is met in gang van 11 Augustus het geheele grond gebied van het Ned. Rijk verklaard te. zijn in staat van oorlog. Gevecht van de Duiteohers met de Belgen tusschen Tirlemond (Thienen) en Saint-Trond (St. Truijen). De Belgen werden hier terugge slagen. De Franschen zijn thans over de geheele linie met de Belgen in aan raking gekomen. 12 Augustus. De Franschen werden door de Duitschers naar Luneville terug gedreven. De Duitschers heroveren Miihlhausen op de Franschen. 'Ge vecht bij Ddest en Haelen tusschen Duit-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1