Telegramsism Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. met de wapenen en de onderscheidingstee kenen de belligerente eigenschap weer afgelegd en worden de vrijwilligers weer vreedzame burgers. Tegen dat hoogst gevaarlijke spelletje kan niet ernstig genoeg worden gewaar schuwd. Tegen dergelijke vrijwilligerskorp sen heeft een oorlogvoerende als wapen de kogel en de strop, wanneer er van in zijne handen vallen. In dien geest doorredeneerende doet art. 2 van het Haagsche reglement de deur nog ruimer open, waai- het zegt: „De bevolking van een niet-bezet gebied, die bij de nadering van den vijand uit eigen beweging de wapenen opneemt om de invallende troepen te bestrijden, zon der den tijd te hebben zich te organisee- ren overeenkomstig art. 1 wordt als oor logvoerende beschouwd, indien zij de wa penen openlijk draagt en indien zij de wetten en gebruiken van den oorlog eer biedigt". Het zijn echter de woorden „van een niet-bezet gebied", welke deze deur on middellijk weder sluiten; wil toch een borlogvoerende, een optreden der bevol king als vorenbedoeld, beletten, zoo ver klaart hij, dadelijk bij het binnenrukken, het gebied als bezet. Art. 42 van het Haagsche Reglement, dat de bedoeling heeft de eischen vast te stellen voor het bezetverklaren van een gebied, doet zulks in termen, zoo vaag, dat de occupator eigenlijk in het geheel niet wordt gebon den. De burgerbevolking kan niet genoeg worden gewaarschuwd, zich in elk ge val en onder alle omstandighe den te onthouden van een daadwerkelijk optreden, voor het geval Nederland on verhoopt in den Europeeschen krijg mocht worden betrokken. De vorming en het autoriseeren van vrijwilligerskorpsen moeten in handen van het legerbestuur blijven. Wenscht men als vrijwilliger het land te dienen, men wende zich tot dit bestuur, maar dan dient men ook als zoodanig, tot het leger gede mobiliseerd is. Het gestreng optreden van Engeland in den oorlog met de Zuid-Afrikaansche republieken vond juist zijn oorsprong in de omstandigheid, dat deze republieken eigenlijk geen geregelde strijdmacht had den en vele Boeren nu eens mot de wapenen in de hand streden en dan- weer gedeeltelijk „huistoe" gingen om hun hoeven te verzorgen. Erkentelijkheid der Belgische - uitgewekenen Naar de „Liml). Koerier" meldt is giste ren uit Maastricht bet volgende telegram verzonden aan den Belgischen gezant te 's Gravenhage. „Baron Fallon, Légation beige, La Haye." De talrijke Belgen, uitgeweken naar Maastricht, zeer ontroerd door de blijken Van sympathie hun bewezen door hun Nederlandsche broeders en erkentelijk Voor de gulle en hartelijke gastvrijheid, welke Ihun wordt verleend, veroorloven zich u te verzoeken hun tolk te zijn bij H. M. cte Koningin der Nederlanden, opdat het H. M. behage, met de betuiging van hun diepen eerbied, de verzekering vail hun levendige en onvergankelijke •dankbaar- beid wel te willen aanvaarden. Een tweede interneerings- dep 61. Naar „Het Vad." verneemt bestaat bij het Departement van Oorlog het voor nemen om een tweede Intferneeringsdepót op te richten voor in ons land ontwapende of uit de hospitalen als genezen ontslagen militairen van oorlogvoerende partijen. Dit tweede depót zal gevestigd wor den in .Gaasterland in de nabijheid van Balk. De voorbereidende maatregelen tot de inrichting van dit depot zijn reeds getrof fen. Het ligt in (de bedoeling de Bel gische en Duitsche geïnterneerden van) "elkander te scheiden. Alkmaar blijft aangewezen als depót voor da Duatschers, terwijl de Belgen naar Gaasterland zullen worden overgebracht. Tot dusverre is het aantal geïnterneer den van beide naties betrekkelijk gering, doch men verwacht 'dat die gedurende den loop van den oorlog belangrijk za lstifgen. Pius X. Reeds lang was men ongerust geweest omtrent den toestand van den Paus, doch telkens bleken de ingezonken krach ten weer wat op adem gekomen. Tot he den de tijding de volken, en inzonderheid de Katholieke bevolking van alle lan den komt verschrikken dat Pius X in den nacht van Woensdag op Donderdag te kwart „yoor 2 is overleden. De Paus wend den 2en Juli 1835 te Rj/esa in Italië geboren. Hij werd priester- gewijd 18 September 1858werd Bis schop van Mantua 10 November 1884 tot Kardinaal bevorderd 12 Juni 1893. Patriarch van Venetië 15 Juni 1893. Tot Paus verkozen 4 Augustus 1903. Op het oogenblik zijner benoeming was hij een keurvorst zonder politiek ver leden hij had geen vijanden en weinig vnenden, maar hij' genopt aanzien; en Izijn goedhartigen eenvoud en immer goed humeur hadden hem de sympathie der hooge geestelijkheid verzekerd. Hij kwam 'zelden in Rome en liet geen begeerten naa.i' de tiara (Pauselijke driekroon) blij ken. Eigenaardig is echter dat reeds voor dien tijd zijn voorganger, Paus Leo XIII, hem bestemd achtte -om eenmaal den Stoel van Petrus- te bezetten en hem ■zelfs aanspoorde rich meer in het open- jbare leven te vertoonen. Rij een zjjner laatste beizoeken in het Vaticaan bij Paus Leo, had daze ham, wiens eigen lek© naam w.as Guiseppe (Jozef) Sarto, betuigd zonder spijt dit tranendal te zul len verlaten, wanneer zijn taak in min der onwaardige handen zou overgaan dan de zijne, en zoo besloot de Paus tot Kardinaal Sarto „gij zult Ons mis schien opvolgen". Waarop de patriarch van Venetië ten antwoord gat' dat hij rich niet in staat achtte dit „verpletterend ge wicht te torsen". De Paus evenwel hield vol dat de aangesprokene aan de Kerk nog groote diensten zou bewijzen. Dat Paus Leo XIII gced zag, heeft de uitkomst bewezen. Immeis Paus Pius X, schoon reeds 65 jaar oud, toen hij def Haak opvatte, heeft haar tot zijn jongsfcen snik plichtgetrouw vervuld, en zich de achting van alle vorsten der aarde verzekerd, en zich den onsterfe- lijken naam van „Man des Vredes" ver worven. Pius X was de zoon van een een voudig werkman. Toen hij verkozen was, leefden nog zijn moeder en zijne beide zusters, van welke hij zeer veel hield. Zijne zusters zijn nog in leven. Als een eigenaardigheid meldt men omtrent haar dat zij de gewoonte hebben nooit een hoed t e dragen. Beide vrouwen waren ook nu bij het krankbed van hun broeder. Het had weinig gescheeld of hiji had nooit de lagere rangen der geestelijkheid 'Verlaten. Op 40-jarigen leeftijd was hij neg priester te Salzano. Zijne benoeming tot patriarch van Venetië lokte bijna een conflict uit tusschen de Italiaansche re geering en den Heiligen Stoel. Als erfge name der Venetiaansche republiek eischte eerstgenoemde voor zich het recht op tot die benoeming, doch Leo XIII stoorde zich daaraan niet Als Kardinaal nam Sarto een werkzaam aandeel aan het leven te Venetië. Onder zijn bescherming sloct zich een gedeelte der meer neutrale partij in stad en pro vincie bij de streng Katholieke partij aan. Dit verbond slaagde er in, de meerder heid te verkrijgen en het bestuur over stad en provincie f.e bemachtigen en bij een volgende verkiezing te bevestigen. Ook bij zijn vertrek naar Rome om deel te nemen aan de verkiezing van den Pauselijken opvolger juichtte'de me nigte hem tce. Kardinaal Sarto verklaar de ^echter niet te denken dat hij gekozen zou worden, en een retourbiljet te hébben genomen. Bij de Pausverkiezing ontving hij dan ook bij eerste stemming slechts 5 stem men. Bij een volgende .stemming 10. Bij de stemming twee dagen later 35. De eindstemming was: Sarto 50; Rampolla 10, Go-tti 2. Voor zijn karakter pleit zeer, dat, toen hij zijn candidatuur veld zag winnen, hij den cardinalen smeekte hem niet te kie zen; en dat, toen hij gekozen was, en Oreglia hem vroeg óf hij het aannam, hij in zwijm viel en overvloedig' weende. Omtrent 's Pausen laatste ziekte Verne men wij, dat Dinsdag een verergering van de longaandoening intrad. Woensdagoch tend half elfwerd de toestand erger* Inspuitingen brachten den lijder ©enige verademing. Alle in Rome aanwezige kardinalen der Guria werden gewaarschuwd en de mees ten kwamen kort daarna in het Vaticaan ook de zuster en de nicht van den Paus kwamen later. De broer van den Paus werd telegrafisch gewaarschuwd. Toen de Paus na een aanval van hart zwakte weer tot bewustzijn was gekomen, verzochten de geneesheeren de aanwezige kardinalen zich te verwijderen, om den lijder gemoedsaandoeningen te besparen. Te 8 uur gisterenavond trad algemeen© verergering van den toestand in. Te 2 uur 's nachts overleed hij. Veere. Woensdagmiddag omstreeks 3 uur werden inwoners onzer gemeente opgeschrikt door klokgelui en het alarm signaal der militairen, gelukkig bleek het niet in verband te staan met een oproep van landstorm of iets dergelijks in deze rumoerige tijden, maar bleek spoedig dat de landbouwschuur van P. Simonse op Zandijtk in lichte laaie stond. Toen dan ook de spuit van de sluis, en later die van hier op de plaats des onheils aan kwamen, viel aan blusschen niet meer te denken, maar was men ter pp bedacht om een tegenover staande schuur waarvan het rieten dak reeds aan het branden was, te behouden waarin men gelukkig slaagde, alhoewel hier evenals aan een naastgelegen woning veel schade werd veroorzaakt. Een 900 schooven tarwe, be boerende aan W. Sturm, en inog eenzelfde aantal toebehoorende aan H. 'Meijërs? als mede leen 2 tal geiten en 8 konijnen van A. Marteijh, alles geborgen in genoemde schuur werden een prooi der vlammen. Een varken van A. de Nood moest we gens de vele brandwonden worden afge maakt. De schuur was wel, doch de in houd niet geassureerd. Oorzaak onbekend. Ned. Herv. Kerk. De heer J. Haitsma, evangelist te Vledderveen, bedankte voor zijn benoe ming te Schoondijke. Geref. Kerken. Tweetal te Driebergen J. Gispen te Alphen a. d. Rijn en D. Hoogenhirk te Charlois (Rotterdam). Beroepen te Coevorden, J. Ozinga te Ka mierik. De pastoor der Roomsch-Katholieke Parochie te Dieren schonk bij gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum een gift van f 25 aan de Diaconie der Geref. Kerk aldaar. (Stand.) Ned. Herv. Kerk. Dr. H. Pi er son. Toen ds. H. Pierson Maandag 3 Aug. Zetten verlaten zou, bleek dat ondoenlijk. Hij is nu gebleven en zal voorloopig Zon dags weer preeken, „zoolang er geen licht komt in de duisternis". Vanwege H. M. de Koningin-Moeder ont ving ds. Pierson een hartelijk schrijven van waardeering -bij' het neerleggen vail zijn arbeid. (Ned.) Ds. H. T. Oberman, predikant bij de Engelsche gemeente ie Middelburg en Ylissingen. heeft zich ook als veldpre diker aangemeld. Geslaagd te 's Hage voor de acte Hoogduitsch M. O. de heer J. P. Flohil te Rotterdam. Voor het Engelsch L. 0. mej. T. Schenk te Vlissingen voor het Hoog-Duitsch L. 0. de heer A. de Priester te Vlissingen; en voor hetFransch L. O. mej. J. J. Coenen te Oosterbeek. Zij had het gelezen. Als een loopend vuurtje verspreidde zich dezer dagen in een Zuid-Hollandsch dorp het gerucht, dat wegens den toenemenden ernst van den oorlogstoestand onze Ko ningin naar Indië zou vertrekken. Men kan zich den angst der eenvoudige land lieden voorstellen. Er wierd bij gezegd, vertelt de „Tijd", dat, het wel waar zou zijn, want de vrouw van den diender had het gezegd en die zou het wel weten. Niet zoodra komt de veldwachter thuis of vrouwlief treedt hem met de jobstijding tegemoet. Het stond in de krant, doch onze Jan de dien der vond het te erg om te gelooven. Met het ernstigste gezicht van de we reld houdt de vrouw hem de krant voor en laat manlief lezen: „S.S. „Koningin Wilhelmina" zal a.s. Zaterdag naar Indië vertrekken." Een onbedaarlijk gelach volg de. Wie kan nu weten, dat S.S. stoom schip beteekent? De vrouw was er niet toe te bewegen hare geburen te gaan aanzeggen, dat zij zich vergist had. Zoo gaat het goed. Men schrijft aan de „Amst.": Gisteravond hadden we het genoegen een onzer landweermannen te spreken, die met 24 uur verlof van zijn garnizoen Es&ersluis, fort Waver-Amstel naar huis mocht. Onze vriend sprak met veel lof over alles wat gedaan wordt om het den mili tairen zoo aangenaam mogelijk te maken en vertelde ons o. m. ook het volgende: Zondagavond wandelde ik met een krijgsmakker naar Uithoorn. Er was juist dienst in de Herv. Kerk en ook wij woon den, met nog een tiental militairen de godsdienstoefening bij, waarin Ds. Lim burg voorging. Aan 't einde der predi katie liet de predikant twee verzen van het „Wilhelmus" zingen. Onder het zin gen werd den predikant dooi' den koster een briefje overhandigd, dat later door Ds. L. werd voorgelezen en 'een verzoek bleek te, bevatten van diens zoon, op 't oogenblik aan de grenzen dienende als sergeant, aan zijn vader, om alle mili tairen, die Zondagavond onder zijn gehoor zouden, zijn, mede naar huis te nemen en te enige versnaperingen te verstrekken. Alzoo geschiedde. Na afloop van den dienst trokken de militairen met den predikant naar diens woning, waar zij op gulle en hartelijke wijze' door me vrouw en de dochters op ververschingen werden onthaald. Een royale h u i s k or p or a a 1. De familie kreeg inkwartiering: twee sol daten, vertelt „De Tijd". Hartelijk was de ontvangst. Mijnheer, die ook van meaning is, dat opgewekt heid doet leven, hield een toespraak tot de mannen en daar dit militairen waren, was een militaire houding en stem zijner zijds niet misplaatst. Hij deelt den man nen de regels van het huis mede, wijst hun de slaapplaats, maakt hun bekende dat zij in de keuken iederein dag een welvoorzienen disch kunnen vinden en zegt ten slotte: „Jongens, om te eindigen nog dit: Het soldij is eiken dag een gul- dep, maar om de onkosten van de komst te dekken, is het den -eersten dag f 2.50 de persoon. En nu- je netjes gedragen. Bij de eerste gegronde klacht, welke mij ter oore komt, is de straf: intrekking van de soldij. En nu: „Ingerukt." De mannen stonden paf. Maar iederen morgen vóór het vertrek tot den dienst kreeg elk .een gulden. En ze schikten zich- onder het gezag van hun huis korporaal. Treurig. Men meldt uit Ensche dé In de buurtschap Lage van het na burige Denekamp, kwam dezer dagen een der manschappen van de grenswacht thuis met enkele uren verlof, toen hij de onvoor zichtigheid beging zijn geladen geweer tegen de tafel te zetten. Het geweer viel om en ging af, met het noodlottig gevolg, dat door het schot zijn moeder doodelijk in de borst getrotfen werd. Baas eh aap. Zaterdagavond ont snapte te De Bilt uit ©en auto-, staande voor bet hotel Poll, een aap. Met buiten gewone vlugheid zat hij .dadelijk boven op bet dak van het hotel, kwam daar na weder naai' beneden en wandelde tot groot vermaak der jeugd over den Buraiik- schen weg, klom in een boom, totdat zijn baas kwam; deze nam hem vast, doch toen begon een verwoed gevecht tus schen haas en aap, waarbij eerstgenoem de het moest afleggen. Deze wierp ten slotte de aap van zich af in het water en moest zich wegens verschillende bijt- wonden in de handen louder geneeskundige behandeling stellen. De aap vluchtte ten slotte naar de' 'kweekerij yan den heer Groenewegen en hield zich daar schuil. Er werd jacht op gemaakt met een ge weer, doch de duisternis viel in, zoodat men hem niet vond. Gisterenmorgen te half vier wandelde hett beest rustig in een tuin en begaf zich daarna naar de laan van Houdringe, alwaar hij te 8 uur, terwijl hij op den grond zat en de hand van den arbeider 0. Wallenburg zat te bekijken, door H. Braam, brievenbestel ler, onder een mand werd gestolpt en ge vangen. De eigenaar had een flinke belooning toegezegd voor dengene, die het beest le vend wist te vangen, zoodat beide per sonen zeker wel een goeden dag hebben. Zeldzaam. In onze „Rotterdam mer" komt deze advertentie voor: 70- jarige echtvereeniging van Marinus den Boer Cz. en Grietje Boot. Hunne liefheb bende 12 kinderen, 11 behuwdkinderen, 64 kleinkinderen, 21 behuivdkleinkinderen, 76 achterkleinkinderen. Dirksland 20 Aug. 1914. Zeventig jaar; dit is geen drukfout. Bedoeld echtpaar woonde vergissen we ons niet op hunne vroeger hof stede, tusschen Zierikzee en Brouwers haven. Een k omkommert je. De tui nier 0. te Zevenhoven, heeft een kom kommer geteeld, welke de lengte had van 98 centimeter. Verzoek aan sokken brei sters. In de „D. Ct." verzoekt een offi ciersvrouw met nadruk aan de hulpvaar dige vrouwen en meisjes, die sokken breien voor militairen, geen naad in hiel of voet te breien, daar dat bij groote mar- schen zeer hinderlijk is. Stout. Een korporaal en twee man van een Buitsch regiment cavalerie, aan de Russische grens, wien het wachten op den vijand wat lang viel, waagden zich bij een patrouille wat verder in 't vijandelijk gebied, dan hun was voorge schreven. Zij kwamen daarbij aan een gehucht dat voor enkele dagen door de Russen was afgebrand. Tot hun verbazing zagen zij licht in een schuur. Zij slopen naderbij en zagen een majoor met 15 man van zijn af deeling wodki drinken en sigaretten rooken. De korporaal sloeg met zijn geweerkolf de deur in, stond met één sprong midden onder de Russen, die in hun schrik ver gaten naar de wapens te grijpen. Toen de korporaal riep„Handen omhoog!" was de majoor cle eerste die zijn handen om hoog hief. En zoo werden 15 Russen ge vangen genomen en door de drie huza ren meegebracht bij hun regiment. De drie lijken van de in de Merwede bij Vuren verdronken landweermannen zijn opgevischt. „Der Kerl" Prins Hendrik. Een landweerman stond ergens op zijn post aan de grenzen, toen een auto pas seerde. De landweerman riep den bestuur- een „halt" toe, en vroeg, toen de auto stopte: „Wat bin dich voor een kerl?" „Prins Hendrik der Nederlanden" klonk het ant woord. De landweerman sprong in de hou ding en de auto passeerde. „Ned." Albanië. De „Messagero" deelt mede, dat de mogendheden, ook Italië, haar detachementen uit Skoetari terug riepen. Zeven broeders, zeven sol daten. Toen de eerste mare van den oorlog zich in België verspreidde, deed zich te Leuven het zeldzame geval voor, dat zeven zoons uit een gezin zich aan meldden om hun vaderland te helpen ver dedigen. - ROME. De Paus is hedennacht te half twee uur overleden. Onderstaande telegrammen ontvangen 20 Aug. n.m. 4 uur: TERNEUZEN. Alhier komen tal van vluchtelingen uit Mechelen aan. BRUSSEL. Leuven en Mechelen zijn door de Belgische troepen ontruimd. Deze trekken terug achter de eerste fortenlinie van Antwerpen. Vele bewoners vluchten naar Brussel en Antwerpen en gedeeltelijk naar de Ned. grens. BRUSSEL. Het vreemdelingenverkeer tusschen Leuven en Brussel is gestremd. NAMEN. Omtrent den toestand in den omtrek van Namen kunnen we mededee- len, dat de groote wegen op iedere K.M. van barrières zijn voorzien, waarachter Belgische soldaten zijn opgesteld. De ver dedigingswerken tusschen de forten zijn buitengewoon .sterk. De materieel© en moreele toestand is uitstekend. Het wjerpen van hommen Uit vliegtoestellen, die boven de stad krui sen, beeft weinig uitwerking. ANTWERPEN. De Belgisch© genie heeft een particulier eigendom van een bekend Duitsch handelaar bij' het fort Kapelle opgeblazen. Hel is gebleken dat hij met verschil lende officieren van den Ihiiitschen staf in nauwe betrekking stond. BRUSSEL, 20 Aug. De Burgemeester heeft een proclamatie doen aanplakken, waarbij gezegd wordt, dat de Duitschers spoedig verwacht worden en dat de be volking aangemaand wordt zich kalm te houden. De burgerwacht is ont wapenden deïvapenen zijn naar Antwerpen gezonden. LONDEN, 20 Aug. Het verbod van uit voer van Engelsche steenkolen naar Ne derland is opgeheven onder bepaalde borgen, n.l. dat zekerheid wordt verkre gen dat de kolen .werkelijk voor Neder land bestemd zijln. ANTWERPEN. Onze verslaggever seint: Wé werden hedenmorgen van Antwerpen komende door de troepen aangehouden. Ons werd gezegd, dat wij zoo spoedig mogelijk naar Nederland moesten terug- keeren. In Antwerpen is slechts een poort open. Wanneer deze dicht gaat kan er geen muis meer in of uit. Tot heden kwam een groot aantal vluchtelingen uit de omliggende dorpen in Antwerpen aan. De bruggen langs de landwegen waren af gebroken. Er komen zeer vele gewonden uit de buurt van Mechelen binnen. Meche len zou hedenmiddag of hedenavond dooi de Duitschers zijn bezet. PARIJS. Bij Stalloepin hebben de Rus sen aan de Duitschers een belangrijke nederlaag toegebracht. Deze moeten 8 ka nonnen en 2 mitrailleuses achterlaten. DEN HAAG. De chef van de Marine staf kol. Smit is van Nieuwediep ter verdere instructie naar IJmuiden gegaan, Vanwaar hij naar Den Haag terugkeert. BERLIJN. (Off.) Het oppercommando heeft de prijzen van brood, meel, graan tot 'het normale punt verlaagd. AMSTERDAM. De telegrafische ge meenschap met Brussel is verbroken. ANTWERPEN. De Belgische troepen, die van Mechelen naar Antwerpen trok ken, hebben Uhlanen krijgsgevangen ge maakt. ANTWERPEN. Allen, die niet voldoende wettige reden van aanwezigheid te Ant werpen kunnen opgeven, moeten de stad in allerijl verlaten. PARIJS. Gisteren hebben de vloten der geallieerden tezamen met de Montenegrijn- sche forten op den Lovin het bombar dement op Cattaro geopend. Een Oois- tenrijksch fort werd vernietigd. Veïischil- llende andere tot zwijgen gebracht. BRUSSEL, 19 Aug. De eigenaars van kweekerijen stellen hun terreinen beschik baar voor de hier gearriveerde vluchte lingen. WEENEN, 19 Aug. Uit Lemberg wordt gemeld, dat het 30e regiment huzaren uit Lemberg een groote Kozakkenbende heeft, aangevallen. Een paar officieren zijn gewond. De vijand vluchtte. OPORTO, 19 Aug. Uit deze plaats wordt via Engeland een zeeslag gemeld, waarbij de Engelschen 16 schepen verloren, terwijl 28 schepen van de Duitschers in den grond geboord werdc.i en 8 buit gemaakt. Dit bericht geven wij onder het grootste voorbehoud, waar geen enkel ander be richt over een zeeslag binnenkwam. LUIK, 19 Aug. De berichtgever van het Handelsblad zegt, dat de plaatsjes van Tongeren tot aan de Nederlandsche grens in brand staan. TILBURG, 19 Aug. Volgens een tele gram uit deze plaats, zou ook Tongeren voor een groot deel in brand staan. Tal van gezinnen vluchtten over de Neder landsche grens. Zij vertellen, dat Leuven nagenoeg verlaten is. Het is een vreese- lijk gezicht geheele gezinnen te zien bin nenkomen. TIRLEM0NT, 19 Aug. Volgens sommi gen is deze plaats afgebrand. BRUSSEL, 19 Aug. Op de nadering der Duitschers .Woensdagmorgen besloten de Belgen de stellingen om de stad bezet te houden. Toen de Duitschers het zware artilleriegeschut in actie stelden werd het besluit genomen door de Belgische troepen Brussel te ontruimen om verwoesting te voorkomen. De Belgen namen stelling op de wegen en in de bosschen naai- Brussel- leidende. die met de grootste hardnek kigheid zullen worden verdedigd. Zij trok ken slechts terug om strategische redenen. ST. PETERSBURG, 20 Aug. De Russi sche en de Oostenrijksche cavalerie wer den te GorodakKuzmin in een gevecht gewikkeld. De Russen hadden groote ver hezen en moesten terugtrekken. Zij vlucht ten in wanorde. ANTWERPEN, 20 Aug. (Officiëel). Gis termiddag hebben verschillende Belgische détachementen een slag geleverd met vij andelijke cavalerie-afdeelingen. De Duit sche ruiters werden teruggedreven. Vele gevangenen zullen naar de militaire hospi talen worden vervoerd. De stelling Ant werpen bevindt zich in een uitstekenden staat. PARIJS. 20 Aug. In den Boven-Elzas blijven de overwinningen der Franschen aanhouden. Hun opmarsch wordt krachtig voortgezet. PARIJS. Het voorstel om eenige straat namen te veranderen is door den Ge meenteraad goedgekeurd. Dit geschiedde ter eere van Jaurès en de Belgen. LONDEN. Een telegram uit Petersburg aan de „Daily Telegraph" meldt, dat de Tsaar, naar men verwacht, binnen een week naar het front zal vertrekken. BERLIJN. Volgens ambtelijk bericht aan „Het Vaderland" staken de Belgen een klooster bij' Luik jn brand en doodden 20 (Duitsche?) monniken. De overigen moeten door Duitsche troepen zijln gered.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3