28e Jaargang Zaterdag 15 Augustus 1914 No. 268 De Europeesche Oorlog. Feuilleton. De Broeders van St. Jan. Binnenland. Uitgave van <3e Naainl. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 21©. Bureau te Middelburg: F3RIV9A F. P. DHUU - L. SURG. Drukkers: Oosterbaan Le Coinire - Goes. De Zeeuw TX3f?rr~.„"gfa=.v©&3 Teleurstelling. Wat 'n reuzenkracht heeft in 1913 de S. D. A. P. ontwikkeld. Op haar Candi da ten werden 141149 stemmen uitge bracht. Met 13035 stemmen in 1897 uit den strijd gekomen, nam zij met elke vie'r jaar toe. In 1901, 1905, 1909 en 1913 waren de stemmencijfers achtereenvolgens in ronde getallen: 38-, 65-, 82- en 141 duizend. Niet te verwonderen dat de S. D. A. P. zich voelt als hebbende 't recht om de lakens .pit te deelen in het parlement; en evenmin wekt het verbazing, dat op het kabinet uit haar actie voortgekomen, mr. Troelstra den grootsten invloed oefent. Doch nu is de S. D'. A. P. niet meer zoo groot, niet meer zoo veelvermogend. Wij haalden reeds een en andetr aan van hetgeen de redactie van ,,Het Volk", na overleg met het soo.-dem. Partijbe stuur, aan de geestverwanten heeft voor gehouden. De partij ligt op 'toogenbiik tegen den grond, bij gebrek aan medewerkende par- tijgenooten. Contributie® blijven uit en abonnementen worden opgezegd, zoodat verschillende bezuinigingen moesten wor den voorgeschreven. De bezoldigde ambtenaren moeten hun salaris behouden, en de partijgenoo- ten kunnen voor een groot deel niet meer of althans tijdelijk niet mede voor him onderhoud zorg dragen. Een uiterst penibele quaestie. In den strijd tegen het Kapitalisme heeft de S. D. A. P. steeds over voldoend- kapitaal beschikt. Tenzij' nu een of meer p'artijgenooten kapitalisten zich over haar ontfermen, zal zij dien strijd tijdelijk moeten staken. Een mooie strijd voor dezulken om te toonen wat zij over hebben voor hun beginsel. Met name de voorstanders der Chr. school hebben dit al zoo Jang gedaan, daarom willen zij dezen, strijd om het soc.-dem. partijbestaan met belangstel ling achteraan zien. Zoo komt de .praktijk, beter dan alle theorieën over klassenstrijd, en derge lijke, de dwaasheid van den klassenstrijd bewijzen. De maatschappij is nu eenmaal een samengesteld geheel, waarin geen enkel de '-1 kan gemist worden; een ketting, waaraan geen schalm mag ontvallen; een organisme waaraan niet getornd moet worden of het ligt uiteen. Zoomin als de hand de voet, en het hoofd het hart kan missen, evenzoomin kan Kapitaal het zonder Arbeid, en Ar beid zonder Kapitaal bet doen. Rijzen en dalen. Dat de oorlog rijke families de armoede nabij brengt, is al zoo dikwijls gebleken dat het niet behoeft bewezen te worden. Iedereen heeft wel eens gehoord van aan zienlijke geslachten die plotseling daal den om niet weer omhoog te gaan, gevolg van de daling der papieren. Zoo zijn velen arm geworden ten gevolge der da ling van Spaans che, Turksche. Russische en Amerikaansche effecten; en zoo zal 'took nu weer gaan. Maar de oorlog brengt ook achteruit gang in handel' en bedrijf, niet het minst in de nijverheid, en wat dit beteekent, ziet men weer in de- fabrieksplaatsen, ook in Amsterdam waar de diamantin dustrie heeft gebloeid; en waar nu reeds duizenden werkloos zijn. De menschen hebben veel geld ver diend, zoowel in de havenplaatsen als in de diamantnijverheid, en ook op menige fabriek genoot de werkman betrekkelijke welvaart. Roekeloos- heeft men op meer dan een plaats met 'tgekl gegooid, met de belangen van zichzelf en het gezin gespeeld. Organisatie is mts te kondin den geloove organiseeren is plichtmatig en goed. Doch hoevelen hebben het ge heel en alleen van de „organisatie", van de „partij", van de „vakvereeniging", van den „bond" verwacht. Thans ziet men wat deze waard zijn, wanneer een andere toestand intreedt. Hoe weinig zij vermogen, ook bij den bes ten wil, wanneer de Hee're komt met Zijne oordeelen. Nu ziet men even snel dalen, wie in korten tijd gerezen was. Nu staan mach teloos, wie tot kort geleden waanden het zelf wel te zullen klaarspelen. Laten onze Christenwerklieden, die den zoeten droom, van „alleen door de orga nisatie" den laatsten tijd mee droomden, ook hierin tot den goeden weg terug- keere-n dat zij, arbeidende voor Hun da- gelijksch brood, en opkomende voor het goed recht der organisatie, den zegen in de eerste plaats weer leeren zoeken en blijven zoeken bij Hem, van Wiën alle goede gaven en volmaakte gifteln zijn afdalende. Ter vergelijking. .In „de Maasbode" lezen we: Daar de Fransch-Duitsche oorlog in 18701871 omstreeks denzelfden tijd be gon als de huidige Europeesche oorlog, is het niet onbelangrijk een overzicht te ge ven van de ontwikkeling der krijgsbedrij ven tijdens dezen oorlog. 1 en 2 Aug. De 2de Fransche armee rukt onder Frossard naar Saarbrüc-ken op. De Üuitschers trekken voor de Fransche overmacht terug. 4 Aug. De 3de Duitsche armée trekt de grens over, en verslaat na een gevecht van een uur, de Franschen bij Weissen- burg. De Duitschers hadden 1500 doodén. 5 Aug. Het Fransche Rijn-leger trekt zich bij Cadenbronn samen. Het legercorps van Frossard verlaat Saarbrücken en ver schanst zich op de hoogten van Spicheren. Generaal Steimnetz laat het eerste Duit sche legercorps naar de Saar oprukken. 6 Aug. De slag op de hoogten van Spicheren. De Franschen moeten terug trekken. De slag van Woerth. Nederlaag van Mac-Mahon en van het Rijn-leger. De resten van het Fransche leger worden op Reichshofen teruggeworpen, doch kun nen, onder begunstiging van de duisternis aan een slachting ontsnappen. 717 Aug. De Duitsche troepen rakken naar de Moezel op. 9 Aug. Maarschalk Bazaine neemt het commando op zich van het Fransche leger te Metz. 10 Aug. Inneming van Straatsburg door de Duitschers. 14 Aug. Slag van ColombeyNouilly. De Duitschers behouden hun stellingen en Door L. PENNING. (Nadruk verboden). 88) Doch niemand wil het gelooven, om dat het te verschrikkelijk is. „Van Schaffelaar uit den toren gespron gen?" barst broeder Gerardus uit; „waarom dan toch? Springt iemand uit een toren, waar hijl veilig is?" Hij draait zijn beweeglijk hoofd en zijn geweldige schouders rond, alsof hem ©en flauwe grap is verteld, en hij kijkt naar den jongen, om dezen te zegg!ein, dat hij' met zijn ellendige praatjes voortaan thuis kan blijven. Maar de jongen is reeds uit het gezicht, en thans hooren de Broe ders, hoe een man, die met hij'genden adem van het kerkplein komt aanhollen, een kennis toeroept: ,,'t Is afgeloopeij ik heb het .,g©zien. Van Schaffelaar sprong uit een galmgat, en werd op de Amersfoorter pieken opgevangen." De broeders stijgen aan de taveerne „de Bonte Koe," die op den hoek der straat staat, uit het zadel; zij binden| hun vermoeide paarden vast aan een paar lindeboomen voor liet huis, terwijl de spraakzame herbergier ziegt: „Dat is -ook verschrikkelijk, eerwaarde Broeders. Men wordt er koud van, als men er aan denkt. Hij leefde nog, toen hij neerkwam, maar de Amersfoorters hebben er gauw' een einde aan gemaakt wil ik uw paar den drenken, eerwaarde Broeders?" De Broeders zeggen geen woord; zij zien -niets dan de verschrikte, ontdamp gezichten der dorpers, en de triumfeerendcl blikken van de gewapende poorters, die| hen tegenkomen. En terwijl uit de droeve wolken een zachte regen begint neer te dalen, naderen zij' het lijk van den heer Jan van Schaffelaar, terwijl Eibert Ster- kenburg er bij staat: met verbleekt gelaat en trillende neusvleugels. Eibert licht den ruitermantel, dien hij over den doode heeft heengespreid, op, als de broeders daar staan met verslagen harten. Het harnas is geheel met bloed bevlekt; tien, twintig wreed© speerstooten hebben den held tegelijk getroffen. Het gelaat toont een kalme, rustige houding en -een wijding, die zelfs da overwin naars ontroert, nui hun wraakzucht is voldaan. En terwijl de grijze wolken zich als een sombere sluier uitbreiden over den he mel, en de regen zacht nederdaalt rttls een droeve stroom van tranen, en de broeders daar staan met verstomde, be vende lippen, als vernietigd door het ver schrikkelijk feit, zegt Eibert Sterkenburg met nokkende stem: „Ons werd lijfsbe houd en vrijheid beloofd, indien wij onzen de Franschen trekken terug onder dek king der 'forten van Metz. 16 Aug. Slag van Vionville-Mar-la-Tour. Von Alsenleben valt met de 6de Duit sche cavaleriedivisie het Fransche leger aan. Onbesliste strijd en kritieke toestand. 17 Aug. De Fransche terugtocht. Bazai ne in Metz. 18 Aug. Slag van GravelotteSaint Pri- vat; wanhopige strijd; de Franschen hou den in het front moedig stand voor het eerste Duitsche legercorps bij Gravelotte, maar moeten voor Prins Frederik Karei wijken bij Saint Privat en Roncourt. 19 Aug. De belegering van Bazaine's leger binnen Metz begint. 1920 Aug. Het Duitsche leger trekt met een front van 50 mijlen breed naar Parijs op. Mac-Mahon trekt evenwijdig langs hen op om te trachten Metz te ontzetten. 26 Aug. Een krachtige uitval van Ba zaine- uit Metz teruggeslagen. 29 Aug. Het Duitsche Maasleger ontmoet een Fransche colonne bij Nonart. 30 Aug. Slag van Beaumont lüj (Büzancy. De Franschen Noord-Westwaarts op Se dan teruggeslagen juist dwars op het front van het derde Duitsche legercorps, dat uit het Zuiden oprukt. 31 Aug., 12 Sept. De Franschen trek ken terug. Slag van Sedan. Het geheele Fransche leger geeft zich met den keizer over. Uit Denemarken. Volgens een telegram aan de Daily Te legraph is het Deensche volk sterk En- gelschgezind. In breede kringen is men er overtuigd dat als de omstandigheden Engeland er toe zouden brengen, Dene marken met schepen en soldaten te steu nen, de mijnen langs de kust die naar men zegt onder pressie van Duitsch- land zijn gelegd zouden worden weg genomen Aanslag op Koning Albert. Naar aanleiding van den aanslag op een hooggeplaatst persoon, waarover in Brussel het gerucht liep; melden sommige bladen dat het de Koning zelf zou zijn geweest. Van andere zijde wordt dit ech ter tegengesproken. „Het Vaderland" teekent hierbij aan, dat de Belgische bladen voortdurend hun lezers waarschuwen, geheimhouding in acht te nemen omtrent de plaatsen waai de Koning gezien wordt, of hetzij kor ter, hetzij langer, vertoeft. Ten zuiden van RAaastricht. MAASTRICHT, 14 Aug., 11 p. 35 m. voorm. Nog steeds hooren we hier hij tusisohenpoozen het kanongebulder. Vooral aan de Brusselse he Poort klonk het he vig. Het heet dat de Duitsche legerlroepen nog steeds van Aken uit over de brag in Lixhe doortrekken. Bij elke compagnie was een veldkeuken, die in volle wer king was. In Aken hebben de menschen inkwartiering en eiken dag worden de ingekwartierden weer afgelost door nieuwe. Hoe weinig geloof men kan schenken aan berichten van ooggetuigen, blijkt uit eene mededeeling in de „Soir" van een heer, 'die pp zijn terugreis- naar Brussel te Maastricht jn de Maas lijkeu van sol daten en paarden gezien had. Nu is- hier geen enkel lijk komen afdrijven. (N. R. Crt.) hoofdman naar beneden Wilden werpen, en toen Wij het voorstel met verontwaar diging afsloegen, zeide onze hoofdmanl „Spitsbroeders. Ik moet toch eenmaal sterven ik wil ulieden in geen onger tegenheid brengen." Hijl gaf ons allen de hand ten afscheid, en de- handen in de zijden zettend, is hij naar beneden ge sprongen." „Hij! is voor ulieden in den dood ge gaan," zegt broeder Gerardus met een stem, bevend van innerlijke ontroering, en broeder Anselmus voegt er op plech- tigen toon aan toe: „Niemand heeft meer liefde -dan deze, dat iemand zijln leven zette voor zijne vrienden." Doch broeder Clementinus knielt bij den doode neder; hij staart lang op dat deel, in den greep des doods verkilde ge laat, en de tranen biggelen hem over de gebronsde wangen. Dat droeve gezicht blijft hem bij op den geheelen rit naar 's Heeren Loo den ganschen dag, en het verlaat hem niet, als hij zich op den harden stroo- zak van zijn slaapstee niederwerpt. Hij' kan niet slapen. Als in een ver schrikkelijk vizioen ziet hij den nood en de onpeilbare ellende der Christenheid, terwijl de mislukte tocht van broeder! Gerardus naar den Burgt van Leuvenum zijn. laatste hoop heeft vernietigd. De -oude. nog niet geheelde wonden De Duitschers in België. Een officieel communique van het Bel gische Ministerie van Oorlog zegt. dat de minister van oorlog met hetoog op de tegenwoordige toebereidselen de Fransche, Engelse he en Bel gische legers besloten heeft, dat het opperste belang van het land eischt dat niet de minste mededeeling worde gedaan betreffende de bewegingen der drie legers. De Daily Telegraph merkt op dat de Duitschers, die zich in Noord-België ge reed maken om aan de legers der drie verbonden mogendheden slag te leveren, in hoofdzaak dezelfde tactiek volgen als in '70, door sterke cavalerieafdeelingen op verschillende punten vooruit te zenden, die tegelijk de bewegingen en bedoelingen van de eigen hoofdmacht verbergen en de posities en actie van den vijand bloot leggen. Die tijden zijn nu echter veranderd, en zoo zullen de vliegers reeds de Fran sche en Belgische generale staven hebben ingelicht omtrent de Duitsche stellingen. (N. R. Ct.) De Goeben en de Breslau. De Duitsche kruiser „Goeben" en de kleinere kruiser „Breslau", weten nog steeds aan de vervolging der Engelsche en Fransche oorlogsschepen te ontkomen. Volgens een bericht van de Temps" heb ben de beide Duitsche schepen kolen in genomen. Waar dit echter geschiedde wordt niet vermeld en blijkbaar weet men eigenlijk volstrekt niet waar de schepen zijn. De maritieme medewerker 'van de „Times" zet uiteen, dat het doel van den Duitschen commandant wel zal zijn schrik te bren gen onder de koopvaardijvaarders en dus de scheepvaart in de Middellandsche Zee te belemmeren.- Daarom ontwijkt hij allen strijd en tracht hij de jacht op zijn sche pen zoo lang mogelijk te rekken. Volgens latere berichten moeten de bei de schepen thans in de Dardanellen zijn. De Duitsche vlag is nog niet gestre ken en de bemanning is nog niet aan land gezet. Turkije zou de beide schepen aange kocht hebben, doch de Turksche gezant te Londen ontkent er iets van te weten. De Daily Telegraph zegt, dat 't er waar lijk zeer weinig op aankomt, of Turkije al dan niet de „Goeben" en de „Bres lau" heeft gekocht. Het blad meent dat Turkije zijn maritieme macht niet zou versterken door zich de meest samenge stelde machine-winkel aan te schaffen, welk© Duitsche scheepsbouwers in elkaar hebben gezet. Een bemanning van Turken zoudezen „monstertriomf van de werktuig kundige wetenschap" toch niet. kunnen bedienen. Intusschen zijn de schepen nog steeds de schrik der wateren, en niemand weet ze te achterhalen. Kiekje uit Luik. Een telegram uit Brussel aan de „N. R. C." meldt, dat een kassier van de Luiksche Bank, die op zijn fiets naar Brussel is gereden om geld te halen, vertelde, dat hij over Hoei en Namen is gegaan en vriji gemakkelijk uit Luik is weggekomen. De Duitschers gaan, volgens hem, ijverig voort met zich op de ver dediging tegen een offensieve beweging voor te bereiden. Zij' maken echter tevens zijnier ziel worden weer opengereten; dit naar liefde snakkend en smachtend hart voelt zich miskend, vertrapt, als ver moord door d© droevigste verdenking. En dit knagende gevoel volgt hem in de' onrustige sluimering, totdat hij met een' zachten smartkreet ontwaakt. „Broeder," zegt daar een stem: „wordt het kruis u t-e zwaar?" en Clementinus ziet biji het vredige maanlicht, dat door de kruisramen valt, broeder Anselmus voor zijln slaapstee zitten. „Ja broeder," steunt Clementinus: „het wordt m-iji te zwaar; mijn ziel is terneer geslagen tot den dood toe." „De Heere zal zijn uitverkorenen niet begeven noch verlaten," troostte broeder Anselmus: „willen wij het aangezicht des Heeren zoekeal?', Als zij gebeden hebben, wordt Clemen tinus toch rustigernu iantvangt hij kracht, om de zaak der Christenheid en zijn. eigen -schrijnend leed over te geven in de hand des Almachtigen, Die alias re geert. En inslapend, heeft hij een zoeten droom hij is met zijn vader verzoend. Hij' voelt de vaderhand -ze ligt, ver kwikkend als morgendauw, op zijn bran dend voorhoofd. En alles wordt weer goed alles De maan is -ondergegaan, als broeder Anselmus langzaam oprijst, om zijn eigen slaapstede -op te zoeken, 's Heeren Loo ligt in diepe rust. En voor het hoogaltaar VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.25 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. j den indruk, gereed te willen zijn voor een overhaasten aftocht en werken met spoed aan schipbruggen over de Maas. Hun houding tegenover de bevolking van Luik moet op het oogenblik niets abnor maals bieden. Uit neutraal Nederland. Landstorm. De officieren en onderoffi cieren, bely>orende tot den landstorm, zullen aanstaan den Dinsdag onder de wapenen moeten k o ni e n. De opgeroepenen, die laatstelijk gediend hebben bij: de administratietroepen, moe ten zich aanmelden te Amsterdam; de compagnieën hospitaalsoldaten te Amsterdam de bereden artillerie en de treinafdee- lingen te 's-Gravenhage; de pantserfort-artillerie te Amsterdam; de vesting-artillerie te Amsterdam; de cavalerie te Haarlem; de infanterie te 's-Gravenhage; de marechaussee der koloniale troepen te 's-Gravenhage de marechaussee hier te lande te 's-Gra venhage; de mitrailleurafdeelingen te 's-Graven hage; de pontonniers te Dordrecht; de genietroepen te Utrecht; de torpedisten te Dordrecht; de compagnieën wielrijders te 's-Graven hage; de geneeskundige dienst te Amsterdam; de 'militaire administratie (van het leger hier te lande) te Amsterdam; eenig ander dienstvak, korps of onder deel van het leger hier te lande, het reservepersoneel bij de landmacht hier onder begrepen, of van de koloniale troe pen te 's-Gravenhage. De aandacht van de opgeroepenen wordt in het bijzonder gevestigd hierop: lo. De opgeroepene, die niet aan de oproeping voldoet, wordt als deserteur behandeld, zoodra hij ingevolge den last van den minister van oorlog als deser teur is afgevoerd. 2o. De opgeroepene, die door ziekte of lichaamsgebrek buiten staat is, aan de oproeping te voldoen, moet daarvan on verwijld kennis geven aan den burge meester, onder overlegging van een des betreffende geneeskundige verklaring, af gegeven door een tot de uitoefening van de geneeskunde in Nederland bevoegd per soon. 3o. Voor zoover aan de opgeroepenen bij hun opkomst uniformkleeding wordt uitgereikt, wordt hun burgerkleeding van wege de militaire autoriteit en op 's rijks kosten gezonden aan den burgemeester hunner woonplaats, ten einde aan hun woningen te worden afgegeven dan wel te worden opgelegd ter wederuitkeering aan de eigenaars, zoodra deze naar hun haardsteden zijn teruggekeerd. 4o. De opgeroepene behoort mede te brengen de aan hem uitgereikte kennis geving nopens zijn inschrijving voor den landstorm en het zakboekje, zoomede de andere bescheiden, welke van vorigen mi litairen dienst in zijn bezit mochten zijn. van de kerk te Barneveld branden de kaarsen op de hoeken der baar, waarop Jan van Schaffelaar ligt, met een witte, rustige vlam. H oofdstuk XXVI. De jaren kwamen en gingen als vloed en eb, en het leven van broeder Clemen tinus vlood stil daar heen: tusschen de hooge muren van den kloosterburgt. Hij had een zwaar kruis te dragen, maar hij droeg het met de standvastigheid vani een christen, die door God wordt gesterkt. Hij was een ellendige; er kwamen rim pels op zijn voorhoofd; zijn haren ver grijsden voor den tijd. Doch nu de Heer© hem in het droeve dal der ellende had] geleid, voelde hij te beter de nooden van andere ellendigen. Hij wijdde zich aan1 hen; hij gaf de jeugd van Ermelo onder wijs, en werd de rechterhand van broeder Anselmus. ,Zijn naam werd met lof ge noemd; de Kommandeur zielde teens in een vertrouwelijk onderhoud tot den Landskommandeur te Utrecht, dat de broe ders Anselmus en Clementinus aan 's Heeren Loo nieuwen' luister bij'zetteden. Doch Clementinus verhief er zich niet op, want het kruis hield hem klein, en zijn gewaad was het kleed van droefheid en ootmoed. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1