Telegrammen. Kerknieuws. Onderwijs. Uit de Provincie. Land- en Tuinbouw Gemengd Nieuws. Wetenschap en Kunst. den als 'tmoef, voor „vrouw en kinde ren!" voor „land en vorstin". [Wij zul len niet nalaten onzen God dagelijks te bidden om bewaring voor oorlog, om het behoud van den vredeDes Zondags in de kerken en in de week in onze huizen, 't Gebed is onze toevlucht, onze verade ming. Doch, naar het mij wil voorkomen, gelet op vele „teekenen" durf ik vrij moedig te zeggen: het grootste gevaar is vooreerst afgedreven! Dat zij en blijve zoo. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Grootschermer door N. de Jager Meerenbroek te Wijdenes; voor Bakkeveen (toez.) door G. Hornstra, cand. te Huizum. Gehef. Kerken. Tweetal Te Ten Boer:- N. Duursema. ite Nieuw-Amsterdam, en H. Hummelen te Haarlemmermeer (O.Z.) Beroepen te Lioessens, J. E. Reijenga, te Siddeburen; te Spijkenisse, C. H. Elzenga !tle Woubrugge. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Barendnecht, J. v. d. Vegt, ■te Rijnsbrug. W& fc* Veldpredikers. Naar wij vernemen, denkt te Regeering voor de 4 divisiën 8 veldpredikers aan te stellen, en ivei 4 Orthodoxe en 4 Vrijzinnige. De Ned. Herv. Kerk mag 1 orth. en 2 vrijz, aanwijzen, de Remon- strantsche en Doopsgez. Kerken samen 2 vrijz., de Geref. en Chr. Geref. samen 2 orth., de Luthersche en Hersteld Lu therse he samen 1 orth. Voor de Gerefor meerde Kerken zal waarschijnlijk Ds. T. J. Hagen, van Nieuwe Pekela, worden aan gewezen. Geslaagd te Rotterdam voor de akte Teekenen m. o. akte Md. de heeren L. van der Veen te Middelburg en C. J. Vriens te Tholen. Geslaagd te 's Gravenhage voor de acte Engelsch 1. o. de heer W. de Vries te Vlissingen. Aan de Technische Hoogeschool zal te beginnen met 1 Januari 1915 gelegen heid worden gegeven tot het afleggen van het candidadts-examen voor de a.s. werktuigkundig ingenieurs, scheepsbouw kundig ingenieurs en electro-technisch ingenieurs, behalve vóór de zomervacantie in den loop van Januari van ieder jaar. Middelburg. De Directie der Electri- sche tram MiddelburgVlissingen heeft besloten aan diegenen van haar personeel die onder de wapenen zijn, de volgende uitkeeringen te doen. Aan mannen met ten hoogste twee kinderen 60 pCt., met drie kinderen 65 pCt., met vier kinderen kinderen 70 pCt. en met vijf of meer kinderen 75 pCt. van hun loon, alles met aftrek van hetgeen door het Rijk wordt vergoed, des verlangd kan voorschot op het door het Rijk uittebeeren bedrag wor den verkregen. Op de botermarkt was het heden om half één reeds ongekend druk, daar velen gedacht hadden een koopje te doen, hetgeen hen echter is tegengevallen daar de prijzen opliepen. Gisteravond wilden een korporaal en een soldaat een man, die zich des middags had aangemeld als zijnde dienst plichtig, aan welke verplichting hij niet eerder had kunnen voldoen, daar hijt va rende was, in een café aangehouden, om dat hij niet op tijd binnen was. De de serteur weigerde mede te gaan en gaf den soldaat een klap, waarop hij vluchtte. De politie en de militaire wacht vonden hem echter na eenige oogenblikken zoe- kens terug en bracht hem naar het stad huis over. Op de Graanmarkt werd heden door den Burgemeester die vergezeld was van den officier van administratie namens den temlorialen commandant medege deeld, dat de tarwe niet lager mag wor den verkocht dan f 11 en niet hooger dan f 12 per 100 K.G., terwijl de max. prijs -van haver op f 10 per 100 K.G. Er was echter geen aanvoer en er wetrd geen noteering opgemaakt. Bij een heden door het Polder bestuur van Walcheren gehouden aan besteding van werken aan de Westkapel- sche zeedijk in 2 perceelen Was geen enkel biljet ingekomen. 1 Goes. Vanaf 12 Augustus stoppen de volgende treinen te Middelburg, Goes, Ber gen op Zoom, Rosendaal, Breda en Til burg: no. 115, 4.56 U. voorm. naar Roosen daal; no. 85, 10.23 u. voorm. naar Vlissingen; no. 86, 7.21 u. nam. naar Roosendaal; no. 171, 11.31 U. naar Vlissingen. Deze uren zijn de uren van vertrek van Goes. Bestelgoederen worden alleen aangeno men zonder verantwoordelijkheid voor de tijdige aflevering. Vlissingen. Wij ontvangen het nauwkeu rig bewerkte en fraai geïllustreerde Jaarboekje 19121913 van „De Honte", Vereeniging van Leerlingen en Oud-Leer lingen der Openbare Handelsschool te Vlissingen. De heer J. C. Heine, de voor zitter schreef een goed giestileerd voor woord. Aan het 2-jaarlijksch overzicht ontlee- nen we, dat de Ver. in 1913, 26 leden telde tegen 14 in 1912, en de Reiskas 11 tegeu 9 in 1912. Het aantal donateurs bedroeg in 1913, vier tegen drie in 1912, en het aantal begunstigers 4 tegen 1 in 1912. Verslagen van verschillende excursies en fraaie foto's van Vlissingen-industrie- stad en Vlissingen-badplaats maken het boekje zeer aantrekkelijk. De Vereeniging van Leerlingen en Oud- Leerlingen der Openbare Handelsschool te Vlissingen „de Honte" stelt zich ten doel de belangen harer leden te bevorde ren: le. door het beleggen van bijeenkom sten, met inachtname van nadere bepalin gen, ook toegankelijk voor niet-leden, waarop voordrachten over onderwerpen op handels- of industrieel gebied gehou den kunnen worden; 2e. door het oplichten van een bibli otheek en het doen circuleeren van perio dieken en brochures, onder leden en be langstellenden 3e. door met de instelling van een reiskas het maken van studiereizen te bevorderen 4e. door de instelling van een informa tiebureau, jwaar leerlingen en oud-leer lingen en met inachtname van nadere] bepalingen ook niet-leden steun en voor lichting kunnen vinden bij het zoeken naar een voor hen geschikte werkkring; 5e. door de vorming van een fonds vioor de ondersteuning van leerlingen of oud-leerlingen, flie daarvoor op eene of andere wijfce in aanmerking mochten komen; 6e. door samenwerking te zoeken met andere vereenigingen of lichamen of af zonderlijke personen, buitein dei vereeni-i ging staande, indien gemeenschappelijk© belangen daartoe aanleiding geven. jDe dagmailboot „Duitschland" zal met het oog op het drukke ven'oer van levensmiddelen 3 maal 's weeks een reis naar Engeland maken. Morgen zal de eerste reis plaats hebben. Heinkenszand. Dinsdag kwam het doch tertje van L. Huissoon van den zolder trap te vallen met het noodlottig gevolg, dat zij een arm brak. Heelkundige hulp werd verleend door dr. Hoorweg. De landbouwer Diieleman, die thans onder de wapenen is, trof het ongeluk, dat een tweejarig paard, dat met een zijner pooten in prikkeldraad verward ge raakte, aan de gevolgen is bezweken. Een heele schadepost voor genoemden land bouwer. *Zuidzande. Rij Kon. Besl. van 10 Ang. is met ingang van 1 November benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Almelo, de heer C. Smitt, thans in gelijke betrekking te Zierikzee, Clinge. De Stct. (no. 188) bevat de statuten van de Mariavereeniging alhier. Kattendijke. De Stct. (no. 188) bevat de statuten van de Woningbouw-Vereeni- ging „Kattendijke", alhier. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaande- ren aan de „N. R. Ct.": Langzamerhand begint hier de bevol king tot kalmte' te komen. De vorige week werd er veel gepraat en weinig gewerkt, thans is het juist het tegenovergestelde. Bij het gunstige weer wordt de rogge, tarwe en gerst met groote hoeveelheden naar de schuren gebracht, ook van hen, die onder de wapenen zijn. Ieder helpt, zonder dat het gevraagd is, mee om het werk te Verrichten van hen, die het vaderland dienen. Horzels 111. Het is moeilijk om in cijfers uit te drukken hoe groot de schade is, die de horzels berokkenen. In de eerste plaats moet gewezen worden op het feit, dat het vee in de weide vaak door de hor- zelvlieg wordt ver-ontrust. Het gonzen der horzers is oorzaak, dat het vee gaat hol len (biezen); hetgeen natuurlijk nadeelig inwerkt op melkgift en vleeschaanzet- ting. Bovendien loopt het vee gevaar zich te verwonden, vooral in weiden welke door prikkeldraad algespannen zijn. Ook tijdens het melken kan de horzel erg lastig zijn. In de tweede plaats wijzen wij er op, dat de larven niet stil blij ven zitten in het lichaam der dieren, maar dat zij trekken. Komen zij in het maaggedeelte van den slokdarm, dan kun nen zij daar opzwellingen veroorzaken, welke het leven van het dier in ge vaar kunnen brengen. Ten derde wordt de gezondheid van het vee -benadeeld, wanneer de larven in grooten getale op- tréden, zoodat somtijds de hulp van een veearts moet ingeroepen worden. Het is -voorgekomen, dat een veearts in het wervelkanaal van een geslachte vaars ruim 100 larven vond. In de vier de plaats moet gewezen worden op de schade, welke de horzels berokkenen aan het vleesch en de huid der geslachte dieren. Op de plekken, waar de worm- bulten aanwezig zijn ol kort geleden aan wezig waren, ziet men hij het slachten niet de gewone, mooie vleeschkleur, maar geelachtig vleesch, dat er onsmake lijk uitziet. Het gebeurt, .dat een deel van het vleesch moet weggeworpen wor den. De schade aan de huid toegebracht is ook niet gering; door de „Rotterdam- sche Huidenclub" wondt de gemiddelde schade per huid begroot op- 11.80. Dhr. Lindeman noemt in zijne voordracht eeni ge cijfers van de totale schade dooi' de horzels aangebracht aan de huiden. In Duitschland berekent men die schade op 2V5 millioen gulden; aan het Abat toir te Kopenhagen 'bedroeg het aantal beschadigde huiden over 5 jaar (1899 1903), 16000, d.i. gemiddeld 12 pet. der verhandelde huiden. Voor ons land zijn geen cijfers bekend, maar toch berok kent de horzel, volgens deskundigen, aan onze veehouders een aanzienlijk verlies. De totale schade wordt geraamd op 35 millioen gulden. (Melkverlies, waar deverlies vleesch, huiden, enz.) De groote schade door de runderhoï- zel berokkend, heeft in de ons omringende landen tot min of meer krachtig han delen gedrongen. Vooral in Denemarken heeft men de zaak krachtig en met goed gevolg aangepakt. De beste wijze van horzelbestrijding is het Verwijderen van larven in rijpen of bijna rijpen toestand uit de huid, om deze daarna te doo- den. Hiermede moet gepaard gaan de be scherming van dieren, die als natuurlijke vijanden der larven zijn te beschouwen, zooals spreeuwen, spitsmuizen, mollen enz. Later 'hopen wij over het bestrijden der runderhorzelplaag meer uitvoerig te handelen. Ongelukken. Gisternamiddag is in de rivier onder Rotterdam het lijk drijvende gevonden van een 17-jarigen matroos, die 'Zaterdag van het op stroom liggende stoomschip Gisko, bij het buiten boord 'verven te water was- gevallen en Verdronken. Gisteren is te 's Graven hage uit het water aan de z.g. kleine Veenkade het lijkje opgehaald van een tweejarig kind. Een 6-jarig 'zoontje van den molenaar S., onder Schermer- horn, is gisteren bij het hengelen ver dronken. Het wrak van de „Tysla". Naar men ons mededeelt zal het wrak van het s.s. „Tysla", dat Vrijdagavond in de Wielingen op een mijn stootte en zonk, zoo spoedig mogelijk opigeruimd worden, daar het wrak, dat nu nog ge deeltelijk boven water uitsteekt, als ha ken zou kunnen dienst doen, indien men de Schelde zou willen forceqren. Gevolgen van den oorlog. Men schrijft uit HelmondDe oorlog doet zijne gevolgen ook reeds terdege voelen len in het groote industrie-centrum al hier. Door gebrek aan steenkolen en grondstoffen, tevens de bijna zekere on mogelijkheid van verzending, heeft men overal het bedrijf moeten inkrimpen. Op de gehouden vergadéring der fabrikanten- vereeniging is besloten, dat alle fabrie ken vier dagen per week zullen werken. Men heeft eene dusdanige regeling gei- troffen, dat nimmer alle fabrieken op één dag stilstaan, waardoor algeheele werk loosheid op zekere dagen voorkomen wordt. Met de nog voorradige grondstof fen hoopt men het zoo nog negen we ken te kunnen uithouden, hoewel er en kele weverijen waarschijnlijk over twee weken reeds hunne deuren zullen moe ten sluiten. De ijzerfabrieken blijven hun gewoon aantal dagen per week doorwer ken en deze kunnen het zoo twee maan den volhouden. Hopenlijk heeft de toe stand dan reeds eene gunstige wending genomen, anders zou de positie der tal rijke arbeidersgezinnen hachelijk kunnen worden. Keizerin Eugènie, de weduwe van Napoleon III, heeft aan de koningin van Engeland 2500 gulden deen toekomen Voor het Engelsche Roode Kruis. Leniging van den nood. Te Antwerpen heeft zich, naar de heer M. W. Swalff daar ons mededeelt, een Hol- landsch comité gevormd, dat dagelijks zitting zal houden voor het in ontvangst nemen van mondvoorraad, linnen, bedden, matrassen en alles wat den nood voor het oogenblik ook maar even lenigen kan, en het inzamelen van geld ter ondersteu ning van huisgezinnen die het slachtof fer van den oorlog zullen zijn. Albanië. De toestand van prins Wilhelm von Wied moet hachelijk zi|n. De regeeringen en banken Van Oostenrijk en Italië weigeren verdere financieel© hulp. Niemand 'ziet er geld en men vreest voor hongersnood dh oproer. Te Skoetari zijn nog alleen een Fransfehe en een Ita liaanse he afdeeling troepen. Mevr. Taft in Zwitserland. Onder de Amerikaansche plezier-rei- zigers, die in Zwitserland door den oorlog zijn overvallen en die (hans te Genève zitten te wachten op een gelegenheid om weg te komen, zijn ook mevrouw Taft, de echtgenoote van den vorigen president der Vereenigde Staten, en haar reisgë- nooteu. Die positie der Amerikaansche en Engelsohe plezierreizigters in Zwitserland het zijn ca. 5000 Amerikanen en' 10.000 Engelschen is nu aanzienlijk heter geworden, daar de Zwitsersche ban ken li hans weer Amerikaansch en En gelsch papiergeld aannemen, zij het ook niet tot het volle bedrag. Een bisschop soldaat. De bisschop van St. Asaph, van de Engel- sche Kerk, heeft zich aangeboden voor den actieven dienst in Engeland of er buiten. Tegen het oppotten van goud en zilver. De Vereeniging van Berlijnsehe banken en bankiers heeft eeni ge dagen geleden besloten, om gesloten of verzegelde pakketten niet meer ter be waring in kluizen en loketten aan te nemen, als degeen die ze in bewaring geeft het pakket niet op verzoek open maakt en den inhoud toont. Bevat het pakket specie, met name goud, dan wordt de aanneming geweigerd, zelfs aan men- schen die al een vakje gehuurd hebben. Verder zal streng toegezien worden, dat menschen die hun loket openen, daar niet heimelijk specie in wegbergen. Oproep. Aan het station Roer mond zijn verschillende personen aange komen, die verloren familieleden zoeken. Wie inlichtingen hieromtrent kan geven, zal dit voorzeker zoto spoedig mogelijk doen. De heer Lodygar (uit Anglem hij Luik) zoekt vrouw en vier kinderen. Adres: poste-restante Rotterdam. De heer Lauff zoekt zijn vrouw, hij verblijft te Roer mond. De iheer Taff zoekt zijn dochter; hij verblijft te Roermond. Een mooi voorbeeld. Te Edam heeft een burger, die een soldaat ter inkwartiering had gekregen, ook diens vrouw en kinderen, opdat deze voor nood behoed zOuden worden, uit Friesland over laten komen en in zijn gezin opgenomen. Onze Landstorm. 's-GRAVENHAGE. De Koningin heeft machtiging verleend om den Landstorm op te roepen. Bij open bare kennisgeving is aan de be trokkenen bekend gemaakt zich gereed te houden. LONDON. De oorlog tusschen Engeland en Oostenrijk-Hongarije is verklaard. De Oostenr.-Hong. gezant heeft Londen verlaten. PARIJS. De oorlogstoestand tus schen Frankrijk en Oostenrijk-Honga rije bestaat vanaf middernacht. BRUSSEL, 12 Aug. Berichten uit den Kongo spreken het gerucht tegen, dat Duitschland Katanga in den Kongo zou bezet hebben door gebruik te maken van den spoorweg. In ieder geval heeft België uitstekende koloniale troepen te harer be schikking. PARIJS, 12 Aug. (Officieel). De gevech ten, welke gesignaleerd werden te Alt- kirch, Mülhausen en Cols in de Vogezen waren slechte voorpostengevechten, die de positie der tegenstanders niet daadwerke lijk wijzigde. Het werkelijk getal der Fran- sche troepen bij Mülhausen was nog geen 20000. Zulks ten einde de tendentieuse inlichtingen uit Duiteche bron en de be weringen, dat het aantal dooden en ge wonden de 20.000 overtrof tegen te spre ken. PARIJS, 12 Aug. De officiëele lezing ivan het gevecht bij Mülhausen is als volgt Een brigade Fransche infanterie had zich naar Mülhausen begeven om een aanval te doen op de verkenners. Deze brigade werd (aangevallen door het 14de legercorps uit Baden en door een divisie van het 15de Duiteche legercorps. De brigade trok zich terug op bevel van den commandant. De Duiteche troepen trachtten tevergeefs de Fransche linie te forceeren, die te Belfort stond. De strategische positie der Fran- schen blijft uitstekend. ROME, 12 Aug. Uit Nisj wordt ge seind, dat de Serviërs en de Montene- grijnen overal aanvallend optreden. Een bombardement is geopend in de Golf van Cattero. De Oostenrijkers trekken de Save over bij nacht, nabij Obernowatz en vie len in een hinderlaag. De meerderheid der Oostenrijkers is vernietigd, een ander deel krijgsgevangen gemaakt. LONDEN, 12 Aug. Een telegram uit Nisj meldt, dat Prins George van Servië bij een ontploffing van een granaat is gewond, toen hij van een hooggelegen plaats het bom bardement der Oostenrijkers bij Belgrado gadesloeg. De granaat sloeg op 6 voet afstand tegen den grond. Een groote steen werd den Prins naar het hoofd geslingerd. Hij viel bewusteloos neder, doch kwam weer spoedig bij. De wond bleek niet ernstig te zijn. BRUSSEL, 13 Aug. De Duitschers fu silleerden den burgemeester van Ignen. 3000 Uhlanen plunderden het postkantoor en de Bank van Hasselt; zij: stalen ruim 2 millioen francs. Vervolgens werden zij teruggeslagen. De Duitschers trachtten een gunstige stelling in te nemen ter voorbe reiding van den grooten slag. De Belgen waren hiermede bekend en sloegen met succes de Duitschers terug, zoodat de positie dezelfde is gebleven. DEN BOSCH. Alhier zijn 2 vreemdelin gen als verdacht van spionnage aange houden. METZ, 13 Aug. Bij Lagarde maakte de Duitschers 1000. krijgsgevangenen. ANTWERPEN, 12 Aug. De maximum- warenprijizen zijn als volgt vastgesteld: brood 35 centimes; 100 K.G. tarwe 25 'francs; best meel 34 francs. LONDEN, 12 Aug. (N. R. C.) De stoom vaartlijn tusschen Huil en Rotterdam zal, naai' verwacht wordt, binnenkort haar da- gelijkschen dienst hervatten. LONDEN, 12 Aug. (N. R. C.) Aan de Daily Mail wordt uit Kopenhagen geseind, dat daar uit Berlijn aangekomen reizigers beweren, dat in de Duiteche hoofdstad dagelijks ongeregeldheden voorkomen als gevolg van de stijging der prijzen van levensmiddelen. Tal van handelaars en winkeliers zijn gevangen genomen en ver scheidene winkels door de politie gesloten. Papiergeld wordt overal geweigerd. De officieuse Duiteche pers heeft de bevolking opgewekt om verdacht uitziende menschen in het oog te houden en on middellijk de overheid te waarschuwen voor ieder die in de termen valt, aange houden te worden. Een algemeene men- schenjacht is van die aansporing het ge volg geweest. Het Berliner Tageblatt schrijft, dat door deze handelwijze tal van loyale burgers zijn gekrenkt en dat het protest tegen de vervolging van vreemdelingen regent. De militaire censuur is zeer scherp. BERLIJN, 12 Aug. Officiëel wordt uit Parijs gemeld, dat de Fransche regeering haar gezant te Weenen terugriep wegens de onvoldoende verklaringen van Oosten rijk omtrent het zenden van Oostenrijk- sche troepen naar Duitschland. Hierop vroeg de Oostenrijksche gezant in Parijs zijn paspoort en reisde onmiddellijk naar Italië, naar Rome, af. WALONA, 12 Aug. De regeerii\gstroe- pen hebben Berst en Fieri bezet en hun opmarsch vervolgd. De opstandelingen moeten op Galli terugtrekken. BRUSSEL. De lichting 1914 is nog met onder de wapenen geroepen. Men verze kert dat de oproeping elk oogenblik te wachten is. PARIJS. In officieele kringen verklaart men dat de stad Mühlhausen door de Franschen is verlaten en eigenlijk nooit door de Franschen is bezet geweest. BRUSSEL. Zeshonderd Duitsöhe krijgs gevangenen zijn te Athen aangekomen. BRUSSEL. De Belgische bladen melden, dat de Serviërs in Bosnië zijn binnenge drongen en waptens onder de bevolking hebben uitgedeeld. BRUSSEL. Gisteren heeft tusschen Hae- len en Diest een treffen plaats gehad tus schen 2500 Duiteche Uhlanen met ka nonnen en geweren en evenveel infante risten tegen een gemengde Belgische bri gade met een brigade cavalerie. Het doel van de Duitschers. was zich een weg te bannen, doch ze werden teruggeslagen, zoodat zij den aftocht bliezen. LUIK. Het is thans wel zeker, dat de Duitschers hun positie rondom Luik bezig zijn te versterken. Ook in het gebied van de Ourthe. Het is niet onmogelijk, dat zij Frankrijk willen binnentreden door het gebieo. van Longwy na door het Zuiden van Belgisch-Luxemburg getrokken te zijn. De Duitschers hadden bij' den slag van Haelen 200 dooden, de Belgen 3 gewon den. Van de forten van Luik wordt nog steeds op de Duitschers geschoten, die binnen het bereik van de kanonnen kwa men. BRUSSEL. De Generale Staf heeft geen perscommuniqué's meer uitgegeven. De bladen leiden hieruit af, dat de toestand bevredigend is. BRUSSEL. Verschillende bladen mel den, dat nog eiken dag in den omtrek van Arlon gevochten wordt. LONDEN. (Officieel). De admiraliteit heeft een order uitgevaardigd om de vij andelijkheden tegen Oostenrijk te begin nen. fin.' u De Luchtvaart. Hoe zich te oriënteeren. Bij de vele gebreken die nog altijd de luchtvaart aankleven, behoort wel in de eerste plaats genoemd te worden het ge mis aan het vermogen om zich behoor lijk op de hoogte te kunnen stellen van die plaats waar de luchtreiziger zich be vindt. Waar de zeevaarders, dank zij hun instrumenten, hun kaarten en den stand der hemellichamen nauwkeurig kunnen; bepalen de plek waar zij rondzwalken, doet zich het gemis hiervan hij' de avia- teurs steeds scherper gevoelen en heel wat schrandere koppen hebben zich reeds aan het denken gezet om hierin te voor zien. De heer W. J. Lugard, een Nederlan der, is er in geslaagd een systeem te ontwerpen van plaatsaanwijzing ten be hoeve van de luchtvaart. Dit systeem] stelt zich ten doel om aan het zich krach tig ontwikkelde toerisme de zoo onmis bare gegevens te verstrekken om zich al' zwevende in den onmetelijken dampkring, behoorlijk te oriënteeren en moet die nen als een aanvulling van de aëronau- tische wereldkaart, die men met de ge nreen s chappelijke samenwerking der ver schillende landen denkt samen te stellen. Volgens de meening van gezaghebbende deskundigen moet het systeem-Lugard het verreweg in eenvoud en duidelijkheid] winnen van de resultaten die men op dit gebied in andere landen heeft wieten te verkrijgen. Het systeem bestaat in het aanbrengen van een richtingspijl en twee, den plaatsnaam vertegenwoordigende, letters op het bovendek van den groot sten gashouder van elke gasfabriek, ge schilderd in wit op donker- en in zwart op lichtgekleurde dekken. De pijl wijst de richting Z.N. aan in, de betreffende middellijn van het dek. De letters s.taan ter weerszijden van den pijl in een andere middellijn van het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3