iars Donderdag 13 Augustus 1914 28e Jaargang DeZonden Ér IHopnieÉn. Meid, ,\o. 266 De Broeders van St. Jan. Uit de Pers. ngan voor de leuwen cursus tus, des na- in het gebouw sn niet jonger Directeur, BRUGGEN. bij Aagtekerke. geref. gods- gezin. lij den Boek- 'JIJ te Middel- Ie nst ROTTERD. i plaatsen. 9.40 n 8.57 -5 1 8.52 8.29 Bi 7.59 11.10 7.29 10.36 10.32 9.40 9.30 8.13 10.35 9.46 10.47 8.50 Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VQR5TSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Gointre - Goes. DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers 1.25 „0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Door L. PENNING. (Nadruk verboden). 86) Maar het moest, _want van achter het diennenbosch klonk een scherp, waar schuwend gefluit, en er was geen tijd, om een lang afscheid tie nemen. En toen broeder Gerardus Judith voorbij reed, stond zij te schreien, met de voorschoot voor de oogen, den jongen krijgsman nastarend, totdat hij achter het dennenbosch was verdwenen. „Was dat Eibert?" vroeg de ridder: „waarom hebt gij hem niet hier gehou den, meisje?" „Omdat de heer van Leuvenum hem zoekt," antwoordde het meisje, terwijl zij stikte in haar tranen. „Eibert wordt be ticht van strooperfjien, waaraan hij part noch deel 'heeft gehad. Sinds zes jaar zwerft h'iji dn den vreemde, en in zijn wanhoop heeft hij zich thans door den heer van Schaffelaar laten aanwerven, om mij en zijn Grootmoeder, die op haar uiterste ligt, nog .even te kunnen zien." Broeder Gerardus reed voort, en hij' zuchtte, wat hem zelden overkwam. En toen hij1 omkeek, stond Judith daar nog: het gelaat naar het Zuiden gekeerd, ter- Het schijnt haast onmogelijk, dat de sympathie van een eenig mensch huiten Engeland en diens bondgenooten in dezen oorlog voor de Engelse hen zal zijn. De Eagelschen zijn ten allen tijde een zelfzuchtig, inhalig en wreed volk ge weest. Het zelfzuchtig karakter der Engelsehen kwam uit in hunne verschillende oor logen. Dat zij van ouds de vijanden der Ne derlanders zijn geweest is ons als kinderen op de school al geleerd. Dat zij in 1813 met ons tegen Napoleon streden, doet aan de waarheid dezer beschuldiging niet af. Engeland had belang bij Napoleons val en stond daarom in de eerste rijen van diens bestrijders. Uitbreiding van macht en grondgebied was van ouds Engelands streven. Vooral in de 19e eeuw heeft het hiertoe vele oorlogen gevoerd; en in de 20e meer zijn kracht gezocht in verbonden. Na ijver op de macht van Duitschland bracht Engeland in 1904 tot een nauwe aan sluiting bij Frankrijk, en daardoor ook hij Rusland. Op het gebied van veroveringen en machtsuitbreiding heeft Engeland een zeer zwart strafregister. In 1834 begonnen de Engelsehen in het van ons geroofde Zuid-Afrika een oorlog met de Kaffers; in 1837 hadden zij een opstand in Ca nada te dempen; in 1839 maakten zij oorlog met Afghanistan; in 1840 begon nen zij den Sidon-oorlog welke met de inneming van Beyrout eindigde; in 1841 krij'gden zij met China; in datzelfde jaar met Afghanistan; in de jaren 1843 tot 1845 zien wij hen ingewikkeld in de Scindr, Sitch- en Gwalior-oorlogen; in 1850 krijgden zij weer met de Kaffers; in 1851 met de Birmanen; in 1854 be streden zij Rusland in den Krim-oorlog in 1857 maakten zij oorlog met China én Perzië; in 1863 met Ashantie; in 1867 met Abessynië; in 1873 andermaal met Ashantie, welk rijk zij in 1874 tot En- gelsch bezit maakten. In 1879 moesten in Zuid-Afrika de Zoeloes onderworpen worden; tegelijk hervatte Engeland den oorlog met Afghanistan. Inmiddels wa ren moeilijkheden gerezen (of gezocht) met Transvaal, welk rijk geweigerd had toe 'te treden tot een confederatie van de Zuid-Afrikaansche bezittingen van En geland, Engeland eischte toen erkenning van zijn „souvereiniteitsrechten" over de Boerenrepublieken. De bevolking schikte zich onder protest. Het kwam in '1880 en 1881 tot strijd, waarin evenwel de Boeren overwinnaars bleven. In 1882 volgde de oorlog met Egypte welke de verdrukte Pellahin onder nog knellender juk bracht; en met de be zetting van Egypte door de Engelsehen eindigde. Dat is in die vijftig jaar één oorlog om de nog geen twee jaarIeder zal toe stemmen clat zelfs de grootste houwde gen er mee tevreden zijn kan. In 1886 werd weer een oorlog gevoerd om hej bezit van Birma, dat hij En- gelsch-Indië werd ingelijfd. In 1890 legde Enigeland beslag op een deel van Oost- Afrika, en de Chartered Company (Britsch Afrikaansche Compagnie) op de landen ten W. en ten N. der Boerenrepublieken. In 1896 volgde een krachtig optreden tegen den Mahdi in Egypte, die na een bloedigen strijd overwonnen werd, de aan voerder der Engelsche troepenKitche ner, dezelfde die nu weer liet opperbe vel voert, maakte zich in dien oorlog, vooral na den slag hij Omdoerman in 1898 berucht door zijn wreedheden. Uit breiding van Egypte in Zuidwaartsohe richting Chamberlain en Rhodes droomden toen reeds van een Engelsehen spoorweg en telegraafkabel van Kaap stad tot Kaïrowas het doel en werd het gevolg. D)e poging van den Fran- schen majoor Marchand om de Engel sehen voor te zijn aan den Boven-Nijl gaf aanleiding tot de Faschoda-quaestie, die leidde tot een regeling in voor Enge land gunstige» zin. Frankrijk was hel) oude Frankrijk van Napoleon niet meer. In 1898 ontnam Engeland aan China de 'haven Wei-hai-weien in 1899 on dernam het den schandelijken Boeren oorlog, welke met de inlijving van de beide onafhankelijke Boerenrepublieken eindigde in 1902. Sinds dien tijd zocht Engeland zich uit te breiden door verdragen. In 1902 sloot het een verbond met Japan; in 1904 met Frankrijk in zake Marokko. De tijd zal leeTen of het gelijk had met deze taktiek te breken, en weer oorlog te gaan voeren. Geen Nederlander zal aan Engeland de overwinning toewenschen. En een ieder zal begrijpen dat het heter is een even sterk Engeland en Duitschland, dan een oppermachtig Duitschland of een opper machtig Engeland. En toch hier 'gaat het om. Deze strijd zal uitmaken gelijk „De Standaard" nog dezer dagen heeft aangetoond of de macht (de hegemonie) zal zijn in het middelpunt of in den omtrek van den cirkel; bij het Germaansche ras of bij de overige rassen; bij Duitschland en Oostenrijk of bij de heil insluitende bu ren. Frankrijk voerde een vrijwat kalmer staatkunde. Edoch, dit land was in 1870 door de Duifcschers lam geslagen. Het kon derhalve niet veel aan machtsuitbreiding doen. Zijn koloniale politiek was dan ook na dien tijd niet gelukkig. Toch wist het in 1882 met toestemming van Engeland, dat Egypte „bezet" had, zich Tunis toe te eigenen, naast Algiers dat het reeds vroeger denk aan den dapperen Abd el Kader! ingelijfd had; en waaraan het in 1911 ook nog Marokko toevoegde. In 1885 breidden de Fr an.se hen hun bezittin gen (in Afrika nog meer uit. Hun doel werd de verbinding van Sënegambië en Al giers met de stroomgebieden van Niger en Kongo. In datzelfde jaar veroverden zij, zich op China in Achter Indië het „pro tectoraat" over geheel Anatn en Tonking. wijl ze even later langzaam de heide opwandelde: toet slependen tred en ge bogen schouders. Een pnverdraaglijke 'narigheid overviel den Broeder. Hij wist, dat het hart van Eibert Sterkenburg een weerzin had van de Bourgondische kleuren, maar vervolgd alss een veldhoen op de bergen, was hij genoodzaakt, onder die kleuren te schuilen. En terwijl Gerardus' blik oven de heide zwierf, zag hij in de verte een kudde schapen en een pikzwarten hond, met een herder er naast: met vermoeide, verouderde trekken, leunend op zijn staf. Hoofdstuk XXV. Het is in den loop van den volgenden dag, dat broeder Anselmus met de dui delijkste sporen van een herige onrust op het gelaat den binnenhof van 's Hee- ren Loo dwars oversteekt, om broeder Clementinus te zoeken. Voerman Arendsz is bij1 hem, en als zij Clementinus in den boomgaard achter de kloostergebouwen hebben gevonden, zegt Anselmus: „Tioiei Arendsz vertel nu, wat gij' hebt gezien, toen gij daar steaks van Nijkerk zijt ge komen." Arendsz doet het: met een omhaal van woorden, zooals hij dat gewoon is. Hij heeft ©en vracht hout naar Nijkerk ge neden, en aan de taveerne, waar hij' uit spande, werd hem door ©en boschwaeh- In 1904, toen Frankrijk tot de ontdek king kwam dat zijn bondgenoot aan de Newa, door Japan geslagen, niet zoo sterkwas als hij gedacht had, sloot Frankrijk zich bij Engeland aan, én zoo kwam de „Tripte Entente" - Frank rijk, Fngeland en Rusland tot stand. Dit was het eerste openlijke uitkomen van Engeland tegen Duitschland. om dat rijk van de overige Eurppeesche staten te isoleeren, een poging die te peter nog uitkwam, wijl kort na 'ttot stand komen der Entente de Fransche minister van fouitenlandsche zaken - de man is nu weer minister met onbesuisde oor logsplannen naar voren kwam, doch hier in door den minister-president Rouvier werd weerstaan. Hef optreden in 1898 van Marchand in het Nijldal hebben wij hier boven reeds gereleveerd. Daar verspeel de Frankrijk aan Engeland Fachoda, waar Marchand zoo pas de Fransche vlag had geplant. Omstreeks dien tij.l werd Dahomeij on derworpen, Timboektoe bezet en het on der protectoraat staande Madagascar na een opstand der Howa's tot een kolonie gemaakt. Heel veel meer kon Frankrijk niet doen. Komt 't evenwel van zijn leven nog eens -aan zijn oudé kracht, hetgeen wel niet spoedig gebeuren zal, dan zal Frank rijk toonen in het spel van dieven en diefjesmaat even volleerd te zijn als En geland. Rusland heeft de revanche-gedachte van zijn bondgenoot aan de geine nooit wil len voeden. Wel heeft 't steeds naar uit breiding van zijn invloedsfeer gestreefd, hetwelk zoo bij Mongolen als bij Moham medanen nationale oppositie veroorzaakte. In 1826 veroverden de Russen grond gebied op de Perzen; in JL829 „kregen" zij de Donaumonden e:i de schatplichtig heid der Donau-vorstendommenin 1831 onderwierpen zij de Polen; in 1853 krijg den zij om de 'Krim met de Turken; in 1863 onderdrukten zij voor goed de Polen; in 1878 vielen zij andermaal de Turken aan, doch werden ten tweeden male door de mogendheden in hun voor nemen gestuit. In de 20e eeuw annexeer den zij de Finnen; rukten door in Voor- Azië; en „verkregen" in 1898 van China een strook waarop zij een ijsvrije ha ven stichtten als eindpunt van de Si berische spoorlijn aan de .baai van Ta- lienwan. ,Slechts de oorlog met Japan welke met den vrede van Portsmouth in Noord-Amerika eindigde maakte aan hunne overwinningen een einde. Doch hun optreden dezer dagen bewijst, dat de ex pansiekoorts hen nog steeds bevangen heeft. Tegen deze drie over staan Duitschland en .Oostenrijk, op het stuk van jacht naar meerdere macht niet veel beter dan hunne tegenstanders. Oostenrijk toonde dit nog pas met de inlijving van Bosnië en Her- zegowina. Duitschland door zijn in-bezit- neming van West-Afrika (Luderitzland, Togo, Kameroen, thans door de Engel sehen ingepalmd in 1884, en door zijn voor Duitsch bazit verklaren in 1885 van ter medegedeeld, hoe die van Amersfoort, door een aantal Nijkerkers versterkt, met een paar kanonnen er op uit waren ge trokken, om Jan van Schaffelaar en zijn ruiters, die zich in den kerk en den toren van Baroeveld hadden verschanst, aan te tasten. De voerman voegde er bij, dat de dorpers van Nijkerk hevig verbitterd waren op van Schaffelaar; zij noemden hem >een landverrader, omdat hij' voor den Bisschop en tegen Gelderland streed, en zwoeren, dat hij1 dezen keer den dood niet zou ontloopen. Broeder Clementinus was er van ont steld, toen hij 't hoorde; hij wierp het snoeimes tegen den grond, en staarde den voerman ©enige oogenblikken sprakeloos- aan. Sinds zijn voeten na den roemrijksten strijd der Christenheid den vaderland- schen bodem hadden gedrukt, was hij' telkens pp het pijnlijkst getroffen doop den tweespalt, di© Gelderland en de chris tenlanden teisterde^ De twist was na een vrede, die eigenlijk slechts ©en wapenstilstand was, weer be gonnen toet den dood van Karei den Stoute, den onrustigen en strijdzuchtige». Hertog van Bourgondië, wiens lijk in de Januari-maand van 1477 na een verloren veldslag Joij Nancy was gevonden: naakt uitgeschud, met het gelaat .voorover, vast gevroren in een poel. Hij' was vier en veertig jaar geworden, en had tjgn jaar geregeerd. En met de vochtige oogen op een deel vanOost-Afrika en sommige Australische eilanden, in 1899 na on- ©enigheid met Engeland en Amerika die een deel van den buit voor zich opeisoh- tem, door een verdeeling van Samoa ge volgd. Meer zullen wij ter staving van vde (politieke) zonden dezer vijf mogendheden niet aanvoeren. Alleen merken wij' op dat wij ook in deze zonden een graadverschil erkennen. Duitschland nam bezit van land, aan on beschaafde volken toebehoorende, hetwelk niet kan gezegd worden van de overi gen, vooral van Engeland niet. Ter eere van den Duitschen Keizer mag vastgesteld dat Keizer Wilhelm van zijn eerste op treden af, dat is nu sinds nagenoeg 26 jaren, getracht heeft den vrede in Europa niet te verstoren. Herhaaldelijk heeft 't zwaar gehangen om dien vrede te hand haven. Zoo in 1878 toen Rusland met Turkije oorlog voerde, en Engeland wei gerde in de door Rusland behaalde voor- deelen te berusten, waarop het Congres van Berlijn, onder voorzitterschap van Bismarck, de geschillen bijlegde. Zoo in 1886, toen Boulanger heel Frankrijk wist te „begeesteren" met zijn oproep „naar Berlijn", en in 1905 toen Delcassé den haat tegen Duitschland op onrustbarende wijze aanblies. Daarom was zijn stre ven er ook uitsluitend op gericht ,om de sterkste te blijven; en hij deed dit door versterking van Duitschlands strijd krachten en door verbonden met andere groote mogendheden. Onder de Duitsche staten zijn er meer dere, wier geschiedenis met die der Re publiek der Vereenigde Nederlanden als saamgeweven is. en wier vorsten sinds eeuwen en jaren met ons Vorstenhuis verwant zijn. Dit doet in het hart van menig Nederlander het bloed kruipen waar het niet gaan kan. (Een Engelsoh spreek woord zegt: Blood is thicker than wa ter (Bloed is dikker dan water). Wat niet verhindert dat wij met vrees en beven het op zichzelf om meer 'dan een reden ge- wenschte „succes" der Duitsche wape nen tegemoet zien; voornamelijk met het oog op onze Belgische broeders, met wie wij ons het nauwst verbonden ge voelen. Te meer, nu bekend werd dat het juist de Vlamingen waren die bij Luik zoovele lauweren oogstten en hun bloed en 'leven veil hadden voor het vader land. (Wij verwijzen den lezer nog naar het stuk „Rusland en Oostenrijk" in ons Pers overzicht). Al weer een. De oorlog mag onder 'sHeeren genadig bestel onze landpalen voorbijgaan, indi rect maakt hij toch in ons land nog slachtoffers. Het aantal dezer ongeluk- kigen steeg tot vijf, door den tragischen dood van den milicien Boonman te Mid delburg. Welk een in-droeve herinnering zal deze oorlog achterlaten voor de bloed verwanten van dezen jongeling. Mogen nu al onze landszonen gespaard blijven 1 if het di eerlijk geschonden lijk gericht, had hertog René van Lotharingen gezegd: „Lieve Neef. pij hebt ons veel kwaads berokkend moge uwe ziel rust vinden bij God." Nauwelijks was in Gelderland de tij ding van het ontzettend einde van Karei den Stoute vernomen, of de Gelderschen, verscheurden die banden, di© hén aan Bourgondië banden. De wapenschilden der Bourgondiërs werden verbrijzeld; hun ambtenaren weggejaagd, hun instellingen, opgeheven, en Adolf tot Hertog van Gel derland uitgeroepen. Doch bij' zijn eer ste krijgsverrichting reeds was dez© man, die de hand aan zijin eigen vader had ge slagen, door een kogel doodelij'k getrof fen bij Kortrijk, en de Staten van Gelder land hadden daarop besloten, de voogdij' over zijn onmondige kinderen aan zijn zuster Katharina op te dragen, tevens steun zoekend bij Koning Lodewijk XI van Frankrijk, die gul was met beloften, welke hem niets kostten. Intusschen be geerde Willem van Egmond, hertog Ar nold's broeder, de voogdij', die aan Katha rina was opgedragen om aan zijd eisoh kracht bij te zetten, en overmeesterde de stad Arnhem. En als om de verwar ring tot (haar uiterste toppunt te voeren, stond die Hexing van Kleef voor de poor ten driftig om de Geldersche hertogskroon voor zijh zoon te roepen, terwijl de Sta ten den strijdlustigen 'Munstersqben Bis- Niet 't Hecht, maar de Macht' geeft den doorslag in de politiek© weeg- schaal der Europeesche volken, zegt A. B(nimmelkamp) in de „N. H. C." De volken voelen zich niet meer broe ders van Adarnswegë, leden van één groot- gezin, verantwoordelijk voor elkanders welzijn, voor dat van de kleinere in 't bijzonder. Na Napoleon heeft men van die edeler gevoelens een vleugje gezien. Maar het is van korten duur geweest. Honder jaar na Napoleon schijnt men niets -vérder te 'zijn gekomen. De sterkste overwint. schop Hendrik van Sohwarzehburg, tot Beschermer van gansch Gelderland aan stelden, en den jongen Karei, Adolf's zoon, tot Hertog erkenden. Juist in de dagen, toen de- bropders Clementinus en Gerardus tegen de Turken,' streden, trokken zich d© oorlogswolken somber en dreigend boven het dorp Er- mel'O saam. De Aartshertog Maximiliaan, gehuwd toet Maria, de ©enige dochter1! van Karei den Stoute, naderde met zijh. strijdkrachten uit Brabant, om het Bour gondische gezag in Gelderland te herstel len, terwijl de Mumsterscbe Bisschop met zijn krijgsvolk de tenten vast pinde op de heide ten Zuiden van Ermelo. De- Bisschop had zijh hoofdkwartier te Har derwijk opgeslagen, en van hier uit liet hij de jngezetenen bij klokkenslag oproe pen, om met donderbussen en kruit, pij len ,en andere wapenen, alsmede van proviand voor dertien dagen voorzien, op het Kampyejd te verschijhen. 1) De bak kers en brouwers van Harderwijk had den het toen wat drukj zij' kwamen dag noch nacht uit de kleeren, en Arendsz verdiende in die ïumioerige .Meidagen van 1480 met zijn v-oermanschap ear aardi ge» duit. (Wordt vervolgd). O Oide van Ermeio, sloor B. Pegman. 7 uur. Eere aan Colijn. Reeds dadelijk toen het zoo uitnemend liep met de mobilisatie van ons leger, prezen de jiaaste vrienden en geestver wanten van het vorige kabinet en in zonderheid van den minister Colijh onsi land gelukkig dat wij dit rechtsohe ka binet en met name genoemden jninisteïl van oorlog hebben mogen jmatten, en dat laatstgenoemde er in geslaagd is een or ganisatie voor te bereiden, welke doop een ieder om het zeerst geprezen wordt. En ook hierom dat de liberale opvolger! van Colijn, de minister Bosboom, in de uitvoering van Colijns plannen, geheel bleef in diens lijn en bij diens px-ogram'. Doch, .natuurlijk, in dit tijdsgewricht' past het niet ook zelfs maar den schijn te wekken, als zou, het ons om verheer lijking van den geestverwant meer dan om het behoud van 's lands neutraliteit te doen zijn. Daarom zwegen wij'. De vrijzinnige pers zweeg ook, moge lijk ook wel ter vermijding van dien schijn, doch dan van tegengestelde zijde gezien. Ook bij haar gaat behoud van 't lands neutraliteit hoven verheerlijking' van eenniet-geestverwant. Nu echter „Het Handelsblad" (vrij zinnig) zoo loyaal is om aan minister! Colijn de eer te geven voor diens „prach tige mobilisatie" mogen wij de betui ging onzer instemming niet onthouden, „Alles," zoo schrijft ,„Het Handelsblad", „wat wij dien dag verder van de mo biliseering en de voorzorgsmaatregelen za gen, deed zeldzaam weldoend aan. Want ik herinner mij den Janboel van de mobilisatie in 1870, toen alles in 't hon derd liep en goed humeur en kalmte zoek waren. En nu niets daxi orde, weten schappelijke regeling en medewerking van alle standen en rangen. Hulde aan hen, die deze mobilisatie dus voorbereidden" in het bijzonder aan minister .Colijn.'' Tot zóóver de vrijzinnige schrijver. Waar wij ruime dankensstof hebben dat de Heere ons land tot hiertoe zoo genadig behoedt, en Hij de wijsheid schonk' aan wien ook om deze mobiliseeiing uit te denken of uit te voeren, en dit ook in de allereerste plaats wenschen in het ■oog te houden, behoeven wij toch in de tweede plaats het „eere wien eere toe komt" ook aan menschen niet te onthou den. Daarom hulde aan het vorig en het tegenwoordig kabinet, den chef van den generalen staf en ons leger. Onze gebeden vergezellen onze jongenjsj op en in allen weg, waarin Gods bestel hen geleid heeft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1