Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Reclames. Gemengd Nieuws. crediet verleenden; grossiers hetzelfde deden tegenover de kleinhandelaarsen dezen op hun ibeurt weer crediet ver leenden aan de verbruikers. Zoo leefde de heele maatschappij op crediet. En nu vorderen fabrikanten van gros siers, en daardoor grossiers van klein handelaars contante betaling; terwijl de kleinhandel dezen zelfden maatregel niet kan toepassen op zijn klanten. Een eigenaardig moratorium van de zijde van 'tpubliek; en het tegendeel van een moratorium van de zijde der groot handelaars. Maar zoo wordt het een algemeen moratorium! Immers dat houdt 'zelfs de meest wèlgestelde winkelier niet vol. De kleinhandeldrijvende middenstander wordt op die wijze het kind van de re kening. Doch ook de groothandelaar ont springt den dans niet, omdat hij ook geen voldoende betalingen krijgt; zijn buiten- landsche afnemers hem ook op zijn geld laten wachten; en het moratorium in het buitenland hem zelfs buiten de ge legenheid stelt om dwangmiddelen toe te passen. Wij vreezen dan ook dat door een of ficieel voorgeschreven moratorium men nog verder van de pad zal zijn. Zijn er geen andere middelen denkbaar Zou het publiek niet kunnen besluiten zijn geld fc'e laten vallen gelijk vroeger, en zijn waren contant te betalen? Indien dit eens algemeen afgesproken werd, zou in de naaste toekomst het cre- dietstelsel, die woekerplant op het leven van onzen h andeldrijvenden middenstand, kunnen gedood worden.1) Op 't oogenblik, wanneer het publiek niet zijn rekeningen betaalt, niet voldoet aan zijn verplichtingen jegens den winke liet, ziet het er voor dezen treurig uit. Hij moet leenen tegen hooge rente, en zich daardoor er nog meer inwerken. En dit geldt jipk voor den grossier, en voor den grössier, en voor allen die zaken hebben. Men leze het stukje aan het hoofd van ons blad met vette letter afgedrukt, en handele overeenkomstig den raad daarin gegeven. Op die wijze zullen de winkeliers aan hunne verplichtingen kunnen blijven vol doen, of zoo mogelijk, hun winkelvoorraad blijven aanvullen. Wij wijzen op het volgende dat wij dezer dagen vonden in ,,Het Handelsblad" Ware het aldus de schrijver niet beter geweest de loopende wissels van de kassiers op te vragen en deze aan zijn vertegenwoordigers ter incasso te zen den, onder mededeeling den klanten te zeggen, dat zoolang de toestand is als op 't oogenblik, de wissels niet meer over de bank gaan maar door hen (vertegen woordigers) zullen worden geïnd en dat zoolang men de posten geregeld laat af- loöpen ook voor geregelde aflevering der nieuwe bestelling ?al worden zorg gedra gen. Zij die dan de oude schuld niet betaalden, waren er zelf de oorzaak van dat verdere levering ophield. De verte genwoordigers (reizigers, agenten, des noods kantoorpersoneel) kanden dan die gelden geregeld afdragen, de patroons kre gen contanten en konden dan zelf hunne verplichtingen ook nakomen. Hadden vele groote firma's aldus ge handeld, en met een weinig goeden wil waren de bezwaren hieraan verbonden wel te overkomen geweest, dan was alles zijn geregelden gang gegaan, was het kre diet van velen niet geschokt, was het den kwaadwilligen onmogelijk gemaakt ge bruik te maken van den oogenblikkelijken toestand, en hadden velen hun hoofd niet verloren, zooals thans blijkbaar het geval is, want firma's met wie men voorheen zonder bezwaar voor honderden guldens zaken deed, duiven nu voor d bespotte lijks te kleine bedragen vooraf geldzending te vorderen. Wij zijn het geheel eens met „De Maas bode" dat er jntusschen vooral in deze dagen tegenover <jgn middenstanders ook zonder regeeringsvoorschrift moreele ve- plichtingen zijn in acht te nemen. De Overheid (aldus het Rotterdamsche blad) gaat voor en eischt in deze bange dagen hare belastingen niet op. Zoo mo gen ook doen zij, die van middenstan ders, door de gebeurtenissen verrast, te vorderen hebben. Men voele zich in den druk van dit oogenblik zóó nauw ver bonden, dat paen scherpe eischen zoo maar eenigszins mogelijk is, laatvaren. Daarentegen hebben we ten gunste van den man, die in het midden staande als leen stootkussen de schokken op te vangen krijgt, nog een dringend verzoek. Men stelle niet zonder besliste nood zaak de betaling van allertlei matige posten naag. eigen goedvinden uit. Beden ke ieder, die storten kan, dat hij! uit over wegingen van vergaande voorzorg zijln medemensch niet ruïneeren mag. Laat nu eens het particulier initiatief de overheidsbemoeiing schitterend voor komen. Betaalt uw kleine posten, dan kan de middenschakej van handel en in dustrie zijn verplichtingen gestand doen. Het is juist de kwaal, dat de vele kleine zilverbeekjes, die den grooteren ri vierarm vullen, dreigen drooggelegd te worden. Veel van de verbetering, die men van een moratorium verwacht, kon worden bewerkt door die bijzondere imate van, welwillendheid, die op dit zeer bijzon-i der inaoment onder onze burgers moet beerschen. i Ook is aan de liand gedaan, ate tijdelijke maatregel het Clearing-,ysteeni. door welken maatregel alle vorderingen en schulden der diverse heirokkenen op één plaats te zamen zouden koniet, en zeer vele verschillen onmid dellijk zouden kurnen worden opgeheven zonder dat etnige betaling of ontvang-l daarvoor noodig zou zijn. Wij kunnen o >s hierover niet uitlaten, wij knunen het niet beoordeelen. Treinenloop. Op de vierde pagina vinden onze le zers een uittreksel uit de beperkte Dienst regeling van de S.S. Zij gelieven evenwel te bedenken, dat in de eerste plaats met de treinen militairen worden vervoerd, en de reizigers worden toegelaten voor zoover er nog plaatsen beschikbaar zijn. Verder kunnen op hoog bevel iederen dag nog wijzigingen in den dienst aangebracht worden, om niet te spreken van algeheele stremming van het verkeer. Wellicht zijn de volgende aanvullingen voor onze lezers nog van belang. Van heden ai wordt de beperkte dienst regeling op de lijnen dei H.IJ.S.M. uit gebreid met: Een trein van Rotterdam D.P. 's avonds 10 uur vertrekkende naar Den Haag. aan komst aldaar 10.39, stoppende te Schie dam en Delft. Een trein van Hoek van Holland, ver trek 's avonds 10 uur, aankomst Rotterdam D.P. 11 uur; stopt op alle tusschensta tions. Met ingang van -morgen wordt ingelegd een trein van Rotterdam D.P. vertrek 's ochtends uur naar Hoek van Holland, stoppende aan alle tusschenstations en aankomende 6.02 en van Den Haag ver trek 's ochtends 7.10, aankomst Rotterdam D.P. 7.49, stoppende te Delft en Schiedam. De trein te 5 uur 's namiddags van Rotterdam D.P. vertrekkende naar Am sterdam C.S., loopt, met ingang van he den van daar te 7.35 dooT tot Öldenzaal, aankomst 11.35 's avonds, en met ingang van moigen wordt een nieuwe trein inge legd van Öldenzaal, vertrek 4.38 's mid dags, naar Amsterdam C.S., aankomst 8.35, aansluitende op den trein 8.55 naar Rotterdam D.P. vertrekkende. Beide stop pen op de voornaamste tusschenstations. Generaal C. J. Snijders. Naar men verneemt is luitenant-gene raal C. J. Snijders, opperbevelhebber van zee- en landmacht, benoemd tot gene raal. Twee Hollandsche onderwijze- ressen als spionnen gear resteerd. In het „Utr. Dgbld." komt een verhaal voor van de avonturen van twee onderwij zeressen, die per fiets door het Sauerland (het deel van de boven Ruhr) reisden, en daar overvallen weiden door de mo bilisatie. Te Laasphe hoorden zij de eerste oor logsgeruchten, maar zij informeerden bij den burgemeester en deze zeide dat zjj volstrekt geen gevaar liepen. Doch nabij Battenberg, waar de dames zich voorgesteld hadden het middagmaal te gebruiken, werden ze .aangehouden door een gendarme, die naar hare passen vroeg, en, toen zij die niet bleken te heb ben, het tweetal gelastte mee te gaan. De visitatie van hun bagage (bestaande in den inhoud van een reismandje van ieder) stelde hem gerust. Maar te Battenberg bleek het al bekend dat zij verdachte personen waren. „Ten minste de heele voorzaal van het hotel wist het reeds en stuk voor stuk kwam men ons door de ruiten der eetzaal aangapen. De eigenaar zelf leek ons uitermate stroef, zoodat we het raad zaam oordeelden, niet langer dan noodig was onder zijn dak te toeven. En ook buiten gekomen konden we weldra op merken, dat zich een wantrouwend-vijan dige stemming tegen ons vormde. De heele lange dorpsstraat door hoorden we ons betitelen als: Russen! Franzosen? spionnen Verkleede mannen 't Was wel belachelijk, maar ook ang stig, daar ons bet vijandige meer en meer bleek. De bewoners, die overigens altijd „Goeden dag" wenschten in die buurt, beantwoordden zelfs onzen groet niet, toen we de proef op de som namen. Gelukkig echter waren we het onvrien delijke dorp met wat aantrappen spoedig uit en toen zich na eenigen tijd het prachtige panorama van Frankenberg voor ons oog vertoonde, was dit leed reeds vrijwel vergeten." Ongelukkig kregen de dames toen zij een eindje verdler aan den voet van den Goszberg wat gingen zitten uitrusten den inval hunne dagelijksche notities in hun notitieboekje op te schrijven. Terwijl zij daarmede bezig waren kwam een voerman aan, die vroeg wat zij uit voerden. Later kwamen er eenige voor bijgangers bij en een van hen reed per fiets vooruit. Toén zij' in het hotel Goszberg waren aangekomen, en naar het station wilden gaan om te informeeren naar den treinen loop, werden zij door een wachtmeester aangehouden, en omringd door een menig te vijandig doende menschen opgebracht. Het feit waarvan zij verdacht werden bleek te zijn, „am Goszberg gezeichnet zu haben", en ^rekeningen van den spoor weg te hebben gemaakt. De dames ver zekerden dat zij niet teekenen konden, en begrepen niets van de beschuldiging. Maar op eens schoot haar de scène met den voerman en den fietser te binnen en begrepen zij, dat het bijhouden van de notitieboekjes hun al die misère be zorgd had. „Dat bracht een ware opluchting, daar we onmiddellijk onze zakboekjes konden overleggen pn de bij telken datum ge maakte notities konden toonen, waarvan we er tevens vele uit het hoofd konden opnoemen. En gelukkig kon de wacht meester de data lezen en uit verschillende combinaties zich van de juistheid der opgave overtuigen, zoodat hij, na een tijdje op onze schriftuur te hebben ge studeerd, tot de conclusie kwam, dat wel alles in orde moest zijn. En met de noodige welgemeende vermaningen over het onvoorzichtige van onze daad,, om in oorlogstijd aan den weg te gaan zitten schrijven en zonder passen te reizen, herkregen we ten minste onze vrijheid." Aan het station ondervonden de dames nieuwe moeilijkheden, maar ten slotte konden ze naar hun hotel gaan, voor nemens met den nachttrein te vertrekken. Dat was de laatste gelegenheid. „Met dien troost verlieten we het stati on, waareoor we de getuigen dikke en dunne kerels, jongens met roode en groene petjes, enz. enz. en haie opge steld vonden. Het bleek dat dc heele stad, zooals de chef ons reeds had verteld, om ons in opschudding was en aan lief lijkheden als gescheld voor „RussenFran zosen! Spionnen!" ontbrak het ook nu niet. Ja, zelfs trad uit een groep vrou wen er eene brutaalweg op ons af, om een van ons onder den hoed te zien waarna ze terugkeerde tot hare gezellinnen met de voor haar geruststellende mede deeling. dat het haar toch echt leek, dus het wel geen verkleede mannen zou den zjjn. 1 i „Natuurlijk heerschte bij onze terug komst in het hotel allerwegen stomme verbazing .onder de stamgasten, die ons reeds lang ingesloten dachten. „En misschien had het een of twee da gen later, toen de strijd uitgebroken was, gezien d« vele „getuigen", minder goed, met ons afgeloopen. We voelden ons ten minste, dankbaar toen we eindelijk Maan dagnacht te halftwee Arnhem hadden be reikt, het was een reis van 20 uur over een betrekkelijk korten afstand. Die reis zal ons nooit uit het geheugen gaan." Maxiiiiump r ij zen. Door onze regeering is de maximumprijs van verschillende waren voor de coirt Bümptie vastgesteld. De meeningvan sommigen, die overtuigd zijn evenwel van het groote nut vjip dezen maatregel dat dit een uitvinding der 20ste eeuw is, wenschen we te logenstraffen door de volgende „Ordonnantie" door den, stadsomroeper bekend gemaakt en overal aangeplakt binnen de gemeente Alkmaar ten tijde van het beleg in 1573, dat is bijna 350 jaar geleden. „Wordt geordonneert vanvvegen Jonk heer Cabeljau, Gouverneur der steede Alknraer, en bij Burgemeesteren der zei- ver steede, dat niemant hem vervorderen zal eenighe eetbare en andere Waeren, zulx hier na verklaert sal worden, hoo- ger te geven, dan hier na de prijze ge- stelt word. Die roggebroden van elf pont voir vier stuvers en een oort min (185 cent). Die halve na advenant. Een pont Soetemelcx caes voir een stuvter. Een pont cantert (groote kaas van mindere kwaliteit) vijff duits (plm 3 cent). Die vat boter een vierijzer (185 cent). Een cop butter drie stuvers. Die soetemelck 't mengelen een blank (4 cents). 't Mengelen wey een oertgen (l5 cent). Het pont fleijs, 't zij Schapevleijs of Runtvleysch, 't pont drie groot (75 cents). 't Pont spek een vierijzer. En met het opslaan van de eetwaren was het ook gedaan. Wie bijv. van de genoemde waren in voorraad had en ze niet verkoopen wou of tegen hoogleren dan den vastgestelden prijs, yerbeurdlei ze eenvoudig; bovendien werd hij op den koop toe gestraft. Hetzelfde gold met betrekking tot kaar sen en zeep, waarvan de prijs door de regeering pp 2 stuivers het pond was bepaald. i Niemand mocht eenig vee meer slach ten dan met voorkennis en goedkeuring van de overheid. De tappers die fijnerq bier- of wijnsoorten in huis of kelder mochten hebben moesten die bewaren „tot behoeff van cranke personen, ge- quetste soldaten ofte burgers," en op schriftelijke aanvrage aan de regeering afgeven, tegen behoorlijke vergoeding na tuurlijk. Aan het slot der ordonnantie kon men lezen „Voorts dat alle Vreemdelingen die op- geteykent zijn gehouden sullen wezen morgen vroeg voir ses uren te comen met scoppen en spaden voir die Vriesche Poort, om aldaar te arbeiden, op lijfstraffe. Achim 3 September, anno 1573. Rede van H. M. de Koningin. „De berichten welke tot mij komen om trent de stoornis of stilstand in bedrijven of gebrek, ontstaan ten gevolge van den oorlog en het ten onzent bestaande oor logsgevaar, doch bovenal de kommer en bezorgdheid welke mij allerwegen tege moet treden waar ik mij beweeg te mid den van Mijn Volk, vervullen mijl met groote deernis voor de velen die in zOo benarde omstandigheden verkeeren. „Het is daarom dat ik een beroep doe op al Mijne Landgenooten die tot helpen in staat zijn, ten einde met Mij eendrach tig de handen ineen te slaan om plannen te beramen en uit te voeren, opdat aan den nood der tijden zooveel in ons ver mogen ligt het hoofd worde geboden. „Daartoe heb ik gemeend in de eerste plaats de medewerking te moeten inroe pen van den Werkloosheidsraad, van de Algemeene Armencommissie, van den Na- tionalen Vrouwenraad van den Tuinbouw- raad, van het Landbouwcomité, van de Maatschappij van Nijverheid, om met de plaatselijke comité's welke zich te Am sterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Uttecht gevormd hebben en naar ik hoop in andere plaatsen nog gevormd zullen worden, in overleg te willen treden. „Doch ik wil uitdrukkelijk verklaren, dat iedere vereeniging die tot hetzelfde doel wenscht samen te werken met in stemming zal worden begroet en dat ik dus door den oproep tot deze vergadering geenerlei vooikeur heb willen toonen voor enkele comité's met achterstelling van an dere. Met groote waardeering heb ik ken nis genomen van de alom werkzame hulp vaardigheid. „Zoo vertrouw ik, dat het hier te stich ten comité het middenpunt zal vormen van de pogingen die allerwegen gedaan worden tot leniging van den nood en dat wij allen eenmaal de blijde voldoe ning zullen smaken dat menig bezorgd hart ruimer zal kunnen kloppen. „Den Minister van Landbouw, Handdl en Nijverheid mijn oprechten dank voor zijn bereidverklaring de leiding van deze vergadering op zich te nemen. „Ik verzoek u thans, onder voorzitter schap van den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid uwe beraadslagingen aan te vangen en vertrouw dat Gij met den Minister een kern-comité zult vor men". Met deze toespraak leidde II. M. de Koningin de bijeenkomst in, samengeroe pen op initiatief van H. M. de Koningin, met het doel eenheid te brengen in de pogingen tot leniging van den nood on der de tegenwoordige omstandigheden. We gaven hierover feeds een kort bericht. Middelburg. Er is een verandering ge bracht in de uren van de bad- en zwem inrichting alhier, in verband met het ge bruik maken daarvan door de militairen. Voor de leden zal nu de inrichting geopend zijn Woensdag en Zaterdag volgens dienst regeling, dus den heelen dag; Dinsdag tot 12 ure; en zal gesloten zijn Maandag, Donderdag en Vrijdag geheel; Dinsdag van af 12 ure. Voorts heeft het bestuur er voor ge zorgd dat ook de minvermogenden nog gelegenheid tot baden krijgen pn wel: de vrouwen en meisjes Woensdag avond; de mannen 'en jongens Zaterdag als gewoon. (M. C.) Een treurig ongeluk. Heden morgen omstreeks acht uur bevond zich in den achtergang van het Stadhuis te Middelburg de hospitaalsoldaat B., af komstig uit Baarland. Vermoedelijk heeft hij pen revolver van een militair wiel rijder de wielrijders hebben hun wacht in het Stadhuis willen bekijken, al thans men hoorde een schot en B. lag met een wond in de hartstreek op derf vloer. Naar het militair hospitaal ver voerd, was de ongelukkige spoedig over leden. i i jüjfj Vlissingen. Verplaatst de klerk P. P. lste kl. W. C. Krabbendam, van Vlis singen spoorwegpostkantoor no. 2 naar Amsterdam spoorwegpostkantoor no. 1. Hoedekenskerke. Met ingang van 25 Augustus is de heer J. M. Slegt herbe noemd als burgemeester dezer gemeente. Zoutelande. Op het strand alhier zijn aangespoeld 48 scheepsluiken, 1 vat ma chineolie, 1 scheepstrap, 1 kist inhou dende mannen en vrouwenlijfdracht, schoenen, dekens, vazen, schilderijen, wandelstokken, photographieèn en boek werken, alsmede 6 zwemvesten, vermoe delijk alles afkomstig van het stoomschip Tysla, dat Vrijdag in de Wielingen is gezonken. Benoemd tot hulptelegrafist te Gro ningen den heer W. J. Veldman, brieven besteller te Vlissingen. Benoemd te Vlissingen tot hulptele grafist, postkantoor no. 2, de brievenbe stellers S. L. van de Velde te Roosendaal en A. T. van Gelder te Dordrecht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Blitterswijk J. v. d. Spek, cand. te Utrecht; te Païrega Tj. Peter son te Nes; te Grosthuizen, c. a. W. G. Boon te Berkenwoude; te 's-Graven- moer E. van Meer, cand. te Apeldoorn; te Weidum J. Heeringa te Niehove. Genef. Kerken. Bedankt voor Beekbergen door J. J. Wes terbeek van Eerten te Kampen. Ev. Luth. 'Kerk. Bedankt voor Groede door P. v. Gen- deren Stort te Culemborg. Geref. Gemeenten. Beroepen te Leiden H. Kieviet te Dirks- land. Geslaagd te Utrecht voor het staats examen tot toelating aan de universiteit de heer P. J. S. Serrarens. Geslaagd voer de acte Fransch l.o. de heer J. Felius te Kloetinge. Donderdag a.s. wordt het staatsexa men tot toelating tot de universiteit voorloopig geschorst, om later,, na afloop van den oorlog, voortgezet te worden met diegenen, die zich wegens de mobilisatie niet aan het examen hebben kunnen onderweipen. Dit jaar zal het mondeling gedeelte van de ai te-examens M. 0. in teekenen, akte Mh, Ma en Mk, voor zoover die in het openbaar worden gehouden, worden afgenomen te Rotterdam in het gebouw der Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen (Coolvest), op de navolgende dagen en uren akte Mh, op 14 en 15 Augustus 1914; akte Ma, op 17, 20, 21, 22, 24. 25, 26 en 27 Augustus 1914; akte Mk, op 24 en 25 Augustus 1914. De examens worden in den regel van 9 uur v.m. tot 12 uur en van 1 tct 4 uur n.m. afgenomen. De mondelinge examens ter verkrip ging van de akte Md zullen op 13 Augustus 1914 eindigen. Men weigere verhoogde prijzen te betafen. Gen. Agentschap Sanatogen Amsterdam. PIANO'8 WÊr GARANTIE KUNSTSPELenELECTR: PIANO'S, VLEUGELS is HET ADRES SW~KESSELS'K0N.FABRIEK. TILBURG VRAAGT CATALOGUS - OOK TERMUNBE TA IIUG Van <r*n burgemeestersbe- noeming. Te Stedum (Gron.) werd de nieuwe buigemeester, de heer J. D. Jen- sema, geïnstalleerd. Nadat het benoe mingsbesluit was voorgelezen, doch vóór de heer Jensema in de vergadering ver scheen, wees de heer D. Triezenberg (a.-r.) er op, dat in de plaats van den a.-r. burgemeester K. van Sevenhoven is benoemd de heer J. D. Jensema, vrij zinnig, welke benoeming evenals het ont slag van den vorigen burgemeester in ging 24 Juli j.l. Spr. noemt dat een bru taal stukje en had betere dingen van de vrijzinnigen verwacht. Zaandam moest een socialist als burgemeester hebben, doch met den volkswil te Stedum wordt zon derling omgesprongen. Hier moet blijkbaar de minderheid over de meerderheid heer- schen. Spr. wil in deze ernstige tijden geen wigge werpen tusschen de politieke partijen, omdat we ons meer dan ooit één moeten gevoelen. Heelemaal te zwij gen, zou echter zijn pen verloochening van beginselen. De rechtsche meerderheid heeft geen gelegenheid gehad haar wen schen kenbaar te maken. Met antipathie werd het bericht der benoeming door de meerderheid der gemeentenaren ontvan gen. Ook vrijzinnigen keuren de wjjze van benoeming af. Verontwaardiging, hét- tere verontwaardiging is gewekt. Aan bet feit valt echter niet te veranderen en we kunnen alleen protesteeren tegen de onrechtvaardige daad. Het gaat hief niet over den persoon van den benoemde. Spr.'s crttiek zou hier zachter zijn .ge weest tegenover welken vrijzinnige ook. De manier, waarop de benoeming ge schiedde, is hoofdzaak. De wethouder Veendorn, vrjjz., tijdelijk voorzitter, zegt, dat ook voor hem de benoeming een verrassing was, waarvoor de autoriteiten de verantwoordelijkheid dragen. Hiefna werd de nieuwe burgemeester geïnstalleerd. (Hbl.) Waar het zilvergeld bleef. Zoodra er sprake was van oorlog, had het echtpaar O. uit het doipje B. in de provincie Groningen zijn spaarduiten uit de bank gehaald en in klinkende specie omgezet. Thuisgekomen werd alles in een trommeltje onder de ijzeren haardplaat ge stopt. Enkel door het lezen der publication van den burgemeester en over het houden van de waarde der muntbiljetten kwam men tiot andere gedachten en om geen rente te derven is het geld heden we der terug gedeponeerd op de spaarbank, waar het voorloopig nu ,wel blijven zal. Een spion. Men meldt ons uit RoosendaalTusschen Antwerpen en Essen zat een heer in den trein, gekleed in een fantasiepak. Hij had een handkoffertje bij zich en trok absoluut door niets de aandacht der medereizigers. Dicht bij Essohen gekomen echter, haal de hij uit zijn borstzak een notitieboekje en schreef enkele regels op een blaadje papier, scheurde dit uit zijn boekje, rolde het op en stak het in een busje, dat hij uit een zijmer zakken haalde. Daarop opende hij zijn valiesje en tot verrassing zijner medepassagiers haalde» haalde hij daaruit een duif te voorschijn. In een minimum van tijd had hij. het busje niet het briefje aan een der poolen van het heest bevestigd en stelde dit docr het portierraam in vrijheid- Een Belgische dame, die tegenover den heer zat, werd toen plotseling zoo opge wonden, dat zij den heer bij zijn wangen greep en deze met haar nagels begon te bewerken. Een formeele worsteling ont stond en de dame gaf geen pardon. Een der medereizigers trok aan de nood rem, waarop de trein tot staan werd ge bracht. De heer- werd onderzocht en hierbij bleek, dat hij een Duitscher was. Verdacht van spionnage werd hij aan handen en voeten gebonden en naar Ant werpen teruggevoerd. Ook de dame werd gevangen genomen ten einde door de Justitie te Worden onderhoord. Uit Antwerpen. Weber, de pa troon van het bekende hotel op de Keyser- lci, is Maandagnamiddag uit ziju kelder gehaald, waar de korte, dikke man al dagen in verscholen zat. In 1885 met onze

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2