Telegrammen. BËR CHT. Rechtszaken. Ingezonden Stukken. Laatste Berichten. Verbetering. Leestafel. Gemengd Nieuws. r In verbandlmet den beperkten spoordienst en de daaruit voortspruitende*vertraging der post- zendingen, ontvangende meeste abonné's van „De Zeeuw" hun krant iets later dan gewoonlijk. Rechtbank te Middelburg. Hedenmorgen werd voor de Rechtbank te Middelburg 2 d. h. en 3 jaar opzending geëischt tegen den 64-jarigen A. Cense, die zich te Middelburg aan landlooperij schuldig maakte. In besloten zitting werden vijf zaken behandeld w.o. die tegen den 16-jarigen J. P. uit VI is stegen tegen wien wegens het door schuld veroorzaken van den brand in de timmerfabriek van Fret f 7 boete of 14 dagen tuchtschool werd ge- eischt. Ook werd met gesloten deinen behandeld de zaak tegen de vrouw A. M. te Middelburg, beklaagd van overtre ding van het rendezvous verbod. Eisch 1 maand hechtenis. In openbare zitting werd bevestigingi gevraagd van het vonnis, waarbij de 18- jarige J. G. door den kantonrechter te Goes wegens het visschen op een an ders .perceel tot f 10 boete of 5 dagpn werd veroordeeld. Bij verstek luidde de eisch 'tegen J. v. d. W. uit Terneuzen wegens niet voldoen aan ambtelijk be vel 14 dagen. Tegen vrouw M. K. en tegen de oesterkweeker P. J. v. d. J., beiden te Ierseke, wegens wederkeerige mishandeling f 5 subs. 5 d. Bij verstek tegen J. A. Z. uit Vlissingen wegens be- leediging hoofdagent van politie f 10 of 10 d.wegens mishandeling tegen H. |W. H. te Souburg, f 15 of 15 d. Tenslotte1 werd bevestiging van het vonnis yan den kantonrechter te Middelburg geëischt, waarbij C. de K. uit Koudekerke wegens een jachtovertreding tot 7 d. hecht, werd veroordeeld. Uitspraak heden over 8 dagen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Nogmaals Heere spaar ons .allen, bij den vrede door Uw Hand. Laat het zijn en laat het blijden, God, Oranje en Nederland! Axel. J. DE KRAKER Czn. (Wij verzoeken verder van poëzie Ver schoond te blijven. Wij vinden 't onaange naam de rijmelarij van den een te kun nen plaatsen, en van den ander te moe ten weigeren. En 'tis ook voor de te- leurgestelden niet prettig. Immers over 't algemeen geldt: elk meent zijn uil een valk te zijn. Als wij in de bladen mooie verzen vinden, zullen wij die in 't be lang der goede zaak overnemen; doch verzen van inzenders ontvangen wij liefst niet meer. Red.) Aan onze Militairen. Bloem des volks! zoo schoon ontloken, Prijkende in Neêrland's gaard. God verhoed' dat ge afgebroken In een oogwenk valt ter aard. Gode danknog is het vrede. Dat het vrede b 1 ij v e n moog Rijze daartoe onze bede Maai- gedurig naai- omhoog. Bloem des volksgij jonge mannen Staande in 's levens bloei en kracht. Opgeroepen uit uw werkkring Daar de strijd u wellicht wacht. Van uw 'dierb'ren thans gescheiden, Zijt ge nochtans kalm, gedwee. O, wij voelen met u mede, Ja, we leve n met u mee. Bloem des volksdaar nederliggend, Rustend op uw „bed van stroo". Moeten we u daar laten liggen. Geloof ons vrij: „We doen het noö". Drukken dikwerf u de zorgen En is 't hart bezwaard zoo weet, Dat, waar gij u moogt bevinden, Toch geen onzer u vergeet. al op hiet einde der 17e eeuw voor. Sommigen meenen, dat ons zeevolk het van de Engelschen heeft overgenomen. Maai het is niet te bewijzen, dat het Hoera! op onze vloot ouder is dan 1833. H. A. Meyer zegt in zijn Heemskerck (1847): Op Cadix ree Klonk 't Britsch: hurrah en 't Duitsch hoezee In broederlijk verbond. Het Duitsch of Dietsch Hoezee1 moge ons Hollandsoher klinken, de volksmond wil er niet meer aan. „Neerlandia." De artillerie zou nalatig ge weest z ij nUit een particulieren brief van een Duitsch soldaat, die den aanval op Luik heeft medegemaakt: „Van de artillerie weet ik niets, alleen zooveel, dat zij ons smadelijk in den steek heeft gelaten. Als zijonsgoed gehol pen had hadden wij slechts wei nig verliezen gehad en de ves ting was zeker zonder veel bloedvergieten genomen ge- w orden." Tocht van een vlieger. Uit Namen wordt aan de Belgische bladen gemeld, dat de vlieger-luitenant Massaux Zaterdag een gevaarlijken tocht onderno men heeft. Hij besteeg een tweedekker, die in het geheel geen onderscheidings- teeken had. Nauwelijks was hij op weg, of een Duitsche shrapnel ontplofte boven zijn machine. Later werd bij vergissing door Belgische soldaten op hem gevuurd. Om dergelijke vergissingen te voorkomen daalde Massaux in een klein plaatsje, waar de pastoor hem een Belgische vlag gaf, die hij aan zijn machine bevestigde. Zoo maakte hij een langen tocht om ein delijk ongehinderd te Luik neer te dalen, waar hij rapport kon uitbrengen van zijn belangrijke verkenningen. Een gemaskerd spion, 'tIs als in een roman, zoo verhaalt de „Nieuwe Gazet" van Antwerpen: Een schildwacht staat op post, alleen, ergens bij Borsbeeck. De zomeravond valt, kalm en stil. Daar hoort hij eensklaps geritsel van bladen achter hem in den „kant". Hij keert zich om en staat voor een kerel met een zwart masker voor. Voor hij echter den tijd heeft, om te denken, zwaait de gemaskerde een stok met een zwaren looden bal en slaat hem dezen bal in het gelaat. Onze soldaat stort neer, maai- dadelijk vliegt hij weer overeind, legt op zijn aanvaller aan, die vlucht, en vuurt op hem. Maar ongelukkig mist het schot. Er wordt gezocht achter den „kant", waar de kerel te voorschijn kwam en men vindt er een hemd en een broek doornat, waaruit valt op te maken, dat hij een water doorwaad moest hebben, en andere kleederen hebben aan getrokken. De soldaat, die ernstig gewond werd aan het gelaat, werd naar het gasthuis overgebracht. Te Parijs wil men de rue de Berlin verdoopen tot rue Samain; de rue d'Alle- magne noemen: rue de Liége et de Na- mur. GOES. In overleg met den Engelschen consul en de maatschappij Zeeland, heeft de firma J. en A. van der Schuyt te Rotterdam gisteren een boot laten af varen voor een aantal hier gisteren aan gekomen Engelschen, die geen gelegenheid hadden de hedenmorgen varende mailboot te bereiken. Bjj voldoende deelneming is het voornemen, dagelijks een boot in aan sluiting op de Vlissingsche dagboot te doen afvaren. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Goes, 11 Augustus 1914. Groote Veiling. Codiin Keswick f3f3.60; Clapp's Tcvorite f5.10; GoudboUen f 3.C0, ailes per 100 K.G. Kleine Veiling. Clapp's Favorite 812Goudbollen 3 6; Wittebroodspeer 34; Heerenpeer 8 —11; Dirkjespeer 68; Poire Madam 8 12; Suikerijpeer 35; Noord-Holl. Sui kerpeer 67; diverse peren 213; Cod iin Kerwick 35; Lord Suffield 46; Madeleine 812; Duchesse Oldenburg 8 —11; Zomeraagt 57; diverse appels 2 12; alles per K.G.; roode kool 45 ct. per stuk; Augurken 1015 ct. per 100; perziken 512; roode pruimen 23, bei per stuk; prince pruimen 36; witte prui men 1620 ct. per K.G. 's GRAVENHAGE. Hedenochtend half elf verliet H. M. de Koningin weer het paleis in een auto, tot het doen van een militairen inspectietocht. 's GRAVENHAGE. Naar wij vernemen laat Prins Hendrik op het Loo geleidelijk de wilde zwijnen en het grof wild dood schieten en onder de behoeftigen ver- deelen, waaronder tevens de uitgaven voor wildvoeder worden bespaard. BRUSSEL, 10 Aug, (Msb.) Het offi cieuze blad de ,„Soir" zegt: Het uur is gekomen om de volgende vraag te stel len. Het gerucht loopt dat een aanzienlijke Duitsche troepenmacht aan de Holland- sche gTens wordt samengetrokken. Ne derland moet er zich op voorbereiden zijn neutraliteit te verdedigen, want Limburg zou door het Duitsche leger doorgetrok ken -worden. Duitschland zou waarschijn lijk zoo handelen als met België en een vriendelijken doortocht vragen, met de bedreiging geweld te gebruiken in geval van een weigering. De „Soir" wil de Noorderburen niet beleedigen door te veronderstellen, dat zij in istaat zouden zijn de Duitsche legers door hun gebied te laten tokken. Maar zal het Nederlandsche leger, wijl deze doortocht plaats zal hebben in het uiterste Zuiden van hun gebied, zich er met kracht tegen verzetten? De „Soir" twijfelt niet aan het eerge voel der Nederlandsche officieren, die de schande niet zouden dulden werkeloos toeschouwer te blijven. De Duitschers zijn een bedreiging voor de Hollandsche neutraliteit. Zijn onze vrienden in het noorden be reid den indringer aan te vallen? De „Soir" beantwoordt deze vraag: be vestigend en ze geeft dit antwoord met vertrouwen, omdat ze vertrouwen heeft in hun loyale vriendschap. Wij verwachten van hen, zegt het blad, dat 'zei in gteval van gevaar den snel len en krachtigen slag zullen slaan, dien de toestand eischt. Met ons, Belgen, zijn Frankrijk, Enge land en Rusland, welke de naties zijn, die in den tegenwoordigen strijd hoe ook de wisselingen van het lot mogeu zijn ten slotte zeker zijn van de over winning, WEENEN. Kriaz is door de Oostemij- kers bezet. Verder moeten nog vele an dere plaatsen in Russisch Polen door de Russen zijn ontruimd. DEN HAAG. De bekende Tjipto (de man van de I. P.) gaat 22 Augustus weer naar Indië. '8 GRAVENHAGE. Bij K. B. zijn met ingang van II Augustus In staat van oorlog verklaard de provincie's Limburg N-Brabant en Zee land benevens het gedeelte v. d. provincie Gelderland bezuiden de rivier de Waal. PARIJS. De gezant van Oostenrijk heeft gisteren Parijs verlaten. BRUSSEL. Een dagorder van Koning Albert zegt, dat er 8000 Duitschers ge vangen zijn gemaakt door de 3e divisie en de 15de brigade. LUIK. De Duitsche militaire autoriteiten hebben het bestuur der stad ingericht en aan de civiele autoriteit overgedragen. BRUSSEL. De toegangswegen tot Brus sel worden streng bewaakt. KONSTANTINOPEL. Een aanvullings budget van 3 millioen Turksche ponden is voor oorlogsdoeleinden toegekend. LUIK. In de omstoken hebben nog gevechten plaats gehad. Sedert gistermor gen werden 200 gevangenen gemaakt. PARIJS. (Officieel). Een aanzienlijke Duitsche troepenmacht, komende uit Mühlhedm en Neu-Rreisach viel in den nacht de Fransche troepen te Serné en Mühlhausen aan. De commandant der Fransche troepen verzamelde zijn troe penmacht bij Mühlhausen en bracht den Duitschem aanval tot staan. De Franschen bleven meester van den Boven-Elzas. De Duitschers, die naar eenige naburige plaat sen oprukten, werden teruggeslagen als gevolg van de verrassing eener Fransche patrouille. Een escadron Uhlanen heeft Afflevil afgebrand. BERLIJN. Een sterke Fransche troepen macht werd bij Mühlhausen verslagen. Een Fransche divisie werd vernietigd. KRAKAU. Volgens hier ontvangen be richten hebben 800 Oostenrijkers des nachts in het Noorden van Krakau 1000 slapende Kozakken aangevallen. De Ko zakken moesten terugtrekken. De Oosten rijkers hadden 140 gewonden, de Rus sen 400 dooden en gewonden. Deze plaats is door de Oostenrijkers bezet. BRUSSEL. Te Tongeren hebben de Uhlanen zich meester gemaakt van de Gemeentekas en Postkantoor. Zij kochten levensmiddelen, daar zij bijna van honger omkwamen. BRUSSEL. In een olficieele mededeeling wordt gezegd, dat de Fransche en de Engel- sehc troepen regelmatig vooruit rukken en dat de algemeene botsing meer en meer nadert. Uit de forten van Luik zijn gunstige berichten ontvangen. LONDEN. Dagelijks wordt het leger met 3000 recruten versterkt. BRUSSEL. Dagelijks worden door ge heel België spionnen gearresteerd. De mi litaire gouverneur van Antwerpen heeft bepaald, dat alle Duitschers, die zich niet binnen 24 uur hebben aangemeld als spionnen worden beschouwd en gefusil leerd zullen worden. PARIJS. Volgenseen telegram uit Rome bezetten de Montegrijnen Skoetari; het bom bardement van de verdedigingswerken aan de toegangen van Cattaro wordt door deMon- tenegrijnen voortgezet. LONDEN, 10 Aug. Men bevestigt dat er geen Oorlogsverklaring is gedaanof vijandelijkheden, hebben plaats gehad tusschen Engeland en Oostenrijk. MAASTRICHT, 10 Aug. De Oostenrijk- sche voorhoede die gevolgd zou worden door Oostenrijksche troepen zou reeds in Aken zijn binnengekomen. MAASTRICHT 10 Aug Tusschen Luik en Tong ren zijn een Duitsche troepenmachten verschillende afdeelingen van het Belgische leger hedenavond slaags geraakt. Onophoude lijk wordt het kanongebulder gehoord, en de mitrailleuses van het Belgische vestinggeschut. Er zijn reeds vele gewonden die in den loop van den dag naar Maastricht werden over gebracht De Belgische regeering gaf toe stemming aan het Hollandsche roode kruis om daar op het slagveld te werken. ROME, 10 Aug. Een telegram uit Ber lijn meldt, dat de Duitschers Mevrouw I aure hebben doodgeschoten, beweren de, dat zij gepoogd heeft de brug bij Leopoldshöhe op te blazen. LONDEN, 10 Aug. De Central News verneemt, dat de Oostenrijkers tegen de Serviërs zijn opgerukt. Men verwacht een hevigen aanval van de Serviërs. BRUSSEL, 10 Aug. Officieel wordt be richt, dat de forten van Luik zich in uitstekenden staat bevinden. Er was vol doende munitie en levensmiddelen in voorraad. De navolgende telegrammen zijn reeds giste ren in een gedeelte der oplage opgenomen: BRUSSEL. Een der bladen deelt mede, dat de consul van Duitschland te Ostende den burgemeester van Ostende gevraagd heeft wat hem te doen stond. De burge meester heeft hierop geantwoord, dat de consul beschouwd wordt als een vijand, tengevolge van den oorlogstoestand en dat hij hem dus geen raad kon geven. Hierop is de consul per automobiel weg gevoerd in de richting van de Nederig grens. Volgens het blad moet de consul letterlijk gezegd hebben: „De Keizer schijnt gek geworden, hij is de oorzaak dat de Duitschers de paria's der mensch- heid genoemd worden. PARIJS, 9 Aug. Zwitserland is in staat van beleg verklaard. BERLIJN, 9 Aug. Twee Duitsche pak ketbooten weaden bewapend. NEW-YORK, 9 Aug. De gezanten van Frankrijk en Engeland hebben bijl de Ver. Staten geprotesteerd. De Ver. Staten be loofden maatregelen te zullen nemep. PARIJS. De president van den gemeen teraad ^heeft het geheele stadhuis met de Belgische kleuren doen tooien. Er heb ben geestdriftige betoogingen voor de Bel gen den ganschen Zondagmorgen op ver schillende plaatsen in Parijs plaats ge had. ij In ons hoofdartikel „Luik" (no. van gister) staat Verbiest; lees Verriest (leer ling en vriend van Guido Gazelle). Ons Tijdschrift, red. L. Bückmann, C. Gerretson, J. Lens, G. Schrijver en dr. J. v. d. Valk. 's Gravenhage D. A. Daamen. Wij) ontvingen de 19e Jaargang, afl. 7. Mevrouw WestenbiinkWilts begint een novelle „Verbonden". J. Petri geeft een studie over Spinoza, voorafgegaan door een Inleiding in welke de schrijver zeer, rake slagen toedient aan de „Volksziel". In de Sociale Kroniek neemt Gerritson de Stuwadoorswet onderhanden, en toont aan dat minister Treub met deze verslechtering van 't ontwerp-Talma zich heeft gecompromitteerd, doch tegelijk hoe sterk deze bewindsman staat zelfs tegen de socialisten die, in het anticleiicalisme bevangen, blijk geven hem niet aan te dur ven zoomin als de vrijzinnig democraten, ook al komt hij, schoon onopzettelijk, nog zoo vaak de vrij liberalen in het gevlei. In de Terugblik trok ons aan de bezadigde, juiste kritiek op de stichtingen van De Sopper en Kohnstamm, hun onbestaan bare uitdenksels (Synthese en Religieuse democratie) hun dwaze wijze van ver dediging, en de malle combinatie Obbink en v. Embden, Eerdmans en Lammerts van Bueren, en Slotemaker de Bruine „aan wiens sympathieën de rechtsche groepen zich (overigens) nimmer den dood gegeten hebben." Erfzonde en Uitverkiezing. Een bladzijde tusschen Pelagius en Augus- tinus, do®r .S. Datema, v.d.m. te Delftshaven. Rotterdam, Wi- Zwa gers. Uit is een herdruk van „Des menschen vrije wil of Gods vrije genade" van den- zedfden schrijver. Wie nog het leerstuk der Erfzonde, en dat der Uitverkiezing belijdt, zal na lezing van dit populaire geschrift in zijn belijdenis zich gesterkt gevoelen. Duidelijk en onderhoudend, en overtuigend wordt dit punt onzer con fessie toegelicht. Alle ouderlingen zoowel der Ned. Herv. als der Geref. Kerken, moeten deze brochure bezitten en lezen en bij zich dragen, teneinde desnoods bij het huisbezoek het Semi pelagianisme te bestrijden, dat in de gesprekken zoo menigmaal - openbaar wordt; want Pela gius en Uoeiestinus, en vooral Cassia- nus die van Pelagius en Augustinus, van elk een beetje overnam of losliet mogen dood zijn, hun woord vreet voort. Arm- minius in 1618, de kerk in 1816 hebben 't bewezen, en onze tijd bewijst het nog. „Naar de heide terug", door D. Speckmann. Nijkerk, G. L. Callen- bach. Diedrich Speckmann heeft reeds veler harten gewonnen met zijn „De gouden poort" en „Op den Loohof". Met „Naar de heide terug" maakt hij zijn overwinning volkomen. Hij is er in geslaagd zijn lieve Heidebewoners in Hannover zoodanig te teekenen, dat de lezer ze liefkreeg en met hen meeleefde. Een boek dat van de eerste bladzijde tot de laatste weet te boeien, en dan nog den lust wekt om het nog eens heelemaal over te lezen, God, Oranje en Nederland. Wat al tranen, wat al zuchten en gebeden stijgen hoog, Tot den Allerhoogsten Koning, wie niet die zijn knieën boog, In deez' duistre, droeve dagen, voor Euro pa's vaste land. Maai-, God lof, ons Neerland is toch nog bewaard door 'sHeeren hand, Wijl de oorlog elders voortwoedt en ver derf ter neder stort. Echtgenooten, vaders, kindren, wordt het zwaard nu aangegord; Elk wordt op zijn plicht gewezen, hoog of laag, uit eiken stand; Goed en bloed wordt veil gegeven, voor het dierbaar Vaderland. Wat ellende wordt geleden, wat een wee klaag en geween, Waar zoo menig jeugdig leven, door het zwaard wordt weggesneen. De oorzaak is niet ver te zoeken, 'tis de zonde van ons al, 'tls niet deze of niet gene, 'tis ook niet het bijgeval. Ja de Heere komt bezoeken, heel het Europeesche land, Zonde en onrechtvaardigheden nemen steeds de overhand. Wenden wij ons allen tot Hem, biddend: Heere, zie ons aan, Treedt met ons niet in 't gerichte, want wie kan voor U bestaan. Dat de vrede toch mag blijven,in ons dierbaar Nederland. Heer bescherm het en bewaar het, opdat toch geen vreemde hand, Ons komt storen en belagen, maar wees Gij het die ons leidt, Opdat niemand schenden moge Neder lands Neutraliteit. Wees Gij Heere met ons allen, ook met Hare Majesteit, Onze dierhre Koninginne, geef haar moed en wijs beleid. Draag Haar, volk van Neerland, allen op de vleugels van 't gebed. Tot den Allerhoogsten Koning die toch op den bidder let. Heer, geef wijsheid aan die allen, wien de teugels van 't bewind Toebetrouwd zijn in hun handen, dat zij blijven eensgezind. Geef Gij Heere toch genade, in deez' voor ons donkeren tijd. Om het hart tot U te richten, die al toos dezelfde zijl Wat een troost is het te weten, dat Gij Heere 'tal regeert. Gif staat hoven alle vorsten, naar Uw heilig woord ons leert. Gij zijt Koning boven allen, Gij gebiedt en 't wordt terstond. En Uw wil zal steeds geschieden, ook op dit beneden rond. Kon het zijn, Jehova Heere, staak den oor log, breng den vree Aan de volken dezer aarde, zwaarden keeren in de schee. En voorts, wat er ook gebeuxe, wat ook toffe of zij ons lot, Maak ons steTk in 'tvast gelooven, trots de wereld en haar spot. Ja, door kruis en ook door lijden, is des Pelgrims reis gewis. Zoo God Voor ons is en blijve, wie dan dae on? tegen is? Bloem des volks! wij moeten buigen, Diep ons buigen, ik en gij. En met schuldbelijd'nis smeeken, Dat God ons genadig zij. Land en volk heeft zwaar gezondigd Dagen, jaren zonder tal. Is wellicht de tijd gekomen, Dat Hij het bezoeken zal? Bloem des volks! wat zal er worden Van ons dierbaar Vaderland? Niemand die het ons kan zeggen; Geven wij 't in 's Heeren hand. Boven het rumoer der volk'ren Klinkt Zijn Goddelijke stem Eens„Tot hiertoe en niet (verder". Bloem des volks'k Beveel u Hem. Veere, Augustus 1914. Gewetenswroeging. Toen on langs aan de Hekkens te Ottersum (L.) de bliksem insloeg, en de boerderij: van Géurts afbrandde, werd daarbij o.m. een horloge gestolen. Dit werd thans door den dader, een inwoner van het naburige Duitsche dorp Kessel, terug bezorgd. De man was voor den militairen dienst op geroepen en wilde, alvorens zich aan het oorlogsgevaar bloot te stellen, zijn ge weten ontlasten. Professor Gustave. Cohen soldaat. Ons wordt medegedeeld, dat professor Gustave Cohen, hoogleeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de hoogeschool te Amsterdam, is ingedeeld bij een infanterie-regiment te Evreux, 28e compagnie. Hij zal a. s. Dinsdag bij zijn regiment aankomen. Wij vernemen, dat alle Franschen te Amsterdam, die tengevolge der mobilisatie onder de wapenen moeten komen, opge komen zijn. (Hbl.) Hoera1 en hoezee! Een lezer vraagt: „Waarom is 't Duitsche „Hoog leelijker dan het Russische „Hoera!"? En waarom dringt het A. N. V. niet op het Nederlandsche „Hoezee1" aan?" Wij zouden op deze laatste vraag wil len antwoorden: omdat het A. N. V. te verstandig is om met het hoofd tegen een muur te loopen. Het Hoera1 is er bij ons volk zoo diep in, dat het eer met geen Inenschenmacht uit te krijgen is. Bovendien zou het A. N. V. geen strijd willen voeren tegen een woord, dat door een eeuw algemeen gebruik zoo 't niet langer is recht heeft verkregen, goed Nederlandsch te heeten. Overigens is de kwestie van Hoezee! On Hoera1 al dikwijls behandeld. Wij hebben er even het Groote Woordenboek op nageslagen. Wig' lazen daar vooreerst, dat wij Hoera1 niet van de Rassen heb ben, [maar waarschijnlijk van Blücher's Pruisen. Onze soldaten namen het te Waterloo van hen over en na dien tijd wordt het woord algemeen bij. ons ge bruikt. Hoera schijnt in het Middel-Hoogduitsch zijn oorsprong te hebbendat het met een Russischen uitroep samenhangt is slechts een onderstelling. Bij de Engel se he zeelieden kwam de kreet: Hurra(h)!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3