Prij en kwaliteit onzer Theesoorten blijven DEZELFDE P. E. THÜERÉ. Geen Verhooging. H. M. v. Bra kei ia M iiffli». N. H Kalveren Dienstbode. WF"Hat bestb adres voor Manufacturen is dat van L. E RIVIERE Sroote $arkt, boek Gravenstraat, Middeiourg. Leestafel. Land- en Tuinbouw Feuilleton. De Broeders van St. Jan. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Marktberichten, Mtpifeii van Tarwe, Olie eo Mer. Advertantiën. De tegen 12 Augus tus 1914 geadverteerde verkooping van het café „Het Wapen van Nieuw- land" is tot nadere aan kondiging UITGESTELD. Wegens Hinken voorraad wordt zoolang de voorraad strekt liet Gemengd Varkens voer aan ouden prijs verkocht. J0S. VAN EENENAAM, Middelburg, Arbeidsbemiddeling voor den Landbouw. M. W. VAN AARTSEN, COKES GASFABRIEK. Voorloopig wordt niet meer dan 5 H.L. tegelijk afgeleverd. Buiten de gemeente Goes wordt NIET geleverd. W. FLIPSE. Li 1*11 dat. de openbare meening schijnt te zijn opgezet tegen de Noordelijke buren. De Nederlanders, die ip België wonen, heb ben daarvan moreel e en materieele schade. Deze vijandige houding schijnt veroor zaakt te zij'n door onware berichten. Het ieit, dat Holland het geluk heeft, dat het grondgebied niet geschonden werd en het feit. dat hulp is verleend aan ongelukkige non-combattanten (niet-strijdenden) kan niet worden aangevoerd om deze vali se he berichten te doen rechtvaardigen. De legatie spreekt tegen de berichten!,' volgens welke gewapende Duitsche troe pen in Limburg zouden zijn binnengedron gen. De 5000 Duitschers, die te Maas tricht zijn geweest, waren uitgezette bur gers en geen soldaten. LUIK. De „Dernière Heure" zegt: Het staat thans vast, dat de Duitschers be gonnen zijn Luik te overweldigen en daar door de bevolking in onrust te brengen en pressie uit te oefenen op de militaire gouverneurs. St. PETERSBURG. In Brusselsche di plomatieke kringen wordt de vertraging! in de oorlogsverklaring van Oostenrijk aan Rusland toegeschreven aan de hoop, welke Oostenrijk koesterde, dat Frankrijk aan Oostenrijk den oorlog zou verkla ren, hetgeen Italië genoodzaakt zou heb ben eveneens aan de zijde van Oosten rijk op te nikken. MAASTRICHT. Dezen nacht zijn nog 15 Duitsche gewonden hier aangekomen. Voortdurend komen gezadelde Duitsche* cavalerie-paarden de stad binnengerend. Gemeld wordt, dat van de groote forten linie rondom Luik nog niet alle forten zijn gevallen. BRUSSEL. De Generale Staf meldt, dato 8 Augustus, dat 125000 Duit schers de stelling en de forten van Luik aanvielen, maar NIET slaagden den for tengordel in te nemen. Fransche legers bezetten thans een groot deel van België. IJMUIDEN. Het stoomschip Kortenaer is met een lading goud uit Archangel aan gekomen. De kapitein rapporteerde, dat het schip aan de Noordelijke kust door een Engel- sche torpedoboot aangehouden was. Na onderzoek mocht het schip doorgaan. Bij Doggersbank zijn geen oorlogsschepen ge zien. LUIK. Tpn einde zekerheid te hebben) omtrent het al- of niiet-innemen van Luik door de Duitschers heeft het Persbureau Vaz-Dias zich telegrafisch gewend tot het Ministerie van Oorlog te Brussel om in lichtingen en Zijne Excell. de Broque- vilLe seinde„De forten z ij n in tact gebleven. Geen enkel fort werd door de Duitschers genomen." KOPENHAGEN. Voor Engeland bestem de stoomschepen met vleesch beladen, die in de haven lagen, zijn in verband met de geruchten over een zeeslag op de Noordzee niet uitgevaren. T imotheus van 8 Augustus, (red. J. N. Voorhoeve, Dén Haag. uitge ver La Riviere Voorhoeve, Zwolle) bevatHoofdblad: Ongestadigheid, J. N. V.Indrukken van den Hoofdre dacteur (Eenheid). Wereldveroveraars. De landing van Candoudal (met plaat). Van een visch die geen visch is, Slot. Het oordeel (Gedicht van A. J. H.) Voor honderd jaren. Kijkjes uit de Camera (met plaat)- B ij b 1 a d Geschiedenis van den dag. OorlogTwee reuzen (met plaat). Oorlogstoestand en verspreiding van ge schriften. Evangelisatie onder militairen. Doorbrekend licht door Wa Riem Vis. Arbeidsbemiddeling voor den landbouw. Gedurende den tijd, dat in Goes en verdere gemeenten van Zuid-Beveland nog geen arbeidsbeurzen zijn opgericht, zal door het Bestuur der afdeeling Goes Door L. PENNING. (Nadruk verboden). 83) De zak gaat overboordonder een weeklagend gejammer van den zilver smid, die met een wanhopig gebaar het aanziet, hoe zijn schat als een keisteen wegzinkt in den onverzadigbaren muil der zee. En een oogenblik later komt er een stortzee, die den achtersteven over stelpt, het gehavende roer versplintert, en het dek overstroomt. „Zet de sloep uit," kommandeert de gezagvoerder. En als dit moeilijk werk is geschied, kunnen de menscben aan den oever zien, hoe de schepelingen zich ver dringen, om er in te komen in een razende zucht tot zelfbehoud, in staat, elkander het mes in de ingewanden te stooten, ten einde een plaats te verove ren in de sloep. De boot is vol, terwijl een jonge vrouw, met een klein kindje aan haar borst ge drukt, met een hartverscheurende stem van het schip af roept: „Neemt mijn kind." „Geen plaats meer," zegt de stuurman, en de riemen worden reeds uitgestoken. Doch broeder CLementinus, die voor in der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij in samenwerking met den Rijkslandbouw- leeraar te Goes, een bureau gevestigd worden,waar werkzoekenden inlichtingen kunnen bekomen omtrentarbeidsgelegen- heden in de landbouwbedrijven op Zuid- Beveland. Ieder, die voor landbouwarbeid werk krachten noodig heeft, kan zich tot dat bureau wenden om adressen van werk zoekenden. Het bureau is gevestigd in het gebouw der Rijkslandbouwwinterschool te Goes en ;is geopend op alle werkdagen van 9—12 uur. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geen moratorium?" Er is besloten in ons land geen mora torium af te kondigen. Maar de Rijkspostspaarbank, die ga randeert de uitbetaling en de rente, en binnen 14 dagen moet terugbetalen, heeft bij Koninklijk besluit van 3 Aug. j.lden term ij n van 14 dagen verlengd gezien tot zes maanden. Dat is m. i. een moratorium voor zeer langen tijd, n.l. öVu maand. Wel wordt in dien tusschentijd rente betaald, maar dat beetje rente wordt niet medegeteld door hen, die geld op de Rijkspostspaarbank brachten, omdat het ..secuur" is en men dadelijk „aan zijn centen kan", en die nu moeten wachten. Zelfs de circulaire welke die inleggers ontvangen en die op hoogen toon beveelt wat menschen die in geldnood zitten nu kunnen doen, belooft volstrekt niet dat uitbetaling spoedig zal volgen. Indien eene particuliere instelling zoo optrad, zou er „ach en wee" over worden geroepen. Het zou mij genoegen doen als iemand mij eens aantoonde: a. dat dit moratorium" niet het zwaarste drukt op den middenstand; b. dat het niet afkondigen van een moratorium niet alleen in het belang is van den groothandel. Met dank voor de plaatsing. D. MIDDELBURG. Bevallen: M. Maartense, geb. v. d. Voorde, z.J. J. de Rijk, geb. Baars, d. Overleden: J. J. Langeweg, ongeh. d. 74 j.; C. Bruinooge, vrpuw van C. Traas, 56 j.; J. P. D. Wulf, 9 mnd., z. GOES. Huw. aangifte: 7, Pieter Johan nes de Jonge, 31 j. jm. en Hendrika ten Voorde, 33 j. jd. Geboren: 7, Lothar Frans Willem, z. v. Frans Lothar Weiss en Martha Johanna Klasina Bakker; 10, Dimmen, z. v. Corne- lis Breen en Alida Jacoba Kikke. Van 4 tot 8 Aug. VLISSINGEN. Ondertrouwd': F. Adri- aanse, 25 j. jm. en C. E. Burgerhoff, 22 j. jd.; A. E. Goormachtig, 22 j. jm. en M. H. Damoor, 20 j. jd.; M. F. Witte, 23 j. jm. en J. J. Baas, 20 j. jd. Getrouwd: M. Zeijlemaker, 27 j. jm. en L. Zeijlemaker, 25 j. jd.; P. C. Loes- berg, 26 j. jm. en E. M. Sorgedrager, 27 j. jd. Bevallen: J. van Haveren, geb. Duine, d.; P. S. Belfroid, geb. De Weerd, d.; M. Leeflang, geb. Wisch, z.; C. Boone, geb. Feij, d.; G. J. de Waard, geb. War- ger, d.; R. Berting, geb. De Booij, z.; G. F. C. Heijman, geb. Klijfcsoon, z.; J. Bostelaar, geb. Van de Luijster, z. Overleden: J. J. Siegers, 6 w., z. de sloep staat, zegt met luide stem: „Ik maak plaats voor de moeder en het kind," en 'hij heeft al een stuk van het want. gegrepen, waaraan hij zich tegen het schip ophijscht. De kleine bedelmonnik volgt hem on middellijk, en als hij naast broeder Cle mentinus het dek weer onder zijn voeten heeft, roept hij met zijn schelle stem: „De vracht zou anders nog te zwaar zijn, stuurman, want de sloep is overvol." Daarop is de vrouw met haar kind overgegaan in de sloep, en zet deze koers naar den oever. Broeder Clementinus en de monnik zijn toch niet de eenigen aan boord. De ge zagvoerder zal blijven, waar de romp blijft van het trotsche schip, waarover hij bevel heeft gevoerd, terwijl hij zich heeft neergezet op den stomp, die van den grooten mast is overgeschoten. In zijn nabijheid zitten een paar arme hoe venaren: verlamd van schrik, sprake loos en krankzinnig van angst, met krom me, gebogen ruggen ineengedoken als een hoop natte lompen. En het groote hou ten beeld der Maagd Maria drijft hulpe loos rond, telkens opgetild door bet wa ter, dat het dek overstroomt, en door de spuigaten weer wegloopt. Broeder Clementinus, wiens zwarte mantel iop de winden wappert, staart naar den vasten wal. Boven de loerende zee drijven Loodzware, sombere wolken, doch ZIERIKZEE. Geboren: 26 Juli, z. v. A. J. Schilleman en E. E. W. Holtus; 26, d. v. W. P. L. Bakker en M. H. van Rootselaar; 31, z. v. H. Yermenle en K. Gas*t; 1 Amgt z. v. A. van der Schelde en C. W. Bolle; 2, d. v. J. P. Uij'i en P. P. Muste; 3, z. v. B. W. Schot en J. Kaat; 3, d. v. P. A. Schouls en J. W. den Boer. Vlissingen. 8 Aug. 1914. Bij de Vrijdag gehouden groente-, fruit en eierenveiling werden de volgende prij zen besteed: Zuring 2 a 4 ct., snijboonen 30 a 86 ct., suikerboonen 26 a 67 ct., prineesse- boonen 51 a 75 ct.. alles per mand; Pie terselie 2 a 2V2 ct., kervel 8 a 10 ct per vijfkopsgrietje, uien 1 a 3 ct., selde rie 1 a IV2 ct., ramenas ltyg a 3 ct., rapen 2 a 2V2 ct., peen 3 a 5 ct., kroten IV2 a 2V2 ct., alles per bos, andijvie 1 a 2 ct.. kropsla IV2 a 2 ct., roode kool 5 a 6 ct., savoye kool 3V2 a 8V2 ct., bloem kool 2 a 1ov2 ct.. komkommers IV2 a 3V2 et., perziken 3 a 51/2 ct., meloenen 18 a 25 ct., alles per stuk; eieren 44 a 45 ct. per 13 stuks; augurken 5 a 18 ct., blauwe pruimen 30 a 46 ct., beiden fer 100 stuks kruisbessen 20 a 25 ct., aal bessen 51 ct., beiden per vijfkop, aard appelen f 2,06 a f 2,60, poters f 1,50 a f 1,72, codein keswick f 2,04, roode suikerij f 1,84 a f 2,76. witte suikerij f 1,86 a f 2,32, stoofperen f 1,96 a f2, oomskinderen, f 5.64 a f 6,40, Noord-Hollandsche suiker peren f 4,28 a f 4,60, spuitjes f 3,40 a f4,25, Yellow-transparant f2,20 a f2,24, zoete St. Jan f2,52 a f4,80, alles per H L. Pruimen 10 a 131/2 ct., tomaten 6 li 2OV2 ct., morellen 20 ct., alles per K.G. Veilingsveieeni :ing „Zuid Beveland". GOES, 8 Augustus. Oomskinderenpeer 810 ct.; Clapp's Tavorite 810; N. Hollandsche Suiker peer 46; Reine de Poires 34; Gro ninger bergamot 36; Wittebroodspeer 3 4; Zomeraagt 57; Codlin Keswick 24: Duchesse d'01 den burg 610; Ma deleine 814; Zoete Pietjes 35; Prui men 56; Perziken 14; aardappels 2; Aalbessen 810. alles per K.G. THOLEN, 8 Aug. 1914. Tarwe f 0.a f 0.Haver f0.afO. Wintergerst f0.— a f0.—Zomergerst f0. a f0.—alles per 100 KG. Karwlj f0.a f 0.per 50 KG. Rogge f 0.— a f 0.—, Bruine Boonen t - af Witte Boonen f a f 0.Kookerwten f a f Kroon erwten f a f Aardappelen fl.75 a f2.25, alles per HL. Ajuin f0.a f0. per 60 KG. Eieren f 3.50 a f 0.per 100 stuks. Boter f0.70 a f0.70 per halve K.G. Vrijdag 8 Augustus 1914. NEW-YORK. T a r w e. De termijnmarkt opende vast, fluctueerde verder om deselfde redenen als te Chicago en sloot vast.. Loco onregelmatig. 8 Aug. 7 Aug. 6 Aug. 5 Aug. North 120 119'/o 118'/, 113a/4 Roode Winter 96 94'/» 95 95 Aug. Sept. Dec. 8 Aug. 99 104 7 - 96s/4 101'/4 6 96\„ 103 5 99 104','j CHICAGO. Tarwe. De termqnmarkt opende vast en 5/a c- hooger, steeg verder wegens meerdere vraag der molens te Min neapolis, op aankoopen der commissiehuizen en in verband met de betere positie der buitenlandsche beurzen, om vast te sluiten. Aug. Sept. Dec. Mei 8 Aug. 947, 100 1077/8 7 - 92'/s 977, 105'/4 6 917/g 96'/, 105 5 - 907/a 957/a 10374 N. R. C. de oever is helder verlicht door de zon, en hij zou broeder Anselmus hebben her kend bij de houtschelf: met de handen als tot een gebed gevouwen, indien het zeewater hem niet telkens in de oogen was gespat. Doch de torens van 's Ree- ren Loo giet hij toch; hun vaste spitsen rijzen jrecht op uit een wereld van hoo rnen en struiken, en het verguld kruis fonkelt als vuur tegen den horizon. „Broeder Clementinus," zegt de monnik met, ernstige stem: „de dood is nabij." „God Drieëenig pok," antwoordt de Broeder, het punt, zoekend, waar zij el kander kunnen ontmoeten. En de kleine bedelmonnik antwoordt: „Amen." „Ik geloof de vergeving der zonden," zegt broeder Clementinus dan op plech- tigen toon. „En de wederopstanding des vleesches," zegt de monnik. „En een eeuwig leven," zegt broeder Clementinus. De monnik kijkt den Broeder aan met een twijfelachtigen blik, alsof hij wil zeggen: „Zijt gij wel een ketter?" Hij reikt Clementinus de hand. En deze legt er de zijne in: met een zachten glimlach, die zonderling aandoet bij' dezen onver schrokken held, die Musih Pacha deed sidderen, en door den Grootmeester onder hiet oog van drieduizend dappere Johan- niters tot ridder is geslagen. Telegraflgch Weerbericht. N■•.ar waarnemingen in den morgen van 10 Aug, medegedeeld door het Kon Ned. Meteor loblituut te De Bilt Hoogste barometerstand 770.6 te Bres- lau, laagste stand 756.1 te Bodo. Verwachting tot den avond van 11 Aug. Zwakke tot matige winden uit Zuide lijke richtingen. Meest lichtbewolkte lucht. Droog weer, behoudens geringe kans op onweer. Warmer. Heden overleed na een langdurig, doch geduldig lijden, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder P1ETERNELLA FRANCKE Weduwe S. Lampert, in den ouderdom van ruim 74 jaar. Uit aller naam, P. LAMPERT. Koudekerke, 10 Augustus 1914. Heden overleed in het Zieken huis te Middelburg, na een kort stondig en smartelijk, doch gedul dig lijden, tot onze diepe droefheid, onze Echtgenoote, Moeder, Behuwd- eu Grootmoeder CORNELIA BRUINOOGE, in den ouderdom van ruim 55 jaar. De Heer sterke ons in deze zware beproeving. Namens de familie. C. TRAAS. A. BIERENS. LEUNTJE BIERENS geb. Traas. JAN TRAAS. Ellewouts- V CATARINA TRAAS J l geb. de Jager. JOHANNA TRAAS. C. TRAAS. Biezelinge, 7 Augustus 1914. Strekkende tot verdere kennis geving. Notaris HIOOLEN. Aanbevelend, GRAAN- an MEELHANDEL, SOES Op dit oogenblik voelen zij onder hun voeten een harden stoot, die hen bijna omver werpt, en oprijzend, zegt de ge zagvoerder: „Het schip is gestrand nu zij God ons genadig." Het schijnt, dat de zee thans hare woede verdubbelt, om hare overwinning te voltooien; de romp begint te splijten, te bersten met een klagelijkgeluid pis van leen dier, dat gaat sterven. En zon der ben kreet te slaken, worden de beide hoevenaren door een stortzee wegge- spoeld. Doch de monnik slaakt een noodkreet. „Heilig© Maria", roept hij: „ontferm u mijner!" En broeder Clementinus roept: „Jezus, zoon van Maria, ontferm u mij- Bjer En in deze beide kreten, aan de ziel in het hachelijkst oogenblik ontperst, be lichaamt zich het diepe verschil, dat hen scheidt. De Broeders kunnen zwemmen. It is waar; 'maar zij kunnen het te weinig, om het lang vol te houden, terwijl de zee hol staat, en het water bitter koud is. Clementinus slaat de armen -wijd uit, en op de kam van een golf gekomen, ziet hij voor zich in de diepte het hoe kige hoofd en de geschoren kruin van den kleinen monnik. En in dit bange oogenblik, als de wateren als muren bo ven hen dreigen neer te storten, schreeuwt de dappere Franciskamer het uit van betaalt steeds de HOOGSTE PRUZEN voor huiden en vellen. In het gebouw der Rijkslandbouw winterschool te Goes zal een Bureau gevestigd worden waar werkzoekenden inlichtingen kunnen bekomen omtrent arbeidsgelegenheden in de landbouwbe drijven en waar landbouwers in Zuid- Beveland, die werkkrachten noodig heb ben, zich tot het bekomen dier krachten kunnen aanmelden. Het bureau staat voorloopig onder leiding van den Rijks- landbouwleeraar te Goes en is op alle werkdagen geopend van 912 uur. Het Bestuur der Afd. Goes der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, I. G. J. KAKEBEEKE, Voorzitter. J. M. SLEGT, Secretaris. Kinawijn, zeer versterkende wijn voor zieken en herstellenden, f 1,per flesch, f 0,52 per halve flesch. Port, Madera, Rijn-, Moezel- en Bor deauxwijn in verschillende prijzen. Zeer fijne Advocaat f 1,10 per flesch. Cognac vanaf fl,per flesch. Voor bruiloften bijzonder voordeelige conditie. Groote Markt C 2, Middelburg. Iedere week vanaf Woensdag. bij E. DANIELSE, Volderijlaagte. Ik betaal de HOOGSTE PRIJZEN voor Koehuiden, Paardenvellen, Geitenvellen, Schapenvellen, Kalfsvellen, Bonsingen, Wezels en Kattenvellen. Wezels moeten wit zijn. GEOPEND van 's morgens 7 uur tot 's avonds 9 uur. Lange Geere K. 307, bij de Koemarkt, Middelburg. Mevrouw VERMAAS Badhuisstraat 114, Vlissingen, vraagt tegen 1 Septem ber of later een nette Stoombootdienst VLISSINGENMIDDELB.—ROTTERD. en tusschen liggende plaatsen. Aug. 1914. D a g e 1 ij k s dienst, uitgezonderd des Zondagsvan Vlissingen vm. 7,15, van Middelburg en van Rotterdam vm. 8.45 uur. 's Maandags vau Rotterdam 7 uur. angst: „Ik zink!" „Toch niet," roept Clementinus terug: „daar drijft een stuk van het roer naast u grijpt dat," maar de monnik slaat de korte armen links in plaats van rechts, een gevoel krijgend, alsof het kille water zijn beenen afnijpt. Broeder Clementinus is zijn spoor kwijt; hij ziet niemand meer dan den kapitein, die met den linkerarm door het spongat van een groot wijnvat gestoken, met de rechterhand krachtig uitslaat, om den oever te bereiken. Doch in het volgende oogenblik heeft de Broeder den monnik weer ontdekt: in de buurt van den over boord geslagen mast, dien de golven het schip als in een bittere spotternij hebben nagezonden. „Grijp den mast," schreeuwt de Broe der: „hij drijft vlak bij u." En toch zou de monnik, wiens beenen verstijven, ver dronken zijn, indien Clementinus niet ter hulpe was gekomen. Even later hangen de beide mannen als vleermuizen aan den mast, op Gods genade voortdrijvende naar den oever, waar het zwart is van de menschen. Bij eiken golfslag gaat het rondhout op en neer als een schichtig; geworden, steigerend paard, terwijl het zeewater huji aangezichten striemt 0n geeselt. I U (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 4