II. D. lit PÖTTEB, TROOST DER BORSTLIJDERS. een heelen Roodbol. Raapzaad. Mi, Scbie 210, Hoek Bolplein. Geen Verhooging. TliliNg, Naordstf., MÉurp. 8. I. M BRUL Ie Ter Neuzen, WAARSCHUWING! 0 U KG (1 MARKIEZEN en u n ZONSCHERMEN. G. H. VERTREGT, Middelburg. Laatste Berichten VOOR 50 CENT een Noodhulp en m vasle Ml, Dienstbode. een PAARD, Het nest» adres voor Manufacturen is dat van L. E. RIVIERE Groote Markt, hoek Gravenstraat, Middelburg. Rn I I i 1/ n re JALOUSIEN, Varkensslagerij van A. BEUGELINK, Middelburg Tel. 273. Leestafel. Feuilleton. De Broeders van St. Jan. Reclames. Eten is een noodzakelijkheid. Het moet een genoegen zijn. Wetenschap en Kunst. Land- en Tuinbouw Advertentiën. Bazar Z. H. D. die te Domburg in deze maand zou gehouden worden is tot nader bericht UITGESTELD. Doctor VAN STAVEREN is weder te consuifeeren. Wegens Hinken voorraad wordt zoolang de voorraad strekt het Gemengd Varkens voer aan ouden prijs verkocht. JOS. VAN EENENAAM, Handel in alle soorten Bouwmaterialen, VLISSINGEN. Muldenpaimen, Kruis pannen, Tuil du Nord, Holl. Pannen, Friesche Pannen, Knikpannen, Vorsten, Hoekkepers en Pirons. De oude en welbekende Balsempillen DE KOSTER Co., Wllhelminastraat 19, Vlissingen. Gevestigd sedert 1830. Effecten, Coupons, Deposito's, Prolongatiën, Vreemd Geld, Hypotheken. Dr. Nanning's Kinadruppels! eene Keukenmeid, eene Dienstbode Levert U aan uiterst lagen prijsdik vet Spek, Biadreuzel, en prima ge smolten Reuzel. In kleine en groote hoeveelheden. Alles eigen slachting. singen die links uitweek, werd door den ordonnans aangereden en viel met het voorhoofd tegen de treeplank op de tram. Hij werd hevig bloedend met een gapende hoofdwonde opgenomen en naar het Zie kenhuis te Vlissingen vervoerd. De toe stand is ernstig. Het rijwiel van den or donnans was deerlijk gehavend. MIDDELBURG. Door de politie alhier werd aangehouden de slager Flipse uit Grijpskerke, nadat bij den waarn. burge meester bericht was ingekomen, dat ge noemde Flipse trachtte varkens op te koopen, onder voorwendsel, dat hij dit voor het rijk of het leger moest doen. Te dezer zake werd door de marechaus see te Domburg een onderzoek .ingesteld, wat tengevolge had, dat F. heden van op (het politiebureau werd afgehaald en geboeid voor den officier van justitie werd geleid. MIDDELBURG. Door tusschenkomst van de politie, zijn 6 Nederlanders, die met de mailboot uit Londen waren aan gekomen in de ^gelegenheid gesteld naar hun resp. woonplaatsen terug te keeren. BRUSSEL. Een trein uit Luik bracht gewonden en 100 krijgsgevangenen aan, verschillenden gekleed in Engelsche uni form. LONDEN. Aan de London Standard wordt bericht (onder reserve), dat de kroonprins van Duitschland gewond is door een onbekende. De dader ontkwam. HULL. Het hospitaal is gewaarschuwd, dat 250 gewonden in aantocht zijn. Vis- schersvaartuigen melden een gevecht aan de Oostkust van Engeland. MESSINA. De Goeben en de Breslau zijn in Zuidelijke richting vertrokken. Hevig kanongebulder wordt hier gehoord. LONDEN. Blijkens een onduidelijk tele gram is het voorste gedeelte Amphion door de ontploffing van een mijn ver nield; er zijin 20 Duitsche gevangenen gedood. „De Vriend des Huizes onder red. van ds. J. Schrijver. Neerbosch' Boekhandel, Neerbosch, afl. 8, bevat: De nieuwe kerk te Amsterdam, met photo's. Vervolg Y van jje Weezenverpleging in Nederland door ds. Steenbeek. De vorstenmoord in Bosnië. Christus bovenal, vervolgverhaal uit de dagen van Ludger. Het maandover zicht behandelt wijlen Thomson, Von Suttner, Spandan, Birkhoff en v. Was sen aer, met hunne portrettenvoorts de gebeurtenissen der laatste, dagen. De „lec tuur voor de jeugd" bevat o.a. een en ander „huisdieren in Afrika", en het ver haal „van een merkwaardigen Engelschen jongen"; „de paarden van Washington"; enz. Een phofo, bij deze aflevering ge voegd, de Koningin met de Prinses, is een sieraad voor kantoor en huiskame. De Spiegel (vertg. W. Kirchner) no. 45 bevat velerlei photo's uit den oor log en omtrent de mobilisatie in ons land. Onder anderen 't portret van gene raal Snijders te paard. Keizer Frans Jozef, met Berchtold en Aartshertog Frederik. Peter van Servië, Jankovie en Prins Alexander. Veilings vei eenihnï „Zuid Beveland". GOES, 8 Augustus. Oomskindeienpeer 8—10 ct.Clapp's Tavorite 810; N. Hollandsche Suiker peer 4—6; Reine de Poires 34; Gro ninger bergamot 3—6; Wittebroodspeer 3 —4; Zomeraagt 57; Codlin Keswick 24; Duchesse d'Oldenburg 610; Ma deleine 814; Zoete Pietjes 35; Prui men 56; Perziken 14; aardappels 2; Aalbessen 810, alles per K.G. ZIERIKZEE. Geboren: 26 Juli, z. v. A." J. Schilleman en iE. E. W. Holtus; 26, d. v. W. P. L. Bakker en M. H. van Rootselaar; 31, z. v. H. Vermende en K. Gas(t; 1 Abg^ z. v. A. van der Schelde en C. W. Bolle; 2, d. v. J. P. Uijl en P. P. Muste; 3, z. v. B. W. Schot en J. Kaat; 3, d. v. P. A. Schouls en J. W. den Boer. Door L. PENNING. (Nadruk verboden). 82) „Daar hapert iets aan het roer," zegt zegt de beurtschipper, achter een schelf takkebossen beschutting zoekend tegen den harden wind, en zijn zoon Gradus, die naast hem staat, en ook reeds een huis gezin beeft, antwoordt: „Dat heb ik daar straks al gezegd, Vader; het schip had best de haven kunnen bereiken, indien het naar het roer had geluisterd het is wel droevig." Dat is het wel. Van den wal ziet men men sommige passagiers om den mast snamgodrongonanderen liggen plat op het dek, nu en dan door een zee van schuim overstroomd, of houden zich met krampachtige gebaren, stuipachtig van den a:.gs'„ aan de verschansing vast. „Daar gaat het zeil," zegt Gradus: „nu mogen de heiligen hen genadig zijn.'" En met een luid gekraak, alsof er een huis instort, scheurt het zeil ,van den grooten mast. af, als een reep licht papier door do woedende winden opgenomen, en voort- g'v.weept in de richting der kust. Erocder Clemcntinus is de rustigste Voor vele menschen is het, helaaseen pijniging. Wij bedoelen de ongelukkigen, die een bedorven maag hebben, en die, telkenmale dat zij voedsel gebruiken, de ergste pijnen ondervinden om het te ver teren. De Pink Pillen zijn gemaakt om paal en perk te stellen aan het lijden van die menschen. Als een lijder aan slechte spijs vertering dp Pink Pillen neemt, sluit hij vrede met zijn maag en wordt het eten een genoegen voor hem. Gelooft niet dat gij ongeneeslijk zijt omdat uw maag u doet lijden en gij er nuttelooze middelen tegen hebt ingenomen. De Pink Pillen hebben menschen genezen, die jaren lang aan de maag geleden hebben en zonder succes daarvoor behandeld zijn. Houdt ook wel in hét oog dat de Pink Pillen, in gevallen van maagziekte, een duurzame genezing geven. De verbetering die gij spoedig ondervindt, is geen oogen bedrog; de ongemakken komen niet terug, zoodra gij met het gebruik er van opge houden zijt. Dank zij de Pink Pillen, is uw maag hersteld en werkt op nieuw als alle andere organen. De Pink Pillen brengen een algemeene herstelling van het organisme te weeg en hergeven de kracht aan alle verzwakte organen. Dit verklaart het innige gevoel van welzijn door allen ondervonden, die de behande ling met de Pink Pillen volgen. Zij zijn onovertroffen tegen de bloed armoede, de bleekzucht, de neurasthenie, de algemeene zwakte, de maagpijnen, de rheumatiek, de zenuwzwakte. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar it fl.75 per doos en f 9 per zes doozen, bij het Generaal-Depót. der Pink Pillen, Da Coatakade 16, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierikzee en ometreken bij J. W. Gudde, te Goes bij Gebr. Mulder, te Tholen bij W, Putter, Apotheker, Stoofetraat. En verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. De Zonsverduistering. In He mel en Dampkring wordt nog eens de aandacht gevestigd op de zonsver duistering, die als totale zoneclips op 21 Augustus in een deel van Europa en Azië zichtbaar zal zijn. De maan zal de zon het langst geheel en al bedekken op een punt dicht bij Wilna. Van de schaduwkegel, die de maan werpt, snijdt de aarde den top af; het grondvlak van die afgesneden spits heeft een middellijn, in Europa althans, van ongeveer 160 K.M. Het is deze duistere schijf, die ten gevolge van de beweging der maan om de aarde, en van de aarde om hare as, met een snelheid van pl. m. 60 K M. per minuut over het aardopper vlak heenglijdt. Het door haar bestreken deel is de strook der centrale verduiste ring, waarbinnen de eclips totaal is; deze strook begint in het Noorden van N.-Amerika, gaat dan overN.-Groeneland, de Noordelijke IJszee, Zweden en Noor wegen, Rusland, Klein-Azië en Perzië en eindigt in Engelsch-Indië. Buiten die strook, dus ook voor ons, is die verduis tering een gedeeltelijke. Voor ons is het begin der (gedeeltelijke) verduistering: 11 uur 25 min., het mid den: 12 uur 45 min. en het laatste con tact om 1 uur 48 min. Van de zonsmid- dellijn zal 0 72 door de maan bedekt zijn. Telegrafisch Weerbericht. Nunr waarnemingen in den morgen var. 7 Aug. medegedeeld door hel Kon.. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand 768.5 te Cler mont, laagste stand 756.2 te Hernosand. Verwachting tot den avond yan 9 Aug. Matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind. Meest zwaarbewolkte lucht. Waar schijnlijk regen of onweeT. Des ochtends iets warnier. »van\allen; zijn hart heeft daar straks van blijdschap getrild, toen hij de torens van Harderwijk en 's Heeren Loo met de reusachtige beuken van Drie op den ach tergrond ha jaren terugzag, maar hij on derwerpt zich aan 's Heeren bestel. En terwijl hij een sterk en verheven voorbeeld geeft van Godsvertrouwen, is hij diep bewogen met het lot van die weeklagen de, jammerende menschen. 't Wordt erg met de passagiers. Daar is een veekoopman uit Holstein, die met luide stem de gelofte aflegt, een Benedik- tijner monnik te worden, indien de heili gen hem dezen keer nog uitredden, ter wij] een andere belooft, met de bloote voeten in met spijkerkoppen bezette schoenen een bedevaart te maken naar' het Heilige Graf, zoo de Heilige Maagd hem ditmaal nog genadig zal zijn. Een lakenhandelaar met een spitsen neus en ingevallen kaken doet de heilige gelofte, dat hij aan de Groote Kerk te Harderwijk, welker zwarte toren hij voor zich ziet, een wassen -beeld van honderd pond zwaarte zal geven, zoo hij behouden aan wal mag stappen, terwijl deze doortrapte koopman reeds tot drie malen toe zijn mede passagiers bij den neus heeft gehad, cn stellig zoo'n zwaar wassen beeld niet zou hebben beloofd, indien zijn bedrog- ziek hart geen kans had gezien, de Hei lige Maagd met het wassen beeld later Voor den Landbouw. Aan de Vereenigingen op landbouwge bied is de volgende missive verzonden: Door de mobilisatie en de paarden vordering zijn aan het landbouwbedrijf vele handen en veel trekkracht onttrok ken en wel juist in de periode waarin men beide het meest noodig hééft. Het komt mij dan ook voor een dringende eisch te zijn, dat de landbouworganisaties voor zoover zulks nog niet is geschied, de 'handen ineen slaan om door eene doelmatige regeling de ondervonden na- deelen tot een minimum terug te bren gen. Zoo doende zou waarschijnlijk, zoo althans niet meer menschen en paarden worden opgevorderd, de behoorlijke be handeling van den oogst nog niet in ge vaar behoeven te komen. Het is mij uit verschillende berich ten gebleken, dat de ondervonden last zeer ongelijk over de verschillende land bouwers is verdeeld. D° een moet een groot, deel van zijn werkkrachten en van zijn paarden afstaan, de ander slechts een klein deel. Groot bezwaar wordt vooral onder vonden, waar het hoofd van het bedrijf zelf werd opgeroepen of waar een kleine landbouwer met een of twee paarden, van al zijn trekkracht werd beroofd. Waar deze moeilijkheden in erge mate worden ondervonden, komt het mij wen- schelijk voor, dat de groote en kleine landbouwvereenigingen en hare afdeelin- gen overgaan tot het vormen van plaat selijke oomité's, die een op onderling hulpbetoon gebaseerde regeling treffen, waardoor de beschikbare arbeids- en trekkracht zoodanig wordt verdeeld, dat, althans Wat de noodzakelijke werkzaam heden betreft, allen zijn geholpen Voorts kan er niet genoeg de aandacht op worden gevestigd, dat in verschil lende andere bedrijven arbeiders vrij zijn gekomen, waaronder vele zijn, die vroe ger als landbouwarbeiders hebben ge werkt. Van deze arbeiders zou thans in vele gevallen een nuttig gebruik kun nen worden gemaakt. Waar zij ter plaatse zelf aanwezig zijn, zullen deze werk krachten en de landbouwers elkander vanzelf of door bemiddeling van het plaatselijk comité gemakkelijk kunnen vinden. Waar zij echter van elders moe ten 'komen geef ik in overweging, dat men zich wendt tot de naastbijzijnde ar beidsbeurs. Kan deze het gevraagde zelf niet leveren, zoo wordt door middel van een voor dit doel dezer dagen opgericht centraal bureau de hulp ingeroepen van andere arbeidsbeurzen. Ik [vestig er inzonderheid de aandacht op dat het de bedoeling is, alleen zoo danige werkkrachten te zenden, waarvan men met vrij groote zekerheid kan aan nemen, dat zij voor het te verrichten 1 andbouwwerk geschikt zijn. Terwijl ik de landbouworganisaties met aandrang opwek om de handen ineen te slaan eindig ik met het uitspreken van de hoop, dat door krachtig initiatief en eendrachtige samenwerking de ondervon den moeilijkheden zooveel mogelijk wor den ondervangen. De Directeur-Generaal van den Landbouw P. VAN HOEK. eveneens te bedriegen. Bij den achtersteven staat een bedel monnik, wiens kap door den storm is weggerukt, en wiens geschoren kruin door het zeewater wordt bespat. Broeder Clementinus Iheeft menig gesprek met hem gehad, en die kleine monnik met het scherp gelaat en de beweeglijke oogen heeft den Broeder onlangs vlak in het gezicht gezegd, dat hij op zijn hoede moet zijn, dat hij staat op een hellend vlak, en dat de Booze, die dag noch nacht slaapt, de zaden van kettersche en ge vloekte begrippen in zijn argeloos hart heeft gestrooid. En terwijl de monnik dit zeide. vroeg hij) of Clementinus soms te Bologna was geweest, waar Savonarola de hoofden in onrust en de harten jn beroering bracht. Het was ,net zoo. Op de terugreis van het eiland Rhodes was Clementinus over Bologna 'gegaan, om den jongen, beroem den Dominicaner te hooren, en deze bedel monnik met zijn bijziende oogen en door dringenden geest had het uit de gesprek ken (met broeder Clementinus reeds be grepen. Hij vertoont op dit oogenblik dezelfde sterke kalmte als Clementinus; met zijn schelle, harde stem, die als een mes het gebrul van den orkaan snijdt, zegt hij Voortdurend psalmen op, terwijl hij niet nalaat d? s^hepol'ngen uit t noc- Aanbevelend, GRAAN en MEELHANDEL, GOES. Vraagt prijsopgaaf, scherp concurreerend. Bekroond met. Gouden Medaille in de Wereldtentoonstelling Brussel 1910. Neemt u in acht Borstlijders, dat van VAN AKEN, Apotheker Selzaete, genezen alle long- en borstziekten, ontsteking der luchtpijpen, aamborstig heid, hoest, bronchitis, hardnekkige verkoudheden, keelontsteking, heesch- heid, influenza. Zij doen de fluimen gemakkelijk lossen en spoedig verminderen. Zij voorkomen en genezen alzoo de ont; steking der longen. Prijs per doos 621/, cent. Verkrijgbaar te Middelburg, bij C. A. SCHULTE, Lange Delft en JÖH. DE ROOS, te Goes, Firma Gebr. MULDER, te Ovezand bij RAAS, te Oost-Souburg bij v. r>. PEIJL, te Oostkapelle bij DEN HOLLANDER, te Kamperland bij LEENDERTSE. Kantoor geopend ran912''2 en va"26 uur. digen, bij hem te biechten. Sommigen geven er gevolg aan; versla gen door het vooruitzicht van den nade renden ondergang, knielen zij neder, om him biecht te doen; en de handen op hen leggend, schenkt de monnik hun de ab solutie met een rustigheid, die zonderling afsteekt bij den doodsangst der anderen. „Nu zal er deeroote mast aan moeten gelooven," zegt Gradus, met zijn vader nog altijd achter de houtschelf schuilend, en de beurtschipper antwoordt, de hand over den grijzen ringbaard strijkend: „Arme stakkerts, zij zullen gauw moeten zijn, om hun sloep te strijken ik wou, dat wij een stevige roeiboot konden uit brengen." Een oogenblik later drijft daar de romp van een schip heeneen speelbal der brullende golven, waarover het niet meer kan heenkomen. De gezagvoerder geeft bevel, het vaartuig te lichten, en de scheepslieden haasten zich, om de lading over boord te werppenkostelijk graan, fijn lijnwraad en dure koopmansgoederen, terwijl zij oen zilversmid uit Zwolle bij den arm grijpen, en hem in het oor schreeuwen: „Geef hier dien zak. waar op gij zit." „Den zak?" stuift de man op: „weet ge dan niet, dwazen, dat hij al mijn heb ben en houden bevat? Zilveren bekers, een gouden reliekhouder, gespen entres- Daar de verpakking onzer KINADRUPPELS veelvuldig wordt nagebootst om Kinapraeparaten van andere herkomst aan den man te brengen, wijzen wij er op, dat roode doozen, zonder den naam Dr. H. Nanning, doch voorzien van het woord „Kinadruppels" of anderszins, NIET uit onze fabriek afkomstig zijn. Men eische daarom steeds Alom verkrijgbaar 0.75. Heeren landbouwers, welke genegen zijn aan de firma SLUIS en GROOT te Enkhuizen, RAAPZAAD voor den zaadteelt te contracteeren, kunnen zich vervoegen bij den heer die door den heer A. DEN HARTIGH Az te Oud-Beijerland, als vertegenwoor diger voor de firma SLUIS en GROOT te Enkhuizen, is aangesteld. Mevrouw NEERVOORT te 's Graven polder vraagt wegens huwelijk der tegen woordige met November a.s. genegen ook huiswerk te verrichten. Terstond of later gevraagd. Adres drukker LTTTOOIJ, Middelburg. Terstond wegens Militairendienst bij J. F. VAN WEL, Schoenmaker, Wolphaartsdijk. Mevrouw VERMAAS Badhuisstraat 114, Vlissingen, vraagt tegen 1 Septem ber of later een nette TE KOOP bij P. VEREEKE te Wolfaartsdijk. Stoombootdien st VLISSINGEN—MTDDEL R.-ROTTERD. en tusschen liggende plaatsen. Aug. 1914. Dagelijks dienst, uitgezonderd des Zondagsvan Vlissingen vtn. 7,15, van Middelburg en van Rotterdam vm. 8.45 uur. 's Maandags van Rotterdam 7 uur. ooren?" i „Zooveel te beter," roepen de matro zen; „misschien zijin de vertoornde hei ligen ons genadig, zoo wij hun dit offie brengen." „Een offer?" briescht de zilversmid, met den grooten. tandeloozen mond de scheepslieden aangrijnzend: „een mooi offer van jelui. Bij den heiligen schuts patroon van Gelderland een mooi of- fier, dat ge mij ontsteelt. Maar ge krijgt den zak niet hoor. Nooit." Hij schreeuwt om zijn zoon, die juist ter biecht is geweest, en met hun beiden verdedigen zij den kostbaren schat tegen deri storm, de zee en de matrozen. De kapitein, die aan den helmstok staat, ziet het een oogenblik zwijgend aan, hoe daar een aantal menschen, met ,pen zin kend schip onder hun voeten en den dood voor oogen, aan het vechten zijn. Hij is woedend. „Laat die rakkerts den zak houden," buldert hij met een stem, die boven den storm uitkomt: „en smijt ze met den zak overboord. Dun hebben ze hun zin, en mijn schip is er moe gebaat." De stoere zeeman spreekt nog altijd van zijn schip. Toch is het niets meer dan een wrak zonder mast of zeil hulpeloos als een vogel zonder vleugels, als een jyagen met gebroken assen. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 4