Zomerfeest PETTE'8 4 els. 11LG1HSTSESF1H Paard en Rijtuig. de Appels en Peren VRAAGT Een Huis en Erf PUTTE 11 ormerv No. S een Noodhulp en een vaste UI, een Dienstbode GRANEN, ERWTEN, en B00NEN, Eerste Zeeuwsche Brie Werkpaarden en een Klepper, Het beste adres voor Manufacturen is dat van L. E. RIVIERE Groote Markt, hoek Gravenstraat, Middelburg. W Leestafel. Burgerlijke Stand. Advertentiën. te KOUDEKERKE UITGESTELD. op Zaterdag 15 Augustus !9!4, presenteeren te verkoopen Handknecht en een Meid TE KOOP een PAARD, Landbouwers, wonende in Middelburg! De territoriale bevelhebber in Zeeland deelt mij liet volgende mede, met verzoek dit ter ken nis te brengen van de belang hebbenden. In het belang van de Eige naars en van den Staat is liet ten zeerste gewenscht dat de thans nog te velde staande zoodra mogelijk geoogst worden. Indien dit sommigen wegens tekort aan werkkrachten onmo gelijk mocht zijn, verzoek ik daar van onmiddellijk bericht ten Raadhuize te ontvangen. Middelburg, 5 Aug. 1914. De wud. Burgemeester van Middelburg, P. DUMON TAK. BILLIJKE PRIJZEN MONSTER OP AANVRAAG. W. WQITTIEZ, Breskens. BUREAU TOT PLAATSING Overal depots. GOES, Korte Kerkstraat A 120. MIDDELBURG, Langeburg B 9, D. C0PP00LSE Pz., Sepooskerke (W.). BIJ INSCHRIJVING TE KOOP een Meid-Huishoudster Zeeuwsch Feui De Broeden 81) Maandblad voor den handel. Van het Bureau tot publiciteit van We tenschappelijk Nieuws te Amsterdam ont vingen wij het eerste nufnmer van het door dit Bureau uitgegeven „Maandblad voor den Handel". Het had niet gedacht, dat dit maandblad onder zulke critieke omstandigheden zou uitkomen. Echter imoest 0111 velschillende redenen het maandblad met 1 Augustus verschijnen. Ieder zakenman zal zich ongetwijfeld interesseeren voor deze uitgaaf. Dit geïl lustreerd tijdschrift, prachtig uitgevoerd, .waarin alle mogelijke handelssnufjes de revue passeeren, is in de eerste plaats bestemd voor alle leerlingen van de ftï- deeling Schriftelijke Cursussen van ge noemd Bureau, die zich voor den handel voorbereiden. Ieder nummer zal bevatten, behalve populair-wetenschappelijke hoofdartikelen en actueele entrefilets, practische wen ken op het gebied van administratie, in lichtingen omtrent de techniek der be drijfsreclame, en eindelijk een uitgebreide, zeer aantrekkelijke „Varia"; ieder man van zaken zal daarin smullen, hij moet maar eens een gratis-proefnummer aan vragen. Het eerste nummer bevat een hoofd artikel over „De natuurlijke historie van het genie". In dit artikel wordt het boek van den bekenden Duitschen hoogleeraar Ostwald „Grosse Manner" besproken, en er worden interessante dingen gezegd van die groote. mannen op natuur-wetenschap- pelijk gebiedDavy, de ontdekker der alkali-metalen, Mayer, de vinder der wet van omzetting van arbeid in warmte, Fareday, de vader der moderne electricï- teitsleer, en Liebig, Charles Gerhardt en Helmholtz, de drie groote scheikundigen en natuurkundigen. De redactie belooft in de volgende num mers karakterschetsen te geven van „groo te mannen"in den handel. „Het recht en het belang der Vrije Universiteit," door dr. H. H. Kuyper. Kampen, J. H. Kok. Hoe jammer dat nu nog een hoogloeraar dit recht en belang moet komen bepleiten, nu niet voor Hervormde broederen, maar voor Gereformeerden, n.l. van vroegere kerk A Daarom verblijdt ons de uitgaaf van dit op 2 Juli jl. te Utrecht, gehouden referaat. Mogen velen het lezen, en er vrijmoedigheid aan ontleenen om deze school te steunen met gebed en gaven, en 't laatste ruim, steeds ruimer, naar vermogen. Er is in de gereformeerde ker ken nog zooveel vijandschap tegen de Vrije Universiteit. In een onzer kerken werd bij een collecte voor de Vrije Uni versiteit door een der (gereformeerde Kains het Volgende rijmpje in de bus gestoken Voor de Vrije Universiteit geef ik i geen geld, Die de Kerk en haar School houdt bekneld. In zekere kerk zien wij telkens bij een dergelijke collecte een enkele heel denon- stratief neen schudden, wanneer Me diaken hem het zakje voor de Vrije Universi teit voorhoudt. Zouden dezulken wel weten van hoedanigen geest zij zijn? Mis schien geneest hen deze brochure. Uit de Heilsfontein. Nagelaten Schriftoverdenkingen van ds. J. v. Andel. in leven emeritus predikant te Gorinchem, bijeenverzameld door ds. C. Lindeboom, te Amsterdam. Kampen, J. H. Kok. Het gaat met ds. v. Andels nagelaten geschriften 'gelijk met die van wijlen Spur- geon: toet strikjes en beetjes komen zij tot ons, zij worden genoten, en gelijk 't den kinderen vergast, wanneer Moeder zegt: hu is 't op, zoo gaat 't ook ons tel kens Wanneer dergelijke geschriften als laatste rest van des overledenen penne- vruchten worden aangeboden. Daarom begroeten wij met weemoedige ingenomen heid deze laatste aanbieding van ds. v. Andels meditaties, de lezer zal ze als een liefelijk aandenken gaarne bewaren, en er zich door laten stichten. Feuilleton. De Broeders van St. ian. Door L. PENNING. (Nadruk verboden). 80) De zonen van den doop en de zonen der besnijdenis streden hier tegen elkan der Sn de woedendste worsteling van man tegen man, onder de verschrikkelijkste kreten, die niets menschelijks meer had den', elkander met de handen worgend en onder de voeten vertrappend, als de wapenen aan hun handen waren ont glipt. De Grootmeester, wiens zwaard was gebroken, had een speer gegrepen, en terwijl het edele ros doodelijk gewond onder 'hem neerstortte, plantte hij zijn voeten als granietblokken op het puin van het omver geschoten stuk muur. Hij stond een oogenblik midden onder de vijanden, en streed als een toornige ever, ïlie omringd door het woedend geblaf van bonden, ze met-zijn tanden verscheurt. Do dappere Kommandant vergat zijn rang, en vocht als eon gewone wapen knecht, om de noodlottige, bres vrij tc krijgen. Doch de Turken wierpen storm ladders tegen den muur, en klommen er als katten tegen op. En terwijl 2500 man Turksche keurtroepen op de muren ver- Stemmen des Tijds. Maandschrift voor Christendom en Cultuur, red. ds. P. J. Molenaar. 3e Jaargang no. 10. Utrecht G. J. A. Buys. Jhr. mr. \Y. H. de Savomin Lohman voltooit zijn opstel over „De opleiding van den Jurist". Hij behandelt nu de academische opleiding. Wat de geleerde schrijver hieromtrent zegt, ronduit en vrij, doet gelooven dat het er met die opleiding •allertreurigst uitziet. Eenzijdige opdrijving, der kennis; verbreeding zonder verdie ping, africhtsysteem, geheugenwerk, enz. Veel te korte tijd om aan de eischen te voldoen. In den Zierikzeeschen gemeenteraad spieken een paar gediplomeerde oud-leer lingen der Hoogere Burgerschool niet vee) goeds van de onpractische opleiding aan die inrichtingen. Zoo komt men tot de slotsom, dat de opleiding zoowel aan Mid delbaar als aan Hooger Onderwijs niet voldoet ook maai aan de bescheidenste eischen. Tomy Fallot, de merkwaardige sociale prediker, met zijn eigenaardig individua lisme', machtig talent en fijn sociaal voe len, wordt 'door dr. Slotemaker de Bruine behandeld. Wij bevelen deze studie over dezen merkwaardigen man zeer aan, even als de aangrijpende novelle van Wilnia „Peetje keert huiswaarts". Oud-zendeling Coolsma zet zijn opstellenreeks over het Indische verhaal van ,,de vermeende aap" voort; en de Leestafel bevat onder meer een eenigszins critische beoordeeling van De Hartogs jongste geschrift: „Een te kort in de eenzijdig-historisehe Christus beschouwing", w. o. v. Ds. Moetens critiek o-p net optreden van den socialist-mo dern v. d. Berg 'v. 'Eysinga voor de Yer- eeniging „de Middaghoogte". De Eerepositie der Vrouw door dr. A. Kuyper. Kampen, J. H. Kok. De hoofdartikels onder bovenstaand opschrift in De Standaard zijn hier in één mooi gedrukt bundeltje vereeDigd. In dien vorm zullen zij, ruim verspreid, nog meer nut stichten en genot verschaf fen, dan in den vorm van dagbladartikelen, om velerlei redenen, die wij niet behoe ven op te sommen. De eere-positie der vrouwMoge het ernstig woord van den eminenten schrijver, tijdwoord en woord op zijn pas, veler oogen openen voor den eisch van Gods Woord dat de beproefde deugd onzer G'hr. huismoeder niet verkleure, en haar eer blijve hierin dat zij volgelinge en geestverwante zij van Sara (de „Vorstin" in haar hpis) en niet van Madame Pankhurst en derge- lijken. Onze clubs kochten al zoo vaak een brochure tot eigen stichting. Zij schaf fen zich nu deze aan en stichten er onze zusters en moeders mee. De nood der tijden dringt er toe. Van 28 Juli tot 4 Aug. VLISSINGEN. OndertrouwdII. Tab- bernée. wedr. 58 j. en A. J. Bomer, jd. 50 j.; P. Kort.eka.as, jm. 28 j. en L. P. Louwerse, jd. 28 j. Getrouwd: P. J. Knuijt, jm. 26 j. en J. G. Bené, jd. 24 j.; J. M. Elias, jm. 22 j. «en J. van den Berg, jd. 21 j.; L. de Roos, jm. 23 j. en P. van der Weele-, jd. 21 j. Bevallen: C. van Beers, geb. Murre, z.; C. M. Versluijs. geb. Robers, z.; S. de Jager, geb. Stevense, d.M. S. Ongenae, geb. Deseijn, z.1. C. Major, geb. Ver- straete. d.; J. de Nooijer. geb. Ventevogel, d.; J. C. Lubsen, geb. Zoeters van Leeu wen, z.; L. N. Raamsdonk, geb. Leenhouts, z.; M. van Schijndel, geb. Abrahamse, z.; H. J. Lafeber, geb. Eggel, z.; P. J. Heijgelaar, geb. Yercouteren, z. Overleden: J. P. L. Straver, vrouw van P. Hutchison, 64 j.; J. C. Haccou, wed. van P. Loekemeijer, 73 j.; A. A. A. Huijs- dens, ongeh. z. 75 j.; C. Meijboom, ongeh. z. 16 j.; W. A. Keijn, man van M. L. Filis, 57 j.; IJ. L. E. Maes, d. 16 m. KRABBENDIJKE. Ondertrouwd: 31, Cornelis Hoogesteger, 23 j. en Maria Koster, 22 j. Geboren: 31, Hendrika Jannetje, d. v. Cornelis Haverhoek en Francina van Harn. verschenen, stonden 40,000 man gereed, om hen te ondersteunen. De geheeie om trek «was er mee bedekt; de dicht ge plempte grachten, de heuvels, de dalen overal zag men tulbanden en krom zwaarden. Het "was een ontzettend heete dag; de zon vlamde aan den vlekkeloos blauwen hemel, en de blanke Damascener-klingein der Turken en de scherpe zwaarden der Sint-Jansridders schenen te bliksemen in het licht der zon. Nog altijd vuurde de Grootmeester zijn dapperen aan. toaar zijn ,stem 'werd vreemd en akelig als de klank van een gebarsten trompet, en zijn gelaat was met bloed overstroomd. Broeder Gerardus had Clementinus uit het oog verloren, toen hij een langen. Muzelman bij de keel gegrepen, en van den muur in de diepte gestort had. En terwijl zijn been als een stuk porcelein door een knodsslag werd verbrijzeld, zeeg hij neer bij den Hongaarschen ridder, wiens verbleekt gelaat met de verglaasde oogen en den met schuim en bloed be dekten mond naar boven was gericht. De tong kleefde broeder Gerardus aan het gehemelte, en met 'de oogen star op het schrikkelijk schouwspel daar voor hem gevestigd, zag hij met innerlijk afgrijzen, de Turken, razend van woede en dorst, zich plat op den. buik wierpen, om het Getrouwd; C. J. GOSLINGA, Ber. pred. van Molenaarsgraaf-Brandwijk, en FINA H. BRAMER, die mede nameDS wederzijdsche familie hunnen hartelijken dank betuigen voor de talrijke blijken van belangstelling in de laatste dagen ondervonden. Heinkenszand, 5 Aug. 1914. Heden overleed na een kort stondig lijden, tot onze diepe droef heid, in den gezegenden ouderdom van 80 jaar en 11 maanden, onze geliefde Echtgenoot, Vader-, Be huwd- en Grootvader D. KLAP. Wed. D. KLAP—Üssewaarde en Kinderen. Kapelle, 4 Augustus 1914. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Heden overleed te Heinkenszand in den ouderdom van 75 jaren onze geliefde vader en behuwdvader de beer J. STOEL Oud-Brievengaarder. A. VROEGOPStoel C. J. VROEGOP. Waarde, 5 Augustus 1914. Voor de vele blijken van liefde en vriendschap, ons betoond tijdens de ziekte en bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, zeggen wij jiartelijk dank. Wed. J. BRAAMSEKarman, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Vlissingen, Augustus 1914. De Notaris J. W. VERHULST, zal des namiddags ten een uur, in het kof fiehuis „Spoorzicht", bewoond door den heer Lagendijk te Arnemuiden, publiek aan de Westdijkstraat te Arnemuiden, ge merkt B 71. Te zien daags vóór en op den ver koopdag. Verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar ten kantore van genoemden Notaris. Tegen October een gevraagd bij J. MEIJERS Bzn., te Serooskerke. Terstond wegens Militairendienst een bij J. F. VAN WEL, Schoenmaker, W olphaartsdijk. bij P. VEREEKE te Wolfaartsdijk. bloed der christenen met gulzige teugen te drinken. Hij zag heuvels oprijzen van dooden en tetervenden. en telkens kwam er ©en kleine hoop in zijn ziel, dat de ridders den muur zouden houden. Doch eiken keer kwamen de Tinken weer als een onbedwingbare vloed tegen de stormlad ders opzetten, of vormden met hun licha men een levende ladder, waartegen hun makkers als dolzinnigen opklauterden. En 'bedekt met stof en bloed, rillend van vermoeidheid, met gebroken zwaarden en speren in de hand, verdedigden de Sint- Jansridders zich met stuipachtige kracht onder Rhodes' koperen, onverbiddelijken hemel. „Allah akbar. God is overwinnaar," riepen de Turken, en de christenen ant woordden: „Christus Triumfator." Doch wat er toen gebeurde wie zal het zeggen? De balans schommelde in den evenaar, en het geringste voordeel of hadeel zou hem naar de een of andere zijde doen doorzwikken. Er kwami een plotselinge weifeling bij de vijanden, |en de Grootmeester, wiens ijzeren geest als een i-euzenhand het afgebeulde lichaam recht op hield in den strijd, maakte van dit oogenblik gebruik, om zich met de onstuimigheid der wanhoop op den vijand te «werpen. Deze aanval besliste het lot van den „.uu.um geregelde voorraad WAA.LVORM. Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handels bedienden. (Voor bedienden en reizigers, leden en niet-leden). Secretariaat G. BAAS Kz„ Langestraat, Zaandam. H.H. Patroons wordt beleefd ver zocht zich bij voorkomende vacatures op hunne kantoren tot ons te wenden om trent onderst aande sollicitanten zijn vol ledige inlichtingen te bekomen. Jongste bedienden. Bedienden van 18 jaar en ouder, be kend met de moderne talen, boekhouden, stenografie, machineschrijven, binnen- en buitenl. expeditieeen of meer dezer vakken. Correspondenten in éen of meer der moderne talen, waaronder met diploma's. Boekhouders ook met diploma en ken nis van de moderne talen. Reizigers in verschillende artikelen. De inschrijving bij het Bureau (die voor niet-leden f 1, kost bij vooruitbe taling) is 6 maanden geldig en kan daarna op verzoek eenmaal kosteloos worden verlengd opnieuw voor zes maanden. dag len het lot der stad. De Turken wer den door «een bijgeloovige vrees aange grepen; de boog, te strak gespannen, brak, en hij deze dappere mannen, die den dood hadden veracht, kwam de zucht van hetzelfbehoud boven met onweer staanbare macht. Zij voelden den dolk aan de loeel, den speerstoot in den rug; de paniek, die de kracht dei' helden weg vaagt als de storm het gebladerte in den herfst, joeg hen voort, en de vlakten in den omtrek werden met hun doode licha men bedekt. 0, ihet was verschrikkelijk, om aan te zien. De banieren der Turken werden verscheurd; hun veldteekens vertreden in bloed; him wapens, die hun glans hadden verloren, door kleine jongens uit de stad tot heuvels opgestapeld. En slechts een schaar van driehonderd Turken hield standmet saamgeklemde tanden, onwil lig, om den smaad der vlucht of der gevangenschap te ondergaan. Vergeefs werd him toegeroepen, zich over te geven; zij vochten zich dood, en vielen tot den laatsten toan. Broeder Gerardus stortte tranen van spijt, omdat zijn verpletterd been hem verhinderde, den laatsten stormaanval op het Turksche legerkamp moe te maken. Hij sleepte het verminkte lichaam naar een hoogte, en met voorover gebogen lijf en uitgerekten hals zag hij, hoe oen krijgs- hoek 3 VLISSINGEN, Walstraat 33. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het verhuren van Belovende een nette en soliede be diening. wassende iri den Boomgaard van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Colijnsplaat. Inschrijvingsbiljetten wor len ingewacht tot 13 'Augustus a.s. bij den Voorzitter G. ISRAEL Sr. Wegens huwelijk met October een Meid of aankomende Meid benoodigd, en een zweetvos Hengst veulen te koop, bij J. BREEL Az., Ritthem. Wegens ziekte terstond of zoo spoedig mogelijk gevraagd bij G. KOLE, Kloetinge. TE KOOP bij SIMON JANSE te Nieuw- en St. Joosland. Terstond benoodigd. Te bevragen Hulppostkan toor Oost-Souburg. Stoombootdienst VLISSINGENMIDDELB.—ROTTERD. en tusschen liggende plaatsen. Augustus 1914. D a g e 1 ij k s dienst, uitgezonderd des Zondagsvan Vlissingen vin 7,15, van Middelburg en van Rotterdam vm. 8.45 uur. 's Maandags van Rotterdam 7 uur. man met gesloten yizier den. .standaard der Johannitens overnam uit de hand van den Grootmeester, die, bloedend uit vijf diepe wonden, te midden van zijn triumf- tocht neerstortte. Gerardus hield het oog sterk gevestigd op dien krijgsman; hij volgde al diens bewegingen, en zag, hoe hij voortsnelde tot in het kamp der Turken, dat nauwe lijks meer verdedigd werd, en voor de vergulde tent van Musih Pacha de halve Maan neerrukte. En den Standaard boven zijn hoofd zwaaiend, riep de krijgsman in een opperste vervoering van geest drift: „Christus Triumfator-' Christus voor eeuwig Benige krankenbezoekers waren juist bezig, den zwaargewonden Grootmeester naai- zijn woning Je dragen, toen de krijgs man naderde. En terwijl zij stil stonden, reikte de krijgsman het veroverde Turk sche vaandel over. Toen zeide de Grootmeester: „Laat het vizier vallen, dappere held, opdat ik u«w gelaat kan zien." En toen de krijgsman het vizier van den helm had laten vallen, zeide de Groot meester: „Broeder Clementinus ik groet u, ridder bij de gratie Gods." (Wordt vervolgd Uifl de Naaml. Venn. gevestij Hoofdbur LANGE VOR Bureau te FIRMA F. P Dru Oosterbaan I 't Is nog maai den, dat de eerste hief en het lijkt maanden lang de wordt en in Euxop het andere opstaat Zóó veel is er geschied, dat het h invloed deed gevoc van ons dierbaar Ziehier een resui gebeurtenissen der doet zien hoe snel heeft afgespeeld. Donderdag 23 J te nrijk-Hongarije Servië. Zaterdag 25 Jul woord van Servië voldoende geacht e zant verliet Belgre Maandag 27 Jul| teren tie Frankrijk goed, Duitschland Dinsdag 28 Ju) verklaart Servië d< Donderdag 30 seert. Vrijdag 31 ju] SM6 ia Duitschlan* Zaterdag 1 Aug. Rusland den oor vallen Luxemburg Maandag 3 Aug. land aan België weigerde. Dinsdag 4 Aug schen Frankrijk sche troepen vallei land verklaart aan log. Zoo is dan bijna van oorlog. Ja waarlijk, wij eti wij mogen de dat hij ons tot hi< pen en dat ons la het conflict is ge Niettemin gaan nood der tijden, de verderfelijke inv] gevoelen. Handel stil, groote,ndeels a gezin, waarvan d« tooest dienen, heer pende armoede, 1 schade, die thans is niet tie berekene Doch dit is s)e< Daartegenover k telijke zegeningen, wagen van zegeni maar toch moet telijken zegen. In d het verhoogde saai den mensch thans samenleven en sar bare zegen, uit de nood geboren. En wat nog gy< de drang tot het Nood leert bidde wil de Ileere toone en eon Verhoorder in deze dagen sp rustige hart der m. kleinheid en nietig „Vanwaar komen onder u?" vraagt Jr Door L. (Nadruk Tranen van vreu den er om de ze liet volk stroomde Pleinen samen, oir vernemen van de w aarop de arm de5 gebracht. Sommige dat do Turken in h hoog in de lucht 1 muur een schitterej den gezien, met ee het wit gekleed, hi den linkerarm en terhand. En naast m een hemel share ami Johannes den r,ws*de over een r met fonkelende wa De meestien geloc de kleine schrandei door een pijl door! zat, merkte op, dat die de bres hadden waren binnengedrc te woeken, en zoo d< den verbroken, zor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 4