Binnenland. Kerknieuws. Onderwijs. Zending. Uit de Provincie. Uit de Pers. Het optreden der Belgen. Het snelle optreden van de Belgische genie-aideelingen, moet, blijkens de laatste gebeurtenissen, een groote misrekening voor de Duitsche troepen zijn geweest De Belgen hebben tot nu toe vernield de bruggen bij Visé, Argenteau, Embourg en Nesprou bij Dolhain. Verder heeft de genie den tunned van Trois Ponts te Grand Halleux aan de Amblêve-lijn in de lucht laten vliegen. Rondom al de forten van de versterkte stelling van Luik zijn de barakken vernield. Op de èitadel is een draadlooze seinpost opgericht. Hoe de Duitschers optrekken. De Duitsche troepen, zoo meldt een tele gram uit Luxemburg, komen langs twee hoofdwegen aan: van de Eifel over Die- kirch en Mersch, en van Trier over Gre- venmacher. Uit Luxemburg trekken zij in drie rich tingen op: lo. Naar Longwy, daar men een sterke kolonne halfweg Luxemburg en Longwy heeft gezien. 2o. Naar Villerupt en Micheville over Esch aan de Azeth. 3o. Naar Dresdenhofen. Rede Rijkskan selier. Aan de „N. R. Crt." ontleenen we de volgende rede van den Rijkskanselier, in den Rijksdag gehouden: Een vreeselijk noodlot is over Europa gekomen. Vier-en-veertig jaren hebben wij den vrede beschermd. In vreedzamen ar beid wilden wij voortleven. Een onuitge sproken gelofte ging van den Keizer tot dien jongsten soldaat: Slechts ter ver dediging van een rechtvaardige zaak mag het zwaard uit de schede schieten. (Stormachtige toejuiching van alle kanten). De dag dat wij het zwaard moesten trek ken, is aangebroken. Hij is aangebroken trots onze bezadigde bemoeiingen. Rus land heeft de fakkel aan onze deur gelegd. (Uit het Huis klinken van alle kanten stormachtige toejuichingen en kreten van instemming.) De kanselier wijst nu op eenige feiten, die in het Witboek zijn neergelegd, en die onze houding kenschetsen en gaat dan als volgt verder. „Zouden wij soms geduldig moeten wachten tot de mogendheden, tussehen wel kei wij zijn ingeklemd, het oogenblik gekomen achten om er op los te slaan? (Luid geroep van „Neen, neen", stormach- achtige toejuiching). Om Duitschland aan dat gevaar bloot te stellen zou een mis daad zijn geweest. (Algemeene geestdriftige toejuiching.) Onze troepen hebben zich aanvankelijk uitsluitend beperkt tot verdediging. Dat is de waarheid. Wij bevinden ons in staat van rechtmatige zelfverdediging uit nood. Nood breekt wet. (Stormachtige toejui ching). Onze troepen hebben Luxemburg bezet, misschien reeds België. (Beweging en toejuiching.) Dat is een inbreuk op het volkenrecht, maar wij wisten, dat Frankrijk tot een inval gereed stond en een in wil van de Franschen in onze flank aan den linker oever van den Rijn had ons noodlottig kunnen worden. Derhalve waren wij ge dwongen om ons over het rechtmatige pro test van Luxemburg en België heen te zetten met het voornemen om dit onrecht goed te maken zoodra ons! militair doel is bereikt. (Levendige toejuiching.) Wie zoo bedreigd is als wij, wie om zijn leven vecht, behoeft er slechts aan te denken hoe hij zich er door slaat. (Geweldige beweging, herhaalde stormachtige toe juichingen.) Aan Engeland verklaarden wij, dat onze vloot de Noordkust van Frankrijk niet zou aanvallen, zoolang Engeland onzijdig bleef en dat wij de territoriale integri- trei en de onafhankelijkheid van België niet zouden aantasten. Ik voeg daar aan toe, dat wij ook bereid waren zoolang als Engeland onzijdig bleef in geval van we- derkeerigheid geen vijandige operaties te gen de Fransche handelsvloot te onder nemen (levendige toejuiching). Ik herhaal het woord des Keizers: met een zuiver geweten trekt Duitschland ten strijde. Wij strijden voor de vruchten van onzen vreedzamen arbeid, voor de erfenis van het groote verleden, voor onze toekomst. Thans is de ure der geweldige beproeving aangebroken; maar deze aanvaarden wij met geestdrift. Ons leger staat in het veld. Onze vLoot is tot den strijd gereed. Achter hen staat heel het Duitsche volk. (Stormachtige, steeds hernieuwde toejui ching. Alle aanwezigen klappen in de handen). Het heele Duitsche volk is een van zin. 'Gij kent uw iplicht in al zijn omvang. De ingediende wetsontwerpen behoeven geen toelichting. Ik verzoek ze snel af te doen. Op deze rede des kanseliers volgde stormachtige toejuiching, die geen einde scheen te willen nemen. Zij bracht alge meene diepe ontroering teweeg. Bankpapier. Als bewijs van vertrouwen van ons bankpapier kan gelden, dat verschillende -winkeliers te Amsterdam in hun étalages hebben bekend gemaakt, dat g aarne bankpapier in betaling zal worden aan genomen. Een chauffeur doodgeschoten. Men seint uit Enschedé aan „De Tel" Maandagavond werd op Duitsch gebied, tussehen Epe en Gronau," een verdachte auto ontdekt. Op korten afstand achter dezen volgde een Duitsche auto. De laat st© .werd door een Duitsche gendarme aangeroepen, en toen geen halt werd ge houden, beschoten. De chauffeur weTd gedood. In den auto, toebehoorendeaan den fabrikant Van Delden, te Gronau, zaten eenige autoriteiten. Telegraafdraden doorge- s n e d en. De telegrafische gemeenschap met Duitschland is verbroken. Gisterennacht hebben de Duitschers de draden tussehen Babberich en Elten doorgesneden. Practisch mi ddel. Een eenvoudig middel om aan den nood, voortvloeiende uit het gebrek aan zilver, te ontkomen, meent het bestuur der Alg. Winkeliensvereeniging te Amster dam gevonden te hebben. Het raadt n.l. het publiek aan bij hunne gewone leveran ciers een depót te storten, dat b.v. niet grooter behoeft te zijn dan tien gulden. Daardoor komt men in rekening-courant te staan met zijn leverancier, die natuurlijk tijdig waarschuwt, wanneer men door zijne bestellingen de grens van f 10 nadert, zoodat men bijtijds zijn depót kan aan vullen. Op die wijze ontkomt men aan de betaling met klein geld en voorkomt men bij zijn leverancier in het krijt te ge raken. Nieuwebankbiljetten. De Di rectie van De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij in overleg met de Re- geering zal overgaan tot de uitgifte van tijdelijke nieuwe typen bankbiljetten ten einde Cp 'zoo volledig mogelijke wijze te voorzien in de buitengewone vraag naar bankpapier. De nieuwe typen zullen zijn van de coupures van f 10, f 25, f 40, f 60, f 100, f 200, f 300, f 1000, f 5000, f 10.000, f25.000 en f50.000. Van Zwitserland naar Amsterdam. Aan het „Hbl." wordt geschreven: Ik ben uit het hartje van Zwitserland naar Amsterdam komen reizen door drie mobiliseerende landen heen. Vrijdag kreeg de hotelhouder te Adelboden uit Bem het telefonisch bericht dat Duitschland den oorlogstoestand afkondigde, waarna de ,uit- tocht der vreemdelingen aanving. Binnen enkele dagen is Zwitserland leeg gekropen, hetgeen in den touri sten tijd voor dat land bijna ïnet een nationale ramp gelijk staat. Zaterdag ben ik ook vertrokken, op den dag van de mobilisatie van den Zwitser- schen landstorm. In Frutigen reeds vele militairen. Die Zwitsersche huisvaders met hun sterk gegroefde gezichten van bergbe woner imaken in hun ouderwetsche unifor men geen zeer krijgshaftigen indruk. Iets van Hollandsche goedmoedigheid straalt ook in deze ernstige dagen van hun ge zichten af. In Bern begon de ellende. Geen treinen ineer door den Elzas. Onmogelijk verder dan Basel te komen. Is er geen mogelijkheid meer Holland te bereiken? De stationschef is niet te spreken, maai- aan 't informatiebureau zegt jmen mij1 dat ik naar Parijs kan gaan. En dan nog de Hol landsche grens halen, vraag ik. Met een schouderophalen wordt mij „peut-être" ge antwoord. Dus naar Parijs. Op de Fransch- Zwitsersche grens moeten wij uren wach ten. De stations zijn „militairement occu- pées". Maar als eerst 't in verheven rust door maanlicht beschenen meer van Neu- chatel achter ons ligt en wij Frankrijk binnen zijn, komt er schot in den trein. Wij worden door elkaar geschud en soms 'hellen de wagens (angstwekkend over, want in Frankrijk rijden de treinen snel. Welk een vruchtbaar land is dit. De oogst staat te velde, maar wie zal hem binnen halen? Met enkele uren vertraging komen wij pan het „gare de Lyon" aan. Wij moe ten een groot deel van Parijs doorkrui sen Om het Noorderstation te bereiken, waar de Hollandsche treinen vandaan gaan. Een dichte rij huurauto's staat te wachten, maar als ik een daarvan aan roep, haalt de man half minachtend, half ironisch zijn schouders op. Allen zijn voor troepentransport geréquireerd. Een eind verder probeer ik het nog eens en waarlijk, de chauffeur aarzelt even, stopt en wenkt mij in te stappen. Voor een werkelijk nog matigen prijs brengt hij mij maai- het „gare du Nord". Ik ben ge lukkiger dan een Hollandsche familie, die mij naderhand vertelt dat zij vijf kwartier lang met een kind, beurtelings op den arm van vader en moeder en drie oudere jongens, door de heete straten van Parijs hebben moeten zwoegen, nagejouwd en voor „chien d'Allemand" uitgekreten. Aan het Noorderstation staat een dichte menschenmassa te wachten. Het station is afgesloten, biljetten zijn niet meer te krijgen. Wat nu? De auto met mijn ba gage staat nog te wachten. Een politie agent zegt mij dat er nog één vreemde- lingentrein in den namiddag naar België vertrekt. Het is de eerste dag der mobi lisatie en nu; is het den vreemdelingen nog geoorloofd zonder pas Parijs te ver laten. En waar moet ik ondertusschen met mijn bagage heen? Ja, die kunt u ergens op het station neerzetten, maar dan vindt u haar hoogstwaarschijnlijk niet terug. Het zal het beste zijn de handbagage zoolang ergens in een café te brengen. Dat heb ik toen ook ge daan. In den middag ben ik vertrokken, zonder biljet. Kosteloos ben ik in een trein zonder conducteurs van Parijs naar Roosendaal gereisd. Geen mogelijkheid zelfs om zijn reisbiljet te betalen. Tijdenp de reis hoorde ik allerlei ellende-verha len. Iemand was op weg naar Marseille om de Indische boot te halen. Te Parijs kon hij niet verder. Voor fr. 200 zou hij door een huurauto verder naar Marseille gebracht zijn als de chauffeur een poli- tiebewijs voor hem had kunnen krijgen, waardoor hij aan boord kon komen. Nu zelfs dit mislukt was, keerde hij1 met verlies van zijn bagage naar Den Haag terug. Vele Hollanders hadden op de stations moeten overnachten, omdat de hotels geen vreemdelingen moer opna men. De levensmiddelen in Parijs stijgen enorm. Zaterdagmorgen kostte een mud aardappelen nog 14 francs, des avonds al 38. De kruidenierswinkels werden door karabiniers bewaakt. Ook deden de onzin nigste geruchten rondgang, dat er oproer was in Parijs, dat half Parijs in brand stond. Ook zonder dat is het erg genoeg. Toen ik de bergen van Adelboden in hun witte eenzaamheid achterliet, wist ik nog niet welk een hoofdbrekens en verwar ring het meebrengt door mobiliseerende landen heen te reizen. De ironie van het lot spreekt ook een woord mee. Op zijn nationalen feestdag, de herdenking van zijn bondseenheid, is Zwitserland met zijn mobilisatie aangevangen en op den eersten dag van stralend zonnelicht (ik heb in Adelboden voortdurend regen, sneeuw en nevel gehad), heb ik Zwitser land in allerijl moeten verlaten. Keizer Wilhelm en Neer lands onafhankelijkh eid. In deze benarde tijden, nu het spook van den oorlog steeds meer onze gren zen schijnt te naderen, lijkt het ons niet ongewenscht de woorden in herinnering te brengen, door Z. M. den Duitschen keizer bij zijn jongste bezoek aan Am sterdam, op 13 December 1907, geuit. Aan hel gala diner, dat te zijner eere in het Koninklijk Paleis gegeven werd, zeide keizer Wilheltjf, in antwoord op een rede Van H. M. de Koningin: „Uwe Majesteit heeft de vriendelijkheid gehad, een snaar aan te roeren, welke in mijn hart weerklank moest vinden,en in het hort van mijn Huis en nïijin volk, n.l. de betrekkingen tussehen de Huizen van Oranje en Hohenzollern. Uwe Ma jesteit kan ervan verzekerd zijn, dat tel kenmale dat ik den voet op Nederland.- schen bodem zet, ik met dankbaar hart het land aanschouw, dat eenmaal mijn voorouders heeft geleerd hun plicht je gens het vaderland te vervullen. Van hier uit voerde de Groote Keurvorst zijn ge malin naar zijn vaderland. Hier had hij geleerd voor zijn volk te arbeiden. De edele keurvorstin heeft ons een beeld ach tergelaten, dat thans nog in mijn volk leeft en ook in de stichtelijke liederen die wij' des Zondags in de Kerken zingen. De spaarzaamheid en de vreugde in den arbeid van den eersten Frederik Wil helm stammen mede uit Nederland. En zoo is mijn Huis den Nederlanden en het Huis van Oranje den innigsten dank ver schuldigd. Aan dezen plicht der dank baarheid kan ik slechts daar door uitdrukking gev en, dat ik met mijn leven borg sta, dat onze landen zicih in vrede kun nen ontwikkelen. Ik weet, dat ik één ben met mijn land, als ik God bid, dat hij Uwe Majesteit enHarege zegender e geering be schermen moge." Schiet niet als ge niet tot het leger be hoort1 Een telegram uit Luik meldt, dat, naar er verluidde, particuliere personen op de Duitschers gevuurd hadden, waarna dezen de bevolking gedecimeerd en Visé in brand gestoken hadden. Of 'dit bericht juist is, weten wij" niet, maar het kan zeer goed juist wezen. Men weet b.v. uit den oorlog van 1870 hoe Zwaar een dorp, soms een heele streek gestraft werd, wanneer personen die niet tot het Fransche leger behoor den, aan de vijandelijkheden hadden deelgenomen. Dat is regel in den oorlog. Wij brengen derhalve onder de aan dacht Van ons volk, dat, indien wij on verhoopt ïn den oorlog betrokken moch ten worden, een ieder, die niet tot ons of onze vloot behoort, zich zorgvuldig moet onthouden van elke actieve deel neming aan de vijandelijkheden. Dit is niet alleen zijin belang en dat der zijnen, maar van zijn geheele omgeving, zoo schrijft terecht de „N. R. Ct." Ook de plattelandspers zou veel kun nen doen om dit onder de bevolking bekend te maken. Vaderlandsliefde. Honderden mannen, waaronder ver scheidene tussehen 40 en 50 jaren, melden zich bij de hoofdwacht aan als vrijwilliger in het leger. Voor het hoofdwachtgebouw op het Buitenhof staan zij in dichte groe pen ter aanmelding. Het vertrouwen terug. Aan het postkantoor te Haarlem werden Dinsdag weer gelden ingelegd. Ned. Herv. Kerk. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk roept predikanten op ten einde als veldpredikers bij het leger dienst te doen, en wekt de kerkeraden in gemeenten, waar thans in grooteren getale dan an ders militairen geplaatst zijn, op, om in dien eenigszins mogelijk godsdienstoefe ningen voor militairen in te stellen en in hun geestelijke belangen ook door be zoek in kazernes of hospitalen, naar eisch der omstandigheden te voorzien. Beroepen te Sittard E. v. d. Berg te Joure. Geref. Kerken. Naar ons bericht wordt zou gisteren (Woensdag) de classis 'sGravenhage der Geref. Kerken in Nederland, daartoe door de Generale Synode aangewezen, in spoedvergadering bijeenkomen ten einde oen bidstond uit te schrijven. De militaire examens zijn geschorst. Geslaagd te 's Gravenhage voor de acte Fransch lager onderwijs de heer J. G. Vreeswijk te Tholen; en voor het hand- teekenen L. O. mej. S. P. van Houte te Middelburg. Het Orgaan der Ned. Zend.-Vereeni- ging van Augustus bevat o.a. een refe raat van pastor Simon, de voorstelling van den Islam omtrent het hiernamaals, en de Zending. Dit referaat wordt voort gezet. SPANNING. Nu zijn we als kinderen, die in 't schemer [loopen, En weten, dat het donker straks zal [komen. Zij zoeken nog de meest belichte plekken, Maar in hun spelen stoort hen 't angstig [schromen. Voor 'tZQo gevreesde, dat nabij zij [weten Zij voelen 't schuifel-voetend nader [sluipen. Nog even, en „ik ga naar huis, naar [moeder", Zegt één, wiens vrees kwam al te zeer [bekruipen. Zij volgen allen, schoon zij groot zich [hielden En voelen, zonder vrees nu, thuis de [zorgen Van de ouders, als een mantel, hen be- [schutten Straks, na den nacht, in stralend-blijden [morgen Gaan zij van huis weer, volgend eigen [wegen. O God, wij zoeken U, nu klein we ons [voelen, En bidden staam'lend„ach, erbarm U, [onzer, O Vader, stil der volken wilde woelen" En schuifel-voetend komt het donker [nader Toch kan Uw wil den nacht in dag ver- [keeren, Want wel zoekt ied're natie eigen voordeel Maar 'tzijn Uw lessen, die Gij hen wilt [leeren. O God, mocht spoedig weer de morgen [dagen Doch laat van 't oordeel toch "de vrucht [beklijven. Dat zij, die zoeken schuiling in Uw [woning Ook nu 't gevaar Uw trouwe knechten [blijven. (N. Prov. Gron. Crt.) W. W. Middelburg. Alhier is van gemeente wege een arbeidsbeurs opgericht, om hen die door den economischen toestand zonder werk komen, zoo mogelijk werk te bezorgen. In een Woensdagavond ten stad- huize te Middelburg door den burgemee ster bijeengeroepen vergadering van het Dagelijksch Bestuur der gemeente, met een aantal stadgenooten, is opgericht een veneeniging van wijikmeesteren, die in de gemeente, Welke daarvoor in zes sectoren is verdeeld, zullen optreden om eventu eel opgewonden gemoederen te kalmee- ren en indien dit gewenscht wordt raad te geven. f Gewijzigde lijst van Maximum prijzen. De burgemeester van Middelburg deelt ons mee Van regeeringswege is een verande ring gebracht in de lijst van maximum prijzen voor levensmiddelen enz. Wij laten hieronder de gewijzigde lijst vol gen. De veranderingen betreffen stroop, gort, azijn, boter-olie, raap-olie en zeep. Koffie (Santos). per K.G. f 1.16 (Preanger) 55 1.76 Thee n 55 2.20 Suiker (witte geraffin.) 0.55 (basterd of bruin) 55 0.55 Stroop 55 n 0.35 Roggebloem n 0.25 Tarwebloem 55 55 0.25 Boekweitmeel 55 55 0.25 Wit brood 55 r5 0.22 Bruin 55 n 0.20 Rogge 55 55 0.18 n 0.25 •n 55 0.28 Grutte en Havermouth 5? 0.25 Bruine boonen 55 0.30 i) Yt 0.09 per tl. 55 0.14 Boter-olie liter 1) 0.63 Raapolie n n 55 0.50 n K.G. 0.24 •n 55 0.07 Petroleum liter 55 0.11 HL. 55 0.80 Turf korte per 10 st. 55 0.10 lange io 55 0.12 Aardappelen per K.G. 55 0.07 Goes. In een gisteravond gehouden ver gadering van Goesche bakkerspatroons is besloten den prijs van het brood te brengen op 16 ct. per Kilo. Vergoedingen. De uitbetaling van de vergoedirigen aan de familiebe trekkingen van gemobiliseerden zal plaats hebben ten stadhuize op Zaterdag 8 Augustus, tussehen 9 en 12 uur en 1 en 3 uur. 1 b <1 Men meldt ons, dat de sneltreinen 116 en 171 (niailtreinen) ter uitlating van reizigers te Goes zullen stoppen. Krabbendijke. Ook hier is het uitvoer verbod afgekondigd. Aardappelen staan niet onder de artikelen, welker uitvoer verboden is zonder vergunning, wat ge zien de groote voorraad zeker ook voor alsnog niet noodig is. Dagelijks worden nu aardappelen per trein verzonden, naar men zegt, echter alleen voor de mili tairen. Zondag kwam nog een Duitsche wagen met ijzeren gebinten enz. voor de gasfa briek. Deze wagen is gisterenavond laat opgehaald en zoo zal Duitschland bin nen eenige dagen al zijn waggons binnen hebben. De Duitschers aan den gasaanleg er- bonden vertrokken gistermorgen allen naar Duitschland; ook de loodgieter is als sol daat op, zoodat deze arbeid nu stil staat. Hier is meestal overvloed van werkvolk, zoodat ook nu geen bijzondere hulp op het land noodig is en dit te minder, om dat er wel suikerpoen, ajuin, aardappelen en dergelijke wordt verbouwd, maar bijna geen koren meer. Heinkcnszand. Alhier is Woensdagmid dag in Alen ouderdom van 75 jaar over leden, tie heer J. Stoel. Hij genoot, na een 40-tal dienstjaren bij de poste rijen te hebben vervuld eerst als bodelooper en daarna als brievengaarder sinds enkele jaren een welverdiende rust. Dat de mobilisatie dezer dagen ook op plaatselijke vereenigingen (althans op sommige personen) indruk maakt, bewijst volgens een alhier aangeplakt biljet, dat de voorzitter der schietvereeniging „Nim rod" alhier voor zijn functie heeft be dankt. Hoewel deze vereeniging zich niet heeft beschikbaar gesteld om in oorlogs tijd het Vaderland te helpen verdedigen, verwekte zulks onder het publiek groote hilariteit. lerseke. De kermis is voor onbepaalden tijd opgeschort. Colijnsplaat. Gisteren kreeg de 14-jaii- ge zoon van den landbouwer de Bruijne alhier, een slag van een jong paard, tegen zijn buik, zoodat hij er bij neerviel en geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Zoutelande. Dinsdagnamiddag te onge veer 3 uur ontstond alhier op de hof stede bewoond door C. L., brand in een hooischelf, waardoor 4000 K.G. een prooi der vlammen werd. Dit is veroorzaakt door een 5-jarig jongetje, dat met luci fers speelde. De schade wordt door verze kering gedekt. Domburg. De schilderij-tentoonstelling is gesloten. Bruinisse. Er worden geen (mossels meer uitgevoerd naar België. Tholen. Ter paardenmarkt van gisteren werden door de tijdsomstandigheden slechts aangevoerd 18 paarden. De handel was 'zeer lusteloos, wegens Ite hooge vraag prijzen en het risico der koopers. Zaandamsohr echt. Wij lezen in „De Maasbode": Een „onderkruiper" is nog geen moor denaar, al scheelt het niet veel. |)en moor denaar mag nog niet gelyncht worden, dus ook eigenlijk een onderkruiper niet. De vuist is dit laatste waarschijnlijk omdat de anarchistische vuisten wol eens op roo- de koppen neerkomen geen rechtsmid del. Dat en meer schoons kon men lezen in „Het Volk", in een verdediging bij voor baat van het optreden van den Zaandam- scheu burgemeester tegen Duitsche „on derkruipers". Men mag „onderkruipers" niet mishan delen, zegt „Het Volk", dat is te zeggen, een burgemeester kon dat niet laten doen. Maar.maar.i Een burgemeester kon nog zooveel an ders doen. Daar is immers zoo'n enorme afstand tussehen „vogelvrijverklaring" van onder kruipers en „heiligverklaring". Beide uitersten zijn verschrikkelijk. Maar de Zaandamsohe burgemeester, die wist nu eens zich te hoeden voor de ge weldige fout, waarin de Nederlandsche burgemeesters algemeen vervielen en nog vervallende heiligverklaring van den „onderkruiper". Ter Laan, die heeft als eerste in Ne derland nu eens den gulden middenweg bewandeld en aan alle andere burge meesters een les gegeven van rechtshand having „Een nieuw geluid" noemt het roode or gaan dat. Gansch iets anders wordt als recht ver kondigd dan wat alle dwaze burgemees,ters als zoodanig, in hun bourgeois-verblind- heid, beschouwden. Wien dc handen jeuken om op het on derkruipersvolk neer te beuken, die zal het nieuwe geluid zeer goed verstaan. Want voor goed begrip van het nieuwe „recht" is „proletarisch sentiment" noo dig, weet ge.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2