No. 860 Donderdag 6 Augustus 1914 38e Jaargang Ja OB De Europeesche Oorlog. De mogendheden. Uitgave van <!e Naam!. Venn. LUCTOR ET EMERGO JÊBSBÊMBB gevestigd te Goes. Jm^T te tB ^ÉA^« BEj^g WÉB lange vorststraat 218. B EBm 9 'ar ff^JE Jr iJr Tt M Br ma Bureau te Middelburg: MB jHOff M' JÊf ff ffi Mf FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. BB^^f jBEm^JEL gf/ M^JUj. M jB dB Oosterbaan Le Ccirrire Goes. Be groote mogendheden hebben den oorlog op hun geweten. De staatkunde der vorsten is al sinds een eeuw gericht op uitbreiding van grondgebied en van. macht. Het Heilig Verbond, op initiatief van Czaar Alexander I tot stand geko men, is in den loop der negentiende eeuw al even groote nelaching gebleken als de Vredesconferentie, onder inspiratie van zijn achter-achter-neef Nicolaas. II bijeen geroepen, het dreigt te worden in den loop der twintigste. Fn alle mogendheden die, hoe beschaafd schijnbaar ook. thans als wilden op el kaar zijn losgelaten, staan aan deze zucht naar machtsvergrooting schuMig. Wat heeft 'Rusland al nietvoor tor menten toegepast op de overwï 11 nelinjgen in het westen en noordwesten van zijn rijk, teneinde hen zich te doen' buigen onder zijn ijzeren schepter. Hiervan kan het arme Polen getuigen, dat met Esthland en Lijfland en Roer- land, en niet het minst met Finland om wrake scheit vanwege de onderdrukking. Rusland is niet gelukkig geweest met zijn oorlogen in Azië en Europa, toch wist het zijn machtgebied uit te breiden ten koste van alle niet-Russen. Het Amoerge- bied, Zuid-Sachalin, Tasjkend en Samar kand, de oostkust van de Kaspische Zee, en die rechteroever van de Amoe-rivieï, deelen van Afghanistan, Perzie, Thibet, enz. vielen hem in Azie, Bessarabië, de gebieden van Kars, Batoem en Ardahan in Europa ten deel, terwijl.,in den laatsten tijd het arme Finland, sinds jaren dooi den harden heerschei' teil onder gehouden, voor goed werd ingelijfd. Niet minder brutaal handelde Oosten rijk. De politiek van de Donau-monarchie beoogde machtsuitbreiding naar het Zui den, en het bezit van een zeehaven in de Adriatische Zee. Novibazar, Bosnië en Herzegowina werden bezet en Servië en Bulgarije in Oostenrijks invloedssfeer ge bracht. De Serviërs wisten er echter voo-r te zorgen dat zij niet geknecht werden. Se dert hunne nederlaag tegen de Bulgaren, in 1885 wisten zij zich militair en mo reel tot een eerbiedwaardige hoogte op te werken. Hun nationaal gevoel is blijven wei-ken, reeds vanaf de Turken in de veertiende eeuw in de velden van Kossowa hun nationaal bestaan hadden vernietigd. Zij hebben het nooit vergeten, dat zij een maal het grootste deel van het .Balkan- schiereiland bezaten en zelfs Griekenland aan hen onderworpen was. Bijna onafge broken was Servië van 1390 tot. 1882 een Turksch wingewest, behoudens dat het van 17181739 voor een deel met Bel grado tot Oostenrijk behoorde. In 1882 een onafhankelijk koninkrijk geworden, wist het zich na den jongsten Balkanoor log belangrijk uit te breiden, en hield daar bij onafgebroken het oog op Bosnië ge richt, dat door Oostenrijk op zoo onge- nechtage wijze was ingepalmd. Doch Uelkens wanneer Servië meende er te zijn, schoot Oostenrijk tusschen- ibeide om te zorgen dat het zijn weasch niet verkreeg. Oostenrijkers bestórmden. Serajewo en veroverden deze stad, waar te voren de Serviërs geheerscht hadden en op welker bezit zij reeds zoo lang gehoopt hadden. Telkens weer wist Oostenrijk de uitbrei ding van Servië te beletten, en ook hij de jongste buitverdesling Servië te mis deden. Zells ging de nu overleden Troonopvol ger zoo ver om. juist op den dag dat de Serviërs den slag .bij Kossowa herdach ten, zijn zegevierenden intocht te hou den in Serajewo met zijn Servische bevol king- Kossowa, een naam die nu nog na vjeT en een halve eeuw het gemoed van iederen Serviër in beroering brengt. Im mers op zijn hoogvlakte het Amstel- 0f Lijsterveld leed Servië de beslisi- sende nederlaag, in 1459, welke het voor g0ed tot een Turksche provincie maakte. Nog °P' ^en huldigen dag gedenkt het met weemoed die slagen, waarin het zijn koning, zijd adel, zijn geestelijkheid, zijn gansch bestaan vernietigd Zag. Het is de tragis°he tijd zijner geschiedenis bij uit- nenieiidhei<l, door de volkspoëzie in dui- zendo klaagzangen bezongen. gn op dien herinneringsdag nu hield in 1912 de Troonopvolger zijn intocht in het vernederde Serajewo; in 1913 hield de Oostenrijksche Donau-vloot uitdagen de betoogingen voor Servië's hoofdstad Belgrado; werd een Oostenrijkse!» leger op de Servische grens bijeengetrokken en ten slotte drong 'Oostenrijk de Ser viërs uit het door dezen veroverde Ttu- razzo, terwijl de vorst van het kleine maar- dappere Montenegro weenende het door het bloed van drieduizend zijner dapperen gekochte Skutari wéder móest loslaten. Hoogst begrijpelijk is dan ook de natio nale haat, die de Serviërs tegen Oosten rijk bezielt. Zij schijnen dan ook aan dezen brutalen indringer eiken voet gronds met leeuwenmoed te zullen (betwisten. Aanvan- kelijk zijn zij zelfs aan de winnende hand. Hetgeen niet te verwonderen is. Immers Servië is jong en krachtig, Oostenrijk arm, oud, en uitgediend, bestemd om nooit meer een rol te spelen op het wereld- tooneel, zelfs inEuropa niet weer. Het' schijnt dan ook niet onmogelijk dat Duitschland van dezen bondgenoot meer last, dan gemak zal hebben. Frankrijk doet in grootheidswaan voor Rusland en 'Oostenrijk niet onder. Dal het zich niet zoo roert in het Europeesch con cert, komt hiervandaan, dat het in 1870 door Duitschland schier hopeloos is ver zwakt, zoodat het zich althans in Europa niet kan uitbreiden. Maar des te meer roert het zich dan ook buiten Europa. In Egypte, in Tunis, in Algiers, in Marokko, plantte' het zijn vlag, terwijl het althans voor '70, toen het er de macht voor had, ook in Europa en Amerika denk slechts ajan De Krim en Mexico zich deed gelden. Dat het in zijn vlucht last heelt, van zijn eenen, door Duitschland stuk ge schoten vleugel denk aan Agadir in 1911 is oorzaak dat het nu meer dan ooit op bondgenootschappen is aange wezen. Van daar zijn hondgenootschap met Napoleon's ouden erfvijand den C'zaar, zijn entente met zijn ouden mededingen Engeland; zijn saamdoen in Noord-Af- rika met Spanje. Deze slimme staatkun de, de staatkunde van den schijn, dreigt dezen snoeverigen zwakkeling thans wel een weinig ,te zullen opbreken. Wij gruwen van deze mogendheid, die hare zusteren voorgaat in de uitgieting der ongerechtigheid, van dat volk dat den Naam van God niet meer in zijne scholen duldt, van die regeering welks eerste mi nister, meer dan de President de staats man die den toon aangeeft, in trotschen waan verklaard heeft de lichten des he mels te hebben uitgedoofd. En wij ijzen bij de gedachte wat er van Frankrijk worden zal, wanneer de ure der wraak over hem aanbreekt. E11 dan Engeland! Over Engeland, dat meer dan de halve wereld omvat, behoe ven wij niet uit te weiden. Men weet hoe het zich in alle werelddeelen, in Ame rika, in Zuid-Azië, in Noord-Afrika, in Midden- en Zuid-Afrika, in Australië heeft genesteld; en een vaag vermoeden be klemt ons dat het ook loert op onze ko loniën. De Brit is van ouds de vijand van den Hollander-. Hij heeft dezen alle eeuwen door bij! diens tochten op den voet ge volgd, hem zijn beste en dierste bezittin gen ontroofd, hem belaagd en belasterd onder de volken, en ten laatste het kleine restje Ilollandsche sympathie dat hern- overgebleven was, verspeeld door zijn op treden tegen onze Zuid-Afrikaansthe broe ders, zijn laffe aanslagen op de weer- lo-oz evrouwen en kinderen der Transvaal- sche strijders, zijn goddelooze roof politiek waarmede hij de duizenden van oud-Hol- landschen stam aan verarming en dood ten prooi heeft gegeven. (Onze ziel gruwt van het bedrijf der Jamesons en Rhodes' en Chamberlains, en onze antipathie blij've gewaarborgd aan eene natie, die dergelijke mannen heeft voortgebracht om haar zondigen harts tocht te streelen. Doch gelijk de Britsche eigenwaan zich uitspreekt in de Chamberlains, zoo spiegelt de Duitsche trots zich af in de Bismarcks. \'on Bismarck was de staatsman, wiens politiek steeds gericht was op de her- eeniging en grootmaking van het Duit- sche Rijk. Wat de Duitse he regeering durft be staan, hebben de eeuwen, en vooTal de laatste jaren getoond. Kunstmatig en met geweld wist Duitsch land zich achtereenvolgens toe te voegen Posen, Sleeswijk en Holstcin, Hamrover, Nassau, Hessen, Frankfort, Lotharingen en den Elzas. Duitschland, machtig door zijn cultuur en militaire organisatie heeft, me de door zijne vlootuitbreiding, zich als de groote mededinger van Engeland op geworpen. Keizer Wilhelm heeft een kwarteeuw lang den Europeesclien vrede weten te be waren. Hij heeft er zelfs onze Transvaal- sche breeders voor losgelaten en den vromen balling uit Pretoria den toegang tot, zijn paleis er voor ontzegd. Thans heeft hij naar- hij althans beweert den vrede niet kunnen red- den. Misschien dat hij in zijn hart het optreden van Oostenrijk tegen Servië ver- wenscht. Want schooner dan de taak om een zwakken bondgenoot te hulp te, ko men, zou 't voor Duitschland geweest zijn indien zijn Keizer tien jaar geleden het zwaard had aangegespt, of zijn woord in de schaal had geworpen 0111 de kleine Zuid-Afrikaansche republieken te. redden uit de klauwen van den Engelschman. Dat bij Duitschland macht boven recht gaat bewijst diens optreden in Luxem burg en België, een stap, wel te hegrijpen maar 'in geen geval te verdedigen. Aanvan kelijk heeft de Duitsche indringer dan ook in België al even weinig succes als de Oostenrijksche in Servië. Zij verloren reeds in enkele belang rijke gevechten, en zagen reeds honderden van hun krachtige jongelingen ten grave dalen. Wie het winnen zal in dezen krijg? Wij wagen ons aan geen voorspelling. Wat wij hopen Ook dit kunnen wij niet zeggen. Wint Engeland, wint Duitschland, wint Rusland, bij de zucht naar machtsuit, hreiding, die hen gelijkelijk 'bezielt, is 'het niet te zeggen, wie van hen het meest ingrijpend van zijn overwinningen, mede ten koste van de kleine staten, ook van Nederland, partij zal trekken. Een overwinning van Engeland betee- kent gevaar voor ons koloniaal bezit. Een overwinning van Duitschland kan al licht uitbreiding van Duitschlands invloed op ons land ten gevolge hebben. Wie de overwinning verdiend heeft? Uit het bovenstaande blijkt, dat alle mogendheden, in dezen krijg betrokken, misdadigers zijn, schuldig staan aan ja renlange roofpolitiek. Deze oorlog heeft dan ook geen anderen rechtsgrond, geen andere oorzaak en geen ander doel dan roofpolitiek. Het gebed der Vorsten om Gods zegen over hunne wapenen, wekt dan ook weer zin en walging. Ten slotte de Heere regeert. Hij is de Machtige, die boven dezen gewel digen storm, zijn stentorstem doet hoo- ren: Ik zal zijn die Ik zijn zal. Laat af en weet dat Ik God bén. Onze ziel zij in Hem gerust en ver- toeve in Zijn schaduw. Hem, den Getrouwe, blijven wij ons volk, onze zonen, gansch ons leger, onze reigeering en ons Vorstenhuis ootmoedig aanbevelen. Gansch Nederland bidde tot God dat Hij spoedig de oorlogen moge doen op houden. Geef toch uw zilvergeld uit. Waar blijft toch al het zilvergeld? Wel, hij de menschen, in hun kast. Zij zijn zoo dwaas om het onder zich te houden. Laten zij daar toch mee ophouden. Het geld moet blijven rollen, dat is in 't belang van allen. Wie daaraan niet meedoet, en zijn geld liever in een oude kous bewaart, ver grijpt zich derhalve aan dat belang van allen, en aan zijn eigen belang. In Den Haag zijn de menschen dat gaan inzien. Daar vloeit de stroom al wat ruimer. En in Duitschland, welk land nog wel in oorlog is, heeft het gezonde verstand het van de ongezonde, ongegronde vrees gewonnen, en betalen de menschen weer als naar gewoonte, ook met hun groot en klein zilver. Menschen, doet toch allen ook alzoo; en helpt daardoor den geregelden gang van het sociale leven van ons volk be vorderen. Wanneer de Duitschers hun geld ge regeld blijven uitgeven, niettegenstaande zij in oorlog zijn, kunnen wij 't immers nog wel eerder en zonder vreeze doen, nu 'wij niet in oorlog zijn. Onze Landvoogd. Gisteren 'bereikte ons de mededeeling, dat 'de Nederlandsche regeering besloten had vooralsnog Gouverneur-Generaal Iden burg, die reeds rijf jaar als landvoogd de belangen van Nederland en Koloniën ge diend heeft, niet te vervangen. Dit besluit is natuurlijk genomen in verband met de huidige tijdsomstandig heden, die het wenschelijk maken, dat nu geen verwisseling van gezag pla'ats heb be. Twee opmerkingen willen we voorloo- pig naar aanleiding hiervan maken. In de 'eerste plaats blijkt hieruit weer, dat de heer Idenburg „the right man in the right place" is, die de noodige tact en bekwaamheid bezit, om lndië in vredes- zoowel als in oorlogstijd te besturen, en dat die bekwaamheid andermaal door onze liberale re geering erkend wordt. Voorwaar een treffend blijk van ver trouwen, dat onzen raadslieden der Kroon eert. In de tweede plaats spreken wij er onze blijdschap over uit, dat de heer Idenburg zich bereid verklaard heeft in deze omstandigheden de teugels van het bewind nog niet los te laten. Dit is niet genoeg op prijs te stellen. In ieder ge val is het besluit zijnerzijds genomen in het vooraitzicht, dat nog veel van zijn werkkracht gevorderd zal worden, zeer tot schade van het gezinsleven. De heer Idenburg heeft het staatsbe lang hooger gesteld, dan eigen belang. Wie zou onzen eminenten landvoogd willen vervangen in deze dagen van on rast (en spanning? En wie zou het kun nen? 1» Ie macht der o o 11 0 g v o e re nd e mogendheden ter zee. In de Noordzee beschikt Engeland over 42 linieschepen. Duitschland over 25, ter wijl het muital Engelsche kruisers 19 be draagt tegenover 7 Du.itsche De Russische slagvloot in de Oostzee telt slechts vier dreadnoughts en een ge- pantserden kruiser, maar zij is in tor pedo's haast even sterk als Duitschland. Voor de afsluiting van het Kanaal en het Zuidelijk gedeelte .van de Noordzee is voldoende 101-pedomateriaal van Frankrijk en Engeland beschikbaar. Wat de Middellandsche Zee betreft, de neutraliteit van Italië vergemakkelijkt hier de taak. De slagvloot van Oostenrijk-Hon- sarjje telt 11 slagschepen, van welke er slechts twee Dreadnoughts zijin en een gie- pantserde kruiser. Ook is de Monarchie niet bijzonder sterk in torpedobooten. Zij heeft ten hoogste 19 jagers en 10 onder zeeër-s. Dan is er nog een Duitsche slag kruiser, de „Goeben" in het Middelland sche zeegebied. Al deze schepen bevinden zich in de Adriatische Zee. Frankrijk telt in de Middellandsche Zee 21 slagschepen, waar-onder negen Dreadnoughts, en onge veer een dozijn gepantserde kruisers. Hier moeten worden bijgevoegd de drie Brit sche slag-kruisers van de Inflexible-ldasse en vier gepantserde kruisers, een totaal dus gevend van 40 linieschepen en ge pantserde kruisers. In de Middellandsche Zee schijnt dus een voldoende macht bij een. In het Kanaal berinden zich slechts smaldeel kruisers en een flottilje torpe dobooten, steunend op Cherbourg en Ca lais. In het geheel beschikt Frankrijk over 21 slagschepen, 8 gepantserde kruisers, 12 lichte kruisers, 83 torpedojagers, 153 tor pedobooten en 70 onderzeebooten. Nu .vrijwel deze geheele macht zich. in de Middellandsche zee bevindt, ligt de Franssche Westkust open voor een Duit sche landings-opemtie, indien de Engel sche vloot althans de Noordzee niet af sloot. Merkwaardige fantasie. Dezer dagen stond in de Locomotief een ver-taling van een geheimzinnige bro chure: „La Concentration allemande d'a- près un document trouvé dans un com partiment de chemin de fer". Wijl hebben er aanstonds hij verklaard, aldus lezen we in de N. R. C., dat wij deze geheele geschiedenis beschouwen als een fantasie. Wat niet wegneemt, dat de gebeurtenissen ter tot nu toe wonderlijk mee kloppen. Om niet vooruit te loopen op den gang van zaken hebben Wij een en ander wegge laten, wat inmiddels eveneens in de hoofdzaken geschiedenis is geworden. Wij citeeren: „Op den derden dag der, mobilisatie zal VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.25 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 8-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. lonze gezant te Brussel aan de Belgische [regeeiing een van te voren opgestelldei 'nota overhandigen, waarin wij ons veront schuldigen door cle omstandigheden ge dwongen (te worden de neutraliteit te schenden en voor onze operation gebruik te moeten maken van de Belgische wegen en spoorbanen ten zuiden van de Maas. In zeer amicale termen zullen onze eischen worden geformuleerd en hierbij zullen wij duidelijk laten doorschemeren dat België op eene compensatie mag re kenen, indien zijne houding zoo pl niet neutraal, het dan toch zich beperken zal tot. een lijdelijk toezien." Dan vervolgt 'X. „Het observatieleger tegenover België kan alLeen goed zijn plicht vervullen in dien het geconcentreerd Wordt vóór de eigenlijke mobilisatie. Van het oogenblik dus af, dat de politieke situatie in Euro pa aantoont, dat een conflict onvermijde lijk is, zullen de reserve en de laruE weer-divisiën, voor het. leger aangewe- wezen, geconcentreerd Worden .in het kamp van Malmédy," Over de kustverdediging wordt in de mystieke brochure gezegd: Sinds 1870 heeft er geen verandering plaats gehad in de uitmuntende principes; waarop maarschalk von Moltke zijn kust verdediging baseerde, ingeval een Fransch. leger zou Willen landen. Het beste wat wij heden ten dage doen kunnen is onsi aan denzelfden leiddraad houden met het oog op eene landing van het Engelsche leger. In de eerste plaats zullen cxnziej kusten verdedigd worden door de vloten, de plaatselijke garnizoenen en een reeks van landstorm-divisies, opgesteld langs en op zekeren pl'stand van de kust. Drie landweer-divisies zullen fungeeren als reseive voor die verdedigingslinie. Er zullen 4 senatoren worden gevormd, te weten: le senator: van Embden tot Bremerhaven. Hierbij behooi-t eene 'land- weerreseivedivisie, tezamen 160.000 man gevende, dus een totaal van 270.000 man. De 15 divisies van de landweer, waar over- daarna nog te beschikken valt, zul len worden gebruikt als volgt: 7 voor de forten in het Westen, 5 voor die in het Oosten en 3 voor de kustverdediging ter- versterking vair den op de voornaamste plaatsen opgestelden landstorm. Indien de Engelsohen zullen besluiten tot een landing cipi (onze (de Duitsche); kust en dit zou geheel en al in ons belang zijn, daar er dan 70.000 man goe de troepen in Frankrijk minder zruJent zijn dan kan dit slechts zijn na de vernietiging onzer vloot. Verwacht mag worden dat dit niet zoo spoedig zal ge schieden. En wanneer dan, vóór deze vernieti ging, de decisieve slag in Frankrijk geval- len is, zal Engeland beslist afzien van. het 'avontuur eerier landing jn Duitschland. Onze drie landweerdirisies, tot dusver re reserve der kustverdediging, kunnen in dat geval naar Frankrijk worden geëx pedieerd Dm daar de veroverde landstreken tot aan het sluiten van den vrede vast te houden. Wij kunnen zelf reeds met hunne over brenging een aanvang maken zoodra de tijding van de landing der Engelschen in België of in Frankrijk ons heeft be reikt. In dat geval zullen de offensieve mas sa's, die wij op Frankrijk laten aanruk ken, d. i. 350,000 meer dan onze vijand in het gunstigste geval met Engeland sa men op d© been kan brengen. De Fransche minister-president Poin- caré liet zich in een Boodschap aan de Kamers aldus uit: „Frankrijk is het oogmerk van een bra- talen, vooraitberaamden aanval. Het Duitsche Rijk heeft Frankrijk eenvoudig den oorlog verklaard; het kan aan Frank rijk sedert het oogenblik, dat de crisis een aanvang nam, geen enkele daad, geen enkel woord verwijten, dat niet vrede lievend en verzoend was. Daags nadat onze bondgenooten en wij, openlijk de hoop uitgedrukt hadden, dat de onder handelingen, onder leiding van de Engel sche Regeering, een vreedzaam verloof mochten nemen, heeft Duitschland plotse ling aan Rusland den oorlog verklaard, is het op Luxemburgsch grondgebied- doorgedrongen en heeft het op hoonende wijze 't nobele Belgische volk beleedigd. I11 den uitgebroken oorlog heeft Frankr ijk het recht aan zijn zijde; het zal heldhaftig verdedigd worden b ij gestaan door Rusland, waarmede het verbonden is, en ondersteund worden door de 1 oyale Vriend- schap van Engeland. Frankrijk ziet reeds van alle zijden der beschaaf de wereld sympathiebetuigingen tot zich komen, want het vertegenwoordigt op het oogenblik, meer dan ooit, voor de geheele wereld, de vrijheid, en de rechtvaardig heid. Leve Frankrijk!"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1