Zaterdag 1 Augustus 1914 28e Jaargang No. 356 EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit twee bladen Buitenland. Oostenrijksch-Servische Oorlog. i 1 n im in» Hoofdbureau te Goes: k^^.umsartvsatatF^saBB:^ '—"^agsasrsggg?*»?^'V.* VW fyATW^ VJJJMftCTI Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: F 2 R M A F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Ooslerbaan Le Cointre - Goes. GE3BC3ETO Gedenkt ze Onze zonen, onze landskinderen zijn hedenmorgen naar hunne garnizoensplaat- ten vertrokken. Zij waren gehoorzaam aan het bevel onzer Koningin, die, door bekwame raadslieden voorgelicht, meen de dat het landsbelang hun dadelijke op komst vorderde. Onze jongens hebben zich goed get houden. Met opgewektheid de meesten, met kalme berusting allen zijn zij heen gegaan, jiageoogd door bedroefde moe ders, weenende echlfcgenooten, bezorgde Vrienden. Dnder hen zijn echtgenooten en huisvaders, kostwinners, onmisbaar in huis of werkplaats, menschen wier heen gaan onzegbare verliezen beteekent. Gods hand rust zwaar op dezulken. Wij hebben onze jongens zien henen- gaan. Met een bedroefd hart. Maar wij hebben hen ook overgegeven in Gods hand, die hen moge geleiden. Opgedra gen aan den Schepper van de einden der aarde, die niet moede noch mat wordt. En laten Wij: nu aan onze omgeving toonen, dat dit meenens was. D,at wij gelooven, vast gelooven, dat hetgeen de Heere doet, .goed isen dat zonder Zij nen wil zelfs geen haar van hun hoofd vallen kan. Bidden vvij veel, in de eerste plaats voor onze eigen zonen, broeders, vaders, vrienden en jbetrekkingen, en dan ook voor die anderen, en voor land en volk, en voor onze dierbare Koningin en voor da Raadslieden der Kroon in deze kom mervolle dagen. Tot der Vaderen God, die goedertie ren is en bij Wüen is veel vergeving. In goede handen. Maandag kom,t de Tweede Kamer bij een, en zal wel, zij het ook m,et de stem,men der socialisten tegen, aa.nne- nyen de haar aangeboden wetsontwerpen waarbij de ingelijfden bij de militie en de dienstplichtigen bij de Landweer, voor wie volgens art. 99 der Militiewet de dienst bij de militie zou zijn geëindigd opi 31 Juli 1914 of op1 een lateren dag, worden in dienst gehouden tot 31 Pee. 1914 of tot een vroegeren, nafder pan te wijzen datum. De verdediging der voorstellen is in goede hatnden. In liberale' geschriften en volksverga deringen, en ook herhaaldelijk in de Twee de Kamer door liberale en vrijzinnig- democratische anti-militairen is sinds ja ren het volk wijs gemaakt, ook nog bij de jongste Kamerverkiezingen als wap'en te gen het rechtsche kabinet met zijn krani- gen Colijn, gebruikt, dat ons. land toch niet to verdedigen is, dat onze neutra liteit geen gevaar loopt, dat de mogend heden te vredelievend jegens, ons gestemd zijn, enzoovoort, enzoovoort. Men ziet nu, hoe geheel anders, dit is. Maar men ziet nu ook, wat er van al die liberale strijdkreten tegen de hooge begrootingen van oorlog aan .geweest is. Immers men ziet thans voorstellen van een liberaal kabinet, gelijk een rechtsch kabinet die ook zou ingediend hebben, en maatregelen door een liberale ,,Tegee- ring" genomen, gelijk men die van een rechtsch bewind eveneens zoo zou ver- wateht hebben. Misschien zelfs maar wij kunnen 't niet beoordeelen kreeg men van dit kabinet wel wat te veel op eens. Doch hoofdzaak is dat de lands verdediging in goede handen is. De namen Bosboom en Snijders zijn daar borg Voor. Bijna alle landen die bij een eventueelen Europeeschen oorlog betrokken kunnen worden, hebben hunne maatregelen ge troffen. Alleen Frankrijk schijnt nog doelloos. Is- de toestand er zóó ontredderd, dat vooralsnog van geen behoorlijke mobi lisatie sprake kan zijn? We weten het niet. Aller oog is op Rusland gericht. Wat zal bet doen? De spanning; is benauwend. Ondanks den kritieken of liever den onzekeren toestand, vallen er toch nog lichtstralen waar te nemen. Het is nog de vraag of Rusland ernstig van meening is om den Europeeschen krijg te doen ontbranden. Het Weet, dat het er de macht toe heeft, evenals voor en kele j aren, t oen Oostenrijk opgedragen werd de voogdij! over Bosnië te aanvaar den, en Rusland dit genadig wilde goed- vindeen, omdat het leger in veel te ont redderden staat verkeerde. Doch thans is het niet. veel beter. Niet geheel ten onrechte heeft dan oolc in politieke kringen de meening post ge vat, dat de gedeeltelijke mobilisatie niet anders heeft bedoeld, dan een polsen der mogendheden. Nog een andere lichtzijde is er. De redding zou liggen in den hopeloozen linancieelen toestand, waardoor de regee ringen machteloos zouden zijn. In fïnancieele klingen zijn reeds ver dachte geluiden gehoord, die echter moed gevend zijn voor den vrede. Moge de bevestiging van deze blijde stemmende berichten niet lang uitblijven. De maatregelen in België. Er is bevel gegeven om aan de douane beambten aan de; grens de geheime oproe pingsmissive ter hand te stellen. Een telegram werd openbaar, volgens het welk een groot .artillerieduel op drie kilo meter afstand van Belgrado plaats heeft. De Serviërs zouden den Oostenrijkers het overtrekken van den Dona.ii weten te ver hinderen. Volgens een verder telegram zou liet bij Kicznice en bij Smedemero tot verdere artilleriegevechten gekomen zijn. De stemming in A n t w e r p e n. Men seint aan „De Maasbode" Overal heerscht hier een geweldige drukte en opgewondenheid. In de hoofdstraten ziet men massa's menschen opgehoopt, druk den toestand besprekend. Men verdringt elkander voor de ramen, waarvoor de bulletins zijn opgehangen, die het laatste nieuws omtrent de crisis bevatten. Groote belangstelling trekken vooral de kennisgevingen betreffende de mobilisa tie, die heel wat stof tot spreken geven. Het economische leven schijnt met een paniek bedreigd. Beangstigde lieden, die vreezen voor geldelijk verlies, bieden effecten te koop aan voor 30 tot 40 francs. Ook nog andere stukken van waarde tracht men tegen de helft van den oorspronkelijken prijs aan den man te brengen. Door gewetenlooze schurken, op niets bedacht dan winstbejag, wordt alles ge daan om de paniek te verergeren en daar uit goede munt te slaan. Zoo zijn hier twee Roemeensche Joden gearresteerd, onder-verdenking dat zij ver schillende menschen angst hadden aange jaagd, waardoor deze bankbiljetten bedui dend onder de waarde hadden verkocht. Van den anderen kant wo-rdt reeds ge tracht van de> paniek gebruik te maken, om van sommige zaken de prijzen op te drijven. Keizer en Tsaar. In een telegram uit Berlijn aan de Köln. Ztg. wordt verzekerd, dat er tus- schen den Keizer en den Tsaar telegram men gewisseld zijn, waarin de Tsaar den Keizer verzocht, er toe bij te dragen dat de vrede behouden bleef. De Keizer heeft daarop zeer tegemoetkomend en rekening houdende met de oude historische vriend schap tusschen beide staten, geprobeerd een bemiddelingsactie te openen in den zin van het Engelsche voorstel. Toen de Keizer zijn pogingen begonnen was volg de onverwachts het bevel der algemeene mobilisatie in Rusland. Dit is, zoo wordt in het telegram uit Berlijn aan de Köln. Ztg. gezegd, een ongehoorde gebeurtenis. Het is nu aan Rusland te toonen of het het uiterste, de voorbeeldelooze uittarting van een vreedzaam volk, in den zin heeft. (N. R. C.) Duitschland. Het Keizer Wilhelmkanaal is voor alle schepen met meer dan tien voet diep gang gesloten. Wegens den politieken toestand is de uitreis van de Imperator, die morgen zou, vertrekken, uitgesteld. De Imperator van de Hamhurg-Amerika- Lijn is hedenmorgen niet vertrokken, daar de directie het schip niet meer op- zee durfde wagen. Ook de Vateriand, die Za terdag uit New-York zou vertrekken, heeft bevel gekregen, daar te blijven. De Victoria Louise, die eeu reis naar het Noorden zou maken, is ook aangehouden. De overige schepen van de H.A P.A.G. blijven voorloopig nog in de vaaiit. De Norddeutsche Lloyd heeft nog. geen ver andering gebracht in haar dienst. Ook de schepen van de Hamburg-Zuid-Amerika- lijn blijven voorloopig nog geregeld va ren. De vaart op de Oostzee van Hamburg uit is echter volkomen gestaakt. Aan het Berliner Tageblatt wordt uit Weenen geseind: De gedachtenwisseling tusschen Oosfenrijk-Hongarije en Rusland wordt voortgezet. Rusland verlangt van Oostenrijk zekere waarborgen voor het ge val, dat Servië verslagen wordt. Dezie waarborgen hebben niet alleen betrekking op de onschendbaarheid van het Servi sche gebied, maar Rusland verlangt ook, dat Servië in geen geval gedwongen zal worden zekere eischen van de Oostlen- rijksche nota aan te nemen, want Rusland wil niet toestaan, dat Oostenrijk na den oorlog een protectoraat over Servië zaj uitoefenen. Verbreking van het verkeer naar het Oosten. Wanneer het bericht, dat de Serviërs de brug' over de Save hebben opgeblazen, juist is, is het spoorwegverkeer met het Oosten verbroken. De Orient-express (ParijsWeenen Belgrado.SofiaConstantinopel) en de OstendeWeenem—express (Oefende KeulenNeurenbergW:eenen) kunnen 't Westen niet meer met het Oosten ver binden. Dit zal een enorme verkeersstoring ge ven. Servië is thans alleen nog te be reiken door Du it sc hl and (zoolang 't duurt) en dan door Rusland via Warschau door Rumenië. Deze zeer lange en moeilijke weg zal voor de post een vertraging van mins tens 4 a 5 dagen geven. Een andetre weg leidt over Italië naar Brindisi en dan over zee naar Saloniki. Dit duurt natuurlijk nog veel Langier, maar deze weg gunt, voorloopig ten minste, door landen die Servië niet vij andig gezind zijn. Kiest Italië niet de partij van Servië en Rusland en bekent Duitschland kleur, dan is Servië niet anders dan over ztee te bereiken. M a a t r e g e 1 e n in I n d i Reuter seint uit Batavia: Ingevolge den Europeeschen politieken toestand zijn mijnen gelegd in de haven van Batavia. De Gouverneur-Generaal belegde een conferentie met den raad van het Indi sche leger en vloot-autoriteiten. Engeland. Het blad Patriote meldt, dat een En- gelsch kruisers-eskader voor anker ligt bij1 Ostende. De Daily Telegraph verneemt uit Zuid- Afrika dat een groote golf van patriot tische geestdrift over het land gaat, die Brit en Boer vereenigt. Uit Canada heeft het blad een soort gelijk telegram ontvangen: Canada zal het moederland met evenveel geestdrift steu nen als in den Boerenoorlog. De Koning heeft zijn voornemen om naar de zeilwedstrijden naar Cowes te gaan wegens den toestand in Europa niet uitgevoerd. Hij "blijft te Londen. Uit Liverpool -en verscheidene andere deelen des lands wordt een aanmerkelijke stijging in den prijs der levensmiddelen gemeld. Te Newcastle is de prij's van een zak meel met vier shillings geste gen. 1 -j De forten te Weymouth en Portland zijn met geregelde troepen en territorialen bezet. Het le bataljon van de Royal Welsh Fusiliers, marcheerde naar de kazernen en forten van Verne. Zij trokken door Wey mouth, met de muziek roorop, lang voor dat de bewoners der stad ontwaakt wa- tren. Te Woolwich gaan lange oorlogstrans porten met oorlogsmateriaal van en naar de arsenalen. De admiraliteit bericht, dat de ha- yen van Portsmouth praetisch gesloten is voor alle schepen, behalve voor -de Engelsche marine vaartuigen Slechts eenige ankerplaatsen mogen door koopvaardijschepen worden gebruikt, doch zoo zij niet op hun plaats stil blij ven liggen, kunnen zij zonder nadere waar schuwing beschoten worden. De eigenaars van opslagplaatsen van steenkolen in de haven van Cardiff zijn door de admiraliteit aangeschreven, waar bij zij er aan herinnerd worden, dat de admiraliteit volgens huime ocntracten het recht 'heeft, den geheelen voorraad ko len voor zich te reserveeren. Tengevolge daarvan hebben alle leverancier-s der ad miraliteit de bestellingen van steenkolen en de levering van reeds verkochte steen kolen geweigerd. De paniek te Parijs. De paniek te Parijs duurt voort. In de winkels van Parijs en zelfs in de restauranten en postkantoren worden banknoten niet gewisseld. Gisterenmorgen was in de groote zaken een groote hoe veelheid gemunt goud en zilvergeld voor handen. Daar echter voortdurend bank noten aangeboden werden, was de voor raad weldra uitgeput. Op de postkantoren kochten duizenden, een postzegel van 10 centimes en gaven banknoten 100 francs in betaling. De schaarschte van gemunt geld moet ongetwijfeld geweten worden aan de vele wielgestelden, die goud en zilvergeld in Voorraad Rebben en dit niet uitgeven. Miliioenen francs werden gewisseld door bet Crédit Lyonnais en andere banken. Voor een banknoot van 1000 francs werd 100 francs in goud en 900 in zilver ge geven. Zeer dwaze berichten omtrent waardevermindering van het geld vonden gretig geloof. De r,uns op de spaarbanken duurden voort; vooral, werd door de inleggers geld opgevraagd, ten behoeve van hun zoons, die onder de wapenen moeten komen: Reeds van vijf uur in den morgen af wierden de banken belegerd. Onwettelijke stakingen van betalingen hadden niet plaats. v De Oostenrijksche opmarsch. Naar de oorrespondent van de „Daily Mail" meldt, openden de Serviërs eer gisteren bij de Schida-versterkingen van achter verdekte stellingen een heftig vuur op de Oostenrijksche monitoren; dit had echter niet het minste succes, daar de Serviërs te laag mikten. De Oostenrijkers daarentegen schoten met groote juistheid en Vernielden meerdere gebouwen. Oostenrijksche troepen zijn den Donau 30 mijlen ten Oosten van Belgrado over getrokken; tegelijkertijd trokken zij 10 mijlen ten Zuid-Westen van Belgrado over de Save. Een deel van het leger, dat bij Semendria Servië binnengemarcheerd zou zijn, zou reeds naar Osipanitza oprukken, vanwaar de weg naar Nisj openligt. De overtocht iii de nabijheid van Bel grado werd zonder groote moeilijkheden volvoerd. De Oostenrijkers gebruikten daartoe de laatste overblijfselen van de spoorwegbrug, waarvan de schade door de infanterie spoedig hersteld was. Gedurende den overtocht ondervonden de Oostenrijkers weinig jbegenstrnadeerst- toen zij op Servischen bodem kwamen, .vielen de Serviërs hen aan, doch dezen werden spoedig teruggeworpen. De Oosten rijkers rukten toen met groot enthousi asme op, en dreven de Serviërs geheel uiteen. Een deel vluchtte naar Grocka, terwijl een ander deel naar Pupowitsj aftrok. Noch de Oostenrijkers, noch de Serviërs leden hier ernstige verliezen. Bij Semendria moesten die Oostenrij kers 'n grooteren tegenstand overwinnen. Daar bevindt zich een eiland, dat den Donau-arm aan Servische zijde tot op een -goed© 100 mieter verengt. Over dit deel 'der rivier sloegen de Oostenrijkers een pontonbrug. Midden in den nacht begonnen zij' met. den arbeid, doch de Serviërs waren op hun hoede, en openden een hevig vuur op de Oostenrijkers. Slechts onder de bescherming van het der Dionaumonitoren slaagden dezen er in, om ofschoon de strooming zeer hevig was, den bouw te- voleinden. Daarna ruk ten de Oostenrijksche troepen Servië bin nen en trokken de Serviërs zich na een jkort gevecht terug. Nu beteekent de Oostenrijksche aanval op Semendria, dat de Oostenrijkers Vair het dal der Mora- wa gebruik willen maken om zoo spoedig mogelijk de werkelijke hoofdstad van Ser vië, Nisj, te bereiken. Maar wanneer Semendria gemakkelijk te nemen is, zoo heeft Nisj machtige na tuurlijke versberkingswerken, en het dal der Morawa zal niet gemakkelijk voor de Oostenrijkers door te trekken zijn. De teerste geringe suc-essan der Oosten rijkers zijn voorzien tea de geestdrift voor den oorlog kan eerst na ©en week tot ontwikkeling komen. Wanneer de Oostenrijkers voortrukken, ziep. zij zich tegenover een sterkeren en oorlogzuchtiger tegenstander geplaatst, dan men te Weenen gelooft. Polonka, Jagodin en Porotin zijn drie moeilijke punten van den opmarsch van Semendria 'naar Nisj. De Servische- voorposten, die tot taak hebben, den opmarsch der Oostenrijkers te bemoeilijken en zoo de ongestoorde Servische mobilisatie mogelijk te maken, hebbben bij1 Dobrak, ten Zuiden van Se- rajevo, biji Ratscha aan de Save en bij Lesitza een aanval gedaan zonder den Oostenrijkschen aanval af te wachten. Het hevigst gevecht heeft hjj Lesitza plaats gehad. Weinige honderden Serviërs namen aan de verdediging der kleine VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.25 Losse nummers -0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels /"0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. vesting deel tegenover meerdeire duizen den Oostenrijkers, die bij het aanbreken van den nacht de door de Serviërs ver laten stad bezetten. Bij Ratscha was de strijd niet heftig, doch daarvoor zal in Waljewo een hevig gevecht ontbranden.'De Oostenrijkers zul len waarschijnlijk spoedig daar zijn. Tusschen Nisj en Podgoritza (Monte negro) functionneert de draadlooze tele grafie. L_ Men 'Weet nog steeds niet of Servië de hulp van Montenegro in dit kritiek oogenblik zal krijgen. Vóór de Oosten rijkers door het sandjak Novibazar mar- cheeren om het gros van het Servische leger in den rug aan te vallen, wachten ze blijkbaar de definitieve houding van Montenegro af. De Koning van Montenegro. ATHENE, 31 Juli. Gisterennamiddag kwam plotseling te Korfoe bet jacht van den Koning van Montenegro. De com mandant van het jacht verklaarde, dat hij zich naar Antivari wilde begeven, toen 'hij; op korten afstand van de haven een Oostenrijksch schip zag, dat de Mon- tenegrijhschie kust blokkeerde. Het jacht wijzigde onmiddellijk van koers om do Grieksche wateren te bereiken, tever geefs gevolgd door twee Oostenrijksche torpedojagers. De strijdkrachten. In „Excelsior" staat een uiteenzetting van de strijdkrachten, die de verschil lende mogendheden van Triple Alliantie en Triple Entente in het veld kunnen brengen, en van de oorlogsschepen, waar over ze beschikken. Hoewel deze opsom ming in liooge mate tendentieus is, en dienen moet om de superioriteit van de Fransche groep overtuigend aan te too nen, zijn de- feitelijke gegevens die ze bevat toch interessant genoeg om er hier het een en ander aan te ontleenen. Eerst de mogendheden van de Triple Entente: F rankrij k. Onder de wapenen bevin den zich 720,000 man, zonder de verster kingen mee te rekenen die uit Tunis, Algiers en Marokko te halen zijn. Wordt tot mobilisatie besloten, dan zal „T armée de premier choc" bestaan uit 21 leger korpsen met 10 divisies cavalerie, 'tgeen een totaal-effectief geeft van 1,500,000 mail om de campagne te voeren. Voegt men hierbij de verdere reserve en de „territoriale" dan komt men tot een to taal van 4 millioen. Rusland. De Russische strijdmacht vormt niet minder dan dertig legerkorp sen, waarvan er 7 in Siberië en Turkestan blijven. Dat maakt een totaal van drie millioen man die i'n Oostenrijk en Duitschland geworpen kunnen worden. Engeland. De steun van Engeland bepaalt zich nagenoeg uitsluitend tot de zee. Op grond van de voor enkele jaren gesloten conventies heeft Frankrijk onge veer zijn geheele vloot in de Middelland- sclie Zee tezamengetrokken, omdat En geland voor de Noordzee zorgt. Mocht evenwel de Engelsche vloot met de Duit- sche op bevredigende wijze hebben afge rekend, dan zou Engeland 150,000 man kunnen debarqpieeren, die de Fransche troepen zouden komen versterken. Daartegenover staan de volgende troe penmachten van de Triple Alliantie: Duitschland 26 legerkorpsen, O o s- tenrijk 16, Italië 12. Totaal 54 leger korpsen, wat juist evenveel is als het totaal van de drie andere landen (30 Russische -f- 21 Fransche 4- 3 Engel sche). Maar beredeneert nu „Excelsior" de Triple Alliantie heeft veel minder aan haar troepen dan wij. Onze actie is con- vergeerend, die van de tegenpartij diver- geerend. Oostenrijk begint met acht le gerkorpsen te immobiliseeren om Servië en Mongenegro aan te pakken. Anderzijds moet Italië 80,000 man in Tripoli houden, wat de macht van dit land tot onder de 30,000 man doet zinken. De totalen worden dus 54 legerkorpsen vuur de Trip le Entente en 26 -f- 8 -f- 10 44 voor de Triple Alliantie. En miet steeds meer vertrouwen ver volgt het blad: „Als dus de Triple Alli antie op het eerste gezicht schijnt te be schikken lover 3 miJRoen soldaten voor zijn eerste vechtlinie (Duitschland 1,800,000, ^Oostenrijk 600,000, Italië 600,000), dan ontbreekt er toch heel wat aan dat al deze troepen al dadelijk nut tig gebruikt zouden kunnen worden. En ,iat ons niet vergeten dat deze cijfers een maximum vormen dat de Triple Al liantie niet kan overschrijden, terwijl Frankrijk en Rusland over nieuwe ver sterkingen zullen kunnen beschikken." Van de neutrale landen worden de vol gende cijfers gegeven: België 150,000 man,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1