DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Gemeenteraad van Goes. Binnenland. Uit de Provincie. VAN VRIJDAG 31 JULI 1914. Zitting van Donderdag. Voorzitter: de heer. de Beaufort, bur gemeester. Afwezig de heer Pilaar. Na voorlezing der notulen wordt voor lezing gedaan van de ingekomen stukken, als: bericht van den heer Groin, dat hij zijn benoeming als tijdelijk leeraar aan de avondschool voor ambachtslieden aan vaardt; id. van den heer Lasonder, dat hij de herbenoeming als gemeente-genees heer aanneemt; dankbetuiging van den heer gem.-bouwmeester voor de hem toe gekende gratificatie; goedkeuring eerste suppletoir kohier H. 0. 1914; goedkeu ring besluit tot teruggave van gestorte pensioenbijdragen aan dhr. H. Dronkers; goedkeuring van het besluit tot uitgifte van grond in erfpacht aan de firma DekkeT en Zoon en id. tot af- en overschrijving van posten op de gemeenbehegTooting voor 1914. De heer Temperman gtelt voor het tweede punt van de agenda: „voorstel tot het nemen van de Gemeentereini- ging in eigen beheer" (zie De Zeeuw van 29 Juli j.l.), ter nadere bestudeering aan te houden en reeds nu in principe goed Jfce keuren, dat het bestaande pachtcon- tract tot 1 Januari 1916 verlengd wordt. De heer Dekker had in den zelfden geest een voorstel willen indienen, op dat de raadsleden de zaak goed kunnen voorbereiden. De heer de W;i 11 Hamer, wijst er op dat men zich moet afvragen, wat de pachter wil. Spr. leest een schrijven van dezen, dhr. M. Reijerse voor, waarin hij verklaart het pachtcontract tot genoemden datum te willen verlengen, mits tegen de zelfde pachtsom,en op voorwaarde dat voor het wegTuimen Van de beer- en mestput ten bij het eventueel ophouden der pacht een langere termijn gegeven wordt en de gemeentede eventueele schade vergoedt, die ontstaan mocht, wanneer 'de prijzen der paarden lager zijn dan opi 1 Juli 1915 en de gemeente die paarden niet over neemt, tot een maximum van f200. De heer Dekker zegt, dat het punt gevoegelijk van de agenda gevoerd kan worden, waar inen zekerheid heeft, dat de pacht eerst met 1 Januari 1916 kan eindigen. De heer de "Wjitt Hamer en Donner willen hierover stemmen. Met algemeene stemmen wordt beslo ten het pachtcontract te verlengen en h^t voorstel van B. en W. op een nader te bepalen dag te behandelen. Op verzoek van de heeren Temperinan, Donner, de 'Witt Hamer en Kakebeeke zullen de stukken gedrukt en den raads leden toegezonden worden. Reorganisatie Openbaar Lager Onderwijs. Vervolgens waren aan de orde de voor stellen van B. en W:. met betrekking1 tot de reorganisatie van het Openhaar La ger onderwijs te Goes. Zooals onze lezers weten stelden B. en W. voor lie besluiten tot de fusie der scholen B. en C. en het stichten van eene volledige M.U.L.O.-school door op heffing van school A, een en ander ziooals dit nader is uiteengezet in het schrijven van den heer Districts-schoolopziener: van 22 Juli 1914, no. 392/1004. Ten aanzien van de overgangsmaatre gelen met 'betrekking tot de M.U.L.Om school, stelden zij het navolgende voor: a. school A op- te heffen met ingang yan 1 September 1915; b. bedoelde school te voegen bij ]d© Meisjesschool, en daarvan te maken een negenjarige M.U.L.O.-school met faculta tieve 10e en 11e klasse; j c. mej. Van den Bosch te doen fun- geeren als tijdelijk hoofd der meisjes school, totdat een hoofd der M.U.L.O.- school zal zijn benoemd; i d. !t'ot zoolang de 4e en 5e klasse te comfoineeren, waardoor liet onderwijs der meisjesschool (totaal 10 leerlingen) toch kan worden gegeven door eene an dere verdeeling der leervakken over de verschillende onderwijzeressen. We hebben reeds alle stukken, die op deze zaak betrekking hebben, gepubliceerd, dus behoeven op een en ander niet meer terug te komen. De v o o r z i 11 e r herinnert er aan, dat over deze zaak veel geschreven en ge sproken is, doch moet tot zijn leedwezen constateeren, dat er een politieke zaak van gemaakt is, terwijl B. en W- de zaak steeds als een onderwijszaak hebben be schouwd. Men zij niet van oordeel, aldus spr., dat allen die voor de voorstellen van B. en W. stemmen, vijanden van het o. 1. onderwijs zijn. Integendeel. We zijn vrienden. Het geldt hier enkel een verschil van in zicht, een meeningsverschil, en nu sta op den voorgrond, dat B. en W. niets anders willen dan verbetering van het L. 0. De plannen, die ter tafel liggen, zijn onze plannen, niet die van meneer. Brants, zooals men het in verschillende stukken beeft doen voorkomen. B. en iWi. zijn tot deze voorstellen gekomen na her haalde besprekingen en rijp beraad en overleg met beide schoolopzieners. De ver- schillendfe (bezwaren zijn in den breede uitgemeten. In hoofdzaak komt men meer op tegen de fusie van de scholen B en C. dan tegen de oprichting van de Mulo- school. Straks zal het voor en tegen nog eens gehoord worden over deze be langrijke raak, zoo nauw het leven van de geheele bevolking rakende, getuige de menigte belangstellenden, hier aanwezig. Vooraf zal de heer de Witt Hamer even wel enkele nadere toelichtingen verschaf fen, om alle ev. misverstand op te hel deren. Vooraf doet de heer secretaris nog voor lezing van een tweetal adressen, die nog nagekomen waren. Het eerste is van de heeren H. M. Bruggeman o.s., en het andere van 129 ouders van leerlingen van school B. In, beide wordt met aan drang verzocht niet over te gaan tot de fusie van de openbare scholen, doch den bestaanden toestand te bestendigen. De heer de Watt Hamer neemt daar op het woord: Wat beoogen B. en W. met hun ^reor ganisatie-voorstellen? Niet anders dan streven naar goed en degelijk onderwijs. Dat is de eenige kwes tie. Tengevolge van de oprichting van de Hervormde School en R. K. School is het openbaar onderwijs gewoonweg ontwricht Vele leerlingen hebben toen de scholen B en. C die op een behoorlijk leerlingen - tal waren ingericht, verlaten. Dat was te voorzien en het was reeds te voor zien lang voordat de tegenwoordige dis tricts-schoolopziener hier als zoodanig be noemd was. Met diens voorganger en met den Arr. schoolopziener hebben wij toen meermalen overleg gepleegd. Die plannen hadden nog geen vasten vorm aangeno men, doch het stond vast, dat de reor ganisatie moest geschieden. Hale men nu niet de politiek er bij, want het is abso luut noodig en noodzakelijk, dat het o.l. onderwijs gereorganiseerd wordt. Schoor voetend is goedgevonden dat aan school B tijdelijke leerkrachten verhonden waren. Dat was eigenlijk niet in den haak. Nu hebben B. en W,. zich losgemaakt van de .bestaande toestanden, hetgeen niet zoo gemakkelijk is. En allen waren wij ervan overtuigd, dat het onderwijs, zooals dit op 't oogenhlik wordt gegeven, absoluut niet goed- is. Hoe zal de reorganisatie geschieden? We hebben ons voorgesteld, wat we zouden doen, als er in 't geheel geen openbaar onderwijs was. Dan zouden we zeker ifcot één volksschool moetein komen en daarnaast een Mulo-school. Zal men het met één volksschool afkunnen,? Ja, en het strookt ook met het streven van den Bond van Ned. Onderwijzers, die altijd voor één volksschool ijveren. Nu kunnen wij heel goed volstaan met één school B. Ten tijde van den heer van Schelven waren daar 12 klassen met 460 470 leerlingen en ieder moest erkennen, dat het een prima, school was. Nooit zijn er klachten ingekomen, van autori teiten noch van ouders. En zouden wij1 nu niet kunnen bereiken met een school vair 410 kinderen, wat vroeger met veel meer leerlingen 'bereikt werd? Spr. verheugt 'zich in de warme belang stelling voor de izaak, ook in de Pers, doch het heeft hem gefrappeerd, dat men ons naar de steden heeft verwezen, want 't was een regeling voor de stad Goes. En dan vraag ik: „Welche Stadt?" Nu, we zijn op informatie uitgegaan en wat blijkt? Dat in plaatsen waar veel voor het o.l. onderwijs wordt gegeven een veel grooter aantal kinderen per klas zijn dan B. en W. willen voorstellen. Het maxi mum is 55, terwijl B. en W|. 33 a 34 kinderen per klas zullen tellen. Amster dam heeft er echter 42, Haarlem 40, Lei den en Delft 48, Rotterdam 3640, Schie dam 3640, Dordrecht 42, Zaandam 40, Utrecht 3640, Amersfoort 3640, Hil versum 80 Red. De Zeeuw), 's Gra- venhage 4048. Zeker, er zijn kleine be zwaren, doch mogen die overwegend zijn? Men Zegge nu niet, het voorstel is van een man van Rechts, want de overtui ging van B. en W:. wordt' hier weergegeven. Wat 'het schoolverzuim op school C be treft, meent spr. dat dit zeker zal ver minderen door samenvoeging met school B. Bovendien spr. is tegen de ^.armen school", omdat dit deprimeerend is voor de leerlingen en het onderwijzend perso neel. De minder sociaal gesitueerden moe ten bij' de beter gesitueerden ondeige-- bracht worden; dit zal voor hen een prikkel zijn tot getrouwer schoolbezoek, enz., enz. Wanneer waar is, dat het verzuim even- groot blijft, dan vervalt daarmede het argument, .waarmede heeren onderwijz'eiB aankomen, dat de klassen zoo groot gor den. De argumenten van de bestrijders zijn dan ook met elkaar in strijd. Een tweede voorstel wil aan school Bi oen zevende klas toevoegen, opdat de leerlingen desgewenscht nog een jaar kun nen doorleeren. Hiertegen zal wel geener led bezwaar bestaan. Een derde voorstel befte ft de ophef fing van school A, samenvoeging bij de Meisjesschool en omzetting van deze in eein Mulo-ischool. Wat de Meisjesschool aangaaf, meermalen zijn er stemmen opge gaan oan dip 'school ojpj te: heffen, tenzij de school opgelost worde in een Mulo- school. De heeren van den Bond vinden de Mulo-school goed. De- meeningen zijn echter verdeeld, doch de voorstellen van B. en *W. moeten buiten, kijf goed geacht ■'worden. Men maakt bezwaar tegen de facultatiefstelling van de 10e en 11e klas sen van de Mulo-school. Spr. toont aan, dat het bezwaar denkbeeldig is. (De heer Pilaar komt de vergadering binnen.) De Mulo-scihool, aldus de heer De Wii tt Ha mer, zal ook geschikt zijn voor op leiding voor H. B. S. en andere inrich tingen. Het ev. te benoemen hoofd zal ,wel 'degelijk rekening houden met de verschil lende toelatingsexamens van andere in richtingen. Spr. gelooft dat de Raad de overtuiging zal hebben, dat het belang van het Openhaar onderwijs wordt ge diend door B. en W.'s voorstellen. De voorzittel: zegt den 'heer D|e Witt Hamer dank voor zijn breedvoerige toelichting en geeft gelegenheid tot debat. De heer Temperman herinnert er aan, dat B. en W. eerst niet aan een Mulo-school dachten. Spr.'s grootste be zwaar tegen fusie geldt de scholen B en C. Deze kunnen niet goed samenge* voegd worden. Spr.. blijft van meening, dat de ontwikkeling van de kinderen op shhool C minder is dan die van de kin deren op' school B. Dat is niet de schuld van de ouders, doch van allerlei bijzon dere omstandigheden. Ook met het oog op het groote schoolverzuim is -het voor stel spr. niet sympathiek. De heer Tempelman stelt daarom voor niet in jte gaan op het voorstel Van B. en W. tot fusie van de scholen B pn C, en wel in het belang van het Kind. Den heer Ka kebeeke was. het be kend hoe B. en W. er over dachten, 't Is spr. evenwel niet mogelijk hun voor stel te onderschrijven. Samenvoeging van scholen B en ,C acht spr. ongewenschf, de argumenten door dhr. Tempierman te berde gebracht, neemt spr. over. De le vensomstandigheden van de kinderen zijn er niet naar, om samenvoeging te doen plaats hebben. Van minder schoolverzuim maakt spr. zich geen illusies. En daar om stelt spr. zich voor, dat er een gröo- ter aantal daaronder zal lijden, dan thans het getfal is. De heer Pilaar: We staan voor een belangrijke beslissing. Ik heb dan ook niet geaarzeld een spoorreis van circa 9 uuï te ondernemen, om bij de behandeling van deze zaak tegenwoordig te zijn. Spr. heeft het toegejuicht, dat in comité-generaal het voorstel zoo klaar is toegelicht en' kranig verdedigd. Daarbij is gebleken, dat het onderwijs een goed voorstel aan de hand is gedaan. SpT. betuigt daarom zijn volle sympathie met beide voorstellen van B. en W. De heer Von Schmidt zegt," dat de heer De Witt Hamer zijn bezwaren niet weerlegd heeft. Vooral de groote klassen vindt spr. een bezwaar. Het normale aantal leerlingen toch is 30, dat is de meening van vele paedago- gen. Door combinatie van B en C krijgen we kinderen uit verschillende standen bij een. Dat komt den kinderen beslist niet ten goede. De heer v. d. Bout antwoordt dhr. Temperman op de vraag waarom B. en W. ten opzichte van de Mulo-school van standpunt gewijzigd zijn. Dat komt door het vertrek van het hoofd der Meisjes school, waardoor toch subsidie van het rijk genoten zal worden. De heer Kakebeeke zegt voor een volksschool te zijn, doch handhaaft zijn bezwaren tegen de bedoelde fusie. De heer Dekker: Na de wel gedocu menteerde rede van den heer De Witt Hamer kan ik veel laten rusten. Aller eerst wil ik opmerken, dat alle leden yan den Raad, zoo rechtsche als link' sche, verplicht zijn te zorgen voor goed openbaar onderwijs. Wjji zijn gelijkgerech tigd en 'hebben dezelfde plichten. He|t heeft mij getroffen, dat men den districts schoolopziener steeds bij name genoemd heeft, en dat zijn persoon opi schandelijke wijzie bejegend is. Uit de pers is gebleken we mogen de verslagen in de Goesche bladen vertrouwen dat er een ver gadering géweest is, waarin de heer Brants „een wolf" genoemd werd, terwijl een ander van een „lokkende vogelaar" sprak. Dit is beneden kritiek. Ik zal trachten mij van scherpe uitdrukkingen te ontf houden, omdat ik hier niet ben gekomen, om den menschen him verdiend loon te geven. Dan zou ik nog wel iets1 anders te zeggen hebben. De districts-schoolop ziener is een man van groote bekwaam heid, eerlijkheid en meer dan gewone werkkracht. Dat is ook de meening; van zijn politieke tegenstanders, 'tls een man uit één stuk, en daarom betreur ik het, dat hier ,een politiek spel is gespeeld* ztooals de voorzitter terecht opmerkte. Ik geloof dat bij allen één doel heeft voor gezeten verbetering van het o. 1. onder wijs, en voor de heeren, die het hebben aangedurfd den heer Brants: te belaste ren, is het een kaakslag geweest, dat een man als d© heer Elenbaas, voorstander van het openhaar onderwijs, geheel met B. en W.'s voorstel meegaat. De gedachte heeft ingang gevonden, dat het den voor stander van het bijzonder onderwijs ini het gevlei kwam. Dit is niet het geval. Ik ben juist tot de overtuiging gekomen, dat dezé plannen schade aan het £hr. oni derwijs zullen doen. Toch zal ik vóóii het voorstel van B. en W. stemmen, want het openbaar onderwijs zal er door win nen. Terecht is door B. en W. reeds opgemerkt, dat bij het herhalingsonder- wijs, handwerkonderwijfe en bewaarschool- onderwijs reeds de fusie toegepast wordt. Zelfs heeft de heer Kloosterman geéöi enkel bezwaar tegen de samenvoeging! Wat de Mulo-school betreft, daarin kan kwaad schuilen voor het bijz. onderwijs. Want door een modelinrichting, als de Mulo-school belooft te worden, zullen ve len dat onderwijs kiezen. Doch laten we niet kleinzielig zijn. Laten wij de belangen van het onderwijs goed behartigen. Vrees is zoo'n slechte raadgeefster. Laten wijl er ons niet door laten vangen. Wat het schoolverzuim betreft op school C, dat is grootendeels denkbeeldig, zooals bij informatie gebleken is. Spr. toont aan welke overdreven cijfers in de Memorie van Toelichting bijl het adres van „Volks onderwijs'' voorkomen en constateert, dat in 1913 over alle klassen slechts 14 ge vallen van schoolverzuim voorkwamen en in 1914 niet meer dan 11. En dit verzuim betreft dan hoofdzakelijk niet meer dan 6 weken landbouwverïof. De onderwij zers (Ned. Bond) willen volksscholen. Toch vragen zij bestendiging van den be staanden toestand. Die rotte appels van C mogen niet bij B gevoegd worden! Spr. staat er verbaasd over, dat zóóveel jaren dezen misstand is bestendigd ge worden. Al wat sociaal is, gevoelt dat dit er tegen vloekt. Dat is de sekte der proletariërs. Men is bang, dat de kim dertjes van school B aangestoken worden en vergiftigd door die van school C. De heer Temperman wees op het groote schoolverzuim. Maar moeten bij 15 pCt. schoolverzuim die overige 85 pCt. van die arme kindertjes, maar op' de anderen wachten. Bovendien, komen er uit arme gezinnen ook geen knappe kinderen? Als wij het. kwaad konden peilen, dat school C gewrocht heeft, dan zouden wij allen geggenWeg met die school, waar he!t kind steeds voelt, dat het arm is, in die .school van hel) zootje. Wij hebben een andere roeping. Over het .getal kin deren heb ik mijn meening. Ér is hier overdrijving in het spel. Wat zegt men b.v. van ae cijfers, door dhr. De Witt Hamer genoemd? Wat de Meisjesschool "betreft, de op heffing daarvan zal ons een aardig voor deeltje bezorgen. Ieder jaar moeten w"e meer belasting betalen. Moet dat zoo blij ven doorgaan? Straks krijgen ,we weer de kosten te dragen van een eigen ge meentereiniging. Er is berekend, dat we bij aanneming van B. em W.'s plannen f 5000 uitsparen, doch als men de vrij komende school en onderwijzerswoning meerekent (deze zullen voor een dagnor maalschool kunnen dienen) dan kom ik tot een bedrag van f 6120. Doch al was. het maar f4000 dan was het nóg de moeite. Men heeft in ingezonden stukken ge tracht B. en W. schrik aan te jagen, onder .vreemde opschriften, die maar Rei nigen kunnen lezen. Ik meen nog al eens van gevoelen te moeten verschillen met B. en W., doch thans breng ik hun hulde voor hun sympathieke voorstellen. B. en W. hebben getoond zelfstandig en on partijdig te willen optreden. Zij zul len zich nu niet laten bepraten. Wan neer hun voorstellen aangenomen wor den zullen de belangen van Goes, behar tigd .worden in meer dan 'één opzicht. De voorzitter deelde mede, dat de meening .van den heer Brants, niet altijd op de juiste wijze is weergegeven. In een telegram heeft de heer Brants nog ge protesteerd tegen een valsche voorstelling (van zaken door een raadslid in hét „Volks blad" betreffende het in geheime zitting behandelde. De burgemeester doet voorlezing van dit telegram. De heer Temper man zegt, dat het herhalings- en het handwerk ondenvijs slechts weinig leerlingen telt en Rat de ouders yan 'bewaarschoolleerlingen oiok tegen de bestaande combinatie zijn. Tegenover den heer Temperman houdt de heer v. d. Bout vol, dat Zierikzee krijgt één volksschool en een Mulo-school. De heer De Witt Hamer betoogt nog eens, dat het schoolverzuim op; school C irfinder zal worden en zegt, dat in de groote steden in gelijken geest als hier beslist is ten opzichte van het open haar onderwijs. De heer Kakebeeke protesteert er tegen, dat men den kroon zou zetten op verkeerde sociale verhoudingen. Spr. wil de minderwaardige kinderen juist te gemoet komen door kleine klassen. De heer Dekker betoogt, dat een on derwijzer, .wanneer hij' ambitie in zijn ,werk heeft, met een klas van 36 en 40 .kinderen beisli&t tot een groot succes kan komen. De beer Fransen van de Putte motiveert z'ijin stem vóór het voorstel van B. en W. Spr. vindt, dat het oordeel van deskundigen op prijs gesteld moet worden en dat de schoolautoriteiten aangewezen zijn, om deze zaak recht te zetten. De voorstellen zijn hem. bijzonder sympathiek. De ontredderde school C en de kwijnende meisjesschool dienen te verdwijnen, dan kan het openbaar onderwijl weer goed worden. Het eerste voorstel (fusie Van scholen B en C) wordt daarop met 7 tegen 6 stemmen aange nomen. Vóór de heeren v. d. Bout, de W,itt Hamer, Dekker, Donner, de Paauw, Fransen van de Putte en Pi laar. Tegen de heeren: Kakebeeke, Holl- mann, Temperman, v. d. LeeuW, yon Schmidt en Risch. Het tweede voorstel (uitbrei ding va,n school B metéén klas) wordt met 12 tegen 1 st. (die van dhr. Hollmann) aangenomen. De'heer Kakebeeke zal te zijher tijd met een voorstel komen tot vorming van 8-maandel. cursussen. De heer burgemeester, en de heeren de Witt Hamer en Donner hetoogen, dat dit punt thans niet behandeld kan wor den. Het derde v o or.s tel (op heff i ng meisjesschool en school A en vorming van een Mulo-s'choo 1) w o r d t met algemeene Stemmen a a n g e n o m e n. De Raad keurt goed, dat nog een postje van f145 op de begrooting ge bracht wordt, in verband met de verbou wing van het gasthuis. f De heer Kakebeeke krijgt de toe zegging, dat de klacht van den Goeschen Polder over waterverontreiniging door de stadsvuilnishoopen spoedig onderzócht zal worden. Te 10.15 uur wordt de vergadering: gesloten. Een zeer f alrijk publiek woonde deze Vergadering biji. Pasehen.- De Kerkvergadering van Nicea in 325 heeft de viering van het Chr. PaascMeest bepaald op den eersten Zondag na volle maan, volgende op de lente-dag-en-nacht evening, welke in een gewoon jaar op 21 Maart, en in een schrikkeljaar op 20 Maart geacht wordt in te vallen. Volgens deze bepaling kan dus 't Paaschfeest nooit Val len voor 22 Maart en ook nooit na 25! Aprildat is niet voor den Benedie- tus-, en niet na den Marcusdag (Non se quitur Marcum, nee swae cedit Benedio- tum). De vroegste Paschen viel op 23 Maart van het vorige jaar, de laatste Paschen zal' vallen op 25 April 1943, dus dertig jaar later. In 1915 zal het Paschen zijn op 4 April. Onze onzijdigheid. De Ministers van Buitemlandsche Zaken, van Justitie, van Marine, van Oorlog en. van Koloniën, daartoe door H. M. de Koningin gemachtigd, brengen in de Stct. ter kennis van een ieder die zulks aan gaat, dat de Nederlandsche regeering in den tiusschen de met Nederland bevriende mogendheden Postenrijk-Hongarije en Ser vië uitgebroken oorlog volstrekte onzij digheid zal in acht Inemen en dat ter hand having van die onzijdigheid de gebruike lijke bepalingen zijn vastgesteld. Nederland en de buitenland- sche toestand. Het Stbl. no. 331 bevat een Kon. be sluit van den 30sten Juli, tot oproeping) onder de wapenen van de tot de land weer behoorenden, die deel uitmaken van de landweer-grenswacht, de landweer- kustwacht en de landweer-bewakings-deta- ohementen. In verband met den internationalen politieken toestand, zijn in den afgeloopen' nacht de post- en telegraafkantoren inj het land geopend geweest. Met het oog op den ernstigen poli tieken toestand zijn alle verloven van de ambtenaren bij het hoofdbestuur der posi- terijen en Telegrafie ingetrokken. De amfi- naren mogen Den Haag niet verlaten. (Vad.) Bij de "directie "Ser Tramwegmaat- schappij ZutphenEmmerik is bericht ontvangen, dat van gisteravond 9 uur aï, do trams de Duitsche grens niet meerj Imochten pa^seeren. Bijgevolg heeft de di rectie den dienst op het traject 'sHee- renbergErfTmerik moeten staken. Do Nederlandsche regeering heeft op de Londensche graanmarkt 10 scheeps ladingen tarwe gekocht. Wegens het gevaar van donfiskeeren! van id e ladingen, indien na vertrek van' "de booten de oorlog mocht uitbreken, heeft de Steenkolen-Handelsvereeniging te Rot terdam gisteravond- de belading van roimi twintig in onze haven liggende stoom schepen stop gezet. (N. R. Crt.)' De pier te Seheveningen bezet. Gisterenavond arriveerden militairen uit Den Haag te Seheveningen om de Pier te doen ontruimen en te bezetten. Na een conferentie der directie met den Mi nister va,n Oorlog evenwel werd dezJe maatregel opgeschort tot 10 uur des) avonds. Toen moest het publiek het café en de pier veria,ten. Ook aan het hotel personeel werd het verdep verblijf vety h'oden. Een detachement grenadiers, onder com mando van den Ie- luitenant Sohaepman,; ïnagi er 'toen bezit van. De militairen mogen ze niet verlaten; het café is in gericht als verblijfplaats. Er zijln verder maatregelen genomen om zooi noodig1 de heele pier in de lucht te laten vliegen,, daar men vreest, 'dat ze een geschikte' landingsplaats vormt voor den vijand. (Maasbode.) Middelburg. Bij1 de gisteren alhier van- weg© de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in de Abdij] ge houden ringrijderij, welke door ongeveer 350 betalende bezoekers, w'erd bijgewoond, werden de 15 prijzen in de volgende volg orde behaald: J. K. Mesu 15 ringten, H. Van Waarde 11, C. van Leerdam: 8, P. de Pagter 7, Iz,. den Hollander 7, P. Pleijte 6, Corn, van Leerdam 6, Ci. Reijn- hout 6, C. Kleijinepier 6, P. Kasse 6, L. Joosse 6, S. Janse 6, A. de Kraker 5, C. Baas: 5, J. P. Iieijnhoul; 5. De rij ders mei gelijke aantallen punten hadden! eerst gekampt. Behalve Kleijhepier, die te Middelburg woont, wonen alle prijsl- winners te Nieuwland. De potlepel werd1 gewonnen door Casper van Leerdam. De heer D. J. van der Horst Serlé deelde de prijzen uit en hield daarbij een toe spraak waarbij hij dank bracht aan H. M. de Koningin die voor deze en de vol gende rijderijén een zilveren wisselbeker aanbood. De rijders hieven een driewerf hoera voor H. M. aan. Ook wees de héér Serlé op het hooge aantal punten door den eersten prijswinner behaald en ook hij; werd evenals „Piet" de baanwachter en zijn knecht „Kees" en ook den win ner van den potlepel gejopt. Gisteren kwamen ook hier tal van inleggers Hun gelden uit de Postspaar bank terug vragen. Nieuwdorp. Gisteren had het l-jarig izoontja van N. S. het ongeluk een emmer kokend water omver te trekken, en kreeg daarvan een gedeelte over het lichaam, zoodat het onderlijf ernstig ge wond werd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 5