Binnenland. Uit de Provincie. land voortging. Bij ontvangst van dit be- een dergelijk oogenblik het gordijn om hoog gaat en blijkt van welken omvang de militaire toebereidselen van Rusland zijn, dan moet worden aangenomen, dat Rusland, bepaalde bedoelingen heeft, te meer daar Oostenrijk geen enkel man over de Russische grens heeft gezonden en Rusland noch door Oostenrijk, noch door Duitschland wordt bedreigd. Wij weten, dat ook Frankrijk in alle stilte militaire toebereidselen maakt. Het tracht ze te verbolgen, ze zijn echter toch te bemer ken. Duitschland heeft nog niet besloten tot mobilisatie, do vraag is echter, hoe lang wij nog werkloos kunnen blijven bij de militaire bedrijvigheid van anderen. Zoo het bericht van de keizerlijke oekase omtrent de mobiliseering wordt beves tigd, dan zijn de militaire maatregelen van Rusland van dien aard, dat zij onver mijdelijk tegenmaatregelen van Duitsche zijde moeten uitlokken. De oekase is een uitdaging, die te erger uitwerking zal heb ben, nu zij wordt uitgevaardigd op een oogenblik, dat de Duitsche diplomatie te Petersburg bijzondere pogingen in het werk stelt om een vreedzame oplossing mogelijk te maken. De verantwoordelijk heid voor deze verergering van den toe stand valt op Rusland. Door een mobi liseering van Duitschland zou het oor logsgevaar buitengewoon groot worden, ofschoon het denkbaar is, dat ook dan nog pogingen in het werk gesteld kunnen worden om het ergste te voorkomen." Wij voegen hier echter bij, dat wij aan deze mededeelingen niet veel waarde héchten. Immers men weet in Duitschland dat voor een Europeeschen oorlog eigenlijk niemand klaar is. En het heeft er al den schijn van, dat Duitschland, zoo hef lal niet de tegenwoordige crisis heeft uit gelokt, deze toch niet ongaarne ziet, omdat op het oogenblik de militaire organisatie in Rusland die eerst over een tiental jaren voltooid kan zijn nog nauwe lijks is begonnen en Frankrijk blijkbaar nog niet voor den oorlog gereed is, iets, wat niet zonder leedvermaak, naar het Schijnt, door Duitschland zal worden ge constateerd. Stem uit Bulgarije. Van leedvermaak gesproken, die is in Bulgarije niet, al had men er aanleiding toe kunnen vinden in de jongste geschie denis. Het te Sofia verschijnende blad „Volia" schrijft: „Wij, die door de Servische trouweloos heid ten diepste zijn getroffen, gevoelen geen leedvermaak. Wat thans plaats heeft, vormt de derde phase van den Balkan oorlog. De moreele verantwoordelijkheid hiervoor valt geheel op Servië, want deze phase was niet op zoo verschrikkelijke wijze tot uitdrukking gekomen, wanneer Servië niet geweigerd had het Servisch- Bulgaarsch bondsverdrag uit te voeren. Het is de plicht der Regeering om waak zaam en bereid te zijn tot de verdediging der uitsluitende belangen van Bulgarije." Te Londen. En hoe staat Engeland er voor? Het laatste bericht luidt, dat de amen- dementswet, die gisteren behandeld moest worden en bedoelt om de .zelfregeering van Ierland niet te doen gelden voor Ul ster, is verdaagd na een ernstige mede- deeling van Asquith, waarin deze nadruk kelijk verklaarde, dat, gezien den onge- eivenaarden ernst van den toestand, 't le vensbelang van Groot-Brittannië gebood te spreken en te handelen met het gezag eener onverdeelde natie. In antwoord op een vraag betreffende den internationalen toestand verklaarde Grey, de Minister van Buitenlandsche Za ken „Ik betreur het. dat ik niet kan izeggen, dat de toestand minder ernstig is dan gisteren. De feitelijke toestand is vrij wel dezelfde. Oostenrijk heeft den oorlog tegen Servië begonnen, Rusland heeft een gedeeltelijke mobilisatie gelast. Zoover als we uit onze inlichtingen kunnen op maken heeft dit tot dusver niet tot eeni- gen overeenkomstigen maatregel van an dere Mogendheden geleid. Wij trachten bij voortduring het eene groote doel be houd van den Europeeschen vrede te bereiken, en met het oog hierop blijven wij in nauwe voeling met de andere Mogendheden. Ik ben verheugd te zeggen, dat wij met aldus voeling te houden, tot dusver geen moeilijkheden met andere Mo gendheden hebben ondervonden". De krijgsverrichtingen. Men meldt uit Weenen: Zooals in den tègenwoórdigen stand van zaken is te verwachten, bepalen de krijgsverrichtingen zich tot dusver tot onbeduidende scher mutselingen tusschen patrouilles langs de oevers der grensrivieren, welke geen noe menswaardige verliezen ten gevolge heb ben. Van eenigszins ernstiger karakter was slechts het gevecht bij de brug van Sem- iin in den nacht van Dinsdag op Woens dag. De pogingen der Serviërs om het vernielingswerk te voltooien, werden door de Oostenrijkse he voorposten verijdeld. Bij Progrow aan de Sau leed het plan van een 60 man tellende ongeregelde ben de Serviërs, om de rivier over te trekken, schipbreuk op de waakzaamheid der Oos- tenrijksche voorposten. Het gelukte aan de artillerie, die aan den oever tegenover Velko en Gradiste is opgesteld, om twee stoombooten, die be mand en uitgerust werden, onder vuur te nemen en te vernielen. België en de Maasbruggen. Er is bevél gegeven om de reserve-of ficieren van de derde én de vijfde leger divisie onder de wapenen te roepen Door de krijgsgenie wordt sedert eenige de bevolking van Luik met belangstelling dagen, aldus meldt het Rrusselsch „N. v. d. D.", een werk verricht, dat door gevolgd wordt. In de pijlers der brug gen over de Maas worden, 1 meter 50 boven het watervlak, mijngaten geboord om de bruggen, in geval van een vreem den inval, onmiddellijk te kunnen doen springen. Aan de brug van Val-Benoiti waar de Duitsche treinen over rijden, is het werk reeds geëindigd. De bruggen die in de laatste tijden aangelegd wer den, zooals die van Hermalle sous-Argen- teau, zijn reeds van den bouw af voor zien van dergelijke mijnkamers. In Zuid-Afrika. Reuter verneemt, dat ten gevolge van de Europeeschc crisis de manoeuvres in Transvaal zijn afgelast. Alle imperiale troe pen keeren naar hun posten terug. Ook elders in Zuid-Afrika worden speciale voorzorgen genomen. Rijkspostspaarbank. De directeur der Rijkspostspaarbank schrijft ons: Uit de talrijke aanvragen om terugbe taling, welke dezer dagen plaats hebben, is het den Directeur der Rijkspostspaar bank gebleken, dat bij sommige inleggers door de oorlogsberichten ongerustheid ge wekt is over de veiligheid hunner spaar gelden. Door hem wordt er daarom op gewe zen dat voor die ongerustheid geen enkele grond bestaat. Im mers de Staat der Nederlanden waarborgt zonder eenig voorbehoud aan de inleggers de teruggaaf hunner inlagen en de betaling der verschuldigde renten. Wat er ook gebeure, d i t staat dus vast, dat de inleggers kapitaal en rente zullen te rug ontvangen. De gelden, die de inleggers terughalen en onder eigen bewaring nemen, kunnen door verschillende omstandigheden als oneerlijkheid, brand enz. verloren gaan, doch wat bij de Rijkspostspaarbank is ondergebracht bi ij ft ten allen tijde hun eigendom, zij kunnen het niet verliezen. Houders van Staatsschuldboekjes wor den er op gewezen, dat de Staat de vol ledige nakoming waarborgt van de ver plichtingen, welke aan de Spaarbank te genover hen zijn opgelegd. De Directeur der Rijkspostspaarbank, RUSING. Middelburg. Gisteravond was ook hier de belangistelling bij het onder de wa penen komen der tot de kustwacht bëhoo- rende landweermannen zeer groot, inzon derheid aan het Station en bij de Noord- straat, die van de Markt tot het St. Jo- risstraatje door de politie was afgezet waren 'honderden personen, waaronder vele familieleden van de vertrekkenden aanwezig ,om afscheid te nemen. Jubilé „Hosanna". Goes. Heerlijke zomeravond, prachtige natuur, de eenig mooie tuin van de Soos, keurig versierd en verlicht, talrijke be langstellenden uit alle rangen en standen, aangename drukte, ongedwongen aan alle (opwinding gespeende stemming. Wisseling van handdrukjes en groeten, een „wèl gefeliciteerd" in 't voorbijgaan, prettig ge heel. 'Zoo was Donderdagavond reeds vóór het aanvangsuur de indruk. ,De echte feest stemming was er. En het middelpunt van alles was het jubileenende Muziekgezel schap, en van dit feestvierende corps de in dubbelen zin geluk te wenschen di recteur. Onder de vele opgekomenen trokken enkelen de aandacht^ wier verschijning op den feestavond ten zeerste op prijs gesteld werd, met name den grooten mu sicus Otto Lies, vriend van den directeur, en den ónder-directeur en den penning meester van de zustervereeniging „Eupho- nia", welke laatsten door hunne vereeren- de tegenwoordigheid de vriendschappelijke verhouding tusschen de muziekvereeni- gingen dezer stad vertolkten. Te 8 uur werd het officiëele deel van den feestavond ingezet .door de uit voering der Feestouverture, gecomponeerd door den directeur, den heer J. C. An derson „ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Hosanna"; een knappe com positie, flink doorgewerkt in alle par tijen, een waardige ouverture voor een feest zooals „Hosanna" vierde. Aan het eind was zeer fijn ingelascht het Koraal Nun danket alle Gott, dat fijn ge ïnstrumenteerd is en blijk gaf hoe groote Bach-vereerder de componist is. Ook de volgende nummers van het pro gramma werden onder groote stilte aan gehoord en met algemeen applaus beloond. Hierop werd gepauzeerd, en verspreidde de schare zich in den tuin om te ge- pieten van den aanblik der goed geslaagde illuminatie. De veelkleurige lampions, de door vetpotjes verlichte bloemperken, de versierde tent waarvoor in groote letters de Ti aam Hosanna prijkte, en in den vijver, hel verlicht, werd weerkaatst, alles te 2,amen werkte mede om de blijde stem ming er in te houden. Velen echter, die wisten dat de pauze verrassingen brengen zou, vereenigden zich in de zaal der Sociëteit, waar voor het podium met zijn achtergrond van groen de dames-leden van het Comité gezeten waren, de dames G. J. ten Kate, mevr. Van Asperen Ver- venne, mevr. Faberij de Jonge en mevr. Dronkers, die met mevr. De Beste (helaas ?vegens ziekte afwezig) een nieuw vaandel aan het gezelschap zouden aanbieden. Mejuffrouw Ten Cate betrad het podium en 'hield een korte toespraak, waarin zij namens het Comité „Hosanna" met zijn feest gelukwenschte, en in herinnering bracht den optocht door onze stad ge houden op 4 Sept. 1891 aan welken op tocht door ..Hosanna" als een schier on bekende werd deelgenomen; hoe dit aan leiding was geweest tot de aanbieding van het, nu «mde, vaandel. Maar, zoo ging de spieekster voort, de tijd veran dert en verslijt alles, dit ondervond ook het vaandel, en wij zeiden: „Hosanna" mocht, wel eens een nieuw hebben. Dank zij de' - medewerking van geefsters en gevers kan een nieuw vaandel bij deze worden aangeboden. Moge, zoo eindigt spreekster, „Hosanna" nog menigmaal on der dit door haar in eere te houden vaandel de feestvreugde komen verhoogen. (Applaus). Het vaandel, een prachtexemplaar van zijde en fluweel met goud omzoomd, en relief borduursel, draagt tot opschrift: Muziekgezelschap Hosa n n a, opgericht te Goes 1 Augustus 1889. (De onder streepte woorden in gothische letters. Het is geleverd door C. van Diemen te Dor drecht). De heer De Beste, voorzitter van „Ho sanna", tevens leider van den feestavond, sprak een hartelijk woord van dank tot het comité, inzonderheid tot de woord voerster van het comité, in wie hij, gelijk in 1889, de spil meende te herkennen, waarom de zaak heeft gedraaid. Toen, zoo merkt Spreker op, „Hosanna" in 1890 als onbekende, voor velen onbegeerde, haar eerste wankele schreden op den weg der muziek zette, behoorde er moed toe om hem een zoodanig geschenk te ver eeren. Doch de zinspreuk Hosanna (Geef heilheeft den dames zeker daartoe den moe>d gegeven, zoowel toen als thans. Mogen zij nog vele jaren bij onze optoch ten dit vaandel aan 't hoofd van ons corps zien prijkenEn nu is do eene dienst den anderen waard. „Hosanna" wenscht dit geschenk te aanvaarden onder aanbieding van een tegenhulde in den vorm eener mand met bloemen voor mej. ten Cate (Applaus). De bloemenhulde bestond uit gladiolus sen, dahlia's, flocks en rozen. Ds. Steinz trad hierna op om namens het Hoofdbestuur van het Zuider Zen- dingsfeest bestuur en leden van „Hosan na" hartelijk geluk te wenschen. Het Zui- der-Zendingsfeest en „Hosanna" waren jarenlang reeds door banden van vriend schap verbonden.- In den gelukwensch klinkt dan ook een toon door van har- telijken dank voor wat „Hosanna" zoo telkens weer voor het Zuider Zendings- feest heeft willen zijn en doen. „Hosanna" bracht steeds de rechte feeststemming in de bosschen rondom Breda. Het Zuider- Zendingsfeest hoopt „Hosanna" nog dik wijls in zijn midden te zien, om op te luisteren, maar bovenal, immers naar uw innigst bedoelen, mede te werken aan de verhooging der eere Gods. Het is heden, zoo gaat Spr. Voort, een belangrijke avond. Dit heeft uw bekwame directeur niet het minst getoond te gevoelen door zijn schoone ouverture, en door de inlassching van het „Dankt, dankt nu allen God", hetwelk zoo juist vertolkt, wat in zijn hart en in dat der leden van H. leeft. Gij hebt ons zoo dikwijls in dezen mooien tuin met uwe muziek verkwikt, en wij hebben geluisterd met belangstelling. Wilt nog menigmaal ons gehoor stroelen, ons hart verblijden, ons. oproepen ter ver heerlijking van 'sHeeren Naam. Spr. releveert het zoo even gespeelde no. 4 van liet programma: Vertellin gen van mijn grootvader (Fantasie van Douterie). Hoe juist, zegt spr., vertolktet gij het gezellige gekeuvel van den groot vader, omringd door zij!n kleinkinderen; het ,was ons als hoorden wij die trippe lende voetjes, als zagen wij die familie zitten rondom den gezelligen haard, ter wijl de oude man vertelde. Gij lieden, kunt ook vertellen. Vertellen van strijd, maar ook van overwinning. Hosanna! De meer letterlijke beteekenis isHoor toch! Merk toch op! Dit roept „Hosanna" dpor haar spel nog vaak ons toe, opdat wij de aandacht gespannen houden op de beteekenis der heerlijkheid Gods. Groeie en bloeie dit gezelschap. Zij het een (sieraad onder zijde broederen, blijve zijn doel gericht op de heerlijkheid Gods. (Applaus). De voorzitter dankt voor deze wenschen en geeft de verzekering, dat „Hosanna" steeds op hoogen prijs stelt de eer mede werker van het hoofdbestuur op de Zuider Zendingsfeesten te mogen zijln. Daarna wenscht de heer H. Janse Bzn. namens de Regelingscommissie voor de 'Zomerfeesten der Chr. J. V. en Z.- en N.- Beveland „Hosanna" geluk. Herinnert er aan, dat „Hosanna" uit de Chr. Jongel. vereeniging Openb. 3: lib is voortgekomen ten daarom bij de jongelingschap geliefd wordt. Spr. dankt „Hosanna" voor de een lang leve „Hosanna", zijn directeur geschonken medewerking van „Hosanna" op de Zomerfeesten, en biedt namens eerstgenoemde Commissie ter aanhechting aan zijn tweede vaandel, gelijk eenmaal aan zijin eerste de eerste medaille, met een lang leve „Hossanna", zijn directeur en bestuur. (Applaus). Ook deze speech werd door den voor zitter met een woord van dank beant woord. De medaille is een verguld zilveren, geleverd door den heer M. Arnoldi te Goes; aan de eene zijde prijkt: Hulde aan „Hosanna" bij zijn jubileum door de Regelingsoommissie der Zomerfeesten van de Christelijke Jongel ingsvercenig ngen op Zuid- en Noord-Beveland. Goes 1 Augus tus 1914. Aan de andere zijde de attri buten van de Muziek. De voorzitter deelt alsnu mede, dat van Burgemeester en Wethouders bericht van verhindering is ingekomen, wegens een gemeenteraadsvergadering. En dat een gift is ingekomen van den kertoeraad der Chr.-Evangelische Gemeente voor de ver eeniging skas. Spr. bedankt genoemden ker- keraad voor deze gift en deelt tevens mede dat al de feestelijkheden van dezen avond uit de privé-kas der leden zjjn betaald, zoadat de verenigingskas hierbij geen schade lijdt. -Spr. dankt ook de be gunstigsters en begunstigers voor hun steun en beveelt het gezelschap verder in de gunst aan, want is er een gezelschap dat geld kost, dan is het een muziekge zelschap, met zijn dure 'instrumenten. „Ho sanna" heeft er van deze, die zoo oud zijn als het gezelschap, doch niet in een jubileum-toestand verkecren. Niet minder dank brengt „Hosanna" aan 'het bestuur van de Sociëteit V. O. V. voor het steeds, en ook nu weer, gratis gebruik van den |tuin en van deze zaal. Vooral brengt spr. den dank van alle leden aan den directeur, die sinds zeven jaar de bezielende leiding geeft bij de studiën en de uitvoeringen; die ons nu verraste met een feest-ouverture, de uit voering waarvan te beoordeelen hij maar aan den directeur zal overlaten, doch uit welke ouverture een hart spreekt, dat meeleeft met onze vereeniging. De ver houding tusschen den directeur en het bestuur en de leden en de commissie van advies is uitstekend. Spr. wenscht den directeur' geluk, ook wijl deze een gewichtigen stap gaat doen (Gelach) doch niet als bruidegom wil spr. hem kronen, doch als musicus, die de vereeniging lief heeft en haar deze Ipuverture schonk. Moge onder zijn leiding „Hosanna" deze ouver ture nog menigmaal uitvoeren. Onder daverend applaus biedt, hierop de voorzitter den directeur een lauwer krans aan, welke deken met een woord van hartelijken dank in ontvangst neemt. Het overige gedeelte van den avond wordt verder op aangename wijze door gebracht. Het slot van het programma wordt behoudens een enkel nummer, dat om des tijds wil achterwege bleef, op nardienstehjke wijze afg nverkt. „Hosanna" mag met dankbaren trots op dezen feestavond terugzien. Het heeft zich opnieuw een eereplaats veroverd in de harten. Blijve dit zoo, en toone menigeen zijner begunstigers klit ook op andere avonden wanneer „Hosanna" uitvoeringen geeft, door niet altijd zijn kinderen of zijn keu kenmeisje tte zenden, doch zelf tegenwoor dig te zijn. Wij heriimeren, dat Maandag a.s„ verjaardag der Koningin-Moeder, „Ho sanna" te 5 uur een muzikale wandeling door de stad hoopt te maken, en des avonds in de tent op de Groote Markt een concert zal geven, natuurlijk bij gun stig weder. De heer directeur van het telegraaf kantoor alhier deelde mede, dat alle tele graafkantoren in Nederland tot nader order dag en nacht geopend moeten zijn Besmettelijk ziekten. In de week Van 22 tot en met 28 Juli kwamen ter kennis van den oentr. gezondheids raad uit Zeeland 2 gevallen van roodvonk te iHontenisse, 1 geval dier ziekte te Wol- fertsdijk lefn 1 geval van diphteritis te Serooskerke (Schouwen). Schore. Verslag van de heden gehou den openbare vergadering van den raad dezer gemeente, aanwezig alle leden; de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: Bericht van Ged. Staten dat door Z.Ex. den minister van Binnenlandsche Zaken, op last van B. M. de Koningin, het door B. en W. vast gestelde reglement voor burgerlijk armbe stuur, was goedgekeurd. Dat kas en boe ken bij den gemeenteontvanger waren op genomen; in kas was f 1025.061/2. Bericht, dat afwijzend was beschikt op het verzoek om subsidie uit de pro vinciale kas voor wegsverbetering. Een verzoek van het kerkbestuur der Ned. Herv. kerk om gedurende den opbouw der nieuwe kerk aebruik te mogen maken van de oude school voor het houden van godsdienstoefeningen, werd ingewil ligd eveneens werd toegestaan om de nieuw te bouwen kerk tegen den toren te bouwen. Dhr. Verhaagen vermeende, dat het kerkbestuur zulks niet behoefde te vra gen, want dat volgens kadastrale kaart en bestaande registers den toren het eigen dom 'der kerk is. De voorzitter beaamde, dat de gemeente geen enkel eigendoms bewijs heeft, doch uit het jaren lange gebruik mak^n van den toren en het op kosten der gemeente repareeren van den toren kon worden afgeleid dat de toren gemeente eigendom is. Dhr. P. Sterk had met het oog op zijn hoogen ouderdom verzocht niet meer voor een herbenoeming als zetter in aanmer king te komen en tevens verzocht ont slag als schatter van drank localen. Dit laatste werd eervol verleend. Als zetter werd herbenoemd dhr. M. Karelse met 8 stemmen en als diens plaatsvervanger dhr. W. in 't Anker. Benoemd werd in plaats van 'den heer P. Sterk deiheer W. Sterk, bouwkundige, en als diens plaatsvervanger dhr. A. Rruinshoofd. Het le suppletoir kohier H.O. werd vast gesteld op f333.65V2 niet 11 aanslagen. Een reclame tegen den H.O. van dhr. J. Luijk werd aangehouden. Aan dhr. J. Mie ras werd ontheffing verleend van School geldbetaling wegens onvermogen, terwijl aan C. Potter ontheffing werd verleend wegens het verlaten der school van zijn pupil. B. en W. stellen den raad voor om van de nog voorradige macadam 75 M3 te brengen op den Zouteweg. De heer Verhaagen stelt voor om bij die 75 M3 nog op den weg te brengen 100 M3 bazaJtsJag; dan zal daar een h!ij vi nde verbetering komen, mits behoorlijk de hand gehouden wordt aan onderhoud. Voor die 100 M3 te vragen aan de pro vincie een renteloos voorschot van f 600 af te betalen in 6 jaren. Met algemeene stemmen wordt alzoo besloten. Een verzoek Gymnastiek vereeniging om van de open speelplaats der openbare school gebruik te mogen maken om hare oeteningen te houden woidt ingewilligd. Bij de rondvraag steil dhr. Verhaagen voor zoo spoedig mogelijk den pensioen grondslag vast te stellen voor de gemeente ambtenaren. De voorzitter zegt, dat zulks reeds is geschied, waarop' de heer Ver haagen zegt: Toch niet door den ge meenteraad. De voorzitter houdt vol van wel, waarom al de notulen worden na gegaan en blijkt dat zulks nog niet ge schied is. De voorzitter zegt toe zoo spoe dig mogelijk een voorstel te zullen doen. De heer Verhaagen zegt verder dat hij vernomen heeft, dal de gemeente-opzich ter, die met ingang van 1 Februari 1.1. benoemd iss tot heden no'g geen schrif telijke aanstelling heeft ontvangen en dringt aan op* spoedige afgifte daarvan. De voorzitter zegt dit toe. Verder brengt spreker ter tafel eenige onregelmatighe den die gepleegd worden bij het on derwijs door 'den tijdelijk benoemden on derwijzer Nooni. Spr. noemt enkele teiten en vraagt ot' B. en W. zulks bekend is en zoo ja of zij dan maatregelen zullen nemen om daaraan paal en perk te stellen. De voorzitter zegt, dat hem bij ge ruchte zulks is ter oore gekomen maar lang niet gelijk liet hier wordt medege deeld. De voorzitter stelde voor dhr. Noom na afloop der vergadering even uit 1e noodigen ter vergadering te komen, 't geen werd goedgevonden, doch algemeen keur de men zijn algeheel verbod van het ge bruik der privaten, waarover het hoofd zakelijk liep, sterk af, en ook het op- podtsen van de ïiets en boodschappen doen tijdens de lesuren. Uhr. Verhaagen vroeg nog eenige inlich tingen aangaande de gaslevering. Daarna sluiting. Kruiningen. Ten getale van 14 leerlin gen maakten Donderdag de jongedames- leden van den Kruiningschen landbouw- pursus onder geleide van haar onderwij zers de H. H. Verhaage, v. Weele en Mej. van Pro;pyen een uitstapje naar den moes tuin en de veiling te Bergen op Zoom. 's Avonds om 7 uur kwam men in wel stand terug. Biezelinge. Door den heer J. Dekker, brievengaarder te Biezelinge, is tegen 1 October a.s. eervol ontslag u t den dienst der Posterijen gevraagd. Kapelle. Gisteravond kwam de land- bouwvereeniging V.J.O.S. in vergadering bijeen. Besproken werd o.m. het oprich ten van een cursus in landhuishoud kunde. Door het Rijk zal subsidie wor den verleend, wanneer twaalf dames wen schen deel te nemen aan zuik een cur sus. De vereeniging heeft op zich geno men voor geschikte localiteit te zorgen. Wolfertsdijk.ln de Woensdag gehouden vergadering van den raad werd de ge meente-rekening .over 1913 aangeboden, welke aanwees in ontvangsten een bedrag f 37588.50. en uitgaven een bedrag van f36213.50, alzoo sluitende met een batig saldo van f 1375.Eveneens werd de rekening over 1913 van het Buig. Arm bestuur overgelegd sluitende in ontvang op f4613.575 en in uitgaaf op f3681.21, met een voordeelig slot van f932.363; de begrooting voor 1915 van dat college met in pntvangsten en „uitgaven op een bedrag van f 4975.093. Al deze stukken Worden gesteld in handeji, van een com missie van onderzoek, bestaande uit de heeren Zuijdweg, Lindenbergh en Van NieuWenhuij-ze. Op de voordracht voor zetter der 's Rijks directe belastingen wor den geplaatst de heeren P. Koeman no. 1 P. den Herder Inlo. 2 (beiden aftredend), F. iVerburg als no. 3 en J. L. Goetheer als no. 4. De raad verklaart zich niet bereid toe te treden tot de op 'te richten Ver eeniging van Ned. Gemeenten (met mindei dan 10.000 zielen), i# den trant der reeds bestaande Vereeniging van groote ge meenten. Terneuzen. De gemeenteraad heeft gis teren vergaderd wegens de minder gun stige tinancieele oms'andijhoden van den gemeenteontvanger, den heer J. A. Klaa- sen, die geschorst is. De geschorste is ook correspondent van de Nederlandsche Bank en ontvanger-griffier van polders. Hij deed uitgebreide kassierszaken. Naar verluidt, moeten zijn publieke kassen in orde zrjn. Door deze moeilijkheden zullen waar schijnlijk vele particulieren getroffen wor den. (Vad.) Tholen. Door de Thoolsche oesterkwee- kers is een adres aan den minister van financiën gezonden, waarin onder de aan dacht Van den minister wordt gebracht: dat het afvalwater der suikerfabrieken te Bergen op Zoom en het rioolwater dier gemeente het Scheldewater sterk veront reinigen; dat het enorme aantal oesters dat in de Oosterschelde ligt, gevaar loopt door die verontreiniging besmet te wor den dat de vloed dat verontreinigde wafer voert naar Tholen; dat de kostbare oester putten aldaar voortdurend met besmet ting bedreigd en daardoor Waardeloos kun nen .wordendat de oesterputten te Bergen op Zoom reeds onbruikbaar verklaard zijndat de verontreiniging van het Schel dewater een gevaar oplevert ook voor lerseke en de geheele industrie; dat het gevaar kan worden afgewend door het leggen van een afvoerbuis van Bergen op Zoom naar de Westerschelde „waarom adressanten den Minister beleefd ver zo»-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2