I\o. 353 Woensdag 39 Juli 1914 38e Jaargang Buitenland. Oostenrijksch Servische Oorlog. Binnenland. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. Losse nummers ƒ1.25 0.05 Oorlog. Zoo zal dan de Balkan opnieuw het tooneel van den oorlog worden. Bas is, dank zij de onrechtvaardige in menging der groote mogendheden de zesschaar de oorlogsfakkel gehluscht, en de moorddadige Turk in zijn onge- rechtig bezit bevestigd, of weer gaat een van het zestal op een der kleine Bal- kanstaten los, om in rechtmatigen toorn gerechte wrake te eischen voor onschul dig vergoten vorstenbloed en waarborg voor verbeterde verhoudingen. Het groote Oostenrijk heeft het kleine Servië den oorlog verklaard. Het 'is niét denkbaar dat Oostenrijk, alvorens tot dezen stap over te gaan, zijn bondgenooten uit de Triple Alliantie Duitschland en Italië niet eerst zou hebben geraadpleegd. Het antwoord van de Duitsche regeering aan de Engelsche inzake scheidsrechtelijke tusschenkomst doet het wèl vermoeden. Oostenrijk verkeert trouwens in een moeilijke, schier onhoudbare positie. Hij heeft het hard te stellen met de Slavi sche machten, die in eigen land hem bedreigen; en kan op den duur niet dul den dat van uit den Balkan dat Slavisch verzet tegen zijn binnenlandsch bestuur wordt gesteund. Er 'is dan ook na den moord op den troonopvolger wel ietwat recht te zétten. 'Maar, maarmoest dat nu door middel van oorlog gebeuren? Moeten daar voor duizenden jeugdige menschenlevens wederzijds worden opgeofferd? Speelt hier weer niet de oude expansie politiek, ook door Oostenrijk jarenlang gedreven, dit land parten? Wat zal de Triple Entente doen? Dit bedrijf stuiten? En zoo de Triple Allian tie tegen zich in het harnas jagen Een Europeeschen oorlog provoceeren? Een oorlog te land waarin Rusland met Tur kije ter eener, Frankrijk ter andere zijde Duitschland en Oostenrijk trachten te ver pletteren, een oorlog ter zee, waarhij Enge- lands reuzenvloot, de Duitsche vernielt? Oostenrijk krijgt zijn trekken thuis. Hij heeft Bosnië en Herzegowina geroofd. De overige, mogendheden zullen niet dulden dat hij ook Servië inpalmt. Een groote oorlog schijnt derhalve onvermijdelijkten zij, wat God geve, Engeland en Rusland tujsschenbeiden komen, en een vredelie vende oplossing aan de hand doen. Waartoe anders heeft Europa in Den Haag zijn vredespaleis f Ee telegrammen van gistermiddag luid den weer ongunstiger dan 'n 24 uur ge leden. Berichten als het overschrijden door de Oostenrijksche troepen van de Hongaarsch- Servische grens en optrekken tegen Mitro- vitza, gaven niet veel moed op een goe den uitslag der diplomatieke onderhan delingen. Zelfs liep reeds het gerucht, dat de Oostenrijkers gistermorgen in de vroegte Belgrado bezet hadden. Al moeten dergelijke berichten, en voor al geruchten, onder het grootste voorbe houd aangenomen worden, toch zijn ze kenmerkend voor de heerschende stem ming. Gisteravond bereikte ons dan ook reeds het bericht, dat Oostenrijk aan Servië offi cieel den oorlog verklaard heeft. De beslissing is dus gevallen. Wellicht ten koste van den vrede in heel Europa.. Oostenrijk-Hongarije wil dat er bloed vloeie, in de eerste plaats om den dood van den kroonprins te wreken, last not least, om iedere anti-Oostenrijksche bewe ging in Servië en Bosnië eens voor al- -tijd den kop in te drukken. Hoe de nota van Servië ook geweest moge zijn er is alle reden om aan te nemen, dat het zooals uit de gisteren gepubliceerde verklaring blijkt, een zleer loyale houding tegenover Oostenrijk heeft aangenomen de daad van Oostenrijk- Hongarije moet ongetwijfeld als een on verantwoordelijke en voorbarige handeling beschouwd worden. Ongetwijfeld zal het zieh door de houding van Servië in de laatste maanden zeer geprikkeld gevoe len, de steeds toenemende spanning was er het bewijs van, doch men heeft zeer 'Zeker niet den indruk, dat langs diploma- tieken weg niets meer te bereiken valt, en dat alle bemiddelingsvoorstellen be proefd zijn. Men wil bloed zién. De toestand is inderdaad hoogst kri tiek. Zelfs na het bericht van de offi- ciëele oorlogsverklaring is de toestand niet te overzien én zijn de gevolgen niet te berekenen. Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Na den Fransch-Duitschen oorlog van 18701871 heeft men een dergelijke span ning niet Jmleefd. Ziehier de tekst van de oorlogsver klaring, dat bloedige document: „Daar de koninklijke Servische regee ring niet op een voldoende wijze heeft geantwoord op de nota, welke haar den 23sten Juli 1914 door den Oostenrijk- Hongaarschen gezant werd overhandigd, ziet Oostenrijk-Hongarije zich voor de noodzakelijkheid geplaatst zelf voor de handhaving van zijn rechten en belangen zorg te dragen en daartoe een beroep op de wapenen te doen. Oostenrijk-Hongarije zal zich van af dit oogenblik [gedragen als te zijn in staat van oorlog met Servië Het internationale bureau voor den vre de heeft een protest uitgevaardigd tegen de wij'ze waarop Oostenrijk is opgetre den, met minachting van de verplich tingen in Den Haag op zich genomen, om Vreedzame middelen te gebruiken tot op lossing van de conflicten met andere mo gendheden. Besloten werd het. algemeen congres, dat (Ln September e.k. te Wee tien ge houden zou worden, naar Pern te ver leggen. Volgens berichten uit Weenen heeft Oostenrijk-Hongerije ook aan Montenegro den oorlog verklaard. Een ander bericht uit Montenegro houdt in, dat de Montenegrijhsche jongelieden, die te Genève studeeren, bevel hebben, ontvangen naar hun vaderland terug te keeren, wijl het leger gemobiliseerd wordt. Wat doet Rusland? Tot nu toe ïs het nog geenszins met zekerheid bekend wat Rusland doen zal. Het blijft echter de vraag, of het in zijn houding van rustig toezien zal kunnen volharden. De met Servië bevriende oor logspartij in Rusland is sterk, en yrjj} vragen ons af of de regeering in St. Petersburg aan den drang zal kunnen weerstaan van deze partij en onzijdig zal kunnen blijven, wanneer de Servische le gers door de Oostenrijkers verslagen zijn. Wij hopen van wel en wenschen dat de Russen hun vriendschap aan Servië dan zullen betuigen door "langs diplomatieken weg 'tusschenbeide te komen en Servië na de eerste nederlagen tot toegeven it© bewegen. Dat was de beste oplossing. Zoekt de oorlogspartij in Rusland een anderen weg, dan is de ramp voor Euro pa niet te overzien. De wetenschap evenwel, dat Rusland Duitschland vreest, stelt eenigszins ge rust. De getroffen militaire maatregelen blij ven tot het einde van de crisis gehand haafd. Volgens te Parijs ontvangen be richten staan 14 Russische legerkorpsen aan de Oostenrijksche grens gereed om op het eerste teeken de grens over te rukken. De houding der Ba 1 kan-Sta.ten. LONDEN, 28 Juli (R. O.). Grieken land en Roemenië hebben te Sofia een Vriendschappelijken stap gedaan om te doen weten, dat zij geen enkele inbreuk op de beschikkingen van het verdrag ,van Boekarest zullen dulden. De stemming te Parijs. De toestand is zeer ernstig; hij wordt hier bijna als wanhopig beschouwd. Een Europeesch conflict scfyjnt onvermijde lijk. Frankrijk zal de volle verantwoorde lijkheid voor de gevolgen van zijn bond genootschappen aanvaarden De bladen verwijten op scherpe wijze Duitschland de bemiddeling', door Enge land voorgesteld, niet gesteund te heb ben, hoéwei men in politieke klingen' overtuigd blijft, dat de localisatie van den strijd onmogelijk was. De Temps" schrijft: Na. de besprekin gen op de Quai d' Orsay is de indruk dat Duitschland voortdurend zijn goeden wil betuigt, maar weigert te Weenen tus schenbeide te komen. In deze omstandig heden vraagt men zich af of het verlangt dat vijandelijkheden aan de onderhande lingen vooraf gaan. Geruchten willen, dat de mobilisatie van het Fransche leger aanstaande is. Relletjes te Parijs. De manifestaties, welke door de unie der syndicaten van het Seine-departement ten gunste van den vrede georganiseerd waren, veroorzaakten eenige schermutse lingen tusschen de politie en de hetoo- gers, die riepen: „Weg met den oorlog!" Eemge politieagenten werden gewond. Tal rijk© personen zijn in hechtenis genomen. De politieagenten hadden hun handen ,vol werk. Toen de manifestanten, ondanks herhaalde aanmaningen en dreigende waarschuwingen niet uiteen wilden gaan, zag de politie zich genoodzaakt charges uit te voeren. De politieagenten werden met het ge roep: „Moordenaars! Moordenaars'' ont vangen. Bij de bureaux van de „.Matin" de den zich heftige opstootjes voor. Het was daar een f&rmeele kloppartij. Er werden vuistslagen uitgedeeld, er werd met wan delstokken geslagen, alles onder een on beschrijfelijk geschreeuw en lawaai en een oogenblik vreesde men het ergste. De stedelijke wacht zette, de geweren schietvaaidig gehouden, de straten af. Ten gevolge van tegenbetoogingen werd het op sommige punten hoogst gevaarlijk voor de voorbijgangers. Het verkeer werd ten zeerste bemoei lijkt. Onder den helderen schijn der elec- risehe lampen bood het opgewonden en dreigend optreden der talrijke heethoof den een angstwekkend schouwspel. Toen de passies waren uitgelaaid keerde langzamerhand de kalmte terug, ofschoon de stemming toch nog dreigend bleef. Localisatie van den str ij d. Reuter seint uit Weenen aan de Maas bode: IN GOED INGELICHTE KRINGEN MEENT MEN DAT ER GEEN ENKELE REDEN IS OM AAN TE NEMEN, DAT HET CONFLICT NIET GELOCALISEERD ZAL BLIJVEN TOT EEN OORLOG TUS SCHEN OOSTENRIJK-HONGARIJE EN SERVIE. De houding van Duitschland. De Berlijnsche correspondent der „Köl- nische Zeitung" seinde: Men heeft hier het initiatief van sir Edward Grey met sympathie begroet, betwijfelt echter of een conferentie tusschen vier mogéndheden komst kan brengen. Voor het slagen Van een poging tot. bemiddeling acht men rechtstreeksche diplomatieke onderhan delingen doelmatiger. Als men dien weg mocht inslaan, zal Duitschland zijn me dewerking verleenen. Het bureau Hirsch beweerde, zooals we gisteravond reeds hebben gepubliceerd, of- iicieeL gemachtigd te zijn tot de verklaring, dat Duitschland het voorstel van En geland heeft afgewezen, aangezien de Duitsche diplomatie er de voorkeur aan geeft, de gebeurtenissen den vrijen loop te laten. Reuter kon daarentegen constateeren da.t bedoeld bureau van officieele zijde tot die verklaring niet is gemachtigd. Het telegrafisch verkeer tusschen Duitschland en Oostenrijk is zeer ver stoord. In Praag en omstreken is de prijs der levensmiddelen, in 't bijzonder van het meel, belangrijk géstegen. Gisteravond werden in Berlijn 28 so ciaal-democratische vergaderingen gehou den. De dagorde, luidde„Oorlog aan den oorlog!" Betoogers begonnen te roepen: „Weg met den oorlog!" Deze kreten werden echter spoedig over stemd door het „Leve Oostenrijk! Leve Duitschland!" dat het publiek langs den weg aanhief. De houding van den Tsaar. De twijfelachtige houding, die Rusland sinds het uitbreken, van het conflict tus schen Oostenrijk-Hongarije en Servië aan nam, moet volgens de „Times" van gis teren geenszins aan den invloed van den Tsaar te wijten zijn geweest. Deze toch schijnt zich veeleer voor een meer doortastend optreden te hebben uit gesproken. Naar het Engelsche blad meldt heeft hij in den staatsraad de volgende merk waardige woorden gesproken„Wij hebben thans 71/2 jaar 'lang alles maar verdra gen, thans heb ik ér genoeg van Daarop werd het hevel gegeven een deel van het leger Je mobiliseeren ien tegelijkertijd werd naar Berlijn de mede- deeling gezonden, dat In het geval, dat in Duitschland mobilisatiemaatregelen zouden worden getroffen, het heele Rus sische leger op oorlogsvoet zou worden gebracht. Wij geven dit bericht van de „Times" natuurlijk onder voorbehoud weer. De paniek te Belgrado. De paniek, die eergisteren in de Ser vische hoofdstad heerschte is onbeschrijfe lijk. Al het geld was naar het binnen land ..gebracht. Honderden vluchtelingen, Duitschers en Oostenrijkers kwamen te Semlin aan. Uit Semlin trokken Servische vluchte lingen naar Belgrado. De lange optochten van Servische mannen, vrouwen en kinde ren, die in hun armoedige plunje en met hun armzalige have bi| zich, op een reis gelegenheid (wachtten, boden een treurig schouwspel. Onder de Serviërs heerschte een zeer neerslachtige stemming. Belgrado was bijna geheel verlaten. Alle particuliere vervoermiddelen, waren door de militaire autoriteiten gerequirée(rd. Goederen- en levensmiddelenzendingen moesten dientengevolge blijven liggen. Velé inwoners Verkeerden in een kommervol len en gebrekkigen toestand. Zij, die door omstandigheden in tijde lijke geldverlegenheid verkeerden, zooais vrouwen, wier kostwinners huiten de stad verblijven, konden geen cent crediet meer krijgen. 1 De weinige vreemdelingen, die nog in de stad waren achtergebleven, weiden volkomen met rast gelaten. Iedereen had het te druk met voor zich zelf te zorgen. Tengevolge van geruchten over het aan staande binnenrukken der Oostenrijjksche troepen en een beschieting der stad, ont stond een geweldige opwinding. Op den Bogoj Slowo, 't staatsraadsge bouw, werd de witte vlag geheschen. Ook op andere gehouwen woei de witte vlag. Het zijn de vlaggen, die ten tijde van oorlog op de internationaal beschermde gebouwen geheschen worden. Er liepen geruchten, dat reeds meer1 dan een half millioen Oostenrijkers aan de Servische grens geconcentreerd waren. Frankrijk. Mevrouw Caillaux is vrijgesproken. Ondanks de oorlogsstemming, die de gansche beschaafde wereld in beroering brengt, en aller blikken op Europa's hooge politiek concentreert, is dit een feit van wel zoo groote beteekenis, dat de aandacht even van het strijdtooneel afgeleid wordt. We hebben het niet gehoopt, doch ge vreesd. i Frankrijk gaat z'n moreelen ondergang tegemoet. Ieder oogenblik komen ernsti ge gebeurtenissen ons aan deze ontzet tende waarheid herinneren, ons in de overtuiging 'sterkende, dat een volk bij enkel stof vergoding den moreelen onder gang 'niet vermag te ontloopen. De redacteur van de „Maasbode" te Parijs geeft als volgt zijn indrukken weer De beslissing is dan gevallen en wel in den zin, gelijk door de meesten werd verwacht, vooral na een beloop van het geding, waarvan de ontknoopping echter reeds van te voren vaststond. De „clan" van Caillaux heeft dus een volkomen overwinning behaald. Cail- laux's macht en invloed, zijne geldmacht vooral, zijn te sterk, dan dat hij hij1 die huidige alge mee ne ontreddering niet zou kunnen bereiken, wat hij wilde. Doch de jury dan? Het zou mij: niiet verwonderen, indien langs allerlei slink- sche wegen, de jury reeds van te voren zoodanig ware bewerkt, dat het resul taat der debatten reeds bij de opening van het proces vaststond. En ook wan neer dit niet het geval zou zijn hoe kan van deze mannen worden gevergd, dat zij: een strijd zouden voeren tegen eene persoonlijkheid als Caillaux? De vrees zal hun hebben geraden tot de groote lankmoedigheid, waarvan zjj bij hun uitspraak hebben doen blijken. Hadde men een ander resultaat willen bereiken, dan had moeten worden begon nen met het onschadelijk maken van Caillaux. Nu dit niet geschiedde, kwam. ons noodlottig partijsysteeni weer voor een nieuwe consequentie te staan. Met dat al, is het ontbreken van ieder vonnis een ernstig symptoom van de al- gemeene ontreddering. De indruk op de publieke opinie zal ongetwijfeld groot zijn, vooral hier te Parijs, waar Caillaux vol strekt niet bemind is, en waar het ge- zond verstand der menigte doet inzien, dat een rechtspraak, beheerscht door de schokken eener loutere machtspolitiek der partijen, tot den moreelen ondergang eener natie voeren kan. De procureur-generaal oordeelde, dat beklaagde, mevr. Caillaux, ongetwijfeld met voorbedachten rade gehandeld had. Hij verlangde schuldigverklaring van Imevr. Caillaux Militaire maatregelen. Een wetsontwerp is naar den Raad yan State gezonden, beoogende bekrach tiging van de maatregelen, genomen tot het langer bij het leger in dienst houden der militie welke op 1 Augustus a.s. zou worden ontslagen, dan wel zou overgaan naar ^l o Landweer, zoomede tot het in dienst houden van de Landweermanneny welke op denzelfden datum voorgoed zou den worden ontslagen. Het gerucht van een moge lijke mobilisatie, vindt verster king in het tot ons komende be- ri c h t, dat een b ij eenroeping der Staten-Generaal (krachtens art. 185 der Grondwet), eerstdaags tot de mogelijkheden behoort. (Msb ode.) De Staatscourant van gisterenavond bevat d® besluiten van den '27sten Juli tot schorsing van overgang naai' de land weer en ontslag uit den dienst bij de militie, en tot schorsing van ontslag van dienstplichtigen bij de landweer. Men meldt uit Tiel, d.d. gisteren, aan de „Msb.": Hedenmiddag ontving de aannemer, de heer A. Jonker, van het departement van Oorlog den last 0111 hedenmiddag om 3 uur gereed te zijn met 100 werklieden om het inundatie-kanaal alhier, dat de Waal en de Linge verbindt, (het einde der Hollandsche waterlinie) te openen ten einde het water op een zeker niveau te kunnen brengen-. Toen de heer Jonker de 100 personen bij elkaar had, ontving hij1 van het departement bevel het openen van het kanaal nog op te schorten en nadere bevelen af te wachten. Uit Utrecht wordt gemeld, dat van uit de geniekazerne aldaar eenige afdee- lingen militairen gezonden zijn naar stra tegische punten in ons land. Kustwacihts vertrokken naar Scheveningen, Hoek van Holland, enz.; telegrafisten naar de sper- forten, zooals te Pannerden, Westervooirt, Hoek van Holland en IJmuiden, terwijl pioniers, voorzien van springstoffen, naatj plaatsen zijn vertrokken waar groote spoorwegbruggen gelegen zijn. De pioniers bestemd voor Roermond Vertrokken ia auto's. Alle geniesoldaten kregen 'bevel de kazerne niet te verla ten. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld, dat de landweerdistrictscommandanten een waarschuwing ontvangen hebben voor de grenswachten te 's Hertogenbosoh en Nijmegen. De spoorbruggen te Heusden, Hedel en Ravenstein zijn door detache menten infanterie bezet, elk detachement tea- sterkte 'van 15 manschappen onder bevel van een officier. Men meldt uit Grave d.d. gisteren: De Gele Rijders uit Arnhem, die te ruggeroepen zijn, zijn gisterenmiddag bij Overasselt over de brug door de ponton niers gélegd, doorgetrokken naar him schietoefeningen in Oirschot. Hedenmor gen hebben de pontonniers bij Grave een brug geslagen, waarover de Gele Rijders: zullen terugtrekken. Te Roermond zijn de militairen in de kazerne geconsigneerd. De bruggen over de Maas te Roermond en Braggenum zijn bezet. Dit is ook het geval te Maas tricht en t© Venlo, waar de militairen in het 'tramstation zijn ondergebracht. De troepen, welke in de legerplaats van Harskamp schietoefeningen houden, zijn plotseling naar de garnizoenen terug geroepen De met verlof zijnde leerlingen van de Marine-machinistenschool zijn per draad naar Hellevoetsluis opgeroepen. De Amsterdamsche Ballast Maat schappij ontving eergistermiddag een ne- geeringstelegram met lastgeving onmiddel lijk drie harer groote sleephooten naar jNieuwediep te dirijgéeren. De kapiteins: zullen zich ter plaatse bij den comman dant van de landmacht hebben te mel den. Gevolg oorlogsstemming. Te Scheveningen doet zich de oorlogs stemming leelijk gevoelen. Sedert Zondag zijn er reeds vele buiteulandsche gasten uit hotels en pensions vroeger dan zij voornemens waren, naar hun vaderland teruggekeerd en nog altijd volgen er meer. Ook uit Katwijk aan Zee en uit Noord- Wijk zijn verscheidene badgasten, voor namelijk Duitschers en Oostenrijkers, Ver trokken. (N. R. Crt.j Prins Hendrik terug. Prins Hendrik is gisteren per „Zee land" te IJmuiden gearriveerd, en ver welkomd door H. M. de Koningin en de Prinses. Per auto ging het naar het sta tion, vanwaar de trein om 7 uur nam. naar de residentie vertrok. Opleiding Militi ei ader. Naar de „Avp." verneemt, bestaat het voornemen, de opleiding bij de korpsen, van het militie-kader te schorsen gedu rende den tijd, dat oudere lichtingen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn. De adspiranten der voorjaaxsploeg', die dan den rang- van korporaal beklee- den, zullen in dien rang dienst doen bij hun compagnie. Wordt deze regeling in gevoerd, dan zal de opleiding tot ander- officier met één maand worden verlengd en bevordering tot dien rang iiastede van omstreeks 1 October eerèt omstreeks 1 November van elk jaar geschieden. Commandant BuijZe. Naar de „Msb." verneemt, wordt de generaal-majoor P. D. Buijze, inspecteuX den infanterie, tegen 1 November as. bén noemd tot commandant van de gde di visie te Arnhem. i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1