F1 Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Zending. Wetenschap en Kunst. Geme Frankrijk. Voor het proces-Caillaux was de dag van. Zaterdag een zeer emotievolle dag. Een dag, die de Parijsche Justitia niet bepaald Cot eer strekt. De president van het Hof, de man. die als het ware de belichaming der [rechtsorde in het land is, heeft den naast -hem zittenden raadsheer, den heer d'Agou- iry, uitgedaagd tot een duel op den degen. 'De oorzaak was, dat, toen de presi dent de zitting wilde schorsen op een oogenblik, dat de discussies wat verward raakten en daardoor eenig gelach bij het publiek ontstond, de heer d'Agoury hem toefluisterde: „gij onteert ons!" In .raadkamer" werd toen de twist voortgezet en het scheen, dat de zaak was bijgelegd, nadat de heer d'Agoury had verklaard, dat zijn woorden scherper waren geweest dan hij bedoelde. Maar toen het incident in kleuren en geuren in de „Figaro" stond, en het dus publiek domein was geworden, volgde de uit daging. De zitting van Zaterdag bracht ook een zeer emotievol oogenblik door de voor lezing van twee brieven uit het befaamde dossier van mevr. Gueydan. De brieven waren door Caillaux aan zijn tegenwoor dige vtouw gericht, toen hij nog mef| mevrouw Gueydan gehuwd was, doch [reeds het voornemen had van deze te scheiden. 'Bij het begin der zitting verklaarde Chenu, dat de advocaten hebben besloten alle brieven in het debat te brengen. Labori zeide, dat hij er een gedeelte van zou voorlezen, om te bewijzen, dat zij, die beweerden, dat er onbehoorlijke dingen in die brieven staan, lasteraars zdjn. Hij las den langsten brief voor, ter wijl de beschuldigde snikkend poogde zich onder het schot van de bank te ver bergen. Ook de tweede brief werd door den beer Labori voorgelezen. Toen hij de le zing geëindigd had en nog oenige in lichtingen had gegeven, viel de beschul digde flauw, waarop de zitting geschorst werd. i Merkwaardig is het, wat de liberale en „neutrale" pers over Caillaux in ver band met deze correspondentie schrijft: Zoo vindt de Parijsche correspondent van het Handelsblad, „dat de brieven op zichzelf, afgezien van het feit, dat ze door een getrouwden man geschreven werden aan een ander dan de vrouw, met wie hij getrouwd was, al heel weinig tegen Caillaux en de toenmalige Hen- riette Rainouard pleiten." Zoo'n beetje in den trant van de Pa rijsche „Figaro", die in denzelfden geest enkele beschouwingen ten beste gaf. „Het is een soort van mengelmoes van politiek en liefde, aldus gaat de Parijsche Handelsblad-man verder, en Caillaux zet er, met zijn gewone dikdoenerij en zelf- opkammerij, in uiteen, eeuerzijds met wat voor occupaties hij zich bezighoudt, an derzijds waarom hij nog niet scheiden kan, enz. Nogmaals, gegeven nu eenmaal de verhouding die natuurlijk voor de beklaagde de voorlezing uiterst penibel maakte is er in deze brieven niets, dat tegen den schrijver of de geadres seerde pleit. Integendeel, zou ik haast zeggen." Zoo wordt hem de hand boven het hoofd gehouden en wordt hem de echt breuk tenslotte tot een verdienste gera kend. Alle blaam wordt uitgewischt. Het bedriegen van zijn eigen vtouw en het vernietigen van yeler levensgeluk wordt hem zelfs niet meer als een misdaad aangerekend. Inderdaad teekenend voor het leven in de hooge wereld van Parijs. En de buitenlandsche berichtgevers, blijkbaar daarin opgaande, brieven in Pa- rijschen trant alles over naar hun bladen. Vermoedelijk zijn deze wel iets braven dan hun 'sensatie-berichtgevers. Doch toonen zij dit dan! Albanië. Uit Albanië weinig nieuws. Eén ding staat vast, dat de toestand steeds kri- tieker wordt. Uit Durazzo wordt aan de „N. R- C." gemeld d.d. 25 Juli: Dagelijks vertrekken sterke af deelingen Mirdieten, terwijl andere hier aankomen. Gisteren en eergisteren zrjn meer dan 20 Turksche vrouwen uit Skoetari en Dul- cigno vertrokken. Hier loopt bet gerucht, dat de opstan delingen voorloopig geen aanval op Wa- lona zullen doen, maar naar de Mirdita zullen trekken om de Mirdieten die te Durazzo zijn, te dwingen naar hun land terug te keeren. Dagelijks worden hier diefstallen ge pleegd door de Mirdieten en Malissoren, hetgeen de onrust niet weinig verergert. De Epiroten zijn bij Lagorapos gele gerd zij; rukken niet verder. Blijkens een bericht van kolonel Phi lips bevinden de opstandelingen zich bij de rivier Mati en rukken zij op Alessio aan. Groote afdeeliDgen opstandelingen heb ben bij de Porta Romana sterke ver schansingen opgeworpen. De Koninklijke familie. De Koninklijke familie, die 1 Augustus van Het Loo op Soestdijk komt, ,ter vie ring van don verjaardag van de Koningin- Moeder, zal tot 15 Augustus in het lust slot aldaar verblijf houden. De Koningin-Moeder. Do Koningin-Moeder, vergezeld van ba ronesse van Ittersum en jhr. Tets, ver trok Zaterdagmorgen 10 uur per rijtuig naar Amersfoort om vandaar naar Arol- sen te gaan. Prins Hendrik. Prins Hendrik wordt in den avond van 8 Augustus in de residentie verwacht, tot een bezoek, den volgenden dag. van de Koninklijke landgoederen op Ter Horst. Staking te Zaandam. Men meldt uit Zaandam, d.d. 26 Juli Zaandam verkeert nog steeds in span ning omtrent het uur van aankomst der Duitsc-hers. Bij het station wordt steeds gepost. Vrijdagavond is 3e kantoorbediende v. Heijningen lastig .gevallen, en toen de hem vergezellende heer L. ter Laag ter zijner bescherming zijn rijwiel tusschen de aanvallers en den aangevallene plaatste, werden hem eenige slagen toe gebracht, waardoor hij verwond werd. He dennacht is, naar men ons meldt een ruit ingeworpen bij den nalooj>er Vos, in de Valkstraat. De dader is onbekend. Kapitein Fabius keert terug. Men seint d.d. 24 dezer uit Durazzo: Heden werd aan kapitein Fabius op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den Albaneeschen dienst; hij keert over Skoetari naar Nederland terug. Van Kol in Japan. De correspondent van het „Hbl." te Yokohama schrijft vandaar 9 Juli dat hij den heer Van Kol heeft ontmoet en dat deze verklaarde,, dat hij, hoewel hij her haaldelijk stuitte op de ontoegankelijk heid en geheimzinnigheid der Japanners, wanneer hij iets van hen te weten wilde komen, hij toch al voor het grootste ge deelte met zijn werk gereed was. Betrekkingen in Indië. De Minister van Koloniën maakt bekend, dat vjjftien jongelieden hier te lande in opleiding kunnen worden genomen voor ambtenaar bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen in Nederlandsch Indië. Jongelieden, die op 1 Januari 1914 den vollen ouderdom van 20 jaren overschre den hebben, komen daarvoor slechts in aanmerking, ingeval zich een onvoldoend aantal candidaten, die genoemde leeftijds grens nog niet hebben overschreden, mocht aanmelden, en zij niet ouder dan 23 jaren zijn. De verzoekschriften om in opleiding te worden genomen, moeten voor of uiterlijk 3 Augustus 1914 bij het Departement van Koloniën (Afdeeling Personeel) zijn in gezonden, vergezeld van A. een uittreksel uit de geboorte-akte van den candidaat; B. een bewijs, afgegeven door of na mens den burgemeester zijiner woonplaats, waaruit blijkt, dat hij van goed maat schappelijk gedrag is; C. een bewijs, dat hij het eindexamen eener hoogere burgerschool met 5-jari- gen cursus met goed gevolg heeft afge legd, of een getuigschrift hetwelk eene niet geringere algemeane ontwikkeling bewijst (als b.v. het einddiploma van verschillende Handelsscholen met 2-jari- gen cursus; een einddiploma van een H. B. S. met 3-jarigen cursus is mits dien niet voldoende); D. een bewijs van voldoening aan. of voor hem, die nog niet dienstplichtig is, van inschrijving voor de militie. Het sub C genoemde bewijs of ge tuigschrift kan zoo noodig afzonderlijk worden ingezonden. De opleiding geschiedt bij den dienst der invoerrechten te Rotterdam, en duurt vermoedelijk twee jaren. Zij, die in opleiding genomen worden, ontvangen 'eene toelage van f70 (zeventig tig gulden) 's maands. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscourant van Vrijdag 10 Juli, no. 159. Albanië. De leden der Tweede Kamer mrs. Fock en Jhr. Van Doorn, hebben tot de Re geering schriftelijk vragen gericht betref fende aan te wenden invloed op de con- troleerende mogendheden over Albanië, ten einde den Nederlandschen militairen de volvoering hunner taak mogelijk te maken. Haagsche Tram.staking. Men meldde Zaterdag aan de „Msb.": Hedenavond werd in het gebouw van den R. K. Volksbond de vergadering van stakend trampersoneel gehouden, waarin de beslissing over de al dan niet voortzet ting van de staking zou moeten vallen. De vergadering was niet voor de pers toegankelijk. Wij vernemen, dat op dit oogenblik ruim elf uur de vergadering voor een uur geschorst is en een deputatie, be staande uit het kamerlid Ds. v. d. Voort van Zijp, het raadslid Hoejenbos en Mr. Rosenveldt, lid van het hoofdbestuur van den Bond van Sjx>or- en Tramwegperso neel, zien naar de woning van den pre sident-commissaris der H. T. M. Mr. D. van Houten heeft begeven om met dezen nog een onderhoud te hebben. Tot op dit oogenblik liet het zich niet aanzien dat het naar beëindiging van den strijd zou loopen. Na de pauze zal het ver moedelijk spoedig tot een stemming komen. Om kwart voor een kwamen de heeren Hoejenbos, Van der Voort van Zijp en Mr. Rosenveldt terug in het gebouw van den Volksbond, waarna een vergadering plaats bnd der hoofd- en afdeelingsbestu- ren van de drie samenwerkende organi saties met genoemde heeren, in welke bij eenkomst de laatsten rapport deden van hun conferentie met Mr. D. van Houten. De stakers wachtten nog steeds. Zijn wij wel ingelicht, dan zou hat nachtelijk onderhoud met den president commissaris tot geen nader resultaat heb ben geleid, daar vanwege de H. T. M. geenerlei verdere belofte kon worden af gelegd buiten de reeds bekend geworden toezeggingen en de thans nog eens na drukkelijk door den heer Van Houten ge geven verzekering, dat het terug te nemen personeel met groote welwillendheid zal worden bejegend. Hedenmorgen seinde men ons: DE. HAAGSCHE TRAMSTAKING IS OP GEHEVEN. (Zie verder Laatste berichten of Tele grammen). Gasfabriek voor \V. en Z.-Zuid- Be vel and. Men schrijft ons: Door de Maatschappij tot Bouw en Exploitatie van Gemeented rijven te Utrecht is een plan ontworjien tot stichting van een gasfabriek voor West en Zuid-Zuid- Beveland. omvatlende de gemeenten 's Heer A rends kerke, Heinkenszand, 's Heerenhoek, Borssele. Ovezand. Drie wegen, Ellewoutsdijk, Nisse, 's Graven polder, Hoedekenskerke, Baai-land, Oude- lande en Wolphaartsdijk, alsmede de on- derpfdeelingen dier gemeenten Nieuwdorp, Kwaxkndamme, Ss Heer Hendrikskinderen, en Oud-Sabbinge. De te trokken gemeente besturen hebben allen daartoe een plan met toelichtende nota, alsmede kaart van net ontworpen verlichtingsgehied ontvan gen. en is telt de Directie zich voor fle gasfabriek te stichten te 's Heer Arends- kerke, vanwaar onder hoogdruk het gas naar de verschillende gemeenten zal wor den gevoerd. Binnenkort zal eene confe- rentie dienaangaande worden bijeengeroe pen van de colleges van B. en W|. der bettokken gemeenten, teneinde deze zaak nader met de Directie mondeling' te be spreken Middelburg. Op het politiebureau al hier vervoegde zich Zaterdag zekere de \V„ die zich kwam beklagen over het een en ander. Toen het antwoord niet naai- zijn genoegen was, werd de man lastig en het ging zelfs zoo ver, da.t verbaal tegen hem moest worden opge maakt wegens het niet op bevel zich van het bureau verwijderen. Even later was de man in de Langedelft en in de Segeerstraat, waar zich een volksoploop rondom hem verzameld had. Toen hij wei gerde zich uit dezen volksoploop te ver wijderen op last van den commissaris, werd hij wederom verbaliseerd. Men deelt ons mede, dat a.s. Dins dag de leerlingen der beide hoogste klassen van de scholen A, B, C, I en K en die der 7e klasse van school C per extra-trein hun jaarlijksch uitstapje zullen doen naar Breda (ftlastbosc-h). Ver trek van Middelburg voorm. 9 uur, terug 's avonds 8 u. 38 alhier. Voor de a.s. Landbouwtentoonstel ling heeft de heer Jan Morks een feest- marsch gecomponeerd, welke getiteld is „Vive Zelandia" en die op de verschil lende matinees en concerten, welke ge geven zullen iworden door het Middeï- burgsoh Muziekkorps, zal worden uitge voerd; het korps geeft iederen dag een matinée en een concert. De politie alhier heeft aangehouden zekere de V., die echter na het betalen eener nog Verschuldigde boete weder in vrijheid werd gesteld. Vlisslngen. Ernstige mishande ling. Het was Zaterdag de laatste ker misdag alhier en deze dag is treurig ge ëindigd. Te ongeveer kwart over twee, juist nadat de politie de kermisvermake lijkheden en de tapperijen gesloten had, heeft de 39-jarige schoenmaker S., op het Droogdok, vermoedelijk met een schoen makersmes zijin 33-jarigen zwager de K., met wien hij in twist was geraakt, in den buik gestoken. De verwonde is ver voerd naar de Iwoning van den in de buurt wonenden dr. Smitt, alwaar het eerste verband werd gelegd en alwaar den ver wonde door den commissaris van politie nog een kort verhoor kon worden afge nomen. De verwonde is hierop per bran card naar het St. Joseph-ziekenhuis ver voerd, alwaar dr. Staverman een dadelijk operatief ingrijpen noodzakelijk achtte. Naar wij vernemen is de level- van het slachtoffer geheel doorboord en heeft hij door een inwendige verbloeding heel wat bloed verloren. 'Zijn toestand is hoogst zorgelijk en wordt door den behandelden medicus een verder verhoor of confron tatie meit den verdachte verboden. De verdachte, die na het plegen van zijin daad naar zijne woning was gegaan, is daar denzelfden nacht door de politie gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Morgenmiddag wordt in den Haag aanbesteed het maken van een paalfon- deering voor het Fort de Ruyter. Raming f76500. Niet minder dan negen duizend palen worden daarvoor gebruikt. Goes. Jubileum „Hosanna". Za terdag 1 Augustus zal het 25 jaar ge leden zijn, dat hel muziekgezelschap „Ho sanna" werd opgericht. „Hosanna" is voortgekomen uit de toen maals bestaande Chr. Jongel. Vereen. Openb. 3:11b; en bleef als onderdeel vanaf do oprichting in Aug. 1889 tot Juni 1892 daaraan verbonden. Na dien Lijd Rad „Hosanna" zelfstandig op. Van de heeren oprichters is op heden alleen de heer H. Janse B,z. nog aan de vereeniging verbonden. De heer G. llartog, bij do oprichting tot voorzitter gekozen, werd na zijn vertrek naar Ame rika in 1892 vervangen door den heer L. de Beste, welke tot op heden als zoo danig in functie is. Als le directeur' was aan het gezel schap verbonden de heer P. de Jonge Jz„ van Augustus 1889—Augustus 1891, waarna hij vervangen werd door den heer P. I. Kievit van Wilhelminadorp. Deze heeft slechts kort de muzikale leiding der vereeniging gehad, daar hij wegens verandering van woonplaats moest be danken als directeur. Na hem trad jjn, 1892 als directeur op de heer L. de Beste, voornoemd, welke tot 1907 als zoo danig- aan „Hosanna" verbonden bleef, waarna op zijn voorstel besloten werd de directie op te dragen aan dhr. J. C. Anderson. Deze is van dien tijd af als directeur aan „.Hosanna" verbonden. In October 1907 besloot de vereeniging de harrnoniebezetting te veranderen in fanfare. „Hosanna", klein begonnen, kan thans wijzen op een, goede bekendheid, zoowel in de provincie als daar buiten. Donderdag a. s. hoopt het gezelschap een Feestconeert te geven in den tiiin der sociëteit V. 0. V. Op'het programma van dit concert komt als no. 1 voor: Feestouverture, gecom poneerd door den heer .1. C'. Anderson, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Voor een luisterrijke feestviering is hier zeer zeker aanleiding. Van de zijde yan het publiek zal de belangstelling niet uit blijven. „Hosanna" is in alle kringen te goeder naam en faam bekend, en wordt als het ware op de handen gedragen. Zomer en winter werd het muziekgezel schap bereid en in staat gevonden allerlei bijeenkomsten met goede, hoogstaande mu ziek Gjp te luisteren en van menig goed geslaagd concert, hetzij in zaal of open lucht, heeft men kunnen genieten. Leve „Hosanna" nog vele, vele jaren Zimmermanpolder. In de op 25 Juli j.l. alhier gehouden vergadering van ingelanden van den calimiteuzen Zimmermanpolder werd de rekening over 19131914 vastgesteld in ontvang op f 13266.035 en in uitgaaf op f 11290.225. De begrooting voor 19141915 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 13346.575. Het te heffen dijkgeschot werd bepaald op f47.50 per H.A. Nisse. Voor gemeente-veldwachter heb ben zich 61 sollicitanten aangemeld. We8tkapelfe. Alhier is eene vereeniging voor de belangen der badplaats West- kajvelle opgericht, onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer J. D. Viruly. Philippine. In de laatste jaren hebben de Belgische landbouwers, die wonen in de nabijheid van de Nederlandsche ge meente Philippine, geklaagd over de slech te afwatering. Door inpoldering van een gedeelte van den Braakman, alsmede door verzanding, kan de Isabellasluis aan al het water, dat uit België komt, geen door tocht verleenen. Onlangs is een internationale commis sie benoemd om deze zaak te onderzoe ken, en het gevolg hiervan is, dat het. Nederlandsche ministerie van waterstaat heeft voorgesteld het aanleggen van een kanaal, dat van de Belgische gemeente Bouchoute zou uitgaan en uitmonden in do Wester Schelde. De kosten worden ge raamd op 200,000 francs. Dit ontwerp is door den provincialen raad van Oost- Vlaanderen zeer gunstig ontvangen en wordt thans door Bruggen en Wegen te Gent onderzocht. (N. R. C.) Axel. Gisterenmiddag had hier een on geluk plaats, dat nog bijzonder goed afliep. Terwijl een zekere IJ. jnet zijjn, rijtuig naar het station kwam gereden, liep het eenjarige dochtertje van D. da straat op en had het ongeluk onder het rijtuig terecht te komen, zoodat het wiel over het [buikje ging. De dadelijk ont boden geneesheer kon geen uit- of in wendige kneuzingen constateeren. Op he den is de toestand van het kindje naar omstandigheden nog al wel. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bakkeveen (toez.), G. Horn- stra, cand. te Huizum; te Wijngaarden o.a. (toez.), J. H. van der Wal te Hoeve laken; te Nieuw-Vennep, J. G. Lek- kerkerker te Garderen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Lopik, door C. A. van Nood [je Harmeien. Bedankt voor Enter, door A. Taal te Bruinisse. Op bet eindexamen H. B. S. 5 j. o. in N.-BTabant te Bergen op Zoom slaag den o.a. M. de Lange en P. C. M. v. d. Veide. t Geslaagd te ^sGravenhage voor de hoofdacte de heer J. Hannewjjk, vroe ger te Goes, thans onderwijzer aan de Chr. school te Spijkenisse. Tot docent aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk is, naar de „Nederi." meldt, benoemd uit een voordracht' van drie predikanten, n.l. F. Lengkeek, van Amsterdam; Joh. Jansen, van Utrecht, en J. J. v. d. Schuit, van Kampen, ds. F. Lengkeek, die 43 van de 46 uitge brachte stemmen verkreeg. De school blijft te 's Gravenhage ge vestigd. De plank mis. In het jongste nummer ran het „Vrijzinnig Weekblad voor Zeeland" komt de volgende onjuist heid voor, die wij even willen rechtzetten. „Als het den heer Brants te doen is geweest om bij vernieuwing de publieke aandacht op zich te vestigen met zijn reorganisatieplannen voor het lager onder wijs te Goes, dan is hij daarin volkomen geslaagd, evenals dat dit het geval is ge weest met zijn. uitvaardigingen indertiji tot het maken van waterclosets voor cle scholen in Zuid-Beveland. welke uitvaar digingen echter bleken voorbarig te zijn en dan ook niet ten uitvoer zijn behoe ven gebracht te worden door de gemeen tebesturen". Wij begrijpen niet goed, waarom de Goesche schoien-quaestie door bovenge noemd blad moet geïllustreerd worden met persoonlijke hatelijkheden aan een der heeren schoolopzieners, van wie beiden een ieder onderstellen moet. dat zij hun ad-' vies geschreven hebben in 't belang van het openbaar onderwijs te Goes. Doch behalve dat slaat de redactie van het „Vrijzinnig Weekblad" de plank mis. Immers wat hare beschuldiging aan gaat in zake uitvaardigingen, die voor barig bleken te zijn, wij herinneren er aan dat in het Koninklijk Besluit van 25 Juni 1912, Staatsblad 192, voor de openbare scholen voorgeschreven werd in art. 14 sub 9: „Waar over waterleiding wordt beschikt, zijn waterclosets toe te passen", en in art. 17 en 18: „zij (scholen ge bouwd vóór 1878 en tusschen 1878 en 1912) worden vóór 1 Januari 1914 in overeenstemming gebracht met de regelen, vastgesteld bij art. 114. sub 813". Nu trad de heer Brants op 1 Septem ber 1912 als district-schoolopziener in dienst; en had derhalve niets anders te doen dan te waken voor de uitvoering. En wat de tweede aanlegging betreft, namelijk„Niet ten uitvoer zijn behoeven gebracht door de .gemeentebesturen in Zuid-Beveland", hiertegen sta dit: In alle gemeenten van Zuid-Beveland zijn of wor den thans die besluiten ten uitvoer ge bracht; behalve in Goes en IJerseke, waar een verbod bestond tot het maken van beerputten, in Borsselen, waar geen wa terleiding is en in Oudelande en Baar land, waar nog technische moeielijkheden moeten overwonnen worden. Mogen wij daarom vriendelijk verzoeken aan het Vrijzinnige Weekblad, dat pas Zaterdag a.s. verschijnt, van deze opmerking te willen nota nemen. Vlissingen. Aan het toelatingsexamen tot de voorbereidingsklasse aan de Zee vaartschool werd door 19 candidaten deel genomen. Toegelaten zijn: J. de Blok, J. Bomdewel, B. van Gelder, M. van Gent, D. M. Piera, A. Siebenga, J. Spapé en P. van Tol. .Mevr. E.. C. Dammerboe r-v a n. den Bosch, f Den 21en Mei is in haar Heer en Heiland op ruim 84-jarigen leeftijd te 0el4 Rimbaroe (Sumatra) overleden de trouwe gade van den nestor onzer zendelingen,, den heer J. Dammerboer. Zuster Elisabeth Catharina van den Bosch tirok 25 Aug. 1865 op 34-jarigen leeftijd als de bruid van zendeling jj. Dammerboer naar Jndië. Op 7 Oct. van het genoemde jaar huwde zij met hem in Padang. Op 11 Nov. deed het paar zijn bljjden jntocht te Oeta Rimbaroe. Sedert werkte zr. Dammerboer met haren man blijmoedig mede onder voor- en tegenspoed. God spaarde hen bij voor komende pokken en -choleraepidemiën en aardbevingen. Het krachtige gestel van mpn en vrouw weerstond de soms voorko mende ongunstige invloeden van het tro pische klimaat. Twee zoons werden hun den loop der jaren geboren, die thans beiden eervolle betrekkingen in dienst van het Gouvernement bekleeden. Eens meen de men ze voor de opvoeding naar het vaderland te moeten brengen, maar, op het scheiden van de markt nam men ae weer mee naar Sumatra. Op 17 Aug. '77 bevond het gezin zich te 'Padang, vanwaar men zic.h inscheepte naar Ne derland; op 28 Nov. '77 sprak br. Dam merboer met br. T. M. Looman en ds. De Graaf in de Nieuwe kerk te Amster dam. Ruim 2 jaar l'ater, op 2 Jan. 1880, [werd het afscheidswoord gesproken ia de Nieuwezijdskapel, en den volgenden dag vertrok jnen met de „Koning der Nederlanden" weder paar het zendings- veld, waar men den 25en Maart behouden te Oeta Rimboera aankwam. Sedert was er van een buitenlandsoh verlof geetn sprake meer. Zuster Dammerboer was alzoo in Indië van October 1865 tot Augustus 1877, 12 jaar; en daarna van Februari 1880 (aan komst te Padang) tot Mei 1914, 34 jaar; totaal 46 jaar." Journalist ie k. Tot Redacteur (Kameroverzichtschrij- vea-) van de (a.-r.) „Rotterdammer" 1st banoemd de heer mr. G. A. Dieplen- horst. (I 10 Verbetering van het telefoon verkeer op grooton afstand. Van bevoegde zijde wordt aan de „NI. R. Ct." het volgende medegedeeld: Een dei- voornaamste vraagstukken van het telefoonverkeer over groote afstanden, is de toepassing van toestelletjes, welke, op bepaalde punten in de telefoonlijnen geschakeld, ten doel hebben, het geluid weer lot de normale sterkte op te voere». i telkens, waiuu van een zeke zwakt is. Het spreekt wijze om zoo reld om kan geleidingen er de toestelletjes de normale sti ■Een groot b van deze versla ter, dat ze sle dien werken, t matig gesprek dat men om b van de ander* telefoon hoort. Hiervoor bes bare oplossing De heer Va rijk stelegrafie gelukt een sch, ke het heen- e| zwaar mogelijk groote afslande lijk opgevangen gesprek in de Bij de proef n sche administn genomen, volde eischen van de O n g e 1 u een 3-jarig mei uing te water i Ben 2-jarig kmc in een pot met vallen, is Zater wonden overlee een 7-jarig kna geraakt en verc M e r k w In de klooster Fenverd en W, terpen in Fries Ct." vertelt, de; vont gevonden, een breed vot zelve uit één 1| hoogte van he| middellijn van de waterkom Houten doop zeldzaam en Bene bepaalde d Bij deze doop de kruin van i drie aarden po V 1 i e g w gen. Nadat Vrij haven te Veghel drijver de moto Noord-Brabantse Maatschappij, st lemsvaart, was gon deze door no zoo snel te loop fijeheejen omtrek tijd het vliegwiel ken ijzer in alle slingerd werden. Eten stuk kwa bouw terecht en een ander stuk varende stoombo dom der Societei 's Hertogenbosch den voor boeg, w luik werd verbl wagen, die in dj het dak en een en ook de onder liggende lichter De motor zelf i dat verschillend* vliegende stukker of verbogen. Pers men wonder bovc K noe io kaartjes. In rijen met spoot spoorstation te dagen nog gen H. IJ. S. M. aangel keer aan bedoeld meegedaan. Na op vrije voeten de andere hierbij ter zake van deze gehouden, zijn Huis van Bewarii Onweer, een .hevig onweer doodgeslagen. Een cand i In zeker dorp in men aan de „Lee bouwer onder z geit. Het dier ha 'pt Verblijf en de ''iker. Wat wou. Vch was het n v: geest dos-tijds-t zawat meer van tegoeden morgo rij! Spoorloos v* hoeooraf geen or Venf. IXai boe den te vergeefs han den volgend ver toeken van mevenen reizigst Jt dit Bello /el of hij ongerust gemaakt, maar ze onderzoek uittrok. Den lieven lang - rechercheurswer wat zag men tegen men rechercheur oogenschijnlijk als terug op de hoov avonturierster weer gen van haar lust gaan, gean houd Be

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2