Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten Reclames De Warmte drukt ueer. De Pink Pillen beureu op. Uit de Pers. aangevraagd 1752 planten terwijl ingele verd werden 1533 exemplaren. Is er dus eene kleine vermindering te oonstateeren in vergelijking met het vorig jaar, voor een deel misschien ook te wijten aan de minder gunstige weersgesteldheid in den afgeloopen zomer, het gehalte der inge leverde planten was over het algemeen zeer goed. Hoewel er dus voor de Floraliatentoon- stelling nog steeds groote belangstelling bestaat, besloot het bestuur toch in 1914 geene planten beschikbaar te stellen. Een van de voornaamste redenen is wel de financieele kwestie, want steeds levert deze tentoonstelling een aanzienlijk tekort op. Waar er bovendien dit jaar ongeveer op den gewonen tijd onzer tentoonstelling de groote landbouwtentoonstelling zal plaats hebben en het ons ongewenscht voorkwam „Floralia" veel te vervroegen meenden wij dit jaar te moeten overslaan. Het volgende jaar hoopt het bestuur echter weer de gelegenheid open te stellen voor het aanvragen van planten. Vormt gewoonlijk de Floraliatentoon- stelling het slot der werkzaamheden in het vereenigingsjaar, niet alzoo in 1913. Reeds spoedig na het einde der tentoon stelling van Zeeuwsche kleederdrachten werden plannen beraamd om te komen tot het vieren van de honderdjarige her denking van de "bevrijding van Walcheren van de Fransche overheersching. In de bestuursvergadering van 31 Oct. 1913 werd definitief besloten pogingen aan te wenden tot het vieren van feesten op 5 Mei 1914 en wel door het zoo veel mogelijk doen herhalen van den intocht der Commissarissen-Generaal van Z. K. H. den Souvereinon Vorst der Nederlanden binnen Middelburg, zooals die op 5 Mei 1814 plaats vond. Bij de eerste vergadering van dat Co mité, dat de vereeniging vormde, werd door het bestuurslid, den heer H. de Blouw, eene uiteenzetting gegeven van de aanleiding tot de feesten en van de wijze waarop deze ongeveer, volgens zijn meening, zouden kunnen worden gevierd. In die vergadering werden de heeren Van der Harst, Callenfels en Delzenne respectievelijk benoemd tot voorzitter, se cretaris en penningmeester van 't Comité. Waar dit Comité verder zelfstandig en geheel zonder verband met de vereeni ging optrad en bovendien de feestviering eerst Op 5 Mei, dus na het eindigen van dit vereenigingsjaar plaats vond, kan het bestuur zich onthouden van verdere mededeelingen daaromtrent. Alleen zij nog medegedeeld, dat de vereeniging aan net Comité eene subsidie van f 500 schonk. Als gewoonlijk volgt hierop een over zicht van den financiëelen toestand der vereeniging en van de onder haar beheer staande instellingen hieruit blijkt, dat ont vangen en uitgegeven werd f3956.155 en dat kwaad slot bedraagt f251.99. Wat betreft de Volkszangschool valt het volgende te melden, dat de cursus begon met 47 jongens en 149 meisjes, totaal 196. Gedurende het schooljaar verlieten de zangschool 14 jongens en 31 meisjes, Itotaal 45. Thans worden de lessen ge volgd door 33 jongens en 118 meisjes, totaal 151. Hierbij komen nog een 35-tal leerlingen, gekozen uit de kinderen, die zich bij de aangifte hebben aangemeld. Deze leerlingen zijn verdeeld over 4 klassen en een koorklasse, en ontvangen ieder één uur onderwijs per week. Omtrent het schoolverzuim zijn geen bijzondere opmerkingen te maken.. Ook dit jaar gaf de openbare les op 15 Mei 1914 het bewijs, dat het onderwijs voldoende vrucht had opgeleverd. De Commissie van Toezicht onderging geen verandering en het onderwijs bleef weer aan denzelfdesn onderwijzer opge dragen. l>e „Kinderspeeltuin" onzer vereeniging werd van 21 Mei tot en met 13 Sept. bezocht door 7447 kinderen. De tuin werd tweemaal verhuurd aan kinderen buiben de gemeente. Een zeer droevige taak rest het bestuur aan het slot van dit verslag nog, namelijk de vermelding van het overlijden van den eere-voorzitter, den heer H. P. den Bouw meester. In hem verloor de vereeniging een man die haar met hart en ziel was toegedaan, iemand die haar steeds met raad en daad •bijstond en tot vvien het bestuur zich nimmer tevergeefs wendde, wanneer het sleun noodig had of moeilijkheden onder vond. Het bestuur kan de verzekering geven dat zijne nagedachtenis steeds in groote eere zal worden gehouden. Het is het bestuur zeer aangenaam te kunnen mededeelen, dat het den heer P. Dumon Tak bereid vond zich eene benoeming als eere-voorzitter te laten wel gevallen. Dit verslag werd goedgekeurd. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat het. bestuur besloten heeft op Dins dag 8 September aan de Maatschappij tot bevordering van Landbouw" en Vee teelt in Zeeland, ter gelegenheid van de tentoonstelling in het Schuttershof een concert aan te bieden van het Middel- burgsch muziekkorps, dat toegankelijk zal zijn voor leden en begunstigers der ver eeniging en van genoemde maatschappij gratis en voor het publiekj a 25 cent. Verder werd besloten, evenals voor vijf en voor tien jaar, met de a.s. St. Ni- oolaas aan de kinderen van verschillende scholen tehuis een feestavond te bereiden. Wij twijfelen niet of dit sympathieke plan zal den zoo noodigen financiëelen lateun van onze stadgenooten niet missen. Stukken Gemeenteraad. In het voorstel naar aanleiding van het adres der Vereeniging Openbare Leeszaal en (Bibliotheek tot het doen des.infec.teeren der boeken, merken B. en Wj. op dat aan eene regeling, waarbij de desinfectie van alle boeken, die in handen van personen lij dende aan eene besmettelijke ziekte zijn geweest, wordt gewaarborgd, te groote be zwaren verbonden zijn. Wat betreft de desinfec.tie van de boe ken uit één enkele bibliotheek, hiervoor schijnen hun de kosten te hoog, waarom zij voorstellen afwijzend op het adres te beschikken. De aanbeveling en de voordracht voor de benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool en Avondschool voor Handwerkslieden, luiden a!s volgt. A. Aanbeveling Burgeravondschool: 1. J. II. Vervenne, schilder, voor recht lijnig- en vakteekenen, op eene jaarwed de van f35; 2. P. Pieters, leeraar aan de Ambachtsschool, voor rechtlijnig- en vakteekenen. op eene jaarwedde van 1' 300 3. A. de Smidt, leeraar aan de Rijks kweekschool, voor de eerste beginselen der Natuurkunde, op eene jaarwedde van f250 4. P. W. van Milaan, Hoofd eener openbare lagere school, voor de eerste beginselen der werktuigkunde, op eene jaarwedde van f140; 5. D. Kee, leeraar; aan de Ambachtsschool, voor rechtlijnig er! vakteekenen, op eene jaarwedde van f180; 6. W. K. Kuier, onderwijzer aan eene openbare lagere school, voor hand- vakteekenen, op eene jaarwedde r an f 105 7. .1. Bosdijk, meubelmaker, voor recht lijnig- en vakteekenen, op eene jaarwedde van f25; 8. K. Sloover, leeraar aan de Ambachtsschool, voor handvakteekenen. op eene jaarwedde van f 100; 9. J. Heu- seveldt, leeraar aan de Ambachtsschool, voor rechtlijnig- en vakteekenen, op eene jaarwedde van f 275. B. Voordracht Avondschool voor Hand werkslieden: 1. J. W. Adriaanse, leeraar aan de Ambachtsschool, voor vakteekenen en materialenleer voor smeden, op eene jaarwedde van f450; 2. J. H. Vervenne, schilder, voor vakteekenen en materialen- leer voor huisschilders, op eene jaarwedde van f490 3. J. Bosdijk,, meubelmaker, voor vakteekenen en materialenleer voor meubelmakers, op eene jaarwedde van f225 4. P. W. Milaan, Hoofd eener open bare lagere school, voor de eerste be ginselen der werktuigkunde, op eene jaar wedde van f330 5. L. v. d. Veen, leeraar aan de Ambachtsschool, voor vakteekenen voor timmerlieden, op eene jaarwedde van f 150. Verzoek van M. Ossewaarde om ontslag als Onderwijzer aan school K. In het voorstel naar aanleiding van het adies van den Bijzonderen Kerkeraad der 'Ned. Herv. Gemeente i. z. het sluiten der kermis op Zondag, zeggen B. en W. Het is gebruikelijk, dat de inrichtingen der kermis geopend mogen zijn op den eersten Zondagavond vanaf 8 uur na de opening der kermis. j Tot dusver is daarvan in twee gevallen afgeweken. Dit zijn uitzonderingsgevallen geweest en wij geven in overweging aan den adressant te berichten, dat in de toe komst de gebruikelijke gewoonte zal be vestigd blijven en daarvan niet dan bij h<5oge uitzondering, door zeer bijzondere omstandigheden veroorzaakt, zal afgewe ken worden. Inzake verhuur van perceel H no. 204 aan de St. Janstraat, stellen B. en W. voor met ingang van 1 Augustus a.s. J. Hollenga te ontslaan van zijn verplich ting als huurder van het pand getd H no. 204 aan de St. Janstraat alhier en evenbedoeld pand met ingang van den hiervorengenoemden datum te verhuren aan J. G. Broeksma, benoemd administra teur van het garnizoensnachtlegermaga- zijn alhier, thans wonende te Geertrui- denberg. Inzake de slachthuiskwestie ontraden B. en W. den Raad te besluiten tot op richting van een slachthuis als datgene,, wat tot nu toe onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt. De Commissie van Fabricage gelet op het ontwerp van wet, houdende bepalin gen tot wering van vleesch en vleesch wa ren, die voor de volksgezondheid scha delijk zijn, zag gaarne, dat B. en W. het onderwerp slachthuiskwestie niet in den Raad brachten, maar uitstelden, tot dat bovengenoemd ontwerp in de Staten Generaal is behandeld. De Commissie van Financiën vereeniglt zich met het voorstel. Naar aanleiding van het adres van I. de Wolff e.a., in zake het restaureeren van den gevel der voormalige bank van jeening in de St. Janstraat adviseeren IB, en W. aan adressanten te berichten, dat de toestand van den door hen bedoel den gevel de volle aandacht van den Raad heeft en zal hebben, zoodat ter gelegener tijd zal worden overwogen in hoeverre, met eventueelen steun van het Rijk, aan hun verzoek kan worden voldaan. In de vergadering van den Raad der gemeente alhier, op Woensdag 29 Juli 1914, des namiddags te 2 uur, zullen worden behandeld 1, Notulen; 2. Stukken; 3. Verzoek om ontslag van M. Ossewaarde, als onder wijzer aan school K; 4. Idem van II. L. Gerth van Wijk, als onderwijzer school G; 5. Idem van H. L. Gerth van Wijk, als leeraar Gymnasium; 6. Idem van dr. L. Hillesum, als leeraar Gymnasium; 7. Idem van G. J. Endhoven, als leeraar aan de Burgeravondschool; 8. Benoeming van -tijdelijke leeraren aan de Burgeravond school en Avondschool voor Handwerks lieden; 9. Begrooting van den Armen raad voor 1915; 10. Rekening der Gods huizen 1913; 11. Wijziging begrooting Godshuizen 1914; 12. 2e suppletoir-kohier schoolgeld, scholen A, C, G en J, 1913 1914; 13, Voorstel naar aanleiding van ©enige adressen inzake het sluiten der kermis op Zondag; 14. Voorstel naar aan leiding van het adres der vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek" be treffende het desinfecteeren van boeken 15. Voorstel tot verhuur van perceel H nr. 204 in de St. Janstraat; 16. Voorstel tot het doen draaibaar maken van ramen aan eenige schoollokalen; 17. Idem inzake het restaureeren van den gevel van de voormalige Bank van Leerling in de St. Janstraat; 18. Slachthuiskwestie. Alhier zullen met de kermis liedjes zangers, harmonicaspelers en straatkun- stemakers niet worden toegelaten. Het Middelburgsch Muziekkorps (dir. Jan Morks) hoopt op Dinsdag 28 Juli, des avonds 8 uur, op het Molenwater een muziekuitvoering te geven. Goes. Dezer dagen meldden we, dat bevorderd was lot commies 3e kl. bij de P. fen T. de heer J. Andriessen Rzn., commies 4e kl. Men verzoekt ons, ter voorkoming en opheldering van misver stand. mede te doelen, dat genoemde heer Andriessen n i e t in Zeeland werkzaam is. Vlissingen. Betreffende de vergadering van den gemeenteraad van Vrijdagmiddag vermelden wij nog het volgende: Alvorens met de te behandelen punten aan te vangen werd de heer M. van der Beke Callenfels, hoofdcommies ter secre tarie, als waarnemend secretaris beëedigd. Tot keurmeester werd definitief be noemd" W. Pronk Jr., thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. In !het reglement van orde voor den gemeenteraad werd eene wijziging aange bracht, waardoor in het vervolg de be grooting in twee door den raad te vormen afdeelingen zal worden behandeld alvo rens zij in openbare behandeling komt. Eene wijziging in de regeling der jaar wedden der secretarie-ambtenaren werd uitgesteld tot de volgende vergadering. Een verordening regelende het gebruik van kranen en materiaal op de haven terreinen werd vastgesteld zooals B. en W. haar voorstelde. Aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk werd tegen een retributie van f 25 per jaar vergunning verleend om aan de Noordzijde der kerk, naast het huis van Jamin, een nasse-cour met toegang tot de St. Jacobskerk aan te brengen, doch geweigerd om dit ook te mogen doen aan de Westzijde tegenover de Kerkstraat. In de reglementen voor de Hoogere Bur gerschool en de Handelsschool werd de bepaling opgenomen, dat leeraren aan die scholen geen privaatles mogen geven aan leerlingen dier scholen, zonder daartoe vergunning van B. en W. te hebben ver kregen. Niet werd voldaan aan den door B. en W. uitgesproken wensch, dat de raad zich in principe zou uitspreken of bij met de meerderheid van B. en W. is voor wijziging van de verordening op de hef fing eener belasting op de openbare ver makelijkheden in die voege, dat in het vervolg geen vaste som per voorstelling doch een percentage der bruto ontvangst zal worden geheven, of 'met de minderheid van het college, dat liever het bestaande vaste tarief wil verhoogen. De raad wilde alvorens te beslissen in kennis worden gesteld met de vermoedelijke kosten van inning van de percentsgewijze te heffen belasting. Goedgekeurd werden de door B. en W. voorgestelde wijzigingen in de verordening op heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs, aangebracht in verband met onderwijs, aangebracht in verband met door Ged. Staten gemaakte aanmerkingen, behalve het doen vervallen van art. 6, dat aan B. en W. de bevoegdheid geeft om kinderen, die volgens den aanslag hunner ouders in den hoofdelijken omslag op een school zouden moeten gaan, waar voor hen geen plaats meer is, op een andere school te plaatsen, welk artikel was aangenomen om de te groote klasse te voorkomen. De raad handhaafde dit standpunt. Tenslotte werd tegen eene vergoeding van f 100 per jaar aan het hoofdbestuu der "posterijen en telegrafie (vergunning ver leend tot het plaatsen van een station met seinpaal voor draadlooze telegrafie o.p den voormaligen gevangentoren op de 'iBoulevard. Gisterenavond werd besloten den zoo veelszins gezegenden arbeid der Tent zending hier ter stede voort te zetten; de saamkomsten, die als van zelve niet meer in de ruime tent gehouden worden kunnen, zullen nu plaats hebben in het gebouw der Chr. Bewaarschool aan het Bellamypark. Het voornemen is opge vat, om iederen Donderdag, om de veer tien dagen, 'savonds 8 uur, bijeen komst tehouden; a.s. Donderdag 30 Juli zal de eerste dezer bijeenkomsten plaats vinden; het Comité, dat nu de leiding dezer stadsziending in handen nam, bestaat uit de heeren C. N'. J. de Vey Mestdagh, M. J. Verhorst en P. G. Laernoes Jr. Rilland-Bath. Gisteravond werd onder voorzitterschap van den EdelAchtb. heer L. J. Lucasse, burgemeester dezer ge meente, in de zaal van dhr. J. Rottier een ledenvergadering der bouwveieeniging „Rilland-Bath" gehouden. Tegenwoordig 17 leden. De statuten werden vastgesteld en daarop zal de koninklijke goedkeuring worden aangevraagd. Voorlezing werd ge daan van een schrijven van den heer De Jong, bouwkundige te Rotterdam, welke zich aanmeldt om tegen billijken prijs goede en gezonde woningen te bouwen, alsmede van 6 ingekomen brie ven van leden met opgaaf welke wo ningen zij verlangen. Definitief werden tot bestuursleden gekozen de heeren: L. J. Lucasse, F. M. Boot M. van Liere, W. Griep, A. A. Mol, M. J. P. Weststrate en J. Nieuwdorp. De heer P. v. d. Wege vraagt welke die huurprijs ongeveer zal wezen van de te bouwen woningen, waarop de voorzitter antwoordde, dat dit waarschijnlijk f 1.60 a f 1.70 per week zal zijn. Door den heer Weststrate wordt nog gevraagd, of het ook mogelijk is, dat door de Vereeniging te Bath wordt gebouwd .hetgeen door den voorzitter toe stemmend wordt beantwoord. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Heinkenszand. Raadsvergadering op Vrijdagavond 24 Juli, onder voorzitter schap van den burgemeester. Dhr. L. Kloosterman wordt beëedigd, gecomplimenteerd door den voorzitter en die heeren raadsleden en neemt daarna zitting. De presentielijst wordt gesloten. Alle leden zijn tegenwoordig. Notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken medege deeld en voor kennisgeving aangenomen. Tot 'wethouder wordt met 4 van de 7 stemmen gekozen dhr. Iz. Uijterschout. Op de 'boeren J. Dominicus, H. v. Iwaarden en L. Kloosterman werden ieder 1 stem uitgebracht. De benoemde neemt deze betrekking aan onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen. 3 recla mes tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag worden behandeld. Op 2 wordt afwijzend 1 .gunstig beschikt. De gemeente rekening voor 1913 wordt door B. en W. aangeboden in ontvang op f28253.165 in uitgaaf op f27412.58, goed slot f840.585. f9.22 hoofd. omsl. wordt als nog te ver halen en f95.935 als oninbaar gebracht; Hondenbelasting wordt f 2.oninbaar ge bracht. Als commissie voor 't nazien dezer rekening worden aangewezen de heeren II. v. Iwaarden. J. Boonman en L. Kloos terman. In verband met uitgevoerde wer ken in de 0. iL. school wordt de begrooting voor 1914 gewijzigd. Op de voordracht voor 2 tie benoemen zetters worden ge bracht 'no. 1 dhr. Iz. Uijberschouut (aftr.), no. 2 dhr. Iz. Cappon (aftr.), no. 3. dhr. IV. van Veen en no. 4 dhr. A. Nijsse Gz. Hierna wordt de vergadering gesloten. Waarde. In de Vrijdagnamiddag gehou den zitting van den gemeenteraad werd een wijziging aangebracht in art. 1 en 2 van de overeenkomst tot het leveren van gas op het gehucht Oostdijk in de ge meente Kruiningen. De muziek vereeniging „Paul Kruger" al hier verkreeg toestemming tot het plaat sen van een muziektent. De heeren J. Blok Nz. en J. J. Mol, af tredende leden en de heeren J. Pieper en M. Weststrate C'hrz. werden voorgedragen als leden van het college van zetters, die aan de beurt van aftreden zijn op 31 December a.s. De gemeenterekening over 1913 werd voorloopig vastgesteld in ontvang op f 14707.921/2, in uitgaaf op f 14131.801/,, goed slot f576.12. In verband met het stichten der gas fabriek Oosteinde, had een wijziging plaats van de gemeentebegrooting dienst 1914. Poortvliet. Donderdagnamiddag, terwijl de onderwijzer L. Blaas per fiets van hier naar huis (Tholon) reed, had hij, in de Langstraat alhier het ongeluk dat zijn overjas, die hij voor op zijn fiets had, in zijn voorwiel spon, met dit ge volg, dat hij voorover op de straatstee- nen terecht kwam. In bevvasteloozen toe stand werd hij door don kleermaker W. C'. Gebraad binnen gebracht, waar hij, ongeveer een half uur gelegen te hebben, eenigszins tot zijn bewustzijn terugkwam. Per ordonnans werd zijn vader van het voorgevallene in kennis gesteld, die ver gezeld van dr. Jekel, hem per rijtuig haalde. (Z. Crt.) Tholen. Vanwege de maatschappij tot exploitatie van gemeentebedrijven werden hier gedurende deze week opmetingen en waterpassingen verricht, in verband met het buizennet der waterleiding. Tevens werd hier Donderdagvoormiddag een con ferentie gehouden, omtrent de verlichtings plannen. De heer Bonthuis, directeur der •gasfabriek van Goes, daartoe uitgenoo- digd, confereerde met de gemeenteraads leden geruimen tijd op het gemeentehuis, omtrent deze aangelegenheid. (Z. N.) Terneuzen. De geregelde omnibusdienst vande lijn MechelenTerneuzen al hier, die de aansluiting voor de treinen en de Provinciale Stoombooten verze kerde, zal met 1 Augustus a.s. ophouden te bestaan. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Uitwijk-Waardhuizen, door W. van Limburgh, cand. te Uithoorn. Geref. Kerken. Beroepen te Vorden, G. J. Wissink te Opeinde-Nijega. Rem. Broederschap. Aangenomen naar Rotterdam, door C. E. JHooykaas te Vlaardingen. Eindexamen R. H. B. S. met vijf- j ari gen cursus. Middelburg. Tweede ploeg. Geëxami neerd 12 candidaten. Geslaagd: J. van der Harst, Middelburg; C. Hemmes, Middelburg; L. J. M. van Bruggen, Goes; G. A. Entink, Middelburg; C. A. Duvekot, Goes; A. L. W. van Heel, Goes; J. A. Slot, Middelburg; W. J. H. Salet, Middelburg; W. N. de Rlaeij, Goes; N. van Westen, Zierikzee; F. Wi. Adriaanse, Middelburg; A. H. de Vos, Middelburg. Beuoemd tot leeraar in de oude talen aan het Chr. Gymnasium te Arn hem, de heer O. A. Bouma te Middelburg, De benoemde is een zoon van Ds. L. Bouma te Middelburg. Naar de „M. Crt." verneemt, heeft de heer J. G. Nijk voor zijn benoeming tot directeur van den cursus voor de hoofdacte te Goes bedankt. NED HERV. KERK. Zondag 26 Juli 1914. Goes, 9.30 uur ds. Stegenga, van Wol- fertsdijk, 2 uur dhr. Sandee, 6 uur ds. Steinz. Alle beurten coll. supple tiefonds. Schore, vm. en nam. ds. Krijkamp, bed. H. A. en dankz. Nisse (verbeterde opgave), vm. >ds. Van Selms, van Kralingen, en nam. ds. Pout, bed. H. D. Gedurende jde warme tijden beklagen zich jde meeste menschen over vermoeie nis, over vermindering van kracht, over verlies van eetlust. Voor héél wat per sonen brengt de terugkeer van den zomer den terugkeer van sommige ongesteld heden toee, als puisten, eczeem, zweren; en de warmte maakt die brandende huid ziekten nog onuitstaanbaarder. Het mis bruik Van te frissche dranken, van onrijpe vruchten, verzwakken en bederven de maag. Neemt de Pink Pillen gedurende de wanne tijden. De Pink Pillen geven krachten, ontwikkelen den eetlust, bevor deren de spijsvertering. Zij geven bloed en Versterken het zenuwstelsel. Zij zetten de werking van alle organen aan en bestrijden de vermoeienis. Zij zijn onmis baar Voor allen die niet naar heit land of ;naar de zee kunnen gaan, om door middel van een luchtkuur inieuwe krachten te Verkrijgen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar fl.75 per dooe en f 9 per zes doozeu, bij bet Generaai-Depót der Pink Pilleu, Da Oostakade 15, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierikzee en omstreken bij .f. W. Gudde, te Goes bij Gebr. Mulder, te Tholen bij W, Potter, Apotheker, Stoofstraat. En verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten Alles woelt hier. Onder dit opschrift bevat „De Zeeuw sche Courant" een ernstig en waar woord over de emancipatickoorts, die de mensch- heid meer en meer bevangt en klaagt zij helaas, niet ten onrechte over het verflauwen van de grenzen tusschen de kinderen der wereld en der geloovigen. De trekken, aldus genoemd blad, op het gelaat der wereld worden steeds on rustiger. In binnen en buitenland leeft men onder hooge spanning. Alles wijst er op, dat een groote verandering voor de deur staat. Zooals men zich thans wapent heeft men. 't nog nooit gedaan. Honderdduizen den soldaten staan, alleen reeds in Euro pa, klaar om op het eerste commando op elkander los te trekken. Alle uitvin dingen der laatste jaren zullen dan dienst doen om de verwoesting en het verderf van den oorlog nog verschrikkelijker te maken. Overigens openbaart zich allerwege een geest, die naar verandering snakt. Niet tevreden met wat God den mensch toe deelde. De rijke niet, en Üe burger niet en de werkman niet. Allen jagend naar meer gewin, om ook meer van wat de we reld biedt te kunnen genieten. Niemand kan voorspellen, waarop dit alles eenmaal uit moet loopen. Er moet toch eenmaal een val, een neerploffen kom en- Want de zucht naar verandering en de jacht naar het nieuwe hebben niets te maken met de bedeUw koninkrijk komo en Uw wil geschiede. Eer integen deel. Van Gods Koninkrijk wil men niet weten, en om Gods wil bekommert de wereld zich steeds minder. Voor wie dan ook den loop der din gen beschouwt bij het licht van het Woord Gods, is er in de ontwikkeling dezen dagen iets benauwends, iets, wat beklemt en met onrust vervult. De emancipatiekoorts heeft allen be vangen. En van de wetten en ordinan tiën Gods .wil men zich steeds meer los maken. Van de menigte, van het volk, dat zichzelf zijn macht en kracht bewust ge worden is, verwacht men het. Maar niet meer van boven. Deze aarde en haar rijkdom zullen de uitkomst geven, zoo denkt men. Men predikt dit in steeds driester taal. Wat uit dit alles groeien moet, nie mand weet het. Maar dat het niet veel goeds kan zijn, staat w;el onomstootelijk vast. Do Christenheid staat voor de groote vraag, wat er aan gedaan moet worden om de breede kringen des volks weer terug te roepen naar het aloude geloof, en weer vatbaar te maken voor de in drukken van het Evangelie. Geen andere en betere weg kan daartoe bewandeld worden, dan dat heel het Christenvolk eigen leven verdiept en steeds getrouwer uit eigen beginsel gaat handelen. Het kan zooveel beter, dan het is. De achteloosheid in de leger plaats der geloovigen is zoo groot. Zoo-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2