No. 850 Zaterdag 85 Juli 1914 88e Jaargang EERSTE BLAD. De Kapitalistische Voort brengingswijs. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTR AAT 219. Bureau te Middelburg: F3RMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - ■-j-A'gyï-■s&'s-x Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postf 1.25 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. B-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. Bit nummer bestaat uit twee bladen Kapitalistisch komt. van kapitalisme, ■evenals alle ismen" een verkeerd in sluipsel. Kapitalisme komt van kapitaal, het welk in het Latijn hoofdsom beteekent, in onderscheiding van rente. Later werd da haam kapitaal ook gegeven aan al lerlei ander bezit. In onzen tijd verstaat men er onder alle bezit dat door handel en bedrijf is verkregen, en in bedrijf en handel productief wordt gemaakt. Alzoo vallen dan onder het begrip kapitaal da grond, de grondstoffen, de fabrieken, da werktuigen, het 'bedrijfskapitaal, enz. Vooral de werktuigen worden dan nog meer als kapitaal in engeren zin be schouwd, omdat vooral in de machines kapitaal gestoken en door de machines kapitaal vermeerderd wordt. Van dit woord nu, in dezen zin gebruikt, is we derom het hedéndaagsche woord kapi talisme afgeleid. Ook het woord kapitalisme wordt in meerdere beteekenissen gebruikt. Onder meer voor een toestand waarbij het kapi taal in handen van enkele personen is. Ook voor de overheersching van het ka pitaal in de fabrieksnijverheid verkregen. Ook voor de richting die zich kant tegen de breideling van de geldmacht. Kort heidshalve zijn deze drie gestalten van het kapitalisme aan te duiden alspri- vaat-kapi talisme, industrialisme en mam- monisme. Vat men nu deze drie begrippen saam en verstaat men er onder het "stelsel, waarbij de private eigendom op, den grond en de voortbrengingsmiddelen als een der grondzuilen der samenleving wordt ge handhaafd, dan heeft men datgene wat door de hedendaagsche strijders tegen het kapitaal onder kapitalisme wordt verstaan. Van het woord kapitalisme in dezen zin verstaan, is weer afgeleid het woord kapitalistisch". En 'zoo beteekent dan de kapitalistische voortbrengingswijze of productiewijze een zoodanige wijze yan voortbrenging, waarin enkele personen be schikken over den grond en de produc tiemiddelen, in het bedrijf heerschappij voeren, den arbeider knechten, onder meer door hem te beloomen naar eigen in zicht van den „kapitalist", die zich de grootst mogelijke vrijheid in de exploi tatie van zijn bedrijf voorbehoudt. Tegen dat kapitalistische stelsel gaati de strijd van sociaal-democratischen kant. Een hopelooze strijd. Immers privaat bezit is er van de schepping der wereld af geweest, en 'zal er wel altijd blijven. De maatschappij zal wel nimmer zonder de handhaving van den privaten eigendom kunnen bestaan. Dat bepaalde personen in het bedrijf te zéggen, te commandeeren hebben, het bedrijfsgezag uitoefenen is al evenmin onhoudbaar. Bij allen gemeenschappelij- ken arbeid moet er een zijn die beveelt, althans het heft in handen heefter moet bedrijfsgezag zijin. Alles rust in de maat schappij op gezag. Zelfs een rooverbende kiest zich een hoofdman met gezag be kleed. Veelmeer in een fabriek, waai de arbeiders als raderen zijn die in el kander grijpen, of als schalmen in een schakel, waar de een op de ander is aangelegd, en alleen onderling yertrouwen en saamwerking tot het beoogde doel leiden kan, is commando allernoodzake lijkst. Hoe zijn de kapitalisten, dat wil zeg gen de eigenaars van den grond en van de productiemiddelen tot die groote macht gekomen Antwoord: door het op den Voorgrond treden der menschelijke nijverheid, pen openbaring van onzen tijd. Stellig naar de ordinantie Gods,: Zijt vruchtbaar en vermenigvuldigt, en vervult de aarde, en hebt heerschappij over de dieren. Naar dit Woord is de mensch geroepen de aarde en hetgeen er op en in is, aan zich te onderwerpen en in al dezen arbeid de eere Gods te doen uitblinken. Ware Adam in den staat der rechtheid jjebleven, dan zou de men^chheid, door landbouw en nijverheid, enz. tot een onge kende weelde gekomen zijn en deze gan solie aarde zou één Paradijs zijn ge weest. Door den val is dit alles heel an ders geworden. Na. den val heeft de mensch het gebod Gods aanvankelijk in den wind geslagen. Ook het bevel der cultuur; de productie ma.ar aan de aarde overlatende. Veeteelt was de hoofdbron 'va,n zijn bestaan, met jacht en visscherij. Doch langzamerhand begon hij zich op den landbouw toe te leggen. Dit kostte meer inspanningdoch bracht tegelijk meerderen zegen, dewijl gehoorzaamheid aan het bevel Gods steeds gezegend wordt; meerdere ingespannen arbeid den meerderen zegen is in zich dragende t en de beoefening van den landbouw een cultiveerenden anvloed op den mensch zeiven die den landbouw beoefent, uit- 'oefent.. De nijverheid evenwel staat nog hoo- ger dan de landbouw. Zij brengt den mensch nog dichter bij de vervulling zij ner roeping tegenover de aarde om door middel der cultuur uit deze alles te voor schijn te roepen wat de groote Schep per in haar gelegd heeft. Het heeft echter lang geduurd eer zij in eere kwam. Het handwerk was te Rome in minachting, daarentegen in Palestina in eere. De Hei land zélf heiligde het ambacht door het te beoefenen in zijn kinderjaren; meer dan één Apostel oefende' een handwerk uit, de Apostel Paulus zelfs bij zijne ge leerde studiën. Het ontbrak de nijver heid evenwel aan werktuigen, en clit be lette haar tot bloei te komen. Doch niet zoodi'a wagen de krachten van Istooni en elecitriciteit ontdekt of 'de nijverheid nam een hooge vludht. Een nieuwe blad zijde in de geschiedenis der menschelijke cultuur was opgeslagen. De kapitalisti sche of industrieele productiewijze Was begonnen. Gevolg hiervan wasde opkomst dein fabrieken, na de invoering der machinejs. Doch tot pp de Fransche revolutie bleef hét fabriekswezen in zijn groei beletm-t merd, dank zij de beperkende voorschrif ten van' 'het gildewezen. De nijverheid) werd dientengevolge in den regel in kleine werkplaatsen uitgeoefend. Het bedrijf werd uitgeoefend in ,een winkel, achter wel-, ken de Woonkamer wasof ook zelfs wel in .die woonkamer zelve. Doch dit werd anders toen de machine werd ingevoerd; de machine Werd van toen af de eigenlijke werkman; en rondom deze verzamelden zich de werklieden. De gilden verdwenen. De fabrieken vermeer derden. De kapitalistische productie Vier de hoogtij. Een zegepraal te grooter, naar mate ook verkeer en vervoer verbeterden en versnelden, telegraaf en telefoon de afstanden als deden versmelten, en steeds nieuwere uitvindingen het productiever mogen rerhoogden. Naast deze twee verschijnselen: de op komst der fabrieken en de uitwissching der grenzen komt ook nog een derde deze nieuwe productiewijze vergezellen, te We ten: de opkomst van het grootbedrijf en de vervorming van het kleinbedrijf. Wel heeft het grootbedrijf hier en daar het kleinbedrijf vernietigd, doch elders pok weer aan het kleinbedrijf het aanzijn ge schonken. De bewering der socialisten als zou\ het grootbedrijf de dood van het klein- bedrijf zijn, is reeds lang door de feiten weersproken. Waarheid is dat het klein bedrijf zich krachtig handhaaft naast het grootbedrijf. Het is, zelfs niet onmogelijk dat het kleinbedrijf het grootbedrijf nog eens weer overvleugelt, dank 'zij de elec- trische centrales, die ook het kleinbedrijf zullen sterken, naast de vermindering van den kolenvoorraad die het grootbedrijf diende. Toch mag 'niet uit het oog verloren worden, dat als vrucht van de kapitalis tische productiewijze het grootbedrijf ont zaglijk toeneemt. Hoe kan het ook an ders! Alles wordt in het .groot gefabri-\ oeerd; de heele wereld is des fabrikants marktplaats; de groote omzet fnuikt elke concurrentie. Men ziet het aan de ver meerderde inkomsten der spoorwegkonin gen, petroleum baronnen, enz., de trust vorming, machten waarbij die van vorsten van deze en vorige eeuwen in het niet zinkt; want geld is macht. Vandaar de macht der kapitalisten te genover de arbeiders. Zij bepalen bet loon, den werktijdsduur, het getal hunner werk lieden; zij regelen het leerlingwezen, enz. Vandaar de macht der groote kapita listen over de kleine. Zij maken ze door middel van de trusts krachteloos en wer pen hen van de wereldmarkt. Vandaar de .macht der groote kapi talisten over de wereldpolitiek. Het wa ren de sluwe geldmannen die in de laat ste kwarteeuw de bloedigste oorlogen pro voceerden. Wij noemen slechts Zuid-Afrika en Marokko. Hiertegenover maakt echter Carnegie ■een gelukkige uitzondering. Hei Schoolvossenartikel. „Het Volksblad" zij' bedankt voor haar vriendelijk bescheid op ons artikel van Woensdag. Zij handhaaft, haar bezwaren. Wij hadden niet anders verwacht. De re dactie heeft nu eenmaal de bestaande GoesC'he schoolregeling met het woordje „volmaakt" er onder op haar bril ge schilderd, en kan derhalve, waarheen zij ook kijkt, niets anders zien dan dit. Wij nemen haar dit niet kwalijk. Wij willen er ook niet meer over twisten. Straks neemt allicht de Raad de door B. en W. voorgestelde veranderingen aan; en dan zal binnen enkele jaren de prakt tijk leeren, wie gelijk heeft gehad. „Het Volksblad" herinnert er nog eens aan, dat de woorden „groote klassen ver dienen de voorkeur boven kleine uit het oogpunt van goed onderwijs" zóó en niet andeirs haar werden overge bracht. Dit gelooven wij gaarne. Dit had haar echter moeten leiden tot de conditie, dat haar overbrenger niet tot de snuggersten .behoort, in geen ge val had zij den districts-schoolopziener, ■man van ervaring en kennis op onder wijsgebied, van het koesteren van derge lijke „monsterachtige" „dwaasheden" mo gen verdenken. Dat was beleedigend. Dat haar 'zegsman niet tot de snuggersten behoort, dit uit te spreken ware niet beleedigend geweest. Zij wist, k o 11 al thans weten dat dit zoo is. De blijdschap dat wij het „roerend met haar eens zijn", waar het immers betreft een waarheid, als een koe, waarover, naar te begrijpen is, all e menschen het eens zijn, schijnt ons dan ook wel heel naïef. 'Overigens zij „Het Volksblad" nog eens herinnerd, dat zij zich in den naam van „Kirschensteiner" weer vergist. De eerste maal was dit haar schuld, de tweede maal onze schuld. Ook wij; gingen op den klank van haar mededeeling af. Doch zij Wette dan nu: het is Kersohensteine'r. Engeland. De conferentie inzake de Home Rule- kwestie heeft, tot geenerlei schikking ge leid. Noch in beginsel, noch in bijzonder heden is overeenstemming verkregen. De onderhandelingen zijn geëindigd. Frankrijk. Gisteren begon het proces-Caillaux met het verhoor van Ceecaldi, een vriend van Caillaux. Hij hield een soort lof rede op het echtpaar, aan Rarthou ver weet Jiij, het document-Fabre van hét ministerie te hebben meegenomen, ter wijl hij verder verklaarde, van verschil lende personen vernomen te hebben, dat er intieme brieven door de „Figaro" zou den worden gepubliceerd. Verder sprak Ceccaldi over het fortuin van Calmette en vroeg aan advocaat Ghe- nu of hét waar was, dat Calmette 13 millioen had nagelaten. Chenu protesteer de tegen een dergelijke ondervraging door ■een getuige. Barthou, vervolgens als getuige optre dend, ontkende iets van de intieme brie ven geweten te hebben. Het document- Fabre had hij bewaard, doch niet aan de bladen meegedeeld. Daarna hield hij een toespraak tot me vrouw Caillaux, die hij wees op het 'feit, dat ze iemand, die 25 jaar zijn vriend was, den vader der kinderen, die be vriend waren met de zijnen, had gedood. Daarom was het te begrijpen, dat zijn medelijden naar dien man ging, die ver moord was, naar die kinderen, die hun vader beweenen. Alsdan ontstond een woordenwisseling tusschen Barthou e.n Caillaux over het rapport-Fabre. Mevrouw Gueydan, daarna onder vraagd, ontving, na vergeefs bij Labori op voorlezing der intieme brieven te heb ben aangedrongen, een deel der brieven terug. De andere werden aanadvocaat Chenu ter inzag© verstrekt. Na een onverkwikkelijk geharrewar werd het incident gesloten met een ver klaring van den president, dat de brie ven voorloopig ter beschikking rijn van de twee advocaten. Daarna werden de getuigen der bur gerlijk© partij gehoord. De Ned. officieren in Albanië. Het Haagsch Correspondentiebureau meldt Een deputatie van het comité van op roeping van het Nederl. volk in zake de Nederlandsche officieren in Albanië was gisteren bij den Minister van Buitenl. Zaken op audiëntie en heeft 'bij monde van generaal De Meester den Minister; verzocht in den geest van het. mani fest. In antwoord hierop deelde de Minister, Jhr. Loudon, mede, dat hij mede zeer sympathiseerde met den geest van het adres en dat de Regeering reeds voor dat het adres was gepubliceerd stappen in die richting had gedaan, gelijk een en ander dezer dagen zal blijken uit 'hef antwoord dat de Minister zal geven op tot hem gerichte vragen door leden der V olksvertegenwoordiging. De commissie deelt mede, dat zij on der dankbetuiging een groot aantal sym pathiebetuigingen met haar doel uit alle deelen des lands ontving en nog ont-, vangt. Vacature Eerste Kamer. Generaal-majoor Van Löben Seis, gis teren door de Haagse he rechtbank in staat van faillissement verklaard, houdt daardoor volgens art. 125 der Kies wet op lid der Eerste Kamer te zijn. De heer Van Löben Seis, van 1888 1894 lid der Tweede Kamer, had sedert December 1905 zitting in de Eerste Ka mer voor Gelderland. Naar het „Vaderl." meldt, vertoeft de heer Van Löben Seis reeds geïuimen tijd wegens ernstige zenuwziekte in het ge sticht ErmeloVeldwijk. Nieuw verzet in West-Borneo. De Bataviasche correspondent van het „Hbl." seint: „De Dajakkers op de grens van Sambas en Mampawa rijn opgestaan. Er zijn twee groepen militairen daarheen gezonden. Als oorzaak van den opstand wordt genoemd ontevredenheid over de geëischte heerendiensten, terwijl' de lie den bovendien door Chineezen moeten zijn opgestookt". De resident der We ster- afdeeling van Borneo is van Pontianak met nog twee groepen militairen naar Mampawa vertrokken Het gerucht loopt, dat de civiel-gezag hebber is vermoord. De staking f© Zaandam. De 40 Duitschers, die door burgemees ter Ter Laan uit de Zaanstad verbannen waren, zijn gisterenavond weder in Am- Sterdam aangekomen, waar ze voorloo pig blijven, tot men een middel heeft gevonden om ze te Zaandam aan het werk te kunnen stellen. De Haags che tra mstaking. Van bevoegde zijde wordt aan het „Hbl." het volgende medegedeeld: In 'het onderhoud, dat gistermorgen heeft plaats gehad, is van de zijde der Haagsche Tramwegmaatschappij toege zegd dat, voor zoover de open gekomen, plaatsen niet door nieuw aangesteld per soneel zijn vervuld, daarvoor allereerst de vroegere beambten in aanmerking zul len komen. De H. T. M. heeft tha.ns deze toezegging in dien zin uitgebreid, dat ook voor de vermeerdering van het personeel, welke eerlang noodig is ten gevolge van de vergrooting van het aantal vrije da gen, bij voorkeur de vroegere beambten zullen worden aangesteld. Eindelijk zul len deze nog de voorkeur hebben bij dé vervulling der vacaturen, welke in den loop van 1914 zullen ontstaan. Ten einde het gevaar van niet aanstelling te ver minderen zou de H. T. M. de aanwerving van nieuw personeel schorsen tot he den 25 Juli, 12 uur 's middags. Het aantal nieuw in vasten dienst ge nomen beambten bedraagt thans 81. Aan alle afdeelingsbesturen van dc drie in zake de .staking van het H. T. M.- personeel samenwerkende vakorganisaties is door het stakingscomité een circulaire van den volgenden inhoud gericht: „Waarde kameraden, Ge zult reeds uit de pers vernomen hebben, op wélke brute wijze de H. T. M.-directie de tegemoet komende houding van de stakers, en hun leiding beantwoord heeft. Onder groot en thousiasme werd door de stampvolle sta kersvergadering met algemeene 'stemmen besloten tot voortzetting van den strijd. Thans komt het er op aan, krachtiger dan ooit te steunen en wij vertrouwen, neen, wij zijn er zeker van, dat in alle afd. door hef geheel© land dit begrepen zal worden en de gelden nog rijkelijker dan thans zullen binnenvloeien. Deze strijd moet en kan gewonnen wórden. Zorgt gij voor de financiën. En zendt spoedig". Op de vraag tot de tramdirectie ge richt, nadat het hekend was geworden) dat de staking zou worden voortgezet^ wat nu wel verder zou geschieden, werd geantwoord, dat gewoon zou worden voortgegaan met aanwerving van nieuwi personeel, ten einde te kunnen voortgaan met 'geleidelijke uitbreiding van den dienst. 1 l j Langs lijn 3 was gisteren wel eenlge meerdere rumoerigheid te bespeuren on der het straatpubliek, vooral daar, waar) de tram een volksbuurt passeert, zich uitende in meer gefluit en gejoel dap in de laatste dagen viel op te merken. Er werd althans nogal over geklaagd dool' het „rjjdend personeel. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een naturalisatie-ontwerp o.a. van E. Pladet bo,erenknecht te Westdorpe. ©ij Kon. besluit is toegekend de ©eremedaille der orde van Oranjo-Nassau met de gekruiste zwaarden in zilver aan de "wachtmeesters te paard J. Tavenier en J. Hemmekam, beiden [van de le divisie Koninklijke Marechaussee. No. 172 der Staatscourant bevat de 'statuten van den 'Bond van Werkgevers in het Landbouwbedrijf te Ouwierkerk; en van de vereeniging „Landbouwbelang" te Wolphaartsdijk. Middelburg. In het Schuttershof alhier had gisterenavond de algemeene verga dering plaats van de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk", onder voor zitterschap van den heer L. K. van der Harst J.Jz. Allereerst had de uitloting plaats van twee aandeelen in het renteloos voorschot, en wel de nummers 10 an 23. De heer J. W. (Schuurman, die als secre taris aan de beurt van aftreding was en direct herkiesbaar, werd bij1 acclamatie herkozen en verklaarde zich bereid de functie weder op zich te nemen, waarvoor de voorzitter hem woorden van dank bracht. In de vacature als bestuurslid, wegens periodieke aftreding van den heer J. Worrell, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer Ph. J. Callenfels. Lni de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer C. J. Stomps, werd gekozen de heer F. A. Hiller en in die ontstaan door het vertrek van den heer R. Borg- greve de heer J. Worrell. Door den penningmeester, den heer J. Delzennen, werd hierop de rekening over gelegd, welke reeds door eene commissie uit de leden is nagezien en in orde bevonden. Zij werd ook nu goedgekeurd. Hierna werd door den secretaris, den heer J. W. Schuurman, het negen-en-veer- tigste jaarverslag der vereeniging, loo- pende van 1 Mei 19131 Mei 1914, uit gebracht, waaraan wij het volgende ont- leenen In de geschiedenis eener vereeniging als de onze zullen wel altijd naast jaren, die uitblonken door bijzondere werkzaam heid en waarin blijk werd gegeven van een opgewekt leven, tijden zijn aan te wijzen die, zonder dat aan achteruitgang te denken is, zich kenmerken doordat zij weinig vermeldenswaard hebben aan te wijzen aldus vangt het verslag aan. Zulk een jaar was dat hetwelk thans achter ons ligt, het acht en veertigste der vereeniging. Wat muziek bij' de viering van den jaardag van H. M. de Koningin en eene Floralia-tentoonstelling, ziedaar Mies. Toch was er reden om dit jaar, al 'waren onze geldmiddelen en onze krachten, toereikend geweest, geen bijzondere feest viering op touw te zetten daar toch het Comité dat in Middelburg de tentoonstel ling van Zeeuwsche kleederdrachten enz. had georganiseerd door allerlei muziek uitvoeringen en feestelijkheden, gedurende ;Ie zomermaanden steeds yoor de noodige afwisseling zorgde. En waar op 30 Aug. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek aan deze tentoon stelling brachten, bestond er voor de ver eeniging allerminst reden om 2 dagen daarna nog weer een bijzonder feest te organiseeren. Het bestuur bepaalde zich er dan ook toe, in overleg met het bovengenoemde Comité, om dien jaardag van H. M. op 30 Augustus te vieren en wel door het geren van verschillend© muziekuitvoerin gen vóór en na het bezoek van H. M. en hlet doen afsteken van een vuurwerk. Op Woensdag 10 en Donderdag 11 Sep tember had in bet Schuttershof de Floraliatentoonstelling plaats. Voor deze tentoonstelling werden in Februari 1913

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1