Telegrammen. A. de Hofstede „Iflietenburg" fi. de Hofstede Joekhof" C. een kavel Bouwland, het HUIS Belangrijke Openbare ïerkooping Onderwijs. Zending. Land- en Tuinbouw Leestafel. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Briefwisseling. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Afloop verkoopingen, aanbestedingen enz Advertentiën. op Vrijdag 24 Juli 1914, Openbare Verpachting Bouw- en Weiland en Visscherij, Bouwland, Zaterdag den 25 Juli 1914, met Schuur en Tuingrond, OPENBARE VERKOOPING. Maandag 27 Juli 1914, verkoopen: De Oppervruchfen, Bouw- en Weilanden en Dijken, Bouw- en Weilanden, op Vrijdag 24 Juli 1914, A. van 40 perceelen B. van 20 perceeltjes openbaar verkoopen: 7 perceelen Tarwe, 4 perceelen Haver, 4 perceelen Erwten, 6 perceelen Aardappelen, 1 perceel Lucern Klavers, en 2 perceelen Mangels (voerbieten). Voederbieten en plm. 8000 K.G. Klaverhooi, aanwezig in de schuur. stigen aard, maar maakt het noodig, dat de beminde prediker eenigen tijd -rust neemt. Chr. Gelief. Kerk. Beroepen, te Almelo, H. Hoogendoom, cand. te Zwijndrecht; te Amersfoort Baam, J. Jongeleen, cand. fe 'sGraven- hage. Ev. Luth. 'Kerk. Naar „De Nederl." verneemt, is. ds. Th. E. Isaaohsen, predikant-directeur van de Luth. Diaconesseninrichting te Am sterdam, beroepen tot predikant bij de Evang. Luthersche Kerk te Bergen in Noorwegen. R.-Kath. Kerk. Het „Dgbl. v. Nbr." meldt, dat de Paus tot bisschop van Breda heeft benoemd ■Mgr. Petrus Hopmans, den tegenwoordi- gen vicaris-capitularis van het bisdom. De nieuw benoemde bisschop is in 1865 geboren te Sitanddaarbuiten. Eindexamen Hoogere Burger scholen met vijfjarig© cursus. Middelburg, 22 Juli. Eerste ploeg ge ëxamineerd 12 candidaten, geslaagd: W. J. Adriaansen, Middelburg; S. Beije, Zierikzee; P. H. Gevaal, Middelburg; P. G. Kousemaker, Middelburg; J. Mijs, Middelburg; J. W. L. van der Moer, Middelburg; M. Meeuse, Goes; C. J. A. van de Putte, Middelburg; L. J. de Rijke, Zierikzee; H. F. van de Velde, Middelburg. De plaatsnamen achter die van de can didaten geven aan van welke Rijks Hoo gere Burgerschool de candidaten komen. Afgewezen 2. Geslaagd te 's Gravenhage voor het examen handteekenen L. O., G. A. Bal- jeu te Middelburg. 9 Oct. 1914 ien volgende dagen zal te 's Gravenhage een examen worden ge houden voor adspirant-landmeter van het kadaster, voor 10 plaatsen. Zie Stct. no. 169. De heer J. A. Stoop] te Zierikzee is o.a. benoemd tot lid van de Commissie voor het examen voor kommies der di recte belastingen, enz. te houden te Arn hem op '13 October en volgende dagen. Een nieuwe schoolbank. De heer H. M. Ragetlie te Waalwijk heeft, naar de N. R. Ct. meldt, een nieu we schoolbank vervaardigd, die geschikt is voor iederen leeftijd van het school kind op een lengte van 1 tot 1.70 meter die als het ware met het kind meegroeit. De bank wordt met een sleutel op één punt in beweging gebracht. Het zitvlak trijst en gaat tegelijk achteruit, terwijl dan tevens het bovengedeelte der bank. het zoogenaamde kastje naar omhoog gaat. Ook voor abnormale kinderen is de bank heel goed te gebruiken. Br. Gunning naar I n d i Ingevolge besluiten der Hoofdbesturen van het Nederlandsch Zendelinggenoot schap en de Utrechtsche Zendingsveraeni- ging en van het Sangi en Talaud Comité zal de Zendingsdireotor Dr. J. W. Gun ning 'eerlang (vermoedelijk in September e.k.) naar Indië vertrekken cm verschil lende Zendingsposten te bezoeken. Goes. In de gistermiddag voortgezette vergadering van de afdeeling „Zuid-Beve land" van de V. P. N. is nog met alge meen© stemmen besloten in verband met de nieuwe Eierenveiling, de medewer king in te roepen van de Ver. Handels belangen te Goes. Als veilingslokaal, is gehuurd de voor malige brouwerij naast die Chr. School in de Wijngaardstraat alhier, in welk ge bouw indertijd de eerste groentenveilin- gen plaats hadden. In de bestuursvergadering zijn. benoemd tot feden der commissie van toezicht op de (veiling, de heeren J. M. Slegt, J. M. de Jonge beiden te Goes en P. A. de Graag te 's Heer Abtskerke. Stand van het fruit en der warmoezerij- gewassen op 15 dezer. Fruit. Overvloedig belooft de opbrengst aan appels en peren niet te wordenvan de peren zijn de vooruitzichten over het algemeen iets beter dan van appels. De langdurige droogte is oorzaak, dat de vruchten veelal klein blijven en vroeg tijdig afvallen. Uit het Westland wordt gemeld, dat de vroege appels, voóral de variëteit Codlin Keswick, eene goede opbrengst beloven, terwijl daarentegen de late soor ten, als bellefleurs, zoo goed als geen vruchten dragen. Voorts zijn daar de perziken in de open lucht klein gebleven. Do pruimenoogst zal ook slechts zeer middelmatig zijn, terwijl daarentegen die van frambozen zeer goed is. Appels. In het westelijk deel van Zuid-Beveland, in Noord-Brabant, op Voorn e en Putten is de stand goed; op Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen vrij goed. Peren. De stand is goed op Walcheren, het westelijk deel van Zuid-Beveland, in Noord-Brabant en in het zuiden van Lim burg. Pruimen. Deze staan vrij goed op Walcheren, het westelijk deel van Zuid- Beveland en in Noord-Brabant. Druiven. De kasdruiven staan over al goed. Perziken. Ook de kasperziken staan overal goed. Frambozen. Deze staan bijna over al goed of zeer goed. Warmoezerijgewass en. Uit tal van plaatsen wordt bericht, dat ten gevolge van de aanhoudende droogte de ontwikkeling van sommig© gewassen te wenschen begint over te laten; daar entegen hebben in Limburg en Noord- Brabant de augurken, die er eerst niet best Voorstonden, juist, dank zij die droog te (en warmte, .zich Jin belangrijke mate her steld (en beloven nu nog eene behoorlijke opbrengst, al zal die dan ook later aan vangen (dan zulks doorgaans het geval is. In Noordholland's koolstreek, met na me te Langedijk, treedt de draai harten- ziekte 'weer sterk op, vooral in de bloem kool, waarvan dientengevolge in sommige gemeenten de teelt geheel mislukt is. In het zuidoosten van Utrecht doet de kool- heel wat schade en in Noord-Brabant ko men vele gevallen van knolvoet in de kool voor. Witte, roode en savoyekool. De stand is matig op Walcheren en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Bloemkool. Deze staat vrij goed in het Oostelijk deel van Zuid Beveland en Noord-Brabant; goed in Limburg en op Walcheren. Poot ui en. Deze staan overal goed of zeer goed. Peuleneii doperwten. Deze staan overal goed of -zeer goed. T u i n b o o n e n. Ook van deze is de stand overal goed of zeer goed. Andere boonen. Deze beloven ook bijna overal een goede opbrengst. Op Wal cheren is de stand vrij goed. Tomaten. Deze staan overal goed of zeer goed. „Stct." Gewijde Kunst. Honderd platen naar schilderijen van bekende meesters, met bijschriften van dr. J. H. Gun ning J.Hzn. en anderen. Rotter dam, J. M. Bredée's Boekhandel en Uitgeversmaatschappij, Afleveringen 6 en 7 zijn verschenen, en handhaven den goeden naam van de goedkoope prachtuitgave. Onder de re producties zijn er Zeer zeldzame, en van zeldzame schoonheid. Alles is op fijn kunstdrukpapier gedrukt. Een artistieke prachtband wordt gratis bijgevoegd. Christendom en Maatschappij red. mr. P. A. Diepenhorst en A. S. Tal- ma. Utrecht G. J. A. Ruys. Mr. Goedbloed uit Almelo begint een beschouwing over Lloyd George en de agrarische hervormingsplannen in Enge land. Wie genezen wil worden van den eenzijdigen kijk op minister George als den man alleen van de Staatspensionee- ring en radicaal, die leze dit opstel. Be langrijk is ook het opstel: „Socialistische afwijkingen" van mr. G. Diepenhorst. Dr. Van Es behandelt het hoogst urgente vraagstuk „De sociale quaestie en de Kerk", aan de hand van een referaat van dr. de Moor. Ongelukken. Te Oude-Pekela heeft zekere M. op zijn zoon een moord aanslag gepleegd. De dader werd gevat en de revolver, waarmede hij den aanslag aanslag pleegde, werd afgenomen. Te Midwolda is het 10-jarig zoontje van een arbeider bij het baden verdronken. Gistermiddag liet een knecht van het cir cus Corty Althoff een paard in den Rijn te Arnhem baden. Plotseling verloren man en paard vasten grond. De man is ver dronken, het paard werd gered. De 25-jarige ongehuwde T. uit Beekbergen, is bij het opladen van een voer hooi van den wagen gevallen. Klagend over pijn in den schouder werd hij per rijtuig naar het ziekenhuis gebracht, waar hij giste ren aan de .gevolgen van den val is over leden. Gisternamiddag is het 10-jarig zoontje van V. bij Apeldoorn door den locomotief van een zandtrein gegrepen en vreeselijk aan hoofd en schouder ver wond. Het kind is spoedig na het onge val aan de gevolgen overleden. Een 7-jarige leerling dei- Christelijke school te Knijpe, is gisternamiddag door de stoom tram overreden; hij was op slag dood. Maandag is de 13-jarige Adriaan de Jonge in de badinrichting te Delfzijl bij het baden verdronken. Gisternamiddag is te Sliedreeht een 5-jarig jongetje van de motorboot Stad Tilburg V bij het wa- terputsen over boord gevallen en in de Merwede nabij den watertoren verdronken. Naar het lijkje wordt gedregd. Maan dagavond is uit het Y te Amsterdam op gehaald het lijk van den eersten-machinist van de Leeuwarder Stoomboot-Mij. Stan- fries. Zaterdagavond is de man overboord gevallen en verdronken. Dien stbodennood. De dienst- bodennood te Wormerveer is zóó groot, dat er enkel om die reden een familie ver trekken gaat. Door ongeveer 26 huisge zinnen wordt personeel gevraagd, maar zonder succes. De meeste meisjes gaan naar de fabrieken, waar zijl méér ver dienen, of naar Amsterdam, ook als win keljuffrouwen; anderen zijn te welvarend om de dienstbodenjapon aan te trekken. „Vad." Kleine oorzaken. Gistermid dag is een van de insecten, die wij met de zomersche warmte op den koop toe moeten nemen, te Amsterdam de aanlei ding tot een vrij ernstig ongeluk gewor den. Het paard van een stalhoudersrijtuig, door de onbedachtzame vlieg tot slacht offer gekozen, maakte ten gevolge van den plotselingen steek een zijsprong en sleepte het rijtuig met zich in de Keizers gracht. De koetsier kon zich nog juist redden; het paard stierf en werd door Sinck's toestel opgehaald. Een worsteling in het wa ter. De „Mepp. Crt." vertelt: Hij had 'skonings wapenrok gedragen, maar was met niet heel aangename her inneringen in bet burgerlijke leven te ruggekeerd. Met woede dacht hij' terug aan de dagen, die hij in de provoost had doorgebracht, en met nog meer woed© dacht hij telkens en telkens weer aan den sergeant, die hem dat koopje gele verd had. Hij zou 't hem wel betaald zetten. En de warmte kwam hem te hulp. Want toen hij in Adams kostuum lus- tigjes rondzwom in het groote bassin van do Hoogeveensche badinrichting, her kende hij in een anderen Adam den ser geant van vroeger. Hij greep hem bij den nek en duwde hem onder. En hoe de sergeant ook spartelde, hij bleef onder en bijna zou hij gestikt zijn, als hij zich niet op het laatste oogenblik had wTeten los te nokken uit de vuist van zijn vroe- geren soldaat, dien hij1 zoo flink had „ge drild." Met veel moeite wist hij zich op het droge te werken. Maar nauwelijks achtte hij' zich veilig of daar sprong zijn bela ger eveneens uit het water, greep hem bij het naakte lichaam en wierp hem weder in het bassin. Wederom greep de ijzeren vuist hem bij den nek en duwde hem onder. En als andere ijlings toege schoten Adams niet ter hulp waren ge komen, waarschijnlijk zou de sergeant bij dit bad er het hachje bij hebben inge schoten. Naai' het blad verneemt, is de zaak in handen der politie gesteld. Nalatig. ,Te Caerphilly in Wa les is de directeur van de kolenmijn te Senghenydd, waar in October de groote ontploffing js gebeurd, wegens (verschil lende nalatigheden, tegen den tijd van de ontploffing begaan, Veroordeeld tot vijf boeten van bij elkaar 24, met 25 gui neas aan kosten. Merkwaardig. Zaterdag trouw den in de Londensche gemeente Bethnal Green de Vier gezusters Bradley, oud 25, 23, 21 en 19 jaar. Het zijn weezen en toen ze, niet nog een jongere zuster, alleen op de wereld bleven, spraken de vier oudere meisjes af, dat zij om de kosten der huishouding, te kunnen betalen zij waren arm bij1 elkaar zouden blijven en niet zouden trouwen voor zij dat alle vier gelijk konden doen. Dit is gebeurd. Het jonge zusje komt bij een van de vier inwonen. Liefde is blind.... en doof. Dit werd dezer dagen in eene grensplaats ibij Gennep weer1 eens bevestigd. Een ver liefd paartje had zich een der .laatste zoele avonden in een lommerrijke laan op een bank neergezet. Het meisje legde haar taschje naast zich neer. Liefelijk ruisichte een zacht briesje door de hoornen en deed de bladeren ritselen. Heerlijk poëtisch I Onze heide verliefden fluisterden elkaar teedere woordjes toe en genotenEen paar opgeschoten jongens hadden hun eenigen tijd geobserveerd, ook zij geno ten wilden echter nog meer genieten. Een hunner sloop zachtjes nader't paartje bemerkte niets haalde de pór- temonnaie met circa 7 gulden uit het taschjede minnekoozenden bemerk ten nog niets zjj genoten. De beide bengels verdwenen met hun buit van het tooneel. Toen later het lieve meisje haar verlies bemerkte, veranderde het genot eensklaps in groot verdriet; echter ook voor de heide jongens werd het genot deerlijk vergald, daar de politie hen wist op te sporen en in te rekenen. Kinder-Zendingsfeest. GOES. Hedenmiddag is hier fop de weide van (den heer M. de Bockx het Kinderzen- dingsfeest gehouden, onder begunstiging aanvankelijk van het heerlijkst denkbare zomerweder. Meer dan 1500 kinderen, allen leerlingen van Zondagsscholen op Noord- (en Zuid-Bevteland en de leerlingen van de Herv. School te Goes, woonden met hunne leiders dit feest bijl, terwijl er 'bovendien nog veel belangstelling van ouderen Was. Van Noord-Beveland waren de kinde ren per booten aangekomen, te wetein honderd van Kamperland en honderd van Wissenkerke en Geersdijk. In optocht ging het van Goes naar de feestweide, inet „Hosanna" aan het hoofd. „Hosanna" verleende ook op het terrein telkens haar muzikale medewerking. In een tent exposeerde oud-zendeling van der Roest voor de Utr. Z. Ver. een groot aantal voorwerpen, afkomstig uit Nieuw Guinea, welke een beeld gaven van de zeden en gewoonten der aldaar wo nende heidenen. We noemen voorwerpen, die als verblijfplaats voor de geesten der afgestorvenen dienden, mooi bewerkte hoofdkussens, kleedingstukken van boom schors vervaardigd, wapenen, doos van matwerk, tasch van touw en van gras gemaakte rokjes. Van den heer Dun was er een ver zameling Congo-beeldjes, o.a. de z.g. „spij kerafgod". Beide collecties waren zeer be zienswaardig en trokken dan ook de aan dacht. Het openingswoord werd gesproken door ds. Schmidt; daarna verhaalde de heer Dun, hoofd der Chr. school te Goes, op bevattelijke wijze een en ander over de Zending op Nias. Mevrouw Hofman uit Ginneken en de heer v. d. Roest deelden velerlei van het Zendingsterrein uit eigen ervaring mede. Ds. Homburg bedankte in een slotwoord den eigenaar der schoone weide den heer De Bokx, het muziekgezelschap en zijn (waarn.) directeur den heer De Beste; de regelingscommissie en allen die tot het wélslagen van het feest hadden bijgedra gen. Het was een aangename middag voor allen. K. te S. We zullen trachten aan uw verlangen te .voldoen. Red. 's GRAVENHAGE. Tram staking. Hedenmorgen is de dienst ook op lijm 10 hervat. Thans rijden de lijnen 8, 4, 13 en 10. Van het voornemen, om ook lijn 1 te laten rijden heeft de directie afgezien, met 'bet oog op te verwachten moeilijk- he Jen, waarvoor de hoofd commissaris van politie de verantwoordelijkheid niet op zich wild© nemen. Een magazijnknecht, die (een collega tot verzet aanspoorde, is ontslagen. Hedenmiddag te 2 uur kwamen de sta kers Weer in viergadering bijeen. ARNHEM. De inspecteur van politie v. d. 'M., hekend door het relletje in del Hommelstraat, is in hooger beroep gegaan tegen het vonnis, waarbij hij tot een half jaar gevangenisstraf is veroordeeld. ROTTERDAM. Prins Hendrik heeft een gift geschonken aan de Ver. Boddaert-te- huizen. TER APPEL. Alhier is een 9-jarig knaapje over een brug in het water g©r vallen en verdronken. St, PETERSBURG. De staking omvat thans 160000 man. Er zijn uitgebreide po- litie-maatregelen genomen. Er hadden 52 arrestaties plaats. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van 22 Juli medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand 770.5 te Hoirta, laagste stand 751.4 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 23 Juli Veranderlijke, later zwakke tot matigen, Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijken wind. Meest zwaarbewolkte lucht. jYaar- schijnlrjk onweer of regen, later veel koe ler. GOES. Geboren: 21, Tannetje Maria, d. v. Adriaan van Hese en Maria Wille- boer; 21, Johanna JaCoba, d. v. Jacob Maartense en Helena Elisabeth Schrijver. Overleden: 21, Pieter Johannes, 4 d., Z. v. Izaak van Houte eh Johanna Pie- ternella van Wieringen. Van 21 en 22 Juli. MIDDELBURG. Gehuwd: D. N. Praat, 28 j. jm. en P. Th. van Holthuijsen, 28 j. jd.; J. Th. van de Putte, 24 j. jm. en M. M. du Bois, 24 j. jd. Ondertrouwd: J. W. van Swigchem, 33 j. jm. en L. P. de Kruijter, 26 j. jd. Overleden: A. 'E. de Jonge, 7 weken. Van 1821 Juli. VLISSINGEN. BevallenS. J. Bode, geb. Corstanje, z.; W. M. Slager, geb. Abra- hamse, z.; E. M. Mollemans, geb. Borry, d.; 'N. de Wolff, geb. Van Spanje, z.; P. Goedhart, geb. Vermerris, d. Overleden: E. Gahriëlse, vrouw Van W. Joosse, 45 j. OOSTBURG, 22 Juli 1914. Oude Tarwe f 10.50 a 1 11.50, nieuwe Tarwe f—a f Rogge f 7.50 a f 7.75, nieuwe Wintergerst f 0.a f 0.Zomergerst f 0.— a f 0.nieuwe Haver f 8.50 a f 9.—, Kookerwten f 10.50 a f 10.75, Voererwten f 0.— a f 0.—, Paardehoonen f 9.50 a f 9.75 alles per 100 K.G. Middelburg. Alhier is heden door Ged. Staten aanbesteed het maken van eene aanlegplaats voor veerschuiten in de Cam- perlandsfehe 'havengeul tusscben de pa len 57 en 60 aan den zeedijk van den Onrustpolder te Camperland gemeente scnkerke (Noord-Beveland) met bijkomen de werken. Inschrijvers de heeren: W. M. Ferdinan- dusse, Biezelinge, f 10.044; H. Jansen Jz. Middelburg, f9990; J. de Bougraaf, We- meldinge, f9990; H. Kosten Cz„ Wemel- dinge f9796; en A. van der Straaten Jr. Hansweerd f 9490. Goes. Gisteren wei-den te Goes in de Prins van Oranje ten overstaan van nota ris Pilaar publiek verkocht: le. Weiland en uitweg in de gemeente 's Heer Abts kerke, onder Baarsdorp, groot 2.43.60 H.A. aan dhr. J. Braamse te 's Heer Arends- kerke, voor f1890 per H.A. is f 4601.04; 2e. Weiland aldaar groot 4.83.00 H.A. aan het Burgerlijk of Algemeen Armbestuur van 's Heer Abtskerke voor f 2020 per H.A. is f9756.60; 3e. Weiland, aldaar, groot 1.60.10 H.A. aan dhr. P. Harthoorn te Wemeldinge, voor f2020 per H.A. is f3234.02. Samen f 17594.66. te WISSENKERKE. De Notarissen J. W. VERHULST en W. HIOOLEN, zullen publiek presenteeren te verkoopen: des morgens 9 uur precies, in het café „de Kroon" te Wissenkerke: in de gemeente Wissenkerke, thans be woond door den heer C. H. van den Behg, met de daarbij belioorende in den Wissekerke- en Vlietepolder, ter grootte van 64 Hectaren 6 Aren 92 Cen tiaren. in de gemeente Colijnsplaat, thans be woond door den heer J. Klompe, met de daarbij behoorende in den Nieuw Noord-Bevelandpolder, ter grootte van 30 Hectaren 45 Aren 52 Centiaren. te Camperland, in den Heer Janspolder, ter grootte van 14 Hectaren 52 Aren. Zulks in verschillende perceelen en samenvoegingen, als nader zijn omschre ven in de gedrukte notitiën dezer veiling welke op aanvraag door genoemde No tarissen tijdig zullen worden toegezonden. N.B. De Bouw- en Weilanden en Dijken zijn te aanvaarden najaar 1914, de gebouwen Maart 1915. voor het Burgerlijk Armbestuur van Ovezand, s voormiddags 10 uren, in de gemeente- herberg te Ovezand, bij M. RIJK. gelegen in Ovezand, Nisse, Driewegen en Oudelande. aan den Roodeneusdijk in Ovezand. De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE, zal op des namiddags te 2 uur, in de herberg „de Lindeboom" te Serooskerke, in het bewoond door M. Meulenberg te Seroos kerke, gemerkt A No. 215, staande en liggende aan den Polderschen Weg op het dorp, ter grootte van 10 Aren 38 Centiaren. Dadelijk te aanvaarden. Bezichtiging iederen werkdag van 1 tot 4 uur. Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantore van voornoemden Notaris te Middelburg. De Deurwaarder HEIJ BOER te Cort- gene en de Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes, zullen des avonds om 6 uur in het café Coo- mans te Colijnsplaat, ten verzoeke van den heer Mr. J. ADRIAANSE, adv. proc. te Middelburg, als curator in het faillis sement van C. A. HEIJB0ER, landb. te Colijnsplaat, aan 84 boomen in den boomgaard, be nevens de daaronder groeiende

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3