i DE ZEEUW rwerk i8uiens, aars, uien, rsknecht TWEEDE BLAD. 8 achten lens, veulen limp sbles veulen tbode dster Uit de Pers. Gemengd Nieuws. ïn Meid Provinciale Staten van Zeeland. iddelburg. E m worden k van !J N. •men. ver- VAN ZATERDAG 18 JULI 1914. in eetlust, J ijglmar en 0 ter Anist. J S>®»ö©*® in Wilde- mende het avenpolder. veren met op Woens- ags 3 uur, delande, of avenpolder, Ringen te iciale liing. L. M. ge noegen bij te Middel- ekening te ivond a. s. ische weg, uwer te nemuiden. Prelaat, veulens. iggekerke. en Loop- Meid of 1, bij iggekerke. ielburg. ioutelande. nwoordige lt ostkapelle. G, Wilhel- ER, Westhoek, agd tegen Kunnen snegen om jr letter L be Goes. Rotterdam even onder dit blad te Zomerzdtting (17 Juli). Slot. De (discussie over de Provinciale Stoom- bootdiensten werd gisteren aldus voord gezet: De heer Dieleman stelde voor de mi nima en maxima niet te wijzigen, doch de tweejaarlijksche verhoogingen te ver dubbelen en verder om den conducteur van de lijn HansweerdWalsoorden in de tweede klasse op te nemen. De heer van de Putte stelde voor, om indien het voorstel van Ged. Staten onver anderd blijft, te bepalen, dat voor het personeel van de lijn Breskens—Vlissin- genTerneuzen het halve kostgeld blijft bestaan. De heer van Rompu wees er op, dat deze voorgestelde jaarwedden de beste zijn van alle gelijksoortige diensten in Nederland. Verrast is spreker over het voorstel van den heer van Niftrik, daar zijn medeleden niets daarvan wisten. De jaarwedden stegen in 8 jaar 30 tot 40 bCt. Het amend.-Fruij tier (weglaten verdeeling klassen) werd met 23 tegen 16 st. verwor pen. Het amendement-Dieleman inzake den conducteur werd aangenomen met 23 tegen 16 stemmen. Het amende ment-van Niftrik werd verworpen met 32 tegen 7 stemmen. Het amendement-Diele man, om de periodieke verhoogingen te verdubbelen, werd met 20 tegen 19 stem men verworpen. Het amendement-van de Putte werd tot de behandeling der over gangsbepalingen uitgesteld. Te 5 uur werd de vergadering ge schorst tot 8 uur. Vervolgens 'wei-den aangenomen de Voor stellen tot afwijzing van een Verzoek van de gemeente Serooskerke (Schouwen) om een subsidie van f205 en tot toe kenning van subsidies aan de gemeenten Nisse en Veere van respectievelijk £37ö en f250. Het voorstel tot afwijzing van een ver- Zoek van den Bond van Nederlandsche Schildersvereeniging om subsidie voor in Middelbrug te houden leergangen, (wordt aangenomen. Subsidie Zierikzee. Bij de behandeling van het voorstel tot toekenning van een jaarlijkscli subsidie van f 100 aan de gemeente Zierikzee Voor onderhoud van de 'zWaaiplaats in de haven had de volgende discussie plaats. De heer van der Weijde zou het billijk vinden als Zierikzee voor de kosten van het o.p diepte houden der haven een sub sidié kreeg van f 200 in plaats van f 100 zooals Ged. Staten voorstellen. De heer Fruijtier zou de subsidie wil len geven tot wederopzegging. De heer Van Niftrik zeide dat Ged. Staten het ainendement-Fraijtier overne men evenals dat. van den heer v. d. Weijde, waarna het voorstel van Ged. Staten zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Aangenomen werd het voorstel om eene bijdrage te verleenen van f 2700 aan het waterleidingcomité voor Schouwen en Dui- veland in de kosten van de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg' van een© drinkwaterleiding, en ook het voorstel tot iverleening Van een crediet van f 3750 Voor de kosten van een Voorbereidend onder zoek naar de beste wijze om Walcheren van drinkwater te voorzien. T hol en. Bij de behandeling van het voorstel tot toekenning van een renteloos voorschot aan een door dé gemeente Tholen op te richten Naaml.' Venn, ten doel hebbend de stichting en exploitatie van een drink waterleiding, vereenigde men zich in twee afdeelingen algemeen met het voor stel, in de derde afdeeling verklaarde Zich ■een lid' voorloopig nog niet voor het voor stel van Ged. Staten, aangezien hij vreest een precedent te scheppen, daar z.i. de watervoorziening berust bij het Rijk en de gemeenten. Een lid van Ged. Staten -wees er op, dat de regeering hier niet Feuilleton. De Broeders van St. Jan. 66) Door H. PENNING. (Nadruk verboden). Hoofdstuk XVII. „Sta op, Jonker," zeide een zachte, vriendelijke stem. Maar Jonker Edelhart luisterde niet naar die stem, en bleef c aai liggenmet het gelaat voorover, de handen krampachtig gebald, verpletterd cloor het onmetelijk ongeluk. Hij. voelde een zachten 'tik op den schouder. „Sta op, Jonker, en ga met mij mede. De dag daalt, en er stijgen zware wolken op in het Zuiden." Toen bewoog Jonker Edelhart het hoofd, ten Zeide met droeve, klanklooze stemi „Laat mij hier liggen; ik ben moede ik wil sterven." Zoo lag hij daar: het gelaat door bloed Overstroomd, terwijl de hemel boven hem zi ch ver duisterde Toen bukte de geduldige man, did daar stond, zich ten derden male tot den rampzaligen jonkman, boog zich tot diens oor, en fluisterde met een door tranen zal ingrijpen, en verklaarde biet goed mo gelijk, om aan een verzoek om eeae ra ming over te leggen van de kosten van eene algeheele watervoorziening der pro vincie. In deze afdeeling verklaarden zich 10 leden vóór bet voorstel, terwijl drie zich hun stem voorbehielden. Aangenomen. R i 11 h e m. In verband met het voorstel om af wijzend tö beschikken op het verzoek van de gemeente Ritthem om subsidie voor het herstel van den toren, stelde in eene afdeeling een lid voor, waar de gemeente niet bij machte ïs zelf te betalen, het verzoek in te willigen. Voor dit voorstel verklaarden zich 4 leden, 5 daar tegen, terwijl 3 zich hun stem voorbehielden. De heer Van Zuijen was er voor een subsidie toe te kennen. Princapiëele be zwaren waien er niet, alleen financieel©. Hij gaf toe dat er veel geld gevraagd Wordt voor materieele doeleinden. Hij titelde voor aan de gemeente Ritthem een subsidie te verleenen van f1000. De heer Blum zeide met groote geest drift het voortitel van Ged. Staten te ver dedigen. Ged. Staten hebben volstrekt geen principieel bezWaar. Alleen de finan cieel© toestand weerhoudt het college van (Ged. Staten een ander dan een afwijzend voorstel te doen. Wordt subsidie ver leend dan zullen er zeker meerdere vra gen van dien aard komen. De heer Dieleman wees op de gevolgen van aanneming Van het voorstel van den heer Van Zuijen. Wij zouden een ante cedent scheppen waar wij later- veeil spijt van zouden hebben. De heer- Van Zuijen verdedigde nog maals op aesthetische gronden zijn voor- stol. i De heer Blum zette nogmaals uiteen dat financieel© redenen die hem weer houden subsidie voor te stellen. Hij ontkende overigens, dat, zooals de heer Dieleman opmerkte, een antecedent zou Worden getiteld. Elk voorkomend geval zou op zichzelf worden beschouwd. Het amendement-Van Zuijen (toekenning van subsidie) weid verworpen met 32 te lgen 7 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten werd daar na goedgekeurd. J aarwedden. Aangenomen werd het voorstel tot na ttere regêlïng van die jaarwedden der vaste arbeiders op de. Provinciale wegen. Het voorstel tot nadere regeling van. de jaarwedden dei' bureel-ambtenaren bij' den Prov. Waterstaat werd aangenomen. Aangenomen werden de voorstellen tot overlating aan Ged. Staten van een adres van cle landelijke federatie van bouwvak arbeiders in Nederland, omtrent het put- en keetbazenstelsel en het loon der arbei ders eni dat tot verlenging van den termijn voor het in exploitatiebrengen van een stoomtram van Brouwershaven naar Burgh tot 1 October 1915. Het voorstel tot afwijzing van een adres van K. Schippers te Kabs en J. van Wieringen te Willi el- mi n a d o r p om eene subsidie van f 800 per jaar voor ©en motordienst aan het Kafsche veer is aangenomen. Het voorstel om af te wijfeen het ver zoek van den raad van S t. Philips- land om subsidie voor wegverbetering, werd aangenomen. Een gelijk voorstel betreffende ©en. zelfde verzoek van de gemeente Schore gaf aanleiding tot discussie. De heer Kakebeeke zeide, dat het prin cipe |Om voor eenzelfden Weg slechts 'eenmaal een voorschot te geven gehand haafd kan wordein. Hij hoopte, dat dit standpunt zal wor den verlaten en de redenen daarvan zette hij breedvoerig uiteen. De heer Elenbaas verdedigde het voor stel van Ged. Staten en wees er op, dat de Staten sinds jaren dit beginsel handhaven en nog voor enkele jaren is met 23 jbegen 17 stemmen dienovereenkom stig ^besloten. Afgescheiden van het beginsel zou het echter met het oog op de financien een roekelooze daad zijn thans een voorstel te doen tot het toekennen van een rente loos voorschot. Alleen met nieuwe belastingen zou het mogelijk zijn. De lueer Elenbaas zeide, dat de ge meente Schore geholpen kan worden omsluierde stem: „Sta op, Jonker ik ben het, broeder Anselmus, die u lief heeft." i i Daarop stond de Jonker langzaam op; hij had een gevoel, als of zijn leden waren verlamd, en de wond in de wang, door de scherpe spoor opengescheurd, gaapte diep en akelig. Hij stond te wag gelen op zijn voeten gelijk een dronken man, ten als uit een bewusteloosheid ont wakend, zeide hij met een stem dof en klankloos als de snaar van een gebroken harp: „Zoo Broeder zijt gij het?" Anselmus legde een noodverband' op de wond, en nam den ongelukkige in den arm, om hem te stutten. Zóó wandelden zij zwijgend voort, terwijl de dag daalde, en de onweerswolken dreigend opste gen in het Zuiden. En de Jonker vroeg niet: „Waar brengt gij mij heen?" Het gaf immers ook niets; het was alles hetzelfde zijn levenskracht was gebroken. „Willen wij den karweg nemen? Mis schien zien we op den weg nog wel een voertuig, dat naar Ermelo of Harderwijk rijdt, en ons mee wil nemen." ,,'t Is goed." „Of wilt ge liever het boschpad hou den?" i ,,'t Is goed." Het was den Jonker alles goed, omdat hem alles onverschillig was. En zucht als slechts teen renteloos voorschot ge vraagd wordt. Het voorstel van Ged. Staten wordt aangenomen. Het voorstel tot afwijzing van het ver zoek om subsidie voor wegsverbetering van Westkapelle werd aangenomen, dat, om ook af te wijzen een verzoek vaar Wissenfcerfce om een renteloos voorschot, werd besproken. De heer Van Niftrik stelde voor aan do gemeente Wissenkerke f70000 rente loos voorschot te verleenen, onder aftrek van f 7000 voor een vroeger verleend ren teloos voorschot. Do heer Dieleman zeide, dat wij de .gevolgen van de aanneming van dit voorstel niet kunnen nagaan, omdat daar van een eenmaal aangenomen standpunt wordt afgeweken. Ged. Staten dienen eerst deze ernstige zaak nog -eerst eens onder de oogen te zien. De heer Elenbaas zeide, dat als Wis senkerke wordt geholpen, dan dienen alle andere gemeenten van Zeeland te worden geholpen. Het zou zeer roekeloos zijn als dit voorstel werd aangenomen. Het amendement-Van Niftrik werd daar na in stemming gebracht en verworpen met algemeene stemmen, behalve die van den voorsteller. Het voorstel tot afwijzing van een ver zoek van de vergadering van ingelanden van den Onrustpolder orn aan pol ders geld te leenen voor «e uitvoering van noodzakelijke werken werd aange nomen. Aangenomen weiden de voorstellen tot verkoop van een gedeelte sloot langs den weg van Buitenlust naar Groede, tot toekenning van een subsidie van f 150 voor 1914 en 1915 aan de Landbouwmaait- schappij ten behoeve van een cursus in hoefbeslag, tot opening van een crediet van f4000 voor de: jaren 1915 en 1916 voor dezelfde maatschappij ter bevorde ring en aanmoediging van de paardenfok kerij en tot verhooging van het jaarlijkscli subsidie aan de vereen iging tot verbete ring van het geitenras in Zeeland. Het voorstel om af te wijzen de ver zoeken van de vereenigingen „Openbare Leeszaal en bibliotheek" te Middel burg en Vlissingen werd aangenomen. De voorstellen tot uitzetting en opne ming van kasgeld, tot sluiting eener geld- leening van ten hoogste f 435.000, tot vaststelling der rekening der Provincie over 1912, aanwijzend in ontvang f 874637.39s en in uitgaaf f784217.975, ap alzoo een goed slot. van f90419.42, en tot wijziging van de begroeting voor 1914 werden alle aangenomen. Over 'de begrooting werd (gediscussieerd. De heer De Veer vroeg aan (Ged. Staten of het niet mogelijk is de stukken [voor de vergaderingen wat vroeger te Zenden, want daar toch de stukken (reeds maan den te voren gereed liggen. Een tweede vraag in of het. niet. mo gelijk is in de Statenzaal elcctrisch licht aan te leggen. De heer Tichel m an vroeg of het nie t mogelijk is de najaarsvergaderingen wat latex te houden. De heer De Casembroot zeide, dat Ged. Staten geen bezwaren hebben de stuk ken wat Vroeger te zenden, terwijl Ged. Staten Verder de kosten van aanleg van elcctrisch licht zullen onderzoeken. Na deze algemeene beschouwingen werd met de artikelisgewijze behandeling de'it begrooting begonnen. Bij hoofdstuk III, toestand van den Prov. Stoo-mhooitdienst op de Oosterschelde, vroeg de heer Giljam of op deze booten geen goedkoop© kaarten voor schoolrei zen beschikbaar te stellen. De heer Van Rompu zeide, dat bij een provincie uniformiteit moet bestaan. Het eenmaal vastgestelde tarief moet worden gehandhaafd. Hij gaf toe, dat het bij de provincie wel wat duurder is, doch de booten hebben meer contact. De heer Giljam was door dit antwoord niet bevredigd en hij hoopte dat Ged. Staten alsnog de gelegenheid zullen ope nen, dat ook met de prov. booten school kinderen voor reisjes goedkoop© biljet ten kunnen verkrijgen. De hoeren Blum, Dekker en Hombach verdedigden gaarne dit voorstel en spra ken den wensoh uit, dat Ged. Staten hier mede rekening zullen houden. Bij de inkomsten werd de kwestie behan- tend nam broeder Anselmus den karweg, Christus smeekend, dat Hij zich over dit arm© menschenkind mocht ontfermen. Het rumoer van de jacht was geheel verstomd; het geschal der horens, hef gestamp -dei' edele paarden en de schreeuw van valk en sperwer werd niet meer ge hoord, terwijl het avondrood, door don kere wolken onderschept, was verbleekt boven de rogge-akkers. Broeder Anselmus en de Jonker schre den zwijgend voort langs den kant der hooggewelfde pijnboomen met hun kaars rechte stammen. De lucht hing zwoel en drukkend boven de bosschen; er klonk uit de struiken een eenzaam, klagend getjilp, dat niet werd beantwoord, en er lag over deze wereld van verdorrend ge bladerte een verlatenheid, die diep wee moedig stemde. Broeder Anselmus keek den Jonker aan; de jonge man liep als een slaapwande laar voort, terwijl 'het noodverband om zijn wang was roodgekleurd van bloed. Een boschwachter kwam hen tegemoet. Die man keek vreemd op, toen hij den Jonker zag, maar hijl ging met een kor ten groet voorbij, want het was avond, uit de verte werd reeds het rommelen van den donder gehoord, en hij verlang de naar huis. Het werd donker. Aan het noordelijke hemelgewelf werden de sterren zicht- deld der opcenten en werd doof Sen heel Bolle voorgesteld de opcenten te 'doen zijn 36 op de ongebouwde, 33 op de gebouwde en 33 op de personeele belas ting. .Ged- Staten stelden voor 41, 33 en '28. De heer De Veer acht het niet noodig de pijfers van Ged. Staten te wijfeigen; het gaat de boeren de laatste jaren goed en zij kunnen betalen. De heer Elenbaas verdedigt ook de Voor gestelde opcenten, wijst er o.a. op, dat de grondbelasting geheven wordt naar eene schatting welke in 1879 plaats had en voor nu veel te laag is. De heer Bolle trekt zijn voorstel in. De begrooting werd 'ten slotte Rónder stemming aangenomen. Ten slotte werd nog behandeld het voorstel van de heeren Dieleman o.s. tot wijziging van Tiet tramwegreglement. Het voorstel werd aangenomen en de zitting hierop dool- den voorzitter in naam der Koningin gesloten. Chr.-Sociale Conferentie te Lunteren. Het deze week verschijnend mummer van Woord en Beeld" bevat over de Christelijk-Sociale Conferentie te Lunfe- k-en, het volgend artikel Te Lunteren is van 6 tot 11 Juli een merkwaardige samenkomst gehouden. Een veertigtal mannen, staande midden in de Christelijk-Saciale actie onzer dagen, heb ben zes dagen lang gezeten aan de voeten van leermeesters, wier woord op dit ter rein bijzondere waarde heeft. Men kan de Christelijk-Sociaie bewe ging in ons land, voorzoover zij onder Protestantsche arbeiders werkt, in twee deden scheiden. Tot het eerste behooren de algemeene Bonden, Patrimonium, Chris telijk Nationale Werkmansbond voor leden van de Ned. Herv. Kerk, en Maarten Lu ther; het tweede wordt gevormd door de Christelijke vakbeweging. Deze deelen vul len elkaar aan en zijn beide voor onze Christelijke arbeiders in de ernstige tijden, die wij beleven, onmisbaar. In de Alge meene Bonden vragen de breeder©, sociale vragen meer de aandacht, in de vakbe weging gaat het om de economische posi tie in het bedrijf. Er zijn jaren geweest, dat de verhouding tusschen de onderscheiden deelen niet uitermate vriendschappelijk was. Wat daarvan nu de reden was, een weinig na ijver, kerkelijke verschillen, of meer of minder snel tempo vair op'marcheeren, doet hier niets ter zake. Och, 'tgebeurt zoo vpak, dat Christenen, die toch op el kaar aangelegd zijn, elkaar niet begrijpen. Hoe verheugend is het dan niet, wanneer de harten aldus geneigd worden, dat men, met respecteering van afwijkende mee rlingen, elkaar vindt, en federatief samen werkend, front wenscht. te maken tegen den gemeenschappelijken vijand, die in de arbeiderswereld zoo gretig anti-Chris telijk zaad uitstrooit. Terwijl men daarne vens alle eerlijke middelen aangrijpt, om in de sociale nooden, die ook in het leven van den Christelijken arbeider zoo gevoeld worden, voorziening te brengen. Uit dit elkaar vinden is de Chris- telijk-Sooiale Conferentie te Lunteren ge boren. Van den aanvang stond op den voorgrond, dat het aantal deelnemers be perkt moest zijn, opdat de vruchten voor elk deelnemer juist zoo groot mogelijk zouden zijn. Zoo wezen de vier samenwer kende Bonden Patrimonium, Chr. Nat. Werkmansbond, Maarten Luther en Chr. Nat. Vakverbond elk een aantal mannen (aan, van ivie verwacht kon worden, dat zij niet alleen de lessen dankbaar in zich zouden opnemen, maai- dat zij ook in staat waren, van het ontvangen© later mede t e deele n in den kring van hun arbeidsterrein. Wie voorzitters waren dezer conferen tie? Aan wie zou men anders kunnen denken, dan aan den oud-Minister Talma, en het Tweede Kamerlid voor Katwijk, Dir. J. Th. de Visser? En de sprekers? We rijke redevoeringen, waarvoor trouwens geven hier geen relaas van hun belang rijke redevoeringen, waarvoor trouwens onze illustratie allerminst de plaats is. Maar we noemen slechts enkel© namen, en dan weten onze lezers direct, dat er inderdaad teerkost gegeven is voor den baar; boven hun hoofden streek een 'vlucht nachtvogels heen, voor het on weer af, en dwars over den karweg huppelde een phoshoriek licht, om in het struikgewas te verdwijnen. De Jonker lette er niet op; hij was te bedroefd, om er acht op te slaan. Het zachte geruisch van een beek werd gehoord, en van een eenzame hut, ver de heidie op, klonk het geblaf van een hond, terwijl aan den horizon de eerste bliksemstraal als een vuurgarve voorbij schoot. I i Nu en dan gorgelde het in de keel van den Jonker, alsof hij zou stikken; dan rukte tij aan zijn groen fluweelen jachtbuis, om lucht te krijgen. Een in lompen 'gehulde bedelaar ging de wan delaars voorbij; zijn loensche, schichtige blik en zjjlne achterdochtige manieren deden vermoeden, dat hij er op uitging, om een koppel kippen uit een hoender hok te halen, of een lam uit een eenzame schaapskooi, of een paar konijnen als het gerecht het ontdekte, zou hem de hand, die de misdaad had bedreven, wor den afgekapt. j De Jonker begon nu en dan toch een woord te zeggen, maar elk woord, dat hij uitte, viel als een dakpan van 'een ingestormd huis. Hij klaagde over eenj ontzettende vermoeidheid fn al zijn leden, terwijl broeder Anselmus hem trachtte socialen levensweg. Joo kregen de „cum- siaiven" te beluisteren de hoeren Prof. Mr. P. A. Diepenhorst (liefct vijf maal één uur), C. Gerretson, J. B. Snoeck Henkemansl, Ds. v. Krevelen, K. Kruithof, H. J. de Groot, C. Smeenk, H. Amelink en J. Schouten. Maar ook van de spijze die niet vee- gaat, werd rondgedeeld. In het afscheids woord durfde de voorzitter gewagen van een hoog niveau, waarop de deelnemer® telken morgen en avond werden geplaatst, als een Schriftwoord korlelijks werd ver klaard, en de zegen des Heeren afgebeden over de werkzaamheden. En hoe gelukkig Was de Regelingscommissie geweest in de keuze der bidstondleiders i De predikan ten H. W. Oreutzberg van IJmuiden, Mar tens van Sevenhoven van Utrecht, H. Kof- fvberg van Muiderberg-, Dir. J. Schokking van Ledden en P. van Wijk Jr. van Am sterdam hebben op uitnemende, dikwijls innige wijze, gewezen op den on misbaren band met het Wooïd. Zoo is het een onvergetelijke vseek ge- wreest, doorgebracht in het Lunterensche Clubhuis, op de grens van kreupelhout en rijpende koren relden. Vrienden, die nog nooit een volle week van huis waren, bleven hier tot het laatste uur volmaakt lustig. En dit geheim was te danken aan het vijftal dames, dat het gezinsleven van deze huishouding van vijftig geheel tot zijn recht deed komen. Zonder vrouwen is de sociale kwestie niet op te lossen! Van Hoenderloo's Doorgangshuis was Mej. WL C. M. L. van Wijhe overgekomen, om als hoofd der intendance op te treden.- Een wagen vlucht huishoudgerei kwam mee over de Veluw'sche bei. Men leeft eenmaal op Hoenderloo voor anderen en men heeft er daar den slag van groote gö. zinnen het aan niets te doen ontbreken, Mej. van Wijhe werd krachtig terzijde ge staan door de dames J. Talma, Jkvr. A. de Savornin Lohman, S. Kuypers en M. van SchaardenburgEn eer hadden deze zusters van haar werk I Als do tafelbel ging en de vrienden vanuit de korenvel den genood werden, om aan de lange tafels plaats te nemen, hoe heerlijk smaak ten dan de eenvoudige, degelijke spijzen. Het slagen van de Conferentie is voor ©en niet gering deel mede te danken aan het zich geven dezer dames. Met dank in het hart, en velen eew tikje weemoedig aangedaan (waarom het verheeld? nieuwe banden waren gelegd, oude steviger aangehaald) was Zaterdag middag het uur aangebroken, waarop het Clubhuis verlaten werd, en de vrienden Oost- en West-, Noord- en Zuidwaarts trokken, maar niet, dan nadat het helder- op onder de waranda's uitgeklonken had •Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen. God stelle de C hristelijk-sociale actie in ons land tot rijken zlegen, en schenkel de mannen, die op dat terrein arbeiden, kracht en opgewektheid in him veelszinsi moeilijke taak. Nationale schulden. Hier volgt een lijstje van de nationale schulden der verschillende mogendheden. De getallen beteekenen zooveel ponden sterling, dus in Hollandsche guldens uitgedrukt is het nog twaalf maal zooveel. De beide repu blieken Zwitserland en Frankrijk vormen de uiterste polen, Zwitserland staat er het best voor, Frankrijk heeft de grootste schuld, ongeveer 16 milliard gulden, een fabelachtige som, Holland, met zijn 1 mil liard 163 millioen 237 duizend 760 gulden kan het anders er ook wel mee doen. Oostenrijk Hongerije België Bulgarije Denemarken Frankrijk Duitschland Engeland Italië Nederland Noorwegen Portugal Rumenië Rusland Servië Spanje Zweden Zwitserland Turkije Vereenigde Staten 294.734.513 26.022.191 148.189.000 24.407.976 19.359.000 1.303.315.991 226.182.835 716.288.421 521.656.903 96.936.480 20.425.156 161.714.077 62.638.164 894.164.800 26.937.325 335.694.316 33.375.000 4.977.210 115.000.000 573.674.774 te troosten, den uitgestrekten arm naar 'een hoogte: richtend, met drie magere berkenstammen beplant, die zich droevig afteekenden tegen den duisteren hemel. „Wij schieten reeds mooi op," zeide! 'broeder Anselmus: „zie, daar is de ber- kenheuvel reeds." Maar toen zij den heuvel tot op' een steenworp waren genaderd, zeide de Broeder in eens met verschrikte stemi „Zeg Jonker wat hangt daar toch te schudden in dien berk in den mid delste van de drie?" „Een afgebroken tak zal het zijin," meende de Jonker, en zij wandelden weer voort, totdat zij duidelijk ©en mensche- lijk lichaam herkenden, dat bij den hals opgeknoopt, hing te' bengelen tusschen het gebladerte. J De Jonker was te bedroefd, te versla gen van geest, om van het gezicht te vei- schrikken, en doodmoede als hij was, 'zette hij zich aan den voet van den heuvel neder. En broeder Anselmus volgde zijn voorbeeld, met huivering naar bo ven starend, naar de berken, waaruit een zwerm ravfen met luid gekras weg- vloden. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 5