No. 344 Zaterdag 18 Juli 1914 38e Jaargang EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit twee bladen Buitenland. Binnenland. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.25 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën: 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Zyt niet eenzijdig A. in do „Goesche Courant" beoordeelt bet reorganisatieplan van liet gemeente bestuur van Goes in zake het openbaai* lager onderwijs in die gemeente. Wordt dit plan door den gemeenteraad goedge keurd, dan zal dit een jaaxlijk&che bespa ring van f 5000 brengen, en tegelijk het openbaar onderwijs verbeteren. Wat mis schien wel noodig kon zijn. Dat er op 't ©ogenblik op de drie bij zondere scholen saam meer leerlingen gaan dan op' de vier openbare, behoeft niet te ledden tot het vermoeden, dat het openbaar 'onderwijs te Goes minder goed is dan het bijzondere. Wij voor ons zouden dit niet gaarne beweren, en kun nen het ook niet beoordeelen. Wij willen op dit punt ietwat voor zichtiger in ons oordeel zijn dan de jonge man die het artikel Reorganisatie van het Lager Onderwijs" in de .Goesche Courant" van 16 Juli schreef. Deze toch vreest", dat bij deze reorganisatie de bijzondere scholen wol zullen spinnen»1 Nu is eenerzijds vrees een slechte raad geefster; doch ook 'ter yjidere zijde is het voor wie deze vrees niet deelt een moeilijk werk om den vreesachtige te over tuigen dat zijn vrees ongegrond is. Wij gaan derhalve op dit argument niet in. Toch moeten wij opkomen tegen nog een andeT bezwaar van den geachten schrijver. Hij schrijftdan zou de Christ, school in de allereerste plaats de weinig .of niets betalende leerlingen los laten. waardoor school B op den duur gevaar loopt, een overbevolking van kin deren van minder gegoeden te krijgen". Hier nu vergist A. zich in zijn kijk op da voorstanders der Christelijke schoolj Nooit zullen de voorstanders dier school (wij spreken nu alleen over de scholen Wijngaardstraat en Nieuwstraat, doch ver wachten van die op de Vlasmarkt het zelfde) de kinderen van onvermogende© loslaten. Op de 7 org voor het a,rme schoolkind zijn zij in de eerste plaats aangewezen. Daarvoor contribueeren en suppleeren zij. Daarvoor werken de Herv., Geref. en Evangelische afdeelingen van Samuël samen; daartoe or ga niseeren zij hunne kerkelijke, hunne Unie- en Oranje- collecten en leveren zij hunne vaste bij dragen. Dat hebben zij veertig jaren lang gedaan, toen de Chr. scholen geen pent Rijkssubsidie ontvingen, en de voorstan ders dier jscholen ook mee moesten be talen aan het onderhoud der door hen niet begeerde „openbare" scholen, en het „openbaar" onderwijs. En dat doen zij, sinds 't Rijkssubsidie ook Voor hunne scho len voor een deel wordt uitgekeerd, al sedert een kwarteeuw nog met even groo- ten ijver. Van loslaten van „weinig of niets betalende leerlingen" zal onder hen dan ook nimmer sprake zijn. Overigens laten wij ons over dat re organisatieplan niet uit. De zaak is in goede handen. Waar wij tegen opkomen is alleen, dat in bovenbedoeld artikel een pijltje geschoten wordt op den heer Brants. Wij keuren het af, dat hier telkens wordt gesproken van „den heer Brants", in plaats van „den districts-schoolopziener". En ook komt het ons voor te zijn in strijd met de .eerlijkheid, dat de schrijver in de „Goesche" diens denkbeelden bestrijdt, zonder er bij te melden, dat deze on voorwaardelijk W o r d e n g e d e el d door den arrondissements-sohoolopziener, den vrijzinnigen heer J. N. Eienbaas. die de voorgestelde plannen mede heeft goed gekeurd en ondertee kend; en in een officieel s tuk, openlijk, heeft verklaard de voorgestelde reorganisatie het beste te achten dat voor Goes te ver krijgen is, •K* Gierig Zijn wij gierig wanneer wij vveigeren ysommige stakingen met onze penningen te steunen? Ook ai steunden wij des neen! geen enkele staking, zelfs dan nog zou qps dit verwijt niet mogen treffen. Zoo denkt er ook onze Snaaksche Sneek- sche collega, van „friesch Dagblad" over Zoo zat ik, dus schrijft hij,, dezer da gen eens na te cijferen, héél globaal na tuurlijk! of ik soms den tegenstanderden mond stoppen kon over dat verwijt van „gierigheid". En ik rekende eens na, wat nu b.v. in een jaar wordt bijeengebracht aan gaven, door de leden der geref. kerken in Nederland, die dan nog maar een deel vormen van „ons christelijk volks deel". Ik nam die, omdat ik daarmee 't gemakkelijkst rekenen kon. 'Er zijn een 600 predikanten, die ik door elkaar (traktement, vrije woning, enz.) op f 1200 schat, dat maakt f 720.000. Voor onderhoud van gebouwen, meuwen kerk bouw, kerkelijke onkosten is een f400 per kerk niet te veel gerekend of voor 700 kerken f 280.000. Maakt reeds één mil li oen gulden samen. Die kerken zorgen voor hun eigen ar men, weezen enz. Dat ontloopt dunkt me, naar gegevens die ik van sommige ker ken weieens in handen kreeg, de 200.000 gulden niet ver. Voeg er voor de zending, stichtingen van Barmhartigheid enz. nog anderhalve ton bij (de Zending alleen komt reedis over de 100.000 gulden). Voor Vrije Uni versiteit en Theol. School komt uit deze groep nog plm. 50.000 gulden 's jaars. Stel fk dan wat veel to weinig is dat deze gereformeerden voor het bij zonder onderwijls (schoolgelden, collecten) nog 100.000 gulden bijdragen, dan vind ik dat zij elk jaar wéér een som van minstens anderhalf millioen gulden bijeenbrengen voor 't geen z, ij van 't hoogste belang achten voor 't wel zijn van zichzelf en hun kinderen. En dat is nu alleen deze groep. De Chr. Gereformeerden en andere christelijke, zoowel geieïormeerde als „ruimere" groepen, brengen naar rato niét minder op. „Zie, dan vind ik bet een bespottelijke aanmatiging, als de „rooden" zoo loopen te geuren met hun milddadigheid en net doen of jze hun laatste ooitje zouden weg geven, om toch die arme, verdrukte, ver trapte >en uitgebuite proletariërs 'te hel pen." 1 Tot zoover deze schrijver. Waarlijk, het is goed, dat de aandacht onzer tegenstan ders, ook in Zeeland, eens op deze waarheid gevestigd wordt. Ei* zijn tal van „roede" menschen, vooral in onze havensteden en fabrieks plaatsen, die een goed loon verdienen, velen zelfs meer dan hunne vrouwen en huisgenooten welen. Meer dan menigeen die tot-den Hvelgesteden middenstand wordt gerekend. Doch die aan hunne partiji-actie vrij wat minder geven dan laatst genoemden in getrouwheid aan hun roe ping bijdragen voor hunne armen, hun kerk en school, hunne in- en uitwendige zending, hun pliilant.ropische stichtingen..., Staking en voorlichting. De redactie van ons blad „Patrimo nium" heeft niet uitgemunt door onpartij digheid en waarachtigheid in hare mede- deelingen omtrent de Almeloscihe staking. In haar jongste nommer, waarin zij het einde van de staking bespreekt, blijft zij haar standpunt handhaven. Zij schrijft, op voetspoor van de sociaal-democratische bladen: „Geheel verloren is, de strijd niet. De fabrikanten zullen allengs wel ver schillende verbeteringen tot stand bren gen. ,De jtijdiensde staking reeds ingevoerde vrije Zaterdagmiddag blijft gehandhaafd" enz. enz. En dan: „Nog niet alle arbeiders en arbeidsters kunnen onmiddellijk het werk hervatten. De' steunbeweging mag dan ook niet stopgezet. Het Chr. Nationaal Vak verbond heeft dringend behoefte aan steun! Het moet in Almelo helpen. De betrokken organisaties maakten gehuld." De conclusie' luidt dan: „Helpt ons Vak verbond." Wanneer het Vakverbond zich losmaakt van de quaestie-Almelo, kan deze oproep allicht worden opgevolgd. Immers naar wat Almelo betreft, het spijt ons dit .te moetenvaststellen, heeft „Patrimonium" haar lezers niet naar waarheid ingelicht. Natuurlijk denken wij hier minder aan opzet, dan wel aan biji haar ingekomen onjuiste berichten. Doch waarom beeft dan de redactie, na ont vangst van juister informaties, haar min der juiste mededeelingen en de daarop gebouwde conclusie niet ingetrokken? 1 De redactie had .een onjuiste opsom ming gegeven van de loonen. Nadat Ihaar hierop gewezen werd en zjj gesommeerd was geworden de loonen op de officieele lijsten der firma's te komen contröleeren, met aanbod van vergoeding van reis- en verblijfkosten indien hare (Patrimoniums) berichten bleken juist te zijn, heeft het blad hierop met geen woord geantwoord, en ook hare onjuiste berichten niet inge trokken. En wat nu overigens de conclusie na de staking aangaat, dat namelijk de strijd niet geheel verloren is, wanneer het blad de gespatieerde twee woorden weg laat, dan zijn wij het met haar eens. De stakers hebben verloren, en een duur leergeld betaald; het door hen op den voorgrond gestelde (onredelijke) loon- tarief, waarom het ging, hebben zij moeten loslaten; het nu verkregen© be- stond al, of stond met de oorspronkelijke eischen in geenerlei verband. Onder meer om deze redenen hand haven wijf onze meening, dat de staaksters en ook nu de nog niet teruggenpmenen, niet belmoren te worden gesteund. Veryalsciiingen Het melkbroodonderzoek te Scheyenin- gen gaf tot uitslag, dat yan de 36 bakke rijen er slechts 7 melklwood leverden en dat ruim 80 pCt. van het brood, verkocht als melkbrood, dit inderdaad niet bleek te zijn. Hoe er geknoeid wordt, valt af te leiden uit liet feit, dat 14 partijen raapolie werden ontdekt, die vermengd waren met machinesolie en lijnolie! Een aantal mon sters koffiestroop bleken voor een 'vierde to bestaan uit krijt. Nog andere staaltjes zouden wij uit het verslag kunnen opdiepen. Zoo jverkt de keuringsdienst bijzonder heilzaam, voor wat betreft het vervalschen van melk. Maar al is er verbetering, de knoeie rijen zijn nog niet verdwenen. Voor de arbeiders, zoo merkt „Patri monium" terecht op, ligt hierin een les om meer dan tot dusver zich te organi ses ren in goede verbruiks-eoöperaties. Albanië. Een telegram uit Valona meldt dat Is- maël Kemal bey de bevolking van Va lona heeft bijeengeroepen en ha,ar heeft opgewekt zich den naam van Skipetaren waardig te toonen, naar de wapenen te grijpen en de stad tegen den aanrukken- den vijand te verdedigen. De bevolking riep geestdriftig: Leve de oorlog Leve Albanië, Leve onze Koning Wilhelm. Er is een commissie gevormd met op dracht de middelen bijeen le brengen om de vluchtelingen uit het door de opstande lingen bezette gebied te 1 elpen en voor de gezinnen van de verdedigers der stad te zorgen. Uit Koritsa, Tepelen, Berat en Fieri zijn g'roote scharen vluchtelingen te Valona/ aangekomen, die veitellen van schrikke lijke gruwelen der opstandelingen, die branden en moorden. Ook de Albaneesche troepen uit genoem de steden zijn in wanorde en gedemora liseerd hierheen gevlucht. De Nedeiiandsche officieren zijn met ge neraal De Veer in Valona gereed te ver trekken. De commandant van Valona ma joor Sluys heeft zijn commando neerge legd. j Valona wordt thans nog door kapitein Chillardi met een aantal boeren verdedigd. De toestand is echter hopeloos. Uit het binnenland rakken de opstande lingen met 5000 man aan, terwijl van uit het Zuiden de Grieken met kanonnen naderen. Het onderhoud tusschen den Mbret en de gezanten van Duitschland, Frankrijk Oostenrijk en Italië over de wenschelijk- heid Van tusschenkomst der mogendheden, geeft de pers dezer landen, evenals den Engelschen bladen, aanleiding de mogelijk heid van zulk een tusschenkomst te be spreken. Algemeen wordt toegegeven, dat Vorst Wilhelm terecht protesteert tegen de lakschheid van 'de Europeesche Staten, die wel den Staat Albanië in het leven rie pen, maar zich Verder weinig gelegen laten liggen aan het lot, dat het vorstendom schijnt te bedreigen. Men moge, zoo schrijft o.a. de „Times", men moge over Wilhelm's 'geschiktheid als heersciher over een tuchteloos en onbeschaafd volk, den den zooals men wil. Engeland moet niet veTgeten, dat de Albaneesche Staat te Lon den is geboren, en da.t Sir Edward Grey dien Staat ten doop gehouden heeft, en tévens dat de verantwoordelijkheid voor da 'moeilijkheden op de mogendheden valt, in de eerste plaats op Oostenrijk en Italië. i Vooral het laatste is juist, maar uit 'tgeen dusver door de vertegenwoordigers Idezer mogendheden gepresteerd is, kan met voldoende zekerheid worden afgeleid, dat van eendrachtig optreden dezer lan den tot steun van dien Albaneeschen Vorst geen sprake kan zijn. Oostenrijk ducht van Italië's optreden krenking yan zijn belangen, terwijl Italië ('t zij1 de regeering, 't zij althans haar niet-officieele vertegen woordigers) den invloed vreest en tegen werkt van ieder, die in Albanië eenige rol speelt. Daarvan hebben de Nederland- sche organisators de bittere ervaringen opgedaan. Ook van de overige regeeringen is wei nig te verwachten. Rusland noch Frankrijk hebben zich sterk geïnteresseerd voor de stichting van het vorstendom, en van eeni ge neiging om zich in deze verwarde za ken te mengen is vooralsnog ntgis te be speuren. Zoo is gezamenlijk opitreden on bereikbaar, en van afzonderlijke interven tie kan natuurlijk evenmin sprake z.ijin, gezien den ouderlingen naijver tusschen de belanghebbenden. Een mogelijkheid van toekomstig .mili tair optreden der mogendheden wordt nog ondersteld. Zij zou zich voordoen, zoo dra het bewind weer overging van den Mbret op de internationale commissie. China. In verhand met het in de Europeesche peis verspreide bericht omtrent „een der de Chineesche revolutie" heeft het Cl»i- neesche Gezantschap te 's Gravenhage zich tot de regeering te Peking gewend om nadere inlichtingen en deelt in verhand hiermede het volgende mede: Het gezantschap heeft zoo juist een mededeeling van de regeering ontvangen, behelzende dat de geruchten die in de Europeesche pers omtrent genoemde revo- lutionnaire beweging verspreid zijn, vol komen van allen grond ontbloot zijn en dat er volmaakte orde heersoht in de geheele vallei van Jangfse. Mexico. In ambtelijke klingen in Washington wordt het 'heengaan van Huerta als de eerste werkelijke schrede naar een spoe dige oplossing der Mexicaansche kwestie beschouwd,- hoewel de constitutionalisten verklaard hebben dat zij Carbajal niet erkennen, en ook de Vereenigde Staten hem niet willen erkennen. Naar verluidt, zal de nieuwe regeering slechts zoolang aan liet bewind blijven tot voldoende voorbereidingen tot den intocht van Carranza in de hoofdstad getroffen zijn. De Vereenigde Staten zullen Carranza dan, naai* we reeds meldden, erkennen. Carbajal wil zich ten behoeve van Car ranza (terugtrekken, zooals we gisteren onder telegrammen meldden, dus ook de tweede werkelijke schrede naar den vre de is gezet. Van Kol en zijn reis. De heer v. Kol, op zijn Japansohe regee- ringsreis schrijft, dat hij voorloopig op do „gewichtige critiek", die ook in In dische bladen voorkwam niet zal ingaan. Hij schrijft deze meè daaraan toe, dat het .Europeesche kapitaal bang is voor opheffing van den Javaan, waardoor de winsten van dit kapitaal zouden dalen. En dan vervolgt hij: Aan zakelijke kritiek zal ik de uitkom sten van mijn (of liever van ons) onder zoek gaarne onderwerpendie is mij ieSs welkom, en gaarne zal ik er op antwoor den. Op geniepige, verraderlijke aanvallen, zal ik selchts antwoorden, door te zwijgen. Zonder daarop1 maar eenigszins acht te slaan, wil ik volijverig voortgaan mijn belangrijke, doch moeilijke opdracht te vervullen. Want dit zij nog eens ten overvloede herhaaldslaagt de regeering er niet in, paal en perk te stellen aan de steeds toenemende uitmergeling van Java, aan de jaarlijksche drainage van millioe- nen en millioenen; slaagt zij er niet in, op het eiland' meer te doen voortbrengen, ten einde het stijgend aantal inlanders te voeden en economisch op te heffen, dan is een schrikbarende el lende voor den Jalvaan op den duur niette keeren! Het zoeken naar een oplossing dezer kwestie is dan ook ieders pogen en wer ken ten volle waard: mijnerzijds zal ik met alle krachten streven, daartoe pen steentje bij te dragen. En dat ondanks het schrijven van zulke, kritikasters, tegen jyie ik mij teirwille van de zaak moest weren, doch die op mij als persoon hetzelfde ef fect uitoefenen als het water in het motto vermeld. (Water op een kikker werpen.) Zij doen mij weer meer pn "beter1 thuis voelen in mijn element, dat is in den strijd vóór de dervende, tegen de bezitten de klasse. Schietoefeningen. De Minister van Oorlog heeft bepaald, in afwijking van de bestaande voorschrif ten, dat in verband met het groot aantal deelnemers aan de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht, en de weinige daarvoor beschikbare gelden, de aanmelding tot deelname (na 16 Juli) gesloten is. Het aantal deelnemers be draagt, naar wij vernemen, tusschen de 25 en 30 duizend tegen vorige jaren 7 a 8 duizend. De staking te Zaandam. De staking aan de Ioonzagerij en scha- verij de „Prins ran Oranje", waar 14 arbeiders het weak neerlegden, omdat gij weigerden z.g. besmet liou;t te lossen is na twee dagen geduurd te hebben weer op geheven. Terwijl bedoelde schuit hout, naar aanleiding waarvan de staking ge proclameerd werd, zonder hulp gelost werd, werd toegezegd dat voortaan een man vanwege den leverancier van het hout op de schuit bij de lossing behulp zaam zal zijn. Deze zal dan hout toe steken, terwijl het personeel van de werf dit zal aanpakken, 'verder vervoeren en ook verwerken. Wanneer de lossing op die wijze plaats heeft wordt het hout niet meer als bestnet beschouwd. Haagsche Tram staking. Het stakingscomité heeft in antwoord op de uiteenzetting van mr. D. van Hou ten, president-commissaris van de H. T. M., over de financiëele uitkomsten van deze maatschappij, het volgende bekend gemaakt: Omdat mr. Van Houten gepoogd heeft den indruk te vestigen, dat de eischen van het stakend tramwegpersoneel in geen behoorlijke verhouding zouden staan tot de financiëele uitkomsten van de tram exploitatie, acht het stakingscomité het niet ondienstig precies te vertellen, hoe het met de uitkomsten 'gesteld is. Het vertrouwt, dat zijn mededeelingen den stroom van sympathie van het Haag sche publiek voor de' stakende tramman nen nog zullen doen rijzen. Die lexploitatie-uitgaven in 1913 bedroegen voor d© ©lectrische tram f 1,173,891.991/3, voor de stoomtram f 104,015.08V2> teza men f 1,277,907.08. De exploitatie-ontvangsten daarentegen voor de electrische tram f 2,180,718.02V2, voor de stoomtram f228,545.78, tezamen f 2,409,263.801/2. De winst der exploitatie bedraagt dus f 1,131,356.721/2. Bovendien kweekt de maatschappij aan interest in rekening-courant, op de be leggingen, op waarborgsommen, enz. na aftrek van provisiën, interest op borg stellingen enz. f 42,021.851/2. De winstrekening over 1913 wijst dan ook aan een bedrag van f 1,131,356.251/2 f 42,021.851/2 -j- 'een onverdeeld winst- restje van 1912 van f 2523.571/2 is f 1,175,902.151/2. Het comité cijfert nu voor hoe er na allerlei extra-hoog© afschrijvingen nog leen netto winst van hjijna 4 ton overblijft. Wat gebeurt er nu met de bijna 4 ton nette winst? 4 ton winst, nadat de rente van de leening en alle andere kosten betaald zijn en uiterst, uiterst ruim is afgeschreven. 4 ton winst in één jaar op 'een kapi taaltje van 13 ton' Van de bijna 4 ton, vloeien f208.000 rechtstreeks in de zakken der aandeel houders, hetgeen betaekent 16 pCt. divi dend, het hoogste wat de H. T. M. ooit gaf en waarmee zij wat het groote divi dend betreft, de kroon spande van aJle andere tramweg-maatschappijen. De Raad van Beheer ontvangt voor zijn bemoeiingen bijna f25000. De rest van de winst wordt gereser veerd, d. w. z. dat het als kapitaal in liet bedrijf blijft en niet heden, maar later wel in de zakken der aandeelhouders te recht komt. l i (fill Van Oen Haagsche dame, die haar naam niet wenscht te hebben Vermeld, is onder den naam Frisia voor het stakende tram wegpersoneel een gift van f 150 ingeko men. Een Haagsche dame heeft aan den com missaris van politie f 300 gezonden voor het politiekorps, dat dezer dagen zulk een moeilijke taak te vervullen heeft. D© dienst van de H. T. M. is gister avond om zeven uur gestaakt. Half zeven vertrokken de laatste wagens van het Plein (lijnen 13 en 8). Behoudens onvoor ziene omstandigheden zoui de dienst op beide lijnen heden om negen aanvangen. Het Plein |had gisteravond voor het eerst in deze dagen van de staking zijn ge woon aanzien. Er zijn geen bijzondere politiemaatregelen Inoodig geweest en telles was rustig. Naar de „Nieuw© Ct." meldt, hebbben B. en W. den raad van beheer der H. T. M. in kennis gesteld met het schrij ven, dat zij' van het stakingscomité ont vingen, onder toevoeging, dat het comité hun verzocht beeft den raad van beheer miede te deelen, dat het bereid is om behalve over punt b der in het schrijven, aangegeven hoofdpunten ook omtrent de overige in dat schrijven vermelde punten in overleg te treden. (Punt b betreft de verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden, bij het schrijven van 9 Juli van heit comité aan de directie gewaagd en waaromtrent het comité zich reeds tot nader overleg bereid verklaard had.).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1