Vrijdag 17 Juli 1914 38e Jaargang No. 843 EERSTE BLAD. Binnenland. Thomson-hulde. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. ïostafel. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Dit nummer bestaat uit twee bladen Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Bureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Agentschap te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers 1.25 0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Rijksmiddelen. Uit. een staatje in dit no. van ons blad blijkt, da,t de opbrengst der Rijksmiddelen over de afgeloopfen maand weer een half miljoen hooger is dan die over Juni 1913. Een uitkomst te mooier, omdat zij onge veer alle jniddelen raakt. Alleen de be drijfsbelasting maakt hierop een uitzon dering. Zij toch bracht twee ton minder op. Ook de Staatsloterij stelde geluk kig teleur: 83 duizend gulden min der; en de zegelrechten circa anderhalve ton minder. Hiertegenover staat jam mer een vermeerderde opbrengst van den jeneveraccijns met ruim een ton. Summa summarum een tevreden mi nister van financiën. Staking Den Haag. De burgemeester van Den Haag neelt in de 'Raadsvergadering meegedeeld dat de tram-directie (voorz. mr. Daan v. Hou ten) zich bereid verklaard heeft voor 1 October a.s. aan B. en W. over te leg gen een concept regeling, ten aanzien van groeps verlege nwo o r.d i gings chei d sge re. h|f> voor zware straffen, mirumumloorten pn verlofdagen. Naar aanleiding hiervan heeft het sta king scomité aan B. en W. bericht dat de staking niet zal worden opgeheven al vorens de inhoud van deze regeling be kend en door de stakers goedgekeurd zal zijn. Als eerste voorwaarde voor vrede®- herstel vraagt het comité vastlegging in een collectief arbeidscontract van de vol gende punten a. Partijen zijn bereid in een collectieve arbeidsovereenkomst, gedurende 3 jaar van kracht zijnde, de dienstvoorwaarden vast te leggen. b. Deze arbeidsvoorwaarden zouden moe ten inhouden verbeteringen, gevraagd bij! ons schrijven van 9 Juli aan de Directie, terwijl wij gaarne bereid zijn omtrent en kele punten daarvan nader overleg te' ple gen. Op de instelling der groepsverte- genwoardiging stellen wij absoluut geen prijs. c. In dit contract op te nemen een clausule, waarbij arbitrage wordt voorge schreven omtrent alle verschil van mee ning betreffende de toepassing der bepa lingen van dit contract. d. Door de Maatschappij worden geen rancune-maatregelen genomen, terwijl het stakende personeel eveneens belooft op de meest verdraagzame wijze met de Maat schappij en de werkwillig gebleven beamb ten weer samen te werken. e. Alle ontslagenen, ook de Zondagscon- ducteur Van Putten, worden weer op hun oude plaatsen in dienst gesteld. f. Het loon 'wordt gedurende de daigen dat gestaakt is, doorbetaald. g. Dit te' maken contract treedt in wer king uiterlijk 1 Optoibier 1914. De dienst op lijn 8 is gisteren te fes uur gestaakt en om halfzeven reed de laatste tram van het Plein naar de remise. •Geen enkele ongeregeldheid heeft 'zich overdag voorgedaanwel werd een enkelen keer, als een tram voorbijkwam, gefloten. Ook de stoomtramdienst Den HaagDelft is vroeg stopgezet. Naar de N. R. C. verneemt, zou lieden lijn 8 te 9 uur den dienst aanvangen met .7 motorwagens met aanhangwagens. Verder lag bet in de bedoeling1, lijn 13 naar het Frankenslag, die gedeeltelijk ook over lijn 8 loopt, te 12 uur, even- ■igens met 7 motorwagens met aanhangwa gens den dienst te doen aanvangen en de stoomtram naar Delft te 9 uur. Het bestuur van de afd. 'sGravenhage van den Ned. R. K. Bond van Handels- kantoor- en ■winkelbedienden sluit zich ge heel aan bij bet protest van de Ned Ver van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden! Gisteravond was het veel roeriger op het Plein dan Woensdag. Met den maatregel om opgeschoten jon gens, die relletjes nmken, op te pakken en naar het "bureau te brengen, is ook nu voortgegaan. Tegen half tien waren een vijftiental jongens in arrest. Onder de gearresteerde jongens was een 14-jarige knaap, die een scherp geslepen schroevendraaier bij zich had, naar hij verklaarde met de bedoeling om daarmede de paarden te steken. Een marechaussee, die buiten dienst over het Plein kwam, zag zich weldra omringd door een menigte, zoodat de ter plaatse aanwezige politie tussohenbeide moest komen. Nadat een 25-ta.l jongens, maar ook volwassen personen, sommigen geboeid, naar het bureau aan de Nieuwe Haven waren overgebracht, werd het op het Plein hoe langer hoe rustiger en te half elf kon de [gereed 'gehouden politiemacht inrukken. De tramdirectie heeft aan B. en W. o.a,. geschreven, dat zij bereid is om, indien tusschen hen en den Raad van Beheer overeenstemming kan worden ver kregen omtrent een beknopt reglement van arbeidsvoorwaarden, zulk een reglement na te leven. Zij wenscht geen bemiddeling. Opbrengst der middelen. Overzicht van de opbrengst der midde len (hoofdsom en opcenten) over de maand Juni 1914, in vergelijking gebracht met de opbrengst over betzelfde tijdvak van 1913, door het departement van Financiën open baar gemaakt. 1914. 1915 Directe belast, f 6.985.292,f 6.931.419, Recht, op den invoer 1.309.857,1.239.727, Accijnzen 5.668.866,— 5.375.737,—. Waarb. en bel. der goud. en zilv. werken 37.140,37.180, Indir. belast. 2.617.066,2.423.138, Domeinen 44.202,60.659,— Posterijen 1.495.388,1.446.109,— Rijkstelegr. 404 787,— 398.151 Staatsloterij 85.047.168,222, Akte v. Jacht en visscherij 36.232,— 36.155, Loodsgelden304.801,— 294.488,— Totaalf 18.998.682,— f 18.410.989,— De opbrengst over de eerste zes maan den van 1914 bedroeg f98.736.438 tegen f94.329.739 over de eerste zes maanden van 1913. Een oogetuige (schrijft ons in verband met de plechtigheid bij de aankomst van het stoffelijk overschot van Thomson te Amsterdam het ^volgende: Snikheet was het Dinsdagmiddag in den trein en het was waarlijk geen wonder, dat wij allen gaapten als> musschen en mooi blij waren den vasten grond onder de voeten te hebben. Althans, ik snoof be- geerig de Amsterdamsche lucht op;, die toch heel wat beter was dan die benau wende treinatmosfeer. Direct na aankomst begaf ik mij naar mijn hotel, om mij wat op te frisschen, hetgeen hoog noo- dig was, om eenigszins onder de menschen te kunnen verschijnen. Als een goed repor ter had ik .papier en potlooden vergeten, want wat is één potlood, als juist op het beslissende moment de punt breekt. Eerst dus naar een boekwinkel en na mij daar yan het noodige voorzien te hebben, liet ik mij dadelijk naar het hoofd- commissariaat van politie brengen, dat gevestigd is op den Achterburgwal. De op; wacht staande politie-agent zèide, dat de chef pas om zeven uur kwam, zoodat ik een half uurtje moest wachten en in de daarvoor bestemde kamer gelaten werd, waar ik gelegenheid had om mijn eerste indrukken opi te teekenen' en het gebouw,, waar ik was, in oogenschouw te nemen, 'tls geheel nieuw en keurig ingericht met in lood gezette ramen, waarin de attribu ten der gerechtigheid en het Amsterdam sche wapen. Na van den hoofdinspecteur der recher che, den heer Heeromé, de kaart ontvan gen te hebben, die mij de noodige facilitei ten zou schenken, bezichtigde ik onze hoofdstad wat nader. Woensdagmorgen om acht uur, toten ik beneden kwam, kon men al duidelijk zien, vooral in de trams, dat er iets bijzon ders gaande was; zij waren toen al vol en overal zag men de mensehen in de richting van de Handelskade gaan. Om half negen kwam een taxi voor, waarmee ik mij terstond naar de „Noord-Brabant" liet brengen. Tusschen twee rijen politie agenten reed ik langs den afgezetten weg waar duizenden belangstellenden reeds uren stonden te wachten. Eindelijk kwam ik dan ongehinderd tot voor het oorlog schip, waarmee het stoffelijk overschot yan den betreurden held Thomson naar het moederland w,as gebracht. Het som bere donkergrijze schip met geen andere versiering dan een gouden krul op den boeg leek voor mij alsof het opzettelijk zoo geverfd was ten teeken van rouw. Een rouwp'aviljoen was opgericht, waar een pjaar stoelen stonden voor mevrouw Thomson en dochtertje en waar steaks ook de lijkkist zou gezet worden en de verschillende hoogwaardigbeidsbekleeders het woord zouden voeren om den ge- rallen held te huldigen. Ieder oogenblik kwamen auto's en vic torias met ministers, generaals, leden der Staten-Generaal, enz., die in hunne ge- legenheidscostuums aller aandacht trok ken. Vooral de officieren met hun gouden kwasten en koorden boden een schitte rend schouwspel. De politie had het druk om bij de brug de menschen terug te sturen, die graag wat dichterbij wilden zijn. Twee mannen waren er die bruusk dachten door te stappen, maar helaas, op een vraag van de politie gaven zij voor „naar de aan de kade liggende pak huizen te moeten", maar hunne woor den klonken zoo vaag, dat de lieden ge makshalve maar achter de agenten werden gezet, om eens goed na te denken hoe zij het teen volgenden keer zullen moe ten aanleggen. Er kwam steeds meer volk, tot zelfs op de daken van de Engelsche pakhuizen, waarvan het zink 'waartegen men opklauterde nu niet precies koud zal aangevoeld hebben. Eindelijk ving de plechtigheid aan. Men bracht de kist over de loopplank onder (het paviljoen, waarna de kransen ^an dé Koningin en den Prins en de weduwe Thomson aan de baar werden gehecht. Toen nam de Minister van Oor log en na hem vele anderen het woord om dezien Nederlander naar verdiensten te'huldigen; hem, die de eer van ons lager op vreemden bodem zoo- hoog hield en toonde, dat mannen van een klein land waarlijk groot kunnen zijn. Jammer dat bij viel Voor zoo-'n naar het. schijnt hopeloozen staat, maar dat doet aan zijn heldendood niet af; en mocht het waar zijn wat Turkhan Pasja te Berlijn heeft verklaard, n.l. dat het met den opstand spoedig gedaan zal zijn en de vorst van Albanië zich staande zal kunnen hou den, dan zal zijn dood voor "dat jonge vorstendom toch niet tevergeefsch zijn. Mochten de groote mogendheden die hem, den gesneuvelde, geen medewerking ver leenden en vooral Italië, dat hem zoozeer tegenwerkte eens waarlijk de oogen ope nen en geen meerder bloed doen vloeien. Zij kunnen, maar uit eigenbelang willen zij niet. Nadat velen het woord gevoerd hadden werd om kwart voor elf de stoet gefor meerd, die zteer snel naar het Centraal station marcheerde. Voorop vier tamboers met omfloersde trom en de muziek van het zevende regiment; dan de lijkwagen, waaraan te kransen van de Koningin, den Prins en mevrouw Thomson bevestigd waren; vervolgens de wagen met de ove rige kransen, dan een groep officieren, leden der Kamers-, huzaren, padvinders enz. De politie bleek de handen vol te hebben met het vrijhouden van den weg. Voor het station werd ons weer een uit stekende plaats aangewezen, zoodat de stoet vlak langs ons moest. Mevrouw; Thomson, zwaar gesluierd, was met haar dochtertje en generaal-majoor Van Opr horst in een auto reeds vooruit naar het Centraal Station gereden. Langzaam kwam de stoel het trottoir van het station op, terwijl dei muziek een treunmarseh speelde. De kransen wer den van den wagen afgenomen en door onderofficieren gedragen naar den daar voor bestemden wagon. Een was er in den vorm van bet ridderkruis der Mili taire Willemsorde met de woorden: „Voor moed, beleid en trouw". Onder de tonen der muziek werd de kist in den trein gezet, de familie en vrien den namen hunne plaatsen in en de extra- trein zette zich langzaam 'in beweging. Zoo was dan de nationale held, overste Thomson, gehuldigd en al is het ook dat ee-n gevoel van weemoed zich van ons meester maakte, toch is er ook een licht zijde, want hij zal menig officier met zijn voorbeeld aansporen tot groote- da den. Al hopen wij, dat ons land in vrede zal blijven, [toch zullen onze officieren, Thclien eenmaal ons land de mannen noo- cfïg mocht hebben, zich herinneren, dat overste Thomson zelfs voor een vreem den Staat sneuvelde en hoeveel te meer dan zullen zij pal staan voor Vorstin en „Vaderland. G-. L. C. v. V. Middelburg. Gisteren is ten nadeele van een boer, die een oogenblik een mand mêt eieren voor eene woning op het Mo lenwater had laten staan, deze mand met inhoud ontvreemd. Hansweerd. Men verzoekt ons ten over vloede er aan te herinneren, dat ds. E-. V. J. Japche-n niet des voormiddags, maar des namiddags in de Ned. Herv. Kerk te Hansweerd zal optreden. Hulst. Die Staatscourant bevat de ge wijzigde statuten van de Conferentie van St. Vincenlius a Paolo in de parochie St. Wiltebrord in de parochie Hulsit. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Andijk, A. Jager te Kwadijk. Het afscheid van ds. U. Pierson, directeur der Heldring-gestichten te Zet ten, is bepaald opi 2 Aug. in de Vlucht heuvelkerk. Dr. J. Lammerts van Bueren van Am sterdam, tot zijn opvolger benoemd, zal deze benoeming aanvaarden. Chr. 'Geref. Kerk. Beroepen te 's Gravendeel, J. Jonge- leen, cand. te 'sGravenhage; te Zaan dam, H. Hoogendoorn, cand. te Zwijn- drecht. R. H. B. S. Middelburg. Toegelaten tot de eerste klasse der R. H. B. S. te Middelburg: J. P. Berdenus van Berlekom, P. G. A. Bos schaart, J. van den Brandeler, W. L. Burink, J. B. Coops, L. Crucq, J. Gabriëlse, T. M. Gem ier, D. Giljam, D. Goetheer, C. M. J. Hammacher, H. G. Hammacher, C. M. Krijger, J. M. C. Langeraad, H. Lense link, C. Luymes, G. Meertens, M. J. P. de Munck, J. A. P. Noest, J. A. Pie terse, M. Polak, H. F. Slot, A. J. W. Smith, A. C. J. Tellier, J. L. A. Tjebbes, J. A. Vertregt, H. A. Viseur, A. Vos, P. M. van der Weel, P. H. van der Weel, A. C. Willemsen, G. de Wolff, I. de Wolff en J. Zijlstra; tot de derde klasse: J. S. Baas en J. Risseeuw. Middelburg. Woensdag 8 Juli, na af loop van de vergadering der classis Mid delburg is er een samenspreking gehou den van enkele oud-leerlingen van de Vrije Universiteit, n.l. de- heèren ds. L. van Loon (voorzitter), dis. C. J. de JKruijter (secretaris), ds. F. J. van den Ende, ds. G. F. Kerkhof, en dr. A. A. van Schelven, om pok op- Walcheren, evenals in de an dere deelen van ons vaderland tot een plan van actie te komen ter opwekking van de liefde voor onzie Hooge School met den Bijbel. Besloten werd in het laatst van Sepi- tember een uitgebreidere vergadering van correspondenten, predikanten en oud-leer lingen bijeen te roepen. Ongetwijfeld mag toch zeker het voorloopig comité rekenen op den steun van alle correspondenten in de eersite plaats en verder van allen, die de Vrije Universiteit, om haar krach tige verdediging van de 'Gereformeerde beginselen op wetenschappelijk terrein van harte liefhebben. Met ingang van 1 Januari is aan den heer H. L. Gerth van Wijk op ziijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Middel burg. Te Breda zijn geslaagd voor de lioo-fd- acte de heeren J. C. Kotvis en J. P. Oranje, beiden te Middelburg. -Geslaagd voor de acte Teekenen M. O. akte Ma de heer Th. J. J. Berfcete te Hulst. „Woord en Beeld" van deze week be vat een paar mooie photo's. van de Chr. Soc. Conferentie te Lunteren; phote's die den p-hotograaf en de drukkerij eere aan doen. Men ziet op de tweede photo 54 menschen bijeen, en allen even duidelijk Kerkenbaar. Ook de photo van het jomgst- gekozen lid der Eerste Kamer mr. A. v. d. Hoeven is prachtig. Ook enkele kiekjes! van het bezoek van onzen Prins aan het Deensche hof zijn goed geslaagd. Gewijde Kunst. Honderd platen naar schilderijen van bekende mees ters, met bijschriften van dr. Gun ning, enz. Rotterdam, J. M. Bre- dee's Boekhandel en Uitgeversmaat schappij. Wat de lezer hier te genieten krijgt is kunst, gewijde kunst; in de bijl schriften van een vijftal theologen, en in de reproducties van onze beste mees terstukken. Wien grijpen platen als Het brandende braambosch; De Doodsengel; De doortocht door de Roode Zee; Jozef voor Farao niet aan? Laat de uitgever 'nu zorgen, da.t ook het taalgevoel van den lezer gestreeld wo-rdt, en de fantasie der 1) ij s c hri ffcs chrijivc rs niet al te zeer van de Schrift afdwale. Wij zagen er enkele gevallen van, niet erg; maar toch uit leggen zijn geen inleggen. Laat de cor rector ook oppassen dat woorden als jammertoonen, sints, profectie, knechts- schap, rijkgezegend, verteerende, yertee- ring, Bant, niet voorkomen. Een uitdruk king pisde palmboom groeit pinder den last ip eveneens berispelijk. Overigens is het gezicht en de lectuur van „Ge wijde Kunst" een genot, wij oonstateeren dit met genoegen. op Zuid- en Noord-Beveland. op Zondag 19 Juli. NED. HERV, KERK. Baarland, 9 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Bergen. Rorssele, 9 en 2 u. ds. Elenbaas. Cats, 9 en 2 u. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, 9 en 2 u. ds. Lijsen. Ellewoutsdijk, vm. en nm. ds. Bins, 's Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gerretsen. Hanisweert, 2 u. ds. E. V. J. Japchen. Heinkenszand, vm. en nam. ds. Warners. 'sH. Abtskerke, vm. en nam. ds. v. <J. Plassche. 's H. Arendskerke, vm. en nam. ds. djei Voogd. 's H. Hendrikskinderen vm. en nam. ds. Steenkamer. 's Heerenhoek, 2 u. ds. A. E. K. Pols van Jukwpïd. Hoedekenskeirke, 9.30 en 2 u. ds. v. Essea, vm. bed. H. A-> nam. dankzt) Ierseke, 9.30 u. dhr. Sandee van Goes, 2 u. ds. Kijne. Kamperland, vm. en nm. ds. Van Veen. Kapelle, 9.30 en 2 u. ds. Schmidt (vm, bed. H.A.) Kattendijke, vm. en nam. ds. Andreae. Kloetinge, 2 u. ds. Steinz. Krabbendijke, 9 u. dhr. v. Eijk, dir. Kln- derzoBg, 2 u. ds. Muller. Kruiningen, vm. en nam. ds. Willemsen. Nieuwdorp (bewaarschool), 9.15 u. lees- kerk. Nisse, vm. en nam. ds. Pont. Oudelande, 9.30 u. ds. Kloek, 2 u. geen dienst. Ovezand, 9 u. geen dienst, 2 u. ds. Kloek. Rilland-Bath, 9 en 2 u. ds. Visser. Schare, 9.30 u. 'ds. 'Kijrue van Ierseke (Doopsbed.) Waarde, 9.30 u. ds. E. V. J. Japchen, voorber. H.A., 2 u. dhr. G. v. Eijk van Middelburg. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. ds. Drost. Wissenkerke, 9 en 2 u. ds. v. d. Linde. Wilhelminadorp, vm. en nam. ds. Boisse- vain. Wolfertsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren Aagtekerke, vm. en nam. ds. Seulijln. Arneinuiden, vm. en nam. ds. Pot. Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Schuunnans Stekhoven. H Domburg, vm. en nam. ds. Koldewijn. Gapinge, vm. geen dienst, nam. ds. Maast. Grij.piskerke, vm. geen diepst, nam. ds. van Selms. Kleverskerke, vm. en nam. ds. Semmelink. Koudekerke, 9.30 en 2 u. ds. Postma. Middelburg (Koorkerk), 6 u. ds. V. Selms. Meliskerke, vm. en nam. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, 9.30 en 2 u. ds. Tak. Oostkapelle, vm. en nm. ds. Laurense. Ritthem, 9.30 u. ds. Kieihl, voorber. H.A., nam. geen dienst. Serooskerke, vm. en nam. ds. Muller. St. Laurens, vm. en nam. ds. v. 'tHof. Oost- en West-Souburg, 9.30 en 2 u. ds. Terneden. Veere, vm. ds. v. Selms. Vrouwepolder, vm. en nam. ds. Kroese. Westkapelle, vm. en nam. ds. Reus. Zoutelande, 9.30 en 2 u. ds. de Wijk. 't Zand, 10 u. ds. Homburg van Goes, 6 u. ds. Siemelinh. Ger. Gemeente. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskerk. Ongelukken. Tie Harencarspel is Woensdag het 4-jarig zoontje van den heer E., terwijl zijn ouders naar de kerk waren om hun jongste kind te begraven, in leen sloot achter het huis gevallen! en verdronken. Gistermorgen is aan den overweg der Staatsspoorwegen bij BaaiderRadewij'k een boerenwagen, be spannen imet twee paarden, aangereden door een trein van -den N. O. Lokaal- spoorweg-iMij. De wagen werd geheel ver brijzeld. De voerman, de 24-jarige Brug- geman, die gewond werd en met den zelfden trein naar Harderberg* werd ver voerd, bleek bij aankomst aldaar te zjjjn overleden. Onweer. Woensdagavond is dei bliksem geslagen in een boerderij te Hobrede. De afgebrande boerderij! was verzekerd. Te Oudehaske bij Heeren veen is een; oude vrouw door den bliksem gedood. Te Sint-Nicolaasga (Fr.) zijn tengevolge van het inslaan van den blik sem vijf huizen yprbrand. Te Foch- teloo is de bliksem geslagen in de boerenbehuizing van de wed. H. Alle losse goederen, waaronder veel oudheden vair waarde, zijn verloren gegaan. In

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1