Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. fcwe Raadsleden tegenwoordig. Kransen werden nog aangeboden. Een dichte menigte had zich te Gro ningen in alle straten en singels, waar langs de stoet trok, opgesteld. Geheel Groningen legt op onmiskenbare wijze ge tuigenis af, dat men beseft een groot burger te hebben verloren. Van ettelijke huizen hangt de vlag ten teeken van rouw half-stok. Hier staat het geheel on der leiding van den luit.-kolonel E. G. Staal. In de buurt van de Zuider Begraaf plaats is de drukte onbeschrijfelijk. De stoet beweegt zeer langzaam langs <1^ straten en singels en kwam te 5 uur op de begraafplaats aan. Aan het graf werd gesproken door luit.-kolonel Staal. Haagsche Tram staking. De firma Reuser en Smulders deed de zending der 900 pakjes tabak aan het stakingscomité vergezeld gaan van een schrijven, waarin cle wensch werd geuit, dat „met deze tabak spoedig de vredes pijp zal worden gerookt". Aan den hoofdcommissaris van politie werd een som van f50 toegezonden voor de politieagenten als blijk van waardee ring van het optreden der politie op het Plein. Op de stoomtramlijn naar Delft kon gisterochtend ten .10.20 reeds de dienst aanvangen, die eergisteren eerst des na middags kon beginnen. Er werd met de zelfde beveiligingsmaatregelen gereden als gisteren, met dit verschil dat de Delftscihe politie thans niet meer aan den rit deel neemt. De tram ging lieden nog in Delft niet verder dan de Haagpoort. Gisterochtend is een 60-tal Duitsohers, dat door de H. T. M. wegens gebleken ongeschiktheid naar Duitschland terugge zonden is, vertrokken van het station der Z. H- E. S. te Scheveningen. Zij waren uit de 'remise aan de Laan van Meerdervoort weder met geblindeerde motorrijtuigen naar het station vervoerd. Er gebeurde niets bijzonders bij. Langs den weg was er wat politie op de been, de wagens werden door politie en rijksveldwachters begeleid. Ongeregeld heden vielen niet voor. De achtergebleven 70 Duitschers wor den nu, terwijl het 'straatverkeer geheel stilstaat, op het terrein van de remise aan de Laan van Meerdervoort zooveel mogelijk geoefend in de bediening van de motorwagens. Het is het voornemen van de directie van de H. T. M. den dienst niet te her vatten, voor en aleer zij de zekerheid heeft, dat zulks kan geschieden zonder schade aan haar materiaal en gevaar voor het bedienende personeel. Dagelijks melden er zich sollicitanten aan ter inneming van de door de staking opengekomen plaatsen. De heer P. M. Mou- lijn, ingenieur van de H. T. M., verzeker de, dat de berichten als zouden de Duitsche bestuurders belangrijke schade hebben toegebracht aan de door hen be stuurde wagens, geheel uit de lucht ge grepen zijn. De Haagsche Tramwegmaatschappij is, naar de N. R. Ct. verneemt,' voornemens, heden den dienst op lijn 8 (PleinSche veningen) te hervatten met een 6 a 7-tal wagens met aanhangwagens. De dienst op de stoomtram Den Haag- Delft zou vanmorgen reeds om 9 uur aanvangen. Gisteren heeft de commissaris van po litie weer drie personen ter beschikking van de justitie gesteld ter zake van het misdrijf van art. 141 AVetb. v. Strafrecht en een vierde persoon wegens het mis drijf van opruiing, waarop art. 131 een gevangenisstraf van vijf jaren sitelt. Talrijke arrestaties werden Dinsdag avond gedaan, maar op bovenbedoelde vier na werden allen, nadat proces-verbaal was opgemaakt, weder in vrijheid gesteld, na dat de rust was teruggekeerd. i Na breedvoerige discussies diende de heer Van Sandick in den gemeenteraad twee moties in lo. om te verklaren, dat de raad zijn waardeering uitspreekt voor hetgeen B. en W. hebben gedaan tot dusverre om het conflict te doen eindigen en zijn ver trouwen dat het college daarmee zal voort gaan en 2o. om uiteen te gaan. Onder gelach verklaarde de voorzitter, dat de beide moties tegelijkertijd ingediend zijnde, de tweede, als van de verste strek king, het eerst in stemming moest 'ko men. Deze motie werd aangenomen met 18 tegen 16 stemmen. De andere motie kon dus niet meer in Btewming komen. De voorzitter sloot de vergadering, ter- .wijl de heer Helsdingen als zijn meening te kennen geeft, dat dit een schandalige manier van doen is. De vorige avonden hadden 12- a 13- jarige knapen relletjes gemaakt en de po litie veel last bezorgd; gisteravond wist de politie dit op een leuke wijze te voor komen door reeds in 't begin van den avond een groot aantal inspecteurs der recherche en rechercheurs op 't Plein te laten rondloopen met de opdracht om, wanneer zij dergelijke kwajongenswerken bespeurden de jongens bij den kraag te pakken en in te rekenen. Dientengevolge werden omstreeks 9 uur- een 25-tal jon gens tegelijk opgepakt en naar het bu reau gebracht, waar zij na opgave van naam enz. gefouilleerd werden en zij die als belhamels bekend waren, opgesloten in de cellen ter wijl de andere bij groe pen onder bewaking werden gesteld in verschillende lokalen. De ouders werden gewaarschuwd. Tot zoolang bleven do meeste jongens op het bureau. De jongens waren hevig ontdaan, terwijl de meeste „helden" tranen met tuiten huilden. Omstreeks 10 uur waren een 50-tal van die belhamels in handen der politie. Bij het opbrengen van sommige groepjes jongens drong het volk van het Plein mede de Korte Houtstraat in, maar dan keerden de agenten, die achter de arres tanten liepen, zich onverwacht om en veegden met sabelslagen en raak aanko mende klappen met de gummistok de straat schoon en was er geen kans meer voor hen. die dit wellicht in den zin hadden, de jeugdige a nes tan ten te ont zetten. Alle jongens, die niet in de cellen werden opgesloten, werden naast elkaar in de donkere arrestantenvertrekken ge plaatst met het gezicht naar den muur en mochten geen woord kikken voor de met het toezicht over hen belaste agenten. In die houding bleven zij staan tot ze afgehaald werden. De maatregel werkte zoo voortreffelijk, dat het Plein, de laatste avonden het brandpunt was, wel voller stond dan ge woonlijk, maar optreden van de gereed staande politiemacht beslist onnoodig bleef, en de avond verder rustig kon voorbijgaan. Na de staking te Almelo. Niet alle stakers en staaksters, die te gen Dinsdag waren uitgenoodigd het werk te hervatten, voldeden daaraan. Men ver moedt, dat zij reeds vóór dien tijd bij an deren in dienst zijn getreden. De firma H. Smits Co. heeft Dinsdag middag op staanden voet een meisje, dat het werk hervatte, weggejaagd, omdat zij een medearbeidster uit Koevorden, die tij dens de staking werd aangenomen, voor „onderkruipster" schold. Chineezen te Batavia. De Chineesche kolonie te Batavia heeft telegrafisch bij (le Chineesche regeering aangevraagd, of deze doeltreffende maat regelen wilde nemen tegen het doodschie ten van spelers en de invallen van de Nederlandsche politie in de Chineesche kolonie. De toestand in rood Zaandam. De heer 11 (aims) schrijft in het anti- revol. „Weekblad" het volgende „Zaandam roept om het einde." Was bet eerst de vraag om een o.i. zeer billijke loonsverhooging, thans schijnt de sociale strijd te Zaandam een nieuw stadium ingetreden. Na 'tgebeurde der laatste dagen kan door de niet-Christe- lijke georganiseerde arbeiders moeilijk meer ontkend worden, dat het nu ook publiek gaat om de macht in het bedrijf. Als men werkwilligen op zoodanige wijze gaat „overtuigen" van het verkeerde om den arbeid te hervatten, dat de een bijiv. den volgenden dag zenuwziek te bed ligt, ien een ander den nacht gewapend opzit, uit vrees voor molestatie, dan jbewij'zen zulke daden genoeg. Daden, die een niet geringe wijziging brengen in de sympathie ën der Zaandamsche burgerij. Men be- 1 ui stère maar de gesprekken op straat. Voor onze in staking zijnde of wil men uitgesloten Christelijke arbeiders is het een moeilijke positie. Zij veroordeelen onvoorwaardelijk het stellen van de machtskwestie. Zij hebben herhaaldelijk getracht door onderhandeling den bedrijfsvrede weer te herstellen. En zouden ook zonder twij fel resultaat gehad hebben zij het min der dan men gehoopt had indien ze ook thans niet, terwille van de machts- kwesiie .tegenover de „roode" bonden moesten deelen in eenzelfde lot; 'tgeen uit tactisch oogpunt mag verdedigd worden, maar- inderdaad een onbillijke en onrecht vaardige houding is. En dagelijks wordt de ramp over onze gemeente grooter. Uit moreel en materieel oogpunt. Wat zal er van de onderlinge verhou ding van patroon en arbeider in de naaste toekomst moeten terecht komen, ibij de hui dige positie? En van de verhoudingen van arbeider en middenstander, die hun kert naar het einde, ook al uit financieel belang? Vooral als de .stakingsnaweeën zich ook in het winterhalfjaar voortzet ten. Ook ons gemeentelijk budget roept om het einde. Hoeveel duizenden guldens havengelden zouden nu reeds minder dan anders ont vangen zijn? En hoeveel duizenden zal de inkomsten belasting een volgend jaar minder op brengen, gezien de ontzettende verliezen geleden door patroons, middenstander en werkman? Ongeacht nog de stijgende uitgaven ten laste van 't Burgerlijk Armbestuur. Hoevelen zuilen straks werkloos zijn wegens het zich niet onmiddellijk her stellen van het bedrijf Hoelang zou het houtbedrijf noodig heb ben om zijn vorige positie weer in te nemen; want hoever is de industrie in deze wekenlange staking achter-uit ge gaan, niet het minst ook tot schade van den werkgever? En Mat alles in dezen tijd, nu Zaan- dam's financien een crisis doormaken, zoo als nooit te voren. Zaandam verlangt naar heleinde." Middelburg. In het gisteren te Dordrecht gehouden Middenstandscongres werden als nieuwe leden van het hoofdbestuur ge kozen de heeren P. W. M. Hoegen van Hoogelande, voorzitter van „Handelsbe lang" te Middelburg (na herstemming met den heer Tromp) en M. H. G. Th. Fie- deldy Dop te 'Amsterdam. In het informatie bureel van de Vereeniging tot Bevordering van het: Vreemdelingenverkeer wordt dezer dagen tentoongesteld de zilveren wisselbeker, welke d,oor H. M. de Koningin beschik baar is gesteld voor de ook dit en vol gende jaren alhier te houden ringrijderij- en, de beker is voorzien van een ge kroonde „W" en verder ook met fraaie figuren gedreven, het deksel is voorzien van een beenen knop. Onze Walchersche ringlijders zullen zeker hun uiterste best doen deze beker machtig te worden. Naar wij vernemen wordt de in structie inzake het ongeluk hetwelk ver leden week hier door de woeste koe werd veroorzaakt nog steeds voortgezet, en zullen o.a. drie deskundigen' in deze zaak worden gehoord. Gelukkig voor de talrijke vreemde lingen, die heden weder onze stad l.m- zoeken, is het weder veel beter dan gisteren, onder de vreemdelingen bevon den zich ongeveer 300 kinderen uit Ter- neuzen, ondier geleide van hun onderi wijzers en onderwijzeressen, die in het Schuttershof de groote zaal in beslag namen om den inwendigen inensch te voe- den, en om aan ouders en kennissen een „ansicht" te verzenden, die daar te koop waren en die door vriendelijke tusschen- komst werden gepost. Ook ontmoetten wij de schoolkinderen uit Rilland. Hedenochtend trokken een negentig leerlingen der Chr. School „Gravenstraat" met hun onderwijzers naar Rotterdam. Be halve een bezoek aan de diergaarde, staat ook op 'tprogram een boottocht door de verschillende havens. Goes. Bevolking. In de eerste helft der maand Juli zijn in deze gemeente ingekomen: P. van der Sande, barbiersbediende, uit Vlissingen, L. Kerkstr. 23; F. A. C. van Grinsven, assistent posterijen, Til burg, Ylasmarkt 47M. J. Wesdorp, ar beider, Ierseke, Westhavendijk 61; J. van Zweeden, banketbakker, Amsterdam, Gr. Markt 56; M. Hogerheijde, werkman, Zie- rikzee, St. Jacobstr. 108; P. Goedhart, besteller v. Gend en Loos, Kattendijke, Heernisseweg 155; J. C. van Mastber- gen, control. Rijksl. Proefst., Woensel, Kreukelmarkt 124a. Vertrokken: M. J. J. Schellekens, winkeljuffinaar Eindhoven; J. C. Dhont, kanoorbediende, Amsterdam; C. A. Corslanje, timmermans knecht, Rotterdam; J. H. L. Verhaegen, koopman, Teteringen. B. en W. stellen den Raad voor aan de N.V. Spoorweg-maatschappij Zuid- Beveland onder zekere voorwaarden een subsidie te schenken van f900 per jaar gedurende een tijdvak van 20 jaar. Vlissingen. De Christelijke Jongelings- vereeniging „Gelijk aan het Mosterdzaad" zal op 20. 22, 23 en 25 Juli anti-kerinis bijeenkomsten houden in het lokaal Noord straat 34. Maandag 20 Juli zal het openingswoord worden gesproken door den eere-voorzit- ter ds. A. A. Vermeer; Woensdag 22 Juli door dr. H. T. Oberman; Donderdag 24 Juli door ds. J. A. van Selms te Grijps- kerke over -h.et onderwerp „Tweeërlei geestdrift" en Zaterdag 25 Juli door ds. H. C. Hogerzeil. Verder zullen voordrachten en samen spraken worden gehouden, terwijl op het programma ook orgel-solo's voorkomen. De vergaderingen worden eiken avond met een slotwoord gesloten. (V. Ct.) Met den extra trein naar het Zen- dingsfeest te Liesbosch zijn gistermorgen van Vlissingen vertrokken 38 personen, van Middelburg 75, Noord-Kraaijbrt 6, Arendskerke 18, Goes 89, Biezelinge 1, Vlake 8, Kruiningen 6, Krabbendijke 5, Rilland 15, Bergen op Zoom 6 en Roosen daal 8; in totaal 275 personen. In de te Vlissingen gehouden ver gadering van de vereeriiging van Gasfabri- kanten in Nederland is nog als plaats voor de volgende vergadering aangewezen En schede en indien dit niet kan, dan Nijme gen. Wolfertsdijk. Met ingang van heden is voor de derde postbestelling tot vasten postbode benoemd de heer Joh. KaJle- mein, thans hulpbode. Rilland-Bath. Het lijk dat Dinsdag te Bath is opgevischt, is gisteren zonder dat de indentiteit is kunnen worden vastge steld, na bekomen vergunning van den Heer Officier van Justitie te Middelburg, op de algemeene begraafplaats te Rib land begraven. Hengstdijk. Bij K. B. van 13 Juli is toestemming verleend aan L. G. Hermans, secretaris en ontvanger dezer gemeente, om tot 1 Juli 1919 te Ossenisse te blij ven wonen. Ouwerkerk. Op verzoek is eervol ont slagen als burgemeester dezer gemeente de heer J. v. d. Have Czn. Hulst. De Staatscourant (no. 164) bevat de statuten van de Conferentie van den H. Willibrordus te Hulst. St. Filipsland.Bij de stemming voor drie leden van den gemeenteraad te St. Fi- lipsland zijn herkozen de drie aftredenden A. van Ddjke, A. L. van Eldik en A. van Rooijen met resp. 262, 202 en 187 stemmen. Op den heer J. van Strien Cz. waren 98 stemmen uitgebracht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lopik, J. H. v. d. Wal, oand. te Hoevelaken; te Kielwindeweer, J. Swart, cand. te Paterswolde. Synode N. H. K. De 99ste vergadering der Algemeene Synode van de Neder], Herv. Kerk is gisteren te 11 uur geopend in het gebouw tier Alg. Synode te 'sGravenhage door den president van jaren, H. A. Leenmans, pred. te Harlingen, met de voorlezing van 2 Tim. 1 1—14. De spr. herdenkt het overlijden van dr. E. F. Kruyf, over leden op 9 Maart dezes jaars, die als kerkhistoricus en als hoogleeraar in litur giek en homiletiek zoo groote verdienJ sten heeft gehad; de vergadering van 16 April, toen bijtna 2000 predikanten en ouderlingen te 's Gravenhage bijeen wa ren en het eeuwfeest van het Nederl. Bijbelgenootschap. Spr. herinnert er aan, dat het in 1914 bovendien juist 400 jaren is geleden, dat het eerste Nieuwe Testa ment is gedrukt. Blijkens de presentie-lijst zijn tegen woordig de beide hoogleeraren-praeadvi- seurs dr. L. Knappert en dr. T. Canna- gieter; voorts de leden: L. A. F. Creutz- berg, pred. te Echteld; R. E. Menthen, o. te Arnhem; J. Steenbeek. p. te Via- nenP. P. Couvret, o. te Rotterdam; D. Eilerts de Haan, p. te Heiloo; A. A. Cremer Rzn., p. te Broek in Waterland; dr. G. J. Weyland, p. te Veere; K. A. de Groot, p. te Houten; dr. S. D. van Veen, o. o. te Utrecht; H. A. Leenman Jr., p. te Harlingen; W. Koopmans, o. te Wol- VegaOtto Schrieke, p. te Enschedé; Joh. Weener, o. o. te Enschedé; F. Tammens, p. te Zuidbroek; P. J. Franke, p. te Hoo- gezand; A. M. Bloem, p. te Chaam; Kr. Timmers, o. te Klundert; W. Wagter, p. ■te Koekange (sec. van dr. G. Visser, p. te Assen); G. E. M. Picard, Waalsch pred. Te Dordrecht); ten slotte de secretaris J. Knottenbelt (met adviseerende stem. Tot president wordt benoemd de heer H. A. Leenmans, pred. te Harlingen; tot vice-president dr. G. J. Weyland, pred., te Vesre; (tot secundus van den vice- president, de heer D. Eilerts de Haan, pred. te Heiloo. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Harlingen. door L. H. Beekamp te Arnhem. Overgangsexamen sRjjksH. B. S. te Middelburg. Aan de R. H. B. S. alhier zijn bevor derd van de eerste tot de tweede klasse voor alle vakken onvoorwaardelijk: L. J. Adri- aansen, H. S. Al berge, J. C. Beugelink, J. Fanoij, A. Geervliet, C. P. Gilde, J. van Haarst, L. J. Ragut, J. J. Schuman, A. H. Stomps, C. Tjebbes, P. Verhoeven, J. Th. Verstelle, 1. van Waarde, J. R. van der Weel, R. R. van de Woestijne, H. M. Alot, TV. Appel, J. J. de Dreu, D. J. Pronkers. P. F. Goossens, J. W. Groe- newegen, W. K. Hering, J. C. Kraamer, J. P. Maljers, J. W. Pieters, M. J. Polder dijk, A. C. Schippers, A. C. O. E. R. de Thouars, A. H. Verbeek, G. H. Vertregt, J. van Vlijmen en S. R. Wijtman; voor en kele vakken E. J. van der Mijle; afge wezen 9 leerlingen; van de tweede tot de derde klasse voor alle vakken onvoorwaardelijk: H. M. Camman, J. C. Haartsen, S. Klap, E. C. van Klinkenberg, N. Muller, W. F. de Priester, C. J. de Regt, G. G. Zijlstra, P. H. Blaauw, S. E. Boasson, H. M. de Broe- kert, M. Corné, J. Dikkenberg, C. van der Harst L. Muller, D. de Putter, A. Suurmond, E. P. van der Weel en S. J. Wiener; voor enkele vakken A. J. van Nieuwenhuijzen; voorwaardelijk 1 leer ling; afgewezen 2 leerlingen; van de derde naar de vierde klasse voor alle vakken: A. J. C. Bouff, P. de Bree, A. J. Cruoq, P. J. Dingemanse, S. J. Hage, L. F. Jansen, A. J. de Lange, E. Loesberg, F. P. Roest, G. H. Visser, P. M. van der Weel, I. de Wolff, J. D. Alberge, A. J. Bronswijk, W. C. Callen- fels, W. K. de Feijter, J. H. van IJeusden, P. C. Heij'Mom, 41. C. van Krieken, A. van Overstraten Kruijsse. P. J. Stomps, J. C. Sutherland, S. 0. Vertregt, A. F. Visser en J. A. W. Wentzel; afgewezen 2 leerlingen; van de vierde naar de vijfde klasse voor alle vakken onvoorwaardelijkP. J. de Rroekert, J. Duijvis, A. M. W. J. Ham- macher, L. J. Hertogs, L. de Klerk, P. K. Krijger, R. N. H. A. MaJoteux, L. C. H. W. van der Moer, A. H. Slot, W. E. Sprenger. M. J. Verhulst, S. Wentzel, B. Wethmar, A. D. L. Wortman, J. A. Ber ger, J. A. Boucherie, W. van Haarst, L. A. van Houte, W. E. de Jongh, W. J. Verheijden, I. Verstraate, A. J. van der Weel, J. J. de Wolf en W. A. Zijlstra; voorwaardelijk '2 leerlingen en afgewezen 2 leerlingen. (M. Ct.), Goes. Voor de benoeming van een tijde lijk leeraar in de wiskunde aan de avond school voor ambachtslieden alhier, ter voorziening in de vacature van den heer Ittmann, wordt voorgedragen de heer J. P. Groin te Middelburg. Overgangsexamen Rijks H. p. S. te Goes. Van de eerste naar de tweede klasse. Bevorderd: C. S. Bedet, P. J. J. Dekker, P. M. Janse, A- Kole, VV. v. d. Linde, F. C. Maijs, F. M. Meulendijk, D. P. Pie- terse, A. Polak, A. L. Schrier, C. J. Tail- lie, G. J. Verburg, J. G. Vermeulen, J. M. v. d. Weele, J. Zandee, J. Hofman, A. W. B. van Altena, A. Buijse, A. P. Magielse, M. C. J. Pilaar, P. .C. Pols, J. Vermet, J. A. Wilton van Reede, A. C. Zandee en W. van Zweeden. Voorw. bevorderd: H. van 'Gorsel, H. J. Andreae, en \V. D. Neervoort. Niet bevorderd 6. Van de tweede naar de derde klasse. Bevorderd: S. Bedet, A. J. Boel, J. J. Dominicus, J. Duvekot, S. van Dijke, J. M. Janssen, P. L. Klompe, J. R. Koert, M. Kort, C. Kooyman, C. van Nieuwen- huyse, A. Nijssen, H. Folmer, C. W. v. Oeveren, C. Timmerman, C. M. H. Ver- beem, J. Brants, Marie van Bruggen, F. Pukken, Marie Gerretsen, J. de Looff, L. J. Overbeeke, F. v. d. Plassche, D. J. Rietveld de Ilondt, Neeltje Tollenaar, E. de Vries, C. de Wilde en J. Willemse. Niet bevorderd 6. Over 1 leerling wordt later een beslissing genomen. t an de derde naar de vierde klasse. Bevorderd: L. v. <1. Berge, M. van Brug gen, J. de Hoogh, S. Koert, W. Koole, L. Maas, J. Neervoort, J. Nieuwenhuijse, Macha. Nieuwenhuijse, J. Polak, C. Quakkelaar, J. Rosier, W. v. Schaik, C. Tolhoek, J. v. d. Wart, J. Witte en G Blok. Van de vierde naai- de vijfde klasse. Bevorderd: H. Adain, J. Hage, E. v. d. Hoek. Joha. v. d. Kreke, J. y. d. Kree- ke, J. Noteboom, H. Noteboom, A. de tos, H. Witkam, W. Hofman en A. F-ol- mer. Voorw. bevorderd: M. Bartelse, en Wilha. Warnsinck. Niet bevorderd 2. Reorganisatie 0. L Onderwijs te Goes. In vervolg op heigeen we reeds enkele weken geleden over deze zaak schreven, geven we hieronder een en ander meer uitgewerkt weer Aanleiding tot het opperen van het reorganisatieplan was het onderzoek mar de wijzigingen die aan de scholen moe ten worden aangebracht ingevolge het kon. besl. van 25 Jan. 1912, en de daar voor noodige kosten in 't bijzonder voor school C en de meisjesschool, bovendien gelet op den nieuwen toestand na de opening der R. K. jongensschool. Zooals de toestand nu is, volgen bij het openbaar onderwijs 606 en bij het bijz. onderwijs 623 leerlingen de les sen. Bij het openb. onderw. zijn aan gesteld 31 onderwijzers, en bij het bijz. onderwijs 18 onderwijzers. In 1902 was het aantal leerlingen hij het openb. on derwijs gemiddeld '27 per onderwijzer en klasse. Thans is het gedaald tot gemid deld 20, of, als de abnormale toestand aan de meisjesschool buiten rekening wordt gelaten, in 1902 gemiddeld 30, en nu '22. Het gemiddelde cijfer van 30 (voor 1. o. 36 en voor m. u. 1. o. 24) noemt, de schoolopziener normaal, en volgens dien maatstaf zouden er op 15 Jan. 1914 noodig zijn geweest 16 onderwijzers. Als meest gewenschten toestand bepleit de heer Brants, dat die 16 onderwijzers, les zouden kunnen geven aan twee goed ingerichte scholen: lo. een school voor gewoon lager onder wijs met 7 leerjaren, waarvan 6 leerjaren parallelklassen zouden hebben, en gemid deld 36 leerlingen per klas; 2o. een school voor meer uitgebreid lager onderwijs met 9 leerjaren, met een facultatief 10 en 11de leerjaar en met een gemiddelde van 24 leerlingen per kl. Voor vorming van de eerst genoemde school zouden noodig zijn de opheffing van school C tegen 1 Jan. 1915 en com binatie dier school met school B. Het aantal onderwijzers, het hoofd meegere kend, waarvoor een rijksbijdrage wordt uitgekeerd, bedraagt daar dan 8, waar onder 1 met verplichte hoofdakte, en 2 surnumerairs, waarvoor f 260 per leer kracht per jaar wordt berekend; de ge meente zou dus voor 3 onverplichte on derwijzers het salaris geheel voor haar rekening hebben te nemen. Het leerplan aan die school zou de schoolopziener aangevuld wensehen te zien met het en derwijs in de gymnastiek, liefst te geven door een volledig bevoegde leerkracht. Voor de onder 2o. bedoelde school voor m. u. 1. o. zou noodig zijn opheffing van school A en combinatie van die school- met de meisjesschool in de nieuw in te- richten school, die gevormd zou worden door school A met school C. Voor deze M. U. L. O. school zouden 10> leerkrachten noodig zijn, plus een onder wijzeres) voor teekenen en een dito voor gymnastiek. De rijksbijdrage zou worden uitgekeerd voor 8 onderwijzers. De ge meente zou dus voor 2 onverplichte on derwijzers het salaris geheel voor haar rekening hebben te betalen. Door een leeraar in de gymnastiek M. Cf zou dan aan de eerstgenoemde school in de klassen 47 gedurende 8 uur les kun nen worden gegeven, en aan de school voor m.u. l.o. in de klassen 49 ge durende 12 uur. Thans heeft de gemeente 10 onderwij zers, die ze geheel alleen betaalt; na de reorganisatie zou ze er nog 5 hebbun; t^r wijl ze een leeraar voor de gymnastiek,, den zang en het teekenen meer zou heb ben te betalen. Nu heeft de gemeente 311 onderwijzers in dienst. Na de reorgani satie zou ze er 23 noodig hebben. In geval een nieuw hoofd voor die eventueele M. U. L. O. school benoemd moet worden zal de gemeenteraad de verordening op de jaarwedden hebben te herzien, daar bij de bestaande salaris sen op geen eerste krachten voor die school gerekend mag worden. Trouwens, waar naar de schoolopziener verwacht, dat het in werking treden der voorstellen aan de gemeente een niet on belangrijke bezuiniging zal geven, zal wel overwogen moeten worden of de re geling der salarissen speciaal voor de oudere onderwijzers niet eenigszins gun- sstiger zal moeten worden gemaakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2