Leestafel. Kerknieuws. Reclames Gemengd Nieuws. Uit de Provincie. Hoe (le spijsvertering werkt. Van ons administratief en staatsrecht uit nemend te stade. Maar afgescheiden daar van, boden zijn persoonlijkheid, zijn takt, zijn streng rechtvaardigheidsgevoel en zijn rijke politieke ervaring, hem even zoovele aanspraken op het hooge ambt, dat de bekroning was van een schitterende loop baan in dienst van het land. Uit het parlementaire, staatkundige en maatschappelijke leven van den overle dene worde nog herinnerd, dat hij was vice-president van de staatscommissie voor de voorlaatste Grondwetsherziening, curator-voorzitter van de rijksuniversiteit te Utrecht. Als landsdienaar droeg hij de hoogste onderscheiding voor verdiensten jegens den staat: het grootkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal geschieden te Leusden, Vrijdagochtend a. s. (N. R. C.) Vereeniging van g a s f a bi r J,- kanten in Nederland. Heden (Dinsdag) en morgen wordt te Vlissingen de 42 ste algemeene vergade ring van bovengenoemde vereeniging ge houden. Gisterenavond waren reeds de meeste der deelnemers aan de vergade ring aanwezig en had op het stadhuis de offlcieele ontvangst door het gemeente bestuur plaats, hij monde van den burge meester, den heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, die er o.a. op wees jyelk 'n belangrijke gasfabriek die te Vlis singen is, omdat zij bijna het geheele eiland Walcheren van gas voorziet. Wij begroeten u, aldus de burgemeester, als de mannen aan wie wij het licht te danken hebben, vooral als zon en maan ons be geven. De voorzitter der vereeniging, de heer J. Blom uit Utrecht, bracht dank voor „de officieele ontvangst en roemde Vlis singen als de stad van vooruitgang met het mooie strand en de grootsche fabriek „De Schelde", terwijl hij er op wees, dat Vlissingen de eenige Nederlandsche stad is waai- de gasfabriek van de Impe rial Gas Association is. Hij wenschte de stad daar geluk mede, omdat die bedrijven zich vrij 'kunnen ontwikkelen en terwijl sle stedelijke bedrijven aan allebei bepa lingen zijn gebonden. Deze bedrijven zul len dan ook volgens de meening van sommige van spreker's collega's wel ver dwijnen. De heer J. G. van Niftrik, directeur der gasfabriek te Vlissingen, dankte voor de woorden door de beide andere sprekers ten opzichte van hem en zijne fabriek gesproken. Na afloop der ontvangst trok men naar het Badhotel, waar de avond verder, onder genot van het prachtige zomerweder, aan zee werd doorgebracht en in welk hotel hedenmorgen de vergadering aanving. De heden jn het Badhotel gehouden veigadering werd geopend door den voor zitter, den heer J. Blom Cz., met een rede, waarin hij uiteenzette, dat naar zijn meening het gasdebiet steeds zal ver- grooten, als met alle ten dienste staande middelen propaganda wordt gemaakt, in zonderheid voor het koken op gas, dat niet duurder is dan op andere wijze, zooals veelal gemeend wordt, en hetgeen door voordrachten en demonstraties op Ver schillende plaatsen wordt aangetoond. De openingsrede werd met applaus be zegeld. De voorzitter deelde verder mede, dat de vereeniging thans 490 leden telt, n.l. 6 eere-leden, 350 gewone leden en 134 buitengewone leden. Uit de mededeeling van de gedane uit- moodigingen blijkt o.a., dat de burge meester en secretaris van Vlissingen de uitnoodiging tot het bijwonen der verga dering deelnamen, en dat de vereeniging van waterleidingbelangen o.a. vertegen woordigd is door den heer Van Poelgeest, directeur der Zuid-Revelandsche Water leidingmaatschappij. In verhand met deze laatste vertegen woordiging werd een vraag gesteld, hoe het staat met de toetreding door de ver eeniging van waterleidinghelangen. Werd medegedeeld, dat het bestuur dier ver eeniging daartoe wel genegen is en dat twee leden zullen worden aangewezen voor het voeren van verdere besprekingen. Na het doen van rekening en verant woording door den penningmeester en me dedelingen omtrent de ondersteunings commissie, werd door den voorzitter de voorstelling van den heer J. H. Jansen, Den Haag, tot directeur van het Centraal Bureau van Gasfahrikanten, welke direc teur op zich neemt het secretariaat, het penningmeesterschap en de redactie van het orgaan „Het Gas", waarna de voor- zittel- aanleiding vond, onder daverend japplaus der leden, hulde te brengen aan de heeren, die tot nu toe deze functies belangeloos vervulden. Vervolgens was aan de orde de wij ziging van statuten en reglement, welke langen tijd ophield. De voorjaarsbataljons van het 3de en 14de legiment infanterie uit Bergen op Zoom, Middelburg en Vlissingen, heb ben gisteren de legerplaats bij Harskamp betrokken tol het houden van schietoefe ningen tot 21 dezer, onder leiding van den majoor A. B. Knook van het 14e regiment infanterie te Vlissingen. Middelburo. Door wijlen mej. M. Fokker is aan de vereeniging „Kindervoeding" gelegateerd een som van f500, en aan „de Zeeuwsche Boreas" een som van f250. (M. C.) Goes. De gemeenteraad komt Donder dag a. s., des avonds te 8 uur, in open bare vergadering bijeen ter behandeling der navolgende agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. Aanvragen om afschrijving van belasting; 3. Het uit geven van gemeentegrond in erfpacht aan de firma J. Dekker en Zoon, handelaarster in bouwmaterialen te Goes; 4. Het verlee- nen van eene gratificatie aan den Ge meente-Bouwmeester, voor het verrichten van buitengewone werkzaamheden aan di verse gemeentewerken in de jaren 1912 en 1913, waarvoor door hein tevens extra kosten zijn gemaakt, door het -in dienst nemen van door hem betaalde hulp; 5. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning wijk B, no. 121, bocht van Guinea; 6. Verzoek van P. L. Buitendijk en J. M. van Riet, om aanwijzing van rooilijn voor te bouwen woonhuizen aan den Straatweg naar Kloetinge op de per- ceelen, kadastraal bekend gemeente Goes, sectie B, no. 701/703; 7. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de avondschool voor ambachtslieden, ter voorziening in de vacature van den heer Ittmann. Voorgedragen wordt de heer J. P. Croin te Middelburg; 8. Af- en over schrijving van posten op de gemeente- begrooting voor 1914; 9. Ie. Suppletoir kohier van hondenbelasting, dienstjaar 1914; 10. Adres van Mej. P. A. Snoep, houdende verzoek om eervol ontslag als Hoofd der Openbare Meisjesschool, we gens benoeming tot hoofd eener school te Gouda; 11. Herbenoeming van den heer A. F. Lasonder, als gemeente-geneesheer, voor het tijdvak van 1 Januari 1915 tot 1 Januari 1918; 12. Aanbieding der ge meente-rekening over 1913; 13. Overeen komst met de gemeente Kloetinge, tot het leveren van gas aan die gemeente; 14. Verzoek om subsidie te verleenen aan de N. V. Spoorwegmaatschappij „Zuid- Beveland"; 15. Rekening van het Burger lijk Armbestuur over het jaar 1913; 16. Benoeming van twee leden voor het Col lege van Zetters wegens de periodieke af treding van de heeren P. A. de Ligny en A. E. Janssen; 17. Verzoek van den heer M. de Bokx om afkoop van jacht- recht; 18. Vaststelling le Suppletoir ko hier van den Hoofdelijken Omslag, dienst jaar 1914. Vlissingen. Men schrijft aan de Rott. Met de nachtboot van de Stoomvaart Mij- „Zeeland" zijn Zaterdagmorgen een groot aantal open vaten frambozen aan gekomen. Deze vaten waren uit Holland afkomstig en waren in Engeland afge keurd. De schimmel lag er dik op en het krioelde van de wormen. De geheele zending, bestaande uit meerdere wagon ladingen. ging weder naar den afzender terug. Zouden deze nog voor de con sumptie dienen? Waarde. Door het muziekgezelschap „Paul Kruger" alhier is een muziektent aangekocht. Ook is door het 'bestuur aan den gemeenteraad een verzoekschrift ge richt, om genoemde tent te mogen plaatsen op het plein in het z.g. Oude Dorp. Het is te hopen, dat genoemd bestuur daarop een gunstig antwoord zal mogen ontvangen. Woifertsdijk.Vrijdag en Zaterdag 24 en 25 Juli zal de damesvereeniging „Arbeid Adelt" alhier in het vereenïgingsgebouw „T. A. V. E. N. U." een bazar houden, iten voordeele van het Groene Kruis en de wijkverpleging. Ten voordeele mede van deze instellingen zal dan verloot worden een op die bazar ten toon te stellen be weegbare pop, gekleed als wijkzuster. Hedennacht te ongeveer half één brak door onbekende oorzaak, in de la ding van het schip „Jaeoba" van den heer T. alhier en liggende in de haven aan het Wolfertsdijksche Veer, brand uit. De lading, bestaande uit vlas, was in korten tijd één vuurmassa. De 2 op de waterleiding aangebrachte slangen konden niet verhinderen, dat het geheele schip uitbrandde. Niets kon worden gered. Na eenige uren zonk het schip en werd het Wusschingswerk door het inspoelende zee water' bespoedigd. De materiëele schade wordt door ver zekering gedekt. Bruinisse. Zondagmiddag is hij den Ouwendijk, onder deze gemeente, een 2V2-jarig jongetje van een scharenslijper, dat tussehen de rails speelde, door den stoomtram overreden. Het kind was oogen- hlikkelijk dood; het lijkje wordt hier ter aarde besteld. Stavenisse. Het lijkje van het o-jarig dochtertje van schipper M. Dijkman, dat Donderdag 9 dezer te Brussel verdronk, is volgens hier ontvangen bericht gisteren opgevïscht. St. Maartensdijk. In de Maandag ge houden vergadering van den gemeente raad werd dhr. W. M. Kloet beëedigd en door den voorzitter geïnstalleerd. De heer Kloet dankte voor de gesproken woorden en hoopte naar- vermogen de belangen der gemeente te behartigen. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de vereeniging „Schuttevaer". om een regeling te maken omtrent het gebruik van de zaate achter de Keethil, welke dient tot 't schoonmaken van buiten van de vaartuigen. Aan dit verzoek zal worden voldaan. Verder was ingekomen een schrijven van Ged. Staten, waarin werd meegedeeld, dat dit college zijn goed keuring onthoudt aan het in de laatste raadsvergadering genomen besluit betref fende de pensioensregeling der gemeente ambtenaren, op gTond, dat krachtens het raadsbesluit van 30 April 1858 de ge meente aan Zijn ambtenaren een pensioen toekent ten laste der gemeente. De voorz. merkt na voorlezing op, dat dus de goed keuring weer is onthouden en vraagt wat de raad nu denkt te heslissen. De heer Rijnberg zegt, wij zijn nu reeds eenige maanden bezig met de regeling dezer zaak. Telkens wordt door Ged. Staten de goed keuring onthouden op grond van het be sluit van 30 April 1858. De raad echter is nog altijd in twijfel, of dat besluit wettig is. De heer Rijnberg betwijfelt de wettigheid, omdat de goedkeuring van Ged. Staten op dat besluit niet aanwe zig iis en in de notulen der raadsver- vergaderingen van dat jaar niet is te vinden. Hij zou het daarom wenschelijk achten, dat door Ged. Staten aan den raad wordt medegedeeld, waardoor to bewijzen is, dat genoemd besluit kracht van wet heelt. De voorz. antwoordt hierop, dat Ged. Staten het als wettig hebben be schouwd en ook II. M. de Koningin als zoodanig heeft beslist. De heer (rijnberg meent, dat dit is geschied in hel ver trouwen, dat hier in het notulenregistei; alles in orde is; doch dit is zoo niet. Hij wenseht hierin zekerheid te verkrijgen, ook met 'het oog op die ambtenaren, welke niet tot het Rijksfonds zijn toegetreden en later- uit de gemeentekas hun pensioen dan zullen moeten ontvangen. Hij stelt daarom de volgende motie ,voor, welke hij bij aanneming door den raad aan Ged. Staten wenseht aan te bieden: „De Baad der gemeente St. Maartensdijk gezien dat Ged. Staten goedkeuring is onthouden op hun genomen besluit van 16 Juni 1914, ten aanzien van de regeling pensioen ge meente-ambtenaren. Gezien dat die ont houding is gegrond op een genomen besluit door den Baad der gemeente St. Maar tensdijk op 30 April 1858, waarbij aan eenige ambtenaren pensioen werd toege kend. De ltaad overtuigd, dat op genoemd besluit niet de goedkeuring van Ged. Staten is verleend, daar deze in de notulen van 1858 ten eenenmale ontbreekt. Over tuigd, Üat aan gemeente-ambtenaren, Welke sedert 30 April 1858 eervol ontslag is verleend en volgens het genomen besluit in de termen vielen voor pensioen, nim mer pensioen uitgekeerd, wordt genoemd besluit als onwettig beschouwd. Verzoekt dientengevolge beleefd dat Ged. Staten den Raad zullen overtuigen, dat de goedkeu ring door Ged. Staten op genoemd besluit van 30 April 1858 wel is verleend, zoodat het door den Raad der gemeente St. Maar tensdijk als wettig kan worden be schouwd." Deze motie door den voorz. in stemming gebracht, wordt met alge meene stemmen aangenomen. De heer Groenewegen doet nog voorlezing van art. 151 gemeentewet, waarbij bepaald wordt, dat verordeningen van rechtswege ophou den te gelden, wanneer door een wet hierin wordt voorzien. De voorz. ant woordt hierop, dat dit artikel in dit geval niet van toepassing is. Vervolgens wordt nog voorloopig 'vastgesteld een nieuwe ver ordening op het kaai- en havengeld met tingang van 1 Jan. 1915. De rekening der gemeente over 'tjaar 1913 wordt goed gekeurd in ontvang op f64099,655, uit gaaf f55455,20,' goed slot f8644,455. De rekening 1913 van het algem. Weezen- armbestuur in ontvang op f 12851.515 uitgaaf f9961.255; goed slot f2890.26. Voor het college van zetters wordt ten gevolge van de periodieke aftreding der heeren Chr. Hoek en J. Hage een voor dracht van 4 personen opgemaakt als volgt: 1. Chr. Hoek (aftr.), 2. J. Hage (aftr.), 3. Joh. Bastiaanse en 4. P. Gaa- keer. De voorzitter doet het voorstel om op 3 Aug. a.s. over te gaan tot verkoop van de onteigende woningen in de kleine kaai, van die eigenaren welke met de taxatie genoegen namen. Aldus wordt be sloten. Tevens wordt besloten tot een ge rechtelijke sommatie over te gaan ten op zichte van die eigenaren, welke met de taxatie geen genoegen namen. Verder wordt nog besloten tot demping en rio- leering van een sloot achter 't Bosch over 100 M. lengte indien de belendende eigenaren bereid zijn voor eigen rekening een afscheiding te maken tussehen hun erven en zelve de kosten vafr aanslui ting aan het hoofdriool willen dragen. De heer Bastiaanse stelt voor een ge deelte van den zijkant op de korte rest te bestraten; hiertoe wordt besloten. Verder wordt nog op voorstel van den voorz. besloten, om 90 last oude keien aan te koopen voor f925. Plaatselijkekeuze. Het „Ver- weeT" van drankhandel weerlegd door Th. W. van der Woude. Uitg. Cen traal Comité voor het Volkspetionne- nient, voor P. K. Dit werkje is een overdruk uit „De Wegwijzer", het Maandschrift voor de Stu die van het Alcoholvraagstuk en wordt verkrijgbaar gesteld bij den secretaris van bovengenoemd comité, dr. J. van Dorp te Gendringen. Het „slotstuk" van het „Comité tegien Onmatige Drankbestrijding" ofwel het Co mité van belanghebbenden bij den drank handel was de brochure, door een on- noeomd auteur gemaakt en getiteld„Ons Verweer tegen de beweging voor plaatse lijk keuze". Genoemde brochure maakte een ant woord, een weerlegging, door het Co mité voor P. K. noodzakelijk. Waren reeds vorige uitgaven van het Comité tegen onmatige drankbestrijding weerlegd, stel lig gold hier de noodzakelijkheid nog in veel hooger mate. Hier toch bleek, dat we een brochure voor ons hadden, zóó misleidend, zóó tendentieus samengesteld, dat al het vorige er bij in de schaduw kwam te staan. Van verschillende kan ten. kwam dan ook al spoedig de bestrij ding: periodieken van diverse Vereeni- gingen behandelden „Ons Verweer". Ook de Redacteur van „De Wegwijzer" zette zich daartoe. Na al wat we reeds vroeger over de beweging voor Plaatselijke Keuze geschre ven hebben, achten we het onnoodig nog maals op de zoogenaamde tegen-argu menten en de bestrijding van de voor standers terug te komen, doch we er kennen gaarne, dat de heer Van der Woude inderdaad er in geslaagd is éen zakelijke en overtuigende weerlegging te geven van hetgeen het beruchte „Co mité tegen Onmatige Drankbestrijding" destijds uitgekraamd heeft. Sprekende cijfers verhoogen 9e waarde van dit lezenswaardige geschrift zeer. Den Haag gaat uit!! Gids om zich in Den Haag en 'Scheveningen "te amuseeren door Adam Beider (Uitg. Johannes Morkis, 'sHage). Wanneer er onder onze lezers zijn, die de Residentie en het naburige Schevenin gen wenschen te bezoeken en zich daarbij willen bedienen van een alleszins practi- sche gids, alle wetenswaardigheden be vattende, dat zij dan hierboven genoemden gids van Morks niet koopenWant zij zullen er zeer .waarschijnlijk niet in vinden, wat ze zoeken. Althans geen ob jectieve en volledige beschrijving van wat ieder beschaafd toerist in onze beminde Residentie-stad en omstreken kan inte resseeren. 'tls een quasi-humoristisch boekje, waarin sarcasme en spotternij niet ont breken, zoodat het door ons publiek niet als een gewenschten gids aanvaard wordt. Van D a 1 e's Groot Woor denboek der Nederlandsche taal. Uitg. van Martinus Nijhoff te 's Gravenhage en A. W. Sijthoff's Uit gevers-Maatschappij te Leiden. Thans liggen afleveringen 4 en 5 voor ons. Wat zullen we hiervan zeggen na hetgeen we over de vorige drie boek- deelen schreven Wanneer men weet, dat afl. 5 met „Hoogheid" eindigt, dan kan men eenigs zins nagaan, wolk een veelomvattend werk deze vijfde druk zal worden. Bij: béstudee- ring van enkele bladzijden ziet men hoe serieus de bewerkers hun taak hebben opgevat. Zonder overdrijving durven we den uit gevers dan ook een ruim debiet voorspel len. Men krijgt hier waar voor z'n geld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Maastricht (toez.) J. ten Bruggenkate te Terwolde. Bedankt voor Santpoort door J. ten Bruggekate te Terwolde; voor St. Jansga en Delftstraliuizen (toez.) door I. C. G. Gobius du Sart. te Wijk bij Heusden. Geref. Kerken. ■Beroepen te Sleeuwrjk G. W. Akker huis te Ierseke. (N. R. Courant)., Bedankt voor Alblasserdam door J. Mulder te Broek op Langendijk; voor 's Gravendeel door P. E. van Sohaik te Anna Jaeoba Polder. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Zaandam: H. Hoogendoom, cand. te Zwijndrecht en J. Jonge leen,, cand. te 's Gravenhagete Harderwijk N. Bijdemast, cand. te Maarssen en H. Hoogendoom, cand. te Zwijndrecht. Wanneer het voedsel eenmaal in da maag is aangekomen, werken de maag sappen er op in; daarna gaat de spijs- brei, onder den invloed van kronkelen de darmbewegingen, in de ingewanden over. Indien dit regelmatig geschiedt, gaat alles goed. Ongelukkigerwijze ge schiedt het bij de verzwakten, bij de bloedarmen, bij allen wier bloed om de een of andere reden te wenschen over laat, op gansch andere wijze. De maagsappen worden zeer langzaam afgescheiden, en de verwerking van het voedsel is lang en moeilijk. Bovendien, zijn bij de verzwakten de kronkelende darmbewegingen krachteloos, nauwelijks gevoelig; en de spijsbrei in plaats van snel m de i ngewanden over te gaan, blijft in de maag. Dan zegt de lijder: „Mijn eten bezwaart mij". Somwijlen zijn daar van brakingen het gevolg. Zoo gebeurt het met hen die geen rijk en zuiver bloed hebben. De organen nemen hunne voe ding en hun kracht op uit het bloed. In dien de organen slecht gevoed zijn, door een te arm bloed, dan doen zij onvolko men hun werk, somtijds doen zij het zelfs in het geheel niet. De Pink Pillen geven rijk en zuiver bloed met iedere pil en zetten daardoor alle verflauwde organen in gang. Ze zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos en f9 per zes doozeii, bij het Generaal Dej ót der Pink Pi.len, I)a Costakade 15, Aindterdarn. Verkrijgbaar voor Zinrikz^e #>n om-treken bij J. W. Gudde, tn Goes bij Gebr. \i ulder, te Tboleu bij W. Potter, Apotheker, Sloolstraat. Rn verder bij verucbilieude Apothekers en goede Drogisten. Ongelukken. Te Arnhem is het 6-jarige knaapje B. H., overreden. Hiet kind werd zwaar gewond naar het kin derziekenhuis overgebracht, waar het over leden is. Eergisteren is een 20-jarig schildersgezel van Zoutkamp bij 't bait den in de Lauwerszee verdronken, 's Avonds werd zijn lijk opgehaald. Eer gisteren is te Dordrecht de 17-jarige van E. bij het zwemmen in de Merwede vei dronken. In de Maas onder Grave is. een 16-jarige jongen bij het zwemmen verdronken. Te Delft is een 23-jarig werkman in beschonken toestand in het provinciaal kanaal geraakt en verdrong ken. Zaterdagnamiddag as bij het zwem men in de Vecht bij Ommen de 19-jarige zoon van ds. U. aldaar verdronken. Te Woerden is Zaterdag het 21/o-jarige zoontje van De W. te water geraakt en verdronken. Zaterdagnamiddag is een 14-jarige jongen in Den Haag bij het baden in zee ter hoogte van de eerste pier voorbij het Ververscliingskanaal ver dronken. De chef-machinist H. de V. van Velseroord is aan de chemische fa briek te IJmuidien door een drijfriem ge grepen, waarbij hij zoo ernstig werd ver wond. dat kort daarna de dood is ingetre den. De ongelukkige laat 'n weduwe met 5 kinderen na. - Gisteren is te Velseroord nabij IJmuiden de 18-jarige v. d. W. van Botterdam bij het baden in het Noordzee kanaal verdronken. De jongeling vertoefde ■een dagje bij familie, van wie hij voor een groote reis afscheid was komen ne men. Te Achttienhoven is een 3-jarig dochtertje van een landbouwer te water geraakt en verdronken. In de Alexan- derstraat in Den Haag is gisteren eenl man, door de tram aangereden, onder het voorbalcon geraakt. Hij kon er zelf onder weg kruipen en is in den centralen post vari den eerste-hulpdienst verbonden. Zondagnamiddag js onder de gemeente Zaamslag bij het zwemmen in een kreek de 23-jarige J. H. verdronken. Hij laat een weduwe met 1 kind na. Te Ettert is gisteren een landbouwer uit SpruW- del bij het lossen van een kalf van de kar gevallen en zoo noodlottig terecht gekomen, dat hij ma eenige oogenblikken. overleed. Te Winschoten zijn gisteren de ge broeders B. uit Oude-Pekela, verdacht van zware mishandeling van den arbei der S., in voorloopige hechtenis gesteld. Vervreemding. De „Limb. Koe rier" maakt melding van een briefver- vreemding. Van 4 Mei af zijn zoek o.m. een bankbiljet van honderd gulden en twee van vijf-en-twin tig. Met den brief, een schuldbekentenis van 1000 gulden en een kwitantie van 150 gulden, zijn deze verloren op de lijn Nijmegen—Venlo Roermond. De 'brief was goed geadresseerd en gefrankeerd en de naam van den af zender stond er duidelijk op. Amsterdamschehumor! Voer het loket B. Aangeteekende Stukken aan het postkantoor te Amsterdam is het druk. Een dertigtal nieuwsgierigen staat ach ter elkaar. Eindelijk is het de beurt aart een dikken ouden heer. „Hoe heet u?" vraagt de commies. „Ikke?" „Ja, hoe heet u?" „Ikke?" „Ja meneer, ik zou graag uw haam vernemen." „Ikke?" Het publiek begint te lachen; dat huikje is „goochem" genoeg; hij begrijpt den commies duiven- katers goed; hij wil een mop tappen, en wanneer de Amsterdammers hoorei» grappen, vergeten ze het, dat ze haast hebben. i Maar ambtenaren laten niet met ich spotten, ook niet de Amsterdamsche. En gestreng herneemt de commies: „Nu voor de laatste maal meneer, uw naam of anders zal ik u laten verwijderen." Het antwoord is voor den zooveelsten keer: „Ikke". De ambtenaar wil de daad bij het woord voegen, maai' de heele menigte buldert: „Ikke, Ikke, Ikke!" En de ambtenaar, die nu lacht als een boer die kiespijn heeft, zegt: „Azoo, u is de gemachtigde. Vlaak u dan voortaan uw handteekening duidelijker, hé." Ioke is een vrij bekende familienaam in Amsterdam. Maar de ambtenaar, van buiten waarschijnlijk, kende den naam niet. Een beleed i ging. Naar de „N. R. Ct." mededeelt, heeft in de Vrijdag namiddag gehouden raadsvergadering van Schoonhoven de burgemeester medege deeld, dat hij een aanklacht zal indienen bij den officier van justitie, door derr wethouder H. A. Schreuder in de vorige zitting gedaan: dat alle verordeningen, die de gemeente heeft, prulverordeningeni zijn. De burgemeester achtte den Raad door deze uitdrukking beleedigd en oor deelde haar strijdig met het algemeen belang. Vooraf had de voorzitter gecon stateerd, dat de notulen, waarin bedoel de uitdrukking is opgenomen, ongewij zigd waren goedgekeurd en vastgesteld. Beroofd. Gisteravond heeft de heer G. P., eigenaar van een diamant slijperij te Amsterdam hij de politie te Roosendaal aangifte gedaan, dat hij ir» den trein van Amsterdam naar Antwer pen, vermoedelijk tussehen Roosendaal en Esschen beroofd is geworden van eeni portefeuille met ongeveer f 100.000 aan; diamanten, n.l. 12 partijen ruw en gesle pen. Van den dader is geen spoor te vinden. (N. y. d. Dt) Croatenen Italianen. Bij den spoorwegbouw bij Hassenberg in Coburg is Zaterdag door de daaraan arbeidende Croaten en Italianen een formeele veld slag geleverd; een der Italianen werd ge dood, (terwijl van beide partijen talrijke arbeiders ernstig gewond werden. Noodlottig stierengevecht. Zondag is te Madrid bij een stierengevecht een der bekendste torero's van Spanje, Freg, door een stier gedood, terwijl een toeschouwer door een degen, die een stier van zich afslingerde, doodelijk gekwetst werd. De suffragetten. Zondag is het grootste deel van het spoorwegstation Bla- by bij Leicester afgebrand. Men veron derstelt, dat de brandstichting het werk is van suffragetten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2