eien. wiles), salens, DE ZEEUW NS^ IlliiiHlsch shtertuin. Itveulen iveulen, Ijes, erszaak, I aieclit enstbode ïnmeid. DE. TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. heeft HELER, 1 Middelburg. in staat Generaal Van Voorst. /■•-■a ilk, dat bii |bij 't schi is, en on Kommen, pons, looi Kastje, fnz. I'emeldiiige. ^muiden. 3t Joosland jard, bij J. rieler).j fieveulen, Grijpskerke, lij J. KLUIJF- lr overname goederen en 000—, het Ldres WEGE- lingen. gd ERMAN, oskerke (W TSE, Ierseke. f aankomende ires P. VAN 1. ieuwstraat 54 half Augustus in op groot f 150 f 25 L Bureau van VAN ZATERDAG 11 JULI 1914. In de „Oprechte Haarlemsche Courant" Schrijft Politicus: De opvolger van den dlepbetreurden baron J. E. N. Schiminelpenninck v. d. Ctye van Hoevelaken, als leider der zit tingen i n onzen Senaat heeft onder al zijne voorgangers althans wanneer men begint te rekenen met 1848 geen prae- ses, die met hem vergeleken kan worden. Generaal Van Voorst tot Voorst vertegen woordigt een gansch nieuw element op den presidialen zetel van het Hoogerhuis. Wij hebben 'tot dusver gehad figuren met politiek verleden. Staatslieden, (die na een lange carrière eindelijk tot, liet zeer hooge'ambt van Senaats-voorzitteT ■werden verkozen. üe,Jreer Schimmelpenninck v. d. Oyc 't is waar was ook officier. Maar langen tijd had hij zitting gehad in de Tweede Kamer; Was er een van de „her- vorragende" figuren der antirevolutio naire .partij geweest. Warme belangstel ling toonend o.a. in al wat met sociale vraagstukken in verband stond. Men zal zich herinneren het wetsontwerp betref fende Kamers van Arbeid, door hem met iet Kamerlid Pyttersen aanhangig ge maakt. De praesides van den Senaat waren aristocraten of patriciërs, die in de poli tieke arena hunne sporen verdiend had den. Ik herinner mij nog zeer duidelijk en scherp den Frieschen edelman Van Eysinga. den vader van wijlen den staats raad. De kleine, slanke figuur met het zilverwitte kinbaardje, waar hij' onver poosd de hand over streek. Hij sprak zeer zacht en de Senaat van toen had niet het geringste hamerlikje noodig; om den stren gen eisch van statig decorum te bewaren. Na Van Ëysinga is gekomen mr. Van Naamen van Eemnes, Bxeede, buikige, san guinische figuur van echt-Hollandschen patriciër, wien de ruime fautuil vóór het gr'oote portret van koning Willem II niets te groot was. Die hield van snel-energieke afhandeling der zaken. Langdradige rede voeringen achtte Van Naamen uit den ■booze. Die prikkelden hem. Deden hem briefjes zenden naar den spreker, toet vriendelijk verzoek om liet ;s.v.p. kort te maken. Slechts wanneer de toenmalige senaals- nestor Fransen v. d. Putte aan het woord was, en de heeren zich om den hoogbejaarden staatsman groepeerden, die daar stond, de met schildpadrand om zoomde bril op het voorhoofd geschoven, een krans van sneeuwwitte haren om den gladden schedel, blos van frissche levens kracht nog op de gladgeschoren wangten; redevoerend met pauzetjes, nu en dan zijn woorden ouders treepend door 'n handtikje op het tafelblad. Slechts als Fransen v. d. Putle aan het woord was, dan waagde zelfs praeses Van Naamen van Eemnes 't niet om eene poging te doen tot „bekorting". Trouwens een rede-Van de Putte was altijd interessant. Maar de met bon-mots en guitige, ook wel geestige woordspellingen getooide speecben-A. C. Wertheim werden praeses wel eens wat machtig. De bloemrijke rbetorica van den Am- isterdamsohen bankier roofde hem te veel tijd. En zelfs gebeurde het wel, dat de beminnelijke en belangwekkende ontboe zemingen van Rahusen een trekje v!an on geduldigheid op praeses Van Naamens ge zicht te voorschijn riepen. „Titop de fleurs!" zou hij, niet Calchas uit het libretto van de „Belle Hélène", misschien hebben willen uitroepen.... De heer Van Naamen hield van kort- zakelijk zijn. En hoe hoog hij een zoo eminent man als wijlen Rahusen was, ook zal gesteld hebben diens uitvoerigheid was hem niet naar den zin. Over de verdiensten en eigenaardighe den van baron Schimmelpenninck als voorzitter is nog te kort geleden velerlei gezegd om daarbij nu stil te staan. M—I Feuilleton. De Broeders van St. Jan. door L. PENNING. (Nadruk verboden). 63) De vuist als een hamer gebruikend, sloeg hij de ribben weer vast. En hij ging in den versten hoek van den kerker zitten: tu set en stof en spinrag, met den rug naar den muntsnoeier gekeerd, Wach tend op hetgeen gebeuren zou. Doch er gebeurde niets in het geheel niets. De zon beschreef haar boog van Vliksemend vuur, en met het zinken dei- ton zonk ook Eibert's moed. Nu en dan stond hij op, om naar buiten te kijken, maar hij za8 slechts onbekende gezich ten! Eén keer meende hij1 het gelaat van den jonker van hedenmorgen tusschen leen aantal edellieden te herkennen, maar het kon een vergissing zijn, en toen de schaduwen welen in zijn gevangenis, voelde hij zich diep ongelukkig. Uur 'na uur sleepte zich langzaam voort, en de stilte werd slechts verbroken door de afgrijselijkste vloeken en verwenschin- gen die de muntsnoeier in zijn aanvallen van' maehtelooze razernij uitstiet. Te acht uur kwam de kerkerknecht. De munt- Thans is balron Van Voorst lot Voorst de leider. Een „nieuwe Verschijning", gelijk jk reeds opmerkte. Een boertige, fiksche, nog in de volle kracht des levens zijnde figuur. Een Zes tiger, die in den militairen dienst zijn physiek weerstandsvermogen ten volle heeft behouden. Een rijzige gestalte type van den echten militair, de groote piekknevels incluis. Geen redenaar, geen man van suggestief bekoorlijken stijl in de redevoering, die hij opschreef om die vervolgens voor te lezen in de openbare zitting. Heelemaal niet! Gebeurde het dat ge neraal van Voorst had te replioeeren, dan deed hij het zoo beknopt mogelijk. En men gevoelde, dat de taak hem zwaar viel. Maar de contra-argumenten wist hij zakelijk en duidelijk naar voren te bren gen. En wanneer het onderwerp, waar over het ging', den heer Van Voorst bij zonder Interesseerde, dan wist hij soms zelfs vlot te redevoeren, had hij met zoo veel moeite om de juiste woorden te vin den, styleerde hij zijn zinnen rrxct eenig gemak zonder ooit iets als welsprekend heid te ontwikkelen. De allereerste zittingen door baron Van Voorst geleid, hebben reeds een scher pen indruk gegeven, van wat hij, als' praeses zal wezen. Een leider, met wien ondanks al zijn prettig-vroolijke jovialiteit niet te gekscheren valt. Het gaat bij baron Van Voorst geheel militairement. Hij noemt met commando stem, die de j's aandikt en geen letter versmaadt den titel van het wetsontwerp. Dan kijkt hij hamer door rechter hand omklemd de hooge vergadering, aan. De volmaakte stilte van afwachting is er De paeses wacht. „Ik open de beraadslaging" klinkt het tweede commando. Weer is er de stilte, nauwelijks door een onnoozel kuchje of door hel inschen ken van een glas water of liet verleggen van 'n portefeuille of het in de verte, op Vijverberg, toeteren van een puto of het oneerbiedig snateren van een eendje in den vijver onderbroken „Vraagt niemand het woord?" zegt de verbaasde commando-stem. Stilte. Er snuit iemand zijin neus. Nog een irrespertneus. Vijver-eendje kwek kend Een iheesche auto-sirene brult in verte Pang. De hamer valt. „Dan sluit, ik de beraadslaging". Zooveelste stilte. „Als niemand het woord vraagt, stel ik voor, het wets ontwerp goed ie keuren, zonder hoofdelijke stemming Enpang 1 Finished. Aldus doet voorzitter Van Voorst tot Voorst een Senaals agenda afwerken. Baron Schimmelpenninck was weet uren een man van streng decorum, van orde, van regelmaat, maar het „ai- hameien" van reeksen-ontwerpen- deed hij toch „losser". De hamer tikte nauwe lijks. De zachte stem van den voortreÖe- lijken, diepbetreurden grijsaard vroeg „Niemand 't woord Dan De rest verstierf. Baron van Voorst, leest eiken naam van tot naturalisatie voorgedragen personen met ratelende r's en ontploffende k's en t's voorHerrrmina Kkorrnelia Sssa- rra de RmiiterrJohann Katrrl prrraunnEnzoovoorts. 'tKan zeer zeker zijn, dat „hef nieuwe", ,,'t splinternieuwe" hier dn het ispel, is. De sleur, de gewoonte zal misschien ook dezen voorzitter er gaandeweg toe bren gen om de uiterlijke dingen van het prae- sidiuni wat minder streng op te vatten Maar baron Van Voorst, die als gewoon lid van den Senaat, aller achting en Waiar- deering won door het degelijk-zakelijlkje van zijn opmerkingen en ook aller sympa thieën door het vriendelijk van zijn col- legialen omgang; -de heer Van Voorst, de nobele, hartelijke figuur, met warm gevoel voor de npoden en klachten van „kleine luyden", hij lijkt me te zullen wezen een voorzitter van streng-militaire soort. Strikt-onpartijdig, onaantastbaar- eerlijk, maar geen duimbreed gronds voet- gevend waar hij van oordeel is dat de snoeier vroeg hem, waarom hij in den stok moest zitten, terwijl de andere sinjeur vrij rond mocht, wandelen, en de stokke- knecht antwoordde, dat zijn metgezel mor gen vroeg eveneens in' den stok zou gaan. Het zou reeds geschied zijn, indien de •fcerkerstokken niet in reparatie waren ge weest, en de man vertelde dit met een tweede breedsprakigheid, die Eibert ang- sfig en tevens woedend maakte. Doch toen de knecht met een bos rin kelende sleutels weer de trappen afdaalde; verdween Eibert's woede ook, terwijl zijn angst vermeerderde. Hij deed een akelige poging om zich groot te houden, maar hij voelde, dat zijn hoop en geestdrift wegvloeiden als het bloed uit een doo- delijk gewond hart. Het koude zweet brak hem uit; de sterke man rilde van het hoofd tot de voeten, en het klonk dof, alsof er een stuk lood van zijn ziel viel, toen hij steunde: „Heilige Maria help I" De muntsnoeier lachte er om; daarop was het weer stil. En toen de maan opkwam, om deze oei der wanhoop met een schemering van haar zacht, vrien delijk licht te verhelderen, zat Eibert daar op den rand van zijn stroozak: het hoofd gebogen gelijk een bieze en de handen telap langs het lichaam als een beeld van volslagen moedeloosheid. De moed van den mensch beweegt zich praesidiale censuur moet worden (toege past. Gelukkig is ook Waar zulk' een echt- raüitaix man. joviaal en prettig van op'- treding, maar vervuld van eerbied voor tncht, in den Senaatskring van ons Binnenhof geen „conflict" te wachten. 't Zou kunnen zijn, dat het grijze, hoog bejaarde „enfant terrible" van den Se naat, genaamd mr. Van den Biesen, in botsing kwam met de oensuur van dezen voorzitter?Wijlen Schimmelpenninck gaf waar 't de stoutigheden van dezen senator betrof in vredesnaam den kamp maar op. En ik denk eigenlijk wel, dat ook baron Van Voorst, met. zijn vroolijken glimlach de lange, scherpe punten van zijn knevel zal opdraaien, als de Wagestert van den Senaat „weer aan den gang is", en zijn „pays" ook vrij-spel laten In Hooger- en in Lagerhuis moest, zoover de herinnering der alleroudste Bin nenhof-vossen reikt, toch altijd een de jgrappicus wezen. Bij den dienst der directe belastin gen enz., zijn bevorderd met ingang van 1 dezer van kommies 3de kl. tot kom. 2e kl. J. van Beveren te Terneuzen (A. D.), G. van Egmond te Sas van Gent, J. Hagenaar te St. Anna. J. de Witte te Sas van Gent, M. H. de Roo te Axel, J. Guijt te Chaaim. Middelburg. De bekende firma Antoine M>es alhier heeft haar 2500ste piano ver vaardigd, welke dezer dagen wordt af geleverd. Het lijkje van het jongetje, dat hier gisteren door een losgebroken koe werd gedood, is gisterenavond op last van de justitie door de gemeente politie in beslag genomen en ter gerechtelijke schouwing naar bet gasthuis overgebracht. De koe die hier gisteren het treurig ongeluk' veroorzaakte, is den geheelen dag in do weide aan den Ouden Veerschen Weg blijven grazen. Zij trok den ge heelen dag veel belangstelling, en zelfs begaven verschillende menschen zich over andere weiden om dicht bij het dier te komen. Dit zal hun echter nog wel een beetje heugen, want tegen meerderen werd door de gemeentepolitie, wegens het loopen op een andermans grond, proces verbaal opgemaakt. Gisterenavond kregen tvree man nen, zekere V. en zekere v. d. P„ op den Blauwendijk alhier ruzie, terwijl zij onder den invloed van sterken drank verkeerden. Al vechtende geraakten het edele tweetal te water, doch was spoedig weder op het droge. Niet zoo vlug was dit het geval met den hoed van V., die ver wegdreef. V. beriep zich er op te kunnen zwemmen en sprong geheel ge kleed te water. Werkelijk zwom hij tot midden in het kanaal, maar daar begaven hem zijne krachten en begon [hij om hulp te roepen. De brugwachter Meerendohk en de spoorwegarbeider Carmïjóle begaven zich spoedig met een roeiboot naar den drenkeling en brachten hem bewusteloos aan wal. Op raad van een geneesheer werd hij door twee agenten van politie naar de wachtkamer van het station ge dragen en daar kwam hij spoedig zoover bij1, dat hij opsprong en -een der agenten aangreep. V. werd toen geboeid en per brancard naar het politiebureau overge bracht, waar hem gelegenheid werd gege ven om schoone Idee-ren aan te trekken en zijn roes uit te slapen. Kapelle. De Iandbouwvereeniging „V. I. O. S." alhier, heeft in haar j.l. gehouden vergadering besloten, zich toe te leggen op de verkrijging van zuiverder en bastaardvrije aardappelen. Vooral op de Friescbe aardappelen is veelal het loog gericht. Met lof werd gesproken over de schoone ien zuivere aardappelvelden in en om Frieslands landauwen. Is liet won der, dat velen reikhalzend uitzien, om die aardappelen pok eens te mogen po ten. Vandaar dat twee leden der vereeni- ging benoemd werden, n.l. de heeren M. Eversdijk en H. P. Ganseman, om Friesche zetaardappelen in Friesland zelve te gaan koopen. Deze heeren kunnen zich dan persoonlijk van den stand vergewissen. slechts in een eng spoor, en Eibert onder vond dit thans. Hij was gejaagd, schrik achtig; het gekr.as van een nachtvogel, bet zachte gekraak van een plank, het geheimzinnige getik in een balk: al die vreemde geluiden, die overdag slapen, om 's nachts wakker te worden, verschrikten hem. En zijn schrik werd heviger, toen hij een harden tik achter zich hoorde: 'legen den salpeterachtigen muur, die Van de vochtigheid droop. Doch dit geluid was de heraut dei- oplossing. „Dat is 't-'" riep de muntsnoeier eens klaps, en in zijn so-mberen menschenhaat, dat Eibert zou ontsnappen, en tevens in 'de wel overdachte overweging, dat het Verijdelen van diens ontvluchting hem, den misdadiger, ten goede zou komen, begon hij luidkeels te roepen en te schreeuwen. Toen echter, zonder er nog een recht besef van te hebben, wat er eigenlijk in zijn belang was geschied, sprong de jonge molenaar overeind, greep den munt snoeier bij de haren, en gaf hem met zijn verschrikkelijke vuisten zoo'n slag op het hoofd, dat de misdadiger als een blok voorover stortte op den houten blok. Een ©ogenblik later werden er voet stappen gehoord op de steenen trap; de sleutel knarste in het roestige slot en het geschonden gelaat van den stokke- A au zienlijke bestellingen zijn reeds aan den secretaris opgegeven. Omtrent het vraagstuk der verlich ting schijnen onze moede vaderen toch niet stil te zitten. Want de heer Van den Ham, electro-technisch ingenieur te Ylis- singen, heeft gisterenmiddag onze ge meente bezocht. Ook Biezelinge en Evers- dijk Werden niet vergeten. Heel de om geving is door dhr. v. d. Ham opgeno men. Verder beeft de Raad der gemeente geconfereerd met genoemden heer, doch alles ligt voor de burgerij in het duister of liever nog in bet donker. Maar wel licht worden we spoedig geplaatst in het heldere en krachtvolle licht der electri- citeit, waarnaar door zoovelen met ver langen wordt uitgezien. Krabbendij'ke. Een zaak, die in de laatste dagen mei besproken wordt, is die van de gasfabriek en wat daarmee in betrekking staat. N u moet besloten worden of men al of niet zal aansluiten en het is zeker ongewenscht om tot den laatsten 'datum, 1 September, te wachten om voor aan sluiting foe teekenen, daar reeds 'n u binnen- en buitenleiding kunnen worden gereed gemaakt. Waarom het particulieren zoo moeilijk moet worden gemaakt, door bedragen Van f 2.50 tot f 5.te heffen voor onderzoek der binnenleidingen, is velen een raadsel. Ook waarom de verkoop Van lampen enz. niet aan de winkeliers kan worden over gelaten. Een feit is het, dat er hier nu heel wat te zien is wat de burger kan dienen en Wel van het nieuwste en van het beste. De heeren De Kok, Polderman en De Dreu beschikken over ruime lokaliteit, die heel netjes in orde en aardig ver sierd is. Er is daar ook nog wel een en ander ondergebracht, dat niet direct op het gasbedrijf betrekking heeft, maar het zien wel waard zijn. De tentoonstelling achter den heer C. C. Wabeke is ook wel een bezoek waard, al moet men zich daar met kleiner ruimte behelpen. Beide tentoonstellingen zijn vrij, maar niet voor kinderen toe gankelijk 1 Serooskerke. Heden morgen is alhier het 'schuurtje van L. Vermeulen afgebrand. Door het spoedig optreden van de brand spuit te Vrouwepolder is de brand tot bet schuurtje beperkt. Oorzaak onbe kend. Zoowel liet schuurtje als de in boedel was verzekerd. De laatste bij de Vereeniging „Helpt Elkander", te Seroos kerke. Colijnsplaat. Het zevenjarig zoontje van den landbouwer C. V.(ersluis) alhier, viel heden van 'tdilt. Hij kwam zoodanig op zijn hoofd terecht, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter achtte den toestand van dien aard, dat onmiddellijk om ijs gezonden moest worden. Hoofdplaat. Dinsdag omstreeks twaalf uur waren wij in de gelegenheid een hier zeldzaam natuurverschijnsel waar te nemen. Door oen krachtige windhoos Werd een hooihoop' in zijn geheel opge nomen, de hoogte ingevoerd, over eenige huizen gedreven en eenige honderden me ters verder neergeworpen. Enkele men schen moesten zich ergens aan vast klampen, wilden zij1 niet 'neergeworpen worden, terwijl het teen paar meters Verder zoo stil was dat zelfs kleine kleeding- stukken op het bleekveld onbeweeglijk bleven liggen. (Zei.) Stavenisse. Afgebrand. Bij den land bouwer H. Potappel afkomstig Van hier te Benthuizen (Zuid-Holland) is gisterenmiddag een feilen brand uitgebro ken, waardoor alles, gebouwen met in houd, in de asch werd gelgd. De paarden en koeien waren gelukkig niet in de stallen. Te begrijpen is de ontsteltenis der vrouw, die met een jong kindje alleen thuis was en niets vermocht te redden. De oorzaak van den brand is onbekend. Bij de familie alhier is heden van schipper M. Dijkman, die met zijn vaartuig te Brussel lag, het treurige be richt gekomen, dat zijn vijfjarig doch- terje dat aan Idek was, terwijl het vaartuig van den wal weid geduwd, eenige oogen- blikken later spoorloos was verdwenen en dus te water was geraakt. Langen tijd is tevergeefs op de plaats gedregd. knecht keek dreigend door de opening der deur. Hij hief het olielampje omhoog, om beter te kunnen zien, en het sobere schijnsel verlichtte de droeve ruimte. „Wat was dat voor leen misbaar?" vroeg hij: „past op, en doet het niet weer." i Maar hij was gerustgesteld, omdat hij- de beide gevangenen zag, en met een vloek sloeg hij de deur dicht. Eibert begon thans in de richting van den muur, waartegen hij den harden tik had gehoord, den vloer af te zoeken, en in de donkerte rondtastend, raapte bij een gevederden pijl met stompen punt van den grond op. Toen ging hij naar bet raam, ontdekte een klein kluwen zij den draad, dat aan den pijl bevestigd was, en dit onnoozele kluwen, niet zoo groot als zijn halve pink, beteekende voor hem vrijheid, leven, geluk alles. Eibert had kunnen opspringen van blijd schap, en stootte een zachten vreugde kreet uit; en een houtspaander, dien hij1 van een plank rukte, aan bet eene einde van den draad bevestigend, liet hij het kluwen langzaam buiten het raam afloo- pen. Hoe zeer hij zich inspande, was het hem niet mogelijk, op den grond, die in de diepste schaduw lag, iets te onder scheiden, en terwijl de draad langzaam daalde, beefde het kluwen in de hand. ThoIen.Donderdag j.l. geraakte het zoon tje van dhr. Coomans alhier met Zijn fie'13 onder een kar, zoodat hij zich ernstig bezeerde. Nadat hij1 een woning was bin nengedragen en wat van den schrik be>- bekomen was, -werd hij door Zijn vader; thuis gebracht. Het rijwiel is veel be schadigd. De .voerman had aan dit geval geen schuld. (Z. Crt.) Onder den wagen. Men meldt uit Heerlen De voerman H. v. E. kwam te Kunst- rade onder zijn zwaarbeladen wagen. Een 2e voerman, evenals van in dienst bij den expediteur M. te Heerlen, be merkte niet dat zijn vriend onder den wagen was geraakt zoodat ook de tweede wagen over hem heen reed. Later werd v. E., kermend van pijn, gevonden; het bleek dat. hij beide beenen had gebroken, zwaar gekneusd was en op tal van plaat sen verwondingen had bekomen. Van E, werd naar het hospitaal te Heerlen over gebracht. Hij is stervende. Zuinig en plichtsgetrouw1. Men meldt aan de Maasbode: In een industrie-stedeke werden oen paar Duitschers zonder middelen van bo shaan en zonder papieren voor den goed nioedsclien burgervader geleid, om ze langs wettelijken weg naar 'sgros'zie Va- terland |te expediëeren. ZijnEclelAchtbare wist bij rijpe ondervinding, dat dit. we gens noodige en onnoodige formaliteiten lang duurde; en in dien langen tussohen- tijd bleven zijn gasten op kosten der bur gers bij hem logeeren. Daarom glunderde zijn bezorgd gezicht van genoegen, toen de vreemde logé's yerlof vroegen om een cigarette kaufen zu gehen; welk verlof onvoorwaardelijk en bliksemsnel werd toegestaan, in stille "hoop, dat de onge- noode lieverds dan tevens jwelt zouden ecclipseeren. Eilacieeen jonge eerste- broeksehe agent bood zich vrijwillig aan, de Duitschers der en her te leiden, en begreep niet de herhaalde betuigingen des burgemeestersdat het niet noodig was, dat hij zijn gasten wel op d'r woord om te letourneeren, vertrouwde Na eenigen tijd beklommen, onder ge leide des plichtgetrouwen dienaars van Hermandad de stevig-dampende logé's we derom de stadhuis-trappen voor het' after noon-tea op kosten der gemeentena- ren. Burgemeester woest; oogen karbonke len; plots een idéé; er zou géén after noon geserveerd wordenmet zijn metalen stem, vol begrijpelijke depressie, jbrulde hij den vergrijsden agent toe en het Hermandad's kind begreep hem „Laat de heeren wat frissche lucht hap pen op de vrije buitenplaats". En d® heeren gingen zonder toezicht - frissche lucht happen, maar hapten die, volgens burgervader's stillen wensch, ook buiten de buitenplaats en er behoefde geen after-noon geserveerd te worden op kosten der gemeentenaren. Officieel rapporteerde de sluwe maire: „Twee Duitschers, zonder middelen Van bestaan en papieren die 26 Juni in den voormiddag werden aangehouden, zijn in dienzelfden namiddagheimelijk ont vlucht!" Over Ro.osevelts ondek- k ing zegt een Duitsch ingenieur fiie daar in die streek veel heeft gereisd, dat de ontdekte rivier alvijftig jaar bekend is en door de rubberhandelaars wordt gebruikt. Hij beweert zelfs, dathij zelf aan Roosevelt vóór zijn reis een kaart heeft gegeven, waai' de rivier op stond. De Franschen in Marokko. De Franschen hebben in Marokko op 29 Juni weder een hevigen aanval te door staan gehad. Lieden van den stam der Ziartia overvielen toen n.l. de colonne- Andry, die door een bergpas trok, zoodat de Franschen genoodzaakt waren met de bajonetten op het geweer de hoogten te bestormen, terwijl de vijanden ,uit goed- gedekte posities een moorddadig vuur on derhielden. De Ziania manoeuvreerden zoo flink, dat het geschut der Franschen, dat eerst laat kon ingrijpen, slechts op een zeer kleine afdeeling kon worden gericht. Aan de zijde der Franschen vielen elf dooden, waaronder één officier, en der tig gewonden. i In (eens liep liet sneller af; Eibert begreep, dat vriendenhanden den draad hadden aangegrepen, en daarop bleef de draad stil in zijn hand. Maar hij hoorde een zacht gefluit uit de geheimzinnige diepte, 'en hij haalde den draad weer langzaam op met een kloppend hart. Er was een sterk bindgaren aan vastgebonden, en bet naai' binnen halend, voelde hij, dat de band, die hem aan de vrijheid en het leven bond, al sterker werd. Daarop liet hij bet ééne einde van het bindgaren weer schieten; een minuut later hoorde hij; een zacht gefluit, en haalde thans een sterk touw naar boven. En dit touw was de brug naar de vrij" beid, het leven. Hij bond het eene einde stevig vast aan ieen der beide staven, die het ïaam versperden, en trachtte zich tusschen de andere pijl en het kozijn heen te wringen. Doch deze poging moest mislukken, want de ruimte was te smal hij kon er met de kloeke schouders niet door heen. Toen greep hij de spijl met zijn reuzenkrach ten; de spieren van zijn armen werden als hard staal, en hij rukte de spijl uit den muur. En een laatsten blik achter waarts werpend, daalde Eibert Sterken- burg, de kleinzoon van de oude Geerbe, met het gezicht naar den somberen,, gra zen muur, langzaam naar de diepte. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 5