E. liters Soogkabinet, mgstveulen, let. ierrieveulen, No. 338 Zaterdag 11 Juli 1914 38e Jaargang EERSTE BLAD. EDI sn een vare Koe, BODE. Dienstbode menmeid. I snierszaak, )P Irrieveulen, )P 'oeljes, >eden staat 1(3 wieier). [op OE, shoudster, Dit nummer bestaat uit twee bladen Een groot arbeidersbelang Buitenland, Staten-Oeneraal 1,85 gld. 2,40 gld. 4,20 gld. it J. GERRITSEN Ir van H. M. de ftevig draad ge en per 100 stel franco op wagon ter overname iir, goederen en f 2000—, het Adres WEGE- issingen. elle. berg, Middelburg. Jz., Koudekerke, 'P: Boekli. FANOY, |Lz., Grijpskerke, P: alf, bij J. KLUIJF- >P: ze. vraagd Ires P. BREURE, Colijnsplaat. srgezin op groot I on f 150 f 25 3. K., Bureau van T, Nieuwstraat 54 gen half Augustus roeger ode of aankomende Adres P. VAN jsland. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Bureau te Goes: lange vorststraat 219. Agentschap te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers /"1.25 0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels /"0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. II. Dat een overeenkomstig onze opvattin gen i ngericht tarief cle nijverheid zou doen opbloeien, de werkloosheid zou doen yer- rn inde ren, de loonen zou doen stijgen, •jverd ook door hevige bestrijders van Kolkman's Tariefwet erkend. De landbou wers werden gewaarschuwd, omdat zij, wilden ze hun arbeiders behouden, straks hoogere loonen zouden moeten uitkeeL ren. Sommige groot-industrieelen die er reeds bovenop' zijn en ook niet gaarne concurreerende ondernemingen zien ver rijzen gaven onomwonden te kennen, dat zij beducht waren voor hoogere loo nen. Minstens 5 a 10 p€t. moeten wij straks meer geven, zeiden zij. Weer an deren verwachtten blijkbaar zulk een op|- bloei van de industrie, dat zij voor ge brek aan „arbeidskrachten" vreesden en op* dien grond tegen het tarief ageerden. Een arbeider, die nadenkt, zal toch moe ten erkennen, dat een met zulke argu menten 'bestreden tariefsherziening voor hem nog niet zoo onvoordeelig zou zijn! Maar willen die „protectionisten" dan alles niet „duurder" maken? Heeft de arbeider geen gelijk, dat hij) zich tegen een tariefsherziening in onzen geest ver klaart? Hij is toch consument? Zeker, maar hij is in de eerste plaats producent Hooge loonen, geregelde arbeid hebben voor hem g tel lig meer beteekenis dan seer lage prijzenDe sociaal-democraat .Schippel voelde dat wel. toen hij in zijln Grundziige der Handelspolitik (Berlijn '1902) blz. 342 schreef: „Beslist alzoo de arbeidersklasse in een land ten gunste van den ivrijhandel, dan zal haar stand punt dan (alleen juist en op den duur houdbaar zijn, indien het zoo bepaald is met het oog op1 de productie en de arbeidsmarkt, niet echter in oppervlak kige „consumenten-sohwarmerei" met het oog op ^le lage prijzen". Dat is 0en juist standpunt. Maar let de Nederlandsche arbeidersklasse op de productie en de arbeidsmarkt, dan kan zij zich niet keeren tegen een meer ra tioneel tarief. Onze industrie is, verge leken met het buitenland, nog betrek kelijk weinig ontwikkeld. En dat terwijl onze ligging zoo uiterst gunstig is! Onze arbeidsmarkt is overvoerd en 'de loonen zjjn laag in verhouding tot het buiten land. Er is een trek naar den vreemde, vooral naar Duitschland. Er is een te veel aan arbeiders in de havenbedrijven, etc. En (toch houdt de trek naar Rotter dam aan. [De oorzaak? Gebrek aan goed loonenden arbeid ju de industrie! Maar nu ihet duurte-argument op zich zelf! Waarop1 beroept men zich bij het bespreken van deze quaestie? Op het Duitsclie tarief! jMaar dat moet toch ver bazing wekken, immers er is hier te lande wel niemand, 'die een slaafsche navol ging van het Duitsche tarief aanbeveelt. Wij pleiten voor meerdere nijiverheïds- bescherming. Welnu, het duurdere leven dn Duitschland kan noch mag aan da nijverheidsbescherming „worden geweten. Vooreerst heeft (Duitschland vele fiscale rechten en accijnzen, die den _yrifs onge twijfeld verhoogen. Het is daarvan even min afkeerig als het „vrijhandelsgezinde" Engeland, dat (f 8,03 per hoofd aan fis cale rechten en f 7.24 aarr accijnzen heft. Vele tegenstanders Van ons pogen, yer- euimem bij bun beroep op Duitschland met dit onderscheid tusschen „Steuer" en „Zoll" rekening |te 'houden. Duitschland heft voorts graanrechten, hoewel het zelf niet genoeg koren verbouwt. Aan graan rechten wordt hier te lande in de tegen woordige omstandigheden niet gedacht. En evenmin aan maatregelen, om de gren zen voor (den invoer van vee, vleesch, «nz. te sluiten. Hier wordt geen agra rische politiek in Duitschen geest gevoerd. Men bazelde wel het vorige jaar, dat „al les duur" zou worden, men riep zelfs over „duur brood", maar dat was weinig serieus. Niemand jyilde de allereerste le vensbehoeften duurder maken. Over duurte van nijverheidsptroducten hoort men in de beschermde landen wei- ».ig spreken. De winkelprijzen en daar op komt het toch voor den arbeider verbruiker aan van gewone nijverheids- producten zijn in Duitschland veelal niet hooger dan in Nederland. Op' de win kelprijzen in het algemeen hebben in voerrechten niet zulk een overheeïschen- den invloed als velen wel denken. Het gevolg van nijverheidsbescherming is niet 'zelden, dat de winkelprijs van een ar tikel na korten tijd daalt. Daalt door de vermeerderde binnenlandsche concur rentie, besparingen op vrachten, het uit schakelen van pnnoodige tusschenperso- nen etc. De fabrikant dit worde wel bedacht is niet alleen gebaat door hoogere prijzen per eenheid, maar bo venal door een grooteren omzet. Heit is een niet te loochenen feit, dat de enkele nijverheidstakken, die onder de thans geldende Tariefswet reeds ta melijk beschermd worden, wezenlijk geen dure producten leveren. Wij wijzen op1 bier, verduurzaamde le vensmiddelen, suiker- en p'asteibakkers- werk enz. De bescherming heeft al deze artikelen waarlijk niet „duur" gemaakt. Er blijft immers nog concurrentie tusschen de beschermde fabrikanten. En er ko men, juist door het tarief, nieuwe za ken bij. Daarbij is de buitenlandsche con currentie nog niet onmogelijk! Men moet zich daarom voor het opdrijven der prijl- zen wachtend Door het „duurte-geroep" late zich nie mand misleiden! Wat kan zelfs de prijs stijging van enkel© artikelen hinderen,- in dien de werkloosheid vermindert, de loo nen stijgen, heel de arbeid van de Vak- vereemigingen vruchtbaarder wordt? Wij hebben reeds een en andermaal Duitschland genoemd. In dit verband wil len wij ook op Zwitserland wijzen. Het Schweizerische Bauern Secretariat liet in 1908 een onderzoek instellen naar de werking van de in 1906 verhoogde Zwit- sersche tarieven. En wat bleek volgens de uitkomsten eener zeer betrouwbare enquête? Dat de loonstijging de prijsver- hooging had overtroffen i Dat lage invoerrechten nog niet be- teekenen goedkoop1 leven en algemeene welvaart, zal voorts wel geen betoog be hoeven. Er zijn schreef dezer dagen de heer Obreen in de „Amhemsche Cou rant" terecht „weinig landen op het vasteland van Europa, waar het leven zoo duur is als bij ons in Nederland, en waar zoo weinig algemeene welvaart genoten wordt". Stellig is het leven in landen als België en Zwitserland goed- kooper, al beschermen zij ook krachti ger hun nijverheid! Resumeerende komen wij tot de slot som, dat de voordeelen van een beter in gericht tarief, dat aan onze nijverheid eenigen steun verleent, zijn: le. Er komt fileer geld in de schat kist ook voor sociale doeleinden; 2e. De buitenlander betaalt in som mige gevallen mede; 3e. De nijverheid zal tot meerderen bloei komen, de toestand van de ar beiders verbeteren, de algemeene wel vaart toenemen. De herziening van het tarief in een geejst als door ons wordt bepleit, is dan ook stellig een groot arbeidersbelang! LEVEN. Leven is lijden, o, wil het gelooven! Lijden en strijden van 'teerste uur af; Kampen en yorst'len, bij bidden en loven, Duiden en dragen, van wieg tot aan ['t graf. Leven is lieven, o, wil het gelooven)! Omdat door liefde elk kruis wordt [getard Zuivere liefde komt alles te boven, Als slechts die liefde uit 'God komt [in 'thart. Leven is hopen, o, wil het gelooven! Als er geen hoop' is, dan leven wij niet; Hopen op 't eeuwige leven daar boven, Dat geeft ons kracht zelfs bij 't zwaarste [verdriet. Loven is jveten, o, wil het gelooven! Weten dat hier onze pelgrimsreis gaat; Zij t. door de diepte, naar hemelsche [h o vein, Waar voor ons eens het verlossingsuur [slaat. Leven is sterven, o, wil het gelooven!, Sterven ons-zelven, genade niet waard Nader, steeds nader bij God zich te voelen. Ook al ontzinkt ons hier alles op aard) Leven is leven, o, wil het gelooven! Dan slechts als Jezus ons deel is [beneên, Dan voert de Heiland door stormen en [rampen,, Eenmaal ons veilig naar d'overkant [heen. W. A. van Bolder Vz. (Zndsbl. Amst.) België. Onze Zuidelijke buren hebben hun ver zekeringswetgeving in orde gebracht. Het „K. S. W." geeft van den inhoud leen kort overzicht. Volgens deze wet is ieder arbeider en arbeidster, die minder dan 2400 francs loon per jaar verdient, van het 16e le vensjaar af, verzekeringspliohtig. Er wordt een ziekte-, invaliditeits- en ouderdomst verzekering ingevoerd. Die arbeiders betalen jaarlijks 24 francs, n.l. 12 francs voor ziekte- en 6 francs voor invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ring elk. Bijl een weekloon van minder dan 15 francs worden de bijdragen ge ringer. De werkgevers betalen 8 francs voor iedéren arbeider, n.l. 2 francs 'voor ziekte en invaliditeits-, en 4 francs voor ouder- domsverzekering. De staat draagt bij' tot een bedrag van 9 a 10 francs per arbeider, wat bij' twee millioen verzekeringsplichtigen een jaar- lijksche uitgave van ongeveer 20 millioen francs is. Do door den staat erkende onderlinge verzekeringskassen blijven bestaan. De ai'beiders krijgen bij ziekte vrije genees kundige behandeling en een uitkeering, welke \[ot 2/3 van liet loon op kan klimmen, van dien vijfden dag der ziekte af en 'eenzelfde uitkeering bij; vroegtijdige invaliditeit, tot het 65ste levensjaar, het .jaar waarin dé ouderdönisvérzekering be gint. De ouderdomsrente bedraagt 365 francs per jaar. Voor speciale ziekten, als tuberculose, .worden sanatoria opgericht, waarvoor de regeering 5 a 6 millioen heeft uitge trokken. Engeland. Dreigende onweerskoppen zijn aan den Ulstensehen horizont .verrezen. Zeer onverwachts. Terwijl de parlementaire berichtgever van de „Evening Standard" den oogen- blikkelijken poiiitieken toestand in ver band met de Ulster-kwestie noig vrij op timistisch inziet en a.m. schrijft„hoewel de positie op het oogenblik ontwijfelbaar ernistig is, zijn er goede gronden om aan te nemen, dat een vreedzame oplossing van de kwestie mogelijk is", komf uit Belfast het sensationeele bericht, waar van wij jn ons vorig nummer reeds mel ding maakten. De unionistische raad van Ulster zal in Ulster optreden als eert voorloopige regeiering, om daardoor uit gebreider- bevoegdheden te kunnen heb ben. Het manifest, waarin deze mededeeling gedaan wordt, geeft verder in groote trek ken een schets van het karakter, dat de voorloopige regeering hebben zal. Haar taak zal het zijn, om, met uitsluiting van de rechtstreeksche itijksregeering in Ulster, geheel het gezag uit te oefenen en te zorgen voor de handhaving van den yrede, orde, bescherming van leven en vrijheid, en over het behoud van Ul ster als onschendbaar deel van het ver- eenigd koninkrijk. Geen wonder, dat kapitein Craig, na het vooiiezen van het manifest, aan de journalisten meedeelde, dat, volgens par ticuliere berichten, die hij ontvangen had, de toestand donkerder was,dan ooit. Inderdaad, de uitroeping van een voor loopige regeering is een definitieve uit daging aan het adres der regeering te Londen, waardoor alle hoopvolle ver wachtingen vooiioopig weer gèheel ver dwenen zijn. Men vraagt zieli af, of de unionistische leiders om speciale rede hen misschien tot zoo'n emstigen stap zijn overgegaan en óf men er misschien een maatregel 'van represaille van de zijde dei- unionisten in te zien heeft te gen een of anderen zet, dien de regee ring ïn UlsteT van plan was. Baaawer hangt nog een dichte sluier natuurlijk en valt niets bepaalds op het oogenblik nog te zeggen. Maar zeker valt Wel te zeggen, dat de regeering op de uitdaging .Van 5e Ul- stermetn zal hebben te antwoorden en haaa- houding tegenover de Ulster-kwestie definitief zaJ hebben vast Te stellen. Of men heeft in Londen de eisohen van de Ulsteamen onvoorwaardelijk te aanvaar den, tegen de Iersfch-nationalisten in, of men heeft tegen de leden der voorloopige regeering op ie treden. Toorz'oover de toestand op het oogenblik te overzien' valt, is er geen tussohenweg mogelijk. Men spanning moet men nu tegemoet zien, welken weg de regeering te Lon den in zal slaanden weg van een hand haven van het gezag, of den weg van een onvoorwaardelijke onderwerping aan de oppositie. Carson, de groote leider, is bij zijn aankomst rtte Belfast gevierd' met een schier algemeenen vrijen dag. Een geestdriftige ontvangst werd hem bereid. Vierhonderd van „top tot teen gewa pende vrijwilligers en vijftig gewapende depecherijders op motorfietsen begeleid den Carson en de andere unionistische leiders naar de vergadering van den uni- onistischen raad. De eerste bijeenkomst van de voor loopige regeering, door Sir Edward Car son uitgeschreven, is gisteren in Ulster Hall gehouden. Het gebouw werd bewaakt door een gewapende macht van 400 vrijwilligers. Onder de aanwezigen bevonden zich de hertog van Abercorn, markies Lon donderry en de unionistische parlements leden uit Ulster. Op een vraag in het Lagerhuis heeft minister Birrell gisteren medegedeeld, dat de nationalistische vrijwilligers 132.000 en de l lstersche vrijwilligers 85.000 man tellen. De .parlementaire medewerker van de Standard meent te weten, dat er een schikking aangaande Home Rule ophanden is, waarbij zes graafschappen van Ulster voor onbepaalden tijd van Home Rule zou den uitgesloten worden Volgens het plan van de regteering, waarmee de nationalisten genoegen ne men, zouden vier graafschappen en Bel fast buiten Home Rule vallen, de op-* positie uil ook de andere vijf graaf schappen en de stad Derry erbuiten hou den. Als men het echter over de uitsluiting van zes graafschappen eens kan worden, acht cle -man van de Standard de moei lijkheden uit den weg geruimd. Albanië. .Nu is er heelemaal geen touw meer aan vast fte knoopen. Gisteren lazen we, dat de beroemde Prenk der Mirdieten, die voor zijn onvol brachte heldendaden thans een belooning van 100.000 francs verwacht van den vorst, over diens weigering om dit be drug uit te betalen de vorst kan het niet doen, want hij heeft geen geld zoo woedend is, dat hij nu levendig pro paganda maakt voor Essad pasja, wiens terugroeping hij eischt, daar Essad de eenige man is, die aan de heerschendd anarchie in Albanië een einde kan ma ken. En dat het mogelijk, zelfs waarschijn lijk is, dat. Essad pasja, de banneling, binnenkort als redder van het vader land zal worden teruggeroepen. En hedenochtend brachten de bladen de tijding, dat Prenk Bib Doda het ambt van Minister van Buitenlandsche Zaken op zich genomen heeft. Hij deelde de mogendheden mede, dat de Mirdieten uit Durazzo verdreven wor den en dat de groote mogendheden voor de verdediging van Durazzo zelf maat regelen moeten nemen. Wij krijgen nu het begin van het ein de. Alles wijst er op, dat dit niet verre meer kan zijn. De toestand te Durazzo wordt steeds onrustiger. Donderdag zijn weer 50 gen darmes gedeserteerd. De Vorstin van Al banië zal zich niet naar Roemenië maar naar Duitschland begeven. Men verneemt dienaangaande, dat de vleugel Aan hef kasteel Neuwied, die tot dusver onbe woonbaar was, dezer dagen in geleedheid is gebracht, zoodat men hierin een be vestiging van het bericht ziet. Aan de Voss. Zeit. wordt geseind, dat de aanvoerder der Epiroten gisteren in Corinthe een proclamatie deed uitvaar digen, waarin hij zegt, dat hij de stad, in naam der autonome Epirotische ?e- geering in bezit neemt. .Wusseos heeft het bestuur der stad op zich genomen. De inwoners van Koritza moesten hun wapenen inleveren. De Holland sche officiere'in werden vrijgelaten. Een afdeeling der Epirotische troepen rukt op naar Maschopokez, dat reeds zoo goed als ingenomen is. De inneming yan Ebratz is echter nog niet bevestigd. Palestina. Een'Arabisch sprekende Jood, met Iname Jussuf Ben Jakob Achwan, kwam onlangs naar Jeruzalem en beweerde, dat hij tot een Joodsche volksstam behoorde, wier leden als de nomaden in de woestijn wo nen en zich thans op vijf dagreizen van Koweit, derhalve in de nabijheid van de Perzische Golf bevinden. Zooals hij zeide, behooren tot zijin stam ongeveer 25.000 Joodsche families, die in tenten Wonen en veeteelt drijven. De onder hen levende traditie zegt, dat zij ten tijde van den eersten tempel naar de woestijn verplaatst zijn. Ook is hun de Talmud tot op den huidigen dag onbekend gebleven. Zij ge looven nakomelingen te zijn van Jonadab, de zoon van Rechab, van trie in het boek van den profeet Jeremia sprake is. Achwan verzekert, dat binnenkort vele van zijn stambroeders naar Palestina emi- greeren zulten. Behalve het Arabisch, spreekt hij goed Hebreeuwsch. Naai- verder gemeld wordt, zouden Oostelijk van Bagdad nog vele nederzet tingen van Joodsche volksstammen in groote afzondering leven; vele van die nederzettingen zouden op groote steden gelijken. De verbindingswegen met <j<>ze stammen zijn zeer moeilijk en gevaarlijk en nauwelijks bekend. Hun taal is sterk afwijkend van Hebreeuwsch. (Ned.) Iets over den man met de monocle, Chamberlain. Toen de blaiden de vorige week het bericht over de wereld verspreidden, dat Chamberlain, de' bekende Engelsche man uit .(iet, vermaarde trio, Cechil Rhodes, Millner, Chamberlain, overleden was, weitl er heel wa.t over den groot-finan cier en politicus vertelt. Zoo heel vleiend schreef de pers buiten Engeland nu niet over hem, want niet gemakkelijk ver geet men de rol, welke hij tijdens zijn leven in de Boeren-politiek speelde. Ma,au zoo .bekend als hij was opl staatkundig terrein, zoo weinig weet men van zijn particuliere leven. Iedereen wist dat lig" een monocle in het oog droeg en een orchidee in het knoopsgat, maar verder, ging het ook af niet. Toch was er voor wie hem goed kende heel veel origineels in zijn karakter. Hij was een verbazend gezellige causeur en verstond meester lijk de kunst om een gezelschap bezig te houden. Zijn huis was zijn wereld en de plichten van een goed huisvader ver vulde hij met vreugde, ondanks de groote rol die hij daar buiten speelde. Voor de muziek gevoelde Chamberlain niet veel, daarentegen wel voor dramatische kunst, en de schilderkunst vereerde hij, want zijn huis was als 't ware een staalkamer van beroemde doeken. Het is niet te verwonderen, dat van een man als Chamberlain, die zich ruim der tig jaren in het openbaar bewoog, heel wat anecdoten verteld worden. Zoo hield hij zich in zijjn jeugd veel met technische proefnemingen bezig, en ten laatste vond hij een bijzondere schroef uit, waarop hij dadelijk patent nam. Sedert dien wijdde hij nog meer belangstelling aan al wat schroef was en weid een groot speciali teit op dat gebied. Op een groote maaltijd werd eens een prachtig gouden bokaal binnengebracht, waarvan niemand den ouderdom kende, doch Chamberlain wist, door de schroef waarmede de beide dee- len aan elkander verbonden waren, vast te stellen hoe oud zij was. In zijn politiek leven was hij niet vrij van scherts. Tijdens een verkiezingscam pagne trad hij samen op met een collega, en de beide vrienden hadden afgesproken in elke vergadering goede, pakkende anecdoten te gebruiken. Terwijl nu de collega stond te spieken, werd hij op. eens door Chamberlain aan den mouw; getrokken, die hem in het oor fluisterde „Denk er om, ik heb de anecdote al ge bruikt". Daarom maakte deze er geen gebruik van, maar hoe verbaasd was hij, toen Chamberlain optrad en hij hem da delijk met de mop van wal hoorde ste ken. Chamberlain maakte veel gebruik van de cabs. En ofschoon hij 'zelf de prach tigste equipages bezat, riep hij dikwijls zulk een voertuigje op straat aan. Toen men hem, kort voor hem de ver lammende beroerte trof, vroeg, hoe het kwam, dat hij nog zoo krachtig en lenig was, antwoordde hij: „Omdat ik geheel mijn leven zuinig ben geweest met mijn krachten, en nooit gebruik maakte vau mijn boenen als ik rijjden kon". Eerste Kamer. Wijn-accijns Centraal Station Amsterdam Pro gramma „af' K; nier op reces. Gisteren is ook onze Senaat óp reces gegaan. i 1 Nadat (reist nog een aantal wetsont werpen onder den hamer door zijn ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1