38e Jaargang No. 337 Vrijdag 10 Juli 1914 EERSTE BLAD. Buitenland. Dit nummer bestaat uit twee bladen Een groot arbeidersbelang Binnenland. Geen plaats meer? Uit de Provincie. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Bureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Agentschap te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. „Men zou zich schuldig maken aan groote miskenning van de drijf vee ren der protectionisten van onzen tijd, zoo men hen verdacht op te komen voor de be langen van bet kapitaal. De meesten on der hen, en dat strekt hun tot lof, heb ben in da eerste plaats de belangen der arbeiders op het oog." Zoo schreef Mr. N. G. Pierson, oen dei' nrcest talentvolle verdedigers van den „vrijhandel". Hij maakte niet de bedoe lingen van zijn tegenstanders verdacht. Gaarne erkende hij, dat zij de belangen van het volk in het algemeen en die van de arbeiders in het bijzonder, pogen te dienon. Niet allen oordeeten zoo mild. Beschul-, digde men nog niet zoo lang geleden de voorstanders van tariefsherziening ervan, dat zij' ^een strooptocht wilden onder nemen op de ledige zakken der arbeiders", dat zij de groote massa blijkbaar gaarne „geplunderd" wilden zien door enkele fa brikanten? Ja, werd in de pers en ver gaderingen niet van een „zakkenrollers- tactiek" gewag gemaakt. Wij wenschen niet met zulke wapenen te strijden. Wij erkennen, dat er onder de „vrijhandelaars" zeer velen zijn, die niet in de eerste plaats willen opkomen voor agenten van buitenlandsehe huizen, groothandelaren, enz., maar die bovenal de belangen van de breede arbeidersklasse willen bevorderen. Toch gelooven wij, dat zij 'hun tgoede bedoelingen ten spijt aan de Neder- landsche arbeiders allerminst een dienst bewijzen. Van een tariefsherziening in onzen geest zouden de arbeiders meer vóór- dan nadeel ondervinden. Dat een .oordeelkunde bescherming de industrie bevordert,, kan moeilijk geloo chend worden. De historie van Amerika, Engeland, Frankrijk, Duitschland, België en Zwitserland bewijst dit voldoende. En dankt onze textielindustrie haar opkomst niet aan bescherming? Bloeien de indus trieën hier te lande, die ieen rationeel© bescherming genieten, niet? Wij kunnen dit idles hier niet in den breede ont wikkelen- Maar zelfs door den tegenwoor- digen Minister Treub worden, blijkens zijn vroegere geschriften, de veelzins gunstige resultaten van de „bescherming" niet ge- ioo(Siend. En hoeveel heeft Duitschland niet te danken aan de nijverheidsbescher ming? Enorm is Duitschland in de laat ste dertig jaren vooruitgegaan. Niemand ontkent natuurlijk, dat allerlei factoren een .gunstigen invloed uitoefenden. Maar de tariefpolitiek was stellig een van die factoren en zeker niet de minst belang rijke. Het percentage dergenen, die in de industrie en in de mijnen werkzaam 'zijn, steeg yan 35.5 pCt. in 1882 tot 42.8 pCt. in 1907. In 1891 was Duitsch- lands exportcijfer 3175.5 millioen Mark; dat van Engeland 5051 millioen Mark. Dertig jaar later, in 1911, kwam Duitsch land op 8106.1 millioen. Engeland kon het brengen tot 9261 millioen. De voor uitgang van Duitschland was alzoo veel meer beteekenend. Het nationaal vërmo- gen neemt naar ruwe schatting per jaar met 4 milliard Mark toe. Duitschland is niet, zooals E-ngeland, van ouds een rijk land. En toch is het nationaal vermogen van beide landen thans bijna gelijk. Hoofdzakelijk is echter, dat van die geweldige economische ontwikkeling ook de arbeiders profijt genoten. Wij denken er niet aan, om den toestand der Duit sche arbeiders te idealiseeren. Wij er kennen, dat er nog veel te wenschen overblijft. Maar dat de welvaart ook in de breede volkskringen toenam, blijkt reeds uit de spaarcijfers. In 1910 was het aantal spaarbankboekjes bij onze Oos terburen geklommen tot ruim 21.5 mil lioen. De inlagen bedroegen 16 milliard 780 millioen Mark of 258.5 Mark per hoofd. Engeland heeft slechts 98.25 Mark. En Nederland niet meer dan f 46.2878 Mark. Wen leest in de peis wel eens over 'Aleeschnood" in Duitechland. Zelfs ernen er berichten over het toenemend mvan hondenvleesch. Maai' weet dat toch het gebruik van fund- vleesch in Duitschland nog altijd veel aanzienlijker is dan in Nederland? Van 30 K.G. per jaar en per hoofd in 1883 klom dit bij onze Oosterburen tot 53.2 K.G. in 1912. Ten onzent is het nog slechts 33.03 K.G.2) Was het vleeschverbruik in Duitschland even gering als in Neder land, dan zou bij de Duitschers abso luut van geen „vleeschnood" sprake zijn. Dan zouden zij millioenen K.G. kunnen exporteerenThans komen zij 5 a 6 pCt. te kort. Bij een gelijk vleeschverbruik! als in Duitschland zouden wij pi.m. 28.6 pCt. te kort komen. Maar wij exporteeren! Ons eigen volk bezit geen voldoende koop kracht. Onze arbeiders kunnen heel wei nig Vleesch eten. De ioonen zijn in de laatste dertig ja ren in Duitschland gemiddeld 50 pCt., in enkele nijverheidstakken zelfs 100 pjCt. gestegen. Een zoo belangrijke loonsver- hooging „werd, volgens prof. Ashley, in geen enkel land bereikt. Zeker zijn de loon en in Duitschland gemiddeld 30 pCt. hooger dan in Nederland. En de kosten voor het levensonderhoud mogen aanzien lijker zijn, het verschil bedraagt geen 30 pCt. Vandaar mede het verschijnsel, dat zoo vele1 Nederlandsche arbeiders 'in Duitschland gaan werken. De „Daily News" een onverdacht Engelsch blad toonde nog onlangs aan, dat in het vrijhandelend Engeland 'de Ioo nen in de laatste tien jaren slechts wei nig stegen. De Vakvereenigingen ontwik kelden groote kracht. Maar de verhou ding tusschen de loonstijging en de prijs stijging werd voor de arbeiders ongunsti ger. Ten onzent ging het >veinig beter. Daarentegen was in het beschermde Duitschland de loonstijging belangrijker dan in Engeland en elders. Wordt dit getuigenis van de „Daily News" nu misschien weersproken door de bekende staatjes over loon, arbeids duur en 'prijzen der levensmiddelen in Engela,nd, Frankrijk, Duitschland en Bel gië, waarmede men in het verkiezingsjaar 1913 werkte? Neen! Vooreerst was me nig staatje al heel slordig samengesteld! En bovendien moet bedacht, dat Engeland heeft een oude industrie, terwijl Duitsch- lands nijverheidsontwikkeling dagteekent van veel jongeren datum. Ook was de Engtelsche Vakbeweging reeds vrij krachtig, toen men op het vaste land van Europa nog aan Hen opbouw der arbeidersorganisaties moest beginnen. Het zou dan ook waarlijk wel een verba zingwekkend feit zijn, indien de Duit- sche werkman zijn Engelschen vakgenoot reeds in elk opzicht "had ingehaald. Maar de Duitsche arbeider zou stellig niet zóó ver zijn als hijl nu reeds is, indien de Duitsche nijverheid niet in haar ontwikke ling ware gesteund en bevorderd door het veel gesmade tarief. Wie Engeland en Duitschland vergelij ken wil, moet ook niet uitsluitend letten op de loonen en den arbeidsduur van de best geschoolde arbeiders, maar ook zeer ernstig aandacht schenken aan de werkloosheidcijfers. De werkloosheid is in Engeland steeds omvangrijker. Nog in de parlementszitting van 31 Maart 1914 kwam deze zaak ter sprake. De toestand is beslist .ongunstig. Er is niet alleen, een tijdelijke werkloosheid, maar zij1 ver toont voor velen een chronisch karakter. Veelzeggend is, dat zelfs in het crisis jaar 1908 de werkloosheid onder de 'leden der Vakvereenigingen in Engeland tv as 7.8 pCt. en in Duitschland slechts 2.9 'pCt. Onder de ongeorganiseerden men wees er nog in de Kamerzitting van 31 Maart op is de werkloosheid nóg om vangrijker. Ook de emigratie-cijïers van Engeland wijz.en in vergelijking met de Duitsche, 'op véél mdnder werkgelegen heid. Zoo blijkt dus wel, dat de „vrijhandel" voor de arbeiders waarlijk niet is een onvermengd voordeel Eerste voorwaarden van slagen voor de arbeidersbeweging zijn: afwezigheid van werkloosheid, levendigheid in de be drijven en een krachtige vakorganisatie. Is er werkloosheid, staan vele arbeiders ledig op de markt, kan de industrie niet ooncurreeren, kan zij zelfs op eigen ge bied -.geen voldoende afzet vinden, dan worden ook de vakorganisaties "met lam heid geslagen. 1) Op de 100 personen, die san den beroeps arbeid deelnemen. 2) Al deze cijfers zijn ontleend aan de publi caties der Directie van den Ned. Landbouw. Engeland. Ljlster stelt een voorloopige regeer ring in. Uit Belfast wordt hierover aan de „N. R. Cit." geseind De unionisten in Ulster hebben 'hij ma nifest bekend gemaakt dat de vergadering van den Unionistisclien Raad van Ulster heden zou worden gehouden als verga dering van de Voorloopige regeering, om dat zij als zoodanig uitgebreider bevoegd heid zal hebben. Het manifest geeft voorts 'een schels van de voorloopige regeering, wier taak het zal zijn het gezag uit te oefenen, dat bij ontstentenis van een reentstreek- sche rijksregeering in Ulster, noodig is voor handhaving van vprede, orde, goed bestuur, bescherming van leven en vrij heid en voor de handhaving van Ulster als deel van het vereenigd koninkrijk. In Ulster zal het gezag van het Ier- sche parlement niet worden erkend. Kapitein Craig heeft het manifest aan journalisten voorgelezen en er bijgevoegd, dat Carson voor deze eerste vergadering der voorloopige regeering is opgeroepen. Hij heeft er voorts op gezinspeeld dat er ernstige gebeurtenissen op til zijn, ook in verband met particuliere berichten, dat de toestand donkerder is dan ooit te voren. Mexico In een rapport aan Cananza meldt ge neraal Obregon, dat zijn troepen bij Gua dalajara na een gevecht van 36 uur een belangrijke overwinning hebben behaald op de regeeringstroepen, die ten getale van 5000 een uitval deden. Zijn leger had ze ten slotte omsingeld en in de pan ge hakt en daarna een deer der versterkingen van de stad (die na de hoofdstad de grootste van Mexico is i vermeesterd. De groote meerderheid van "Carranza's onderbevelhebbers heelt zicli uitgespro ken tegen onderhandelingen met afgevaar digden van Huerta over de instelling van een voorloopige regeenng. Eerste Kamer. Aangenomen zijn zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming de wetsontwer pen: bepalingen tot wering van ziekten van aardappelen en instelling van teen bouwfonds voor bet departement van bin- nenlandsche zaken, en nog vele andere. Het ontwerp nopens de notulen dei- krijgsraden deed den heer Van Lanschot (R.-K.) aandringen op het afschaffen van de instelling der approbatie. De minister van justitie zeide, dat het betrokken wetsontwerp al den Raad van State heeft bereikt. De minister zegt spoed toe inzake de uitvoering van art. 96, alinea 2 der Grondwet. Het ontwerp betreffende wijziging van d© grens tusschen de gemeenten Nijmegen, Ubbergen en Groesbeek wordt na een breedvoerig protest van den heer Van der Biesen (R.-K.) ook z. h. s. aange nomen. De voorzitter verdaagde de vergadering tot heden elf uur, ter behandeling van den wijnaccijns. Landverhuizing. Aan hen, die voornemens mochten zijn, om, afgaande op aanbiedingen van de Denaber-Holton Company te Minneapolis, naar de Vereenigde Staten te emigreeren, wordt aangeraden, alvorens daartoe te be sluiten, inlichtingen in te winnen bij het departement van buitenlandsehe zaken. Aan personen, die naar Chili wenschen te emireeren, wordt in overweging gege ven zich eerst ter verkrijging van nadere inlichtingen te wenden tot den heer W. B. Engelbrecht, beroepsconsul, belast met de waarneming van het consulaat-generaal te Santiago, aan wien in het Nederlandsch kan geschreven worden. Op den briefomslag te zetten„Au Con- sulat-Général de Hollande, Santiago, Chili." Het verdient aanbeveling den brief aan te teekenen. Met den hier gegeven raad wordt niet bedoeld landverhuizers terug te houden van ©migratie naar Chili, doch enkel hen op de gelegenheid te wijzen om in ieder bijzonder geval de noodige voorlichting te bekomen. Waar niettegenstaande herhaalde waar schuwingen wederom gezinnen naar Bra- zHië geëmigreerd zijn, die aldaar in kom mervollen toestand geraakten, wordt de aandacht van belanghebbenden er drin gend op gevestigd, dat personen, die naar Brazilië emigreeren en niet slagen, in geen geval meer kunnen rekenen op geldelij ke» bijstand of terugzending naar Neder land voor rekening van het rijk. In aansluiting aan het bericht, voor komende in de Stct. van 12 Maart 1.1., brengt de minister van buitenlandsehe za ken ter algemeen© kennis, dat de C'ana- deesche ijegeering voorshands emigratiel naar Canada beslist afraadt aan iedereen, behalve aan boerenarbeiders, vrouwelijke dienstboden en boeren in het bezit van kapitaal. De consul-generaal der Nederlanden te Pretoria waarschuwt tegen landverhuizing van arbeiders naar Zuid-Afrika, indien niet vooraf zekerheid is verkregen, dat de belanghebbenden bij' aankomst aldaar arbeid zullen verkrijgen. (St.ct.) J h r. C. H. A. v. d. Wijck. t Jhr. C. H. A. van der Wijck is den 29sten Maart 1840 te Amboina geboren. Hij ontving zijn opleiding in Nederland en studeerde aan de toenmalige Konink lijke Academie te Delft, waar hij den 29sten Juli 1863 werd benoemd tot ambte naar 2de klasse voor den burgerlijken 'dienst in Neclerlandsch-Indië. In Indië wierd hij eerst aan de Alge meen© Secretarie geplaatst, welke hij in 1866 als eerste commies verliet, om als hoofdcommies bij het departement vair binnenlandsch bestuur over te gaan. Twee jaren later volgde zijn benoeming tot se cretaris van de residentie Batavia, welke functie ruim 4 jaren door hem was be kleed, toen hij den 27sten Januari 1874 werd benoemd tot assistent-resident van Soerakarta. In Mei 1876 verwisselde hij deze betrekking met die van assistent-resi dent van Buitenzorg. Als zoodanig werd hem de bijzondere tevredenheid van de regeering betuigd met zijn houding bij de beteugeling van de in Juni 1878 plaats gehad hebbende ongeregeldheden op het particuliere land Tjitjrap en bij het' onder zoek naar de hoofdaanleggers daarvan. Den 7den Maart 1880 werd Van der Wijck benoemd tot resident van Tegal; den 4den Juni 1884 tot resident van Soe- rabaja. Uit Soerabaja vertrok hij in 1888 als lid van den Raad van Indië, om in dit college reeds een jaar later tot het vice-presidentschap geroepen te wor den. Dit heeft hij twee jaren bekleed; den 4den April 1891 werd hem als zoo danig eervol ontslag verleend. Den löden Juli 1893 is toen zijn benoe ming tot gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië gevolgd, waar hij den 17den October van hetzelfde jaar de regeering aanvaardde. Koloniale btrekki ngen. Ter beschikking van den Gouv .-Generaal van Ned.-Indië kunnen worden gesteld, om benoemd te worden tot opzichter bij den „waterstaat en 's lands B. O. W. in Ned.-Indië, personen die met voldoenden uitslag het examen hebben afgelegd voor opzichter bij den Rijkswaterstaat in 'Ne derland. Zij, die voor plaatsing in aanmerking wenschen te komen, mogen niet jonger zijn dan 23 jaar en behooren zich, bij gezegeld adres, te .wenden tot het Dep. v. Kol. Voor bijzonderheden zie Stct. no. 159. Albanië. Uit Durazzo is in Den Haag een tele gram ontvangen, meldende, dat berich ten betreffende bemoeiingen van Neder landsche officieren in Albanië met Me weiving van een Albaneesch vremdelin- genlegioen, geheel uit de lucht gegrepen zijn. Boekbinders. De Nederl. Bond van Boekbinderepa troons zal op 15 Juli te Utrecht zijn. algemeene vergadering houden. Geen plaats meer, voor onze bleekneu zen. En 250 wachten er nog. 'Zou „Vaca-n- tie Buiten" dit jaar zoo velen moeten afwijzen? Wat bittere teleurstelling zou dat zijn. Hoopvol zien eiken dag de ouders dier kinderen uit naai' ons bericht: „Wij hebben een plaatsje voor uw kind". Ze hebben het toch ook zoo noodig, deze kleinen, eens een poosje buiten te Zijn. Dat weten wij zoo zeker, omdat en de huisdokter der kinderen en onze eigen geneesheer ons dit schriftelijk hebben ver klaard. Niet, dat onze kinderen ziekelijk zijtn, ze zijn alleen zwakDoch is voorkomen niet beter dan genezen? Hoe menigmaal reeds is een verblijf buiten gepaard met flinke voeding het middel geweest in Gods hand, om bij zwakke kinderen het weerstandsvermogen tel versterken en hen daardoor voor ernstige krankheid te be hoeden? Wie zal zeggen, welk een geze gende uitwerking een verblijf buiten ook thans voer onze kinderen hebben kan? Nu het warme eomerwedef lokt, zóu VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post, ƒ1.25 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. het zoo heerlijk zijn, zoo we in Juli, Augustus of desnoods September nog vele van onze kinderen, mocht het zijn alle, konden uitzenden. Komt, gegoede Christenen in de ge zonde streken van ons land, wilt gij' niet voor een of meer onzer kleinen gedurende ten minste drie weken uw huis open stellen Vrees, dat onze kinderen wellicht ver bolgen kwalen hebben, behoeft niemand te weerhouden. Van ieder kind, dat voor] uitzending in aanmerking komt, heeft onze dokter verklaard, dat het geen geiVaaffi oplevert voor de omgeving. Ook wordt door ons geen kind uitge zonden of het hoofd der school heeft ons verzekerd, dat het niet lastig of onge hoorzaam is. Wil dan naai- de bede hooren, die tot U komt uit kindermond: „Hebt gij niet een plaatsje voor mij in Uw huis?" Zoo deze roepstem bij U gehoor vindt, wendt U dan tot onzen Secretaris, den, heer G. Muijs, Bureau „Vacantie Bui ten", van Oldenbarneveldtstraat 18, Am sterdam, die U ook gaarne alle gewenschte inlichtingen geeft. Het Bestuur van „Vacantie Buiten", i J. TH. R. SCHREUDER, VoorzL F. LETTINGA, Vice-Voorz. G. AH1 IJS, le Secretaris'. J. KLOPPER, 2e Secretaris. J. v. d. SLUIS, le Penningfn, K. v. d. BERG, 2e Penningm. H. A. SCHOLTZ, Alg. Adjunct Middelburg. Enkele weken geleden werd door een aantal Chr. Zangvereenigingen ten platte lande van Walcheren een Bond opgericht. Deze wil trachten door samen werking de belangen der aangesloten ver- eenigingen te bevorderen, mede te werken tot de beoefening van den zang in het algemeen en van het godsdienstig lied, als uiting en als middel tot verhooging van het Christelijk leven in het bijzonder.. De Bond wil haar doel hereiken door het bevorderen van de oprichting en in standhouding van Chr. Zangver. op Wal cheren, het houden van gemeenschappe lijke zangersfeesten en concoursen en het bevorderen van afzonderlijke uitvoerin gen der aangesloten vereenigingen. Het plan van den Bond is reeds de zen zomer van zich te laten hooren door het geven van een zangersfeest, dat D.V. gehouden zal worden Woensdag 16 September, zoo mogelijk op Westhove. Slagen de plannen geheel, dan zullen bovendien een paar spekers het woord voeren. i j Een ongeluk, dat allertreurigst af liep, had alhier hedenmorgen om half acht plaats. Door drie slagersknechts moest een koe van een stal op den Dom- poortsingel naar een slachtplaats op den Beenhouwerssingel worden overgebracht. Het dier, dat langen tijd op stal heeft gestaan werd toen het buiten kwam on rustig en onhandelbaar, waarom men be sloot het te blinden. Ten einde het mas ker te kunnen opzetten maakte men het dier vast aan een lantaarnpaal in de Dampoortstraat. Terwijl men aan het blin den was, bleef het dier rukken en trekken, totdat plotseling het touw om de hoorns: zat, een nieuw; touw, dat vermoedelijk is .uitgerekt, van de hoorns1 gleed en het dieT vrij was. Het rende nu met den kop naar beneden weg en viel daarbij een jongen, den 11-jarigen Leendert Brood man, in den rug aan, hierdoor kwam d« jongen te vallen, hij werd door een agent en een burger in de woning van de moe der, in de Nederstraat binnengedragen en was voor de onmiddeliljjk ontboden geneesheer ter plaatse was reeds over leden. De koe .werd door de geleiders en en kele andere personen den Ouden Veer- schen weg opgedreven en sprong daar over een sloot in eene weide, waar meer koeien loopen, hier had het dier den geheelen morgen veel bekijks. De slagersknechts en ook andere pers sonen hadden de in de buurt spelende' kinderen herhaaldelijk gewaarschuwd zich te verwijderen, doch hun nieuwsgierigheid was te groot en kostte ditmaal een mem schenleven. De politie nam het touw in beslag en maakte proces-verbaal op, zoodat een ge rechtelijk onderzoek zal uitmaken in hoe verre hier sprake is van schuld. Vlissingen. Aan de Kon. Maatschappij „De Schelde" is de bouw opgedragen van een onderzeeboot voor rekening van het (Departement van Koloniën. Goes. De Stct. (no. 159) bevat de sta tuten van de Ver. voor Handelsonderwijs 'te „Goee. j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1