Binnenland. Uit de Pers. Reclames Bloedarmoede. Land- en Tuinbouw Uit de Provincie. rijk op buit uitgaat, spreekt het van „be zetten". Het geannexeerde gebied blijft volkomen vrij in alles, doch moet zich slechts een Oostenrijksche „bezetting" la ten welgevallen. Zoo is het ook met Bosnië gegaan. Zij het ook met het oog op de aanmati gende houding van Rusland. Ofschoon het bijna uitsluitend met Ser viërs bevolkt is, heeft men het bij Oos tenrijk ingelijfd. Dat een volk zich niet laat inlijven, heeft de laatste wraakoefe ning .weer bewezen. Eenzelfde gevaar dreigt Rusland van de zijde van Finland, wanneer dit de drukkende hand van den Tsaar aller Rus sen moede wordt. We bedoelen hiermede geenszins een verontschuldiging ten behoeve van de lage moordenaars en een verheerlijking van den vorstenmoord. Integendeel, deze daad wekt weerzin bij ieder rechtgeaard mensch. Doch te voorzien was iets dergelijks jvel. De niet door haat verblinde Serviërs in Bosnië en Koning fetor en zijn raads mannen mogen met evenveel afschuw, ervoor vervuld zijn we gelooven gaarne dat dit zoo is doch wat onder het volk leeft laat zich niet door een handje vol anti-revolutionairen uitroeien. Het is dan ook onverstaanbaar, dat aartshertog Frans Ferdinand geen gehoor heeft gegeven aan de waarschuwingen, om iniet naar Bosnië te gaan. In Servië en. Rosnië was men er zich van bewxist, dat het in de onderste lagen des volks gistte. iZelfs werden mannen van hoo- ge.re positie openlijk gewantrouwd. Daar kwam nog bij, dat het Zondag juist de dag was, waarop de Serviërs den veldslag op het Merelveld' herdenken. De Oostenrijksch-Hongaarsche regeering. iesp. de aartshertog, had rekening moe ten houden met de gevoelens der Ser viërs dn Bosnië, die op zulk een dag naar vereeniging met Servië smachten, en treuren omdat Kun land tot Oostenrijk- Hongarije behoort. In Serajewo was 'teen formeele bende. De tegen de Serviërs gerichte betoogin gen hebben tien uur geduurd. Het Hotel Europa, de drukkerijen van enkele Ser vische dagbladen zijn geplunderd en ver nield. Een groot aantal Serviërs hebben Bosnië verlaten. Pusara, een medewer ker van de Srbskaritse, is gevangen ge nomen; hij wordt beschuldigd de poging tot ontvluchting van Princip na den aan slag begunstigd te hebben. Er zijn meer dan 100 verdachten gevangen genomen. De opgewonden menigte bedrijft overal buitensporigheden; zij rukt Slavische uit hangborden af, steekt winkels in brand en plundert huizen. Men schrijft de re geering het voornemen toe de krijgswet voor geheel Bosnië en Herzegowina af te kondigen. Geen wonde.' dat men het ergste vreest. Het exercitieplein bij het station is in een militair kamp veranderd. De troepen kampeeren in linnen tenten. Langs de rails staan schildwachten met de bajo net op 't geweer. Het station is militair bezet. Niemand, die zich niet legitómeeïen kan, mag den trein verlaten. Bij1 een rit Hoor de stad krijgt men een versohrikkke- lijken indruk van de verwoestingen, die aangericht zijn. Men rijdt letterlijk over glasscherven, die hier en daar een voet 'hoog op de straat liggen. Men komt vele huizen voorbij, die door de woedende be volking bijna afgebroken z,ijn. Van vele huizen steken nog alleen de muien om hoog, al wat er binnen is, is vernield. De winkels zijn uitgehaald en de voor- kaden liggen op straat. Als men niet be ter wist, zou men denken, dat een aard beving de stad geteisterd heeft. De politie was hegenover de woede van de volks menigte ite zwak en de soldaten keer den eerst des middags van het oefenings- jterrein terug Over de plegers van den vorstenmoord jvorden nog de volgende bijzonderheden' medegedeeld. Nedjelko Cabrinovic van beroep letter zetter, was om zijn anarchistische denk beelden en als onruststoker bekend. Hij heeft tot voor 20 dagen te Belgrado ver toefd, waar hij na den oorlog zich had gevestigd en waar hij1 bij! de staats- .drukkerij werkzaam was. Gavrilo Princip heeft eveneens tot voor korten tijd te Belgrado gewoond. Tijdens den oorlog had hij zich als vrijwilliger aangemeld, doch .was niet aangenomen,' Daarna had hij Belgrado verlaten doch was er na Kerstmis van het vorige jaar teruggekeerd. Hij bezocht er een tijdlang •'it gymnasium, verliet toen Belgrado na genoeg terzelfder tijd als Cabrinovic, doch langs een anderen weg. Princip was een in zich zelf gekeerd, zenuwachtig jongmensch. Hij studeerde goed en ging veel om met uit Bosnië en Herzegowina afkomstige jongelui, den laatsten tijd ook met Cabrinovic. Hij1 koesterde socialistische denkbeel den. Sedert zijn kindsheid was hij met Cabrinovic bevriend geweest. Beiden hadden Servië willen verlaten, omdat zij er, ofschoon zij zich voor geestdriftige Serviërs uitgaven, niet zoo warm waren ontvangen als zij gehoopt en verwacht hadden. Over het ,vervoer van de lijken van den aartshertog en zijn gemalin wordt aan de ,,N. P> Crt." bet volgende ge meld Maandagochtend had de inbalseming plaats. Daarop yolgde de formaliteit van do vaststelling der identiteit. De kisten ■warden vervolgens gesloten en verzegeld. Ook de gleutei is in verzegelde bewaring gelegd. Do kisten stonden op de eerste verdie ping van den konak, in een kamer waar van de wanden met krip zijn behangen. Officieren, gendarmes en hofbedienden hadden des nachts aan beide zijden van de baar, waar brandende kaarsen om heen stonden en die met lauwertakken was bedekt, de wacht gehouden. De ka mer lag ,vol kransen. In den Joop van den middag kwamen voortdurend officieren en burgerlijke over heidspersonen om gebeden te doen. Des avonds om 6 uur werden de kisten opnieuw gezegend, waarbij den soldaten, die oor den konak stonden opgvesteld, gelast werd te bidden. Terwijl de militaire kapel het volkslied speelde, werden ide kisten door onder officieren en soldaten van het 84ste re giment infanterie naar beneden gedra gen en op den lijkwagen gezet. Toen de stoet zich in beweging stelde, speelde de piilitaire muziek een trexir- marsch en /donderden van het gele bastion 24 kanonschoten. Eenige bataljons infanterie gingen voor op, daarop volgde cavalerie en de gees telijkheid, vervolgens kwamen de wagens met kransen en de lijkwagens. Daarach ter kwamen de hofstaat. Potriorek, de gouverneur van Bosnië, en militaire en burgerlijke overheidspersonen. Een groote fnenigte menschen was sa mengestroomd en liet met ontbloot hoofd den gtoet voorbij trekken. Om half even kwam de stoet aan het station. Toen ,de kisten in een lijkwa'g- gon werden geplaatst losten de batoljons, die voor het station waren opgesteld, een eeresalvo. De kisten werden nogmaals gezegend^ .waarop de jvaggon werd geplombeerd en aan een bizonderen trein vastgekoppeld. liet „Prager Tagblatt" meldt, dat de troonopvolger bij een Nederlandsohe maat schappij zijln Jeven voor 30 millioen en dat van gijn gemalin voor 15 millioen gulden verzekerd had. De „Tel." teekent bij dit bericht echter het volgende aan: Wij hebben ons tot verschillende groote Nederlandsohe levensverzekeringsmaat schappijen gewend om een bevestiging te verkrijgen van het Reuter-bericht uit Weenen, dat aartshertog Franz Ferdinand en diens gemalin voor een bedrag van 45 millioen gulden bij een Nederland sohe maatschappij verzekerd zouden zijln. Algemeen acht men dit bericht in den vorm, zooals het ons verstrekt is, voor onjuist. Zelfs betwijfelt men het sterk, of een enkele Nederlandsche maatschap pij een verzekering tot een dergelijk hoog bedrag zou afsluiten. Uitgesloten veldarbeiders. Uit Woldendorp wordt aan de „N. R. C." gemeld. De verhouding tusschen de landbouwers an de uitgesloten veldarbeiders alhier en <te Termunten wordt meer gespannen, wat zeker nog zal toenemen, als binnenkort vele arbeiders, die in Friesland helpen bij het maaien en hooien, terugkomen. De Friesche arbeiderseen kleine twintig die door de landbouwers alhier werden aangenomen, werken van 4 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. Zij gaan Onder bescherming van de politie naar en van het land. Ook de dienstmeiden, die het eten des jniddags naar het werkvolk op het land 'brengen, hebben politiegeleide. De uitge stotenen, verzoeken den winkeliers en bak kers niets aan en voor de Friesche arbeiders te verkoopen. Door enkelen wordt aan dit verzoek voldaan. Dienstmeisjes, die weigerden schoenen te poetsen voor van elders gekomen boe renzoons (die voor de landbouwers gratis werkeu) en weigerden eten te koken voor het Friesche werkvolk zijn uit hare be trekkingen gegaan. De karwij, die gezicht noest worden, werd machinaal gemaaid. De boeren oefenen zich in het bedienen vair zicht- en bindmachines. Enkele stuk- Ken suikerbuiten zijn omgeploegd, omdat ze niet bewerkt konden worden. Te Helium en te Schildwolde, waar in verband met de uitsluiting sedert eenige dagen samenscholingen zijn verboden en waar eenige [rijksveldwachters en mare chaussees zijn gedetacheerd, hebben de uitgesloten arbeiders weten te bewerken, dat van de 20 Friesche arbeiders, die ioor ide boeren waren aangenomen, 10 weer zijn vertrokken naar hun woonplaats Zwaagwesteinde. Ook in de Woldstreek werken tal van boerenzoons van elders bij de land bouwers. De schade, die door de uitsluiting, in het landbouwbedrijf wordt geleden, wordt vergoed door den bond van landbouwers werkgevers in de provincie Groningen; Provinc. Statenverkiezingen. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Prov. Staten voor het vijfde Amsterdamsche kiesdistrict (vacature Ha- zelhoff Roelfzema) werden uitgebracht 8157 geldige stemmen, waarvan 2362 op mr. H. Bij leve ld Jr. (antirev.), 3021 op den heer W. van Diesen (vrijz.-dem.) en 2774 op den heer Jos. Loopuit (S. D. A. P.) Herstemming moet dus plaats hebben tusschen de heeren Van Diesen (V.-D.) en Loopuit (S. D. A. P.). Bij de in October 1.1. gehouden Staten verkiezing (vacature-prof. Jitta) werden uitgebracht 8453 stemmen, waarvan op mr. Deking Dura (vrij-lib.) 3829, Loopuit. 2443 2181 en lop De Vlugt (antirev.) Anierikaansche journalistiek. De Anierikaansche pers zou men niet recht de „familiepers" kunnen noemen. getuige het wereldkundig maken van al lerlei bijzonderheden uit 's menschen pri vate leven. Zoo trof ons dezer dagen in „The Grand Rapids Press" de aankon diging in het redactioneele gedeelte van het 45-jarige huwelijksfeest van een Hol- landsch paartje, de'heer en mevrouw K. Fortuin, uit Harlingen, op Vrijdag 19 Juni. Receptie van 3—5 en 810 uur. Zij bezoeken thans familieleden en vrienden en keeren straks weer naar hun „home" terug. Ter opluistering van dit gemoedelijk familiebericht geeft „The Grand Rapids Press" bovendien het portret van de krasse oude lieden, 'n Flink Friesch span. Albanië. Aan het departement van oorlog is een telegram ontvangen uit Valona van kapi tein De Jongh, meldende, dat de kapitein Reimers nog altijd te Elbassan is; dat de wond van weinig beteekenis is en dat de controlecommissie beweert, dat de behandeling goed is. De „Noort-Brabant" is te Durazzo aan gekomen. N. R. C'. P. e n T. Up een desbetreffende vraag van den heer Helsdingen heeft minister Cort ge antwoord, dat een suppletoire begrooting inzake, de financieel» positie van het per soneel bij de P. en T. bij den Raad van State aanhangig is. Tr e u b 's a n t i-cl e r i e a 1 i s me. Bij de behandeling der suppletoire be- grooting in zake de subsidie aan de ker ken in de mijnstreek, schreef (aldus „de Rotterdammer) de Haagsche Briefschrij ver van „De Tijd": De heer Treub wordt minister. Hij heeft •een zware taak op zich genomen en is dadelijk aan den arbeid gelogen. Hij vindt intusschen, ondanks dat alles, tijd, om tot in details de ïekening van het mijnbe drijf na (e gaan. De directie en de mijn- raad kunnen zich niet anders dan ge luk wenschen met dat minutieuze onder zoek, want de groote Treub, de financier, die in de laatste jaren geheel opging in de maatschappij, waaraan hij verbonden was, heeft, maar één post gevonden, waar aan hij 'zich ergerde. Hij is alleen ges,toeten op de 1200 voor de godsdienstige belangen der mijnwerkers in dienst van den Staat. Het anti-clericaal gemoed van dezen grooten ntan is echter door de vondst 'in zijn gemoedsrust niet minder verstoord dan een Combes of Viviani zou kunnen zijn 'geweest. Over een paar maan den zal de nieuwe begrooting moeten worden ingediend. De gelegenheid, om aan daze ongerechtigheid een einde te maken, ware dan als vanzelf geboden. De heer ITreiib had dan echter blijkbaar deze twee maanden niet kunnen slapen. Den 25en April werd daarom haastig een supple toire. een aanvxdlingsbegrooting aan de Tweede Kamer aangeboden, een aanvul lingsbegrooting welke moest dienen, om uitgaven te doen voteeren, welke niet wachten kunnen. Hij deelt daarom zijn ontdekking mede en vraagt dadelijk nog voor 1914 de beslissing over de vraag, of een dergelijke uitgaaf mag worden be stendigd. Hij kan niet wachten geen dag en geen nacht. Zoo kwam dan deze ge wichtige kwestie Dinsdag aan de orde en lokte redevoeringen uit van alle linksche partijen. Socialisten, vrijzinnig democia.en en vrij liberalen waren eens in hun veront waardiging. Er werd zelfs een klaaglied aangeheven over dit gebruik van het geld der arme belastingplichtigen. Laten wij erkennen, dat deze bestrijders tenminste oprecht waren, terwijl de heer Treub, on der den schijn van hem te verdedigen, den post het felst aanviel. Hij heeft in deze da houding aangenomen van een man, die begint met den straatjongen te wijzen op een ietwat ongewonen hoed van een voorbijganger en hem dan zegt: wees, niet zoo ondeugend daarnaar te mikken met de paardevijg, die gij in de handen hebt, zeer wel veronderstellende, dat de wenk zal begrepen worden. Met roerende eenstemmigheid heeft dan ook de geheele linkerzijde, zonder één uitzondering, den post, afgestemd. Op zichzelf en in zijn gevolg is het gebeurde niet vreese'.ijk. Wanneer de hee ren meenen, dat zij aan Kerk of gods dienst door deze kleinzielige houdmg een speldeprikje hebben toegebracht, dan ver gissen zij zich. In het licht der omstan digheden is de beslissing zoo klein en tegelijk zoo veelzeggend: vanwege de ge ringheid van 't bedrag vanwege de haast, waarmee de heer Treub de zaak aan bracht; vanwege de felheid, waarmede er op werd aangevallen; vanwege de wijze, waarop de heer Treub zorgde, dat zijn voorstel verworpen werdvanwege de unanimiteit, waarmede al wat links zit, hier zijn haat luchtte tegen de Kerk. Wi e z al „b aa s" zijn? Dat" is ook één van de vragen, die de hedendaagsche arbeidersbeweging stelt, met name waar anarchistische en 'ge deeltelijk ook socialistische elementen de overhand hebben. 'n Typisch staaltje vertelde Bijltje uit „De Standaard" in zijn elke week frissche en lezenswaardige brieven, 'n Tooneeltje uit 'slands hoofdstad: Langs een of ander tweede rangs bouwwerk loopen een paai' werklooze arbeiders, die nog al veel tot de anar chistische groepen behooren. Als ze den stand van het werk hebben opgenomen gaan ze naar den patroon en zeggen „Baas, kun je niet een paar man ge bruiken? De patroon, die met één oog opslag ziet welk vleesch hij in de kuip heeft, zoal, dat hij geen weikvolk noo- dig heeft. „Maar morgen of overmorgen", zoo luidt het antwoord van de werkzoeken de arbeiders, „liegint u aan een nieuwe verdieping, dan kunt u wel eeu paar man aanzetten." „Neen," houdt de patroon vol. ..ik heb volk genoeg." ..Nu. we komen morgen tóch op 't werkdat geleuter moet nu maar uit zijn." „Ik heb geen volk noodig". zegt de patroon heslist. „We komen tóch," luidt even heslist het antwoord. En het is gebeurd, dat zulk een pa troon den volgenden morgen op zijn werk kwam en daar inderdaad de lie den vond. die hij gister met zoo groote stelligheid had afgewezen. Ze waren toch aan hel werk gegaan. Natuurlijk bedu'dde de patroon hun. dat ze, en dat wel dadelijk, hadden te vertrekken; maar de werklieden weiger den. en toen hij bij: zijn eisch bleef, wei gerden alle andere werklieden langer te arbeiden: er brak een staking uit: liet werk lag stil. Is 't nu wonder, als de menschen gaan zeggen: Ik wil voor m'n verdrie! geen pa troon zijn. Wanneer de lever is aangetast, produ ceert zij niet voldoende gal om het voedsel te mengen en te doen verteren, waardoor het bloed arm wordt, zijn kleur, kracht en voornaamste voedingsmiddelen voor het lichaam verliest. Daardoor treden verzwakking en bloedarmoede op en hun treurige nasleep van kwalen als hoofdpijn, duizeligheid, maagkrampen, brakingen, enz. De verschijnselen loopen zeer uit elkaar en meestentijds verwaarloost men do oorzaak, namelijk de slechte werking der spijsverteringsorganen. Ondanks liet gebruik van staal en versterkende mid delen, gaat men steeds achteruit en het is dan van zeer veel belang zorg te dragen voor een goede spijsvertering door het gebruik van Foster's Maagpillen. Zij voeren de belemmerende stoffen uit de ingewanden af, de spijsvertering wordt! normaal, de eetlust komt terug, het bloed wordt rijk en krachtig en uw geheele gestel wordt gesterkt. De bloedarmoede verdwijnt en uw gezondheid neemt met den dag toe. Foster's Maagpillen zijn te Middelburg verkrijgbaar bij Joh de Roos, Vlasmarkt K 157 en te Goes bij de fa. de Paauw Co. a f0,65 per flacon, m of f3,60 per zes fla I 1 cons. Eisclit de echte s wvs en weigert elke fla con, die niet voorzien is van neven staand handelsmerk tPIANO'i KU NSTSPEL en ELECTRPIANO'S. VLEUCELSisHET ADRES B^KESSELS'KON,FABRIEK. TILBURG VRAAGT CATALOGUS - 00K TERMÜHBETALWG De Zeeuwse ne Landbouw tentoonstelling te Middelbrug8. 9 en 10 September a.s. Men schrijft ons: In de verschillende couranten konden we kort geleden de aanvragen lezen voor inschrijvingen voor de gehouwen die op de a.s. groote Provinciale Landbouwten toonstelling te Middelburg zuilen worden opgericht, ook de berichten over de be langrijke b d.a0en waarvoor ingeschreven is, kunnen eenig denkbeeld geven van de groote belangrijkheid van deze tentoon stelling. Van algemeene bekendheid is de hoogst interessante tentoonstelling ten vorige jare te 's Gravenhage gehouden onder leiding van de Koninklijke Nederlandsche Land bouw vereeniging. Als gevolg van deze bijzonder belang rijke tentoonstelling, zooals er nog nimmer een gehouden is, werd het besluit geno men ieder jaar in één der provincies van ons land, één groote tentoonstelling te houden om een beeld te geven van de ontwikkeling der bodemcultuur. paar den en rundvee en wetenschappelijke ont wikkeling. Een bijzondere eer voor Zeeland, de 'eerste te mogen zijn om dit schitterend voorbeeld van 'sGravenhage te volgen. De groote verspreiding van de program ma's heeft ons op de hoogte gebracht, op welke practische wijze de Commissie van voorbereiding zich voorstelt dit beeld van landbouwontwikkeling in den uit- gebreidsten kin aan Nederland en do be langstellende buitenlanders te toonen. Zeeuwen, het is een groote eer voor U, de eerste te mogen zijn, maar die eer brengt mee een groote verplichting. Een verplichting om alle krachten in te span nen om te voldoen aan de verwach tingen die men van U heeft. Zeeland moet toonen, dat het steeds gewerkt en gestreefd heeft de moeilijk heden der tijden te overwinnen, de con currentie met andere streken ia ons land, waar alle krachten ingespannen worden om vooruit te komen, te kunnen volhou den. Zeeuwen, zorgt dat ge een schitterend, en goedgelijkend beeld geeft van Uw ^verken, het zal u ten goede komen. Het is echter niet mijn bedoeling uit sluitend het woord te richten tot de land bouwers. Zeeland, hekend om zijn prach tige paarden, zijn waardevol \ee, zijn schoone veldproducten, heeft nog een an dere groote bekendheid. Zijn fruitteelt, zijn tuinbouw. Zoekt eens ergens in Nederland, naar die prachtige boomgaarden, naar die schoone intensieve fruitcultuur, en vraagt l dan eens af, Zeeuwen, of dit ook niet een hoogst belangrijk onderdeel moet zijn van deze eerste groote Zeeuwsclie ten toonstelling? Hoeveel excuisles worden niet jaarlijks gehouden van belangs tellende inwoners en fruitkweekers uit ons land. die zich vermeien in onze prachtboomgaarden? Mag dat. ontbreken op onze tentoonstel ling? Ontbreken zal het niet, daarvoor vrees ik niet, maar V.et beeld dat we moeten geven, zal gelijk moeten zijn aan de werkelijkheid. /Dat is de plicht van de Zeeuwsclie fruitkweekers en daarom moeten ook daarvoor alle krachten inge spannen worden. We koinea daarop spoe dig nader terug. Uitslag pre.niekeuriugeo van 3—13- jarige merries: Middelburg, 24 Juni. 4— 8-jarige Clara de Knock e, P. van Dijke, Nieuw- en St. Joosland, Blauca, I'. van Dijke. N. en St. Joosland. 913-jarige. Tresa, 11. Minderhoud, Westkapelle. Betsy, P. van Dijke, Nieuw en St. Joosland. Goes. 24 en 25 Juni. 4S-jarige. Nora- II. W. F. K. Lenshoek, Kloetinga, Moor. W. F. K. Lenshoek, Klcetinge, Lies, Wed. L. Noteboom, Kloetinge, Mina, t'. Zandee, Kloetinge, Emma, A. v. d. Linde. Goes,, Betsy. P. Scheele- de Putter, Goes. He lena, H. A. Manken, WilhelminapoCder, Hortense, idem, Fedora, idem. Mina., L. de Jager, Wolphaartsdijk, Lyda Gebtr. de Kater, 's Heer Arendskerke, Bertha, Wed. L. Rijk Boonman. Ovezand. Nelly. P. Dekker. Borssele. 913-jarige. Emma, P. Dekker. Bors sele. 3-jarige. Trui, Wed. S. Noteboom, Kloe tinge, Minette de Peissant, W. F. K. Lens hoek, Kloetinge. Kadee, li. A. Hanken, Wilhelminadorp, Juliana. P. Metes, 's Hee- renhoek. Zendingsfee st. Éeti onzer oudste lezers toonde ons, naar aanleiding van onze herinneringen omtrent het eerste Zuider 'Zendingsfeept te Kloetinge, het programma van bedoeld Zendingsfeest; waaraan wij de namen der sprekers van dien dag ontleenen: Ds. Hu et (niet Cohen Stuart) sprak de ope ningsrede. Voorts spraken de predikanten Nonhebei, Knottnerus, De Graaf, Enderlé, Malcomesius, v. Schelven, v. Andel. v. Dijk, Yliegenthart, Smeding en Richard, benevens Zendeling Kruyt, van Modjo Warno. Nog meldt men ons van andere zijde, dat het Zomerfeest morgen op de zelfde weide zal gehouden worden als in 1873; en dat het aantal bezoekers van dat feest veel grooter vyas dan 7000. Middelburg. In de Openbare Leeszaal en Bibliotheek alhier zijn in Januari 1933 boeken uitgeleend, in Februari 1728, in Maart 1773, April 1530, Mei 1577. Waarschijnlijk zal de tweede Biblio theek voordracht in October gehouden worden door mej. J. P. van der Feen, alhier. De bibliotheek telt weer vele be langrijke aanwinsten. We noemen werken van Frits Reuter, Ernst Zalm. Bjömson, dr. J. Th. de Visser (De t'hr. soc. bewe ging van onzen tijd), Treub (Staathuis houdkunde), Boutens. Hugo Yerriest, „J. J. L van de.r Brugghen" door P. Smit. Het programma der carillonbespeling op morgen luidt als volgt: van 12 tot 12.15 1. Andante uit het Trio no. 13, 2. Rondo All' Ongarese uit het Trio no. 1, 3. Andante uit de symphonie ,.L' Impéri ale", allen van Haydn. Van 12.15 tot 12.30: 4. Menuet uit Symphonie in Esdur 5. Sérénata uit de opera „Don Juan", 6. Aria uit de opera „Figaro's Hochzeit", allen van Mozart, van 12.30 tot .12.45: 7. Menuet uit het Septet, 8. Thema en Variatie, 9. Marsch uit „Ruinen von Athen" allen van Beethoven: van 12.45 tot 1 uur: 10a. Een lied van Nederland. H. J. Hertog, b. Oogstlied, A. Lijsen, 11a. Te Voet, b. De Waldhoorn, beiden van P. Sileher, 12. Engelsch Volkslied. Op verzoek van zijne moeder is gisteren P. v. d. K. uit de woning aan den Sleeperssingel gezet. De man maakte het zijn moeder erg lastig. Aan de agenten van politie alhier is met het oog op de groote hitte toe gestaan dienst te doen zonder hand schoenen De heer H. C. Step herdenkt he den den dag, waarop hij voor 25 jaar bij de firma S. Wiener Co. in dienst trad. Bij monde van den oudsten fir mant werd hem hedenmorgen een ge schenk in enveloppe, en namens het per soneel een vulpenhouder aangeboden. Ook ontving hij nog andere geschenken en blijken van belangstelling. - In ons berichtje over het nieuw, kasregister bij de firma C. A. Schuite Co. zijn gisteren een paar woorden weg gevallen. Er is namelijk niét voor iederen bediende een register aangeschaft, doch één groot met voor ieder bediende een lade. De machine wordt elcctrisch be diend. 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2