NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, s\o. 337. 1914. Maandag 39 Juni 38e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH It historische aanvanghl socialisme. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIj, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN Uit de Pers. Buitenland, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. Terwijl wij als vaststaand aannemen en vasthouden dat het socialisme ook en vooral is, een levens- en wereldbe schouwing, en wel eene die aan de Chris telijke levens- en wereldbeschouwing te gengesteld is, ja lijnrecht er tegenin g,aat, houden wij ons voorioopig: bezig met de andere zijde van het socialismehet is tevens strijder voor een oeconomische or ganisatie der maatschappij lijnrecht staan de tegenover de tegenwoordige. Zijn kri tiek ging tegen het kapitalistische stelsel, door Staart Mill en Ricardo aanvaard als een deel van de natuurlijke orde den dingen. De socialisten begonnen met en opl te "wijzen, dat het kapitalisme in zijin hedendaagse he verschijning zijn oorsprong dankt aan het uiteenvallen van het feo dale stelsel (leenstelsel en deszelfs ge volgen) en, in de achttiende eeuw nog nauwelijks de kinderschoenen ontwassen, .reeds in de negentiende eeuw een vlucht ham, zoo boog dat men het nauwelijks kon volgen. Dit kwam door 3e snel op eenvolgende uitvindingen, de ontdekking van den stoom als beweegkracht, en de Verbetering 'der machines. Productie op' groote scnaai verving productie op kleine schaal. De huisvlijt ging in den fabrieks arbeid op. Het weefgetouw van den huis- zittenden wever werd opgedoekt, en dé wever werd met de zijnen verlengstak! Van de machine. Hij, 'die vroeger zijn eigen baas en meester was, zelf de prijzen zette voor hetgeen hij had gewrocht, werd gedwongen over te gaan in de heer schappij eener nieuwe klasse, die Van de kapitalisten. In plaats van met eigen gereedschappen gelijk tot nog toe, moest liij nu werken met gereedschap dat het eigendom dier kapitalisten was, en leefde hij - vroeger van de gansche opbnengsj van zijn arbeid, voortaan zou hij werken voor een loon door zijn kapitali&tischen patroon bepaald en vastgesteld, zondier te wteten of dit nu al het loon w,as van hetgeen zijn arbeid had opgebracht. Zoodanig w,as, volgens het betoog van de socialisten de opkomst van het ka pitalistisch stelsel. En dan wordt daarbij, terecht, Engeland als voorbeeld aange haald van de snelheid waarin dit be hoorlijk toegeruste stelsel, eenmaal ge vestigd, zich kon uitbreiden over de ge- heele wereld. Als tegenstelling van het kapitalisme leggen de socialisten bet socialisme voor. Deze taktiek is niet vrij van verwaand heid; want in den zin waarin zij spre ken van ©en opkomst en verbreiding van het kapitalisme, is er Van een opkomst en verspreiding van het socialisme geen sprake. Het kapitalisme, door, de socialisten als stelsel gehaat, ofschoon zij er dte' vruchten gaarne mede van helpen ge nieten, en zoodra en zooveel zij maar kunnen, gaarne in de rijen der kapitalisj- ten plaats nemen, en wat blij zijn wan neer „weer een kapitalist" zich hij hen voegt, is ontstaan en verspreid omdat het de stoffelijke levensbehoeften dét maatschappij vermenigvuldigde en verbe terde op een wijze die geheel lag buiten het bereik van het oude stelsel, waarbij enkele leenheeren de macht hadden en opMbare leenmannen slavendienst ver richtten. Het kapitalisme was de natuur lijke vervanging van een ander, uitge leefd, stelsel. Maar het socialisme, of schoon het pretendeert ook zoo iets te wezen, heeft nog in geen enkel opzicht aangetoond dat het kapitalisme aan het ontbinden is, niet meer is een uit de werkelijkheid opgekomen stelsel met daad werkelijke voordeelen, en nog minder dat het socialisme dit stelsel nu ©ens verbe teren zaI. "Ja, het spreekt en preekt, het schreeuwt wel van verbeteringen als maar dit en wanneer maar dat zal zijn verkregen, het belooft wel een heilsstaat, wanneer maar de grond en de productiemiddelen aan de gemeencshap zullen behooren, maar een vaste grond waarop zijn beweren want meer dan dit 'is het nietl steunt, ontbreekt. Het kapitalisme heeft nu eenmaal resultaten behaald, waaraan het menschdom nooit had gedroomd. Maar het socialisme behaalde nog geen enkeiep. triomf. Het is nog niet gebleken te zijn het andere stelsel van productie (voort brenging) dat het tegenwoordige uiteraard m.oet en zal verdringen. Het is nog slechts een theorie. Het socialisme heeft zelfs in de meest socialistische stad, bijvoor beeld Zaandam en Almelo, of Chicago, het algemeen voortbrengingsproces; nog in geen enkel opzicht gewijzigd. Mallock zegt er terecht van„Het socialisme heeft geproduceerd resoluties opl eindelooze openbare meetings; het heeft geprodu ceerd ontevredenheid en werkstakingen; en het heeft de productie voortdurend in de war gestuurd. Maar het socialisme hepft nooit een scheikundig proces in gevoerd of verbeterd, nooit een zeearm overbrugd of ©en overzeeschen stoomer gebouwd; het heeft nooit, al was het mjaar eien lamp of een braadpan geprodu ceerd of goedkooper gemaakt. Het is al leen een theoretische bewering dat zUlke dingen zonden kunnen worden tot stjand gebracht door de praktische toepassing Van zijn beginselen; maar behalve de mislukte proefnemingen is het socialis me tot dusver enkel theorie gebleven. Het is d'an ook niet gemakkelijk om achter .de kenmerkende karaktertrekken v!an het socialism© te komen. Vraag' het laan de meer ontwikkelde aanhangersi, ook ten onzfent, en gij krijgt verschillende lint- woorden. De arbeiders, het meerendeel tenminste, zijn socialist, omdat zij van het socialisme hooger loon en minder werkuren verwachten of verkregen. Maar de geleerden, de predikanten, professoren, advocaten, en, niet te vergeten de im- pressionabel© (indrukkelijke) dametjes» studentjes en andere opgewonden standjes hebben andere motieven, meest aan de toekomst ontleend, een soort „geloof", bijv. dat het onder het socialistische stel sel beter zal gaan dan nu; en dat alle rampen en onvolmaaktheden van onzen tijd behooren geschoven te worden op den bbeeden rug van het kapitalisme. Men kan nipt al die subjectieve uitleggin gen of strijdkreten verzamelen, of in een krant weergeven, maar het mag toch wel als een bewijs van derzelver onbekookt heid en zinloosheid gelden, dat de ge voelens dezer heertjes en dametjes zich zoo snel wijzigen met de jaren. Dezer dagen publiceert „Het Volk" de namen van velen die een kwarteeuw ge leden vooraan stonden in de socialis tische beweging, er zelfs de gevangenis voor ingingen, en thans op zijn zachtst niets meer van zich doen hooren. En wij beamen dat. Wij hebben eveneens, heugenis uit dien tijd, en het treft ons bij de herinnering aan hetgeen zij eens waren, hoevele van deze o.pscheppertjes tot het anarchisme zijn voortgevaren, of tot ge wone liberalen zijn verkleurd. Men zegt zielfs, dat onder de tegenwoordige li berale hurgemeesitertjes ook een en kele Christelijke loopt er onder door! er niet .weinigen zijn die indertijd hunne intrede in de politieke wereld ge maakt hebben als sociaal-democraat. Natuurlijk is de afval van dergelijke salon-socialisten een winst voor het so cialisme geweest. Om te weten wat het socialisme is en bedoelt, moet men dan ook niet bij dezen opi onderzoek gaan, maar bij hen .die zijin geschiedenis ge maakt hebben. Wij zijn hiermede bereids, begonnen door een en ander te zeggen van heit utopisch socialisme der 18e en 19e eenwi, gelijk dit gepredikt werd door Saint Si mon, en vooral door Fourier, na de Fransche revolutie. Een socialisme dat vervluchtigen moest, omdat het van droombeelden leven moest. Men denke aan het malle denkbeeld van phalanstè- res, door Fourier gepropageerd (waar over later). Zijn eigenlijken naam „so cialisme" deed het eigenlijk pas. op oinder de mislukte proeven van den Engelschen fabrikant Owen, ook een droomer, maar die in ieder geval zich aan de toepas sing waagde van hetgeen hij ter verwer kelijking mogelijk achtte. Totdat eindelijk de man opstond die orde brengen zou in den chaos. De bij,- zondere, de groote man, die de verschil lende vage theorieën, gedachten, gevoe lens, grieven, aanklachten, uitingen van ergernis, pogingen om tot rechtvaardiger inrichting der maatschappij te komen, al die aanloopen, plannen, voorstellen van sociale reorganisatie, die in de eerste helft der negentiende eeuw aan het woord kwamen, in zich opnam. Die man was ICarl Marx. „Zijn titans,- gestalte (zegt Quack) beheerschte voortaan de verschijnselen van het strijdend arbei dersleven. Voor den om het bestaan kam penden werkman werd Ma'rx het den kend hoofd.Het is in zijn theorie, ■alsmede „in de stemming en de inzichten die uit haar ontstaan zijn, dat het socialisme, beschouwd als een positieve kracht, zijn oorsprong vindt", zegt Mal lock. Een waardeering waarin de katheder socialist (Professor Quack) door den Chris ten-geleerde (Mallock)1) ontmoet wordt. Malloot, Critisch onderi.oek van het socia lisme, vertaald door jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman. 's-Gravenhage, D. A. Daamen. Europa's zes voogden. „De Standaard" schrijft: Steeds drukkender Wordt de voogdij, die de zés dusgenaamde „Groote Mogendhe den" over heel Europa uitoefenen. Ten vorigen jare reeds heeft men dit in den Ralkan gezien. Van uiit Londen, Berlijn en Parijs zou over heel den Bal kan beschikt worden. Het program waar naar de Balkanstaten 'zich te voegen had den, was gepubliceerd. Wie er tegenin dorst gaan, zou de wraak der zles voogden gevoelen. Toch stoorden de Bialkanstaten zich in niets aan deze voogdij: Ze togen ten oor log. Ze drongen Turkije terug. Geheel een nieuwe 'toestand werd in den Balkan ge boren. Fluks 'wierpen toen de zes voogden het roer om. Ze ontwierpen een geheel nieuw program, nu vooral gericht op Al banië. Albanië zou van Turkije afgaan. Het zou ©n moest een eigen staat worden. En Vorst van dezen nieuwen Staat zou zijn de Prins von Wied. Krachtens welk recht werd dit nu al- zóó beschikt Hoe kon ooit staatsrechte lijk of volkenrechtelijk uitgewezen, dat "En geland, oE dat Duitsohland, ook maar iets over deze Turksche provincie te zeggen had? Krachtens welke bevoegdheid, of hun toekomend privilegie, zou ooit kunnen worden aangetoond, dat de zes voogden leen nieuwen Staat konden scheppen, aan dezen nieuwen Staat vaste grenzen kon den aanwijlzen, en te bepalen hadden, wie over dezen nieuwen Staat als monarch zou optreden. Van Turkije kon men zeggen, dat 'f zijin Irecht over deze zijn provincie door; neder laag op 't slagveld verloren had. Maar dan gaat 't recht over op hem1 die opl 't slagveld overwint. En dit waren niet de zes voogden, maar Servjë en Grieken land. Niets hoegenaamd hadden dus dezie Zes voogden hier in de melk te brokkelen. Hun daad was aanmitiging en pure rechts verkrachting. Ze stelden zich aan als een nieuwe hoogheidsmacht, die boven alle kleine Sta ten stond en ten laste van alle kleine Staten kon bepalen, hoe zij 't verkozen, en wie namens hen de heerschappijl zoui er langen. Door nu op zulk vertoog da kroon over Albanië te aanvaarden, heeft de Prins von Wied feitelijk deze opvatting van het volkenrecht en van het Staatsrecht er kend en aanvaard. Hoogst onvoorzichtig, maar dit zij zoo. Een kroon lokt sterk. Een heel andere vraag is het daarente gen, of die Staat der Nederlanden zich hierin had moeten mengen. Of onze Be geering deze handeling van de zes voogden had moeten ijken, goedkeuren en steunen. En of officieren van ons leger er heen hadden moeten gaan, om deze aanmatiging van de zés voogden te helpen uitvoeren. Nu Griekenland Weer officieren, van noo- de had, zocht het zijn officieren niet bij ons. En behalve volkenrechtelijk, ligt hier ook achter het staatsrechtelijk probleem. Moet en mag Nederland aan het denk beeld voet geven, dat tegten den zin van een volk, of althans zonder' dat het volk er goed in sprak, aan een eigen natie, dooi- macht van buiten, een geheel vreem de prins als vorst moet worden opge drongen Zelf een kleine Staat, zon Nederland stellig' voorzichtiger handelen door zulke valsche 'theorieën niet te helpen door zetten. Albanië. Alweer een moeilijkheid. Die het wespennest nog gevaarlijker, tnaakt. Het schijnt, dat ieder zich tot taak ge steld heeft, de binnenlandsche verhoudin gen zoo gespannen mogelijk te maken. Wat is nu weer het geval? In verband met den wensch der op standelingen, om uitsluitend met afge vaardigden van den vorst en van den Engelschen admiraal in onderhandeling; te treden, is de te Durazzo wonende koop man Ismaël effendi naar Sjak gezonden,, om de opstandelingen mee te deelen, dat Zaterdag afgevaardigden Van den vorst en van den Engelschen admiraal naar ]Sjak gezonden zonden worden. Dit is inmiddels geschied. Zoodra echter het kabinet gewaar weljd dat vorst Wilhelm een aantal officieren met den onderhandelaar had meegezon den, besloot het ontslag te nemen. D© vorst Verklaarde wel het ontslag; niet te kunnen aanvaarden, doch Toerchan pasja is bij' zijn besluit gebleven. Dit maakt de positie van den vorst en den toestand in Durazzo er niet gunsti ger op. En deze is al niet erg rooskleu- rig. De Petersburg sole „Biörsenztjg." meent, dat de troonsafstand van den vorst en zijn vertrek tot Albanië het eenige middel is1, om het bloedvergieten te doen ophou den. Dit blad dreigt, zoo de vorst daar- |aan geen gehoor geeft, dat de internatio nale vloot Zal worden teruggeroepen en de vorst aan zijn lot zal worden over gelaten. De koning Van Roemenië daarentegen dringt er bij' de mogendheden op aan, dat zij internationale troepen zullen be schikbaar stellen, ter bescherming' van den vorst. De mogendheden hebben daaromtrent nog geen beslissing genomen. - Er is ook sprake van, dat alleen Roe- meensChie Jilroepen naar Albanië zullen worden gezonden. De beschouwingen over vorst Wilhelm en de motieven, die hem naar Albanië dreven, zijn liiet bepaald vleiend voor zijn persoon. Chr. N., de kranige overzichtschrijver van het Handelsblad, die gewoonlijk een goeden kijk op de zaak heeft, schrijft aldus "Prins Wilhelm von Wied heeft zich van den eersten dag af niet op zijin plaats gevoeld in Albanië, en zich geen oogen- blik opgewassen getoond tegen de taak, die Europa hem had opgedragen. Hij be ging al dadelijk de font, dat hij, wegens de geschillen, die in Epirus, aan de Griek sch - AI b aTi.e-e sc he gïens, waren uitge broken, van dag tot dag uitstelde om zich naar Albanië te begeven, hoewel de Triple Alliantie en de Triple Entente hem bescherming en persoonlijke veilig heid waarborgden. Hoe verzot hij scheen op den titel en de kroon, hij stelde van Januari tot Maart de reis naar Durazzo tot." „En toen hij eindelijk kwam wekte hij teleurstelling' na teleurstelling1." „Met den stralenkrans van sterren en ridderorden, met een van goudboïduursel schitterende uniform en een koningskroon „made in Germany" is in Albanië al even Weinig te beginnen, als met gondelserena- des en telegrammen van gelukwenseh', met cinema-vertootongen en gala-diners. Het volk verlangt naar daden, niet naar vertooning. Wie stichter eener dynastie worden wil, moet door hoofd en haft, door daad en voorbeeld de roeping too- nea, die hem drijft; voor glans en schit tering komt dan wellicht later de tijd." „Vorst" Wilhelm heeft dat blijkbaar nooit goed ingezien. Nu moet men niet vergeten, dat de toestand zoodanig; is, dat hiji nauwelijks weet of voelt tot wien hij zich wenden moet om zich te laten raden of te la ten leiden. Hij was omringd door vijf of zies regee ringen, die voortdurend met elkaar over hoop' lagen en tasschen wie hij nooit wist 'te kiezen. De Amerikaansche gezant te Londen heeft dit ook wel goed ingezien, bij zijn bezoek aan DuraZzO' en EpirusL Vijf verschillende regeeringen waren te zien, zegt hij1, blijkens een telegram aan de N. R. CL le. De zes groote mogendheden, die alles zonden kunnen, maar niets doen, 2e. de internationale commissie, die het toezicht heeft op het burgerlijk bestuur en de financiën. 3e. De Nederlandsohe gendarmerie-offi cieren, die toezicht hebben op de gewa pende macht. 4e. De vorst, die het bestuur heeft over die takken, die er dan nog overblijven. 5e. Het ministerie, dat in het geheel geen bevoegdheid heeft. Elk van deze regeeringen bestreed alle andere, behalve de zesi mogendheden, die het blijkbaar zoo oneens zijn, dat zij al les maar laten loopen, zooals het loo- pen wil. Hij spreekt een taal, zooals die tot nog toe tot den mond van een diplomaat nog nimmer is gehoord en heeft daardoor groote opschudding gewekt. In krachtige woorden wraakt de ge zant, wat de mogendheden op het oogen- blik in Albanië doen, als een afschuwelijke misdaad. Hij spaart ook niet den prins von Wied. „Ik vond een vorst, zegt hij, die zich zelf koning noemt, maar die geen macht heeft, noch land, noch zelfs onderdanen, ^behalve zijn eigen vrouw en kinderen." Te anderer plaatse zegt hij: „Ik heb mijn taak, om de zes mogendheden tot eendracht te brengen over de inrichtingi van den Albaneeschen staat, ernstig op gevat. Wat ik te Durazzo vond, was een ongehoord schandaal van anarchie, hui chelarij en moord. De Amerikaansche geZant noemt de Ne- derlandsche officieren de eenige mannen in heel Albanië, die te goeder trouw zijn. Hij heeft voor hen niets dan lof. Vereenigde Staten. Teddy Roosevelt, die Donderdag in New-York is teruggekeerd, heeft presi dent Wilson den handschoen toegewor" pen. Hij heeft een uitvoerige verklaring gepubliceerd, waarin hij de buitenland" sche politiek van Wilson heftig bestrijdt. De Vereenigde Staten, meent Roosevelt, maken zich bespottelijk in de oogen van geheel de beschaafde wereld. De voorgestelde betaling van 5 mil- lioen, aan Columbia, als schadevergoe ding van de Vereenigde- Staten voor het feit, dat zij' zich het recht hebben ver schaft, het Panama-kanaal te bouwen, noemt de ex-president een zwichten voor geldafpersing, waarbij dan bovendien nog

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1