,o J NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. -O". No. 230. 1914. Zaterdag 20 Juni 28e Jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISGH li hines garantie) MOEDE! 22,SO e beste ichineMij.,| ir minder- ïamaak. ■T MERK er A. H. V. Z. RiËLSE, Burg. ....ie van 14 Vs ceni per ons. roken Thee van 16 cl. p. ons. lacao van 20 cenl per ons. ndbouwers! ontvangen n K. JANSZEN VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DU LI IJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Quotient en deeler. Buitenland. Perzië. Spanje. Binnenland. afbetaling, komen en in ederen Dins- te Vlissingen. 13 uur te itend in het Middelburg. Vlissingen. mingen, levert fr. Staalpillen onder Bureau. De goed- re duurzaamheid. IN, Lange Delft, Mid. SEN,W alstraat,Vlis- jSE "Westkapelle, A. jEUNIS.TerN euzen Wtf U VI eit, en gegarandeerd techtheid. od Klaverzaad van i, rechtstreeks geïm- Rose JaapJespeetv Is onovertrefbaar; aanleg van duurzame n billijke prijzen. by het vak behoort, nt. delburg, Korte Noord- Ie Kazerne oud en Zilver is precies naar de elen bijna uitsluitend tand zijn, zoo ben ik t speciaal ingericht van al die artikelen, lillijk en net worden Aanbevelend, lrstandig offie, Thee, Cacao enz. elke U recht geven op eaux, maar tracht bij aarde voor uw geld te de gelegenheid zijn, VERE CACAOPOEDER a id. Aanbevelend, RONKERS ZOON f 2 kilo a f-.55 per KG. L. BOONE ZOON. Seisstraat. LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.65 UITGAVE DER, FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EX van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere -egel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 Juli op „DE ZEEUW" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. In ons vorig no., in het hoofdartikel „het Belgische stelsel" komt de volgende zinsnede voor: Men deelt achtereenvolgens het kies- cijfer van elke lijst, door 1, door 2, door 3, door 4, enz1., die onder elkaar worden 'geschreven, totdat men een even groot aantal quotiënten bereikt als er zetels tew verdeelen zijn. pit quotient (noemt men den k i e s d e e 1 e r. Dit moet aldus luiden: Men deelt achtereenvolgens het kies- cijfer van elke lijjst door 1, door 2, door 3, door 4, enz., die onder elkaar wor den geschreven totdat men een eveaï groot aantal quotiënten bereikt als) er zetels te verdeelen zijn. Het hoog ste der overige quotiënten, dat den laat sten zetel aan/- w ijs t, noemt men den kiesdeeler. I Aa'n de toelichting heeft men kunnen 'zién, dat de gespatieerde regel uitget- vallein was. Albanië. Er is weinig nieuws aan den horizon. Te Dumzzo was het gisteren nog rustig. De jongste slachtpartij heeft blijjkbaar ook den opstandelingen slachtoffers gekost. Nu wordt natuurlijk weer een nieuwe aanval voorbereid. Het van den Ooste-nrijkschen Lloyd ge huurde stoomschip Herzogowina schijnt hun bij de beschieting van Kawaja ook geen goed gedaan te hebben. In een half uur tijd» werden 20 gra naten in de stad geworpen. Met de verre kijkers kon men zien hoe verscheidene granaten op de huizen sprongen. In het stadje ontstond een paniek; de menschen vluchtten half gekleed naar buiten. Om 5 uur verschenen plotseling 10Ó opstandelin gen op het strand en openden een le vendig geweervuur op; de stoomboot, die met eienige kartetsen antwoordde, waar van er een in een groep opstandelingen viel en verscheidene wondde. Daar de opstandelingen geen dekking hadden, trok- Feuilleton. In de zeer warme dagen zooals we die thans hebben leest men her haaldelijk in de couranten, dat de men schen getroffen zijn door hitte-beroeirte of zonnesteek. Het komt mij voor dat het soms van een toeval afhankelijk is welk etiket door den correspondent op de ziekte wordt geplakt; dat verreweg, de meesten niet weten welk groot onderscheid er nog teschen de beide toestanden bestaat. Met een enkel woord wil ik daarop wij zen. De zonnesteek wordt veroorzaakt dooi de onmiddellijke inwerking der zonnestra len op \le bloofce huid, vooral van hoofd en nek; de huid is daarbij veelal in lich ten graad verbrand, rood en pijnlijk. De zonnesteek treft dus den arbeider in 't open veld, den wandelaar, den postbode, zoodra zij zich met bloot hoofd aan de zonnestralen blootstellen en vooral wan neer ze daarin gaan slapen. Hebben ze van te voren alcohol gedronken dan is het gevaar des te grooter. De zonnesteek is een plotselinge ontste king der hersenen en gaat dus gepaard met de verschijnselen, aan die ziekte verbonden: de patiënten wankelen bij 't loopen, ze vallen steeds neer, kripgen kramgen. De duizeligheid gaat gepaard ken zij terug. De boot naderde nu Du- razzo en ging voor anker op een plaats van waaruit Sjak kon worden beschoten, dat men van zee uit niet kan zien, daar het achter de heuvels ligt. Men kon daar om de uitwerking van het bombardement niet waarnemen. Er werden 12 schoten op Sjak gelost, toen werd het vuur ge staakt. Met een enkel woord vernamen onze lez'ers (reeds de verklaring van 's Vorsten houding, door de „Petit Parisien" gepu bliceerd. Het 'blad zegt in goed ingelichte krin gen ibe Rome het volgende gehoord to hebben over het gedrag van den prins van Wied en over de koppigheid, waar mede de prins, tegen het advies van de internationale commissie van toezicht, den noodlottigen aanval van eergisteren deed uitvoeren. Verleden maand, nadat de prins voor enkele uren op een Italiaansch schip gegaan was, had keizer Wilhelm hem een telegram gezonden, waarin hij hem in krasse termen verweet, dat hij de Deut sche waardigheid en zijn naam van Prui sisch officier gecompromitteerd had en waarin keizer Wilhelm de hoop uitsprak, dat de prins, dat oogenblik van zwak heid zou weten te herstellen, alvorens, weder te Berlijn te verschijnen. Dat zou de reden zijn, waarom de prins met alle geweld een overwinning gezocht had, en daardoor de ramp van'Woensdag tegemoet gegaan was. Door die nederlaag zou, vol gens hetgeen men te Rome zeide, zijn toestand daar hopeloos geworden zijn. De jongste regeerende vorst van de geheele wereld, sultan Ahmet Chad Kad- jah, koning dor koningen, geboren den 21en Januari 1898, zal in de eerstvol gende Junimaand in Perzië gekroond worden. Deze plechtigheid zal met heel wat praal gepaard gaan en vooraf ge gaan en gevolgd worden door heel wat volksfeesten en publieke vermakelijkhe den maar in tegenstelling met wat bij dergelijkie (gelegenheden in Europeesche landen plaats grijpt, zal alles streng) tot het eigen land beperkt blijven en geen vreemde mogendheid zal er door gezan ten of prinsen van den bloede bij ver tegenwoordigd worden. Eigenlijk kan men in Perzië ook niet spreken van gekroond worden, naarmate van het ras waar toe zij behooren tooien de monarchen in Azië zich op den dag der troonsbestijging met een zwaard, een gewijd of historisch wapen, of zelfs wel met een eenvoudige sjerp. Toch zal deze plechtigheid bijzonder met groote sufheid en soms met verlam ming; de patiënt vertoont al de teekenen van congestie, en verkeert in groot gevaar. Mein make bij zoo'n lijder zoo spoedig mogelijk de kleeren los, 'legge hem op een koele plaats, geve hem te drinken en bedekke 't hoofd met ijskoude compres- sen. Zonnesteek 'kan men dus vermijden door nooit in hevige zonnestralen 't hoofd ontbloot te houden en vooral dooi er niet Sn te slapen. De Bedouinen dra gen tegen de verzengende zonnestralen een nekdoek. Geheel iets anders is de aandoening die bekend staat onder de naam van hitte- beroerfce, bevanging door warmte. Deze is 't gevolg van bovenmatige inspanning bij arbeid op het veld of bij marschen onder heet en vochtig weer. Ze komt dus ook voor bij bewolkten hemel. De inwerking der zonnestralen heeft hier slechts gedeeltelijk schuld; de belemme ring in de aangifte en uitstraling van de eigen lichaamswarmte is hierbij hoofd zaak. De lichaamstemperatuur is dus zeer verhoogd en dit werkt nadeelig op ver schillende organen, maar vooral op 't Centraal Zenumstelsel. De afwijkingen, die bij dit lijden wor den gezien, zijn zeer verschillend en af hankelijk van den duur en den graad der temperatuursverhooging, waaraan de patiënt was blootgesteld. In het begin als de lichaamstemperatuur tot pl.m. 39 is gestegen, wordt bij de Zieken een belangrijke wijziging in de luisterrijk zijn, de aanwezige grootwaar digheid sbekleeders zullen gewaden dragen, overdekt met goud en diamanten en de nieuwe Shah zal op den „Pauwentroon" plaats nemen, een zetel van massief goud, die gedragen wordt door acht poolen van goud, gebeeldhouwd in den vorm van olifantsnuiten. „Langs alle zijden", zoo schrijft de Fransche romanschrijver Pierre Loti, „loopen bloemen en takken en re lief, waarvan de bladeren emerauden (kostbare steenen) zijn, de meeldraden J'obijnen en paarlen. Op dat fabelachtige voetstuk pronkt een wonderlijke gouden stoel, die er uitziet als overal bespren keld met bloeddruppels. Dit zijn gestepen robijnen. Boven de rugleuning straalt een zon van diamanten, die door een meca- niek aan het draaien wordt gebracht als iemand op den stoel zit en dan stralen rondwerpt als ;een draaiende zon van een vuurwerk." Op dien pleohtigen dag zullen de won deren uit de keizerlijke schatkamer ten toon worden gesteld. Gewoonlijk rusten die .in een geheimzinnigen kelder. Men schat het goudwerk en de edelgesteenten op honderdvijftig millioen, nog zonder de gewijde relieken mede te rekenen, zooals de oude tulhand der Perzische vorsten, de oude handschriften vol kostbare ver luchtingen, het stuk barnsteen, dat ten tijde van Mohammed uit den hemel is ko men vallen en een wereldkaart waar op alle landen door edelsteenen worden voorgesteld en de hoofdstad van Pferzië door een reusachtigen brillant. In de Protestantsche kerk te Madrid is een paar dagen geleden een vergadering gehouden door afgevaardigden van alle Protestantsche gemeenten in Spanje, met het doel een Evangelischen Bond op te richten. Gevolg van de samensprekingem was, dat er een commissie benoemd werd, die met de betrokken gemeenten in over leg zal treden over alle desbetreffende vragen. De Bond wil er naar streven, om vol ledige gewetensvrijheid in het land te ver krijgen. Tevens zal hij een krachtige pro paganda wezen voor de Gereformeerde belijdenis en de verdediging van haar aan hangers tegen aanvallen van andersden kenden. „Ned." Eerste Kamer. In de zitting van gisteren werden een reeks kleine ontwerpen goedgekeurd, o.a. het o'nteigeningsontweip voor verbouwing gemoedsstemming waargenomen: ze zijn gedrukt, spreken weinig en langzaam. Stijgt de temperatuur hooger dan wordt de deelneming aan 'tgeen er omgaat nog minder, de gang wjordt slepend, de huid rood, de zweetafscheiding overvloedig. Be reikt de temperatuur van 't lichaam 40 graden, dan volgt er duizeligheid, de pa tient tuimelt omver, zakt bewusteloos en gevoelloos in elkaar zelfs. De ademha ling is dan moeilijk en gejaagd, de pols klein, de huid blauw-rood (cyanotisch). In sommige gevallen treden tevens deli rium en stuipen op. Dergelijke toestanden bedreigen zeker ook ernstig het leven. De hoofdzaak voor het optreden van zoo'n hitte-beroerte', die vaak voorkomt bij; marcheerende troepen, wordt' gevormd door de gesloten march-kolonie. De sol daten loopen naast en achter elkaar en daardoor wordt de afgifte van warmte van de te hooge temperatuur door uit straling sterk belemmerd, soms zelfs op geheven. Ook de kleeding, het gewicht dat men draagt, het vochtverlies ge volg 'van 'tzweetèn begunstigen dit optreden in hooge male bij iemand die niet i s getraind en er niet aan is gewend. Het eerste teeken daarvan is de groote dorst. De verschijnselen kennen we dus vxif welmoeilijker' is het ze te verkla ren, daaromtrent bestaat nog groot ver schil van gevoelen. Een deed der geneeskundigen meent dat de zeer verhoogde temperatuur van het lichaam de regelmatige functie der warm- teregelende zenuw-centra in het organisme Prov. Handt. Inw. bo ven 23 j. Friesland 103760 187356 Groningen 37840 173168 Drenthe 23760 94068 O verijs el 56638 205361 Gelderland 71364 341159 Utrecht 38518 153686 Nrd-Holland 140111 598813 Zuid Holland 157724 764572 Zeeland 23199 120892 Nrd.-Brabant 15662 Limburg 1734 en uitbreiding van het gebouw der Tweede Kamer. Daarna is de vergadering verdaagd tot den avond van 7 Juli a.s. Majoor Thomson. Het „Grohinger Dagblad" meldt, dat op initiatief van officieren en onderofficierei( van het 'garnizoen te Groningen bij alle korpsen gelden zullen worden ingezameld voor eeh borstbeeld van majoor Thomson, dat geplaatst zal worden voor de kazerne te Groningen. Albanië Naar men uit Keulen seint, zullen lui- teiiant-generaal De Veer en majoor Sluys daar vanmiddag aankomen om binnenkort in gezelschap" van dr. Berghausen, den vroegeren lijfarts van den vorst van Al banië, naar Durazzo terug te keeren. R o u w h e k 1 a g. De Koningin heeft een telegram van rouwbeklag met het overlijden van over ste Thomson ontvangen van de Interna tionale Controle-Commissie. Mevrouw de weduwe Thomson en onze minister vair oorlog ontvingen een telegram van rouw beklag van de Albaneesche politie. Alle telegrammen spreken met den grootsten lof over den gesneuvelden Hollander. P1 a a t s e 1 ij k e Keuze. Gp het adres voor Plaatselijke Keuze, dat thans binnenkort aan H. M. de Ko ningin zal worden aangeboden, zijh 670.600 handteekeningen ingekomen. [Pere. 55.3 o/„ 21.8 o/o 25.2 '27.5% 20.9 25 23.3 o/Q 20.6 o/0 19.1 o/0 288 hebben buiten eigen gem. geteekend. 2 Ned. onderdanen uit Zwitserland. 670600 Altoos Albanië. Onder dit opschrift beschouwt dr. Kuy- per in de „Standaard" nog eens de Ne- derlandsche expeditie naar Albanië. Har de woorden gebruikt de geachte schrij ver, doch, 't kan niet ontkend, 't zijn in den grond harde waarheden. verlamt. Een ander deel gelooft dat door de hooge temperatuur enkele bacteriën bijzonder virulent worden en aldus! to- xiuen vormen, die dan als oorzaak van de vergiftiging van het bloed zouden zijn te beschouwen. Een derde deel eindelijk denkt aan den schadelijken invloed der ultra-violette stralen de aktinische dus. Een Indisch kolonel, Maude, hecht daaraan veel en hij heeft daarom de hel men aan den binnen- en den onderkant met Tood laten bekleeden. Het gevolg daar van was schitterend: zijn troepen bleven verschoond en dat niettegenstaande de buitengewoon hooge temperaturen, waar- laan deze in Indië zijn blootgesteld. Hij! meent daarom dat vooral de chemische stralen oorzaak der ziekte zijn. Het spijt mij dat ik deze redeneering) n/et juist kan vindien. t Het zijn niet alleen de zonnestralen die de hitte-beroerte verwekken. Ze komt ook voor bij hen, die in schuren die, om luchtstroom te voorkomen, zijn afge sloten het broeiend hooi omzetten, zooals men het noemt; men vindt ze ook bij stokers op1 booten dia toch zeker niet aan de inwerking der zonnestralen zijn blootgesteld en dus van aktinisch licht geen last hebben. En het electrisch licht dan? Kunnen we dus de oorzaak niet weten schappelijk verklaren, dan rest ons toch de vraag: „wat kunnen we ai» voor behoedmiddel aanwenden?" Algemeen meent men dat onthouding van alcohol en matig rleteischgebniik noodig zijndaar- 't Kon al niet droever loopen, aldus de „Standaard". Geheel onze expeditie naar Albanië blijkt één mislukking, die al niet pijn lijker kan. Officieren zond men er heen, natuur lijk zonder troepen, om, eens ter plaatse, aan 't hoofd te gaan staan van een ge heel ongedisciplineerden troep gendarmen, Meridieten, Malissoren, en wat niet al, die op zichzelf en saam steeds doodbang waren voor de Muzelmansche benden. Het zijn die Muzelmansche benden, die in de vroegere periode zelfs de Jong- Tiuken nooit ontzagen, alle Turksche ex pedities van zich afsloegen, en, wat er ook Oostwaarts in den Balkan voorviel, steeds als vrijbuiters de grenzen over- togen, om, zeker van him schot, te roo- ven en te plunderen, en schrik en ont zetting naar allen kant te verspreiden. En tegen zulk een wilden hoop van in de guerilla opgegroeide scherpschut ters moeten nu onze officieren optreden met hulptroepen, die steeds het beeld van bevende lammetjes vertoonden, zoodra de Muzelmansche scheipschutters kwamen opdagen. Scherpschutters, wier schot nooit mist. Welk land ter wereld wilde zijn beste officieren er aan wagen, om in zulk een wespennest orde te gaan bestellen? Geen gouvernement wilde er aan. En toen is men naar Den Haag geko men. Men kent ook buitenaf onze on- noozelheid. En zoo zijn we er ingeloopen. Er zat geen plan achter. Er was niet vooraf orde op de zaken besteld. Men moest er maai' heen. De Mogendheden lokten. Voor dat lokaas bezweek men. En eerst toen men er kwam, zagen onze dappere officieren, in wat valstrik ze waren ingeloopen. Juist zooals de Prins von Wied zelf, die zijn God danken zou als hij maar nooit dit avontuur begonnen was. Heel deAlbaneeschequaestie is niets dan een knikkerspel der bond gen ooten. Niet van nu pas, maar sinds twintig jaar steeds ge weest. Het gaat om de Adriatische zee, om de geheele maritieme positie 'met het oog op de Middellandsche zee. Als spelers van grof spel loeren Oosten rijk en Italië, en achter Oostenrijk en Italië uit den anderen hoek Engeland ea Frankrijk, er op, wie op dit gewichtig puntje in de Adriatische zee meester van het erf zal blijven. Ze wachten op elkaar, wie de eerste zet zal doen. En wee, zoo die eerste zet mis gaat. Dan zullen de anderen er als de kippen bijzijn, om er van te profiteeren. Ook al moest het op een tweeden Bal- entegen wordt drinken van koude koffie en thee (sterk aangeraden. Van vele land* bouwers hoordie ik echter dat men bij den veldarbeid hooien, dorschen, maaien, schoven-binden den alcohol niet geheel kan ontberen en ik heb reden aan de opvatting dezer practici éenige waarde te hechten. (Wij niet! Red. „De Zeeuw".) Valt een patiënt neer, dan legge men' hem zoo spoedig mogelijk in de schaA duw; 't hoofd ietwat hoog; maakt de klee ren los, wuift hem frissche lucht toe, besprenkelt hem met koud water en legge koude compreissen op het hoofd. Kan hij drinken, 'dan (geve men 'hem veel koud water in den mond; men passé bij ern stige gevallen de kunstmatige ademhaling toe. Vertoont iemand opl marseh of bij den arbeid de eerste verschijnselen van zJwakte antwoordt hij b.v. langzaam op een vraag klaagt hjj over duizelig-; heid, staat (hij onvast op de beenen, dan is het reeds hoog tijd hem te laten rus ten op een schaduwrijke plek. Dat doende kan men zeker nog veel onheil voorkom men. Dit bet gehoorde yolgt en dat e» bij te voegen is zfeker haast overbodig de wenschelijkheid (dat men èn bij zonne3 steek èn bij hitte-beroerte spoedig des kundige hulp inroept, al zal deze bij zware 'zonnesteek, als de hersen-ont- steking er (reeds is, in; vele gevallen geen genezing meer kunnen brengen. (Molesohot.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1