Pink Pillen MAAGPIJNEN. Binnenland. Uit de Provincie. Reclames. Land- en Tuinbouw Wetenschap en Kunst. Kerknieuws. vlag omlaag en verklaarden een motie, die niemand verstaan had, voor aange nomen. Eerst na een langdurig gerecht kwam de politie tusschenheide. Vele personen werden gewond naar het ziekenhuis ver voerd. Op andere tribunes voerden lord Milner en lord Beresford het .woord, doch nie mand kon er iets van verstaan. Met 320 tegen 242 stemmen heeft het Lagerhuis in derde lezing het wetsont werp tot afschaffing van het meervoudige stemrecht goedgekeurd. Het ontwerp is nu onder d? b palingen van de parlementswet tweemaal d >or het Lagerhuis goedgekeurd. Mexico. Veer een stapje nader. In een voltallige vergadering heeft de conferentie te Niagara Falls den tekst opgenomen van de eerste bepaling der schikking tusschen de Ameiiéaansche ge delegeerden en de Mexicanen, betreffen de de overdracht van het gezag van pre silent Hue tv aan ee.i voorloopige regee- ling. Deze bepaling bevat clemente 1 u t het plan der bemiddelaars, uit het voorstel der Amerikanen, zeer verschillend van dat der ,bemi ldelaars, en uit het Mexi- caansche plan, dat hiermede daarentegen in vele opzichten overeenstemt. Het eerste protocol werd op1 de oonfet' ïen'.ie gcteckend. Het behelst in hoofd zaak, dat een regeering in Mexico zal .worden ingesteld, waarvan de aard, la ter wordt bepaald. Deze regeering zal door de mogendheden, die het stuk tee kenden, op vast te stellen datum worden erkend. Zij blijft aan het bewind tot de verkiezing van een constitutioneel pre sident. De conferentie is begonnen met de beraadslaging van een tweede protocol, betreffende de samenstelling van de voor- loopige regeering. Op dit punt. is men nog niet tot een definitieve overeenstem ming gekomen. Een derde protecol zal handelen over de erkenning der voorloopige regeering door de Vereenigde Staten en de bemid delende mogendhe ten, Argentinië Brazilië en Chili. Zedenverval. Wij lezen in „De Maasbode" De dames (van de wereld stelden er vroeger een eer in zich met haar kinderen te laten uitschilderen. Tegenwoordig woTdt het mode zich te laten uitschilderen me® zijn honden. Hetzelfde gebeurt op de wan deling, waar het kind verdivenen isl: hejt gaf er de hand aan zijn moeder, welke thans verkiest haren hond aan een koord te leiden. 1 De dwaasheid gaat nu reeds zoover, dat men op die beesten de plechtigheden van den godsdienst parodieert. 1 i Dezer dagen werd te Versailles1 de vol gende uitnoodiging rondgezonden: Mevrouw en Mijnheer X. hebben de eejr u te verzoeken het muzikaal avondfeest, gevolgd door bal te willen) bijwonen, het- jvelk zij zullen geven op Zaterdag1 6 Juni 1914, des avonds om 5 ure, teT gele genheid van het doopsel van hun Schot!- schen colley „Thanus". A.A-U.B. Een vijftigtal personen waren aanwe- /- -c 'tls een afschuwelijke heiligschennis. Wie stelt 'zich hier het domste aan, het dier of zijn meesters? Christelijk Sociaal Congres. Do regelingscommissie voor het Tweede (christelijk-protestantsch) Sociaal Congres heeft als voorzitter aangewezen dr. A. Kuyper; als ondervoorzitters de hoeren A. S. Talma en dr. J. Th. de Visser;! al$ 1ste enj 2de secretaris de heeieta. C. van der Voort van Zijp en J. R. Snoeck Henkemaus; en als penningmeester den heer W. Hovy. Tevens; heeft zij benoemd een commissie van organisatie, waarin' jzitting hebben de heeren L. F. Duymaeil van Twist, mr. R. van Veen en prof. mr,. P. A. Diepenhorst. Eindelijk werd nog aangewezten een commissie van vijf leden, bestaande uit de heeren: dr. A. Kuyper, mr. dr. J. Schokking, C. Smetemk, dr. J. Th. de Visser en prof. mjr. P. A. Diepenhorst, die een uitvoeriger beginsel verklaring zal formuleeren, welke aan de christelijk-sociale actie meer vastheid en stuur zal trachten te geven en die aan het komend congres ter beoordeeling zal ;worden voorgelegd. „Christendom en Maatschappij", het veertiendaagsch blad onder redactie van prof. Diepenhorst en den oud-minister Tal- ma, waaraan het bovenstaande ontleend is, drukt met instemming eenigè beschou wingen over dit congres van den heelt C. Gerretson in de sociale kroniek van „Ons Tijdschrift" af, waarin o.m. het vol gende voortkomt: 1 1 „Voordeel of nadeel een feit is het, dat de verscheidenheden in sociaal den ken onder ons even markant zijn als! onder de vrijzinnigen. Reeds daarom schijnt ons zelfs de po ging tot het opstellen van bepaalde con clusies tenzij dan van zeer algemeene strekking, ©en gewaagde zaak. De vraag is ook of het nuttig zijn zou. Men kan moeilijk zeggen, dat de poli tieke ervaring der laatste jaren heeft ge leerd, dat het voor eenige politieke rich ting éér oplevert zich al te sterk aan bepaalde uitspraken te binden geljjk met de antirevolutionaire en christelijk» historische groepen, wél is waar niet for meel, maar toch feitelijk het geval zon zijn, indien het sociaal congres, met me dewerking dier partijen tot stand geko men, bepaalde conclusies zou aannemen. Maar zelfs, indien men het uitstipr pelen van zulke duidelijke paden voor de eerstvolgende periode nuttig mocht oor- deelen, dan staat o.i. als een paal ba- ven water, dat het komende sociale con gres de moreele autoriteit mist, om zulke Conclusies aan te nemen. Open en eerlijk gezegd, zijn de so ciale studies onder ons nog niet van dien omvang, van die gedegenheid en van die jeasonkenhedd, dat men zich het recht zou mogen aanmatigen over misschien een twintigtal belangrijke vraagstukken als min of' 'meer officieele orakels op te treden. I Het congres worde wat het kan, en wat het moet zijneen studie-congres. Dat reeds het volgend jaar door een derde gevolgd worde. Dat geen besluiten netne clan behoorlijk voorbereid, en liever de behandeling van een onderwerp verdage, dan een onrijpe conclusie te aanvaar den". 1 Geen voorstander van het art- s e n-m onopolie. Toen ik dezer dagen, aldus II. in „Het Yolk" per fiets een tochtje door den Gelderschen Achterhoek maakte, moest ik op een eenzamen landweg afstappen, wijl een kudde schapen den weg ver sperde. Het viel mij op dat een herder ont brak; wel bemerkte ik een hond die, zoo dra hij mij gewaar werd, mijn aandacht door luid blaffen tot zich trachtte te trekken en, vermoedende dat er iets niet in orde was, volgde ik het beest ter zijde van den weg en vond in een grep pel den herder liggen. De oude man scheen liet vrceselijk benauwd te hebbenleen piepend geluid kwam uit zijn borst, zijn geheele lichaam trilde en zijn walngen, gloeiden koortsig. Ik liet hem eens drin ken uit mijn veldflesch, maakte zijn klee ding wat los en toen de oude na eenigen tijd een flinke hoestbui kreeg, scheen hij verlichting te krijgen en kwam langza merhand weer tot zich zelf. Ik vroeg hem toen wat hem scheelde en vernam in een eigenaardig Achter- hoeksch dialekt, dat ik onzen lezers maar besparen zal, het volgende. In zijn jeugd had hij eens een zware 'kou gevat en sinds dien had hij er telken jare in het voor jaar nog de naweëen van gehad: hevige benauwdheden tengevolge van slijm dat op zijn horst vastzat. Zoo ook nu weer, doch zoo erg als vandaag had hij het toch nog nimmer gehad. „Maar, vroeg ik, kan de dokter je daar dan niets voor geven?" „Een dokter, meneer? Een dokter? Ik ben zes en zeventig jaar geworden met Gods hulp en altijd mijn eigen dokter ge'veest: nee hoor, aan mijn lijf geen dokter, 't Is niets dan vuile boel die op mijn borst zit en die kan ik zelf, beter dan de knapste dokter opgeruimd krijgen. „Wel, hoe lever je hem dat dan?" „Dat zal ik je nu eens zeggen. Als ik nu van avond thuis kom en ik heb gegeten, drink ik, vóór ik maar bed ga, een flink glas brandewijn met geraspte muscaatnoot. Dan kluts ik twee eieren, ze zijn nu. niet duur roer er eenige lepels gesmolten vet door en maak dat warm, ma er een plakje witbrood in gebrokkeld te liebben. Als dat verorberd is Wordt een pannetje kokende melk, waar in anijszaad, naar binnen gewerkt, het welk nog gevolgd wordt door een kom heete koffie met een scheutje azijn er door geen beter middel tegen „krie- melhoestjes". Eindelijk nog een bord pap met stroop (om te zweeten) en dan fluks „onder de wol." „Geloof me, meneer, als je dat een poosje volhoudt ben je er af. 't Is een middel dat goud waard is. Als je er soms onder je familie hebt die het ook op de borst hebben, laat ze het eens pro- beeren en je zult zien: je haalt er nooit een dokter meer voor." Generaal de Veer is uit Albanië hier te lande terugge keerd. Hij weigert over Albanië in het algemeen en over zijn ervaringen in het bijzonder iets mee te deelen. Chr. Opzichters en Teekenaars. Onder leiding van den heer W. C. Beere- mans hebben te Utrecht verschillende op zichters en teekenaars van Christielijken huize vergaderd, om de wenschelijkheid van een Cliristeiijkcn Boni to bespre ken, zulks in vervolg op den oproep van den heer J. Rothuizen te Driebergen. Be- Luien werd tji eoa organisatie over te gaan. Een commissie we d gek:zen, Les Laan- de uit de heeren Beeremans, Utrecht; Rot huizen, Driebergen; Munnik, Den Haag; Nvman, Amsterdamen v. d. Linde, Bus- sum, welke opgedragen werd, statuten en reglementen te ontwerpen. Door den Commissaris der Koningin, zijn in de Gezdhdheidscommissiën, wier zetels zyn gevestigd te Middelburg, Vlis- singen, Veere, Zierikzëe, Tholen, GoeS, Kruiningen, Oostburg, Hulst en Neuzen, tot leden herbenoemd respectievelijk dp heeren P. Dumon Tak te Middelburg, G. J. van den Broek te Vlissingen, K. Dekker te Westkapel te, A. v. Rooijen te St. Phi- üpsland, V A. van de Velde te Poort- vliet, JWestetrafce te 's Heer ATend.skerke, M. van der Vliet te Kruiningen, dl. J. Doijer te Aardenburg, mr. G. Leign.es Bakhoven te Hulst en A. E.'C. Rruij^se te Axel. i Middelburg. De officieele opening der ijsfabriek „Walcheren" alhier zal plaats hebben Woensdag a.s., des namiddags te 3 uur. In een bijvoegsel van de Stcrt. no. 137 van Zondag en Maandag is op genomen een lijst van hoogstaangesla genen in de provincie Zeeland, welke eenigszins afwijkt van die welke in begin Mei werd gepubliceerd. Op de nieuwe lijst komen niet voor de namen van de heeren jhr. mr. W. H. Hoeufft te Mid delburg en Jan Lindonbeigh te Wemel- dinge, welke wel op do eerste lijst voor kwamen, terwijl daarop geplaatst zijn de namen van de heeren J. B. Beca te Bres- kens en A. Kotvis te Sluis welke niet op de eerste lijst stonden. Door do Vereeniging „Gemeenschap pelijk Belang" hier ter stede, is gezon den naar de Tweede Kamer een adres, iter betuiging van haar groote belangstel ling voor de indiening van een artikel Ier bestrijding van de oneerlijke inededin ging zij dringt er bij de Tweede Kamer tevens op aan, om het ter deze zake ge dane voorstel van dhr. mr. P. J. M. Aal- berse, spoedig in behandeling te nemen en tot wet te verheffen; aan eeu naar haar meening reeds lang door den Mid denstand diepgevoelde behoefte zal daardoor worden voldaan. Vlissingen. Gistermorgen is de werk man G. op de werf „De Schei die" in een der ruimen van het stoomschip „Tji- kern bang" gevallen en in ernstigen tod- stand naar liet St. Josephziekenhuis ver voerd I Alhier is Maandagavond eene vergadering gehouden, waarin pogin gen werden besproken welke zouden kun nen worden aangewend om bet daarheen te sturen, dat de bookmakers hier we der hun bedrijf mogen uitoefenen. Be sloten weid te dien einde een adres te zenden aan den Minister van Justitie. Goes. De 'Schietoefeningen tot verhoo ging van 's lands weerkracht in deze ge meente zullen dit jaar plaats vinden des Zaterdags van 68 uur nam., aanvan gende 20 Juni. Kapelle. Enkele daines en heeren uit onze gemeente wenden pogingen aan tot het verkrijgen van een diacones of wijk verpleegster. Waar menigmaal en ook in den laatsten tijd gebleken is, hoe noode een verpleegster werd gemist, hopen we dat met allen ernst dit werk worde aan gevat, en dat het moge slagen. Dan zal in een dringende behoefte voorzei worden. Kattendijke. Te Wilhelminadorp werden, hij de stemming voor een lid van den Raad in de vacature P. K. v. Dalen, op do heeren P. M. v. d. Broécke 71, J. A. \v. d. Keuvip 23 en A. Spruit ,10 stemmen uitgebracht; te Kattendijke o,p v. d. Broecke 10, J. A. v. d. Kemp 2 en A. Spruit 87 stemmen. Maandag 22 (lOni a.s. zal er herstem ming zijn tusschen de heeren P. M. v. d. Broecke en A. Sprui't. 's Heer Arendskerke. In de gisteren morgen gehouden openbare raadsverga dering .werd ha voorlezing en onvers dorde vaststelling der notulen o.m. mede* gedeeld, dat is ingekomen een schrijven van den heer Huijghebaert, waarin deze verklaart, onder zekere voorwaarden, af stand te doen van alle rechten enz. betrek king hebbende op den aanleg1 en de ex ploitatie van spoor- en tramwegen op Zuid-Beveland. Een verzoek van den heer P. Boone om Verhanging zijner jaarwedde als hulptelegraafkantoorhouder te Nieuw1- dorp, wórdt in banden gesteld van B. en W. ten einde in een volgende verga dering den Raad daaromtrent te dienen Van adviels. Een verzoek van het be stuur van den Jacobpolder, om het on derhoud van de in dien polder gelegeïi |Wegem in eigen beheer te mogen nemen, en van de jaarlijks tot heden aan de gemeente betaalde bijdrage ad f36 te worden ontheven, Wordt met alle stemmen ingewilligd. Verbolgens Wordt besloten een stukje gemeentegrond gelegen te Nieuw- dorp, ter grootte van' 6' M3. aan den openbaren dienst te onttrekken en te ver- koopen aan A. Baljé, winkelier te Nieuw,- dorp, voor den prijs van f0.25 per M3. Verder wórden B. en W. gemachtigd om ter voorziening in de vacature van hoofd der school te Nieuwdorp eene oproeping te doen op een jaarwedde van f 100 hoven het wettelijk minimum. Tot leden Vein de Commissie tot Wering van School verzuim worden gekozen te 's Heer Arendskerke dhr. J. Weststrate en te Nieuwdorp dhr. A. J. Dominions, terwijl tot lid van helt Burgerlijk Armbestuur van 'sHeer Arendskerke wordt benoemd dhr. D. W. Lindenbergh. Nadat ten slotte nog ©enige wijzigingen in de gemeente- begrootingen van 1913 en 1914, alsmede in de begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur van 'sHeer Arendskerke over 1913 waren aangebracht en goedgekeurd,, sluit de voorzitter de vergadering. 's Heer Abtskerke. Door Burg. en Weth. aJJiier is de Stemming voor den gemeen teraad, wegens periodieke aftreding van de heeren (C. Meijaard J'z. en W. van. Liere, bepaaid op Zaterdag 11 Juli en de eventueele herstemming op 18 Juli d.a.v. (M. Crt.) Colijnsplaat. In de gisteren gehouden raadsvergadering werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveran derd goedgekeurd. Vanwege Ged. fStaten was een schrij ven ingekomen betreffende het vorig raadsbesluit aangaande de geldleeaing Van f 5000 op eene annuïteit van 40 jaar. Gvd. Staten, stelden Voor den tijd tot 25 jaar to verminderen, hetwelk mét algemeene stemmen werd goedgevonden. Hierna weid besloten een oproeping te doen voor een tijdelijk ambtenaar' ter se cretarie wegens ziekte van den tegen woor- digen. Ook weid door B. en W. een regeling van de jaarwedde der gemeente-ambtena ren in uitzicht gesteld, in te gaan met 1 Jan. 1915. Het lid Verbórg brengt teir sprake het gevaar dat er bestaat bij een' Noordwestelijken stormvloed voor een ge deelte van den djjk aan de nieuwe ha ven. Z.i. zou het noodzakelijk zijn die plaats met basalsteen te bezetten, om nog grooter kosten te voorkomen. Door B. en W". Wordt toegezegd eeu nadem overweging en deskundige raad pleging van dit geval. Nog wordt! 1.1'oor het lid Verburg ge wezen op eeu paar plaatsen, waar de straatgoot te laag ligt. Ook het lid v. d. Weele 'vijst een dergelijke plaats aa(n. Verbetering wordt door B. en W. toege zegd. liet lid Haringman dringt aan op een spoedige ten uitvoer brenging van een' vorig raadsbesluit inzake het uitdelven van de kerkgracht en ook herstel van den aanlegsteiger. B. en W. zeggen ook hieraan ten spoe digste te zullen voldoen, waarna de ver gadering werd gesloten. Stavenisse. Als gevolg van 't raadsbe sluit van 8 dezer, dat de gemeente niet zal deelnemen aan de oprichting een ex „Waterleidingmaatschappij eiland Tho len", hebben de heeren jhr. mr. de Casem- broot, lid van Ged. Staten van Zeeland* Van Oldenburg, directeur van het Rijks bureau voor drinkwatervoorziening, jhr. Van Vredenhurgh, voorzitter van het wa terleidingcomité op het eiland Tholen, en Snijder, samensteller van het rapport in zake de totstandkoming van een lokaal spoorweg op het eiland Tholen, gisterna middag den gemeenteraad opnieuw de voordeden eener aansluiting betoogd. Terwijl de drie heeren evenwel in hoofd zaak herhaalden wat op de bekende confe rentie, to St. Maartensdijk gehouden, reeds uitvoerig was besproken, bepleitte de heet", Snijder de voordeden, die de aansluitingl zou geven bij den eventueelen en hoogst waarschijnlijk spoedigen aanleg van een lokaalspoorweg op- het eiland Tholen. De lieer Snijder kon nu wel reeds zeggen* dat men aireede het oog heeft laten val len op Stavenisse als begin- en eindpun|t en dat de dir.-gen. der S.S. met eenige ingenieurs binnenkort alle gemeenten van het eiland zal komen bezoeken, en ill het bijzonder het haven-emplacement zal worden geïnspecteerd als toekomstig cen traal punt, mits er water in overvloed, beschikbaar zij, terwijl hij daaruit vloeien de en er mee in verhand staande andere voordeden aanwees. Binnen een tiental dagen kan een raadszitting Worden yerwacht, om nog maals aangaande deze belangrijke zaak een besluit te nemen. Een slechte spijsvertering is oorzaak van slaperigheid en zwaarheid na den maaltijd, van hoofdpijnen, van gevooï, van brand, van walgingen en van hartklop pingen. Een slechte spijsvertering verstoort de eetlust, maakt de maaltijden onaange naam, dm kt de hersenen neer, maakt den arbeid moeielijker en bederft allé genoegens. De uitwerking der Pink Pillen tegen de maagziekten is snel en zeker. Zij bewerken merkwaardige uitslagen, zelfs in gevallen waaiin de ziekte weerstand heeft geboden aan alle behandelingen. De genezing, eenmaal verkregen, is blij vend. De Pink Pillen danken aan hare krachtige werking op het bloed en op de zenuwen, dat zij onovertroffen zijn tegen bloedarmoede, bleekzucht, alge meene zwakte, onregelmatigheden der vrouwen. Ze zijn verkrijgbaar i fl.75 per doos en f9 per zes doozen, bij het Generaal-Depól der Pink- Pillen, Da Costakade 15, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierikzee en ometreken bij J. W. Gudde, te Goes bij Gebr. Mulder, te Tholen bij W, Potter, Apotheker, Stoofstraat. En verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Stand der landbouwgewas sen op 8 Juni jl.De koude, regenach tige maand Maart werd gevolgd door een periode van warm en zonnig weer met krachtige noordelijke en oostelijke winden in April, waardoor de grond sterk uit droogde. Ook in Mei viel betrekkelijk weinig regen, in Zeeland zelfs slechts de helft van de normale hoeveelheid, doch ook in de overige deelen des lands bleef de neerslag beneden den normalen. De temperatuur was in deze maand aan vrij groote schommelingen onderhevig, doch dooreengenomon iets beneden de normale. De laatste dagen van Mei en de eerste van Juni waren zeer koud en donker en in 't laatst ook regenachtig. Deze weersomstandigheden waren over 't geheel weinig gunstig voor de ontwik keling der gewassen. Ln de week vóór en in die na 1 Juni, dus in een tijdperk dat in normale jaren de gewassen zich zeer snel ontwikkolen, stond de groei thans vrijwel stil. Zeer nadeelig is dit geweest voor do grasgroei. De weilanden zjjn algemeen sterk ingekort, zelfs in die mate, dat vele landbouwers genoodzaakt zijn hun vee in het hooiland te drijven. Het hooiland zal maar een lichte snede hooi geven. Het koude, droge voorjaar Ss voorts zeer ongunstig geweest voor de kieming van suiker- en voederbietenzaad, vooral op zwaren grond, zoodat herhaal delijk opnieuw gezaaid moest worden en op vele perceelen de plantjes nog nau welijks of in 't geheel niet bovenstaan. Ook de andere gewassen zijn sterk in ontwikkeling teruggehouden. Bij spoedig intredend warm weer zullen de meeste gewassen zich echter nog grootendeels kunnen herstellen. Dit geldt intusschen neit van het hooiland, daar de grassen reeds beginnen fe schieten, zoodat met maaien moet worden begonnen en op vele plaatsen reeds is begonnen. Ook het vlas laat maar een matigen oogst ver- Hvachten, terwijl bruine boonen en cicho rei er mede ongunstig voorstaan. In Zeeland staan tarwe en rogge goed, gerst niet meer dan vrij goed, haver en boonen goed, bruine boonen matig, 'erw ten vrij goed, vlas matig, kanariezaad vrij goed, koolzaad zeer goed, mosterd-, blauwmaan- en karwijzaad staan vrij 'goed, aardappelen 'Tij goed, suikerbieten ma tig, uien vrij goed, roode en witte klaver vrij goed. Roosevelt over zijn ontdek- k i n gen. De oud-president der Vereenigde Sla- ten van Noord-Amerika Roosevelt heeft op initiatief van het Nat. Aardrijkskundig Genootschap te Washington voor bijna 400 toeschouwers over de door hem in Brazilië ontdekte rivier, de Rio Duvida! of Rio Roosevelt, uitvoerige mededeelin- gen gedaan. De humor, "aarmede de steeds tot vroolijken scherts geneigde Ame rikanen de totdusver openbaar gemaakte schilderingen van Rooseveltavonturen en ontdekkingen opnamen, schijnt den ex- president toch wel te hebben getroffen, want steeds opnieuw wendde hij zich in zijn voordracht tol de twijfelaars. „Wij hebben deze duizend mijlen lange Zuid- Amerikaansche rivier op de landkaart ge zet en ik weet, wat ik zeg" verklaarde hij. „Geen atlas maakte ooit van deze rivier melding." „Geleerden beweren, dat wij de Tapa- jose-rivier of de Madedra moeten hebben bevaren, maar deze beide rivieren zijn door medeleden onzer expeditie bevaren, terwijl wij een stroom volgden, die tus schen beide ligt en dien nog geen karto- graaf ooit zag. Aan iedereen kan ik zeg gen, waar hij de rivier vindt. Rivieren blijven, waar zij zijn; mijn ontdekking kan dus worden gecontroleerd". De leng te van de rivier komt volgens Roosevelts mededeelingen met die van den Rijn of van de Elbe overeentalrijke stroomver snellingen onderbreken den loop en la ten de bevaarbaarheid niet toe. Op Braziliaansche kaarten den nauw- keurigen weg der expeditie aan te wij zen moet schier onmogelijk zijn, want alle gemaakte kaarten, zoowel de Fran- sche en Engelsche als de Duitsche en Braziliaansche wemelen naar Roosevelts bevindingen, van fouten. Aan deze gebre ken der oude kaarten wijdde Roosevelt een groot deel van zijn voordracht. Hij gewaagde van twee watervallen van de Sakara en van de Tapajose; de eene val is 50 meter, de andere meer dan 80 meter hoog; maar noch de rivier noch de wa tervallen zijn op wat voor kaarten ook geteekend. Hij toonde op de kaarten een berg, die in werkelijkheid in het geheel niet aanwezig is; op de plaats daarvan ligt leen dal met een gedeelte eener rivier. Toen toekende hij op een bord een ge deelte der Amazoncrivier met haar zij takken en stelde volgens deze rivier de ligging der door hem ontdekte Rio Du vida vast. Van de avonturen der expeditie sprak Roosevelt slechts weinig. Hij vermaakte zijn hoorders door beschrijvingen der da gen, waarop de expeditie gedwongen was, apen te eten, maar in het algemeen was zijn voordracht, gelijk hijzelf verklaarde, „droog en wetenschappelijk". Hij eindig de met de uitnoodiging allen twijfel uit te spreken en vragen te stellen, maar nie mand meldde zich aan, waarop Roose velt uitriep: „In mijn gezicht durft nu niemand een vraag stellen." Zijn voor dracht oogste veel bijval. En trots alle grapjes, die in omloop zijn, twijfelt men «in Amerika er in het geheel niet aan, dat Roosevelt de veelbesproken rivier werkelijk ontdekt heeft. N'ed. Herv. Kerk. Bedankt voor Haarloo door 0. H. Geijs- kes te Zoelmondvoor Andij'k door G. de Boer Ki.e Oldehove. Aangenomen naai- Geesteren, door H. W. Bosch te Graft; naar Bieb» vliet door P. Krul le Ten Boer. Geref. Kerken. Beroepen te Pioterburen (Gr.), S. Ver- lare, candidaat te Krabbendijke. Bedankt voor Kommerzijl door A. Terp stra te Derwispel; vocxr Rottevalle en voor Gaast door E. C. v. d. Laan te Onstwedde. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Werkendam L. de Bruine te Bunschoten. Hersteld Ev. Luth. Kerk. Beaoxepen te Medetmblik Th. G. Stellwóg cand. te W.eepp. i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2