NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND K». 314. 1914 Zaterdag 13 Juni 38e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH EERSTE BLAD. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN Dit nummer bestaat uit twee bladen SAMENWERKING. V Toch waardeering. Buitenland. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN S LE COINTRE, te Goes en van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels f 1.iedere regel meer 10 cent. Zij) die zich met 1 Juli op „DE ZEEUW" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Al sinds eenige jaren hebben de recht- sche partijen ook een program van actie ter stembus meegebracht. In zulk een program van actie komt een en andeai Voor dat een partij, kwam zij in de meerderheid, en moest een te komen ka binet ook op haar steunen, gaarne door dat kabinet aan de orde zag gesteld; de keuze der volgorde blijft hierbij natuurlijk aan het kabinet overgelaten. Komt bedoel de partij niet in de meerderheid, dan is hierdoor het programvan actie niet krachteloos of waardeloos geworden', maar dan blij ven de afgevaardigden op dat program gekozen bevoegd op' aande-orde- stelling Van het.daarin opgienomene aan te dringen, of zoo noodig verplicht om gebruik te maken van het aan de Tweede Kamer bij grondwettelijk recht toekomende recht van initiatief, én zelven een wétsi- voorstel als in bedoeld program wensche- lijk gekeurd in te dienen. Een zoodanig program van actie is ook voor iets anders nog goed. Het kan een stevige basis voor saamwerking vormen. De partijen weten wat zij aan elkander hebben. Zij kunnen dan een keuze doen met Welke partij; 'zij zich wenschen te coalisesren. In de laatste jaren, al van 1897 af, bestaat de coalitie tusschen Roomsch en anti-revolutionair, omdat de programs Van actie dezer partijen weder- keerig de andere partij; het meest in het gevlei komen. De ,C.hr. historische par tij 'heeft 't altijd nog zonder dusdanig pro gram gedaan, wat aan de hartelijkheid der jwederzijdsche steunbieding geen af breuk gedaan heeft. In de naaste toe komst 'zal deze saamwerking wel Zoo blijven. De antithese de tegenstelling; beheerschte den stand der partijen; er is nog heelwat in wetgeving en staatsbestuur te verbeterenen 't is niet hetzelfde of dit geschieden zal in de richting' der Vrijzinnigheid of wel in Christelijkeni Daarom zal de coalitie nog wel een oaafzienbaren tijd blijven voortbestaan, ook al mocht de oplossing der school kwestie in de eerste jaren haar beslag krijgen. Toen in 1889 de schoolwetwijziging' in onzen geest doOr de Eerste Kamer zou worden aangenomen, sprak het lid Fran sen v. d. Dutte als zijn meening uit, dat het nu wel uit zou zijn met de saamwerking tusschen Roomschen en anti-revolutionairen. Maar de anti-revo lutionaire minister-president, mr. jE. ba ron Mackay, die de gewijzigde wet had tie verdedigen, weersprak deze bewering' met klöm. „Ik meen," zoo sprak de minister onder anderen, „dat juist het beginsel] waarvoor steeds door de rechterzijde is gestreden, het beginsel dat het kind niet behoort aan den Staat, maar in de eerste plaats aan de ouders, verband houdt met een ander, dieper liggend begin sel', namelijk het rekenen met een Hoogeren ,Wil, en het nietj- erkennen van d;er menschen wil als hoogste recht." Valt er uit een principieel oogpunt te gen deze saamwerking niets te zeggen; pleit er integendeel alles voor, met name roor onze anti-reVolutionaire partij is zij hoogst gewenscht, uit een oogpunt van practijk en zelfbehoud. Immers zij is on der 'de Christelijke partijen de kleinste of z!oo al niet de kleinste, want allicht is de Chr. Historische partij nog, kleiner, dan is 'zij toch bij uitnemendheid de partij die alleen op eigen kracht is aangewe zen; want hij stemming tusschen een anti-revolutionair en een Chr. histo rische Ommen, Ede en andere distric ten hebben 't bewezen dan stemmen vrijzinnigen of onverschilligen in den re gel 'den laatste. Moest onze partij, op zichzelf staande, in bet vuur, en kreeg zij daarbij ook nog bij de herstemming geen stexm van elders, zij zou geen vier van hare man nen, misschien zelfs geen twee, bij de tegenwoordige districtsverdeeling althans, in de Kaïxxer brengen. Natuurlijk heeft de partij het recht beur telings met elke partij in bond te treden, ook met een partij van links, wanneer het gaat om een bepaald doel te bereiken. Dan passen in extra-ordinaire gevallen ook buitengewone maatregelen en ver bintenissen, gelijk indertijd reeds Abra ham, de vader der geloovigen, in den strijd Hagen den indringer, een verbond sloot met heidensche stamhoofden. Even gelijk het bij brand of levensgevaar wel niemand zal kwalijk genomen worden dat hij in strijd met den regel in plaats van door de voordeur, door een dakvenster over 'thuis van zijn buurman, zijn wo ning verlaat. Evenwel moet dadelijk worden erkend, dat samenwerking met de partijen van ongeloof en revolutie niet zo ogemakkelijk zal kunnen voorkomen. De ontwikkeling der beginselen, zooals die- door de Rijks universiteiten worden verkondigd, brengt] ons, anti-revolutionairen in de noodza kelijkheid voor het behoud van de Chris telijke grondslagen van ons volkslevens saam te werken met de Roomsch-Katho- lieke en Chr. historische partijen. „In beginsel is elk Christen anti-revolutio nair," fcchreef Groen. En Fabius wijst op tal van besliste lloomsche antirevo lutionairen. „Twee partijen slechts zijn ei", schreef Groen, „de liberale of rat dicale en de antirevolutionaire, met twee erlei wortel: de Volkssouvereiniteit eau de isouvereiniteit Gods". En langzamer hand gaat het er naar toe dat het ook in ons land gaan zal tusschen de twee par tijen vóór of tegen Christus, te weten de .Christelijke en de Sociaaldemocrati sche. De vrij-liberale partij toch is geducht aan h,et afbrokkelen; de vrijzinnig demo- ciaten zullen naar links of rechts, dat wil zeggen naar den socialistischen vleu gel of naar de unie-liberale middenpartij afbrokkelen; en ook die middenpartij zal zich niet zoo lang meer staande kunnen houden, doch al meer naar, de S. Di. A. P. worden ftoegezogen. En dan wordt het een zuivere stemming: rechts tegen links. Hoofdzaak blijve hierbij echter, dat de antirevolutionaire partij haar vaandel met de groene kleur hoog houde. In de vrijzinnige p'ers, vooral in de kleinste onder de kleine bladen, wordit vaak geschimpt op de Zedelijkheidswet- ten van minister Regout. Wij hebben al eens gezegd, dat men de werking dezer, natuurlijk onvolmaakte, wet moet afwachten. Dezer dagen lazen wij het oordeel, niet van een leek, Zooals wij zeiven zij|n, maar van een rechtsgeleerde; niet van een miiv dere onder zijn broederen maar van een eerste een beste; niet van een man van rechts, maar van een vTijzinixig'-demoöraat Van het Kamerlid mr. Marchant. Hij heeft in een politieke rede te Schiet daim zijn volle sympathie met deze welt uitgesproken. Hij had, zoo zei hij), toet volle overtuiging er zijn stem aan ge geven en sinds is hij versterkt in de meening, dat deze wet noodig was en nxxttig wérken zal. We nemen daaryan gaarne acte. Er gijn dan toch ter Linkerzijde nog mannen, die het goede weten te waar- deeren, óók als hiet van hun tegenstandersi komt. Zoo behoort het ook te wezen. V Splinter en Balk. Professor Ohantepie de la Saussaye be- hooit tot die oude ethische school, welke nooit vepl op; had met partijen, vooral de antirevolutionaire partij kwalijik gezind wujs, heel lief kon doen. tegen anders denkenden en tegenstanders, doch de wenkbrauw fronsde wanneer bijvoorbeeld de namen Kuyper of Lohman genoemd! werden. De professor bovendien was nog zeer jong, toen hij zich 'in .eexx vergader ring van moderne theologen liet beap;- plaudisseeten, en zijn orthodoxe broederen door w'oord en demonstratie bedroefde. Ook nu weer heeft de professor eefni ergerlijke strafpredicatie tegen de antirevo lutionaire partij1 gehouden, en de „leugen" gewraakt van de antithese-politiek. De vrijzinnige pers heeft zijn critiek onder handgeklap overgenomen. „De Tijd", met een woordspeling op1 den naam ,Ohanteipie (Klapekster,) komt tegen professor's valsche beschuldiging op, en krijgt (hieirVoor op zijn beurt weefl een afstraffing yan den hoofdredacteur van „Het Vaderland" Roodhnijzen die zirlk splelen mét tem >sds familienaam' poenig en ploertig vindt. Ook wij vinden dergelijke toespelingen berispelijk. Maar apropos, mijnheer r'ochd huijzen, eergisteren heeft in de Kameir het unie-liberale blad, Roodhuijzen blij kens het Kamerverslag 'van „Het Han delsblad" met een toespeling op den familienaam van een onzer antirevolutio naire Kamerleden, toen de minister het Zondags'-amendenient van den heer Duy- maer van Twist bestreed, de spottende vraag daartusschen geworpen: Was dit het kolenstation van den heer Duimpie? De Vrijzinnigheid heeft daar toen braaf om gelachen. Nu willen .wij gaarne aannemen dat dit niet poenig was. Doch eilieve, Klapekster mag men niét; Zeggen, Duimpie wel, volgens de mo raal van „Het Vaderland". Waar ligt hief; de grens Of vindt „Het Vaderland" de „ui" van den heer Roodhuijzen somwijlen pok „poenig" Frankrijk. Vanmorgen brachten de bladen reeds de verpletterende tijding, dat het kabinet-Ri- bot is gevallen. Nauw Vas het verschenen, of het ging alras Veer henen. Een lang leven was het niet voorspeld, doch dat het niet eens door de eerste worsteling Zou heenkomen, had men toch niet verwacht. Met 306 tegen 266 is het kabinet-Ri- bot gevallen. In de stampvolle Kamer is gisteren de ministerieel© verklaring voorgelezen. Het kabinet zeid© daarin slechts te wil len leven door het vertrouwen der re- publikeinsche meerderheid in de beide Kamers en wees dan op de noodzakelijk heid om den financieelen toestand duur zaam te regelen. Aangekondigd werd een leenings-ontwe'rp Voorts vroeg het kabinet den Senaat spoedige behandeling van het ontwerp op de algemeen© inkornstènhelasting, opdat dit in de begrooting kunne worden opge nomen. De wet op den driejarigen militairen diensttijd is nauwelijks in toepassing: ge bracht, zij kan dus op het oogenblik niet in bespreking: komen. De militaire wetten zijn die welke de meeste Stabiliteit behoe ven. De regeering zal spoedige stemming vragen over het wetsontwerp tot militair onderricht aan de jeugd, en tot organisatie van krachtige reserves. Wat de buitenlandsche politiek betreft, izeide de verklaringWij' zullen ons be dienen van de macht, ons verleend doöri 't onveranderlijke verbond en de over eenkomst mei landen, wier kostbare vriendschap wij hebben verkregen, om zooveel het van ons afhangt te werken voor den aLgemeenen yrede. De xegeering zou aan den Senaat ver zoeken de stemming over het ontwerp tot verdediging der leekenschool te be spoedigen. Zij zou zich beijveren overeen stemming inzake de kiesrechthervorminjg tot stand te brengen tusschen de re publikeinen en tusschen de beide: Kamers). De verklaring besloot met een dringend] beroep op de republikeinen om steunt en medewerking. Na het debat hierover en de toelich ting van minister Ribot diende Dalimiep een motie in, waarvoor hij den voorrang vroeg. Deze motie luidde: De Kamer, den onlangs door liet al gemeen kiesrecht tot uiting' gekomen volks wil eerbiedigend, vastbesloten slechts vertrouwen te schenken aan een regeering die in staat is de eenheid der groepen van de linker zijde te verwezenlijken, elke verdere toe voeging afwijzend, gaat over tot de orde van den dag. De Jregeeiing verklaaide de motie onaan nemelijk. Met 306 tegen 262 stemmen verleende de Kamer daarop den Voorrang aan de motie, die met- 374 tegen 187 stemmen werd aangenomen. De regeering was dus in de minderheid. President Poincaré 'heeft het ontslag van de heeren Ribot c.s. aanVaaid. Men vermoedt, dat Viviani met de vorming van een nieuw college btelast zal worden. Er heerscht in Parijs een begrijpelijke opwinding. Het volk laat zich ook niet onbetuigd. Men hoorde uitroepen als: „Weg met deu driejarigen diensttijd!" „a bas la calotte" („weg met de cle- ricalen!") en „Leve Ribot; weg met Cail- laux!" Zuid-Afrika. De regeering der Zuid-Afrikaansche re publiek heeft in de Volksraad een neder laag geleden bij de behandeling van het regeeringsvoorsbel om de „Premier Dia mond Company" in Transvaal Vrij te stel len van het betalen van inkomstenbelasr ting. Smuts, de minister van financiën, betoogde, dat het onbillijk zou zijn deze maatschappij nog te belasten, daar 'do Xegeering reeds 60 pet. van de winst ontvangt, maar Jagger en Duncan (uni onisten) betoogden, dat deze 60 pet. niet beschouwd 'mag worden als een belasting, maar dat het een gedeelte van de winst is, dat de regeering als mede-edgenaresl toe komt. Toen Wierp de minister het over een anderen boeg door te verklaren, dat het crediet van Zuid-Afrika zou lijden, wan neer de Premier-mijn tot belastingbetaling1 zou Worden gedwongen. Tegen de regeering stemden alle uni onisten, de leden der werdliedenpartij, de aanhangers Van generaal Hertzog en ne gen ministerieelen onder leiding van Mer- riman. j i I I li I De ministerraad vergaderde daarop on middellijk, besloot echter niet af te treden. Italië In bijna alle steden van Italië is de larbeid hervat. In de Kamer heerschte Dondeidag echter nog zenuwachtige opge wondenheid, die in het begin der zitting tot uiting kwam in een woeste scheld partij tusschen de uiterste linkerzijde en den nationalist Federzoni. Een eigenaar dig incident had plaats bij een der deuren der zaal, waar de minister-president een gesprek voerde met eenige afgevaardigden. De afgevaardigde Sandrini kwam op den minister-president Salandra af, legde hem quasi beschermend de hand op deiri schouder en zeide: „Wij; willen maar ho pen, dat heden als de socialisten u aan vallen, uw hart niet weder in de schoenen zinkt." Salandra werd rood van kwaad heid en schreeuwde den afgevaardigde jtoe: „Wie geeft ,U, prul-advocaat uit de provincie, het recht zoo te spieken tot den ministerpresident- Als gij' maar eenig' be sef hadt van de moeilijkheden, waarmede de 'de regeering do laatste dagen te kam pen had, zoudt gij zulk een onzin niet durven uitkramen." Albanië. Albanië's toekomst wordt in „Het Han delsblad nog eens besproken. Wij ontlee- nen er het volgende aan: De 'handel met Albanië had wellicht reeds iets kunnen opleveren Voor Neder land. Wanneer daarheen een koopman gaat met durf, met een revolver en met kennis van taal en hij brengt daar aan den man de meest eenvoudige verbruiks- artikelen en huisraad, dan verdient hij veel Igeld als hij! dat contant betaald kan krijgen Italianen deden dat. Ook een Engelsch- man en eenige Duitschers durfden 'taan Melk (geconserveerd), cakes, sigaren, ver lichtingsartikelen, touw, timmermansge reedschap, dakbedekking, smalspoor, ca cao, zijn artikelen, die wellicht in de eerste plaats aftrek Ziullen vinden. De grond schijnt in Albanië bijzonder ge schikt té zijn voor het kweeken van bloe men. Uit de Dalmatische kustlanden, die vrijwel overeen komen met de Albanische, moeten reeds aanzienlijke hoeveelheden bloemen uitgevoerd worden. Maar de hoofdzaak ontbreekt in Alba nië verkeersmiddelen, havengelegenheid. -Schepenvan «meer dan 8 Meter) diepgang moeten vele kilometers van de kust blij ven. De riviermondingen verzanden. Er ïs veel hout in Albanië, maar dé wouden 'zijn totaal verwaarloosd. Olijfboo- men schieten overal goed en vol op en voor wijnbouw zijn sommige berghellingen prachtig. i j i De vlakten liggen braak. Van drainage' geen 'sprake. Maïs wordt 't meest ver bouwd, andere graansoorten weinig. Het] vee is van zeer minderwaardige' kwaliteit. Schapen en kleine, bruine geiten zijn ei) Veel en wild is er ruimschoots. Het klimaat is in Albanië 's winters zeeg koud en ruw, en 's zomers onhoudbaar warm. Durazzo en Valona zijn zeer onge zond, Tirana en Skoetai'i vrij gezond. Stookgelegenbeid is er in de krotten, die huizen heeten, weinig. Houtskoolvuren ge ven, op Vrij gevaarlijke manier, een beetje warmte. Europa aait deu verbaasden Albanees en verklaart hem, ongevraagd, mondig! Men \vil hem beschaven, fatsoenlijk ma ken, hem laten profiteeren van wat zijn land kan produceeren als hij wil. De 'Albaneesch© tijger kijkt droomerig verbaasd, maar wordt langzaam wakker. Past op! 'tIs gevaarlijk een tijger te aaien Griekenland. De Grieken blijven zich roeren in Aziatisch Turkije. De Grieksche gezant te Konstantinopel heeft aan den Turk- schen grootvizier verklaard, dat de be trekkingen tusschen Griekenland en Tur kije een gevaarlijk karakter zxillen aan nemen, wanneer de geregelde Grieksche (troepen, die de stad Aivali in Klein-Azië omsingelen, daar binnendringen en er tot buitensporigheden mochten overgaan. De Grieksche regeering zond aan de Porte een krachtige nota, waarin het ophouden met de vervolging der Grieken wordt ge- eischt. De openbare meening eischt een onmiddellijk en zeer krachtig optreden. En de Grieksche minister-president Ve- nizelos verklaarde in de Kamer, dat de Grieken diep onder den indruk zijn van de vervolging hunner landgenooten in Turkije. Daarna zette hij uiteen aan' welke vervolgingen de Grieken in Turkije bloot staan en verklaarde hij; dat de Grieksche regeering tot dusverre de verontschuldi gingen van de Turksche regeering heeft laten gelden, maar toch telkens, als nieu we vergrijpen te harer kennis kwamen, deze aan de Turksche regeering heeft medegedeeld, teneinde zekerheid te ver krijgen of de Porte aan dezen toestand een einde wilde maken. Behalve de 10.000 Grieken uit Thracië, zoo vervolgde Venizelos, die 'naar Grieken land zijn gekomen om daar bescherming in te roepen, zijn in de laatste dagen nog 20.000 vluchtelingen uit Klein-Azië aangekomen, terwijl 30.000 van de 50.000 anderen op de Aziatische kust wachten op een gelegenheid om naar Griekenland te vluchten. Dat gaat op die manier niet, zoo luid de de slotsom. Laat de Turk dus oppas-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1