Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. woordigende lichamen, heeft de 90mm. er naai' gestreefd, voor alle groepen waar in de kiezers zich indeelen, eenzelfde verhouding in het leven te roepen tus- schen het aantal stemmen dat de partij of groep heeft uitgebracht en het aantal zetels, dat zij zal innemen in het vertegen woordigende lichaam, zoodat aan alle partijen of groepen op hetzelfde gemiddeld aantal stemmen een zetel wordt toege kend. Voor de Tweede Kamerverkiezing wordt het lijstenstelsel aanbevolen, dat den kiezer tegemoet komt in de regeling van de voordracht zijner stem. en dat in on derscheid met het personenstelsel dat voor de verkiezing der Eerste Kamer wordt voorgesteld, met beperking van zijn vrijheid, zelf die overdracht te re gelen. In het lijstenstelsel blijft de be staande wijze van kiesrecht-uitoefening onveranderd. Naar evenredige verdeeling van het aantal zetels zoover als mogelijk is bij 'de ondeelbaarheid van den zetel wordt gestreefd. Voor de rechtstreeksche verkiezingen beveelt zij liet stelsel der enkele stem aan, waarin de kiezer zelf den candi- daat zijner voorkeur aanwijst. De indeeling in kiesdistricten vervalt als strijdig met het beginsel der even redige vertegenwoordiging en ter vervan ging daarvan wordt voor de verkiezing der Tweede Kamer het rijk ingedeeld in kieskringen, zoodat de kiezer uitslui tend stemt over de lijsten, ingeleverd bonnen zijn kieskring. In het kieskringen stelsel worden alle honderd Kamerzetels verdeeld over alle candidatenlijsten te zamen, die in het land zijn ingeleverd, onverschillig in welken kieskring. Vol gens de indeeling der commissie vormen voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer de meeste provinciën ieder één kieskring; worden Gelderland en Noord- Brabant in twee, Noord-Holland in drie en Zuid-Holland in vier kieskringen ver deeld. In dit stelsel moet het geheele kiezerscorps in het land worden opge roepen om te voorzien in eene enkele vacature. Verkiezingen voor tusschentijd- sche vacatures vervallen dus. Daarin zal de commissie aldus voorzien, dat het uitvallend lid wordt vervangen door den candidaat, die met hem voorkomt op dezelfde lijst en van de niet verkozen candidaten van de lijst de meeste stem men behaalde. Het onderzoek naar de geldigheid dei- lijsten zal vooraf geschieden, zoodat. een nader onderzoek naar de geldigheid bij- het geloofsbrieven-onderzoek is buiten gesloten. Met het lijstenonderzoek belast het ontwerp het hoofdstembureau van den betrokken kieskring. Van de beslissing kan geappelleerd worden bij Gedep-, Staten. Voor de Prov. Staten wordt hetzelfde stelsel van evenredig kiesrecht aanbevo len met opheffing van aftreding der Sta tenleden bij de helft. Zoodat de zittings duur voor de Statenleden wordt voorge steld op 4 jaren in plaats van op 6. De in afzonderlijke kiesdistricten gesplitste gemeenten Amsterdam, Rotterdam en Utrecht worden tot één onverdeelden kies kling gevormd. Voor de gemeenteraden wordt hetzelfde evenredigheidsstelsel aanbevolen, met vor- vorming der groote gemeenten tot één onverdeeld kiesgebied. In gemeenten met raden van 15 of minder leden, wil de comm. alle leden tegelijk laten aftreden. De Staten blijven als kiezers van de leden der Eerste Kamer behouden en voor hunne verkiezing volgens evenre dige vertegenwoordiging beveelt de comm. het personenstelsel aan, hetwelk toelaat, dat ook een kleine groep zich het haar toekomend aandeel in de zetels kan ver zekeren. Onder vrienden. De heer Wijnkoop heeft, zoo meldt „Het Volk", op het congres der S. D. P. medegedeeld, dat het partijbestuur der S. D. P. aan den Japanschen socialist Katayama heeft geschreven, om den heer Van Kol bij de Japansche socialisten te signaleeren als een verrader van de In diërs". Vanwege het bestuur der S. D. A. P. is daarop onmiddellijk aan het Interna tionaal Socialistisch Bureau geschreven, met het verzoek de Japan-che Bcoial sten te waarschuwen en hun mede te deeien, dat het schrijven van de- soc.-dem. partij in Nederland, niet komt van de werke lijke soc.-dem. partij in dit land, doch van een troepje dissidenten. De tachtigjarige. „De Standaard" schrijft: Pierson's jubileum, dat gisteren heel Zetten met hem vierde, stemt in bree- den kring al wat in Nederland bij heit Christelijk beginsel leeft, tot dank. Invloedrijk was reeds de positie van zijn vader als een der magnaten van het Réveil van Amsterdam geweest; maar het stelde teleur toen uit de breede reeks van zijn hoogbegaafde zonen èn Allard èn de latere Minister aan den Réveil den mg toekeerden, en zich voeg den bij de breede phalanx van geleer den en Staatslieden die den Réveil be streden. Temeer was bet daarom oorzaak van blijdschap, toen al spoedig bleek hoe in H. Pierson de traditie van den Réveil zich toch in de zoo nobele familie voort zette, en zulks wel op geheel eigenaar dige wijs. De Réveil toch had ook wel een gees telijke propaganda in 't leven geroepen, maar daarnaast reeds onder Heldring een machtige philanthropische actie op gang gebracht. Heldring was daar de held van geweest. En toen nu Heldring ons ten slotte ontviel, en heel 't Christe lijk Nederland met zekere bezorgdheid rondzag, of er een evenknie als opvol ger zou te vinden zijn, gaf het verade ming toen Pierson naar voren werd ge schoven, en al spoedig bleek, wat uit nemend chef voor deze actie in Pierson was opgestaan. Al wees men enkel op wat hij inzake de afschaffing van het bdi deelonderzoek, of de dusgenaamde visitatie tot stand bracht, dan voelde men aanstonds heel het land over, dat ons in Pierson een groote in Israël geschonken was. Aan den grijsaard ook onzen dank daarvoor. Zij hem nog een rijke levensavond ge gegund! Ook die zal ons land ten goede zijn. Een man als Pierson leeft niet, of er gaat zegen van hem uit. De Broederschap van Cand. Notarissen houdt jaarverga dering op 7 Sept. t(« Groningen. Schietoefeningen. In verband met de late beslissing van den Min. van Oorlog omtrent de oefe ningen tot verhooging van 's lands weer kracht zullen deze in de verschillende plaatsen niet op de voorgeschreven da tum van 15 Juni kunnen aanvangen, in verband met de toezending van geweren, munitie enz. Vermoed wordt dat in de meeste plaatsen niet voor 1 Juli begom nen kan worden met de 15 door den minister toegestane schietdagen. Commissaris der Koningin in Utrecht. Met 1 Augustus is tot commissaris der Koningin in de provincie Utrecht benoemd, mi', di'. F. graaf van Lijnden van Sanden- buxg, lid van Gedeputeerde- Staten van Utrecht. Prov. Z. Ver. tot bestr. der Tuberculose. Men deelt ons mede, dat, het Bestuur der Prov. Zeeuwsche Yereeniging to-t bestrijding der Tubercu lose thans is samengesteld als volgt: Mr. Dr. F. S. Witteveen te Vlissingen, voorz., A. C. J. Noteboom te Wolfaarts- dijk, penningm.. J. C. v. d. Harst, te Middelburg, L. J. v. Voort huijsen te Dom burg, Dr. Cammaert te Hontenisse, A. J. Hoorweg te Heinkenszand, Secr. Aan H. M. de Koningin en aan de Staten van Zeeland zijn adressen gezon den ter -verkrijging van subsidie. In het laatste adres, waarvan 011s een afdruk is toegestuurd, wordt opgemerkt dat de toekenning van subsidie voor het loopend jaar zeer giewenscht is. teneinde het Bestuur in staat te stellen de tot heden uitgevoerde werkzaamheden, uit te breiden en in de eerste plaats over -tie kunnen gaan tot -het aanstellen van een Provinciale huisbezoekster. Opgemerkt wordt dat reeds ■eerder een poging is ge daan om subsidie van de Provincie te krijgen, maar dat de toekenning daarvan destijds is afgestuit op de omstandigheid, dat de tulierculosebestrijding in den geest van de „Nederl. Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose" uitging van een commissie, ingesteld door de Prov. Vereeniging ..Het Groene Kruis" en dus niet de geheele Provincie omvatte, daar Noord- en,Zuid-Beveland een afzonderlijke vereeniging vormden. Genoemde commis sie is daarop echter ontbonden en voor de tuberculose-bestrijding in. Zeeland is thans een geheel nieuwe vereeniging opgericht, die haar .Werkkring uitbreidt over alle deeien der Provincie, zooals blijkt uit de toetreding van Vlissingen, Oost- en Weisit- SoubUrg, Westkapelle, Schoondijke, Vol- faartsdijk, Nisse. 'sHeer Arendskerke en Heinkenszand. Besmettelijke ziekten. In de week van 3 tot en met 9 Juni kwamen uit Zeeland -tér kennis van den Centralen Gezondheidsraad 1 geval van typhus of febris typhoïdea te Hoek en te Krabben- dijke en 1 'geval van roodvonk te Vlis singen en te Wolfaartsdijk. Middelburg. In de Provinciale geldlee- ning groot f190000 is ingeschreven door: Nachenius en Zonen te Amsterdam f190.000 a 94.6 pCt.; Julius Oppenheims! Bank te Groningen f 100.000 a 94.8 pCt.; C. J. Hondius te Middelburg f5000 a 95 pCt.Julius Oppenheims Bauk te Gro ningen f20.000 a 95.03 pCt.; Lentjes en Drossaerts te 's Hertogenbosch f50.000 a 95.13 pCt.; Julius Oppenheims Bank te Groningen f20.000 a 95.28 pCt.; Rijks verzekeringsbank tg Amsterdam f 190.000 a 95.5 pCt.Julius Oppenheims Bank te Groningen f20.000 a 95.53 pCt.Bankiers kantoor Lissa en Kann, 's Ilage f25.000 a 95.75 pCt.Julius Oppenheims Bank, Groningen f 20.000 a 95.78 pC't.idem idem f 10.000 a f96.03 pCt.; A. IV. Gra- tama, Assen f 1000 h 97 pCt. Een minderjarige jongen van hier die te Tilburg tevergeefs getracht had bij het regiment huzaren dienst te nes men, wendde zich tot de maréchaussee altlaar als zijnde zonder middelen van bestaan. Gisteren werd hij door de mare- cliaussée naar het politiebureau alhieil overgebracht. 'De Duitsche deserteur G. W. S., die deze week alhier zond-er middelen van bestaan ro-ndzwierf en deswege door do politie werd aangehouden 'is heden op transport igesteld naar Yenlo om te worden uitgeleverd. Vlissingen. Benoemd tot directeur ran. het postkantoor alhier, de heer VV. C. Callenfels, thans adjunct-directeur bij den dienst der p-osterijen.. Kloetinge. Do landbouwer A. de Groene alhier, die gisteren met zijn vrouw en zoontje op reis was naar Kattendijke had het ongeluk, dat zijn paard, gespannen voor een tentwagen, schrok van een auto van S. van Strien uit Goes. Pa a id en tentwagen kwamen hierdoor in de sloot terecht, wat ten gevolge had. dat de reis niet kon worden voortgezet. Vrouw De Groene bekwam door het breken van een ruit zoodanige schrammen dat zij zich on der heelkundige behandeling moest stel len. De chauffeur heeft aan dit ongeval niet de minste schuld. Kapelle. Gisterenmiddag, vengaderde de raad dezer gemeente. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer S. Wisse, zonder kennisgeving. De burgemeester 1'. J. v. d. Mandere voorzitter. De mededeelingen en ingekomen stuk ken als volgt: Goedkeuring van Ged. Sta ten begrooting 1914, benevens goedkeu ring tot den aankoop van den zijkantweg voor liet nieuw gebouwd perceel van p. Louise. De hoer J. A. Nijssen bericht den raad dat hij zijn benoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur aanvaardt. De goedkeuring van den hoofdelijken om slag volgde, waarna door den voorzitter werd voorgelezen het schrijven, gericht aan den raad van de Biezelingsche kerk voogdij. Hierin werd krachtig protest aan- geteekend tegen enkele raadsleden over de ongemotiveerde uitlating omtrent han delingen van hoeren kerkvoogden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. I11 een adres van di'. Knaap, arts van Kap-elle- Biezelinge, wordt verzocht verandering van verschillende besluiten inzake tracteJ inent, om tot .betere pensioenregeling te kunnen komen. Enkele afschrijvingen op den H.O. worden toegestaan. Alsnu Werd overgegaan tot benoeming van een on derwijzer aan de openbare school. De voordracht bestond .uit de heeren J. C. Harthoorn, onderwijzer te Stavenisse, J. Goldhof, onderwijzer te Schore en J. Witte te Kruiuingen. [Met algemeene stemmen werd de teer J. C, Harthoorn be-' noemd. Een wijziging in de begrootirgj werd goedgekeurd. Inzlake de rioleering te Biezelinge van af Aug. Slabbekooni tot aan den dijk is de beraming de» kosten fill. De heer Rottier besprak den ongezonden toestand van den wa terafvoer, waaraan de heeren Yereeke en Slabbekoorn bet hunne toevoegden. Over gegaan zal worden tot rioleering. De be grooting voor de overdekking van do aschbelt te Biezelinge bedraagt f 136.54. De beer Rottier vond liet nog al veel. De heer .Slabbekoorn beschouwde het als een noodzakelijk kwaad. Ook de voorzit ter zag niet de dringende noodzakelijk heid in van deze verandering. De heer Ganseman bestreed dit. Aangenomen wordt tot overdekking over te gaan. Aan de opmerking van den beer Ganseman in de vergadering van 6 April om een eindje van 13 M. lengte verder te gaan inet de rioleering in de Weststraat zal gehoor gegeven worden. Goedkeuring wordt ingewacht van den Rijkswaterstaat. Ook do goedkeuring van Ged. Staten wordt verlangend tegemoet gezien betreffende de bekeiïng yan den nieuwen weg. Bij de rondvraag verzoekt de heer Rottier verbetering van den Opril bij Fraanje; verder de aandacht vestigende op bestra ting van een pnntje bij Jan Smallegange. Volgens de heeren Rottier en Slabbe koorn kon dit best door de gemeente-arbei ders geschieden. Dit verzoek zal ingewil ligd worden en tot verbetering zal wor den overgegaan. 0. en W. Souburg. Aan het te hou den festival te O. -en \Y. Souburg op 17 Juni a.s. zullen deelnemen de Zang! vereenigingen van: O. en \Y. Souburg1, Wissenkerke. 'sH. Arendskerke, Nisse, Kloetinge, Hansweerd, Kruiuingen, Bors- sele, Noordwelle, Burgh en Serooskerke (Schouwen). De besturen zullen op het Gemeente;- huis worden ontvangen. De muziekve-ip e-eniging van Ritttem „Oefening na den Arbeid" zal den stoet begeleiden en 's avonds op Oost-, daarna op West-Sou burg een concert geven. Zicrikzee. Failliet verklaart W. v. Moort, winkelier en landbouwer te St. Aunalaud, R. C. mr. Cost Budde; cur. mr. van Heusde. Biggekerke. Aan den heer L. S.monse, die gisteren aftrad als burgemeester van Biggekerke, na 30 jaren die functie be kleed te hebben, werd eeu fraai in paillet- kleurig kalfsleder gebonden album aan geboden, waarvan de band in rijk ver gulden rand de initialen L. S. draagt met de jaartallen 18841914, terwijl in het midden het wapen van Biggekerke prijkt. Op de lila moirézijden schutbladen volgt het titelblad met de opdracht: Üan den Edelachtbaren Heer Laurens Simonse, burgemeester der gemeente Biggekerke, wordt bij zijn aftreden als bewijs van waardeering en erkentelijkheid voor de uitnemende diensten door hem sinds 6 Juni 1884 aan de gemeente te- wezen, dit geschenk door de ingezete nen aangeboden. 6 Juni 1914. Boven de opdracht een penteekening van het stadhuis en or om heen de wa pens van Zeeland, Walcheren en de ge meente. j Dan volgen de namen der gemeente naren. die deelnamen aan het ge schenk, de portretten van de overleden wethouders en raadsleden met wie bur gemeester Simons heeft samengewerkt, een foto van den raad in zijn huidige samenstelling en foto's van het dorp. Het geheel doet de ateliers van den heer C. VV. Dhuy te Middelburg, waar het vervaardigd is, alle eer aan. „M. Ct." Benoemd tot burgemeester dezer ge meente de heer L. Simonse Lzn. ■Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Andijk, door G. de Boe» te Oldehove. Op een zestal voor Joure komt o.a. voor ds. J. D. Schmidt te Kapelle. Geref. Kerken. Bedankt voor Oosterbierum, door J. Voerman te Warns. Goes. Niet ds. Bouma maar ds. v. d. Veen presideerde de provinciale synode; niet de Graaf maar A. Geelhoed, ouderling te Kapelle, is secundus. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Urk, B. van den Berg te Vlissingen. Hoedekenskerke. Benoemd tot onderwij zer aan de 0. 1. school te Bos.koop dhr; D. de Jonge Bz. alhier. De examens wis- en natuurkunde M.O. (K I tot en met K VI) en wis kunde l.o. zullen worden gehouden in de maand September en de volgende maanden. Aanm. vóór 16 Juli bij J. Scher mer Jr., Den Haag. Ongelukken. Te Lekkeikerk is een 3-jarig knaapje te water geraakt en jammerlijk verdronken. Te Groenen dijk is gistermorgen de bakker S., die dezer dagen bij het op hol slaan van zijn paard onder de kar was geraakt, aan de bekomen wonden overleden. Brandstichter.. Te Tiel is Woensdag gevankelijk binnengebracht J. v. Z., uit Leeuwen-Beneden, onder ver moeden aldaar in den nacht van Zondag op Maandag brand gesticht te hebben bij VV. Jansen, van wien toen een groote landbouwschuur met een vcoiraad hooi en eenig vee is afgebrand. Zonderlinge nestplaats. Zonderlinge nestplaatsen kunnen de vo gels zich soms kiezen. In de gemeente Putten staat een villa, waar boven de brievenbus een vriendelijk verzoek is geplaatst, niets in de brievenbus te werpen, omdat er een nest met jonge vogeltjes in huist. Een meezenj aar heeft er zijn huishoudentje ingericht en ver heugt zich thans in het bezit van tien kleintjes. Hazardspel. De politie heeft Dinsdagnamiddag een inval gedaan in de inrichting van den hotel- en koffie huishouder K. in de Korte Poten te 's Gravenhage, op vermoeden dat men zich daar schuldig maakte aan hazardspel. Een vrij gioot gezel.chap ersoi en werd betrapt op het zoogenaamd „Russisch banken". I'reces veu baal werd opgemaakt en verschillende voorwerpen werden in beslag genomen. Aanvankelijk werden zoowel de spelers als de koffiehuishou der K. in verzekerde bewaring g< nomen. De spelers werden later weder in vrij heid gesteld, maar K., die verdacht wordt gelegenheid tot hazardspel te hebben gegeven, is in arrest gehouden. Op klaarlichten dag leeg geplunderd. Tusschen half twee en vijf uur is Woensdag op de Raamgracht te Amsterdam een verdieping leeggeplun derd. 1 De teer des huizes, een 70-jarige koop man in manufacturen, zijn vrouw en dochter waren in dien tijd afwezig en daarvan heeft een insluiper gebruik ge maakt, om uit eeu drietal kasten een bedrag van f 145 aan geld en verscheidene gouden en zilveren voorwerpen, ringen knopjes en 'n horloge weg te halen. Onder de geldstukken waren ve'.e stuiver tjes, in een bus opgeborgen en „gouden tientjes met loshangend haar". Alles waarde had, werd meegenomen; een geld kistje werd eerst stuk getrapt en daarna leeggehaald. Toen de familie thuis kwam, werd eerst niets ontdekt, daar de kamerdeur op slot was. Vermoedelijk was de ia- breker met den toestand op de hoogte. Naar de bewoonster ons meedeelde, is de familie door deze brutale inbraak zoo goed als geruïneerd. „Hbl." Ernstige mishandeling. Naar de „Dordr. Ct." meldt, heeft er gisteren in de Hoeksche Waard een ern stige mishandeling plaats gehad. Zekere v. d. S., te Westmaas, heeft iemand vijfmaal gesneden: éénmaal in het hoofd, zoodat de kiezen bloot liggen, en drie maal in den romp. De dader zal vandaag door de rijks- veldwacht van Klaaswaal gevankelijk naar Dordt worden gevoerd. Zoo komen de snoepers te pas. Voor een snoepgoedfabriek in het Hortusplantsoen te Amsterdam, staat een vuilnisbak, waarin de jongens uit de buuit gaarne staan te gaaien om afval van pe permunt, mislukte hompen koningsbrood, enz. machtig te worden. Een der werklieden in de fabriek heeft nu de aardigheid gehad ©enige der snoep lustige knapen met een roode vloeistof te begieten, waardoor feen hunner van top tot teen rood gekleurd werd. Tegen den dader is procesverbaal opgemaakt. Roemenië en Rusland. Naar men verneemt, zal het bezoek van den tsaar van Rusland aan den koning, van Roemenië een uitsluitend vriendschappe lijk karakter dragen. Aan de reis van 3a- sonoff wordt echter een politieke beteekfi nis gehecht. Onmiddellijk na zijn aan komst in Constanza, zal deze de gast van den koning zijn. daarna vertrekt hij naar Boekarest om met zijn Rcemeenscten col lega Parombaru over den politieken toe stand te onderhandelen. Mexico en de Vereenigde Staten. Het nieuws uil Niagara Falls is ineens weer pessimistisch geworden. Eerst is gemeld, dat zoowel Huerta als Wilson het bemiddelingsvoorstel hadden aan vaard; laatstgenoemde zou alleen wijziging op enkele ondergeschikte punten hebben verzocht. Nu seint zoowel da correspon dent van do New-York Herald als die van de Times, dat president Wilson als eisch stelt: de opvolger van Huerta moet door ('arranza gekozen worden, omdat alleen op die wijze de opstandelingen met de bemiddeling genoegen willen ne men. I11 Italië wordt de toestand kal mer. Hier en daar wordt liet werk hij de spoorwegen en op drukkerijen hervat. De staking heeft tot nog toe 14 slacht offers geëischt. 1 Groote hitte in Noord-A 111 e- r 1 k a. In de geheele Unie en vooral in de'centrale, staten lieerscht. gelijk we reeds kort meldden, sinds nige weken een ondragelijke hitte. Tot dusver zijn reeds 50 personen aan de gevolgen bezweken. Te Chicago hebben zich elf en te Pitts burg twaalf gevallen van zonnest ek met doodelijken afloop voorgedaan. Te New- York heeft de hitte vier slachtoffers ge maakt. Bijna overal stijgt de temperatuur, in de schaduw tot over de 30 graden Celsius. Do bevolking kampeert in de1 parken en op He openbare pleinen, lla zie kenhuizen zijn overvol. - Titanic en Empress. Met de „Corsican" is de eerste groep van ge redden van de „Empress of Ireland" te Glasgow aangekomen. Onder deze bevond zich ook de stoker William Clarke, dia eveneens gered werd hij de ramp van de „Titanic". De man verklaarde dat hij van heide rampen, die van de „Titanic" de vreeselijkste vond. De ondergang van de „Titanic" ging niet .zoo snel in zijn werk. en juist dat wachten was het meest gru welijke. Bij de „Empress" was er geen kwestie van afwachten, hier was alles in enkele .minuten geschied. Het is ze ker wel merkwaardig, dat iemand twee van zulke groote scheepsrampen heeft overleefd. Een bom in! de Westminster Abdij. Gisteravond 0111 zes uur is in do Westminster Abdij te Londen hij liet hoogaltaar een bom ontploft. De zetel, waarin de koning is gekroond, is be schadigd en ook enkele deeien van het gebouw. De ontploffing werd gehoord in let diihtliji gelet en ar!emen's,el ouw; tal van leden van het Lagerhuis ver lieten de vergadering om te zien wat er gaande was. De twee gehoorde slagen waren zoo hevig, dat zij op grooten af stand gehoord zijn, o.a. op de Westmin ster brug. De boa van een vrouw, een reisgids en een klein zwart taschje zijn bij cle plaats van! de ontploffing gevonden. Er zijn twee vrouwen aangehouden; het zijn buitenlanders, die geen Engelsch spreken. Die onbekendheid met de lands taal zou tot hun aanhouding hebten ge leid. De groothertog van Mec klenburg Strelitz is gisteravond overleden. Groothertog Georg Adolf Frie- drich was den 22sten Juli 1848 te Neu Strelitz geboren en is dus bijna 66 jaar geworden. Sedert den dood van zijn vader in 1904 heeft hij geregeerd. Zijn eenige zoon Adolf Friedrich, den 17dea Juni 1882 geboren, volgt hem op. Roosevelt vertoeft thans te Parijs. Mijn on de i'gel 0 open. In de centrale schacht van de zoutmijnen der Bachmoetsche Zoutmpij. zijn de werk lieden op een waterader gestooten, waar door de schacht is overstroomd. Drie werklieden zijn verdronken, de overige '297 zijn gered. Het omgeslagen stoom schip „Victoria Luis e" 1e Ham burg is nog altijd niet opgericht. De duikers hebben de 40 openstaande pa trijspoorten, waar het water door bin nengedrongen was, onder water ges'ott n. De pompbooten hebben een groot gcdeilte van het water kunnen uitpompen, voor namelijk uit de eetzaal en de naburige ruimten, waar het water anderhalven meter hoog stond. De machine-kamers staan nog gedeeltelijk onder water. Men hoopte gisteren met hoog water het schip op te kruinen richten. De oudste vrouw van Enge land, mrs. Rebecca Clarck, vierde Woens dag haar 1 lOden verjaardag. Op de ver jaringspartij waren vier van haar kin deren, verscheidene kleinkinderen, twee achterkleinkinderen en één achter achter kleinkind tegenwoordig. Het laatste kind is een meisje, dat pas één jaar geworden is. Door vogelnestjes te r 0 0- v e n. Te Lede in Oost-Vlaanderen waren twee knapen in een boom geklauterd met het doel vogelnestjes te rooven, toen plotseling de tak, waarop zij zich bevon den, afbrak en heide jongens naar bene den stortten. Zij kwamen beiden op de punten van een ijzeren hek terecht. Een der ongelukkigen werd letterlijk door de vreeselijke staven doorboord en bleef op slag dood. De andere werd levensgevaarlijk, gewond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2