NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 313. 1914. Donderdag 11 Juni 38e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Partijbeleid. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIjf, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenland. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1.—, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 Juli op „DE ZEEUW" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De antirevolutionaire partij heeft, om deze beginselen ingang te doen vinden, hare zelfstan digheid te handhaven zich bij geen andere partij te laten in- deelen en slechts dan samen werking met andere partijen te aanvaarden, indien die door een vooraf wèl omschreven program, met ongekrenkt behoud van hare onafhankelijkheid, kan worden verkregen. Reden waarom zij bij eerste stemming gemeenlijk met een eigen candidatuur aan de staatkundige verkiezingen deel neemt, en by herstemming zich voorbehoudt te handelen, naar omstandigheden. (Art. 21 van Ons Program). Naar aanleiding van dit artikel hebb'eni wij weinig te zeggen. Het artikel ia voor een deel verouderd of overbodig. Het dagj- teekent uit een tijd, toen de herinnering aan Groens leus1: „In mijn isolement ligt mijn kracht" levendig wasde R.-K. staats partij, uit de omarming van liet liberalis me ontkomen, zich begon te organiseeren tot zelfstandige partij met Christelijke as:- piratiën; de geloofsdwang, door het libeJ 'ralisme op dei Chr. „minderheden"' ge oefend, steedsl zwaarder werd, en de tijds omstandigheden op saamwerking! Van alle Christenen van welke gezindte ook teg'en 'den walsenden stroom van ongeloof en, revolutie schenen aangelegd; de afkeer voor „Rome" in onze kringen nog groot wjas en de liberalen slag voor slag! hier van gebruik maakten om hunne partij te versterken. Wanneer men ,zich in dien tijd terug verplaatst, en ipien ziet dan ons! Pro gram nog eens in, en leest vooral arti kel 21 nog eens over, dan bewondert men den vèr zienden staatsmansblik van den samensteller van dit artikel. Immem hij doorzag, dat er een göed geregelde saamwerking met cle 'Roornsehen moest' komen, zou men er ooit in kunnen sla gen om den machtigen Reus die onsi den Voet op den nek zette te verslaan. Maar hij kende ook ons Christenvolk in zijn zin voor isolement, maar dan een isole ment naar eigen uitlegging; en in zijn tegenzin telgen samenwerking met zijn „na tuurlijke tegenstanders". En hij voorzag] dat, wanneer immer de reg,el gelden zóuj dat bij eerste stemming onze partij! met eien edgen candidaat in het strijdperk kwam, bij de herstemming altijd de Libe raal den buit zóu Wegdragen. 'Maar ook het optimisme des geloofs bezielde hem, hij verwachtte van de taktiek in artikel 21 omschreven den gewensohten uitslag1. Het was het jaar- van het decretumi horiri- bile, van de schoolwet van Kappeijne, ■de wet die ons- Christelijk lager onderwijs! vernietigen zou; van de wet die ons ChrisU tenvolk met rouw 'in 't hart had zien aannemen. En juist in dat jaar stelde de Deputatenvergadering' 'Ons1 Program van beginselen met zijn 21 artikelen vast. En toen in de pauze de twee leiders onzer partij Kuyper en Lohman ju den tuin van het Gebouw, te Utrecht, waar vergaderd werd, met elkander over de gebeurtenissen van den dag spraken, die het hart met zorg voor de toekomst onzer Vrije school vervulden, toen het was in 1878 zeide Kuypei- tot Lohman: over tien jaar zitten onze mannen aan de ministers tafel. Dat deze voorspelling is; uitgekomen, behoeft niet gezegd. Een ieder onzer weet hejf. In 1888 trad het eerste Christelijk coalitie-miniserie op; vier antirevolutio nairen: Mackay, Havelaar, Keuchenius en Godin de Beaufort hadden er zitting in; met de Katholieken Bergansius en Ruijs de BeerehbPoucken Lohman met Sehaepman waren in de Kamer met 52 anderen, de getrouwe lijfwacht om dit rechtscho kabinet te steunen bij de tot standkoming der herziene lager-ondeïwij's1- wet waarin 'althans het beginsel der rechts gelijkheid werd Vastgesteld. De eerste stoot aan het voetstuk van hetwelk Kappeyne, de vervolger, weldra zou worden afg'e- b'onsd. i Dit heeft men menschelijk gesproken mede dank te weten aan dit artikel 21', waarin de beteekenis van het isolement gehandhaafd bleef, doch door het woor- deke „gemeenlijk" speelruimte gelaten werd voor steunbieding, reeds bij eerste stemming aan een candidaat der bevriende partij. Ware er meer gebruik van ge maakt, de meerderheid der rechtsche par tijen zou grooter geweest zijjn. Doch in die jaren aarzelde men nog. Bij de droeve ervaringen daarna opge daan, de verbreking der samenwerking; in 1891, de afbrokkeling onzer partij in 1894, de mislukking der coalitie-proef in 1897, de overwinning in 1901, de sma delijke nederlaag in 1905; de herademing! in 1907, straks! door te grooter; overwin ning in 1909 en nog1 droever nederlaag dan die van 1905 gevolgd, wenschen wij in dit Verband niet te verwijlen. Wij; wen schen alleen het feit vast te stellen, dat sedert de totstandkoming van ons Proi- gram, het aantal zebr is; toegenomen van diegenen, welke zich bij onze partij voeg!- den; zich yoor de coalitie verklaarden; zich op de kennis onzer beginselen toe legden; zich benoemen lieten in verschil lende betrekkingen, die het liberalisme tot heden toe uitsluitend voor zic-h en des'zelfs Vriendjes bad opgeëischt. Toch 'zijn e'r helaas nog duizenden kie zers die, in de strikken der; Vrijzinnigheid! verward of door de lokstemmen van hef 'socialisme misleid, bij de stembus: zich tegen ons keeren. Ook zijn er nog' zeer velen die niets voelen voor het partij'le- ven, vooP het onderzoek onzer staatikuQ- dige beginselen, voor den eisch van Godsi Woord, op ieder 'terrein van het leven. En nog meerderen, zelfs in de eigen gele deren, die, gelijk de Rufeenieten, rustig) bij hunne stallen blijven zitten om te luisteren naar het geblaat hunner kud den, en den stembusstrijd door hunne broederen lafen yoeren. Dank zij den invloed onzep Pers', van, Clubs en Kiesverenigingen, is dit kwaad wel een weinig aan het afnemen. De tijd ligt vein achter ons! dat onze partij! werd1 uitgelachen vanwege haar kleinheid. En wij gedenken hierbij met achting den stichter onzer partij Groen van Prin steger, die den strijd tegen het liberalisme aan vaard heeft, en zich het ongenoegen dei] liberalen op den hals haalde, dewijl hij' zich niet stil wilde houden. „Waart gij," zoo sprak de liberale staatsman Thog- becke, Groens' „vriend en vijand tevens", „waapt gijl een stille partij, die enkel' zocht God op hare wijfee te dienen, men zou, al hield men uwe meening voor dwaling1,, 'u eerbiedigen." Een stille partij, dat had de vrijzinnig heid wel gewild. Evenzeer als het socia lisme lachen zou, wanneer op- deszelfs ge- 'roiep dat ^godsdienst privaatzaak is de mannen uit onze gelederen naar zijn kamp overliepen. Doch geen partij is: beter, ook in de beginselen, geschoold en georgani seerd dan de onze; en feijl dankt dit in de eerste plaats aan haren grooten stichter, doch niet 'minder, aan de bezie lende leiding van dr. Kuyper en aan de degelijkheid van Ons Program. Had de anti-rev. partij vóór 1870 me nigmaal 'zich als smaldeel van de gpoofe conservatieve partij gedragen, hieraan wist Groen een einde te maken met zijn gevleugfeld 'woord„In isolement ligt onze kracht." Later heeft mien aan zekehe zijde ge daan of men dit woopd niet beigpeep. Men Wilde er van gemaakt hebben als. zon Groen hebben bedeeld dat de antirevolu tionaire partij altijd -op; zichzelf behoort te blijven staan, en nooit met een ande'pei partij saamwerken. Doch ook dit zouden de vrijzinnigen wel gewild hebben. Neen, dan begpeep1 hun groot© penvoerder pro fessor Buys, het beter: „Isolement" zoo, schreef hij in „De Gids" (1869 „dat wil 'zeggen het streng, vasthouden aan eigen beginselen". En zoo lis het. Groen bedoelde er mee„In onze zelfstan digheid, in onze beginselvastheid ligt onze kracht". Door vast tie houden aan onze begin selen kan onze paptij als zelfstandige] par tij bij iederen stembusstrijd in federatie saamwepken met andere rec.htsche partij en. MaaP als (zelfstandige partij. Een partij 'die zich niet laat inlijven of indeelen hij! :een andere partijdoch alleen bondge nootschappelijk met andere partijen ver,- eenigd, tracht te bereiken, wat zij meent in het landsbelang te zijn. Geestelijke ellende. Het is bijna te ontzettend om het te gelooven, maaP volgens die statistiek Van Schilling ife het 'n feit, dat gedurende! de 19e eeuw twee mil li oen men-; sohen zich van het aan God behooPende leven hebben bePoofd. Twee m i 11 i o e n men&ehen, die den last des levens niet langep meenden te kunnen dragen, een dwaling die slechts zijn oorsprong vindt in het feit, dat men den weg tot de bron van alle zedelijke kPacht' niet in wil slaan. Merkwaardig is het, dat onder de zelf moordenaars veel minder vrouwen dan mannen Voorkomen; een pleit wellicht voör den religiensen zin van de VrouW en hare gelatenheid in het dragen van stnapt. Eveneens ve'rdient het de aandacht, dat niet alleen in de kringen der armen en ont erfden het leven te zwaar werd om te dragen.; ook te midden va,n stoftelijken overvloed woont droefheid en ellende. Het aantal zelfmoorden neemt voortdu rend schrikbarend toe. Sedert 1831 is hun gtetal pér jaar 400 pet. 'ge-stegen, hoewel kle bevolking slechts met 60 pet. is toegenomen. In het Duitsche 'rijk alleen bedroeg; het getal zelfmoorden in 1903 niet minder dan 12.730; terwijl dit schrikkelijk' cijfer (in 1881 veel lager, namelijk 9994 was. In goed twintig jaar dus 'n vermeerde- iring van (ruim 3000 gevallen. Gok in andeite landen in de misdaad van den zelfmoord toenemende. Frankrijk steekt 'zélfs behoorlijk boven Duitschland uit. Slechts in Denemarken, Noorwegen en Spanje neemt het aantal gevallen af. Vooral Noodwegen maakt in vergelijking met andere landen 'n gunstige uitzonde- ping'. Misschien wel omdat in Noorwegen een der voornaamste oorzaken van stoffelijke en zedelijke feilende is beteugeld, dat daap het alcoholgebruik,_ tengevolge van 'n machtige drankbestrijding, belangrijk is, verminderd. Is de aerdt der Hollanders nog sodanigh '„Want de aerdt der Hollanders is so danigh, gelijk UEd. mede bekend is, dat ialS haar de noodt ende de periculen niet zeer talaer voor de oogen staan, zij g|eens- zints gedisponeert worden om naar bet- hooren te vigeleeien om haar eigen secu riteit." 'Zoo Schreef Johan de Witt aan Pieter de Groot, gezant bij het Hof van Lode- wijk XIV, kort voor de gebeurtenissen van het rampspoedjaar 1672, dat de Republiek der Vereenigde Nederlanden door de ver overingszucht van den Franschen koniog, gesteund door 'zijn bondgenooten, maar bovenal tengevolge van de verwaai loozing der defensiemiddelen, in Weinig maanden op 'den rand van den afgrond zag gei- bracht. Is nu twee en een halve eeuw laitep, de aard der Hollanders nog 'een zoodanigfe, dat zoolang de dreigende gevaren hun niet zeet klaar voor oogen 'staan, zijl niet gezind zijn naar beboeren te waken voor hun ei-en Veiligheid? Zullen de Nederlanders nu niet, zoo a's toen, hun verdeeldheid eerst dan Vergeten, wanneer 'heit water tot de lippten 1st ge stegen, en zullen zij zoolang! de nood nog niet zóó hoog is, geklommen, wèl praten maar niet doen? Het tijdstip is nabij', waarop! de Re- geering met pen ontwerp tot vlootfeouw 'zal en hi o e t komen, omdat een koloniale en zeevarend© mogendheid het nu eenmaal zonder marine niet kan stellen. En naar mate de tijd vordert, wast de woorden vloed, dien het op ieder 'punt heerschen!- de verschil van inzicht doet zwellen voodoopig in de Pers. Wat de een te veel' vindt, is den an dep te Weinig. Oneens is men hef omtrent het aantal, den aard, de grootte ien de bewape ning der schepen; over de als vlootbasisi te kiezen plaats omtrent het aandeel, dat aan de zeemacht len aan de landmacht in de verdediging van Indië toekomt; over de sterkte der marine, die voor de veiligheid! van feet Rijk in Eupopa en de bescherming] der Nederlandse! ie belangen buiten Oost- Indië noodzakelijk moet Worden geacht; omtrent de Vraag of en in welke verhou ding de kosten ov-er de Indische en Nedep- landsche financiën zullen moetien worden verdeeldover de vloothemanning enzooveel meer. Als het meeningsversfehil in de PePs, is de vooruitgeworpen schaduw van de Kamerdebatten, dan zal er zeker heel veel worden gepraat, doch komt er niets goeds tot stand; dan zullen de Staten van nu althans jin dit opzicht niet onderdoen voor de Staten van toen en evenmin voor den Romeanschen Senaat, die zóó lang beraad slaagde ovep het behoud van een der koloniën, tot Saguntum verloren was. Het gevleugelde woord dat de ondergang van deze Romeinscfee kolonie vermeldt, doet nu welhaast twee duizend jaap dienst ter waarschuwing van de gteheele wereld. En Saguntum beteekende voor Rome bij geen voeten of vamen, wat Indië be teekent voor Nederland. Geen Nederlander, welke feijn inzichten overigens ook mogen 'zijn, heeft eï tot dusver aan gedacht te zeggen„Laten wij Indië toch prijsgeven. Het verschil loopt slechts over de vraag". Op welke wijze is het te behouden? Ieder wil daar bij in toepassing gebracht zien de mid delen, diet hijzelf voor de beste houdt. En daarom is ook hier weer het betere de vijand van het goede. Als allen het eens moeten zijn, alvo rens in dezen tot doeltreffende maatrege len wordt besloten, zal dit (eerst dan geschieden, als „de noodt ende de peri- cnlen haar zeer claer voor de oogen staan". Dat zal zijn niet vóór de nood aan den man is!. Maar- dan ook zuilen de Nederlanders ongetwijfeld gedisponeerd blijken naar be- hooren te vigileeren voor hun securiteit. Endan is 'het te laat. Bijtijds moge het daarom blijken, dat de aerdt der Hollanders niet meer is so danigh Frankrijk. Senator Rihot is1 er dus in geslaagd een ministerie samen te stellen. Hij heeft zich waarlijk met bekwamen spoed van z'n taak gekweten. Het Kabinet-Ribot zal er aldus uitzien: da premier Ribot neemt de portefeuille van Justitie; Bourgois, buitenlandsehe zaken; Delcassé, oorlog; Cliautemps, ma rine; Clémentel, financiën; Peytral, bin- nenlandsche zaken; Dessoyer, onderwijs Dupuy, openbare werken; Réville, handel; Abel, arbeid, Dariac, landbouw en Mauno- vury, koloniën. L Ribot izelf staat het dichtst bij' de rechts-republikieinen. Volhardt de uiterste linkerzijde in haar nu reeds aan den dag tredende oppositie- zucht, dan mag betwijfeld, of het Ka binet-Ribot het wel heel lang maken zal. Of zal 'ter weer mee gaan ale met het ministerie-DoumePgue, waaraan eren- eens slechts ieen levensduur van eenigje weken voorspeld was, en dat zijn be staan toch nog tot de verkiezingten wist te rekken? Engeland. Een parlementair medewerker van de „Times" zegt uit goede bron vernomen te hebben, dat de voorstellen der Pegee- Ping voor een hervorming van het hooger- huis gereed zijn. Zij zullen binnenkort aan 'thoogterhuis voorgelegd worden. Het beginsel van erfelijkheid zal geheet wórden afgeschaft en het heele hoogtep- huis gekozten en benoemd worden. Een deel der leden van het hoogerhnis zal door het lagerhuis worden gekozen. Mexico. De bemiddelingspogingen vorderen goed, ztegf men. Carranza schijnt nog heel wat in de melk te brokkelen te hebben, waardoor de onderhandelingen nog al vertraging ondervinden. Dé bekende Italiaansche correspondent BaPzini meldt uit de hoofdstad Mexico, dat het nu zoo goed als zeker is, dat de voorloopige president van Mexico ge neraal Velasco zal worden. Velasco wordt binnenkort minister van buitenlandsehe zaken in plaats van den aftredenden minister Ruiz' en volgens de bepalingen der constitutie president, zioo- dra Huerta aftreedt. De generaal was indertijd d© verdediger van Torreon, staat geheel en al buiten de politiek en is een man van orde, die zal zórgen, dat de aftredende staatslieden, met Huerta incluis, geen gevaar zlullen: loopen, zegt de correspondent. Volgens de meening van BaPzini is de thans heerschende revolutie niet alleen van politieken 'maar ook van socialen aard. Ze wordt ook bezield door klassen haat en is ontvankelijk 'voor elke ophitsing tot gewelddaden. Italië Berichten uit verschillende plaatsen van Italië melden: Ondanks de afkondiging der spoorwegstaking is de dienst overal normaal, behalve tusschen Ancona en Bologna, waar de lijn bij Fabriano, Imola en Faenza beschadigd is. De berichten uit de voornaamste ste den melden, dat de avond eergisteren zonder noemenswaardige incidenten ver- loopen is. Gistermorgen duurde de sta king te Turijn nog voort, maar een aan tal winkels is geopend. Te Genua duurt de staking insgelijks voort, maar alle winkels zijn er geopend. Auto's en rijtuigen rijden er door de straten. Een aantal stakers trachtte de arbeiders te hinderen, die aan den howw van een tunnel bezig waren, maar ze' werden door de politie verstrooid. Te Napels duurde de staking voort, maar de trams liepen voor het grootste deel. De winkels zijn geopend. Ongeveer drieduizend personen Waren in de nabijheid der arbeidsbeurs te Flo rence samengestroomd, toen plotseling re volverschoten gelost werden op de troe pen, die het vuren beantwoordden. Een persoon werd gedood, verscheidene wer. den gewond. Een groote troep manifestanten trok door de straten onder het uiten van pro- testkreten tegen de gewelddadigheden, te genover de stakers bedreven. Te Rome deden zich gistermorgen ern stige incidenten voor, vooral vóór de arbeidsbeurs. De heele wijk daar levert den aanblik op van in staat van beleg te zijn. De manifestanten bedienden zich van straatsfeenen als projectielen. Uit de tegenstrijdige geruchten is het niet mogelijk het juiste aantalgewonden op te makeri. Afdeelingein cavalerie voor kwamen tot tweemaal toe pogingen tot het vormen van barricades. Men zegt, dat er een levendige actie zal gevoerd worden tegen degenen, die voor de voortzetting der staking zijn. De politie moest een huis omsingelen, waar uit schoten gelost werden. De secretaris van de algemeene fede ratie van den arbeid heeft aan alle bij de federatie aangesloten kamers van ar beid een circulaire gezonden, waarin ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1