Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Leestafel Ministerie benoemde burgemeester in ge lijken trant het allen arbeiders als plicht op het hart gebonden, lid van de anti revolutionaire partij te zijn, wis kreeg dusdanige eene plaats bovenaan op de lijst van rare benoemingen, waarmee de vrijzinnigheid, bij gebreke aan beter, gaarne een ministerie der rechterzijde schijnt te lijf te gaan. Te Gouda is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad (gekozen de; heer Vingerling (a.) met 478 st. tegen 456 op dhr. v. Rijn v. Alkemade. De so ciaal democraten hadden zich van stem ming onthouden. Ihr. Sociaal "ongres. Ue Regelingscommissie voor het te hou den Tweede Chr. Sociaal Congres hield 2 Juni hare eerste vergadering. Gekozen werden tot leden van het Moderamen dr. A.Ivuypex, voorzitter, ds. A. S. Tal- ma en dr. J. Th. de Visser, ondervoorzit ters, C. v. d. Voort van Zijp en J. R. Snoeck Henkemans le en 2e secretaris, W- Hovy penningmeester. Waai- de band van het Centraal Comité der Anti-Rev.-partij thans is doorgesne den, werd aan een commissie bestaande uit de heeren Kuyper, prof. Diepenhorst, mr. Schokking, Smeenk en de Visser een eigen grondslag voor het Congres te ont werpen. Drie heeren werden aangewezen de or ganisatie van het CongTes Voor te berei den, de heeren prof. Diepenhorst, Duy- maer v. Twist en mr. van Veen. Koning A1 f o n s en de Zeeuwse he vrouwen. Koning Alfons van Spanje moet het voornemen hebben ons land te bezoeken. In een brief van den te Madrid vertoeven- den Hollandschen schilder Piet van der Hem, van welken brief de N. R. Ct. een fragment heeft opgenomen, lezen we toch „Mijn werken op straat heeft me ©en politieke primeur doen snappen waarmee ik zelfs Buitenlandsche Zaken vóór ben. Koning Alfons is van plan ons land te bezoeken, en hij heeft mie dat zelf gezegd. Terwijl ik op 'n straathoek zigeunerkin deren zat te schetsen, die duiven voer den, Zag ik opeens den koning met een adjudant (beiden in politiek) voor 'n win kel staan kijken. Z'n vermakelijk, en wel pittig profiel was naar mij toegekeerd,* natuurlijk moest ik een krabbel van hem maken. Ik weet niet of hij het bij instinct voelde, maar hij kwam naar me toe en moest z'n portret zien. „U hebt m'n neus niet geflatteerd", zei hij leukweg in het Fransch, maar hij vroeg toch of de tee- kening tie koop was. Voor zoo'n paai' lijmen kon ik geen prijs vragen, en ten slotte nam Zijne Majesteit het ding als souvenir Van me aan. Zijn mededeeling dat hij ons land dacht te bezoeken, was zeker een tegen-beleefdheid. „De Hollan ders hebben toch zeker geen rancune meer?" vroeg hij lachend, „vanwege die moeilijkheden toet Filips II?" Ik verze kerde den koning dat onze Zeeuwsche vrouwen met zwarte oogen onze mooiste herinneringen aan dien tijd vormen." Een onderwijzer voor Prinses Juliana. Naar de Stand, verneemt, heeft H. M. de Koningin aan den heer Jan Ligthart het geven van het onderwijs opgedragen, dat Prinses Juliana eerlang zal hebben te ontvangen. De heer Ligthart moet die vereeremde opdracht hebben aanvaard, en het gemeentebestuur van Den Haag' heeft hem het noodige verlof gegeven om zijn functie als hoofdonderwijzer te gelijken' tijd te blijven waarnemen. Ned. Bond van Gemeente ambtenaren. In de op 3 Sept. te houden jaarver gadering van deze Vereeniging komen be langrijke bestuursvoorstellen aan de orde. Reeds sedert verscheiden jaren wordt in bondskringen de behoefte gevoeld aan in stelling van een voorbereidend exa men voor hen die zich willen bekwamen voor het examen in de gemeente-admini stratie dat wordt afgenomen door de Nederlandsche vereeniging voor gemeen tebelangen, en die niet kunnen overleg gen een der door den bond aangegeven bewijzen van algemeene ontwikkeling. Voorts acht de bond in het bestaand examen zelve eenige verbeteringen drin gend noodig. Het bestuur betreurt ten zeerste dat de vereeniging voor gemeen tebelangen tot een en ander niet heeft medegewerkt en stelt nu voor de instel ling van een bondsexamen A, met voor bereidend examen voor het eerst af te nemen ^respectievelijk in 1916 en 1915. Ook tot medewerking aan het door den bond in te stellen examen B, een zwaar der vakexamen, is de vereeniging voor gemeentebelangen niet bereid. Het bonds- bestuur stelt voor dit bondsexamen waar toe reeds eerder werd besloten voor het eerst af te nemen in 1917. Een ander voorstel strekt tot vaststel ling van een reglement op de hondscur sussen in de gemeenteadministratie. De organisatie wordt aldus gedacht, dat er kenning plaats vinde van hetgeen goed geregeld is, en dat verder door den bond aanvallend worde opgetreden. Vervol gens zullen pogingen worden aangewend tot verkrijging van overheidssteun. Niet Modern. Het wordt ijti onzen tijd van genot- en weelde ,en gemakzucht, zooals die in som mige kringen wordt aangekweekt en voort gebracht, al meer gewoonte, den kinder zegen. te gaan beschouwen als een last, waartegen men zich verzet en verweert. Helaas! dank gij de openlijke propa ganda voor de wijze, waarop dit kan, niet zonder gevolg! Er zijn kringen, er zijn streken, waarin het hebben van kinderen hoe langer hoe meer ongewoon wordt. En men weet niet, en beseft niet, i of men dringt de gedachte daaraan met ijdel genot op zij van hoe groote bron van geluk men zich zoo berooft. Kinderen zijn een erfdeel des Heeren, kinderen zijn schatten, ons, met vrucht gebruik ervan, toevertrouwd; kinderen zijn „zon en warmte", zijn „vroolijkheid en vreugde". En zij, die zich van die bronnen van levensgeluk eigenwillig af sluiten, weten niet wat zie doen. Vfni het groote geluk" dat het bezit, en het „ongeluk" dat het gemis in dezen met zich brengt, getuigen twee berichten, die we dezer dagen in de bladen lazen-. Het eerste betrof een inrichting in een groote stad van Amerika, waarin zuigelingen, kleine kinderen worden opgenomen van moeders, die tegen betaling ze daar ge durende den dag, kunnen brengen, om dan zelf in staat te zijn te werken in fabriek of op atelier. En nu doelt het bericht mee, dat bij een bezoek aan zulk een inrichting, een millionair getroffen werd door de gelijkenis, die een aardig klein ventje van 4 jaar vertoonde met zijn, n.l. 's millionairs, grootvader: en hij wilde, zelf kinderloos, dat kind, zoo- mo gelijk aannemen als het zijne. Hij' stelde een bedrag yan 1/2 millioen dollars be schikbaar als „vergoeding". De moeder, werd opgezocht op haar fabriek en voor de keuze geplaatst; maar. zoo luidde het bericht, ze wilde haar kind niet mis sen. En het andere bericht verhaalt van vier vriendinnen, moderne, jong-gehuwde vrou wen, die op Nieuwjaarsdag elkander hun wenschen voor het nieuwe jaar openbaar den. En op de wederzijdsche vraag: en wat zou jij het liefste willen van. 'tjaar? zei de eene„een gezellige huisvriend, die goed danst en musiceert", de andere: „ik een luxe-auto"; de derde: „neen, ik zou 't liefst eeu groote reis maken, naar Egypte of China, of zoo". De vierde zweeg nog. En op de toen tot haar gerichte vraag: „En jij?" antwoordde ze: „Och, we zijn nu al bijha twee jaar getrouwd, en ik zou zoo graag een kindje hebben". Verrast over dezen „zonderlingen" heeleinaal niet modernen - wensch, ke ken de vriendinnen haar aan; die meest- natuurlijke aller vrouwenwenschen scheen hun zoo buitengewoon antiek en vreemd, dat ze zich niet hegrijpen konden hoe- iemand dat nu wenschen kon! Treurig beeld van de verwording onz'er dagen! (N. P. G. Crt.) Wie heeft er plaats? Het bestuur van „Vacantie Buiten" komt weer met haar dringende vraag: „Wie heeft er plaats?" Gij weet, het geldt zwakke kinderen van Christelijke volks scholen, voornamelijk te Amsterdam en Rotterdam. Het zoekt voor hen kostelooze plaatsing voor ten minste drie weken bij meer gegoede Christenen in de gezonde streken van ons land. Wie wil nu gastvrij zijn huis openstel len om aan één of meer bleekneuzen een paar bruine wangen te bezorgen, die wen de zich tot den Secretaris, den heer G. Muijs, Bureau „Vacantie Buiten", van Oldenbarneveldtstraat 18, 'Amsterdam. Wie een penningske wil bijdragen, zen- de het aan den penningmeester, den heer J. v. d. Sluis, van Woustraat 27, Am sterdam. Middelburg. Op Verzoek van den wa terschout te Scheveningen, is alhier door de politie aangehouden J. J. W., die voor de haringvisscherij gemonsterd had en die nu >veigerde te komen. Ondeil geleide is hij naar Scheveningen over gebracht. In de Kortedelft alhier komen den laatsten tijd meermalen oploopjes voor welke ontstaan door heftige huiselijke too- neelen in een der wpningen aldaar, ook gisterenavond moest de politie een paar maal de menschen tpt doorloopen aanma nen. Hedennacht heeft alhier een ernstige mishandeling van een politieagent plaats gehad. De agent L. M. Moerland maande in de Stationstraat om ongeveer half één een drietal personen aan op te houden met zingen, terwijl hij tegen een hunner, die midden op straat een natuurlijke be hoefte deed verbaal wilde opmaken. In plaats van op het desbetreffend verzoek van den agent zijn naam op te geven, uitte de man allerlei onhebbelijkheden te gen Moerland, waarop deze hem wilde arresteeren. Dit liet de man zich niet welgevallen, rukte zich los en bracht den agent eerst een paar klappen in den hals toe en toen een vuistslag op het linkeroog, waardoor dit niet meer open kon en de agent hevige pijn had. Moerland trok zijn sabel ter zelfverdediging en verwondde hiermede den woesteling licht .aan het voorhoofd. Niettegenstaande de pijn liet de agent zijn arrestant niet los, alvorens twee andere agenten, die door een burger gewaarschuwd waren, ter hulp kwamen en den man, onder voortdurend verzet, naar het bureau overbrachten, alwaar hij opgaf te heeten H. B., 34 jaar, slager van beroep, wonende te Loosduinen en tot voor korten tijd te hebben vertoefd in Amerika. Op advies van een direct ge roepen dokter, die een lichte herschen- schudding constateerde en die vond dat het oog ernstig gekwetst was, werd Moer land buiten dienst gesteld en naar zijne woning overgebracht, alwaar hij thans ab solute rust houdt. B. bevindt zich nog in arrest. Hedenmorgen was de toestand van den agent naar omstandigheden vrij goed, hij kon zich te voet naar den dokter begeven. We ontvingen ter aankondiging eeu fraai geïllustreerd boekske met een korte beschrijving van Walcheren, uitgave van de Ver. tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer in Walcheren, 't Is in hel Engelsch geschreven, dus het bedoelt den Engelschen toerist ten gids te strekken. *t Handige ding ziet er aantrekkelijk ge noeg uit en zal dan ook z'n doel niet missen. En wie er door naar Walcheren gelokt wordt, zal ervaren, dat de roem, die ervan uitgaat, niet overdreven is; de lenteweelde geeft er veel te genieten. Vlissinsen. In de heden (Donderdag)- middag gehouden vergadering van den ge meenteraad werd mededeeling gedaan van een schrijven van den heer Jan Morkis te Middelburg, die op verzoek van B. en W. het nieuwe carillon gekeurd heeft. De heer Morks constateert, dat het speel werk en het carillon aan de hoogste daaraan te stellen eischen voldoet en durft Vlissing's carillon onvoorwaardelijk hij de zeer weinige uitmuntende Neder landsche carillons indeelen. Ook over het mechanisch gedeelte van het speelwerk is zijn oordeel gunstig. Onder de over te leggen stukken was een verzoek van de afdeeling Vlissingen van de Nederlandsche vereeniging „Eer ste Hulp bij Ongelukken" om voor de oefeningen in verbinden enz. een gym nastieklokaal van de gemeente in ge bruik tfe mogen nemen, met vuur en licht. Tot onderwijzer aan school D, waar voor de voordracht bestond uit de heeren H. Vonk te .Geertruidenberg, J. C. G. Jansen Verplanke te Waddinxveen en P. J. Eijke te Ovezande, werd benoemd de heer Vonk. Tot onderwijzer aan school F, waarvoor de voordracht bestond uit de heeren .1. E. Harthoorn te Stavenisse. H. Vonk en P. J. Eijke, werd benoemd de heer Harthoorn. Tenslotte werd benoemd tot secretaris en rentmeester van het gasthuis (aan beveling de heeren J. P. Loiuwerse en K. de Visser, heiden alhier,) de heer! Louwerse. Na 2 vrije stemmingen en na herstemming en loting met mr. Bisschop, commies ter secretarie. Van de behandelde punten noemen wij liet voorstel van de heeren Sta verman en Tichelman om voor het leggen van •rails en buizen in gemeentegrond een jaarlijksche retributie te heffen van 50 cent per strekkende meter. In hun prae- advies wijzen B. en IV. erop, dat vol gens de concessies van de gasfabriek en van de electrische centrale geen retri butie kan worden geheven, ook achten zij het billijk voor ieder volgende dui zend meter ,2i/2 'cent per meter min der te vragen, zoodat voor de twin tigste duizend slechts 2i/2 cent gevraagd wordt. Dit voorstel werd na heftige bestrijding door dhr. v. Raalte aangenomen in den geest als door B. en W. was geamendeerd. Vervolgens het voorstel van B. en W. om bij ,ta dragen voor het maken dei- plannen voor een waterleiding op Walche ren tot 5 cent per inwoner. B. en IV. merken op', dat de gemeente wel in een bijzondere positie verkeert, omdat zij een concessie voor waterleve ring heeft uitgegeven, maar dit neemit niet weg, dat het instellen van een on derzoek, hetwelk verder tot nidts ver bindt, ook voor Vlissingen van belang! kan 'zijn, daar clan de mogelijkheid van eeno andere watervoorziening dan de te genwoordige onder de oogen wordt ge zien vpn de meest deskundige zijde. Het gevolg zou ook kunnen zijn, dat de ge meente dientengevolge yoordeeliger bepa lingen bij de waterleidingmaatschappij zou kunnen bedingen of wel dat eenige an dere beslissing, in het belang der ge meente kon worden genomen. Ten slotte noemen wij nog het voor stel om aan de maatschappij „de Schelde" voor f 5000 per jaar een deel der ha venterreinen te verhuren. 0,p de beslissingen over deze voor stellen komen wij nader terug. Goes. Post duiven vereen. „De Zeeuw". Bij de vorige week gehouden wedvlucht van Stendal, afstand plm. 560 K.M., werden de prijzen behaald alsi volgt: le, ,2e en 4e prijs C. J- van Zweeden, 3e "prijs A. de Munck en 5e prijs A. van Opdorp. Een zilveren medaille geschonken door een lid der vereeniging voor de eerst getoonde duif verkreeg C. J. van Zweeden. - Woensdagmorgen was C'. Schrijver met kar en paard op den 's Heer Hendriks- kinderendijk. Hij wierp eenigszins on zacht een ladder op de kar, waarvan zijn blinde paard zoodanig schrikte, dat het opzij sloeg, waardoor het van den dijk raakte en in de sloot terecht kwam, met de kar boven op zich. De veehouder P. d© Dreu 'slchoot te hulp, dank zij diens be leidvol optreden werd eerst de kar, daarna heelhuids heit paard op het droge ge bracht, zoodat Schrijver en zijn zoontje met den sdhrik en zoo goed als geen materieel© schade vrij kwamen. Nisse, In de Woensdag gehouden ver gadering van den gemeenteraad waren de volgende zaken aan de orde'. Ingediend werd het gewijzigd plan schoolverbouw met een hoogere uitgaaf van f389.90 (werd goedgekeurd) en besloten werd daarvoor subsidie aan te Vragen. Omtrent de begrinding van den Oudelandschen dijk wordt onderhandeld met Oudelande en het bestuur van den Nisse-Stellepolder. Aan de N.V. Spoorwegmaatschappij Zuid- Beveland wordt een subsidie toegestaan groot f60 gedurende 20 jaar. Aan P. den Dekker werd wegens vertrek teruggege ven een gedeelte van zijn H.O. De reke ning van het Burgerlijk armbestuur over 1913 werd goedgekeurd met een ontvangst van f3119.21 en uitgaaf van f 2792.25' goed slot f 326.95i j- Krabbendijke. De bazaar, gehouden te Krabbendijke, behoort al weer tot het ver leden. Maandagavond 10 uur bedankte ds. Muller allen die hadden meegewerkt, dus ook het publiek. Nu, geconstateerd mag worden, waar velen dit hier ongeken de. met eenige huivering zagen komen, dat alles een aangenaam en ordelijk verloop heeft gehad. Zaterdagavond zong do zang- vereeniging „de Harmonie" verdienstelijk. Daar de zaal overvol was; zoodat zeker een 200 geen zitplaats konden bemach tigen, werd niet zoo rustig geluisterd als Vrijdagavond. Maandagmiddag en -avond was er steeds een tamelijk talrijk bezoek. De bazaar bezorgde toen vele kinderen en grooten eon aangename en onschul dige tijdpasseering. Hoeveel, na aftrek der onkosten, 'tgoed slot zal bedragen, kan nog niet vastgesteld. Op f 700 wordt echter zeker gerekend. De lampen kunnen dus worden gekocht en aangeboden. Heinkenszand. Gekozen tot lid van den raad bij enkele candidaatsbeiling (vacature wijlen dhr. J. Braamse) de heer L. Kloos terman. Schoondijke. Bij de stemming voor een lid van den gemeenteraad verkregen de heeren P. M. Contant 51, J. A. Cransberg 54'en J. v. Lare 62 stemmen. Herstemming tusschen v. Lare en Cransbei'g op 9 Juli a.s. (Luctor et Emergo.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leerbroek, G. A. Pott te Arnemuiden; te St. Kruis, P. Glas, cand. te Leiden; te Geesteren (toez.), H. IV. Bosch te Graft. Bedankt voor Hedel (toez.), door J. H. Paddenburgh te Aalst; voor Rarne- veld (vac.-J. A. van Boven), door D. Th. Keek te Zuillichem. A dies aan de A1 ge m. Synode der Ned. Herv. Kerk. Naar wij vérnemen. is het Adres aan de Synode der Ned. Herv. Kerk in zake verscherping van de proponentsformule en verandering van de belijdenisvragen, door een 60-tal predikanten ondertee- kend en wel door de volgende heeren,: B. Batelaan, Ouderkerk a. d. IJsel; N. A. Becht Jr., Arnhem; G. H. Beekenkamp, Delft; H. D. J. Boissevain, Gelselaar; D. Boonstra, Schoonhoven; H. C. Briët, Utrecht; J. de Bruin, Rijssen; K. P. Da- tema, Muiden; J. L. Dippel, Groningen; S. van Dorp, Bodegraven; G. van Dorssen, Oudega; J. van Duyvenbooden, Vlaar- dingen; J. Eringa, Woerden; J. P. Erin- ga, Amsterdam; H. v. Eyck v. Heslinga, Rerlikum; A. J. Eijkman, Amsterdam; H. A. de Geus, IVezep (Geld.); J. C. G.' Gobius du Sart, Wijk biji Heusden; J. IV. F. Gobius du Sart, IVouclricbem; J. Gos- linga. Utrecht; M. van Grieken, Delft;, H. J. de Groot, Voorst; J.. W. Groot Enzerink, LeeuwardenJ. H,. Gunning E.B.z., Schoonrewoerd; C. Heemskerk, Dordrecht; J. J. van Ingen, Harderwijk; M. Jongebreur, Veenendaal; J. C. Klomp, Hillégersberg, J. G. Klomp, Wassenaar; T. Kloosterman, Alkmaar; J. Kraay, Has selt; P. J. Kromsigt, Amsterdam; J. Ch. Kromsigt, Oostwold; F. J. Krop, Rotter- tdam; J. Laurense, Oost-KapelleC. J. Leenmans, Utrecht ';(N. M. de Ligt, Mid delburg; C. A. Lingbeek, Spijk; J. C. S. Locher, Waspik; H. A. J. Lütge, Am sterdam; .1. Luuring, Gorinchem; L. van Mastrigt, Barneveld; C'. H. Nolke, Hattum; (E. J. IV. Posthumes Meijjes Izn., 'sGraven- hage. C. B. Oorthuys, Rotterdam; G. Oorthuys, AmsterdamJ. H. F. Remme, Oud-Beijerland; J. M. Ph. Schippers, Ede; C. J. Six Dijkstra J.J.z., Oud-Alblas; N. v. d. Snoek, Vlaardingen; T. Stigier, Ber- kel en Rodenrijs; L. B. Tjebbes, Middel burg; P. van Toorn, Rotterdam; A. Troel stra, 's GravenhageJ. W. Verschoor, Bleiswijk; G. IV. C. Vunderink, Haar lem; J. Wieten, Amsterdam; J. IVillemze, Groningen; A. B. te Winkel, Arnhem; H. K. IVolfensberger, Noordeloos; M. Woudstra, Utrecht; J. Zweedijk, Fijnaart. (Ro tterdammer Geref. Kerken. Beroepen te Harderwijk, S. Doornbos te Doetinchem. Te Dinxperlo is tot hulpprediker ea godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Gemeente benoemd de heer P. J. de Vos te Schoondijke. (Vad.). Het voorloopig comité tot wekking van belangstelling voor de Vrije Univer siteit in Schouwen-Duiveland heeft zich definitief geconstitueerd en bestaat uit dej heeren: Ds. A. D. C. Kok van Scharen- dijke, voorzitter; J. Padmos, Burgem. van Duivendijke, penningmeester; I)s. T. J. Sy- besma van Zierikzee, D. Mulder van Zie- rikzee, Ds. A. Taal van Bruinisse, J. C. Vis, van Haamstede, N. J. Bastmeijer van Bruinisse, secretaris. Benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan het stedelijk gymnasium te Middelburg, dr. J. Wolff, leeraar aan de H. B. S. aldaar. -Geslaagd voor het diploma Boek houden van de vereen, van Leeraren dhrn. A. J. F. Hanssen t|e Vlissingen; A. F. K. van Houte te Vrouwepolder. V 1* ij e Universiteit. Men schrijft ons: Op. Woensdag 1 Juli zal D.V. te Utrecht eene wetenschappelijke samenkomst Wor den gehouden waarin ter bespreking zul len worden ingeleidle. Het wezen der, Materie, in tc leiden door Prof. Dr. J. Woltjer; 2e. De Kerk en de Sociale kwes- t.ei, in le leiden door Dr. J. C. de, Moor. Deze samenkomst is ook opengesteld voor allen die aan eene Universiteit of Hoogeschool hun opleiding hebben geno ten ien instemming betuigen met art. II van de statuten der Vereeniging voor Hooger Onderwijs. Aanvrage voor toegangsbewij zen en referaten moeten gezonden worden aan het Bureel der Vereeniging, Keizers gracht 162, Amsterdam. Fransch, D u i t s c h, Engelsch. De commission, die in 1914 worden be last met het afnemen der examens in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsch© talen, voor zooveel betreft de dezen zomer te houden examens, zullen zitting houden voor het mondeling gedeelte te 's Graven hage en voor het schriftelijk gedeelte op nader aan te wijzen plaatsenBenoemd tot lid en voorzitter van de commissi© voor de Fransche taal, dr. J. J. Sal- Verda de Grave, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; tot lid en voorzitter 'van de commissie voor de Hoog duitsche taaldr. B. Symons, hoogleer aar aan de Rijksuniversiteit te Groningen tot lid en voorzitter van de commissie voor de Engelsche taaldr. J. H. Kern, hoogleeraal* aan de Rijksuniversiteit te» Groningen. Voor zooveel betreft de door die com- missiën in de maand Augustus, zoo noo dig ook in het laatst van Juni, af te nemen examens, zijn benoemd in de com missie voor de Fransche taal, tot leden en ondervoorzittersA. Sunier, leeraar aan het openbaar gymnasium te D'en Haag; P. Werkman, leeraar aan de Hoo gere Burgerschool te Leiden. Verder zijn in deze commissie voor de Fransche taal o.a. benoemd als lid: dhr. R. Borggreve, leeraar R.H.B.S. te Middel burg, dhr. S. A. Leopold, leeraar R.H.B.S. te Goes, en voor de Engelsche taal o.a. dlir. A. Picnot, leeraar gymnasium en R.H.B.S. te Middelburg. Bouw van Chr. Scholen. Een Comité, bestaande uit voorstanders van Chr. onderwijs, heeft de handen in eengeslagen om den bouw van Christelijke Scholen in ons Vaderland te bevorderen. Na velerlei besprekingen, zoowel met ver schillende belanghebbenden als met des kundigen op Schoolgebied en bekende financiers, is besloten tot het oprichten van een Maatschappij te Amsterdam on der den naam van „Nederlandsche IVaar- borg'Maatschappij". Het doel dezer Maat schappij bestaat, volgens Art. 2 der Sta tuten i n hoofdzaak, tot het verleenen van borgstelling: a. voor onder hypothecair verband op te nemen gelden, ten behoeve van het Christelijk onderwijs bedoeld in Art. 59 der IVet op het L.O.b. voor Voorschotten op Rijkssubsidie. De Ven nootschap verleent hare tusschenkomst bij het sluiten van hypotheken en het geven van Voorschotten op Rijkssubsidie, be doeld bij Art. 59 L.O.-wet. Voorts is vol gens art. 11 der Statuten ieder aandeel houder verplicht eene- bijdrage in het waarborgfonds te storten berekend tegen f 1000 per aandeel of f 200 per ónderaan deel. De bijdragen tot dit fonds geschie den in courante effecten ten genoege van het Bestuur der Vennootschap. Ook kun nen de bijdragen in geld gestort worden tegen jaarlijks door de Algemeene Verga dering van Aandeelhouders te bepalen rente. Zoodra het noodige kapitaal ad 50 mille bij elkander is, zal de Koninklijke Be williging op de Statuten worden gevraagd. Voorzitter is Jhr. Mr. L. H. J. F. Van Bevervoorden tot Oldemeule, te Amster dam. Secretaris H. C. de Zwart, Willems parkweg 12, Amsterdam. De heer P. Oosterlc-e, Directeur van de C'hr. Normaalschool ,de „Klokkenberg" te Nijtoegen, die voor herstel van gezondheid in Zwitserland vertoeft, is, naar wij ver nemen, langzaam beterend. Toch hebben zijn zenuwen nog ©enigen tijd rust noodig. Tegen Juli hoopt hij naar ons land terug te keeren. (Rotterdammer.); Dogmatische Fragmenten. Eerste reeks. De Kerk. Populaire voordrach ten over het leerstuk der Kerk naar de Gereformeerde beginselen, door J. J. Knap Czn., Ned. Herv. Pred. te Groningen. Kampen, J. H. Kok. Schrijver zegt allereerst iets over den naam Kerk, beantwoordt vervolgens de vraag, wat wij onder het eigenlijke wezen der Kerk te verstaan hebben en staat ten slotte stil bij haar omvang en be stemming. Wat de Ned. Herv. kerk betreft heeft de schrijver van haar wederopbloei groote verwachtingen. Alleen, en men lezie daar toe, wat ds. Knap „aan het spievenster" zegt naar aanleiding van de groote Haag se he vergadering van predikanten en ouderlingen, het komt hem voor, dat men na het congres van heide zijden, linksi en rechts, de noodzakelijkheid moet ge voelen elkaar den scheidbrief te geven. De vraag is wie aan de rechterzijde ge zamenlijk zullen optrekken. Z.i. Jzijin er. onder de ethische broeders niet weinigen, die kloek opkomen voor bet belijdend ka rakter der Kerk en dus met de mannem van Gereformeerden huize kunnen saam- gaan. Hij stippelt dan ten slotte eenige lijnen uit om aan te geven, op welke wijze de verbondenen zouden moeten op treden om de macht van het modernisme: in de Kerk te breken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2