NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISCH No. 803. 1914. Zaterdag 30 Mei 38e Jaargang. EERSTE BLAD, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Dit nummer bestaat uit twee biaden Bevolkingscijfers. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. IEDEREM WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent, Wegens Pinksteren verschijnt ,.De Zeeuw" Maandag NIET. ZEND OOK MIJ. Hoor des Heilands vriendlijk nooden; „Wilt gij tot mijln akker gaan.?'' D'oogst is rijp1 en toeft de maaier, Op rijn sikkel wacht het graan. Luidt en dringend roept de Meester. En een. vorstlijk loon schenkt Hij. O, wie hoort Hem en zegt dankbaar: „Heer, hier ben ik, zend ook mij". i Spreekt gij niet der englen talen. Mist gij Paulus* gave en kracht, Toch kimt gij in eenvoud zeggen. Wat voor u de Heer volbracht. Derft gij 't woord, dat god de! onzen Voor Gods oerdeel.siddren, doet. Breng de boodschap' dan aan. kindren „Onze God 'is eindloos goed". Dejkke u nooit het woord der traagheid: „Wat zou ik, die niets vermag?" O, genoeg zij 'tu, dat Jezus Vragend op u nederzag. Doe wat Hij begeert blijmoedig, Dat Zijn werk uw vreugde zij1, Laat Hem- blijde uw antwoord hooren: Heer, hier ben ik, zend ook mij". „Scheeve verhoudingen". Verleden week spraken wij den wensoh uit, dat de saamspreking van directie en arbeiders in den W: i 1 h e 1 m n o p o 1- d e over verschillende misstanden, 'heft karakter van goede saamwerking -mocht, dragen. Wij kunnen tot onze blijdschap melden, dat dit onderzoek werkelijk hu maan, op sommige punten zelfs zeer mee gaande was. Begrijpelijk is het, dat de patroon, den arbeiders onjuistheden in hun verzoek aantoonde met behulp1 van de cijfers uit oude loonlijsten De arbeiders moesten toegeven hun verzoek niet in alles aan de zakelijke omstandighe den getoetst te hebben. Het moet er kend dat men wederzijds ridderlijk op trad, ja één punt niet in het verzoek voorkomende, doch door onderlinge be spreking naar voren gebracht, werd er kend een foutief optreden van een onder- of wiedbaas te rijn. Natuurlijk zal er gezoigd worden dat dergelijk BAASACH TIG optreden zich niet herhaalt. De di rectie zal met genoegen de arbeiders ont vangen, wanneer rij hunne bezwaren wil len kenbaar maken; zij zal die gaarne met hen bespreken, zoo noodig onderzoe ken. Zij sprak den wensch uit, dat ze met hen (de arbeiders) hartelijk en goed z'al kunnen saamwerken in 't belang van de Maatschappij. Zij beloofde zboveel mo gelijk het belang der arbeiders te die nen èn door behandeling èn door ver hooging der loonen; doch. en dit was haar recht, „waarschuwde en vermaande voor opruien en moiedwillig .verzet" en wel met name één der tegenwoordig zijn de arbeiders. Onze meening is, dat, hoewel er op sommige dingen iets af te dingen valt gn in drift door de directie; een enkel woord gebezigd werd, wat beter gezwegen was, h et algemeen karakter hartelijk welwillend meelevend genoemd mag worden. De directie toonde nu ondub belzinnig en zonder slimmigheidjes te willen optreden en te betrachten „het goed Zeeuwsch, goed rond", en wij willen eerlijk zeggen dat waardeeren wij, het geeft ons grond vertrouwen te stellen! in haar ridderlijk woord en met belang stelling zufflen wij de vervulling der be loften tegemoet zien, misschien ten spijt van enkelen, omdat zij in de stof hun hoog ste goed eningroote woorden hun sterkte vinden, doch eenvoud, waarheid en op rechtheid overwint Nederland 'heeft, altijd minder inwoners' geteld 'clan België, niettegenstaande België kleiner oppervlakte heeft, dan Nederland. Bij de scheiding tusschen beide landen telde Nederland 21/2 miljoen, België 3rf mij oen zielen. Beide bevolkingen stegen, doch die van België vlugger dan die van Nederland. Thans telde Nederland (1 Jan. 1914) 6,212,701 en België (1 Jan. 1914) 7,638,757 inwoners. Nederland telt 50447 meer vrouwen dan mannen. België 'telt 58119 meer vrouwen dan mannen. Nederland telt twee van de elf provin ciën met meer dan een miljoen inwoners, namelijk Zuid-Holland 1,502,105; en Noord-Holland 1,176449. België telt vier provinciën \jan de ne gen met meer dan een miljoen inwo ners, te weten Brabant, Oost-Vlaanderen, Henegouwen, en Antwerpen. Het Vlaamische land telt het grootste aantal dicht bevolkte gemeenten. Albanië. Bij Alessio hebben zich vele duizen den gewapende Albaneezen verzameld, gereed om aan een oproep van den vorst gehoor te geven. Een afvaardiging uit hun midden heeft zich naar Durazzo be geven, om den vorst te vragen deze hem trouwe strijdkrachten, indien hij hun hulp niet mocht noodig hebben, voor den terugkeer naar hunne haardsteden te ïn- specteeren. De vorst heeft de mogendheden ver zocht om een kleine afdeeling internatio nale troepen, ten einde die aan de grens en de kust op te stellen. De toestand is nog kritiek. Ver. Staten en Mexico. Naar gemeld wordt zou de conferentie, te Niagara Falls, tot de volgende beslui ten gekomen rijn: lo. Huerta treedt af; liy mag zicli ech ter wederom candidaat stellen bij de ver- kieringen voor het presidentschap, en zal, indien hij herkozen wordt, door de Ver- eenigde Staten erkend worden. 2o. Tot aan cle verkiezingen zal een voorloopige regeering aangesteld worden, welke de vlag der Vereenigde Staten voor het Tampico-incident een eere-saluut zal brengen. 3o. De agrarische kwestie zal naar het Mexicaansche congres verwezen worden, met de dringende aanbeveling om zoo spoedig mogelijk een 1 a nils herv or rui ng door te voeren. Het is echter nog in het geheel niet zeker, of Huerta in deze voorwaarden zal toestemmen, terwijl men ook niet weet, wat 'Carranza zal doen. Tweede K a m e r. De algemeene beraadslagingen over het ontwerp Stuwadoorswet zijn gisteren ge sloten. Woensdag eindstemming over het ontwerp Inkomstenbelasting. 4'00 Geheel-Onthouders op één dag. Men schrijft uit Limburg aan „Het Cen trum" Het aantal katholieke geheel-onthouders in. Limburg werd op Zondag 17 Mei 1.1. in één slag verdubbeld. Dat reuzen-succes is te danken aan den in Duitsohland en Oostenrijk alom beken den én gevierden Franciscaner, volksrede naar Pater Elpidius, den Father Mathew der 20ste eeuw. Bij de vier honderd mannen en vrouwen legden op dien dag in het onmiddellijk aan de Duitsche grens bij Aken gelegen Limburgsch stedeke Vaals' de belofte der geheel-onthouding af. Voor het gede nkteeken bij Quatre Bras heeft de Koningin f 100 geschonken. K a t.w ij k. Dr. J. Th. cle Visser heeft de candi- datuur voor de Tweede Kamer aanvaard. Candidaat der vrijzinnigen is mr. H. W. C. J. de Jong (v. 1.) te Leiden. Door Ged. Staten is de opening der jacht op waterwild bepaald op Maan dag 13 Juli a.s. Middelburg. Hedenmorgen is alhier dooi de politie uit Vlissingen binnengebracht cle mindeojarige G. v. D., die aldaar was aangehouden op verzoek van zijn te Kam pen wonende oudere. Nadat hij hier uit een logement zijn bagage en geld had gehaald is hij op transport gesteld naar Kampen. Vlissingen. De afdeeling Vlissingen van den Bond van arbeiders, in het Handels- en Transportbedrijf te land, heeft, een adres aan den gemeenteraad al hier gezonden, waarin zij haar leedwezen1 uitspreekt over het feit, da.t voor werken aan de havens nog steeds de Vlissingf- sche arbeiders worden geweerd. Zij hoopt, dat hierin verandering komt. 29 Mei liad alhier plaats het jaarfeest van de vereerüging „De Hoop der Toe komst". Deze vereerüging heeft over ons vaderland in vele gemeenten afdeelingen en stelt zich ten doel de jeugd te be reiken en de jeugd in 't bijzonder in ken nis te brengen met de vele gevaren van den alcohol. Niet door geleerde verhan delingen voor de jonge mensc-hen te gaan houden, maar door eens in de week die kinderen samen te brengen en hen veel te spreken over den Heiland en hen dan door vertellen en aanschouwelijk onder wijs te bepalen bij het drankgevaar. Deze vereeniging werkt alom zeer gezegend. En de drankbestrijdere van allerlei rich ting gaan dan ook hoe langer hoe meer begrijpen het gfoote belang van het kind te winnen ,voor deze zaak. Daarom geeft de N. C. G. O. V. een mooi boekje uit:- „De .stem van den jongen" en cle Gereformeerde Vereeniging! voor Drank bestrijding verspreidt ,het leerzamle ge schrift: „Ouderliefde en drankgevaar". De afdeeling te Vlissingen liad een feest avond belegd en de dames en heeren, die deze vereeniging leiden, wilden eensi aan tal van genoodigden laten rien hoe deze arbeid oncler de jeugd verricht wordt. De zaal was geheel gevuld met een schare jongens en meisjes en vele ouders. De openingsrede'werd uitgesproken door ds. J. A. van .Selms van Grijplskerke, die met ivoorden, waarbij hartelijk gelachen maar ook een traan was weggepinkt, sprak over: „De alcohol en het kind". Spreker richtte zich ook tot cle ouders en herin nerde aan de droeve waarheid, dat zoo veel ouders door hun voorbeeld het kind vertrouwd maken met den drank door te doen alsof de drank overal goed voor is en bij vele gelegenheden op. tafel heb ben en het kind laten proeven enz:, enz. Niet een ouderpaar heeft het in zijn macht om te kunnen zeggen: „Mijn kind wordt geen dronkaard", maar wel kan elk ouder paar antwoorden op de vraag: „doen wij in dit opzicht WAT WIJ KUNNEN". Alle oudere moesten voor hun kinderen ge heelonthouder zijn. De officieele onderzoekingen en de on dervindingen van onderwijzers en direc teuren van vetreenigingen als. „Kinder- zorg" geven zulke schreiende getuigenis van zoo droeve onkunde van ouders. Spre ker las eenige getuigenissen van genees kundigen voor, die allen er over eens zijn„Alcohol aan een kind geven is misdadig". Hoe menig donker menschenleven zou er anders uitzien, wanneer van der jeugd af onthouding van .alcohol het richtsnoer ware geweest. Wat zou menige dronk aard, nu lichamelijk ,en geestelijk ver woest, dankbaar zijn indien hij in zijn jeugd opvoeders had gelrad, die hem den alcohol als een vijand had voorgesteld! Wij willen onze kinderen wapenen tegen dien vijand. „De Hoopt der Toekomst" met haar prachtige boekjes, platen, en haar oudervinding om de kinderen aan genaam bezig te houden wil de ouders hierin helpen. Na deze rede werden er voordrachten en zangstukjes ten gehoore gebracht en versnaperingen rondgedeeld. In de pauze werd getoond op welke wijze „De Hoop der Toekomst" in practijk tracht te bren gen het spreekwoord„Beter is het te voorkomen dan genezen. Riliand-Bath. In de-plaats van den beer C. A. Steketee is de heer J. Nieuwdorp, bouwkundige alhier, aangewezen als. tus- scheapersoon (inzake uitvoering artt. 369 en 370 Invaliditeitswet.) Nisse. Vrijdag vergaderden de ingelan den van het Waterschap Nisse Stelle. De rekening over 1913/14 werd vastge steld in ontvang op f 1138.18 en in uit gaaf op f 1042.44"- goed slot f 90.733. De begrooting voor 1914/15 werd opgemaakt als volgtuitgaaf en inkomst op f 1228.51 inbegrepen een post voor onvoorzien van f 23.22. Het dijkgeschot werd bepaald op f 8 per H.A. Herbenoemd als gezworene dhr. W. Boonman. Besloten werd f 50 subsidie jaarlijks te geven over de aan te leggen spoorlijn, het bestuur werd gemachtigd zoo noodig daar boven te gaan. In de vergadering van ingelanden der buitenpolders van Nisse werden de volgende zaken verhandeld. De rekening over 1913/14 werd vastgesteld op een ontvangst van f 1986.77 en een uitgaaf van 1852.35) goed slot f 134.41 r\ De begrooting van 1914/15 werd opge maakt op een eindcijfer voor ontvang en uitgaaf van f2018.13 en een post voor onvoorziene uitgaven van f58.88. Het dijkgeschot werd bepaald op f 5.40 per H.A. Herkozen als gezworene dhr. Joh. Kloosterman. Voor de aan te leggen spoorlijn werd besloten en jaarlijksclie subsidie te verleenen van f75. Het be stuur werd gemachtigd zoo noodig dit cijfer te overschrijden. Krabbendijke. Een bazar te Krabben- dijke, dat is iets wat tot heden hiel: een onbekende zaak was. In den afgeloopen winter werd geld verzameld om de onkosten, aan een ba- kar verbonden, te kunnen betalen en be- ijveirden zich vele meisjes, vooral de da mes Elenbaas, om allerlei te maken en saam te brengen, wat ten verkoop zou kunnen dienen. Vrijdagavond om 6 uur was de bazar open. Ze wordt gehouden in de vroegere hulpkerk der Ned. Herv. Gemeente, welk gebouw nog tot nieuwjaar kan blijven staan en o.a. dezen zomer dienen zal voor tentoonstelling van allerlei artike len op het gasgebmik betrekking heb bende. Om 7 uur zou ds. Muller, die de lei ding heeft, de openingsrede houden, maar het werd bijna half 8. Z.Eenv. deelde mee het doel van de bazar, n.l. geld samen te brengen om de Ned. Herv. Kerk van lampen, loopere enz. te voorzien, Z.Eerw. vergeleek dezen arbeid bij hetgeen de vrouwen van Israël deden voor den tabernakel en hoe David allerlei samen bracht voor den tempel van Salomo, Nadat ds. Muller in gebed was voor gegaan, bracht de Chr. zangvereeniging, die ,ruim 60 .leden telt, enkele liederen ten gehoore. Begonnen werd met het bondslied „Eén in geest en leven". Er werd. mooi zuiver en zacht gezongen en het forto en piano kwam goed duidelijk uit. Door afwisselende zang en pauze (met gelegenheid om te koopen) werd de avond tot 9 uur doorgebracht. He denavond zingt de andere zangvereeni ging en is de bazar open tot 10 uur. terwijl Maandagavond om 9 uur de slui ting plaats heeft. Behalve het gewone, dat men op; een bazar aantreft, trekt zeer de aandacht een stand met gaskachel, gaskomfoor en andere artikelen op het g&sgebruik betrek king hebbende. Koudekerke. De uitslag der gisteren ge houden stemming voor een lid van den gemeenteraad (vacature L. Dekker) is als volgt: le district Aantal kiezers, 336. Uit» gebracht 291 st. Van onwaarde 5. A. Adriaans© 120 st., A. Besuijen 166 st 2e district. Aantal kiezers, 255. Uit gebracht 186 st. Van onwaarde 1. A. Adriaanse 108 st., Besuijen 77 st., zoo dat de heer A. Bezuijen is gekozen met een meerderheid van 15 stemmen. Hadden de kiezers in het eerste district meer rekening gehouden met den bil lijken eisch van de bewoners van het 2de, om een tweeden afgevaardigde te hebben, dan jvare zieker de uitslag, anders ge weest. Aagtekerke. In de gisterenmiddag ge houden vergadering van den gemeente raad, waarin de heer J. H. Blum, lid der Staten van Zeeland over drinkwater voorziening op Walcheren inlichtingen; gaf, werd besloten 5 cent per inwonen beschikbaar te stellen voor bijdrage in de kosten tot het doen instellen van een volledig onderzoek 'naar de mogelijkheid van afdoende watervoorziening. 0- en W. Souburg. Vrijdag had in de zaal van den heer Mabilot de eerste al gemeene vergadering der Coöperatieve Boerenleenbank plaats. Dhr. K. Wielema,- ker opende de vergadering en deed eenige mededeelingen. Het leden register werd door 22 personen onderteekend. Ret huis houdelijk Reglement werd vastgesteld. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren K. Wielemaker, W. Louwerse en A. J. de Visser. Tot plaatsvervangende bestuursleden de heeren P. Arendse en F. Wisse. In den Raad van Toezicht wer den benoemd de heeren dr. Plugge, C. v. Weele en A. van Veen. Besloten werd het salaris van den kassier op f50 voor- loopig Te bepalen. Tot kassier werd ge kozen dhr. A. Cornelisse. Hierna, werd de vergadering gesloten. In de huishoud©, lijke vergadering, daarna gehouden, koos het bestuur tot voorzitter K. Wielemaker, tot ondervoorzitter W. Louwers© én tot secretaris A. J. de Visser. De Raad van Toezicht benoemde dr. Plugge tot voor zitter, C. v. Weele tot ondervoorzitter en A. van Veen tot secretaris. Brouwershaven. .De termijn, binnen wel ken de onteigening van de niet in den minne aangekochte, ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Burgh naar Brouwershaven en verbetering in de lig ging van den spoorweg van Brouwersha ven naar Steenbergen, ter onteigening aangewezen eigendommen, hij den rechter moet zijn aangevraagd, is met zes maan den verlengd.-, Tholen. Failliet verklaard J. J. Rofe- brogts. schoenhandelaar, alhiier. R.-C. mr, v. d. Mersch; cur. mr. van Heusde. Scherpenisse. Jn de gisteren gehouden vergadering van ingelanden van het cala,- miteuze waterschap' Scherpenisse waren tegenwoordig en vertegenwoordigd 21 stembevoegde ingelanden. Na onveran derde- vaststelling der notulen van de vorige vergadering, geschiedt overlegging der, navolgende stukkenMissive Ged. Staten betreffende goedkeuring1 besluit, van 30 Januari j.l. tot overdracht van pol- dereigendom aan de waterkeering; idem betreffende aftreding dijkgraven en ge zworenen en een schrijven van het bestuur der waterkeering betreffende op te bren gen dijkgeschot 1914/15 ad f20066.35. Naar aanleiding van schrijven van Ged. Staten betreffende wijziging reglement Ca- lamiteuze polders of waterschappen in zake opneming van bepalingen betreffende pensioneering van secretaris-ontvangers en hunne weduwen en weezen besluit de vergadering daartegen geen bezwaren te hebben. Hierna wordt verslag van den toestand van het waterschap uitgebracht en voorlezing gedaan van de proeessen- verhaal van kasopneming bij. den ont vanger-griffier. Vervolgens wordt vastge steld de rekening over 1913/14 op' een bedrag van f 6042.57 in ontvang, f 5203.97 in uitgaaf, alzoo met een goed slot van f 5943.071/2 in ontvang en uitgaaf, zullende het dijkgeschot voor 1914/15 bedragen f 25.8736 per H.A. Tot gezworen van 'het waterschap wordt herbenoemd dhr. P. C. van Dalen. Verder wordt besloten aan het, waterschap Poortvliet voor de wa- terloozing ,van den Zoutepolder jaarlijks eene bijdrage te verleenen, zluiks in te gaan met 1 Mei 1917 en het bedrag daarvan nader vast te stellen. Nadat de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1