NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND Mo. 300. 1914. Woensdag 37 Mei 38e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISGH VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUSf, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Stateïi-Oerseraai F e u i S i e t o De Broeders van St. Jan. Binnenland. Buitenland. Mexico. Kerknieuws Onderwijs. Uit de Provincie. LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25 I Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN LE CÖINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 eent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels f 1,iedere regel meer 10 cent. Tweede Kamer. Varia. Nog eens het vrouwenvraagstuk. De bootwerkerswet aan de orde. Het Lagerhuis heeft gisteren een serie wetsontwerpen aangenomen, de opsom ming waarvan den leze® voor immer den lust zou benemen in het. vervolg; van de Kamerverslagen kennis te nemen. Dus, zand er over! Een enkel woord echter over de behan deling van één ontwerpje, n.l. dat tot instelling van de Raden van beroep' Voor de directe belastingen en de regeling van bet beroep op die colleges. Want daarbij kwam weer aan de orde de kwestie detr vrouwen-emancipatie. Bij art. 4 (samen stelling van de Raden van beroep) werd het. amendement-Knobel, dat ook vrou wen benoembaar maakte, door' de regee- ring overgenomen. Uit de pikante discus sie over deze zaak en andere dingen in verband daarmede noemen we de on billijke, ja vatecbe beschuldiging' van Scha per aan het adres van Lohman, als zou hij hem een kleinen haat toedragen, wel ke beschuldiging' door onzen tieren Loh man terecht met verontwaardiging afge- wöz'en kon worden; Schaper'S' bekentenis, dat hij te ven gegaan was, toen bijl laatst cle houding der tec'bterzijde afkeurde; en 's heeren Beumer's protest tegen. dr. Bos' beschuldiging alsof de a.-r. partijl eew partij van stilstand en achteruitgang zou zijn. Art. 4 met het overgenomen amende ment werd natuurlijk aangenomen, zoo dat ook voor de vrouwen de deur 'tot den Raad van beroep voor de Inkom stenbelasting geopend is. De beer Schaper moet zich weer min der parlementair gedragen, hebben. „De Maasbode'' sehrijlft naar aanleiding! van de bij den heer Lohman veronderstelde kwade trouw: „Men moet ontzag] ijk verblind, zijn, om dat van den nobelen staatsman en op rechten christen, die de heer Lohman is, te Veronderstellen. Deze sprak op den rauwen aanval die tot onze verbazing maar weer geduld werd door den voor zitter slechts éénen zin. Hiji verklaarde niemand te haten, ook niet den heer Schaper. Het heele geval was, een bij drage tot de kennis der verpeste socia listische psychologie. Bij het speechje van den heer Schaper liet de voorzitter veel te lang na om ïn te grrjjpen; want er werd van zijn permissie telchromelijk misbruik gemaakt. Was het wonder, dat nu de heer Beumer ook iets in het midden wilde brengen?" De eindstemming over dit wetsontwerp!, welks behandeling verder weinig' vermel- door L. PENNING. (Nadruk verboden). 28) Broeder Anselmus vernam de gansche geschiedenis van dezen man: een geschie denis van duizenden verworpelingen, tel kens herhaa'd. Aan Lammert's opvoeding was niets gedaan; zijn ouders waren lijf eigenen, die al blij waren, dat hun kin deren de kost hadden. Hij teerde lezen noch schrijvenin ruwe zeden, groeide hij op,'en toen hij zestien jaar was, nam' hij dienst als soldenier. Hij vocht, doch wist niet waarvoor; hij stortte zijn bloed, zooals een os dat, doet, op de slacht plaats. Soms leed hij honger, en dan was er weer overvloed. Den éénen keer worstelde hij met, een kameraad om een stuk beschimmeld brood, en den anderen keer zwelgde hij aan een pot honigraten, dien hij uit een rijk koopmanshuis had geroofd. Het gebeurde eens, dat hij op den buik ging liggen, om zijn ver smachtend gehemelte met het drabbige water uit een wagenspoor te vei kwikken, en geen vier dagen later schepte hij den ijzeren stormhoed vol met den edelsten wijn. denswaardigs opleverde, is tot later d,ai- tum uitgesteld. Tenslotte is nog in behandeling geko men de Stuwadoorswet of zooals de ,,N. R. Crt." ze terecht gelieft te noemen de Bootwerkerswet. De vrees, dat de be handeling andermaal op de lang© baan geschoven zou worden, is dus gelukkig niet bewaarheid. Er daagt nu uitkomst voor onze bootwerkers. Vooral Rotterdam wacht met ongeduld op deze wet. De heer Van der Voort van Zijjp 'z'ette de discussies in. Vanmorgen zou hij zijn rede voortzetten, 't Zij hem toevertrouwd. Godsdienst in de politiek. Gisteren werd te Amsterdam een ver gadering gehouden tot stichting van een genootschap' tot verbinding van godsdienst en politiek. Er waren vogels van zteer Ver schillende pluimage. Zoo was voorzitter de vrij'zinnig-democraat van Joodschen stam prof. Kohnstamm en waren ondetr de aanwezigen o.a., de vrijliberalen mr. Tideman en Manassen en de christelij|k<- ohthodoxe ds. Slotemaker de Bruine. Men debatteerde- vooral veel over den aan het genootschap te geven naam. Het voor- loopig comité stelde voor: religieus-demo cratische kring. Er waren er echter die te gen het religieus© en anderen die tegen het democratische bezwaar hadden. Ten Slotte vereenigde men z'ich met op 3 na algemeen© stemmen metgodsdienstig- democratiische kring. Men besloot voorloo- pig geen feitatuten te maken, Vreez'ende dat dit verdeeldheid zou breugen. In het bestuur werd o.a. ds. Slotemaker de Bruine gekozen, die de benoeming voor- loopig aanvaardde, nadat hem verzekerd was, dat hij zich tot niets verbond en, in den 'nieuwen kring voor zijn denk beelden propaganda kon maken. De voor zitter stelde ook o.a. samenwerking met de christen-socialisten uit de S. D. A. P. in uitzicht. (Het Volk.) Evenredigevertegenwoor diging. Het verslag van de staatscommissie voor de evenredige vertegenwoordiging is, vergezeld van 5 wetsontwerpen met me- moriën van toelichting, gisteren aan de Koningin aangeboden. De Amerikaansche en Mexicaan- sche vertegenwoordigers zijn met cle hulp' van de bemiddelaars tot zekere schik- Ellendig, verdorven, verzonken in mis daden en ongerechtigheden zoo kwam hij daar aan op 's Heeren Looeen treurig, verwaarloosd kind zijner eeuw. Doch hij herstelde, en broeder Anselmus zette hem onmiddellijk aan den arbeid, wel wetend ,dat luiheid des duivels oor kussen is. In de bouwerij, die elk jaar grooter werd, kwamen trouwens handen te kort, en Lammert toonde zich zoo flink, dat hij in den loop der jaren tot bouwmeester opklom. Bovendien bezat hij een aangeboren vernuft en vindingrijkheid, die in den wintertijd, als de veldarbeid rustte, binnen de rustige kloostermuren volop gelegenheid had Z'ch te ontplooien. Door broeder Anselmus geholpen, vervaar digde Lammert verscheidene hakborden. om te b'espelen, en herstelde hijl het orgel in de kapel. Ook maakte hij een kunstig uitgedacht rad, om er water mee te putten, en vervaardigde een wan, die buitenge woon voldeed, terwijl hij thans met het plan rondliep, den tuin van den Kom- mandeur met een zonnewijzer te verrijken. Broeder Anselmus ging den buitenhof over, de poort door, en passeerde de val brug, die de tweede gracht overspande. Er zwommen een zestal blanke zwanen in het water; op een afstand zat een koppel groote eenden aan den grachtkant, den kop met den langen, gelen snavel op den rug,, zich koesterend in het warme lentezonneke. Een schaar duiven scheerde kingen gekomen, betreffende het plan tot algemeene 2>acificatie van Mexico. Intusschen wordt van andere zijlde ge meld De opstand in de Mexicaansche hoofd stad, waarop men te Washington al zoo lang wacht, staat nu, als men een be richt uit New-York mag gelooven, opl het uitbreken. De winkeliers barrieadeereh hun zaken om vernieling van hun bezit te voorkomen. Huerta moet oneenigheid hebben gehad met Blanquet, den minister van oorlog, die hem heeft aangeraden ten spoedigste de hoofdstad, waar zijn leven geen uur meer veilig is, te verlaten. Aangezien Huerta dat heeft geweigerd, zou Blanquet overwegen, hem met geweld weg te voe ren. De Amerikaansche vloot schijnt de aan voer van oorlogsmateriaal voor cle re- geeringtroepen niet meer te beletten. De „Bavaria" van de Hamburg Amerika lijn heeft Zaterdag ©en millioen pakjes pa tronen voor hen te Puerto Mexico ont scheept en te' Salina Cruz, wordt dezer dagen een belangrijke zending uit Japan verwacht. Schout hijl nacht Howard heeft last gekregen, het ontschepen daarvan niet te verhinderen. De bemiddalingsconferentie te Niagara Falls beraadslaagt over den vorm vali het vooiioopig bewind,lat als Huerta aftreedt, het bestuur zal overnemen. Ziji moet tot de slotsom zijin gekomen om het te doen bestaan uit drie leden, een aan te wijzen door de aanhangers, van Huerta, een door de opstandelingen en de derde door de regeeringen van Ar gentinië, Brazilië en Chili. De bemiddelaars willen echter een voor stel in dien zin niet doen; zij oordeelen dat de drie piartijlen in het geding het daaromtrent eerst eens moeten worden. De 50ste algemeene vergadering van de confessioneele vereeniging zal 3 en 4 Juni te Utrecht worden gehouden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Yeendam, J. van Dorp, te Egmond-binnente Waxffhuizen, E. L. Na.uta te Oenkerk. Aangenomen naar St. Petersburg door H. P. Schim van der Loeff, Rem. pred. te Boskoop. Geref. Kerken. Beroepen te Rottevalle E. v. d. Laan te Onstwedde; te Mildam J. H. Tel- kamp cand. te Hillegom. Ds. A. H. Niehoer nam Zondagmid dag na een ruim 8-jarigen arbeid af scheid van de gemeente van Loltum. De met vroolijk geklapwiek dicht over zijn hoofd heen; kleurige vlinders fladderden met onberekenbare slingerbewegingen voor hem uit, en een ooievaarspaar, dat uit het verre Zuiden was teruggekeerd naar zijn stevig nest op den nok van de kapel, beschreef groote kringen in de hooge, zonnige luchten. De veldarbeiders, die voorbij kwamen met de spade op den schouder en een kruik bier aan de hand, riepen: „Echt groeizaam weerke vandaag, Broeder!" en hij antwoordde: „Gode zij lof een onverdiende zegen, menschen!" Hij sloeg de prachtige beukenlaan in, die recht op Harderwijk aanliep; in de takken, die zware knoppen droegen, zon gen de vogels van de blijde lente, en terzijde van den weg dartelden de lam meren naast de moederschapen, terwijl de schaapherder zich aan den kant der beukenlaan had neergezet: den kluitschop in de hand, en de hond met de tong uit den bek, hijgend van het loopen, naast hem. v ,,'tls warm vandaag, Broeder!" zeide de herder, het oog op! zijn scha pen gericht, en Anselmus antwoordde: „Een zeldzaam mooi weertje dat be looft wat! Hoeveel schapen hebben we nu, Jasper?" „Raad maar eens, Broeder." „Zestig!" zeide Anselmus, maar de schaapherder antwoordde op een toon kerk was overvol, mee doordat er velen van naburige plaatsen waren opgekomen. Spr. behandelde Hand. 1:911. Na af loop werd hij namens den kerkeraad in hartelijke bewoordingen toegesproken door ouderling P. Vellinga en namens de nab-u- burige kerk van Cubaard werd een waar- deerende toespraak gebonden door ouder ling IJpma. Staande werd den vertrokken- den leer aar toegezongen Ps. 134:3. Ook voor Dames. De heer K. Wielemaker, hoofd der chr. school te Big- gekerfee, schrijft ons: Mag ik 'even van uw gastvrijheid gebruik maken voor een mededeeling, die eigen lijk alleen voor H.H. collega's in 't arron dissement Middelburg van belang is? Bij voorbaat dank. In de circulaire, ons onlangs vanwege onzen geachten arrondissements-schoolop. ziener toegezonden, verzocht Z.Ed.gestr. ons, Heeren O n d e r w ij z e r s, aan onze scholen werkzaam, uit te noodigen tot de bijeenkomst op 16 Juni a.s., waarin de heer Balfoort spreken zal. Op een vraag mijnerzijds, of 't zijn bedoeling was, ook Dames Oude r w ij z e r e s s en uit te noodigen, antwoordde Z.Ed.gestr. mij, dat dit inderdaad zijn ^bedoeling was, en verzocht mij bij gelegenheid, dit ook namens hem aan collega's mede te deelen. Daar ik nu geen gelegenheid vind, de meesten hunner vóór 6 Juni te spreken, meen ik mij 'tbest van de opdracht te kwijten door gebruik te maken van ons blad. Het examen voor adspirant-verifi- cateur der invoerrechten en accijnzen wordt op 4 Aug. en volgende dagen te 's Gravenhage afgenomen (en wel voor 6 plaatsen). Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Krabbendijke mej. J. Niehoer, inplaats van mej. E. W. Hooger- heide, die, 1 Juni te Lisse in dienst hoopt te treden. Dezen zomer zullen worden gede tacheerd cle volgende kadetten der K. M. Academie: Bij het 14e regiment infanterie. Te Vlissingen Ch. Chr. v. Dierendonck, W. C. de Graaf, J. C. M. Chalot, J. Dommisse. Te Middelburg P. L. van Driel, E. E. de Kanter, B. P. F. van Driel, G. Gul denaar. Bij de driedaagsche verpachting van visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche van gewicht: „Het zijn er precies zeven en-zeventig, de lammeren niet eens mee geteld." Hij rees uit zijn zittende houding lang zaam op, om met broeder Anselmus een eindje mee te wandelen: tot aan de hoe- van Tymen Arendsz. „Wie staat daar ginds aan den weg?" vroeg Anselmus, wiens kortzichtige blik niet ver reikte, en de herder antwoord-, de: „Een melaatsche hoor maar, Broe der hij; waarschuwt met de Lazarusklep." D© kloosterling zuchtte; het was geen wonder, want droevig was het lijden van den melaatsche. Verbannen was hij uit het maatschappelijk leven; verafschuwd; dood verklaard. Zijn goederen waren hem ontnomen, onder zijn erfgerechtigden ver deeld, of door geestelijke gestichten ge- eigend. De meeste steden hadden laza- rijeai, bizondere verblijfplaatsen, waar hij vertoeven kon. En voorzien van een laza- rusbrief, die zijn ziekte bevestigde, mocht hij jaarlijksche ommegangen maken door het land, om in zijn nooddruft te voor zien. i ,,'t Is waai1," zeide 'broeder Anselmus: „het is er een; 'ik zie den broeden witten band om zijn hoed." De melaatsche stond aan den kant van den weg: boven den wind, opdat de lucht, die hij uitademde, den voorbijgan- ger niet zou besmetten. En terwijl zijn Lazarusklep ratelde, strekte de gezwol- stroomen, die 25, 26 en 27 Mei te Bergen op Zoom vanwege het Rijk gehouden wordt, was op 25 Mei de opbrengst van de eerste 78 perceelen in cle Grevelingen f 109,200, terwijl de oude pacht f 29,236 bedroeg. Reeds vroeger is onder een andere rubriek in dit blad de aandacht ge vestigd op de Donderdag te Middelburg te houden vergadering van het Prov. Com. van A.-R. Kiesvereenigingen in Zeeland. Is een woord ter opwekking nog noodig? We hopen van niet. Het spreekt vanzelf dat alle mannen van a.-r. huize, die maar eenigszins er uit kunnen breken, mr. Rutgers gaan hooren en de partijbelangen gaan bespreken. Wij ontvingen het 30e Jaarverslag van Ned. Herv. Diaconessenhuis te Arn hem, directeur ds. A. M. Knottnerus. Aangezien blijkbaar niemand in onze om geving deze zegenrijke inrichting steunt, vestigen wij er de aandacht op. De in richting belast 'zich met ziekenverpleging, ook buiten Arnhem, onder meer in Heerlen in Limburg. Wie geld en diaconessen zendt, doet een goed werk. De vereeniging heeft ook hoognoodig een uitgebreider gebouw en tobt steeds met tekorten. Oude vrienden van ds. Knott- nenis, gij' weet 'tnu. Middelburg. Blijkens het jaarverslag van de Zeeuwsche Hervormde Diaconessen In richting werden door |de zusters totaal 6718 bezoeken gebracht, waarvan 6180 voor hulp, 513 uit belangstelling en 25 tot ondersteuning. Daarvan waren er 65 in Nieuwland en 27 op 'tZand. Het ge middeld getal bezoeken per maand was ruim 500, wat voor elke zuster per dag dus neerkomt op 10 verplegingen. Dat de rekening nog sluit met een saldo, is veroorzaakt doordat een legaat van f500 is' verbruikt. Anders zat men in de schuld. De arbeid der diaconessen is en blijft u aanbevolen. Goes. De „staking" bij cle firma Domi nions Lindenbergh was gisteren reeds geëindigd. Patroons en chauffeurs kwa men tot overeenstemming; de vrije Zater dagmiddag is toegestaan. Door ingelanden van den Tweeden Bathpolder werd in de op 26' Mei j.I. gehouden vergadering de rekening over 19131914 vastgesteld in ontvang op f 6165.02 en in uitgaaf op f 3772.355. De begrooting van 19141915 wijst in ont vang en uitgaaf een bedrag aan van Ï5220.955 met een post onvoorzien van f524.655. Het dijkgeschot werd bepaald op f 10.per H.A. In de op 26 Mei j.I. gehouden ver gadering van ingelanden van den Eersten len hand den houten ïiap uit, en staarde uit een gelaat, dat één bloedige verwoe sting vertoonde, een koortsachtig flikke rend oog de wandelaars aan. De melaatsche sprak geen 'woordhij' mocht het niet doen 't was hem streng verboden. En Jhij hoopte 'op een stuk brood, want het eten zeven jaren lang van ge bedeld brood zou den lijder herstellen. Zoo zeide tenminste het volk, maar broe der Anselmus betwijfelde het, en een oortje in den nap werpend, ging hij' met den schaapherder verder. „Is er gansch geen genezing voor die ellendigen?" vroeg Jasper, en de Broe der antwoordde op moediger toon: „Te Utrecht woont een dokter, die het ge neesmiddel moet ontdekt hebben een gedoode adder op een bizondere wijze bereid, en daarvan een drank getrokken, Laten wij blijven hopen zie toch! wat zijn de weiden reeds groen!" „Gras in overvloed, Broeder vindt u niet?" „Wel man 't is buitengewoon!" „Voor veertien dagen hebben we eet? sterken regen gehad, en daarop de warm te het gras springt den grond uit. Als we nu maar 'geen schadelijke nacht vorsten krijgen, die den groei belemme ren, zal het wel gaan kijk, daar heb ben we de hoeve Loozenoord!" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1