13 E ZEEUW TWEEDE BLAD. F e u i e t o n. De Broeders van St. Jan. Binnenland. Land- en Tuinbouw AllerSei. Breede Watering bew. lerseke. VAN ZATERDAG 83 MEI 1914. 7 Nou weten we het! 'Men schrijft ons uit Doetinchem: Waar vrijzinnige landdagen al niet goed voor zijn! Ieder antirevolutionair is moe van 't peinzen over de vraag waarom toch geen a.r. kamerleden opstaan voor onze oud-ministers Heemskerk, Colijn, Talma en de Waal Malefijt. Maar nu is die vraag geen vraag meer! Op den G-elderschen landdag, te Doetinchem gehouden, waar niemand minder dan het Kamerlid Pro fessor Eerdmans optrad, is aan al dat peinzen een eind gemaakt,! De zittende leden durven niet opstaan, omdatom dat ze vreezen, dat het district, dat ze vertegenwoordigen een lid van links zou kiezen bij een nieuwe stemming! Dat er een soort middenstofkiezers is, die zegt, een man als Talma b.v. hoort toch in 'de Kamer; dat het groote spook, da.t Tariefwet Iheet, toch van de baan blijft of a.r. A of a.r. B kamerlid is; dat er zoo'n isoort herverkiezingen zijn ge weest, waarbij 'rechts zelfs 'een zetel op links veroverde; dat er reeds vele kiezers uit hun ;anti-clerïcalen roes zijn gewekt, men mag niet verwachten van een Plro- fessor-Kamerlid, dat 'hij van al die zaken nota neemt! Men is toch vrijzinnig, men mag toch (wel een vrije meening hebben Een eigen taeeningiEn die mag men toch wel uitspreken op een vrijzinnigen bonds dag in de vrije natuur-, tegenover een publiek dat vrij is om er van te denken Svat hef wilZeker, de professor zelf houdt het ons ten goede, wanneer wij er het onze van denkenen in de courant zetten! Leve deonbescheidenheid Professor Eerdmans vertelde zijn ge hoor op den ,Gelderschen landdag een en ander uit een vertrouwelijk gesprek met Dr.^Hugo Visscher. Vroeger had hij over dergelijke zaken ook wel eens, ge sproken en had Dl*. Visscher te kennen Igegeven dat zooi,ets onbescheiden was. Maar, zegt de professor, wanneer men het publiek maken van een vertrouwelijk gesprek in 't openbaar belang, onbeschei den noemt,dan verkies ik voor mij zulke onbescheidenheid boven beschei denheid. Voor de vrijheid van denken en voor de vrijheid van spreken ijveren Prof. Eerd mans en z'n geestverwanten. Maar zou. Prof. Eerdmans niet begrijpen, dat z'n theorie, in Doetinchem verkondigd, de vrij heid van spreken ten Zeerste schaadt? Wij althans, zouden niet gaarne, aan laanhan gers van zulk een theorie, „in vertrouwen" iets vertellen. Er bestaat nog altijd zooiets als „vertrouwen". Maar 'tis waar ook, de vrijheid kan toch niet gebonden wor den aan zoo'n ouderwetsch artikel als „vertrouwen". Neen, nooit, leve de Vrijheid! Ook vrijheid om te spotten. Door Professor Eerdmans werd ook de vaccinatie ter sprake gebracht! Hoe Luis ter! Op grond van 't Bijbelwoord „Die gezond zijn hebben den medicijnmeesteai niet van noode" zijn nagenoeg alle oude echte antirevolutionairen tegen koepok inenting. Dr. Kuyper heeft daarin nu ook Voorzien. De verplichte vaccinatie werd afgeschaft. Alleen in bijzondere ge- Vallen mag de burgemeester vaccinatie verplichtend stellenDus't mag. op grond Van Gods Woord niet, doch wanneer „God het nu wat al te erg maakt" dan moe ten de burgemeesters er aan te pas ko men om 'tweer in orde te maken. (Ge lach). Leve de vrijheid van 'twoord! Wij lazen onlangs, dat wegens de groye spotternij, onze Koningin verschillende abonnementen had opgezegd op de „Nieu we Rotterd. Courant". Konden ook zoo 'gemakkelijk Kamerle den op dien grond „opgezegd" wenden, dan kwam Professor op de nominatie! door L'. PENNING. (Nadruk verboden). 25) Opnieuw ziet de Procurator het dui delijk in, hoe 'n groote misslag het is geweest, dat broeder Anselmus als plaats vervangend Rentmeester is voorhij gegaan, f 1£>* waar, dat deze broeder zich het liefst bij de zieken en kranken ophoudt maar zijn ijver voor de goede zaak is boven alle verdenking, en al mist hij het talent, de cijfers in dien keurigen vorm neer te zetten als broeder Christoffel, deze zet ze in zijn onnadenkendheid ge woonlijk op de verkeerde plaats, wat tien maal erger is. Terwijl de Procurator den Broeder scherp in het gezicht kijkt, moet hij zich met alle geweld beheerschen, opdat zijn gal weer niet beginne te gisten; en met een zelfbeheersching, die inder daad bewonderenswaardig mag worden genoemd, slaat hij de dikke folianten zuchtend dicht. „Zijn we nu klaar?" vraagt broeder Christoffel„geloofd zij de Moeder Gods Het heeft me wat zweetdruppels gekost laten we voortmaken, broeder Procu- Ned. Jon ge 1 i n g s-Ver b o n d. (Vervolg Bondsdag). Donderdag was de zaal zeer vol, en sprak, na gemeenschapppelijk gebed en geloofsbelijdenis, ds. v. d. Akker van Zutphen de afgevaardigden toe. De voor zitter ds. v. Noort, sprak hierop een op gewekte rede uit, daarna werd gezongen vers 1 en 5 van 't Bondslied. Mr. dr. C. F. Schoch brengt daarna een woord van dank en hulde aan ds. v. Noort; hij hoopt, dat hij nog lang als bondsvoorzit ter blijft. Met opzien tot God zegt ds v. Noort, durf ik met zoo'n staf het wel aan. Jhr. v. Citters spreekt ook namens den heer Zimmerman zich uit, dat hij met genoegen aan het verzoek der regelings- commissiei om eerelid te zijn heeft vol daan. 't Is een verkwikking zooveel jon gemannen te zien, die voor de toekomst in het Vaderland van zooveel nut kunnen zijn, vooral in deze tijden van zorgen. Heden zijn jonze wegen op een punt samen gekomen. Straks gaat ieder naar eigen huis. Ik wil iets meegeven n.l. een vraag. Dient gij den Christus? Allereerst in 't dagelijksch leven en tweedens in de plaats van uw arbeid, door God aangewezen Voelt ge dat ge daar de eere Gods zoekt, of dient ge alleen om loon, om een suc ces. Ook onder de Christenen is vaak helaas een practisch materialisme, dat naar den ondergang leidt. We leven in moeilijke dagen, waarin menig christen meeloopt in den wedloop naar het stoffelijke. Wil men reëel actief leven, dan moet het geestelijke voorop gaan en dan het stoffelijke. We hebben noodig jonge man nen, die; rustig en kalm voor hunnen Heer uitkomen. Zie om u heen en strek uw hand naar die velen die niet durven ko men tot den Christus. Wie weet, of gij door Gods genade niet velen tot zegen zult kunnen zijn. Ieder jongeling, die rein blijft, is! dikwijls een redder voor anderen. Wat ik u toëwensch is, dat ge die vraag Dient gij den Heere? steeds volmondig' moogt beamen. Ds. v. Noort dankt vervolgens voor de waardeerende woorden van jhr. v. Citters. Aan H. M. de Koningin en Prins Hen drik worden telegrammen gezonden. De bestuursverkiezing heeft den volgen den uitslag. Herkozen de heeren jhr. mr. W. C. Quarles van Ufford, L. G. James en C. Vogel, gekozen de heeren W. van Heijningen te Bussum, D; Jacobs te Mep- pel en M. Sluijter Jzn. te Enkhuizen. Donderdagmiddag hadden de leden een geslaagden boottocht naar het Harenberg, des avonds zijn de bondsdagen gesloten met eene godsdienstoefening in de Groote Kerk. De volgende bondsdagen worden te Rotterdam gehouden. De Bond van Ned. Herv. Jon- gelingsvereenigingen op; Geref. grondslag. Deze Bond (voorz. Ds. van Grieken te Delft) hoopt Maandag 1 Juni a.s. (2dén Pinksterdag) zijn 4den Bondsdag te hou den te Delft. Des morgens zal in de Nieuwe Kerk in den dienst des Woords voorgaan, Ds. B. Boonstra van Schoonhoven, lid van het Hoofdbestuur en Hoofdredacteur van het Bondsorgaan, „de Vaandrager". 's Middags om half 2 is de Huishoude lijke vergadering in het gebouw Phila- lethes (Achterom 78). Ds. Remme van Oud-Beijerland zal den Bondsdag sluiten met een opwekkingsrede. Centraal testamentenregister. Naaf „De Tijd" verneemt, kan spoedig de indiening worden tegemoet gezien van een wetsontwerp tot instelling van een centraal testamentenregister. Pe s tbes t rij di ng in I n di Tot dusver hebben zich veertig ver pleegsters bij het Nederlandsche Roode Kruis aangemeld voor uitzending naar Indië voor de pestbestrijding. Ons verslag van de gisteren te Goes gehouden vergadering van ingelanden van het Waterschap De Breede Watering be- rator, want de klok luidt voor het noenmaal." De broeders van 's Heeren Loo zijn reeds aangezeten, als de Procurator en broeder Christoffel binnen treden. De Kommandeur met zijn fier, regelmatig gelaat, waarvan 'de (spits toeloopende baard reeds grijs is, heeft de vooraanzitting; hij zit in een fraaien, gebeeldhouwden stoel, met het kruis boven de leuning uitstekend. Op hem volgen de ridders mannen van adellijken bloede; voorts de vijf kapelanen; dan de dienstbroeders, die niet van adel zijn: tezamen een acht baar aantal, allen gezeten aan dezelfde lange tafel, die een groot deel van de lengte der eetzaal beslaat, en in vaste volgorde gerangschikt overeenkomstig den tijd, dien zij reeds in de orde zijn op genomen. Voor dezen keer zal in de volgorde echter in zoover ©en verandering worden gebracht, dat de Procurator, wiens plaats anders naast broeder Anselmus onder de dienende broeders is, voor ditmaal bij hoog© uitzondering naast den Komman- deur zal plaats nemen. En terwijl het maal van dampend is'chapenvleesch met groene erwten wordt opgedischt, onder houdt de Kommandeur zich op zijn le vendige, ernstige manier met den Rent meester over de laatste gebeurtenissen in het Oosten, die de Christenheid in be- weisten lerseke, behoeft nog eenige aan vulling; Waar het iter vergadering pers klaar moest geschreven worden is aan de belangrijke discussies wel eens on recht gedaan, zoodat een verduidelijking hier en een aanvullling daar zeer ge- wenscht is. Allereerst dan een en ander omtrent het bestuursvoorstel om vanaf 1 Jujii/ 1914 rekening-courant te openen met de heertem Fransen van de Putte Zoon te Goes; en met name het pleidooi van mejuffrouw mr. Anne Bolle en den heer H. Dronkers ten behoeve van de Cre dietvereeniging te Amsterdam. Beiden lieten uitkomen, dat het in het belang van het Waterschap' is de relation met de Credietvereeniging aan te houden en zoo mogelijk uit te breiden. De Cre dietvereeniging, opgericht in 1853 heeft een maatschappelijk kapitaal van f5000.000 met een reserve van f910.000, en biedt daardoor een groote zekerheid! voor hen, die er géiden wenschen te he ieggen. Een particulier moge nóg zoo so<- liede zijn en nóg zoo eerlijk aan de soliditeit en de eerlijkheid der firma Fran sen van de Putte is geen oogenblik ge twijfeld 'toch zal hijl voor een derge lijke maatschappij de vlag moeten strij ken. Dat zal ieder duidelijk zij!n. Bovendien kan men hij de Credietver- eeniging elk© "4 weken kennis nemen van den fi.nanciëelen toestand, terwijl men bijl een particuliere firma nimmer omtrent den Staat van zaken ingelicht wordt. Ze be hoeft althans haar boeken niet open te leggen. Dit recht van controle is dus even eens een belangrijke factor. En waarom zouden liedeputeerde Sta ten het toejuichen, dat de gemeentegelden bij de Credietvereeniging belegd worden, als dit niet de soliedste wijze van be legging was? Ook de gelden van de Pro vincie Zeeland worden bij deze Vereeni- ging ondergebracht. Nu mag men er op1 wijzen, dat het verschil in het percentage toch voor de firma Fransen van de Putte1 pleit, doch dit verschil (i/4 pCt. a 1/2 pCt.), het welk voor het Waterschap een uitgave van ongeveer f 200 beteekent, weegt zeker niet op tegen de meerdere zekerheid, die de Credietvereeniging biedt. Sprekers von den het (Jan ook uitermate vreemd, dat de voorzitter jete heer Dronkers wees er bijzonderlijk op, dat het 'twerk van den heer J. Oele Hzn. was de relatie met deze Ver. wilde verbreken. T© meer is het hier een eigenaardig geval, dat niet yoor de handelwijze van de'n voorzitter pleit, jvaar het bestuurs voorstel reeds ingediend ,was, toen van de'n lieer Dronkers nog geen offerte ge vraagd was. Dus mocht deze constatee- ren, dat de heer Oele den heer Fransen van de Putte de voorkeur wilde geven. Dit bleek ook duidelijk uit hetgeen de heer Fransen van de Putte mededeelde. De heer Q. Trimpe had er in dit ver band terecht met verontwaardiging op' ge wezen, dat hier ©en valsche vlag de la ding moest dekken. Waartoe; werd an ders in het oude voorstel van de Ne derlandsche Bank gesproken! Deze zooge naamde „informaliteit" kan moeilijk als een vergissing aangemerkt worden. Uit deze discussie blijkt dus, dat er twee stroomingen zijn, twee partijen de heer Oele en de groep! Trimpe. De lieer Oele heeft er ondubbelzinnig, blijk van gegeven, dat hij niet de Credietver eeniging breken wil en met alle geweld relatiën met den heer Fransen van de Putte wil aanknoopen. En dat enkel on der het voorwendsel, dat het waterschap! dan mogelijk enkele guldens uitspaart. Den oppervlakkigen bëoordeelaar moge dit toelachen; dit netemt niet weg, dat het voordeel slechts denkbeeldig js. Ieder, die tot oordeelen bevoegd is, ieder naden kende zal motefjen toegeven, dat belegging bij een Bank als de Credietvereeniging veel veiligler geacht kan worden, dan be legging bij een firma als Fransjein van de Putte. Dezle laatste zelve' zal het moe ten erkemn|en. En dan trekt niemand nog haar soliditeit in twijfel. De Credietvjereeniiging zal ook gemakke lijk aan geldopjvragingen kunnen voldoen, terwijl een klfeine particuliere firma in de grootste moeilijkheid gtebracht zou wor den. Die groep Trimpe streeft er naar, om de grootst mogelijke veiligheid te krijgen roering hebben gebracht. De Procurator, jeen man met een schran dere en scherpe opmerkingsgave, weet heel wat te vertellen; hij is niet alleen bij den Paus te Rome; maar ook aan het Fransche Hof bij den sluwen Koning Bodewijk XI geweest; hij heeft aartsher tog Maximiliaan van Oostenrijk gespro ken, het door zijn pracht vermaarde Bour gondische Hof bezocht, en heeft een audiëntie gehad bij Karei den Stoute, die van Gelderland een Bourgondisch win gewest heeft gemaakt. De Kommandeur legt even den tinnen lepel neer, kijkt den Procurator aan en vraagt op gedempten toon: „Wat denkt gij van dien vorst, Broeder?" „Een man met -groote en kloeke deug den", antwoordt de aangesprokene, een stuk schapenbout op zijn aarden bord leggend, „die maar één gebrek heeft". „En dat is?" „Dat hij1 geen verstand heeft, heer Kommandeur." De Kommandeur neemt den zilveren tandenstoker, die naast hem ligt, en peu tert in een holle kies, die hem veel last veroorzaakt. „Geen verstand!" zegt hij: „dat is erg! Een vorst zonder verstand is evenveel waard als een mensch zonder hoofd." „Ge zult zien, dat het verkeerd afloopt," meent de Procurator. „Hij meent te zijn, voor de dooi' het Waterschap te beleg gen gelden. In de volgende vergadering moge blijken, dat deze groep, die enkel oog heeft voor de belangen van het Wa terschap, nog grooter is, dan gisteren reeds bleek het geval te zijn. Nog een enkel woord tenslotte over het besluit 'van de vergadering om ten behoeve van den aanleg der Zuid-Beve- landsohe spoorwegen nu een subsidie van f 1000 te geven, hetwelk na de totstand koming van de verbinding Wenieldinge- Kruiningen zal verhoogd worden tot f1500. Het bestuur is gemachtigd, wanneer de Prov. Staten dit eischen, het bedrag van f 1000 (resp. f1500) te overschrijden. Aan vankelijk werd nog 'n percentage genoemd (10 pCt.) voor speling, doch tenslotte is de bepaling van het maximum subsidie aan het bestuur overgelaten. Het is niet te hopen, dat het bestuur hiervan zooda nig misbruik maakt, dat zij het door de Staten geëischte bedrag weigeren. Het ware met het oog hierop wenschelijker geweest, dat de vergadering besloten had- de, dat in ieder geval het gevraagde be ding toegestaan moet worden. Thans heeft het bestuur het in z'n macht om de totstandkoming van het spoorwegnet te bemoeilijken, zelfs onmogelijk te maken. We willen men hen, die ter vergadering deze vrees uitspraken, hopen, dat het bestuur het belang dezer goede en noo- dige zaak op1 hoogen prijs stelt. Tenslotte werden opgemaakt vier voor drachten, elk van drie personen, ter voor ziening in de vacature wegens de perio dieke aftreding op 1 Augustus 1914 van de heeren C. D. Vereeke, J. A. Nijssen, C. Glerum en J. van de Velde, als ge zworenen. 'a. I,n de vacature Vereeke zijn ge kozen le cand. C. D. Vereeke met 123 stemmen; 2e cand. J. Rottier met 78 stemmen en 3e cand. A. v. d. Have met 75 stemmen- b. Vacature Nijssen. J. A. NijSssen met 108, H. P. Ganseman met 82, W. de Groene met 87 stemmen. c. Vacature Glerum. Glerum met 102, C. P. Stols met 61 en J. G. v. Nieu- wenhuijze met 61 stemmen. d. Vacature v. d. Velde. J. v. d. Velde niet 94, E. de 'Jonge met 79 'en P. J. Poley met 89 stemmen. Bij de rondvraag zeide de heer Trimpe met dankbaarheid gebruik te hebben ge maakt van den in de vorige vergadering door den voorzitter hem gegeven raad om het reglement er op na te lezen; en daarin gevonden te hebben art. 59 dat zegt „Elke vergadering van ingelanden Wordt vooraf in het openbaar aangekondigd., „Ter vergadering worden toegelaten, als toehooTdeïfe, al de grondeigenaren van den betrokken polder of bet betrokken .wa terschap, die de bevoegdheid missen om in de vergadering zitting te nemen". Spreker vroeg of en in hoever de voor zitter wat betreft de oproeping tot deze vergadering aan dit artikel gevolg heeft ge geven. De voorz. antwoordde, dat hij 'tniet noodig achtte; omdat het een buitenge wone vergadering was; maar in 'tvervolg zorg zal dragen dat het wordt aange kondigd. De heer Trimpte vroeg, hierop of hij er derhalve vast op; kan rekenen dat in "t. vervolg de vergaderingen van ingelan den in de plaatselijke bladen zullen wor den aangekondigd, waarop de voorzitter, antwoordde: „mijn woord is daar borg voor". Daarna sloot de voorzitter de verga dering. Stier© 11 keu ringen en keuring van v 1' 0 u w e 1 ij k f 0 k v e e op Walcheren. A. Keuring te Middelburg op 20 Mei. Hier werden 5 een-jarige, 1 twee-jari ge en 2 drie-jarige stieren vertoond. Daarvan hadden 4 dieren gegevens om trent productie en afstamming. Dp kwali teit van de een-jarige stieren was niet best. Baron van den heer van der Maas te Koudekerke was goed en Karei van Geldof te Serooskerke (W.) vrij goed. De twee-jarige stier Frans van de Ver- eeniging te Nieuw- en St. Joosland is in alle opzichten een le klasse-dier. De drie een groot veldheer, maar hij teert op den roem tvan zijn vader, en terwijl hij zïjin vijanden minacht, zal hij door hen ver slagen worden verkiest u nog groene erwten, heer Kommandeur?" „Dank u wel, Broeder; denk maar aan u zeiven hebt gij nog iets bizonders uit het Oosten vernomen?" De meeste broeders hebben hun maal geëindigd, en belangstellend als zij zijn, staken ze hun onderlinge gesprekken, om naar den Procurator te luisteren. „Dat de verschrikkelijke Mohamed II, deze geesel Gods, voortgaat, onze Christen heid te teisteren, is u bekend." De Kommandeur knikt met het hoofd, terwijl er een droeve wolk over zijn ge laat heenglijdt. En de Procurator gaat voort, van de gewelddaden van den ge- vloekten christenbeul, die Anno 1453 Konstantinopel stormenderhand veroverde, te verhalen. Het is een aanéénschake- ling van bloedige oorlogen, verwoestin gen, terechtstellingen en pijnigingen. Kaf fa, de rijkste handelsplaats aan de Zwarte Zee, viel verleden zomer na een beleg van drie dagen den Turk in handen; 40.000 inwoners werden als volksplanters naar Konstantinopel vervoerd; 1500 christen knapen aan hun geloof ontrukt, onder de Janitzaren, de Turksche garde, ge stopt, en de leden der Regeering en alle edelen der stad onthoofd. jarige stieren waren beide heel goed. Jukema van de stierenvereeniging te Grijpskerke won het echter nog van Lu- kas van Van der Maas. De volgende bekroningen werden toe* gekend: Baron van P. v. d. Maas te Kou dekerke, 1ste prijs f25; Karei van J, Geldof te Serooskerke, 2de prijs flö; Frans van de stierenvei-eeniging te Nieuw en St. Joosland le prijs f50 Jukema van de stierenvei-eeniging te Grijpskerke, komt f 100; Lukas van P. v. d. Maas te Koude in aanmerking voor een 1ste prijs van kerke komt in aanmerking voor een 2de prijs van f60. 's Middags werden op de keuringen 9 koeien voorgebracht van gemiddeld zeer goede kwaliteit. De heer S. Janse van Nieuw- en St. Joosland kwam met 7 van zijn 9 koeien. Alle kregen meer dan 77 punten. Voor een gratis dekbewijs kwamen in aanmerking, Welkom en Nellie van A. Janse te Koudekerke; en Emma, Lea, Mina, Isa, Bonte, Truus en Kee van S. Janse te Nieuw- en St. Joosland. Op de keuring volgde een uitvoerige bespreking van het exterieur der voorge brachte dieren. Hiervoor was veel be langstelling. B. Keuring te Aagtekerke op 22 Mei. Van de negen hier vertoonde stieren had den pi" 7 gegevens omtrent afstamming en productie. De 6 tweejarige stieren, waar onder drie op Walcheren gefokte, waren van vrij goede kwaliteit. Een zeer mooie edele stier met bijzonder goede afstam ming werd voorgebracht door J. Maljaars te Oostkapelle. De twee-jarige stieren waren van geringe kwaliteit en konden niet voor geldprijzen in aanmerking ko men. De drie-jarige stier Jan ven de vereeniging te Grijpskerke maakte evenals vorige jaren een uitstekend figuur. De volgende bekroning werden toege kend Bouke van J. Maljaars te Oost kapelle 1ste prijs f 25; Lucas van de stie renvereeniging te Biggekerke 1ste prijs f25; Dirk van de Wed. Pieterse te Big gekerke, Bernardus van de stierenvereeni ging te Biggekerke, en Jan van P. de Vissen te Aagtekerke, komen alle drie in aan merking voor een 2de prijs van flö; David van Iz. de Buck te Serooskerke, eervol; Klaas II van C. Dekker te Big gekerke, eervol; Jan van de stierenver eeniging te Grijpskerke komt in aanmer king voor ©en 1ste prijs van f100. Koeien werden niet voorgebracht. De belangstelling was vrij goed maar kwam hoofdzakelijk van leden van con trole- en stiervereenigingen. In het café. Toen hij voor een oogenblik zijn plaats! verlaten moest, bond hij aan zijn para- pluie een briefje, waarop' hij1 schreef: „De eigenaar van deze parapluie is wereld kampioen in het boksen en komt dadelijk! terug." Toen hij terugkwam was de parapluie verdwenen en in de plaats lag leen briefje, waarop stond: „De tegenwoordig© eigenaar der parapluie is wereldkampioen 1I1 het hardloopen en komt nooit terug." (Volk.) Geen c r e d i e t. Mr. Montgomery Ward, die onlangs te Chicago' stierf, ia een voorbeeld van rusteloozen onderne mingsgeest, die Amerikaansebe vermogens ophoopt. Hij begon als metselaar en ver diende toen 60 cent per dag. Toen hij achttien jaar was, vond hij zijn salaria van 4500 gulden al te armoedig: hij' zeg de zijn betrekking op en beproefde zijn geluk in (Chicago. Hij' was al aardig op weg rijk fe .worden, toen zijn heele boel verbrandde ien hij met het luttel sommetje van f150 opnieuw kon beginnen. Hij richtte een verzendhuis' op en maakte eT goed reclame voor. Thans heeft die firma 7000 bedienden aan het werk en kan zich op drie niilldoen klanten beroemen. Haar catalogus is een boekdeel van 1200 blz. Voor de verzending hiervan, wat minstens (twee keer per jaar geschiedt), wordt voor IV2 millioen gulden aan post zegels ingeslagen. De firma kent geen crediet, en levert alles per post. Dit is het geheim van het anders ra ad gelachtige verschijnsel, da,t het groote Montgomery-: Ward-House te Chicago, in Chicago zelf geen enkele klant heeft. Tanal) en andere versterkte plaatsen gaven zich over, verlamd van schrik, enkel op het gezicht van den Turkschen kroms abel, terwijl den Ongeloovigen een onmetelijke buit, vooral aan zijden stoffen, in handen viel. En terwijl de Procurator die droeve geschiedenissen verhaalt, be ven zijn scherpe mondhoeken, en komt een bloS van ontroering op zijn gelaat. Van buiten klinkt het geroep van den bouwmeester', die de knechten beveelt, de wagens in te spannen; men hoort het getrappel der werkpaarden op het plein, en het gepraat der dienstbaren, die hun maal binnen hebben. Doch niemand in de eetzaal, die er op let. Het getik der lepels op d© borden is geheel verstomd; bij verscheiden broeders is een smartelijke onrust op het gelaat te lezen, en over de hleeke wangen van broeder Anselmus! biggelen twee groote tranen, ter gedach tenis gewijd aan de helden, die voor God en zijn Christus zijn in den dood gegaan. „Wij hebben veel gebeden, dat de Heere den geesel mocht wegnemen", zegt de bejaarde kapelaan Markus met een van ouderdom bevende stem, „doch ons gebed is niet verhoord." 1) Het latere Asof. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 5