NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. j*o. 197. 1914. Zaterdag 33 Mei 38e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH EERSTE BLAD. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIj, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Dit nummer bestaat uit twee bladen Bakzeil. Ook zich verpraat. Binnenland. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25] Enkele nummers„0.05 UITGAVE DER EIRMA'S OOSTERBAAN LE COINT-RE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent. Het staat toch zwart op wit in het schrijven van burgemeester Ter Laan te Zaandam, dat hij gaarne zooveel moge lijk ambtenaren en ook de schoolkinderen op 1 Mei vrij zou zien. Nu kon dit nog wel niet, maar een volgend jaar hoopte de burgemeester het voor malkaar te heb ben! Zoo ongeveer luidde zijn mededei"- ling aan de hoofden der schoten. Maar nu 'heeft de Amsterdammer" hem! uitgelegd dait hij' over die die vacantie op 1 Mei niets te zeggen heeft; maar alleen de wet; en deze de beschikking hieromtrent in andere handen gelegd heeft dan die 'van burgemeesters. Alsof er beelemaal niels gebeurd is, komt het 'soc. dem. weekblad „I>e Voor post" men zegt onder redactie van dhr. Duys! allerlei verteilüjen dat om de kwestie heen draait, doch zorgvuldig verzwijgt dat partijgenoot Ter Laan wel degelijk de vacantie en vrij-af van 1 Mei in 'zijn circulaire in 't uitzicht gesteld heeft. Er is schrijft D.uys van een, definitief besluit Van B. en W. van Zaan dam om op 1 Mei 1915 aan alle scholen vrij te geven geen sprake. Wij hadden zoo maar eens ter loops er over gespro ken! Wij wilden een algemeenen regel maken en daarvoor is advies en wijziging leerplan en 'medewerking rijkstoezicht 1100- dig: enz. enz. En dan voegt Duys er heel onnoozel bij wanneer wij den onderwijzers die vrijaf vragen, vrijaf ge ven, is dit geen schending der neutrali teit? Kortom, zooals Duys er over schrijft, is 't heel gezond. Maar hij! had het eer der moeten doen. Zijn zoetsappig stukje verraadt, juist omdat het zoetsappig is, zijn ontstemdheid dat Ter Laan met zijn 1 Mei-beloften een dom bakje heeft uitge haald, evenals hij zelf toen hij den lie den wilde wijs maken dat met 1 Mei de roode vlag Van den Zaandam schorl Stadhuistoren zou wapperen. Laten zij 't maar willen weten, zoowel de roode burgemeester als de roode wet houder hebben hun mond voorbijgepraat, meer gezegd dan zij verantwoorden kon den. Dat doen de &oc. dem. wel meer. Trou wens dat leeren zij in volksvergaderingen, waar niemand hen tegenspreekt, en wie het er *t vlugst uitflapt, het meest in aan zien is. Tot dezen schijnt dan ook Oudegeest, de bekende spoorwegkoning van 1903, te behooren. Deze heeft op het balkon van de train staande gezegdwij verliezen het Vast in Almelo. De beer Bossenbroek, voorzitter van de afd. van Patrimonium te Amsterdam, die hem dit hoorde zeggen, zorgde dat deze uitspraak publiek kwam. Natuurlijk heet Oudegeest het liegen. Wat een partijgenoot zegt, wordt al klinkt het nog zoo apocrief, in dien hoek steeds als evangelie genoteerd. Hoorden wij niet zelf eens door v. d. Goes ofts toevoegenhoe durft gij wat een mijner partijgenoot/en "gezegd heeft vooi' onwaarheid houden? Maar de heer Bossenbroek houdt vol in Het olk en herhaalt't is wel zoo, pudegeest, je hebt 'twel gezegd en ik heb 'tgehoord. Natuurlijk liegt Bossenbroek in het oog van al de sociaal democraten; want men moet 't zwart op wit bij zich hebben, wanneer men dezen herren iets aanwrijft, anders wordt men voor leugenaar uitge kreten. Maar wij zullen zoo vrij1 zijn den heer Bossenbroek te gelooven; en wij gjelooven ook dat de heer Oudegeest met zijn voor spelling niet ver van de waarheid is. Een onrechtmatig begonnen staking, die slaagt, dat ziet men niet zoo dikwijls!, spijt alle snoeverige en opschepperige be richtjes in „Het Volk" over de kranige meisjes en den opgewekten geest! De waarde van één stem. Te Tiel moet voor de verkiezing van een raadslid herstemming plaats1 hebben o.a. tusschen een soc.-deni. en een lib. candidaat, die beiden bij eerste stemming 249 stemmen ópl zich vereenigden. Zoo ziet men, één stem kan den doorslag 'geven. Niet veel zaaks. „De Nederlander" schrijft: Veel verwachting hadden (we er niet van. De heer Duvmaer van Twist tikte Woensdag in dé Kamer den spijker op de kop, toen ,hij, b'ij de Concentratie- oneenigheden, opbierkte: Dat belooft wat voor morgen! Elk vroeg zich af, op welke wijze het legertje Concentratie-kapiteins' de stelling deir linkerzijde voor de reeruten der vrij zinnige meetings zou kunnen verklaren. Zij hebben het niet gedaan. Zij hebben daarentegen hun gehoor ge amuseerd met de platgeschoten vesting der tegenpartij nogmaals te bestor men De heer Marchant brandt op het Mi- nis terie-Heemskerk los en op de sociaal democraten, die niet mee regeeren wil den, deheer Marchant voegt er bij, dat, als men oneenig is in de Kamer, dit slechts bewijst, hoe men elkaar de waarheid durft te zeggen, hetgeen bij rechts niet het geval is. Daarentegen ver zekert de heer Knobel, dat de coalitie- wtrijvfng te Katwijk haTe zWakheid bewijlst. I'n dezelfde meeting, waarin de heer Kno bel de gematigdheid prijst va'n het Kabinet-Cort van der Linden, beveelt de heer Von Saher Algemeen en Vrouwen kiesrecht aan, en de heer De Meester ver dedigt de fi'nantieele politiek der Regee'- ri'ng, die elders door mr. Marchant wordt bestreden. Hadden de heeren niet wat beter kun nen afspreken, wat ,ze zeggen zouden? Het interessantst waren de heeren Ter Spill, Eardmahs en ,Otto. De heer Ter Spill om wat hij verzweeg. In Utrecht, waar hij zijn fulminante rede tegen de Roomsohen gehouden heeft, had hij thans een gloeiend protest moeten doen boören tegen ,de benoeming van een Roomschea Voorzitter der Eerste Ka mer, en een Roomscihen Staatsraad. De heer Ter JSpill zweeg er van. Dat was interessant. De heer Eerdmans heeft het wel over de clericalen gehad, en daarbij vooral richtegen deur Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk gericht (versta .w.el, op een politieken landdag!) maar hij zweeg over het Roomsche gevaar. Held nummer twee alzoo. Eindelijk de beer Otto. De eenige die, door ervaring geleerd in de Kamer een zwijger, een verstandig woord sprakin Maas tricht. Ver weg, op 't kantje van 'tland. Op 't kantje af was ook zijn woord. Want hij Was de eenige van de Concen tratie-sprekers, die aarzelde. Zullen we alle voorgenomen punten er door krijgen? vroeg hij. Zijn antwoord was: Wij we ten het niet. - Hij had nog iets verder kunnen gaan en zeggenWij weten wel van niet. r Behalve dit eene verstandige woord was de Conoentratie-propaganda op Hemel- vaartsdag niet .veel zaaks. „Het Volk" schrijft: Over de eigen vrij zinnige politiek werd wijselijk niet veel gesproken. Aan, de na te noemen rijksveldwach ters is de rang van brigadier-titulair toe gekend: G. van Belzen te Brouwershaven; A. Ganseman (jachtopziener) te Biezelin- ge, P. Stoel te Brouwershaven en P. Verton (jachtopziener) fce Geersdijk. Middelburg. Onder voorzitterschap van den heer ds. M. van Empel werd gisteren avond eene vergadering gehouden in het wijklokaal in de Langeviele, met het doel om te geraken tot de oprichting van een Christelijken bestüurdersbond. Het bleek dat de Christelijke organisaties van kan toorbedienden, schilders, timmerlieden en metselaars en bovendien de afdeeling van den Christ. Nat.- Werkmansbond bereid waren aan de oprichting mede te werken, waarop daartoe besloten werd. Een voor- loopig bestuur werd gekozen, bestaande uit dhrn.E. Reudink, C. Jacobse, C. Jo- ziasse. S. de Jonge "en B. Kruze. Aan de organisaties zal een concept reglement dat gisterenavond werd opge steld Ier beoordeeling worden aangeboden. Door den heer Kruze werd aan den heer van Empel dank gebracht voor zijne be moeiingen in deze en zijne leiding dei- vergadering. De oprichting van een typografen-ver- eeniging is in voorbereiding. Gisteravond heeft de eerste mu ziekuitvoering op het Molenwater plaats gehad, welke door een groot aantal aandachtige bezoekers werd bijgewoond. Nu de uitvoering verdiende dit als altijd ten volle, het Middelburgsch muziekkorps gaf wederom blijken van ernstige studie en het programma be vatte een viertal nieuwe nummers, die allen zeker goed gekozen, zijn. Het weder was prachtig, zoodat velen een plaatsje, op de stoelen hadden gezocht. Vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 27 Mei 1914, des namiddags te 2 uur, zullen worden behandeld de, onderstaaa-te zaken: 1. No tulen. 2. Stukken. 3. Benoeming van stem- bureaux. 4. Benoeming van een secretaris van hef Burgerlijk Armbestuur.. 5. Ontslag aan Mej. M. A. Zegers, als onderwijze res g,an school I. 6. Verzoek van D. W. Louis om tot 1 Mei 1915 des nachts te Vlissingen te mogen verblijven. 7. Re kening Burgerlijk Armbestuur over 1913. 8. Rekening van den Armenraad over 1913. 9. Wijziging begrooting Armenraad' 1914. 10. Wijziging begroeting der Gods huizen 1913. 11. Wijziging! gemeentebe- grooting 1913 en beschikking uit den post voor onvoorziene uitgaven der begroo- iting 1914. 12. Vaststelling' primitief ko hier belasting naar het geschatte inko men, dienst 1914. 13. Idem belasting op de honden. 14. Bezwaarschriften tegen aanslagen inkomstenbelasting dienstjaar 1913. 15. Staat oninbare posten belas ting geschatte inkomen dienstjaar 1909 en 1913 en hondenbelasting, dienstjaar 1910 en 1911. 16. Nadere wijziging' van de verordening op: de heffing1 van belas ting op het geschatte inkomen. 17. Aange houden voorstel i.z. onvoldoende trein verbinding van en naar Zeeland. 18. Voor stel naar aanleiding van het adres van ,;Nosokomos" om regeling: der positie van het verplegend personeel. 19. Voorstel tot in gebruik geving van lokalen aan de Vereeniging „Normallessen". 20. Voorstel naar aanleiding, van het adres der Ver eeniging „Industrie en Huishoudschool" om subsidie. 21. Voorstel tot subsidie- verleening aan den Bond van Nederl. S'Childerspatroons. 22. Adres der Vereeni ging „Nehalennia" om wijziging der bouw verordening. 23. Voorstel tot verhuur van de Rijschool aan het Rijk. 24. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van stukjes grond, behoorende tot de Gedempte Spuigracht. 25'. Voorstel tot wijziging bfedjijjtsverori deni.ng en instructie van den boekhouder der "bedrijven. 26. Voorstel tot het doen uitvoeren van eenige werken aan de Gas fabriek. 27. Voorstel tot toekenning eener gratificatie aan den dire,c,te|ur yan het Gem. Electa-. Bedrijf. 28. Adres, van J. Baljeiu en 65 anderen orrr terug te komen op raadsbesluit i.z. art. 1638 c en d van het Burgerl. Wetboek. 29. Voorstel betreffende aanleg van een speel- en sport terrein. 30. Voorstel der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs tot het verbinden eener voorbereidingsklasse aan school J. 31. Voorstel tot electrische in stallatie van gemeentewege. Vlissingen. Het vroegere koetshuis met stalling en woning van den koetsier van wijlen Mevr. v. d. Os, het vorige jaar bij publieke verkooping aangekocht door de Roomsch Katholieke Vincentius Ver eeniging, tot verbouwing voor een R. K. Militairenvereeniging en voor vergaderloka len isl thans geheel gereed gekomen en zal a.s. Maandag feestelijk worden geopend in tegenwoordigheid van vele genoodigden. Dit gebouw staat in de Hellebardierstraat 9 en 11 tegenover het stedelijk Gasthuis. Kruiningen. Het bericht van gister a 11 betreffende een benoeming van den heer ,K. van Dijke, alhier tot opzichter aan den Oostpolder, gem. Krabbendijfce is on juist, althans voorbarig. Wemeldinge. Naar'de „M. Ct." verneemt is alhier een stormwaarschuwingspost op gericht waarvan de bediening is opge dragen aan den heer D. de Jonge aldaar, wiens woning telefonisch zal worden aan gesloten met het rijkstelefoonkantoor. Nieuw en St. Joosland. Vrijdag hield de polder Nieuw St. Joosland de gewone jaarvergadering. Aanwezig of vertegen woordigd waren 10 ingelanden. De reke ning over 1913— '14 beliep fl008,02V2 in ontvang en f934.21 in uitgaaf, alzoo een batig saldo van £73.811/2- Zij' werd goedgekeurd. 'De begrooting voor 1914—'15 werd vastgesteld op f 1013.091/2 in ontvang en in uitgaaf. Het dijkgeschot werd be paald op f3.40 per H.A. evenaLs in 1913—'14. Periodiek als gezworene moest aftreden de heer C. Dingemanse. Op de aanbeve ling daarvoor werden* geplaatst no. 1 C. Dingemanse, No. 2 M. I. Verhulst, no. 3 A. A. van Nieuwenhuijzen. In behande ling kwam een plan. tot verharding: van wegen met grind tot eten gezamenlijke lengte van 13000 M. De kosten te dekken door geldleening door 8 poldersjtjies) bij te dragen, ,20 jaar f 3.041/2 per H.A. (ge middeld). De reeds .verharde wiegen in den Oud St. Jooslandpolder nJ. de '2e en 3e weg; zijn in dit plan begdepien. Besloten werd hieraan mee te doen als de andere polders het ook doen. Vrijdag vergaderde ook de polder Oud St.. Joosland. .Tegenwoordig of yer- tegenwoordigd waren 10 ingelanden. De rekening over 1913—1914 werd goed gekeurd in ontvang op f6592.71 en in uit gaaf op f6431.44, alzoo een batig saldo van f 161.27. De begrooting voor 1914 1915 werd vastgesteld op £1336.84 in ont vangst en in uitgaaf. Het dijkgeschot werd bepaald op- f4.50 per H,A. en alzoo ver hoogd met £1.75. Wegens het bedanken van den DijkgTaaf, en de gezworene en het periodieke aftreden van den anderen ge- gezworene volgden diie verkiezingen. Tot Dijkgraaf werd gekozen de beer 'VI. P. Hage, thans gezworene; tot gezworene (vacature 'de Vogel) werd gekozen de heer C. Verhage.tot gezworene (vacature Hage) werd gekozen de heer H. van Waarde. Aan den gezworene de Vogel werd hul de gebracht voor hetgeen hij gedurende ruim 31 jaar voor clen polder gedaan heeft. Het plan van wegsverharding, genoemd bij „Nieuw St. Joosland", kwam in be handeling. (Op voorstel van mr. Evers werd besloten aan het bestuur van den polder Nieuw St. Joosland te vragen, om eerst een onderzoek te doen instellen of steenslagwegen niet goedkooper zijn dan grindwegen. Domburg. In de hedenmiddag gehouden voltallige gemeenteraadsvergadering, on der voorzitterschap van den burgemeester, had een bespreking plaats met den heer J. G. v. Niftrik Jr., lid van Ged. Staten van Zeeland, inzake drinkwatervoorzie ning. In verband hiermede waren van de Vereeniging tot bevordering der belangen van de badplaats Domburg en van tal van ingezetenen en tijdelijk verblijfhou- denden adressen van adhaesiebetuiging in gekomen over deze zaak. Tot dekking der kosten over deze zaak zal de gevraagde 5 ct. per inwoner worden toegestaan. Op voorstel van den heer Elout zal, wanneer zulks noodig blijkt, tot een bedrag van f 100 worden gegeven voor dat doel. Met algemeene stemmen werd besloten aan de Ged. Staten een renteloos voor schot aan te vragen van f80000 voor een algemeen rioolplan. Goedgekeurd werd een af- en overschrijving, en wijziging in de Gemeente-begrooting 1914. De uitbreiding der straatverlichting werd aangehouden. Poortvliet. De heer P. J. Kaat alhier is aangesteld als rijksveldwachter te Oud- Alblasserdam. In de Woensdag gehouden raads vergadering van Poortvliet werd zonder discussie besloten mede te werken tot oprichting van een waterleiding voor het eiland Tholen; in het maatschapppelijk kapitaal deel te nemen voor f54.000 en in de reserve voor f8100; daarvoor een leening aan te gaan van f62.000 tegen een meer dan 41/2 pCt„ en aan de op te richten naaml. vennootschap concessie te verleenen voor het leggen van buizen. „M. CriH In de week van 1319 Mei kwamen uit Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad 1 geval van roodvonk te Hontenisse en te Vlissingen, en 1 geval van diphteritus te Hulst. Nieuwerkerk. Gisternamiddag werd de brandklok geluid om de brandweer op te roepen tot blussching van een brandje op de hofstede „Steenzwane", bewoond door den heer K. Steur. Een hooischelf was in brand geraakt (naar men zegt, weder door 'n spelend jongetje!) en dreigde ook de nabijs taande veestal en schuur aan te steken. Gelukkig kon dooi de eendrachtige samenwerking der spuit gasten en andere helpers de brand tot den hooistapel beperkt blijven. „Z. N." Oostburg. Bij K. B. van 15 dezer is de heer A. Mijs erkend en toegelaten als vice-consul van België alhier voor het kanton Oostburg. Terneuzen. Bij den dienst der directe belastingen is verplaatst met ingang van 1 Juli C. W. Schuit, kommies 2de kl. van Terneuzen (alg. dienst) naar Amster dam (G. D.) Er' bestaan plannen om in onze stad een scheepswerf voor ijzerbouw op te richten. Onderhandelingen met autoriteiten van 's Rijks Waterstaat en met het ge meentebestuur zijn begonnen. „L. et E." Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ameide en Tienhoven, A. Luteijn te IJselmonde; te Hekelingen! F. E. van Santen, cand. te Leiden; te Andijk G. de Boer te Oldehoeve; .te Biervliet, P. Krul te Ten Boer (vroeger te Heinkenszand, daarna zendeling op de Sangir- en Talaud-eilanden)te Bo degraven, 'dr. J. van Dorp te Gendrin- gen. Bedankt ivoor Oud-Schoonebeek, J. Hoek stra te Burum. Ds. J. A. Schouten, predikant tej Noordgouwe, heeft wegens voortdurende ongesteldheid emeritaat gevraagd. Ds. Schouten was van 1891 tot 1896 predikant te Geervliet, daarna te St. Philipsland en {sedert 7 pet. 1906 te Noordgouwe, waar hij de eerste orthodoxe predikant was. Geref. Kerken. 'Beroepen te Gaast, E. C, van dei- Laan, te Driesum; te Oosterbierum, J. Voer man te Warns. Aangenomen naar Grij'pskerk door A. S. iSohaafsma tie Ten Boer; naar Nieuw- leuzen door J. H. van Dieinen te Blok zijl. Bedankt voor Stellendam door H. Laa- ning te Baarland. (Rotterd.) Ger. Gemeente. 1 'Bedankt voor C-harlois door W. den Hengst te Veenendaal. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Sn eek door J. D. Barfch te Sliedrecht. Voorgedragen wordt ter benoeming tot leeraar aan het Stedelijk Gymnasium te Amsterdam in de wis,- en natuurkunde dr. J. Wolff, leeraar aan de Rijks H. B:. S. te Middelburg. Gereformeerd Schoolverband. Gisteren is te Utrecht een algemeene vergadering gehouden van het Gedefor meerd Schoolverband. De voorzitter, Prof. Dr. II. Bavinck uit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1