>ekjes§ Stieltjes, ÖE ZEEUW tige Zeug, rsgezin, Meid MEID msïbode V3EID TWEEDE BLAD. ren U iets® ons zijn, TE KOOP lerrieveulen, )OP denknecht aankomende nende Meid Land- en Tuinbouw Koloniën. Uit de Provincie. Leestafel Gemengd Nieuws. mèëèèè&® ir tegen 1 Juli aan [sciie weg jvoning met Erf htig wonen, khandelaar R. M. Inventaris, oornaamste dorpen onder letter A A :e Goes. P. BOONE Pz., DOP impert, Aagtekerke t Az., Zoutelande, op, Domburg. rtober 1 diegenegen is liet NDERSE te Melis- spoedig mogelijk in 'd, tegen flink loon O. KOCH, Smid. ictober a. s. m is met paarden ;n., Serooskerke (W.) ;d een ïde, bij IJSE te Kruiningen. ctober ende Ut 3CHIERE te Grijps- tond BLOK, Herbergier, of met October tOUWER. Domburg, e. ictober VAN DER MEULE, rstond 'standig kan werken BLOK, Langedelft, )ctober MELIS, Ter Linde, VAN VRIJDAG 22 MEI 1914. Stierenkeuringen en keurin gen van v r o u W e 1 ij k f o k v e e op Z u i d-B e v e 1 a n d. a. Keuring te II e i n k e n s z a n d op 16 Mei. Op "deze keuring werden aange voerd 11 stieren. Hieronder waren er 6 met productie- en afstammingsgegevens, 5 met ingeschreven ouders en 4 zonder bekende afstamming. De kwaliteit van de 7 eenjarige stieren was middelmatig. Zeer goed was Karei van F. de Roo, terwijl 'Dirk van de stie- renvereaiiging te Borsele en Bles van H. van Iwaarden onder de vrij goede stie ren gerekend mogen worden. De volgende bekroningen werden toe gekend Karei van F. de Roo te 's Heer Abtskerke, le pi-ijs, f25; Bles van H. van Iwaarden te Heinkenszand, 2e prijs, fló; Dirk van de stierenvereeniging te Borsele. 2e prijs, f15; Klaas van P. Me lis te 's Heerenlioek, eervolLucas van P, Verdonk te 's Heerenlioek, eervol. De twee tweejarige stieren waren beide van zeer goede kwaliteit en verkregen! meer dan 75 punten voor exterieur.. De navolgende prijzen werden toege kend Floras van Abr. Romeijnse te Wol- faartsdijk, le prijs, f50; Albert van D. IV. Lindonbergh te 'sHeer Arendskerke, 2t prijs, f30. De twee drie-jarige stieren die werden voorgebracht waren beide zeer goede die ren. Paul van K. Janse won het in bouw van Bert us van de stierenvereeniging te 's Heerenhoek. Deze laatste kwam echter weer voor door mooie atstammings- en, productiegegevens De bekroningen waren d'ef volgende: Paul van K; Janse te 'sHeer Arendskerkte en Bertus van de stierenvereeniging te 's Heerenhoek kwamen beide in aanmer king- voor een 2e prijs van f60. 's- Middags werden op de keuring een. 12-tal koeien voorgebracht. De kwaliteit daarvan was uitstekend. De heer K. Janse van 's lieer Arends kerke presenteerde 5 koeien, alle bijzon der goede dieren. Nora van P. Dekker te Borsele was de beste van alle aan geboden koeien. 1 oor een gratis dekbewijs kwamen de volgende 11 dieren in aanmerking Kapi tein, Blom. Jans, Nora en Bette van K. Janse te 'sHeer Arendskerke; Madamma, Pietje en Galathee van II. van Iwaarden te Heinkenszand; Janna van F. de Roo te 'sHeer Arendskerke; Nora van P. Dek ker te Borsele; Starre en Bles van W. Mol t.e Borsele. oor de keuring en toelichting waisl vrij veel belangstelling. B. Keuring te Kruiningen op 18 Mei. Er „werden aangevoerd: 4 eenja rige stieren, '4 twee-jarige stieren en 1 Brie-jarige stier. Daarvan hadden 6 af- stammings- en productiegegevens en 1 alleen afetammingsgtegevens. Onder de een-jarige stieren was Flo- ris van J. Blok te Rilland ver uit de beste. Bertus van de stierenvereeniging! te Waarde was eveneens een zeer g,oed dier. De tweejarige 'stieren, uitgezonderd Koen van Yermue te Kruiningen, van gemiddelde kwaliteit. De driejarige stieii ,.De Hoop" van Jan Blok te Rilland, kwaim met 78,8 punten op één lijn met de beste stieren in de provincie. De volgende bekroningen werden toe gekend 1 lor is van J. Blok te Rilland- Bath lste prijs f25; Bertus van de stie renvereeniging te Waarde lste prijs f25; Donker 'Vil van J. J. Mol te Waarde, reserve voor 2e prijs f 15Koen van M. Vermvio t.e Kruiningen le prijs f50; Roel - van J. Blok Dzn. te Kruiningen 2e prijs f30; „De Verpachting" van J. P. Krij ger te Krabbendijke, reserve voor 2e prijs f30: ..De Hoop" van Jan Blok te Ril land komt in aanmerking voor een le prijs van f 100. Feuilleton. De Broeders van St. Jan. door L. PENNING. (Nadruk verboden). 24) „Ze zijn werkelijk uitgegeven, broeder Procurator." „Laten wij aannemen, dat dit zoo is, maar waarom is de Hertog dan niet gemaand, om de te veel uitgekeerde twee pond terug te geven?" „Het zit er in dien hoek tegenwoordig niet aan," zegt Christoffel, om zich uit de verlegenheid te redden, maar de Pro curator antwoordt op strengen toon: „Dat gaat ons niet aan zijt ge den tekst vergeten, broeder, die in den eersten brief der Corinthiërs het veertiende ca- pittel het veertigste vers te lezen staal?" l) „Zalig zijn de barmhartigen", zegt de aangesprokene, „want hun zal barmhar tigheid geschieden!" Het is voor den Procurator een reuzen taak, zijn geduld te bewaren. „Ach Heere," zucht hij uit den grond van zijn hart: „geef mij toch lijdzaam heid, want broeder Christoffel is ver schrikkelijk bekrompen van hersens broeder Christoffel!" 1) 1 Cor. 14 :40: „Laat alle dingen eerlijk en niet orde geschieden." Door den heer Jac. Blok te Kruiningen werd nog eene koe aangeboden, die voor een gratis dekbewijs in aanmerking kwam. De belangstelling van de landbouwers was vrij goed. i c. Keuring Le Goes op 19 Mei. Hier perden 4 eenjarige, 3 tweejarige en 3 driejarige stieren voorgebracht. Daar van hadden 7 gegevens omtrent productie en afstamming. De kwaliteit van de een jarige 'stieren was slecht. Het exterieur van alle tweejarige stieren was daarente gen zeer goed. Cornells van den Wilhel- minapolder ïs een uitmuntend dier met heel veel adel. Ook de andere stieren waren zeer goed. Hier was de zesjarige stier Heinrich Van den Willielminapolder no. 1. Dit is bovendien een stier van buitengewoon goede afstamming. De be- kroningen zijn als volgt toegekendib helm van de stierenvereeniging Kloetinge 2e prijs f 15Jan Van M. de Box te Goes, reserve voor een 2e pirjjs van f 15 Leo van C. Zandee te Kloetinge eervol: Cornells van den Wilhelminapolder la prijs f50; Roos van J. A. Nij-sse Azn. te Kapelle 2e prijs f30; Zwarthak van IV. de Braai te Kloetinge reserve voor een 2e prijs van f30; Heinrich van den Wilhelminapolder komt in aanmerking voor een le prijs van f100; Jan van de stierenvereeniging te Wemeldinge en „De Deugd" van de stierenvereeniging te Wol- fertsdijk komen beide in aanmerking voor een 2e prijs van f 60. 's Middags werden nog 8 koeien voor gebracht. waarvan de gemiddelde kwa liteit .zeer goed was. Voor een gratis dekbewijs kwamen in aanmerking nos. 614, 276, 230, 284, 13 en 213 van den Wilhelminapolder en Mina en Martha van P. Scheele te Goes. De belangstelling van de landbouwers voor de keuringen en de toelichting was vrij groot. Verslag van de stierenkeuring en keuring van vrouwelijk fok vee gehoudens to Cortgene den 15en Mei 1914. Op de keuring waren aanwezig 5 stie ren te Weten!: 2 pon jarige. 2 tweejarige en 1 driejarige. De kwantiteit was gering! maar de kwaliteit was voldoende, zoodafc in aanmerking kon komen voor een eerste prijs van f30 de eenjarige stier Hette van J. de Kam te Colijnsplaat. Eervol ver klaard werd een eenjarige stier van A- Kooien te Cortgene. In de rubriek twee jarige kwam in aanmerking voor een le prijs van f50. Piet van de Stierenver eeniging te iGcersdijfc en voor een tweede prijs van f 25, Hellinga van A. Romijnse te Kamperland. Iri de rubriek oudera stieren komt in aanmerking voor een 2e prijs van Ï60 Klaas Pieke van P. v. d. Maas le iWissenkerke. Op de keuring van vrouwelijkfok'vee waren aangevoerd 25 koeien. Deze col lectie was, naar het oordeel der keurings commissie, een bijzonder mooie groep fok- vee, waarop de fokkers in Noord-Beveland trotsch mogen zijn. Van deze 25 koeien werden door de Commissie aan 23 koei en 77 of meer punten toegekend en wel aan: Kneu van J. de Korte te Cortgene, Maria S an J. Ivlompe te Wissenkerke, Mina van Gebr. Vogelaar te Cortgene, Bonte van W. Geelhoed te Cortgene, Trompet van .1. Markus-se, 'Keizerin van J. A. Gaanderse, Eva van P. J. Doeleman, Emma van J. Bom, allen 'te Wissenkerke; Melis van A. Koole, Bonte van A. Koole, Kroone van Gebr. y. d. Linde, Kato van Gebr. v. d. Linde, Eva van Gebr. v. d. Linde, allen te Colijnsplaat; Mina van Jac. de Kam te Wissenkerke, Starre van J. J. Verhulst, Mina van J. J. Verhulst, Maatje van J. J. Verhuist, Lea van J. J. Ver huist, Kee van A. Koert, Bles van A. J. Koert, Mina van A. J. Koert, allen te Geersdijk, Bertha van J. de Loof, Bles van J. de Loof beiden te Colijnsplaat. Dat men op het eiland Noord-Beve-t land veel voelt voor de rundveeverbete- ring kan blijken uit de zeer groote be langstelling van de zijde der fokkers op deze keuring te Cortgene. Door een t ij: g e r verscheurd. Uit Painan wordt gemeld, dat te Bajang een inlandsche jager op verschrikkelijke wijze om het leven gekomen is. Vertelt de „Sumatra Bode". Velen van de man- „Ja broeder ik sidder .al, als gij uw wenkbrauwen samentrekt!" „Ge behoeft niet te sidderen, broeder, als gij een goede consciëntie hebt; maar dit wil ik u toch zeggen, dat ik gaarne het. verstand zou bezitten, dat gij te kort komt!" En de Procurator betreurt hét in het diepst van zijn gemoed, dat deze slor dige man, wiens eenige verdienste daar in bestaat, dat hij sierlijke letters en krullen kan zetten, tijdens zijn afwezig heid tol boekhouder is aangesteld. De Procurator is er wel bang voor geweest, Rat Christoffel als administrateur net de rechte man op de rechte plaats zou zijn, maar de Kommandeur, die een minnaar is van de sierlijke schrijfkunst, wilde het zoo, en toen moest het natuurlijk ge beuren. En terwijl broeder Christoffel, de welgedane kin dooi' de stevige elle bogen gestut, door het hooge kruisraam en over een bescheiden bloementuintje heen naar den vijver kijkt, waar de jonge ganzenhoeder rustig zit te hengelen, is de geschoren kruin van den Procurator over den post van Callenbroek gebogen, terwijl hij na een lange rustpauze eens klaps met driftige stem uitroept: „Broe der Christoffel!" „Heer Procurator!" en de aangesproke ne tuurt al maar naar den vijver. „De ontvangsten van den hof van Cal lenbroek en deszelfs molen komen mij bijster laag voor, en de tachtig volwicht- nelijke bevolking van het distriet Baja-ng waren op de wilde zwijnenjacht uit getrokken, daar men in de rijstvelden veel overlast van deze viervoeten heeft De mannen waren slechts met lans en mes gewapend. Een der jagers stiet in het bosch op een tijger; doodelijk verschrikt liep hij een eindje weg en trachtte toen in een boom te klimmen. Het. vreeselrjke roofdier was echter vlugger, besprong den armen kel'el tijdens zijn klimpogingen en verscheurde hem. Eerst toen de tijger zich verwijderd had. durfden de kameraden van den onge lukkige te naderen, wiens overblijfselen zij naar bun kampoeng medevoerden. Middelburg. Dooi den Commissaris dei- Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de graneente Middelburg, dhr. J. Baljeu, ter vervan ging van dhr. M. F. v. d. Harst, dio de gemeente metterwoon heeft verlaten. Goes. De „Stel." bevat de wijzigingen in de statuten van de Veilingsvereeniging .Zuid-Beveland", alhier. Woensdagavond hield de afd. Goes .van den Christelijk Nationa'en Werkmars- boncl hare driemaandelijkse®*; ledenver gadering. Volgens het, uitgebrachte verslag van den penningmeester was in het twee de kwartaal ontvangen f61.38, uitgegeven f 13.51, een goed slot van 1'41.87. Van het. ziekenfonds waren de ontvangsten f 171.57, uitkëering aan de zieken £'72, al- zoo een goed slot van f 99.57. Verder werd nog besloten om aan de uitgesloten voer lieden te Nijmegen f5 te zenden. 's H. Hendrikskinderen. Donderdagavond gaf de Chr. Zangvereeniging „Looft den Heere, alhier, onder leiding van haar di recteur den lieer S. J. Tamminga, haar tweede openbare uitvoering in het kerk gebouw der 'N. H. Kerk. tiet. vriendelijke kerkje was overvol. Ds. Steenkamer open de met gebed. De liederen, meest Bonds liederen, werden over 't geheel zeer goed gezongen. De zangers waren hun partij goed meester, een enkele maal bleken cle alten zwakker dan de sopranen, ter wijl de bassen in enkele stukjes, sterker uitkwamen dan de tenoren. Vooral „Ge bed", „Mij is barmhartigheid", en „Avond klokken" werden uitstekend voorgedragen. „Verhoogt den boog" en „Gods lof in cle natuur", twee moeilijke melodieën, vol deden goed. In „Opstanding" was te wei nig nuanceering. Doch vooral „Troost" maakte een voortreffelijke)! indruk. Het werd met gevoel en zeer zuiver gezon gen. Het bleek dat cle vereeniging uitne mende krachten telt, die streven naar liet beste; en in den heer Tamminga een directeur bezitten, die hen 'weet. te (be zielen. Zij bestaat, nog slechts een jaar, en had slechts vijf maanden gehad 0111 jsleh yoor deze uitvoering" voor te be reiden, welke dan ook, behoudens „.Avond mist", hetwelk mislukte, uitnemend ge slaagd mag genoemd worden. In cle pauze sprak els. Steenkamer naar aan- aanleiding van Ps. 18: 2: „Zingt den Heere een nieuw lied", over „de Verheffende kracht, van het. Chr. lied", en zong de ver gadering Ps. 98: l. „Looft den Heere mag met voldoening op dezen avond' terugzien. Zij genoot veel belangstelling, ook tuit naburige gemeenten. Zij moge onder de voortreffelijke leiding van den heer Tamminga toenemen en clen hoorders nog menig genotvol avondje be zorgen. Rilland De „Stct." bevat de statuten van cle Ver. tot het verstrekken van la ger onderwijs op Gereformeerden grond slag, alhier. - Cortgene. De „Stct." bevat wijzigingen in cle statuten van de Ver. „Landbouw belang" in Noord-Beveland, alhier. Tholen. Dinsdagavond 'zijn bij Yossemeer bij ebbe, ongeveer 120 militairen te voet de rivier cle Eendracht overgetrokken; de troep trok bet eiland in voor een nach telijke oefening. St. Maartensdijk. Woensdag werd de jaarlijksche vergadering gehouden van in gelanden van het Waterschap St. Maar tensdijk. De rekening over het dienstjaar tige Rijnsche guldens, die onze Komman- derij als huur te Utrecht moest betalen, zijn niet eens geboekt." De aangesprokene mompelt iets, dat geen mensch kan verstaan, en de Procu rator zet het onderzoek voort, op een los stuk papier telkens aanteekeningen makend. Zijn hoog voorhoofd is gerim peld; de dunne lippen zijn vast op elkan der genepen, en hij houdt het hoofd voor- uitgestrekt, om de cijfers van het blad dat door cle hand is opgelicht, goed te kunnen onderscheiden. Dan begint hij weer te bladeren: naar voren en naar achteren, met een opkomende drift, die hij slechts ten halve weet te beheerschen. Doch broeder Christoffel denkt, dat het einde van het onderzoek nadert, en hartstochtelijk hengelaar als hij is, staart hij, cle oogen half geloken, naar den dobber, die daar rustig op den effen waterspiegel van den vijver ligt te drij ven. En alles om zich heen vergetend, rijst hij eensklaps overeind, 0111 met een vervaarlijke stem le schreeuwen: „Toete- nel jij hebt beelAkelige domoor haal dan toch op Hij klopt met een hevigheid tegen de ruiten, alsof er zijn levensgeluk van af hangt, en roept met dreigende gebaren: „Jouw leelijkert waarom heb je niet opgehaald?" De Procurator begint een gevoel te krijgen, alsof de gal zich met zijn bloed vermengt; hij trilt van toorn, en zijn tan- 1913/14 en de begrootingen voor den dienst 1914 15 werden vastgesteld. Het Dijkgeschot werd voor de verschillende porders per H.A. bepaald als volgt: Oude land f 17.50; Middelland f 12.50; Noord f 16; Uiterst Nieuwland f 12.50; Ravens- oord f9; Groote en Kleine Landekens f9; Slabbecoome f23; Molen f24; Pluimpot f9; Vroonlanden Waterschap f 1Vroon landen 4 polders fl. Wegens periodieke aftreding van den heer A. Geluk als Dijkgraaf werd de volgende voordracht opgemaakt :1. A. Geluk (aftr.), 2. C. Gaakeer, 3. Jb. Mol en wegens perio dieke aftreding van den heer C. Gaakeer als gezworene de volgende voordracht: 1. C'. Gaakeer (aftr.), 2. J. Bastiaanse, 3. W. Kloet. Az. Voorts werd na breedvoerige discussie met bijna algem. stemmen aangenomen het maken van een binnenberm aan den van den Noordpolder over een lengte van ongeveer 800 Meter. Voor geheele reke ning van het. Waterschap zal weder plm. 1000 Meter nieuwe grintweg worden aan gelegd en op verzoek van verschillende paitikulieren, die aanboden zelve de be- noodigde grint voor den aanleg per as te vervoeren zal ongeveer 2000 Meter aangelegd worden. Verder werden nog be handeld twee verzoeken van den heer Potter, watermolenaar. Het eerste betrof ontheven te mogen worden van de ver plichting om de hcofdwa'erleid'ng schoon te maken, welk verzoek vergezeld ging met. het aanbod van Potter- om in" de plaats daarvan aan den molen te verrich ten: teerwerk, verfwerk, zeilen herstel len, enz. Het tweede verzoek hield in of het waterschap een nieuwe schuur wilde bouwen, waarvan de kosten hoog stens f600 zouden bedragen; Pol ter bood aan van deze bouwsom 4 pCt. rente te willen betalen. Op beide verzoeken werd gunstig beschikt. (Het bericht in ons vorig no. was niet van onzen berichtgever, en beruste op een vergissing. „Red.") (n'de vergadering van ingelanden van den Muyepolder werden vastgesteld de rekening over het dienstjaar 1913/14 en de begrooting voor den dienst 1914/15. Het Dijkgeschot werd bepaald op f45 per H.A. Wegens periodieke aftreding van den heer G. C. de Wilde als gezworene werd de vo'gende voordracht opgemaakt: 1. G- C. de Wilde (aftr.), 2. W. Manneke, 3. P. Quaak. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Workum, A. Ebbinge. al hier. Koudekerke. Alhier zijn voor de ver kiezing van een lid van den gemeente raad candidaat gesteld: A. Adriaanse Pz„ door de Antirev. Kies vereeniging Nederl. en Oranje en A. Besuijen Jacsz. door de kiesvereeniging Gemeentebelang. De stem ming heeft plaats Vrijdag- 29 Mei a.s. Oostburg. Te Oostburg zal den 14den, Juni een algemeene vergadering plaats! hebben van de Belgische vereeniging l et M illemsfonds. Na bezichtiging van de am bachtsschool te Oostburg, zal in een dei- lokalen van dat gebouw een bespreking over vakonderwijls gehouden worden, waarbij opgemerkt, kan worden, dat am bachtsscholen in Óóst- en West-Vlaande ren, behalve te Gent, niet voorkomen. De ontvanger der afdeeling IJzendijke een der twee in Noord-Nederland geves tigde atdeelingen van het Willemsfond^ biedt daarna een tocht per extra-tram aan naar het strand van Cadzand. M ij ontvingen het eerste nummer van het „Orgaan voor leiders van Knapen- vereenigingen", aangesloten bij! het Neder- landsch Jongelingsverbond. Deze uitgave staat onder redactie van de heeren jH. Gordeau Jr., J. Hoogwerf en II. A. de Boer Azn.. die blijkens dit eerste lijvige nummer hun 'taak zeer serieus opvatten. Het bevat tal van wetenswaardigheden op liet gebied van de k na penv e rceniging, van belang Voor de leiders. We hopen van harte, dat deze nieuwe uitgave aan de verwachtingen zal blijken te beantwoorden; doch meenen te moe ten 'betwijfelen of ze in een diep gevoelde den knersen op elkander. Hij is overeind gesprongen, en kijkt den loggen broeder, die wel een hoofd grooter is, aan met met de woede van een hond, die een os te lijf wil. En zijn tong wordt zoo scherp als een scheermes, als hij' zegt: „Jij hadt hier nooit moeten komen, man! ge zijt een nietsdoender, die enkel leeft voor zijn eigen genot, een vette, dikke hommel, die zich voedt met het zweet van anderen." Doch onmiddellijk voelt de Procurator, dat hij te ver is gegaan, en met smart er aan denkend, hoe hij het met het hei lige voornemen is teruggekeerd, zich nooit meer door zijn drift te laten vervoeren, is hij al weer tot aan de oksels in het moeras van zijn ongebreidelden harts tocht weggezakt. Hij klaagt zich zeiven aan 0111 het droeve gebrek aan zelfbe- heersching, waagt den Broeder verschoo ning om zijn zondige drift, en zet het onderzoek voort, tot dat een nieuwe er gernis hem het voorhoofd doet fronsen. De Landskommandeur van Utrecht is gewoon, elk jaar met een gevolg van eenige Ridders op 's Heeren Loo te ver toeven, en de Procurator wil nu weten, welke uitgaven dit bezoek aan het kloo ster heeft gekost. „Ik wil weten, hoeveel keeren de heer Landskommandeur'hier heeft vertoefd ik kan de gemaakte kosten niet vinden". „Twee keëren, broeder Procurator is het niet geboekt?" behoefte zal voorzien. De leiders zouden, dunkt ons, hun leiding zeer goed van' „de Bode" kunnen ontvangen; m.a.w. de vermeerdeling van de Bondsuitgaven met dit Orgaan hoe degelijk ook bewerkt) komt ons niet noodzakelijk voor. Ons Li ede,boek. Van Zanten en Del ser. Tekstboekje. Groningen. .1. B. Wolters. 1 Met genoegen 'zagen wij op meerdere Chr. Scholen dit voortreffelijke liedeboek ingevoerd. Aan een bekend bezwaar is: nu tegemoetgekomenvoor weinige centen zijn deze „tekstboekjes" te bekomen, zij kunnen daardoor aan alle leerlingen in handen gegeven worden. Allicht koopen zij nu zelf een exemplaar, zootlat deze liederen, 118 in getal, nu ook thuis kunnen gezongen worden, 's winters bij de kachel of 's zomers in den tuin of op de „plesse". Daarom juichen wij deze uitgave boe. De liederen uit „ons liedeboek" moeten eirt in bij ons volk. Het heeft nu al genoeg flauwigheden gezongen. Wat al te bevreesd. Men schrijft uit Westwoud: Zondagmiddag hield in onze gemeente voor een boerderij, welke Maandag door onze Koningin is bezocht, een auto stil. Twee heeren stapten uit en verzochten aan den boer, die alleen thuis was zijn vrouw was naar de kerk de boer derij te mogen bezichtigen. Onze boer, die natuurlijk ook wel eens epn en ander over de auto-bandieten ge lezen heeft, was met dit bezoek niets in zijn schik. Hij vreesde het ergste. De man weigerde daarom beslist aan de vreemdelingen zijn boerderij te laten zien. Wie weet met welke auto-bandie ten hij te doen had. Onze bezoekers zagen z'ch dus genood zaakt zich bekend te maken, zij waren niet minder dan de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en zijn griffier, Geen wonder dat de hoer groote oogen opzette en zich heel wat toeschietelijker betoonde. De man beijverde zich ten zeerste om zijn aanzienlijke bezoekers alles te laten zien. Toen de stal bekeken was, wilden de bezoekers ook het vee in de weide zien. Maar dat ging niet. De boer mocht niet van huis af. Wie zou dan op de kleine passen? Maar de Commissaris der Koningin wist raad. Zijn medebezoeker zou die taak van den boer wel zoolang over nemen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De grif- paste op de kleine en de Commissaris bewonderde in gezelschap van den boei den mooien veestapel. Zoo is het dus gebeurd in den jarei 1914 dat een Commissaris van de Konin gin en zijn griffier door een ietwat bé- vreesden boei- geheel te goeder trouw weiden, aai gez'en vo r autoband eteoj en dat een van onze hooge ambtenaren zich in het belang van de goede zaak heeft willen belasten met de taak van een kindermeisje. Witte W o 1 f. Uit Lantsjoufce, in Kansoe, wordt gemeld, dat rooverbenden van den Witten Wolf op 4 dezer Tsjinis- jou hebben geplunderd. Velen zijn daarbij vermoord. Blijkens ambtelijke mededeeliiw 'gen is ook Tsinan, in Kansoe, ailgeloo- pen door roo vers van den Witten Wolf, die ecliter kort daarop bij Tsjingsjoe een zware nederlaag leden. Nieuwe toepassing. De bios coop heeft te Milaan zijn intrede gedaan in een chauffeursschool. De directeur van deze instelling heeft een bioscoopzaal aan de inrichting ver bonden, ten einde door middel van de film zijn leerlingen de verschillende con structies te toonen van auto's der meest voorkomende merken. Ook vertoont men o-p het doek de kleine reparaties, die onderweg soms aan den auto moeten ge schieden. de ongemakken met den motor, die zich kunnen voordoen en de wijze waarop deze hersteld worden. Grootebrand. Een groote brand in de Putiloff-fabrieken te St. Peters buig vernietigde vele deelen van in aan bouw zijnde schepen. De schade bedraagt meer dan 200.000 roebel. De Rentmeester zegt er geen woord' op, en slaat het blad om. Onder de inkomsten is een aan de Kommandery toebehoorend en te Tonsel gelegen erf geboekt met zes vette gan zen, "terwijl de tyns in werkelijkheid een oud Fransch schild bedragt; een ander erf is wel geboekt met twee mudden rogge, doch een derde, waarop Tymea Arendz v. d. Loozenoord woont, en dat aan Tyns vijf mudden rogge en drie' goudguldens heeft op te brengen, is in het, boek van ontvangsten met drie mud den rogge en rijf goudguldens aange- teekend. Dat broeder Christoffel de abuizen met opzet zou hebben gemaakt, om zich te verrijken, is natuurlijk buitengesloten, want alles komt aan de geineenscha.p. Maar het is toch een waarheid als een koe, dat de man een lui schepsel is traag, vadsig, een pater goed-leven, die meer met zalm en Corzikaanschen wijn dan met cijfers en boekhouden op heeft. En eiken keer, als de Procurator een onregelmatigheid, een gaping, een leemte in de administratie aantreft, zegt broeder Christoffel: „Ja ja!" met dat onuit staanbaar niets-zeggend gelaat, dat den lankmoedigste dol zou maken. (Wordt rerrolgd.))

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 5