Telegrammen. 9 PAARDEN. KERSEN es PR01HEN, Aanbesteding Laatste Berichten. enz. Briefwisseling. Marktberichten. Burgelijke Stand. Advertentiën. PreffitartBi te Geref. Kerk te Gees. Woensdag 27 Mei a.s. DINSDAG 26 MEI 1914, Landbouwwerktuigen, Openbare Yerkooping Gemeente Koudekerke. aan te besteden: Telegrafisch Weerbericht. Namiddagvergadering AANVANG 1 URE. Er is caoiine op bot terrein. Bergplaats voor iietseo. openbaar verkoopen: alsbruine Merrie, Trui, oud 9 jaar; donkervosse Merrie, Poes, Z.B.S. no. 1612, oud 7 jaar; donkerbruine Merrie, Poes, Z.B.S. no. 1469 oud 5 jaar; lichtvosse Merrie, Mie, oud 3 jaar; bruine Euin, Max, oud 2 jaar; bruine Hengst, Certain, oud 1 jaar, veulenboek no. 1600; bruin Hengstveulen, oud 11 maanden, veulenboek no. 1943; lichtvosse Merrie, oud 1 jaar; liebtvos Merrieveulen, Delphine, oud 3 maanden, veulenboek no. 2135. Verder: al de zoo goed als nieuw. Dinsdag 2 Juni 1914, Woensdag' 3 Juni 1914, Het ver- en bijbouwen van het gemeentehuis te Koudekerke. een getuige a decharge verklaar den echter dat dit beslist onwaar is., Daar een andere wetuige a decharge ongesteld was, werd de verdere behandeling uitgesteld tot 5 Juni. Ten slotte werd nog f 15 of 15 dagen geëischt tegen Th. do R. uit t'olijhsplaat wegens mishandeling Vair L. Seiner. Wij vestigen zeer de aandacht op de advertentie in dit no. Goesche Zen- dingsdag. Bekende sprekers, die men gaar ne nog eens weer hoort en nog een paar nieuwe, doch allen welsprekende vertol kers van de Zendingsliefde der gemeente. Moge deze uit alle oorden van Zuid-Beve land in grooten getale opkomen, in de kerk niet minder dan op de wei. Breede Watering bew. lerseke. DOES. Heden is onder voorzitterschap! van den heer J. Oele Hzn. een vergadering gehouden van ingelanden van „De Breede Watering bewesten lerseke". Na goedkeu ring der notulen vraagt de voorzitter al lereerst of de vergadering kan goedkeuren, dat een dame als gemachtigde in deze vergadering tegenwoordig is. Nada(t de, heer Fransen van de Putte een dergelijk geval uit de geschiedenis van het wa terschap aanhaalt, wordt met applaus tot toelating besloten. Alsnu volgen eenïge regelingen in verband met de stemmingen. Daarop deelt de voorzitter mede, dat de beer P. v. d. Meer Mohr op 1 Mei door het bestuur is 'beëedigd als ontvanger griffier. In verband hiermede is de acte van borgtocht opgemaakt. De heer Van der Meer Mohr zegt de vergadering nog dank voor zijn benoe ming. De voorzitter deelt verder nog mede, dat de ontvanger bij verhindering als zijn plaatsvervanger zal doen optreden den heer Bartelse, den klerk van het Wa tenschap. (Vlg. art. 87 Alg. Regl.) De heer 'Poman. Kakebeeke vraagt of het rapport van de Najaars veilingen niet is ingekomen. De voorzitter deelt mede, dat dit rapport nooit toegezonden is. Het luidt echten zeer gunstig. Vervolgens werd behandeld de aanvul ling der reglementen voor de pensionee'- ring, in verband met de benoeming van den klerk, dhr. Bartelse, Wien men ook in de pensioenregeling wenschte op te nemen; ook met het oog op1 de weduwe en de weezen worden enkele wijzigingen aangebracht, zoodat ook zij in het pen- sioenregletment zijn opgenomen. De tijd, dat de heer Bartelse bij1 den heer Van der Meer "Mohr jn dienstbetrekking! is geweest, zullen voor die pensioenrege ling meetellen. Hij zal nog 5 jaar de bepaalde premie doorbetalen. Daarop" is aian de orde het voorstel van het bestuur om vanaf 1 Juni 1914 rekening-courant te openen met de hee- ren Fransen van de Putte Zoon te Goes. 'Op de vorige vergadering was dit punt afgevoerd wegens een vormgebrek. De voorzitter deelt mede, dat van de Crer dietvereemiging en van de heeren Fran sen van de Putte offerten gevraagd zijn van de rente die zij bijj opnemen en uitzetten berekenden en dat de firma Fran sen van de Putte V2 pCt. beneden de cjpdietver. bleef, enkele maanden 1/4 pCt. Mej. Bolle vraagt of de opname van de gielden bij den heer Fransen van de Putte dan wel bij de Ned. Bank geschiedt. Spr. vindt het vreemd, dat de rela tie met de Credietvereeniging nu plot seling veroroken wordt. Spr. zet de voor deden van opneming bij deze Ver. boven die bij particulieren uiteen. Wat de so liditeit betreft, deelt spr. mede, dat alle gemeenteraden hun gelden uitzetten of bij de Rijkspostspaarbank of bijj de Credietver. De depositorekening kan zóó groot, niet zijn of men kan oVer het geld beschik ken. De heer Fransen van de Putte wijst er op, dat zijn firma even goed als de Cre dietver. met het Waterschap' in relatie) stond. Gaat men dus geheel tot de laat ste over, dan zou men geheel met de firma Fransen van de Putte breken. Een ander ingeland wijst op het voor deel, dat er voor het Waterschap in ge legen is, waar het percentage minder is. De heer Q. Trimpe zegt, dat hij een afkeer van de agenda kreeg, toen hij zag, dat de voorzitter den vorigen keer er op geplaatst had „Ned. Baink" in plaats van Fransen van de Putte. Dit achtte spr. zoozeer mi'sleodend, dat hij zeker tegen het voorstel zal stemmen. De heer Kakebeeke vraagt Tn hoever onze ontvanger verantwoordelijk is voor alle deposito's, enz. De heer 1)rankers spreekt er zijn leed- wezen over uit, dat de voorzitter geen andere motieven te berde bracht voor de verandering van bankinstelling Spr. vindt het al te vreemd dat de voorzitter met zou weten, dat de Crediet ver. c r e d i e t e n verleent, en constateert dat wanneer men tussohen beide ban ken een vergelijking maakt de fa- Fr. v. d. P. voor de -Cred. Vereeniging de vlag moet strijken. Voor elk be drag in deposito zal de Credietver. een tegenwaarde stellen (met onderpand op promessen betaalbaar bij de Ned. Bank). De heer Hollmann vraagt waarom nie(t bij andere kassiers offertes zijn aange vraagd. .De voorzitter zegt, dat de Credietver niet gewantrouwd wordt, doch wijst nog maals op bet verschil van }/2 pCt. Spr. Wijst de beschuldiging van „unfaire han- deilwijze - van zich, af. De ontvanger-grif fier blijft verantwoordelijk voor alle gjeï- tten. Er zal gevraagd wor3en aan de in gelanden, of ze goedvinden, dat een be drag uitgezet wordt. De heer Kakebeeke zegt, dat het bestuur moet zorgen, dat er nimme® geld beschik baar is om uit te zetten. Op de .vraag van dhr. Hollmann deelt de voorz. mede, dat het bestuur er niet over gesproken heeft. De heer Hollmann wil uitstel voor stellen om alsnog andere offerten aan te vragen. De heer Dronkers is er ook voor, en laakt bet dat de heer Fr. v. d. Putte onderkruipersdiensten verricht heeft. De heer F. v. d. Putte wijst er op', dat mea met 2 banken in relatie stond', en dat nn het bestuur naar een bank wil gaan, de keuze moet plaats hebben uit de twee gfenoemde banken. De heer Dronkers is blij met de woor den van den heer Fransen van de Putte. Spr. zegt, dat hem op het laatste oogenblik bekend is geworden, dat het bestuur be sloten had met de Credietver. te breken. Spr. neemt de beschuldiging terug en fe liciteert dhr. F. v. d. Putte waar de voorzitter zijn keuze op' hem (F. v. d. P.) is gevallen. De voorzitter zegt, dat er geen voorkeur plaats had. De heer Dronkers vindt het al te Zot, dat de vooral, niet geweten zou hebben, dat de Cred. ver. credieten verleende. Het voorstel Hollmann (tot uit stel van de zaak om inmiddels andere offerten bij Goesche kassiers aan te vra gen) wordt met 86 tegen 42 stemmen aangenomen. Vervolgens wordt behandeld de aanvra ge van de N.V. Spoorweg-Maatschappij Zuid-Bevel and, geveetigd te Utrecht om een subsidie, zooals indertijd is verleend aan den heer E. Huighebaert voor den aanleg van een spoorwegnet. In den Polder beslaat de aan te leggen lijn een 25 K.M. Het Bestuur stelde voor een subsidie te geven gedurende 20 jaar van f60 per K.M. tot een maximum van f 1500 per jaar. In beginsel verklaart de vergadering zich er voor, dat subsidie verleend wordt. De voorzitter deelt nu eenige te stel len voorwaarden mede. Spr. noemt ds stations en de los- en laadplaatsen, die het Waterschap Zon wenschen. De vergadering Verklaart zich na eanige discussie hiermede accoord. De heer Onnen vraagt waarom de voor zitter jt wee lijnen langs de bestaande -hoofd lijn als één lijn wil beschouwen. De voor zitter zegt, dat de tweede lijn voor het waterschap van geen meerder belang is. De heer Onnen adviseert in de formule .niet te spreken van twee lijnen. Immers hoofdzaak is, dat het benoodigde geld er komt. De 'voorzitter -zegt, dat gedoeld wordt op de 'nog niet geprojecteerde lijn Wemeldinge lerseke. Op -een vraag van den heer Anker smit zegt de voorzitter, da.t voorloopig niets betaald wordt voor wat ten Oosten van het Kanaal ligt, totdat de lijn We meldingelerseke tot stand is gekomen. De heer Poleiji wijst er op, dat de in gelanden ten van het Kanaal eigen lijk tegen het voorstel moeten zijn, waar alleen bepaald wordt voor wat ten W. ervan ligt. De heer F. Wabeke zegt, dat de Ier- sekenaars in 'toog moeten houden, dat het teen algemeen belang geldt; bovendien, straks komt gewis de lijn Wemeldinge lerseke. De beer W,. Kakebeeke stelt een amen dement voor, om voor het geval de lijn Wemeldingelerseke niet tot stand komt, het subsidie over alle ingelanden zal wor den omgeslagen. De heer Q. Trimpe is hier tegen, om dat de eene eigenaar meer belang bij de lijn heeft dan de ander. De voorzitter herinnert aan de regeling bepaald bij het Prov. blad, en is tegen het voorstel Kakebeeke. De heer Onnen nul het bestuur door de vergadering laten machtigen om wan neer Prov. Staten het subsidie te weinig achten, ©en hooger bedrag daarvoor uit te 'trekken. Spr. wil in het midden laten hoeveel per K.M. uitgekeerd wordt. De heer F. Wabeke wil -een vast be drag uittrekken, onafhankelijk van het aan tal K.M. Het bestuur stelt daarop voor nu f 1000 te geven, later wanneer de lijn Wem. Kr. er is f 1500, het voorstel vun den heer Onnen overnemende. Dit voorstel wordt bij acclamatie aan genomen. De vergadering duurt voort. AMSTERDAM. Bij de aankomst van den Koning en de Koningin van Denemarken aan het station alhier waren o. a. aanwe zig de voorzitters der beide Kamers, al de ministers; de Nederlandsche gezant te Kopenhagen mr. J. P. graaf van Lim burg Stirum; de vice-pres. van den Raad van State; de commissaris der Koningin in N.-Holland en tal van militaire auto riteiten. Op het perron bevonden zich dames en heeren van het gevolg van H. M. de Koningin; burgemeester en Wethou ders van Amsterdam, uitgezonderd Wibaut en Serrurier. Aan den ingang der wacht kamer bevond zich de ceremoniemeester Baron Snouckaert van Schauburg. Bij aankomst ten paleize werden de vorsten ;ian den ingang ontvangen door den opper-ceremoniemeester Baron v. Pal- landt. ROOSENDAAL. De Koning van Dene marken heeft zich aan het fraai versierde station, met verschillende autoriteiten be zig gehouden. De Koninklijke trein nam het Koninklijk Echtpaar op, dat te 4 uur te Amsterdam hoopt aan te komen. PARIJS. Uit Durazzo verneemt men: Bij een "huiszoeking in de woning van Effed Pacha is gevonden een eigenhandig geschreven brief van dezen minister, met een bevel aan zijn troepen om op de stad aan te rukken; voorts een volledig veldtochtsplan voor een opstand in geheel Skoetari tegen de regeering van Vorst Wilhelm. Een vroegere bediende van Effed Pacha heeft de bekentenis afgelegd dat Effed Pacha wapenen en ammunitie aan vele partijgangers van hem heeft in handen gespeeld. Te Tirana dreigt revo lutie, ongeveer 5000 vijandelijke troepen omsingelen het leger. BRUSSEL. Het Koninklijk Echtpaar van Denemarken is te 1 uur van hier ver trokken. Goes. Bij de heden door het Bestuur der Waterkeering van den calamiteuzen Zimmermanpolder te Rilland gehouden aanbesteding van het herstel, de vernieu wing en het onderhoud tot 30 April 1915 van de aarde-' kram-, rijs-, steenglooiïng en andere werken aan de waterkeering van bovengencermden calamiteuzen polder, werd ingeschreven door: M. Jacobs te Goes voor f5439; C. B. Hack te Oud- Gastel voor f6563; W. M. Ferdinandusse te Kapelle voor f6580; H. Kosten Cz. te Wemeldinge voor f6585; J. C. van den Brink te Krabbendijke voor f6588 en M. K. Hartog, te Sliedrecht voor f 6638. Behoudens goedkeuring gegund aan den laagsten inschrijver. Naar waarnemingen in den morgen van 22 Mei medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt Hoogste jiarometerstand 771.0 te Horta, laagste stand 754.7 te Seijdisfjord. Verwachting tot den avond van 23 Mei Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuid- Oostelijken wind. Helder tot lichlbewolkte lucht. Droog warm weer. Corr. te K. Uw telegram kwam te laat voor de eerste editie, zoodat he® bericht slechts in een gedeelte va.n de oplage is opgenomen geworden. Den vol genden dag is verzuimd het te herplaat sen. Red. Vlissingen, 21 Mei 1914. Bij de gisteren gehouden groente- en fruitveiling werden de volgende prijzen besteed: spinazie 26 a 43 ct., zuring 12 a 17 ct.; snijsla 11 a 14 ct., alles per mand; postelein 40 a 41 ct., kervel 19 ct., pieterselie 8 ct., alles per vijfkops grietje; postelein 8 a 10 ct., aardbeien 20 a 26 ct. per klein rond mandje; radijs 1 a 2 ct., asperges 35 ct., selderij 61/2 ct., rammenas 2 a 21/2 ct, uien 4 a 41/2 ct., peen 10 a 10i/2 ct., rhabarber 61/2 a 8 ct., alles per bos, kropsla 2Va a 5i/2 ct., bloemkool 16 a 191/2 ct., komkommers 15 a 16 ct., alles per stuk; kruisbessen 45 ct. per vijfkop. AMSTERDAM, 20 Mei. Aardappelen. De aardappelenprfjzen waren heden: Friesche borgers per mud f 1.90 a 3.10 blauwen 3.75 4.50 ZeeuwSche bonten 3.60 5.— blauwen 3.5.50 eigenh. 2.80 3.80 Zeeuwsche bravo's 4.50 4.70 Duinzand Engelschen 0.— 0.— Spuische eigenheimers 3.25 3.80 Spuische bravo's 0.— 0. Geldersche blauwen 0.— 0.— Geldersche bravo's 0.0.— Drentsche eigenheimers 0.0.— Duitsche roode 2.2.30 Red-Star 3.— 3.50 Frisia's 3.50 3.70 Malta's Spring 12 a 13 c. per kg. Malta's 9 a 10 ct. per kilo. Aanvoer 4 ladingen. Van 21 en 22 Mei. MIDDELBURG. Ondertrouwd: A. H. de Priester, jm. 32 j. en M. de Koning, jd. 26 j.; F. L. de Graaf, jm. 35 j. en M. van Schaik, jd. 23 j. Bevallen: S. Minderhoud, geb. Provoost, z. en d. (tweel.); A. Seybel, geb. Over- weel, z.; D. Julianus, geb. Clement, d.; J. C. Homburg, geb. Baljé, z.; W. P. van Eenennaam, geb. Andriessen, z. GOES. Geboren: 21, Johannes Constan- tinus, z. v. Jan Visser en Maria Rosa Smeets. KRUIN1NGEN. OndertrouwdCornells Jacob de Vlieger 23 j. jm. en Maria van Dongen 23 j. jd. Gehuwd: Jacobus Routerse 24 j. jm. en Maria Jvomejan 26 j. jd.; Pieter Brandt 25 j. jm. en Alberdina Alida Main 32 j- jd- Geboren: Jan z.v. Lnan Koster en AcLn- ana Luteijn; Wilhelmus Hendrikus Abra ham, z.v. CorneJis Bruggeman en Seijke van Djiessen Jacoba d.v. Steven Steven- se en Christina Lei ijhAdrianus Michael Maiia z.v. Josephus Martinus Goedemondt en Theodota Lambertha Eijsenburger Catharina d.v. Pieter van de Veld© en Pieternella Steenpoorte. ZAAMSLAG. Huw.-aang.: 14, Jan Diele- man van Axel 23 j. jm. en Levina Pie ternella Florussen, 18 j. jd.; Andries Cor- nefesen van Boschkapellé 24 j. jm. en Janna Catharina van Langevelde 23 j. jd.; Jacol# Boer van Axel 25 j. jm. en Krinxa VJrisse '25 j. jd.Machiel Meeu- sen van Ter Neuzen 2 6j. jm. en Maria Pieternella Jansen 22 j. jd. Huw.-vol'tr.7, Petrus de Roo van IJzen- dijke, 34 j. jm. en Elizabeth de Pooier, 28 j. jd.; 14, Albertus Rodenhuis, 30 j. jm. en Catharina Cornelia Schieman 22 j. jd. Geboren: 4, JTanneke Sara d.v. Johannes Willem de Feijter en Adriana Come lis sen; 11, Johanna Elizabeth d.v. Leen- dert Dees en Cornelia Florussen; 14, Ma- rinus Francois z.v. Jojakim Herrebout en Aaltje Geelhoed; 17. Jacobus z.v. Arie Schoonakker en Maria Verberkmoes. Overleden: 5. Tanneke Sara de Feijter 2 d. d.v. Jahannes Willem en Adriana Cornelissen; 7, Pieter Ver helst, 70 j. echtg. van Suzanna Machielsen; 10, Jaco- mina Roose 64 j. echtg. van Pieter de Jonge. (Ter Neuz. Crt.)v Heden overleed zacht en kalm na een korte ongesteldheid onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder Mej. S. ZOETER VAN 0EVEREN, in den ouderdom van ruim 80 jaar. Namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen L. ZOETER. Bruinisse, 20 Mei 1914. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed na eene lang durige ongesteldheid in den ouder dom van bijna 35 jaar mijn geliefde Broeder de Heer BASTIAAN L0KERSE. Middelburg, 20 Mei 1914. V. KLAAIJSEN. Eenige kennisgeving. Heden overleed tot mijn innig leedwezen mijn trouwe Bediende, de Heer B. L0KERSE, in den ouderdom van bijna 35 jaar. A. M. VAN DER HELL. Firma A. DRONKERS Co. Heden overleed tot onze diepe smart onze lieve BELI A, oud 22 jaar. Haar helder geloof in- en vurig verlangen naar Christus, troost ons zeer. L. J. FLORUSSE. T. P. FLORUSSE—De Borst. Kinderen en Behuwdkinderen. Wemeldinge, 22 Mei 1914. Heden overleed na een langdurig lijden, te Vlissingen in het St. Jozephziekenhuis onze geliefde Broeder, Behuwdbroeder en Oom de Heer RENIER VAN 0E REE, in den ouderdom van bijna 70 jaar. Namens de Familie J. VAN DE REE. Sc'hoondijke, 20 Mei 1914. V Voor de blijken van belangstelling ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, H. P. VAN DER HELL. Goes, 22 Mei 1914. Voor de vele bewijzen van deel neming na het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, M. WIELEMAKER ons betoond, betuigen wij onzen hartelijken dank. Wed. M. WIELEMAKER. Koudekerke, Mei 1914. Zeer diep getroffen door de innige deelneming in het smartelijk verlies onzer geliefde Echtgenoot© en Moeder, MAATJE MATTHIJSSE, betuigen wij langs dezen weg onzen hartelijken dank, inzonderheid aan hen die ons '111 dezen zwaren beproe- vingsweg door middel hunner stoffelijke gaven op zoo milde wijze hebben gesteund. P. ALEWIJNSE en Kinderen. Abeele, (gem. Souburg), 22 Mei 1914. Voor de blijken van belangstelling bij de geboorte van onzen zoon onder vonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. G. H. VERTREGT. J. VERTREGTDekker. Middelburg, 22 Mei 1914. ZONDAG 24 MEI. Voorm. 9,30 uurDs. R. J. van der Veen. Nam. 2 uur: idem. Avond 6 uurLeeskerk. Bidstond voormiddags half elf, in de Geref. Kerk (Wijngaardstraat). Voorgan ger Ds. J. F. VAN HULSTEIJN van Terneuzen. in een boomgaard van den Weled.Geb. Heer A. M. Peman Kakebeeke, gelegen achter de hofstede -Welgelegen" in de Voorstad. Sprekers: Ds. J. SYBESMA van Zierikzee. Ds. JOH. VISSER van Driebergen. (vroeger te lerseke.) Ds. R. v. d. KAMP van Breukelen. Ds. B. A. KNOPPERS van Kapelle-Biezelinge. Bij ongunstig weder in de Geref. Kerk. DE REGELINGSCOMMISSIE. De Notaris E. B. DUMOLEIJN te Hontenisse, zal ten verzoeke van den heer E. C. FASSAERT te Hontenisse, Klooster- zande, op des middags half één, in het wegens uitscheiding van bedrijf: OP des namiddags te 3 uur te Goes in het Café „Boudeling" aan de Groote Markt, ten overstaan van den Notaris PILAAR, van wassende in boomgaarden in Goes, Kloe- tinge, Oudefande, Driewegen, Schore en '8-Gravenpolder. Breeder bij biljetten omschreven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Koudekerk® zijn voor nemens om op des namiddags om 4 uur ten gemeente huize publiek Bestek en teekening a f2.verkrijg baar bij A. M. BALJEU. B. B. U. Vliss. str. 44 Middelburg die ook inl. geeft. OtolZwarte muur- en ijzerlak per kilobus 45 cent. Vloerlak voor vloeren, trappen, in 6 zur steenhard. Verfwaren. Kunstkalk. JOH AN DE ROOS, Drogist, Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3