VOOR ZEELANi ijes, iigstveulen tersknscht. Ktieclit No. 196. 1914. Vrijdag 32 Mei 28e Jaargang. CHRISTELIJK HISTORISCH chfer id El Dj EID KOOP rtveulen, eveuien, Zeug, te koop >knecht pieegster. luishouding. tide Meid Tiende Meid VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. D HUS), te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Dit nummer bestaat uit twee bladen Herroeping. Ter herinnering. Binnenland. J ntaris, mste dorpen letter A A iS. BOONE Pz., •POOLSE, Oostkapelle. Aagtekerke. Zoutelande, IPSE, Koude- mburg. igheden Broodbakker, IRE te Grijps- lan ABRAHAMSE, kMER, Wissenkerke. •stond of met amende OudeVeersche lis te Vlissingen k in dienst te den bij Dokter isstraat 114. )IC, Herbergier, enwoordige met ïoudster L, Oostkapelle. -Will, Apotheek 54, vraagt zoo kunnen omgaan eischten. net October YVER. Domburg, ber N DER MEÜLE, een RIJCKE, Koude- ber ATTEL „Altijd IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.25) Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S QQSTERBAAN LE COINTRE, te Goes en ES£IW!K!&QS3£VSSinHK!flK53V?QB33IOD van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent. ..De Ned.", ons laatste stukje overne mend, 'schrijft naar aanleiding daarvan: Wat de klacht over de liooge pachten aangaat, vragen wij. ons dikwijls af of liet oninogelijk is clat de pachter zich •onderling aaneensluiten om het onderling opdrijven der pachten tegen te gaan. En wat die over de belastingen betreft, daar voor hebben wij geen anderen troost dan de troost der ellendigen", nl. dat die klacht algemeen is Wij zullen er mcér van hooien. Waarom vestigden wij op het stukje de aandacht? Niet uit laffe vitterij, maar omdat, het ons voorkomt dat menigmaal •onze christelijke pers in den strik valMt ■dooi' de sociaal-democratie voor onze christelijke bevolking gespannen. Voor sociaal-democratische redcnoeringen is ons christenvolk weinig ontvankelijk; het is daartegen op zijn hoede. MMaar de groote truc der sociaal-democraten is het opwekken van ontevredenheid. De groot ste onwaarheden worden dag in dag uit den volke voorgehouden. Eén misstand moet dienst doen voor het bewijs, dat er in de wereld niets dan misstanden zijn. Als de sociaal-democraten dat niet doen verliezen zij hun naloop. Nu is er belaas! iu de wereld veel, zeer veel verkeerds! Allicht lijdt nu de ze, dan gene daaronder. En als nu zoo iemand die sociaal-democratische voor stellingen in onze pers ontmoet, neemt hij ze licht als onbetwiste en zelfs on betwistbare waarheden aan. Men ve len onzer geestelijke voorgangers niet uit gezonderd is zich niet genoeg bewust, dat. de Sociaal-Democratie niet slechts is een economisch stelsel, maar een anti-Christelijke geestesrichting. Ons ge luk en onze tevredenheid hangen voor namelijk af, niet van onze omgeving zel ve, maar van het oog waarmede wij haar bezien. En de Sociaal-Democratie, die zich er op toelegt en moet toeleggen, om het bestaande onWer te loopen, wil bij voorkeur ons de wereld doen zien zoo- als zij dat, in haar belang, noodig acht; derhalve in ons allen eerst, de ontevre denheid, daarna de haat en de verbitte ring op te wekken. Het. is de taak der Christelijke .pers en ook des Christelijken voorgangers voortdurend dat gevaar in het oog te houden. Scheeve verhoudingen. Ons laatste schrijven „verleden jaar" meldde reeds dat in de \Vi Lhel min ap oüt- der belangrijke verbeteringen waren aan gebracht, wat behandeling en loonen deiri arbeiders betreft. In den verloopen win ter heeft men in den Polder een vak1- afdeeling van landarbeiders opgericht, iets wat men voor enkele jaren niet zou hebben gedurfd. Maar gelijk we needs' vroeger zeiden, dhr. Maijs heeft het ijs ge broken door oprichting van de vrijzin-' nige vereeniging, en het doen optreden van vrijzinnige sprekers enz. en..»., goed voorgaan doet goed volgen Be vakvereniging fe reeds actief. Haar eersten stap heeft ze gedaan. Er moet van gezegd, zij heeft het zeer beschei den en onuerdarng gedaan. Ze is niet gaan eischen, zelts niet eens gaan vra gen; in altön eenvoud heeft ze als de onderdanige, de vrijheid genomen om de directie van den Wilhelimnapolder op en kele jnisstanden te wijzen, en, zoo zat kon besluiten inede te werken tot ophef fing dier misstanden, zij dan de arbeiders e.n°huJine' vrouwen zeer zou verplichten. Onder misstanden wordt verstaan, dat, wij] er paardenknechts genoeg: zijn, de arbeiders om beurt met* de paarden moetei rijden, en dan 20 cent per dag' minder ontvangen dan wanneer zij tarwe of lrtver enz' wieden. Op dergelijke wijze breng'>nen een paar andere punten even eens 011dei' °°g- Ons komt. het voor dat de jui®!'® !®<*i is aangeslagen. Men i® niet eischen. Er .is geen ige- lyvriik gemaakt van groote woorden, of lu'achtargumenten, neen, er is eenvoudig een vriendelijk verzoek gericht om het Üaarheen te leiden, clat Verkeerdheden, fouten, worden hersteld. Zoo moot het, dat is de weg; niet dat schelden en vloeken, morren en kla gen, en van woede in cle lucht slaan, wan neer de patroon het niet hoort of ziet.; neen. als mannen zich toonen; op ge paste manier eenvoudig en vriendelijk de fouten onder 'het oog gebracht, en wij' zijn er zeker van, ge zult nu niet meer aan doovemansdeur aankloppen. O, zeker, de vereeniging 'wordt thans niet erkend doch de wensch der arbeiders wel. Men moet niet uit het. oog verliezen dat de vereeniging nog slechts 1/10 der arbeiders telt, en dat Vio buiten haar, op haar .verzoek, de steunlijst voor heil verzoekschrift toekendenvandaar is het, verstaanbaar dat de directie van ieder© hoeve één arbeider oproept, voor ©en on derhoud, aangaande het ingediende ver zoekschrift, iten einde heden(Vrijdag)avond met 'hen ten haren kantore be- conferee ren. Het moet op prijs gesteld, dat men niet met ihreed igebaar het verzoek afsteeg, doch tot onderzoek overging, en wij hopen van harte, dat het onderzoek het karakter van goede saamwerking drage. Alleen langs dezen weg komt men tot wederzijdsche waardeering. Het: is 'meer dan tijd dat onze arbei ders, onze landarbeiders, döor middel der Christelijke vakvereeniging hun stand gaan hoog houden, en verbéteren. Dat altijd durende gemor in een hoek of een kant verlaagt hen, en brengt hen niets ver der. Maar zich in bescheidenheid met bezwaren tot den patroon wenden, geeft kans op Verbetering. De aap uit den meuw. De vrijzinnige sprekers op cle vrijzinnige Hemelvaarts-landdagen hebben blijkens het verslag in de dagbladpers nogeens aan die kiezers Voorgehouden, waarom het kabinet-Heemskerk in 1913 weg moest. Stilgestaan werd bij „Tarief", „Dwang verzekering", v „Berooide staatskas", en nog zooveel meer, waarmee wij het ont bijt onzer lezers niet willen bederven. Maar het ging toch om nog wat, dait hij de Juni verkiezingen zoo royaal niet gezegd werd, als het n u door hit. Mar chant, minder voorzichtig dan oprecht, werd opgemerkt. Genoemd Kamerlid had in de eerste plaats tegen het rechtsche ministerie, dat het „de wetgeving wilde leggen in han den van cle Kroon, met medewerking van de volksvertegenwoordiging, in tegenstel ling met wat cle vrijzinnigen wil: den, n. 1. wetigeving,' ,door de volksvertegenwoordiging met medewerking van do Kroon". Wie dit zinnetje goed leest, zal den heer Marchant dankbaar zijn, dat hij er zoo eerlijk en rond voor uitgekomen is, dat het liberalisme cle voortzetting is van do Revolutie, welke het zwaartepunt van de wetgevende macht verplaatst van den Vorst naar het volk. Niet de vorst moet regeeren, maar het volk; en dan mag de Vorst „medewerken". In 1848 kragen wij van het liberalisme al die angelukkiigé machteverdeeling in artikel 109: „De Koning, deelt de wet gevende macht met de Kamers der Sta- ten-Generaal". Doch daar bleef de Ko ning dan toch altijd nog de hoofdpersoon die deelde. Mr. Marchant indien 't ver slag juist is gaat nog iets verder; de sociaal-democraten z'ouclen 'them niet verbeteren, als hij zfegt: niet de Kroon moet de wet geven, maar de volksverte genwoordiging geeft de wet, en dan mag de Koningin „meewerken". Juist, daarom vooral moest het minister rie-Heemskerk de laan uit. Trouwens wij wisten 'twel. De .heer Teenstra sprak Van „gevareuj (die) gijn afgewend". Voor de vrijzinnig heid js dit altijd wel een der grootste gevaren geweest, dat aan de Kroon te veel macht zou verblijven. Het liberalisme heeft steeds aan de macht en de rech ten yan het Koningschap', van Oranje en het Oranjehuis1 getornd, onder den schijn het te verheffen. Steeds was de liberale fktiek Zingen Oranje boven! maar eerst in werkelijkheid Oranje er zooveel .mogelijk onder! En daarom komt al ivat vrijzinnig is op' tegen elke po ging- om, zedfis maar in schriftuurlijke vastlegging, de Kr'oon terug te geven wat Haar d'oor revolutionaire kortzichtigheid ten. onrechte was afgenomen geweest- De nimmer maichiandeerende, immer door yee gaande mr. Marchant heeft door zijne boven aangehaalde opmerking' hier terecht oog eens aan herinnerd. Een voordeel waaraan een nadeel vastzit. Dr. Millard, Medical Officer of Health te Leicester (inspecteur van de Volks gezondheid) heeft in een tiental artikelen' zijn meening over de Vaccine uitgespro ken. Tusschen twee haakjes /.ij gemeld, dat genoemde dokter „volkomen gtelooft in He inenting". Artikel 10 van zijn „ge loofsbelijdenis" luidt, blijkens het Orgaan van 'den Bond legen Vaccinedwang De groote moeilijkheid om hét versprei den 'der 'pokken onder controle te brengen is op dit oogenblik het tegenkomen Van zeer .milde, niet te herkennen gevallen der- ziekte, tdie wijd en 'zijd besmetting verbreiden vóór een of andere voorzorgs maatregel kan worden genomen. Het ia een belangrijk feit en welks beteet Iqefniis naar het schijnt niet voldoende wordt gewaardeerd dat deze milde, nielt-herkencle gevallen, die zooveel on- heil stichten en bovendien onze pogingen om 'het verspreiden der ziekte tegen te gaan 'dwarshooinen, bijna alleen voorko men 'onder gevaccineerde ptensonen, en W-el omdat zij ingeënt zijn. M.a.w. het blijkt, dat inenting van kinderen, door haar werkelijk succes de pokken te ver dachten, na het uitgewerkt zijn van haar macht tegen een aanval te beschermen een bepaalde neiging kan hebben het ver spreiden der ziekte aan te moedigen. Elk wat wils. Te Zierikzee woruen in een scholivy;- b'urg dagelijkstooneelvoorstelüngen gege ven, natuurlijk met verlof van den burge meester. Pp- Hemelvaartsdag werd heel vromelijk „De triumf van het Kruis" ver toond. Zaterdag daarentegen, wordt den bezoekers, yolgens belofte van de direc tie, een „ec-ht gezellige lachavond van het kluchtspel „O, die kinema's" bereid. Zon dag volgt dan een 'boeiend successtuk Paljas, om Maandag te besluiten met het mooiste ,en geestigste kluchtspel „Die malle oom". Nu, van die andere dagen zeggen wij niets, al denken wij het onze van den uitzoek. Maar op den Dag des Iieeren de schouwburg open voor de opvoering; van Paljas, dit bewijst wel de groote vrijzinnigheid van de plaatselijke over heid aldaar. Overigens echt Zierikzeescheerst een pre,ek van een modernen domijié en dan naar de com.edi© ■Jf Staatslpensioneering is Volksbedrog (Nolting. 1898). Agitatie-middel („Radikale Hervor ming", 1897). Spelletje (idem). Voorspiegeling tegen beter weten in (idem). fejtis, waar niets van komt (idem). Peftsioen-kwakzalverij (idem). Politieke wisselruiterij („Land en Volk", 1909). Iets, wat in strijd, is' met de politieke eerlijkheid en nauwgezetheid (idem). Iets, dat niet kan (ideim). Het stelsel der politieke slimmelingesr (Mr. Treub, 1909). Bewust bedrog, (idem). 'Onbekookt plan (Mr. Veegens, 1910): Onberaden stap; (idem). Volkswaan van den dag (idem). Monopolie der solialisten (idem). In de buurt komend van de socialisti sche schrijvers (Dr. Bos, 1909). Misleidend in hoog© mate (idem). Eene ten eenenmale valstehe leuze (idem). Do veroordeelers van de Staatspensio- neoring hierboven genoemd zijn altegaar vrijzinnig-democraten. Het zal een toer zijn voor minister Treub om ze allen to weerleggen. En hoe zal hij 'tmet zichzelf klaar spelen V- Ned. Bond van J. V. op G. G. Bondsdag te Amsterdam, Reeds Woensdagavond waren tal van afgevaardigden uit de meer afgelegen plaatsen van ons land in hel Gebouw voor den Werkenden Stand saamgeko- men, waar hun door de Regelingscom missie en de Amsterdamsche Vereenigin gen een gezelligen en aangenamen avond bereid was. Donderdag is er vergaderd. Als gewoonlijk is cle vergadering ge opend met het zingen van het Bondslied, bij beurt© door Vergadering en zangkoor. Na voorlezing van het Hemelvaartsevan- gelie, hield de Bondsvoorzitter Ds. J. E. Vonkenbcrg van Zwijndrecht, zijn ope ningsrede. i Na te hebben gewezen op de vraag der zwakheid in Handelingen 1 6, wordt de aandacht bepaald bij het ver sterkend antwoord in Handelingen 1 8a. Uit de schat des Woords wordt aangetoond hoe roerend teeder die trek is om het zwakke te sterken. Het be staan van zwakken en sterken is Gods bestel. Niemand verwonderd zich, als hij cle ongelijkheid van zwakken en sterken ook aantreft onder de l'rov. Afdeelingen, de Ringen, do aangestoten Vereenigingen. En in de Vereenigingen ook weer onder hare leden. Nu wordt cle zwakke in het Vereeni- gingsleven ten voeten uit en waarlijk n a a r h et le v e n geschilderd. Daarna is cle roeping van de sterken in betrek king tot cle zwakken bloot gelegd, in tellectualistische hooghartigheid gegee- seld, het schoon der zelfverloochening aangeprezen, het hooge ideaal „den zwak ke sterken" gecelebreerd en der verga dering, neen geen „Catalogus voor dienst betoon" maar wel een reeks van wer ken gegeven en van middelen aangepre zen, die lot sterking van de 'zwakken kon den dienen. Namens den Rond is aan H. M. tie Koningin het volgende telegram gezonden: De Ned. Bond van J.V. op Geref. Grondslag in Jaarvergadering bijeen te Amsterdam in het Concertgebouw, biedt Uwe Majesteit aan de betuiging van on derdanigheid en nationale trouw en bidt U' bij Uwe hooge roeping Gods Zegen toe. Ds. Vonkenberg, Voorzitter. Aan ons Eerelid Dr. A. Kuyper, Mi nister van Staat, te 's-Gravenhage De Ned. Bond van Jong. Vereen, op Ger. Grondslag in Jaarvergadering bijeen te Amsterdam in het Concertgebouw, geden kend in. al zijne vergaderingen met dank baarheid en eerbied aan wat hij U ver plicht is, bidt U bij den voortduur de kracht des Heiligen Geestes toe. Ds. Vonkenberg, Voorzitter. Vérvolgens werden enkele huishoude lijke zaken behandeld. O. m. wordt beslo ten in. 4915 den Bondsdag te Zwolle te houden. In de middagvergadering die geopend is met het zingen van Ps. 75 1, 4 en 6, sprak Ds. Ferwerda over: „De betee- kenis van het Gereformeerd beginsel voor het. geestelijk peil onzer J.V. en harer leden". Hij .deed dit aan de hand van een twaalftal stellingen. In zijne inleiding legt spreker vooral den nadruk op het feit, dat er groot ge vaar bestaat clat het geestelijk leven ©enigszins zal inzinken, wanneer niet, evenals vroeger, het krachtig en volhar dend gebed, het beste en meest gebruik te middel is in onzen geestelijken strijd. In dit opzicht moet het beeld der Vade ren ons 'wenken, opdat ook thans weer het innig gebedsleven, dat helaas, maar al te schaars gevonden wordt, onder ons veelvuldig worde aangetroffen. De Voorzitter deelde mede: dat van H. M. cle Koningin een telegram als ant woord is ingekomen van den volgenden, inhoudj Hare Majesteit, zeer gevoelig voor de betuiging van aanhankelijkheid en trouw, alsmede voor de zegenwenschen door uw Bond aangeboden, dankt U allen 'daar voor welgemeend. Adjudant van Tuyll. Van Dr. Kuyper kwam het volgende telegram in: i Voor Uw trouw en liefde de dank van mijn; hart; blijft in Uw Bond de hope van het Calvinistisch Nederland. Zoo ge van Uw beginselen niet afwijkt, maakt ge een stuk Vaderlandsche Histo rie; zoo ge uw beginsel loslaat zijit ge weg. Binde de Heere zelf er U aan met een band, dien geen wisseling van tijd verbreekt. Kuyper. Daarna sprak de heer Joh. T. de Lange zijn referaat uit over „De organisatie van de J. V. op G. G. in de groote steden". Hij verdedigde daartoe een zestal uitge breide stellingen. Om desi tijds wille kon geen discussie worden toegestaan en werd het woord gegeven aan Prof. Dr. J. Ridderbos van Kampen, om de opwekkende rede te houden over „Des Konings Helden". Deze keurig gestyleerde rede werd. on der aclemlooze stilte aangehoord, nu en dan onderbroken door een hartelijk ap plaus. t Na dank te hebben gebracht aan de sprekers en de Regelingscommissie noo- digt. de Voorzitter het Zangkoor uit te zingen het „Zij zullen het niet hebben". Vervolgens wordt de vergadering door Prof. Ridderbos met dankzegging geëin digd. In de Avondvergadering, die gehouden werd in cle Keizersgrachtkerk, hield Ds. Meyister van Rotterdam een rede over „De bloeiende staf'. Deze met gloed en bezieling uitgesproken rede vormde een waardig slot voor den goedgeslaagden 26sten Bondsdag eri werd door een groote schare met de meeste aandacht gevolgd. Nederlanclsch Jongelings verbond. Bondsdag te Zutphen. Woensdagavond op den theeavond waren mede aanwe zig de burgemeester Zimmerman, de Commissaris der Koningin jhr. v. Citters, en de Duitsche afgevaardigde H. Helbing uit Bannen. De burgemeester hield een hartelijke toespraak. Commissie van Rapporteurs. Bij de behandeling van het ontwerp- Jnkomsten.belast.ing vatt niet het meeste licht op den minister. Het „Handelsblad" gaf in Zijn overzicht van de Vrijdag ge houden zitting het volgende te lezen: Het ging vandaag weer grootendeels langs den minister heen, maar ook wel te gen hem in. En dan moest hij wijken. Een nieuw artikel dat hij wilde inlas- schen werd, 'terstond bij den aanvang der vergadering op 'verzoek van de Commissie van Rapporteurs nog maai' wat aange houden ter overdenking. En daarna werd geruimen tijd levendig geredeneerd over een ander nieuw artikel met het gevolg da.t het werd vervangen door een redactie van de Commissie van Rapporteurs. Over 't algemeen speelt deze Commissie hij do behandeling van dit ontwerp een zeer be langrijke Tol en zij' geeft meer leiding aan het 'debat dan de minister. Voorat de heer Patijn vindt daarbij ruime gelegenheid om zijn talenten te toonen als financieel deskundige en als practisch politicus waarmee wij niets geringschattends bedoe len jegens de andere leden van de Com missie, van wie voornamelijk de .heep Kooien, als voorzitter, welberaden advie zen geeft. 'Zulk een Commissie, die het ver trouwen van de Kamer (heeft, is' Veel) waard bij de behandeling van een niet altijd makkelijk te begrijpen ontwerp. En haar invloed is dan ook groot." Zaandam op 1 Mei. Naar gemeld wordt, heeft de heer Brum- melkamp, naar aanleiding van de beant woording zijner drie vragen door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken over de houding van den heer K. ter Laan als bur- «gemeester van Zaandam opnieuw eenige

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1