Binnenland. Reclames. De bron van alle kracht. Uit de Provincie. wijze door de bewoners weggeruimd wor den. In Tsingtien zelf wordt de stadsmuur, die er uitziet of hij zwaar gebombardeerd werd, op de gewone Chineesche manier weder opgebouwd. Eerst wordt een bui tenmuur opgetrokken, en op een afstand van eenige voeten daarvan een binnen muur. De tusschenruimte wordt met klei ne steenen en zand aangevuld. In de stad verrijst het eene huis na het andere. De bedrijvigheid neemt toe, maar er moeten jaren voorbijgaan, alvorens het geheele district weder tot zijn ouden bloei is gekomen. Tweede Kamer. Ouderdomsrente. Verschenen is het Voorloopig Verslag omtrent het wetsontwerp tot verleeningi van ouderdomsrente aan behoeftigen. Men had bezwaar tegen het hreken met den regel, dat een minister niet aanstonds terugkomt op wetten, onder bet bewind zijns voorgangers tot stand gekomen, als voorbeeld werd o.a. aangevoerd, dat het ministerie-Kuyper, hoe heftig ook gekant tegen den leerplicht, daarop niet terug kwam. In casu achtte, men de zaak des te bedenkelijker nu de totstandkoming van de ouderdomsvoorziening eerst na vele jaren van voorbereiding en overweging, was tot Island gekomen. Een regeeïing behoeft niet - zoo werd aangevoerd elke uitspraak van do kiezers te 'registreeren, vooral niet een regeering, die Izegt. los te zijn van poli tieke programma's der partijen. Anders voert men feitelijk het referendum in. Betwist wordt, dat in de late totstand koming een motief zou kunnen gelegen zijn, te handelen, zooals de regeeïing thans doet, immers het .ontwerp was al in October 1912 ingediend en alleen de wijd- loopigheid der 'beschouwingen was oor zaak van de late totstandkoming; zoo wijst men ook het argument, dat de wij ziging al voor de verkiezingen was aan gekondigd, af, met het antwoord, dat hetgeen kwaad is, niet goed wordt, omdat het met 'voorbedachte rade geschiedt. In strijd achtte men de indiening van dit pieuwe ontwerp ook met het verzoe nend karakter, dat aan het kabinet wordt toegekend. Ook zullen andere sociale wet ten weer moeten wachten op de behan deling van deze. De toelichting werd krenkend geoordeeld voor hen, die mede werkten tot het tot stand komen van, de vigeerende Invaliditeitswet. Strijd werd gezien tusschen hetgeen de Minister Treub zegt en wat de Minister Cort van der Linden in de Kamers zeide: terwijl de eerste den nadruk legt op do afzonderlijke invoering van artikel 369, hecht de laatste daaraan slechts geringe ibeteekenis. „Onhoudbaar" wordt de stelling ge noemd, dat artikel 369 Invaliditeitswet Staatspensioen invoert, welke quaLificatie wordt verdedigd op gronden aan de ge schiedenis der totstandkoming ontleend. De aandrang tot vervroegde invoering van artikel 369 kwam zoowel van voor- als tegenstanders van Staatspensioen en eerst later werd wegens het overnemen van het amendement-Duys, dat die vervroegde in voering beval „misbaar gemaakt". 'Wordt artikel 369 toegepast op andere wij'ze, dan de oorspronkelijk bedoelde, dan make men een interpretatieve wet, maar is dit geen reden tot het onderhavige) Voorstel. Ten aanzien van de ten voordeole van dit ontwerp geuite bewering, dat de beperking van de invaliditeitswet tot arbeiders een onduldbare bevoorrechting zou scheppen van een bepaalde groep der bevolking, wordt opgemerkt, dat dit Stelsel een gevolg was van den opzet der verzekerings wetgeving in haar geheel. De minister had zoo luidde eert andere grief ernstiger naar een andere oplossing moeten zoeken dan deze. Waarom zoo werd in dit verband gevraagd geen bepaling voorgesteld, volgens welke de niel-arbeider behandeld wordt overeenkomstig met den vrijwillig- verzekerden tegen invaliditeit? 1 Verschil van gevoelen bestond onder de tegenstanders van dit ontwerp of het al dan niet staatspensionneering bevat. In elk geval vond men geen rechtsgrond voor het 'geven van geschenken uit 's Rijks kas. Men achtte dit feitelijk een beden- kelijken vorm Van staatsarmenzorg, welke in do plaats trad van een stelsel van verzekeringsplicht, die juist bedoelde door krachtsinspanning an den belangheb bende armenzorg overbodig te maken. De bepaling, wie al dan niet „behoeftig" is„ zal buitendien tot allerlei willekeur aan leiding geven. In lijnrechten strijd werd het ontwerp geacht met hetgeen is geschied bij de herziening van de armenwet, toen na drukkelijk het beginsel is gehandhaafd, volgens hetwelk particuliere en kerkelijke liefdadigheid hoofdzaak, openbare bijtzaak moet zijn. Vooral verwondert de indiening van dit ontwerp, omdat de betrokken minister] geen tegenstander is van staatspension neering en zic.li deswege zelfs heeft los- igemaakt van de concentratie. Een „kiein van politiek bederf" ligt, zoo werd ook gezegd, in de omstandigheid, dat bij de verkiezingen steeds meer toe zeggingen van mildheid in het vergroe ten der rente een rol zullen spelen. Den moed van den minister overigens waardeerende, dit ontwerp onder deze om standigheden in te dienen, achtte men het „niet normaal", dat een minister een ontwerp indient, dat hij in beginsel ver derfelijk acht. Enkele leden, die voor artikel 369 Inva liditeitswet hedden gestemd, verklaarden thans, dat zij moest opnieuw wórden gestemd aan dat artikel hun steun zouden onthouden. Tegenover al het bovenstaande brachten vele .leden de Regeering hulde voor de spoedige indiening van het voorstel en zij prezen de techniek ervan (hetgeen ook bij tegenstanders weerklank vond). Toegegeven werd, dat in het algemeen niet aanstonds moet worden teruggekomen op wetten onder ander bewind tot stand gekomen. Linksche kabinetten kwamen dan ook niet terug b.v. de Onderwijswet- Mackay, en nu is er ook geen sprake van reactie tegen de militiewet-Colijn. Wat de Leerplichtwet aangaat: er waren ook rechtsche voorstanders en bovendien was de wet al een paar maanden in wer king, toen de verkiezingen van 1901 plaats hadden. Evenwel: men kan niet eischen, dat onder alle omstandigheden de continuïteit wordt geëerbiedigd. In dit geval is het Invaliditeitswetsontwerp overhaast behan deld (vooral door de Eerste Kamer) blijk baar om het volk voor een voldongen feit te plaatsen vóór de verkiezingen. Daarbij behoefde het thans zittend mini sterie zich niet neer te leggen. Zeer stellig hebben de kiezers zich uitgespro ken ten gunste van een regeling, in den geest als de nu voorgestelde. Hoezeer het kabinet niet verplicht is, elke uit spraak der kiezers te „registreeren", pleegt toch in parlementair geregeerde landen de uitslag van de verkiezingen de politiek te beheersehen. Thans kon alleen een kabinet optreden, dat ter zake van alg. kiesrecht en staatspensioneering het concentratieprograni volgde. Voordeelen van het nu voorgestelde zijn het komen tot een eenvoudig stelsel van ouderdomsvoorziening en 't uitzicht op een wijziging der verzekeringswetten, waardoor deze haar bureaucratisch ka rakter zullen verliezen. Een zuiver karakter van verzekering werd aan de vigeerende Inv. wet ontzegd op grond van het feit, dat gedurende 75 jaar bijdragen uit 's Rijks kas worden be schikbaar gesteld. Feitelijk heeft ook de afzonderlijke invoering van artikel 369 een geheel gewijzigden toestand in het leven geroepen. Zeventigjarigen krijgen pensioen om niet en de anderen hebben nog nooit premie betaald, hetgeen volgens de wet zelve nog drie jaar kan duren. Vermoedelijk zullen dezen, die gezien hebben hoe de ouderen om niet gehol pen werden, de premiebetaling niet bil lijk vinden. Evenals onder de tegenstanders, bestond ook onder de voorstanders van dit wets ontwerp verschil van gevoelen over de vraag, of dit ontwerp is te beschouwen als Staatspensionneering. Enkelen zagen er slechts een aanvulling in van het stel sel van vrijwillige verzekering. Het helpt slechts hen, die niet in staat zijn, zich vrijwillig te verzekeren. Op de vrijwillige verzekering moet desniettemin de nadruk worden gelegd. Anderen meenen, dat in het ontwerp wel degelijk het beginsel van Staatspensi onneering ligt, al achten zij het beginsel op onbevredigende en schriele wijze uit gewerkt. Zij zijn er dan ook alleen voor omdat door verwerping de verplichte ouderdomsverzekering, waartegen zij sterk izijn gekant, weer naar voren zou komen. Van reactie tegen de Armenwet is geen sprake, omdat men hier niet te doen heeft met armenzorg en buitendien is Staatsarmenzorg hier te lande toch waar lijk geen nieuwe zaak. Sedert eeuwen be staan hier burgerlijke armbesturen. Langs den weg der armenzorg blijken de ouden van dagen evenwel niet vol doende te worden geholpen, ook niet. door de kerkelijke armenzorg; ten plattelande, waar men zeer aan de kerk is gehecht, is die verzorging al zeer slecht. Het toekennen van ouderdomsut1: eeri n - gen ingaande met den zeventigjarigen leef tijd en bedragende f2, voor gehuwden te zamen f3 per week, kwam sommigen onvoldoende voor. Men meende dat op grond van het voorgevallene bij de ver kiezingen de uitkeeringen op f2.50 a f3 (voor gehuwden f 4 a f 4.50) per week behoorden gesteld le worden. En den leef tijd wenschte men op ten hoogste 65 jaar gesteld te zien. Men hoopte dat de Regeering haar voorstel alsnog in dezen geest zou wijzigen. Andere leden zouden zich met zooda nige wijziging niet kunnen vereenigen. Algcmeene afkeuring vond de uitslui ting van hen die tusschen den 65- en 70- jarigen leeftijd blijvend bedeeld werden. Enkele leden meenden, dat de toeken ning der ouderdomsrenten voor de arm besturen een heilzamen prikkel tot werk zaamheid zal wegnemen, maar zij erken den, dat deze reden niet voldoende is om de uitsluiting te rechtvaardigen. Vredesprijs voor de Jeugd. De L»oor den Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht" en de Ned. R. K. Vereeni- ging tot Bevordering van den Wereld vrede benoemde Hoofdjury, deelt den uit slag van den uitgeschreven „Vredesprijs voor de Jeugd" mede. Op Prijsvraag 1 zijn ingezonden 284 opstellen, waarvan 28 uit België en 1 uit Ned.-lndië. Be halve de prijzen en de eervolle vermel dingen zal een herinneringsdiploma, als mede een toepasselijk boekwerkje of een vredeskalender worden toegezonden aan allen, wier opstel door hun Districts-com- missie en. de Iloofdjury een dergelijke prijs waardig werd gekeurd, o.a. aan: District Walcheren: F. J. J van Makkelenberg, Heerengracht 33, Mid delburg (Motto: „Mosch"); J. S. de Jong. p/a den heer J. C. van Laere, Lange Noordstraat 110, Middelburg (Motto: „Vlijt"); P. Maas, Lepelstraat 11, Vlis- singen (Motto: „L'union fait la force"). District Overig Zeeland: W. Huizinga, Heerengracht 1, Ter Neuzen (Motto: „Een mededinger naar een prijsje"). Evenredige Vertegenwoor diging. „De Nieuwe C't." deelt mede dat het rapport der (staatscommissie voor de Even redige Vertegenwoordiging eenstemmig is vastgesteld en geen afzonderlijke nota's bevat. De commissie bevoelt een stelsel aan, dat niet alleen op de Tweede Kamer verkiezingen, maar ook op die voor do Eerste Kamer door de Provinciale Sta ten, en op de gemeenteraadsverkiezingen (ook in steden thans meer dan één kiesdistrict, tellier toepasselijk is. Vol gens het stelsel van de commissie zullen de partijen lijsten indienen, waarop de candidaten gerangschikt zijn in door haar bepaalde volgorde, waaraan de kiezers zich evenwel niet behoeven te houden. Echter komen hij de telling de stemmen welke op een candidaat van zekere lijst mochten zijn uitgebracht boven het aan tal dat hij behoeft om gekozen verklaard te worden (het kiesquotiemt), ten goede aan no. 1 van de lijst, indien deze er niet genoeg mocht hebben bekomen, ver volgens aan no. 2 enz. Men kan er dus vrijwel zeker van zijn, dat althans de voormannen van een partij steeds herko zen zullen worden en dat de door de partijen vastgestelde volgorde der lijsten een overwegenden invloed op den uit slag der verkiezingen zal oefenen. Ook groepjes van kiezers, geen partij vor mend, zullen bevoegd zijn een lijst van een of meer candidaten in te dienen, zoodat. de mogelijkheid om „wilden" of door geen der partijen gestelde candida ten in de Kamer te brengen, niet is uit sloten. Een gevolg van de toepassing van het stelsel zal zijn, dat de vaststelling w i e gekozen zijn, eerst betrekkelijk lang (veel langer dan nu) na de sluiting der stembus zal kunnen geschieden. Men zal evenwel reeds zeer vroeg in den avond van den verkiezingsdag kunnen hekend maken, welke de getalsverhouding der partijen in de nieuwe Kamer zal zijn. Vrede door Recht. De Bond „Vrede door Recht" heeft ter bevordering van de algeineenc herden king van, 18 Mei als openingsdag in 1899 van de eerste Vredesconferentie aan ruim 1800 instellingen van onderwijs in ons land een brochure aangeboden, waarin ,o.a. een beknopte uiteenzetting voorkomt van de beteekenis en uitkomsten der Vredesconferent es, alsmede een beschou wing, op welke wijze liet onderwijs de vredesbeweging kan jhelpen bevorderen. Heden .werd aan ruim 20.000 kinderen der bijzondere en openbare scholen in een groot' aantal gemeenten van ons land, met toestemming van het betrokken schoolhoofd, een geïllustreerd boekje ten geschenke gegeven over Hugo de Groot en zijn beteekenis voor de beweging van Vrede door Recht. Voedsel is de bron van alle kracht. Wanneer een zwakke zijrr' krachten wil herwinnen, is er slechts één middel eten. De bittere ironie van het lot wil echter vaak, dat juist degenen, die het meest voedsel noodig hebben, het minst voedsel kunnen verdragen. Het voedsel, dat zij tot zich nemen, vormt schade lijke bijproducten bij de vertering, de spijsverteringsorganen zijn zwak men moet eten, men wil eten maar men kan niet eten. Voor al deze zwakken bestaat één mid del om toch het zoo noodige voedings materiaal op te nemen. Dit middel is Sana togen, dat het zuiverste, natuurlijk eiwit gebonden aan phosphor beval. Sa- natogen wordt altijd verdragen, geeft krachtige versterking en wekt in hooge mate den eetlust op, terwijl het bjjdraagt tot de betere vertering van het andere gewone voedsel. Deze eigenschappen van Sanatogen zijn door meer dan 20.COO me dici schriftelijk erkend. Niemand minder dan de beroemde Ber lijnsche kliniker prof. dr. E,. von Ley- den schrijft: „Ik heb Sanatogen in mijn kliniek en in mijn particuliere practijk vaak en gaarne voorgeschreven en ben met de resultaten buitengewoon tevreden." Sanatogen is in verpakkingen van af één gulden bij alle apothekers en drogis ten verkrijgbaar. Drinkwatervoorziening op Walchere n. De gemeentebesturen op Walcheren ont vingen van de commissie uit Ged. Staten van Zeeland, belast met de voorbereiding van de d inkwatervoo: ziening in Walche ren, 'het volgend schrijven De bijeenkomst op Donderdag 7 dezer, welke tot onze voldoening bezocht was door een honderdtal vertegenwoordigers van op een na alle gemeenten in Wal cheren, heeft bij ons den indruk gewekt, dat men algemeen bereid was samen te werken tfot het doen instellen van een volledie onderzoek naai' de mogelijkheid van afdoende watervoorziening van het geheele eiland. Naar aanleiding daarvan verzoeken wij U beleefdelijk, den raad! luvver gemeente een voorstel te doen tot beschikbaarstelling van een bedrag van ten hoogste vijf cent per inwoner op, 1 Januari j.l., teneinde dit onderzoek te kunnen doen plaats hebben. Wij vesti gen er de aandacht op, dat deze bedragen bij het oprichten der waterleiding aan de gemeenten worden terugbetaald. Met het oog op de nadering van de vergadering der Staten van Zeeland, waar in een aanvraag van gelijke strekking zal moeten worden aanhangig gemaakt, zou den wij er prijs op stellen, vóór het einde dezer maand met 's raads beslissing in kennis te worden gesteld. De leden onzer commissie zijn gaarne bereid in de vergadering van uwen raad de zaak nog nader toe te lichten; wij houden ons daarom aanbevolen voor be richt, wanneer die marl voor dat doel zal bijeenkomen. Ter bijwoning van den nieuwen re gimentscommandant .vertrok hedenmor gen het garnizoen naar Vlissingen. Het keerde te 2 uur terug. Het rijrwiel, dat Itonderdag als ge vonden voorwerp op het politiebureau werd gebracht, vertoeft daar nog steeds. Zaterdag werd er weer een op het Stad huis gebracht, doch daarvan verscheen, des avonds reeds de eigenaar. De timmerman v. L. had heden morgen het ongeluk toen hij werkte in de woning van den heer L. Leijdesdorf, aan de Markt, dat zijn ladder uitslierde; de tiian kwam daardoor te vallen. Nadat een geneesheer hem had onderzocht en geen kneuzingen had gevonden, kon v. L. to voet naar huis gaan. Wij1 hebben hedenmorgen een be zoek .gebracht aan den geheel verbouwden winkel van de firma Sam van Os. De tegenwoordige eigenaar, de heer L. Leij desdorf heeft zijn zaak doen veranderen in eene geheel naar de eischen des tijds ingerichte electrische vleeschhouwerij. De winkel, die aanmerkelijk vergroot is, heeft een vloer van terrazo met rende hoeken gekregen en muren van crème en majp- nica tegels. Behalve de gemetselde toon bank v.oor den verkoop van het gewone vleesrh is er een tweede geplaatst, waai' door een winkeljuffrouw, die tevens als cassière zal optreden, de fijne vleesbh- waren, welke door de firma in het ver volg ook zullen worden verkocht, zullen; worden behandeld. Bijl de eerste afdee-, ling is een hakmachine geplaatst welk'ö door een electromotor gedreven wordt en hij de tweede een snijmachine, waaraan zich tevens een slijlpinrichting bevind!. Het vleesch zal worden bewaard in een van binnen van electrisch licht v.oorziene koelcel, waarin behalve door ijls ook door een er opgeplaatste motor de lucht frisch wordt gehouden. AI de fijne fleeschwaren worden door de firma zelve bereid en wel in een in den tuin gebouwd lokaal, waar het worst stoppen, het koken en het rooken van het vleesch zal plaats hebben, alles op hoogst hygiënische wijlze. In den kelder bevindt zich een groote pekelbak. Het kantoor onderging ook een groote verandering en is veel vergroot, van uit het kantoor kan do geheele winkel wonlen .overzien. In één woord er is hier een zaak ontstaan, die niet achter staat bij "de beste uit Nederland. Morgen wordt de winkel in gebruik ge nomen. Bij gunstig jweêr zal liet Middel- burgsc-h Muziekkorps een uitvoering geven op Vrijdag 22 Mei des avonds ten 71/2 uur op het Molenwater. Op het dubbeltal voor de verkiezing van een secretaris zijn door het Burger lijk Armbestuur geplaatst de heeren A. M. C. J. Thomassen en C. de Jongh. Vlissingen. B. en W. hebben de opening der zeebaden "bepaald op 30 Mei a.s. Vrijdagavond is alhier definitief op gericht een afdeeling van de vereeniging Volksondervi ijs met aanvankelijk 37 leden. Tot bestmirnleden werden gekozen de jieeren A. J. v. Ockenburg, voorz., A. W. Smits, vice-voorz., G. Hoore, secr., W. Creiner, penningin. en M. J. Harts, 2de secr. (M. C.) Goes In de op 16 Mei j.l. te Rilland gehouden vergadering van ingelanden van den Reigersbergschen polder werd de rekening over 1913/14 vastgesteld in ont vang op f 15874.355 en in uitgaaf op f 13433.75. "De beerooting voor 1914/15 beloopt in ontvang en uitgaaf f 15827.42 met een post onvoorzien ad f 3696.70', waarvoor een dijkgeschot van f 12.per H.A. zal gelieven worden. Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een gezworene (vacature J. de Jager .Jz.) werden geplaatst de heeren J. Blok Jz. Jr., P. Bruijnzeel en C. 7. van Tier Werff, allen te Rilland. Tot vertegenwoordiger in den dijkraad der Waterkoeling van den Calamiteuzen Zimmermanpolder weid benoemd de heer W. F. van Gorsel te Rilland en zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan tengevolge van het overlijden van d?n heer J. J. van Gorsel Hz. De rekening over 1913/14 van den Onrustpolder te Camperland werd door ingelanden vastgesteld in ontvang op f 9424.13' en in uitgaaf op f8089.37', mitsdien met een goed slot van f 1334.76. De begrooting over 1914/15 sluit ir» ontvang en uitgaaf niet f8376.49, waarvoor een dijkgeschot van f23.per H.A. zal worden geheven. Ter voorziening in de vacature op l Augustus a.s. ontslaan door "periodieke aftreding van den gezworene *J. Rottier te Camperland werd deze weder als no. één op den staat van aanbeveling ge plaatst. Evenzoo werd de aftredende dijkgraaf J. L. 'Marcusse te Camperland als eeiste candidaat gekozen. Benoemd tot 2e klerk ter gemeente secretarie met ingang van 1 Juni Jaco bus Marinus Heijler, thans werkzaam ten kantore van den gemeente-ontvanger al hier. Benoemd tot klerk bij de registratie alhier, de heer A. Hoffman alhier, en wel met ingang van heden. s Heer Abtskerke. De raad vergaderde Zaterdag. Present alle leden. Het kohier, van den hoofdelijken omslag over 1914 bleek volgens ingekomen schrijven van Ged. Staten te zijn goedgekeurd. Het ge meentevendag over 1913 werd den raad aangeboden. Eene aangevraagde af- en .overschrijving jn de begrooting van het armbestuur dienst 1913 werd goedge keurd. Tot. leden van het stembureau voor de periodieke verkiezing van den gemeen teraad werden, gekozen: plaatsverv. voor zitter Meijaard, leden F. de Roo en A. van der Meulen, bijzittend lid P. A. de Graag. Een voorstel van B. en W. 0111 de boomen. op het dorpsplein die niet meer groeien en waarvan er meer deren ongezond zijn, in het aanstaand na jaag te verkoopen, werd goedgekeurdVer der besloot de raad niet ongenegen te zijn de ophrengsI. te besteden tot verbetering) der dorpsstraat. Rilland-Bath. Zaterdag heerschte er in den Bathpolder bij gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van dhr. W. Ko ning, directeur dier polders, eene groote vroolijkheid. Den geheel en dag wapperden de vlaggen Van de aldaar staande wo ningen, terwijl een prachtige eerepoort was opgericht. Den jubilarissen ontbrak Het dien dag niet aan belangstelling en dM avonds bracht het muziekgezelschap „Ril- landia" hun eene serenade. Den muzi kanten en al 'den aanwezigen, groot en klein, viel een gul onthaal ten deel. Dooi de arbeiders der drie in djo polders gelegen hofsteden, was een zilveren inkt- stel, eene pendule en een meetstok, noodig voor het meten der paaiden, ten geschenke gegeven. Biezelinge. Bevorderd tot brigadier-tit. de Rijks-veldwarhter A. Ganseman alhier. Heinkenszand. Op de Zaterdag alhier gehouden stiegenkeuring werden 11 stie ren aangevoerd waarvan 7 één-jarige, 1 twee-jarige en 3 drie-jarige. Voor één jarige stieren werd de le prijs f25 toege kend aan F. de R,oo, 's Heer Abtskerke, 'en aan H. van hvaarden, Heinkenszand, en de Stierenvereeniging van 'slleeren- hpek ieder 'n 2e prijs f 15. Voor tweejarige werd de le prijs f 60 toegekend aan A. Romijnsche, Wolfertstijk. en voor drie jarige werden aan K. Janse te 'sHeer Arendskerke, D. W. Lindenberg, idein, en de Stierenvereeniging van 's He eren- hoek allen 'n 2e prijs, f 60. Ook werd- nog aan P. Melis te 's Heerenhoek en P. Verdonck te Ovezand een eervolle ver melding toegekend voor eenjarige stieren. V an de 15 stuks aangevoerde koeien kwa men er 14 in aanmerking voor het Stam boek. Zaterdagavond maakte het muziekge zelschap Euterpe" alhier, voor de eerste maal sedert de oprichting een muzikale wandeling door het dorp, tegelijk werd bij de wed. Job v. d. Dries bij gelegenheid harer 80sten geboortedag een serenade gebracht. De muzikanten werden goed ont haald. Een en ander bracht, heel Wat volk op de been. Ritthem. In den gemeenteraad is het plan gevormd om den ouden kerktoren ten deele af te doen breken en weder op te doen bouwen. Een deskundig onder zoek bracht aan het licht, dat het bo venste deel van den toren niet alleen ui een slechten toestand verkeert, maar dat de horen zelfs bijna 1 M. overhelt. De vrij hooge kosten (raming f8000) zal de gemeente dan trachten te dekken door subsidie aan te vragen aan het Rijk en de provincie en door giften- van ver- eenigingen en particulieren en een gefa- ïeening. De oude kerktoren, welke een der oudste van "Walcheren schijnt te zijn, trekt door zijn bijzonderen bouw vooral de aandacht van vreemdelingen. Westkapelle. De heer burgemeester, dezer gemeente, tevens ambtenaar van den Burgerlijken Stand, heeft bij hst vol trekken van het eerste huwelijk, dat ten overstaan van dien ambtenaar in deze gemeente Vrijdag plaats had, een pen met zilveren penhouder, waarmede die ac.te weid geteekend. als een blijvend aan denken geschonken. Domburg. Zaterdagavond hield de ver eeniging tot bevordering der belangen van de badplaats Domburg in het Schuttershof alhier, een algemeene jaarlijksche leden vergadering, Dokter Vaandrage als voor zitter opende tie vergadering, waarna voor lezing geschiedde der notulen van de vorige vergadering Vervolgens werd dooi den secretaris het jaarverslag m'gohracht. Hieruit bleek, dat het ledental van 130 tot 142 was gestegen. Uit de rekening 'en verantwoording van den penningmeester bleek f432 aan contributie werd ontvan gen. De inkomsten bedroegen f648,160, terwijl over 1913 een goed slot was van f 196.16 s. Daarna werd de begrooting 19141915 aangeboden en goedgekeurd, met een uitgave van f 790.89 en een nadeelig slot van f 142.72°. Het bestuur zal trachten de contributie voor de leden te zien verhoogen. Namens de vereeniging zal aan het gemeentebestuur een adres van adhaesie worden gezonden inzake drinkwateri oorzimin?, daarbij zal gevoegd worden een lijst van namen der ingeze tenen, die mede sympliathiseeren met de voorbereidende werkzaamheden voor dat plan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2