NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. lillil lor No. 193. 1914. Maandag 18 Mei 28e Jaargang. iOURS ILLANDER, DE PLAA, CHRISTELIJK- HISTORISGH vaarfsdag. lebbe, BEIDE VERF IN BUSSEN IASTEH. enz., enz. 'ER Co., KORTGENE LEC :rwerk. F e u i TT e t o n. De Broeders van St. Jan. Buitenland. eeland), |eiier, Oostkapeile. HOLLANDER. berijdt de vol- n Rijwielen. oorradig: ING'S IR. MULDER, lit 19, Vlissingen. sedert 1830. Coupons, - Prolongatiën, d, Hypotheken iteiten, de grootste mooiste dessins in men bij chting voor fijn VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIj, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIÊN i. 2 ure te VLIS- icertgebouw. ten a f 0,25 te gebouw. .1 voor de leverantie |Trouwfeesten, Be dek- en Zanguit- lesten, enz. Hier- alle soorten Brood Icornpleet Servies van Irhanden. puren in alle soorten. Aren. or daarvoor geschikte gering van alles hier- rdt gegund, worden liet servies en de be- pvoerd. Klich tingen. lanbe velend, ïlmina, Transvalia, de fijnste Hol- j-kste Duitsche Rij- frince of Wales, de Rijwielen, Rijwielen. t een partij Engelsche lien met volle garan- pn. In Buitenbanden met PO, Binnenbanden met goedkoope Buiten- "I Tel. no. 4. [Gin ruim 40 ver 3e kleuren. Zeemen, Sponsen bk Varnish, Kunstkalk |concurreerende prijzen. Goes. 912'/2 en van 2—6 uur. speciaal adres voor OUTEN EENMANTELS, RAPPEN, enz. traat 1 Vlissingen. LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25; Enkele nummers0.85 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTEREAAN LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent. „De vrijheid te grabbel gegooid". Het verblijdt ons, dat „De Nederlander" onder bovenstaand kopje de voorstanders der vrije school heeft wakker geschud en gewezen op een gevaar dat de vrijheid der vrije school dreigt, bijaldien stelling' 8 wordt aangenomen van de vier stellin gen door de Vereen, v. Chr. Onderwijzers egz. aan de leden voorgelegd. Gelijk wij reeds, gemeld hebben verlan gen de vooretellers verplichte vertegen woordiging der ouders in het schoolbe stuur, minstens een vierde van het aan tal bestuursleden door de oudere te ver kiezen, en op niet-voldoening daaraan een wettelijk vastgelegde boete te zetten van een tiende der Rijkssubsidie pér jaar. Wanneer een school aansp'raak heeft op tien duizend gulden Rijkssubsidie, zal ztj'duizend gulden per jaar moeten missen omdat er geen of te weinig ouders van schoolgaande kinderen in 't schoolbestuur 'zitting hebben; een leelijk stukje dwang! dus, waarbij de sterke arm van den Staat wordt te pas geroepen; een stukje prijs- geving van de vrijheid, te zotter dewijl juist, in die kringen, reeds in 1889 en daarvoor zoo principieel voor de moge lijkheid van vrijheidberoovende voorwaar den door het Rijk aan de subsidieeringj der vrije scholen te verbinden gewaar schuwd was. Natuurlijk zijn wij in het algemeen voor elke geoorloofde poging om de leus „de school aan de ouders" tot werkelijkheid1 te maken; en juichen wij het motief ook nu toe dat de voorstellers dreef. Toch wagen wij te voorspellen), dat door invoering der gevraagde bepaling in vele scholen die verwerkelijking niet zal plaats! hebben, en stellig niet meer zal worden bevorderd, dan door handhaving van den tegenwoordigen toestand. Immers nu reeds1 worden de schoolbesturen gekozen door de leden der sehoolvereeniging, waartoe ook behooren de ouders der schoolgaande kinderen, en worden derhalve de leden der 'schoolbesturen gekozen uit deze per sonen. Het zal derhalve niet veel voor komen dat de leden der schoolbesturen niet zoiuden zijn ouders van schoolgaan de kinderen. Bovendien daar waar dit. niet het ge val is, kan door een kleine reglements wijziging vrijwillig op eenmaal tot stand gebracht worden, hetgeen de voorstellers hierboven genoemd door dwang z!o|U,den willen opleggen. Met „De Ned." en „De Standaard" zijn wij Van meening, dat het voorstel der Ver. v. C. O. enO. in N. en O. B. wat punt 3 aanbelangt moet worden Ver worpen. Het zou een strop zijn voor de vrijheid der vrije school. door L. PENNING. (Nadruk verboden). 22) De Procurator wierp slechts een vluch- tigen blik naar diegebouwen, en keek ijverig rond, om broeder Christoffel te ontdekken. Want hij gunde zich geen j'.l'l tot rust, en wilde onverwijld de boe ken nazien met dezen broeder, die een buitengewone vaardigheid bezat, om sier lijke lettere te schrijven en te teekenen, en tijdens de afwezigheid van den Pro curator met de administratie was belast „Broeder Christoffel!" riep hij niet zijn heldere, doordringende stem, maar er kwam geen antwoord. En de Procurator had misschien nog lang kunnen roepen, indien een jonge kapelaan,, die uit den kruidtuin m aderde, hem niet had onder richt, dat broeder Christoffel en de gan zenhoeder dood op hun gemak aan den Vijver zaten te hengelen. De Procurator rimpelde even zijn scherp hoekig gelaat, toen hij 't vernam, en ge lastte een der bouwknechten, die aan de pomp zijn dorst stond te lesschen, broe der Christoffel onmiddellijk te roepen. Even later kwam de gewenschte man: °P den schouder de lange hengelroede, die hij in den hoek van den binnenhof Het slagschip. In de troonrede, waarmede dit kabi net optrad, stond te lezen: „ten behoeve van de verdediging van Ned.-Indië zal de aanbouw .worden voorgesteld van een slagschip, ten laste van de Indische geld middelen'". Later deelde de minister van marine mede, dat het in de bedoeling van de jegeering lag, om nog in dit zittingsjaar te komen met een wetsont werp betreffende dit slagschip. Nu hoort men evenwel niets meer van plannen voor een slagschip. Wij hebben indertijd de hoop 'uitgespro ken, dat de heele Rechterzijde den mi nister Rambonnet zou bijvallen, bijaldien de vrijzinnigen en socialisten mochten volharden bij hun uitgesproken tegbnzin om hem bij de uitvoering van zijn voor het behoud van ons koloniaal bezit zoo hoogst .noodzakelijke plan te steunen. Doch nu is deze aandrang niet meer hoodig; want dei minister schijnt zelve zich bij die tegenstanders te hebben aan gesloten. Althans „de regeering" heeft wij- ziigipg gebracht in haar oorspronkelijke pla,nnen. Er is blijkbaar achter de cou lissen iets gebeurd. Wie' zitten er ach ter deze frontverandering? De Troel stra's ;soms? Of de Marchants? Of bei den Clubs en Kiesverenigingen. De Bond van A.-R. .Prop. clubs geeft blaadjes uit voor de Propagandadat wil zeggen voor de voorlichting. Algemeen verneemt men de klacht: ons volk krijgt nic4 genoeg voorlichting. Dat is ook zoo. Maar ons volk neemt ook niet voldoende voorlichting aan. De artikelen in onze antirevolutionaire bla den, hoe weinigen lezen die, en hoe wei nigen die ze lezen, nemen ze in zich op. Daarom juichen wijl 'ttoe, dat ons volk meer met propagandablaadjes Wordt bewerkt. Doch de B(ond van A.-R. Prop. clubs is arm. Hij heeft geen fondsen. 'Daarom is ft zoo broodnoodig dat hij financieel gesteund wordt. Het is daarom dat wij het verzoek in de circulaire van den Bond. lieden ontvangen, vervat en aan de A.-R. Kiesvereeniging'èn gericht, van harte steu nen. De Bond roept de hulp der Kies- vcreenigingen in tot het welslagen zijner uitgaven, waaronder het bekende in onis no. 160 overgedrukte pakkende en on- wederlegbaar juiste blaadje „Talma en Treub", dat tot zeer seringen prijs tg bekomen is. De Bond vraagt dat de Kiesvereenigin- gen begunstigster van den Bond worden tegen een jaarlijksohe contributie van f2.50; en de uitgaven van den Bond koopt en verspreidt. neerzette, terwijl hij den broeder Procu rator vriendelijk welkom heette bij diens terhgkomst in het vaderland. „Dank je," zeide de rentmeester tame lijk kort: „wees nu zoo goed, broeder •Christoffel, mij naar de schrijfkamer te volgen, om de hoeken na te zien." Voortvarend als hij was, liep hij reeds vooruit, terwijl de dikke dienstbroeder hem in teen bedaarder tempo naschom- melde. In het midden der schrijfkamer bevond zich een groote tafel, rustend op eenvou dige schragen; een grijnzend doodshoofd, •een kruikje zwarte inkt en een fraaie ganzenpen stonden er boven op. De Pro curator zette zich neder op de harde bank, die voor deze tafel stond, en Christoffel haalde uit de groote nis in den muur de zware administratieboeken, die thans gecontroleerd zouden worden. Inderdaad: zoo'n controleering was wel noodig, want de kommanderij van 's jleeren Loo is uitgestrekt, en hare bezit tingen zijn vele. t Is wonderlijk gegaan met de Sint jfans- of Johanniterridders; 't is eenig in de geschiedenis der kloosters; uit een zwak, nietig rijsken is een geweldige boom gesproten, die zijn schaduw over een half werelddeel uitspreidt Wilt ge weten, hoe deze orde is ont staan? Deze broeder- Procurator, die in spjjt van zijn strakke tronie, zijn fron- zende wenkbrauwen en zijn dor, taan- Laten onze Kiesvereenigingen daarop ingaan. Is 'tvoor de kas te bezwarend, laten dan een vijftal leden ieder vijftig cent bijdragen, en de kosten van dat begunsti- gerechap op zich nemen. Ons volk moet meer en beter worden voorgelicht.. De Bond van A.-R. Prop. clubs zal daarvoor zorgen. Het werk is in goede handen. Men steune den Bpnd dus milde- lijk. 1 1 i Kiesvereenigingen en Propagandaclubs moeten elkaar meer steunen. Wat in Zee land al heel gemakkelijk kan, dewijl de leden van de Propagandaclubs tevens le den van de Kiesvereenigingen zijn. Wat! wel niet zoo hoort, doch hierover later. Herinnerd zijl nog dat ds. Hogerzeil te Vlissingen voorzitter is van den Bond van A.-R. Prop. clubs. Knikventjas. De Belgische Senaat heeft de Schoolwet aangenomen. Een gebeurtenis van betee- kenis; want drie jaren lang heeft al wat liberaal en rood is, zich tegen deze wet Verzet, omdat zijl volgens dezen de natie overlevert aan de opperheerschappij de|r Kerk. De liberale bladen in België zijin in terns kwaad over deze aanneming. Zij schelden op den Senaat de Belgische „Eerste Kamer", omdat die weigerde de Kamer af te vallen. Een der. vinnigste onder hen, de „Nieuwe Gazet" schreeuwt! zijh. leed als volgt uit: i i i De rechterzijde in den Senaat heeft zich, tijdens de bespreking, even 'slaaf&ch, -even hondsch betoond als de rechterzijde in de Kamer. Al de kle rikale senatoren hebben daar al dien tijd gezeten als volslagen idioten. Him was gelast, de wet te stemmen, pre cies zooals zijj uit de Kamer was geko men, zonder daarbij te denken; met ooren en oogen toeen tot dat on waardig machineWerk hebben ze zifeh geleend. Een tachtigtal Chineesche „pa godekens" in de Kamer en een ze- yentigtal in den Senaat, ge weet wel: van die porselein knikventjes hadden met precies dezelfde autoriteit de rol van afgevaardigden der Natie gespeeld. Let nu eensi op dit verschil. De Belgische liberalen en socialisten hebben toen de Kamer de schoolwet had aangenomen, alleen met de recihfëche stemmen den Senaat gesmeekt en ge dreigd om de wet te verwerpen, en de Kamer eens te laten zien dat hij er ook nog is. kleurig gelaat een hart heeft, dat van toewijding brandt voor zijn orde, zal het u vertellen. En 'als hij aan het einde is, zult gij de handen van verbazing in een slaan, terwijl hij met een eerbiedig en ootmoedig gebaar zal eindigen: „Geen lof aan menschen Soli Deo Gloria!" Het is' meer dan vier eeuwen geleden, dat eenige christen kooplieden uit Amalfi in Nooi'd-Italië van een der Kaliefen vergunning ontvingen, ten behoeve dei- pelgrims en bedevaartgangers te Jeruza lem, in de nabijheid van het Heilige Graf, een kapel te bouwen benevens twee hospitalen: het ééne voor mannen en het andere voor vrouwen. Er werd een klooster aan toegevoegd, terwijl de Broe derschap, die zich aan deze stichting wijdde, bij de Christenheid een ruime on dersteuning vond. Eerst toen de Turken de heilige stad overmeesterden, braken er sombere dagen aan, doch de heldhaf tige dapperheid van Hertog Godfried van Bouillon plantte de 'kruisbanier op de muren van Jeruzalem, en de eenvoudige, nederige stichting verhief zich eensklaps tot een! dubbel grootsch doel. Vele dap pere, vrome mannen, die tot het kruis leger behoorden, werden door bewonde ring aangegrepen voor deze Broederschap zij verlangden, aan die Gode gevallige werkzaamheden deel te hebben, en door Zijn eigenlijke naam was Gerard van Tonqu, een provinciaal. Daar gold het een weerstaan van cle ricale ontwerpen. De Xederlandsche liberalen en socia listen doen juist andersom. Zij bezweren de Eerste Kamer om toch de ontwerpen van Bertling en Treub a&n te nemen',- en zij waarschuwen de reehtsche meer derheid bereids tegen den dag der afreke ning .in 1916. Maar dit geldt en dit verklaart dit verschilde ontwerpen van een li- beraal-roode meerderheid. En nu de Belgische clericale meerder heid in de Belgische „Eerste Kamer," pre cies doet wat de Nederlandsche „clericale" meerderheid in de Nederlandsche Eerste Kamer verlangt, nu scheldt de Belgi sche pers de clericale Senaatsleden voor „knikventjes" en „volslagen idioten". Wij verwachten, en tot op zekere hoogte mogen - wij het zelfs wel „tijen", dat de clericale meerderheid in onze Eerste Ka mer de ontwerpen van het vrijlzinnige kabinet naar het voorbeeld der roode meerderheid in de, Tweede Kamer aan neemt. Doch wanneer liet nu te avond of mor gen eens spaak loopt en onze reehtsche Eerste Kamer niet langer de „p'agodetjes" van de vrijzinnigen en socialisten wezen wil, en een der door de Tweede Kamer aangenomen malle of schadelijke wets ontwerpen verwerpt, wat zal de Neder landsche roode pers dan aanvoeren om dit bedrijf te hekelen? j Want clan doet toch de Nederlandsche meerderheid wait de vrijzinnigheid, ook in Nederland, van de Belgjisohe meerder heid verlangd had, dat deze doen zpu een wetsontwerp, verwerpen dat he,t schandteeken zijner ongerechtige totstand koming op het voorhoofd draagt. Wij denken "hier aan cle ontwerpem Treub1! Een ontwerp' dat op zijn weg naar liet Staatsblad geen „knikventjes" be hoort te ontmoeten. Mexico. In officieele kringen te Washington ■verliiidt, dat president Wilson een tweede Ultimatum aan Huerta voorbereidt. De Amerikanen verlangen n.l. terstond bericht omtrent den vermisten vice-con sul Gulliman. Wanneer de Mexicanen geen bevredigend antwoord geven, zal Mexico de oorlog worden verklaard. Men is zeer ongerust over het lot van Silliman. De vrees, dat hij te Saltillo is doodgeschoten, en dat de marinesol daat Parks' te Tejeria hetzelfde lot heeft ondergaan, wint veld. de geestdrift van dezen merkwaardigen 'tijcl medegesleept, werd de Broederschap een monnikorde. Het besluit werd geno men, zich geheel te wijden aan cle uitoefe ning der liefdadige plichten de wereld werd opgegeven, en cle eed van kuisch- heid, gehoorzaamheid en armoede afge legd. Torsten met schitterende namen ga ven blijk van hun warme belangstelling; Godfried van Bouillon bezocht elke week het hospitaal, terwijl op zijn last alle goederen van kruisvaarders, die zonder erfgenamen overleden, aan de stichting vervielen. Zoo werd de orde van Sint Jan of der Hospitaliërs, zooals de Broederschap werd genoemd, een groote en machtige instelling; zij werd door den Paus er kend, terwijl zij in Gerard Tomx)> een man van edel bloed en edele inbo-rst, een voortrefielijken leider ontving. Geheel Jeruzalem kende dezen uitnemenden man; al wat arm, krank en verlaten was, nam tot hem zijn toevlucht. Op de plaats, die cle overlevering1 aanwees als het huis van den priester Zacharias, stichtte hij een kapel ter eere van Sint Jan den Dooper- hij bleef op zijn post, totdat de dood hem afriep, en de weeklagen der ellen dig,en, wier tranen hij zoo dikwijls had gedroogd, volgden hem naar de stille groeve. Wie zou Gerards Tom's opvolger zijn? Voor de broeders was de keus niet moei lijk, zij meenden, dat God hem even dui- Naar het heet zullen de Vereenigde Staten alsnog weigeren aan de bemid- delingsconferentie te Niagara Falls deel te nemen, tenzij opheldering wordt ge geven over het verblijf van beide Ame- rikaansche onderdanen. Uit de Mexicaansche hoofdstad komen berichten over muiterij onder de troe pen van het garnizoen. De oproerige be weging begon Donderdag in de Piedad kazerne, waar de soldaten verscheidene officieren, die hen op hun plicht wezen, moeten hebben neergeschoten. Toen later een afdeeling trouw gebleven soldaten met machinegeweren op de kazerne aan rukte, om cle muiters tot rede te brengen, waren die al gevlogen. Men denkt dat zij naar Zapata zijn overgeloopen. De aanvoerder der opstandelingen in het Zuiden staat met 5000 man bij Topilejo, 10 mijlen ten zuiden van cle hoofdstad. Ilij moet daar in een gevecht gewikkeld zijn met d evoorposten der regeerings- troepen. - In de Amerikaansche peis komen weer berichten voor over een dreigenden opstand in de Mexicaansche hoofdstad. „Huerta loopt steeds grooter gevaar ver moord te worden" zegt een New-Yorksch blad. De vuurtoren op het eilandje Lobos is door de Amerikanen, die hem hadden bezet, teruggegeven en wordt nu weer door Mexicaansche lichtwaehters bediend. China. Er is een interessante mededeeling ge publiceerd over het weder opbouwen van Tsingtien, „de stad, die verloren ging", die in Augustus 1912 door een tyfoon geheel van den aardbodem weggevaagd is. f I Het bericht van deze ramp werd des tijds naar Europa overgeseind, heeft ech ter maar weinig de aandacht getrokken. Tsingtien was een door muren omring de stad van ongeveer 20.000 inwoners en lag aan de Wu-rivier in de provincie Tsje-Kiang, omstreeks 30 K.M. ten noor den van Wentschau. Den 29en Augustus 1912 verhief zich een tyfoon en de rivier steeg gedurende den nacht! ongeveer 15 meter, overstroom de de stad en sleurde talrijke huizen in de zee. Minstens 2000 personen kwamen daar bij om het leven, en 43 steden en dor pen in cle omgeving zijn gehceel of ge deeltelijk verwoest geworden. Toen men een paar weken geleden het gansche gebied doorreisde, vond men groote zandvlakten, waar eens bloedende steden hadden gestaan. Maar langzaam aan wordt het verlorene thans weder her wonnen. De zandlaag, die de rivier achter gelaten heeft, ligt één meter hoog, en deze ontzaglijke massa moet emmersge- delijk als den apostel Paulus elf eeuwen geleden als met den vinger had aange wezen; en zonder strijd, met eenparige stemmen werd Raymond van Puy, een edelman uit Dauphiné, die van geestdrift voor de orde blaakte, tot hoofd gekozen. „Knecht der armen van Christus, en Meester des Hospitaals van Jeruzalem'-': met dezen titel, die het program van zijn leven bevatte, aanvaardde hij zijn ambt, en luidde hij het eigenlijk beroemde tijd vak in de geschiedenis dezer orde in. Tot nog toe had hij rustig en vredig in de afzondering geleefd, de werken dei- liefde en barmhartigheid betrachtende, maar Raymond van Puy meende, dat het zwaard de baan moest vrij houden, om de barmhartigheid te kunnen beoetenen. En zijn bezielend woord, de gloed van Zijn overtuiging en deze eeuwen van storm, bloed en ijzer maakten het hem gemakkelijk, om zijn meening te doen zegerieren. Deze monniken, die tot nog toe slechts de wonden hadden verbonden, veranderden eensklaps in helden, die won den zouden slaande stille krankenverple- ger werd 'n krijgsman, met helm en pantser gekleed, en terwijl het zwaard dei' onge- loovigen hun rijen dunde, stroomden er uit West-Europa telkens nieuwe scharen geestdriftige edellieden toe, om de ge maakte gapingen te vullen. (Wordt vwvolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1