OUT. lel, N1EUWSBLAD VOOR ZEELAND >urg, S Ia. h. v. z. No. 193. 1914. Zaterdag 16 Mei 28e Jaargang. GHR1STELIJK- HISTORISCH Frank. fabriek. EERSTE BLAD. ïcten, bezorgt ►trijkinrich- ijk tarief. ieveland. fecten. ions, een. ORALEN Ikoralen [OEDE! VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUIJ, te Middelburg. PRUS DER ADVERTENTIËN Dit nummer bestaat uit twee bladen Buitenland. Duitschland. l3 L' 2 /O» en gegarandeerd Itheid. I Klaverzaad van Ichtstreeks geïm- le JaapJespeen, lover tref baar eg van duurzame Dlijke prijzen. iet vak behoort. Irg. Korte Noord- azerne [ORRAAD is nieuw. irdeeligen prijs ilTTEN: aan alle gouden len worden vlug, jevoerd. bij jn: L. 50 ets. 57 gelde zakken 5 -100 H.L. 2 V, meer cents en half anthra- of voor Uw vui- voor cokesbestel- li het Politiebu- v.m. 8.30, n.m. ïgen, levert fr. aalpillen onder reau. De góed- duurzaamheid. Lange Delft, Mid. V,Walstraat,Vlis- IWestkapelle, A. JNIS,TerNeuzen. LEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. 1.25j Enkele nummers0.8-5 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN S LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent. Campagne tegen Lovink. In de „Javabode" van 9 April j.l. Ter- scheen een artikel van den houtvester bij het boschwezen te Bondovvoso S. ltit- sema van Eek, inhoudende in hatelijken vorm beschuldigingen aan het adres van zijn chef den directeur van landbouw H. J. Lovink. Daarvoor is genoemde heer v Eek voor een maand geschorst. Het oordeel der Indische pers luidt ver schillend Het „Bataviaasch Nieuwsblad1 schrijft: Wij denken er niet aan het artikel van den "hjeer B. v. E. in verdediging' te ne men. De heer Lovink is naar ons oordeel een der weinige hoofdambtenaren, waar op Indië trotsch mag zijn. De aanval van den ;heer R. v. E. kan hem in geenen deele deren. En daarom juist is het schorsings besluit onnoodig geweest. Nu maakt het den indruk alsof ambtenaren regeerings- en bestuurszaken in het openbaar beoor- deelen mogen alleen als het oordeel guns tig luidt en dit kan toch 'niet de bedoeling der regeering zijn. Het „N. v. cl. D. van Indië" schrijft Dezen loop van zaken had de schrijver kunnen voorzien. Hij zou daarom waar diger en correcter hebben gehandeld indien hij1 dan toch niet zwijgen kon over al die fouten van den heer Lovink onr éérst zelf ontslag te nemen, en dan als vrij man te zeggen wat hij meende te moeten zeggen. Nu heeft hij slechts een "voorbeeld van indiscipline gegeven. Het „Soer. Hbld." schrijft: Het doet mij leed voor den heer ftitse- ma van Eek, dat hijl toevallig zijn artikel gezonden heeft aan een blad zonder hoofdredacteur. Had hij elders aangeklopt, men zou hem er op attent gemaakt hebben, dat hij het mes in zijn opstel moest zetten om al datgene te verwijderen wat ontoe laatbaar was als geheel onnoodig kwetsend voor den directeur van landbouw. Wijs geer die de lieer Ritsema van Eek is, heeft hij op den heer Lovink vivisectie ge pleegd zonder te bedenken dal een men schel ijk wezen zenuwen heeft en pijn kan gevoelen. Nu er niemand geweest is om hem te zeggen, dal vivisectie niet alleen wreed is maar in casu ook ongepast, moet hij er voor boeten. Het is ©en droevig geval, maar men heeft te erkennen dat de regeering de zaak niet blauw Wauw kon laten. t Genoemde bladen zijn vrijzinnig. Dit noopt ons te meer onze ingenomenheid uit te spreken met de wijze waarop de twee laatstgenoemde deze zaak hebben beoordeeld. Lovink is een landbouwspecialiteit, die indertijd door dr. Kuyper gevonden is. Dat deze minister goed deed hem naar In dië te zenden, is door de feiten bewezen. Wanneer hij naar Nederland terug keert, is het te wenschen dat hij in het land weer een functie krijgt, in Welke hij den landbouw kan dienen en vooruit helpen. Verscherping. „Het Centrum" merkt terecht op, dat de Linkerzijde het den belastingplichtigen niet gemakkelijk maakt. Van Rechts had men ei- eergisteren door gekregen biji de behandeling der Inkomstenbelasting, dat de verplichting van het overleggen van boeken en bescheiden, bij aangiften niet noodig zou zijn; amendement-Lohman, voornamelijk ingediend in het belang van het platteland. Toen de minister eenzelfde wijziging, op advies van de heeren Lohman en Kooien ook wilde aanbrengen waar het geldt reclames, onder-vond hij bij Links heftig verzet. De heer Teenstra (vrijZinnig-democraat) stelde voor de oorspronkelijke redactie1 te herstellen, en derhalve bij reclame w;el overlegging van boeken en bescheiden te vorderen. Ondanks het verzet van de heeren Lob man en Kooien stemde de heele Linker zijde op den heer Nierstrasz na, er voor, en zoo ging het amendement ei' met één .stem door. Terecht merkt ,,Ilet Centrum" op, dat straks de belastingschuldigen ,die recla meeren willen den onaangenamen kant van deze -wijziging wel zullen gewaar Worden. Het blad signaleert de heeren ter Linkerzijde als de bewerkers er van. Dit nu is ook zoo. Deze heeren waren nog ministrieeleïr dan de minister; want de minister had, gelijk wij reeds, zeiden, de verplichting om boeken en bescheiden over te leggen, al geschrapt. Edoch, ook Rechts heeft schuld. Im mers een viertal Rechtsche Kamerleden, die een uur geleden het amendement- Lohman hielpen aannemen, waren nu bij de stemming over het amendement-Teen stra afwezig. En hierdoor kon het gebeuren, dat een amendement dat met 38 tegen 35 stemmen had kunnen worden aangenomen, nu ver worpen werd met 35 tegen 34 stemmen. De vier afwezigen waren de heer Ger- retson (c.-h.) en drie heeren uit het Zui den: Janssen, Beckers ®n Van Best. Onze Armen. „De Heraut" waarschuwt terecht de dia conieën dat. zij niet moeten voldoen aan den aandrang der Armenraden om de namen hunner „bedeelden" aan hen op te geven. Wel is 't verzoek der Armenraden te billijken, dewijl zij wenschen te waken tegen dubbele bedoelingdoch het zou een groote fout zijn er op in te gaan. „De Heraut" merkt terecht op: „Het eigenaardig karakter der diaconale armen zorg verbiedt ons om de namen onzer armen aan anderen mee te deelen. De dia conie is het ambt door Christus inge steld, om voor de anne broeders der gemeente te zongen. Waar de gemeente een broederschap vormt, een groot gezin, waar elk lid medelijdt als het andere lijdt, en de barmhartigheid van Christus ons dringt om voor alle lijdende broeders te zorgen, daar is deze zorg een veel te heilige en teere zaak. om daarover naar buiten te spreken." 'Het is trouwens de bedoeling van den wetgever, in casu minister Heemskerk, geweest dat het geheim der kerkelijke armenzorg in zijne onschendbaarheid zal vaststaan. Natuurlijk 'wanneer1 een arme zich wendt tot een andere corporatie buiten zijn kerk die hem steunt, om „bedeeling" te vra gen, is wel degelijk inlichting, desgevraagd, noodig; maar dan heeft hij ook zelf dat geheim geschonden, en dient de diaconie op de vraag of zij ook reeds steun biedt, afdoend te antwoorden. Over 't algemeen moet overigens 'onder ons vaststaan, dat de Kerk nooit meer dan noodig en verplichtend is niet de overheid in betrekking staat. Daarom te meer steunen ook wij het advies van „De Heraut". Christelijks bezieling en sociale arbeid. Oud-minister Talma heeft dezer dagen voor „Patrimonium" te Amsterdam een rede gehouden, die klinkt als een klok. Een feestrede, die meer inhoudt, dan een gezellig praatje. We zouden niet gaarne verzuimen onzen lezers een verslag hiervan voor te zetten, We pntteenen het aan „De Amsterdam mer". De heer Talma besprak twee op den voorgrond tredende leidende motieven: Ten eersteSociaal werk vraagt Christe lijke bezieling; en ten tweede: Christe lijk leven eischt socialen arbeid. Sociaal werk vraagt Christ©- lijka bezieling. Zonder dit fiasco* Men houde hierbij drie dingen in het oog. Eerstens heeft de sociale beweging be hoefte aan eerbiediging; van persoonlijk heid. Wij! moeten opkomen tegen den misstand, dat de arbeider gedwongen is zoo lang te werken dat hijl zijn persoon lijkheid daarbij stoffelijk en geestelijk in boet. Om aan de persoonlijkheid van den arbeider steeds meer zelfstandigheid Jte geven vormt men krachtige organisaties en vraagt van hem onderwerping'. Die discipline is onafwijsbare voor waarde doch leidt tot niets zonder Chr. bezieling. Wat hebben we. aan betere levensvoorwaarden indien het gaat ten- koste van onze geestelijke persoonlijkheid Voor alles bedenke men dat een zief meer waarde heeft dan alle schatten dei) wereld. Tweedens, vervolgde spr. heeft men 't in onze dagen veel over „gerechtigheid". Wat is gerechtigheid? Spruit zij! slechts voort uit macht? Het Evangelie leert ons dat alle recht rfust in ,God. Men spreekt wel van „ons recht" doch de vraag moet niet zijnhoe zal ik mijn recht verde digen, maar hoe kan ik .anderer rech ten eerbiedigen. In de derde plaats gébruikt men in de sociale beweging veel het woord „gemeen schap". De wezenlijke opvatting van dit begrip is tweeërleiWaar een lid Ijjidt, lijdt het geheele lichaam enniet gediend worden maar dienen. De font is dat onze gemeenschap zich beperkt tot hen die het met ons een zijn. De ware gemeenschap1 wordt alleen be vorderd door de erkenning van het Va derschap Gods. Gemeenschap is slechts daar waar Gods gerechtigheid erkend wordt. Chr. leven eischt socialen ar beid. En wel om drie redenen. Ten eersteEr openbaart zich, aldus gaat spie ker voort, heden ten dage onder het volk een groote afkeer van geloof en godsdienst. Dit verschijnsel verschrikt ons en met ontzetting aanschouwen wij dien geestelijken nood. De oorzaak moet eens deels gezocht in het feit, dat de Kerk lang haar taak ten opzichte van de so ciale nooden verzuimd heeft. Sociale ar beid heeft evenveel recht op haar belang stelling als de Zending. De sociale taak is een goddelijke roeping en geenszins mag deze arbeid overgelaten aan dé werelcf- lingen. Ten tweede dringt de liefde ons tot sociaal werk. Wat mij bedroeft en be nauwt, aldus spr., is niet allereerst de zonde en verdorvenheid in de wereld, doch dat de groote massa zich afkeert van godsdienst omdat zij bij de Christe nen niet vindt de ware liefde, zich ui tend in practische daden. Wij moeten iets doen voor het volk. In de derde plaats dringen de ver wachtingen die wij hebben ons tot arbei den. Men spreekt van Heilstaten, doch wij weten dat er oordeelen en rampen moeten komen eerst eindigend bij Chris tus komst en de openbaring van Gods rijk. Dit roept ons tot strijden en eischt dat wij ons toerusten. „Patrimonium" heeft hier haar taak. Voorgelicht door bekwame leiding, maar vóór alles geleerd door ervaringen in eigen leger en bezield door het hoog-Godde lijk beginsel, zal zij haar weg steeds dui delijker zien en heeft zij moedig daar op voorwaarts te trekken. i gJHet Staathuishoudboekje. Het overzicht van tie opbrengst dei- middelen over cte ynaand April ia ween verschenen. Het stemt als gewoonlijk weer tot groote tevredenheid. Minister Bertling zal zich dan ook wee» ■vergenoegd in de handen gewreven heb ben. Zoo is er over de vier maanden van dit jaar bijna <4 millioen meer ingekomen dan over dezelfde graanden van het vo rige jaar; en in de vorige maand ruim I1/2 millioen meer dan in de gelijknamige maand van het .vorige jaar. Dat zijn dus klinkende cijfers. Ziehier een verkort gtaatje, dat den lezer in staat stelt enkele posten te ver gelijken. Directe belast. Recht op den invoer Accijnzen Waarb. en bel. der goud- en zilv. werken Indir. belast. Domeinen Posterijen Rijkstelegraaf Staatsloterij Akte v. Jacht en Visscherij Loodsgelden 1914. f 4.166.798,- - 1.478.556,- - 5.2(3.405,- - 40.281- - 5.269.364,- 84.818,- - 1.513.637,- - 409.838.- - 24.337- 217,- - 272.937,- 1913. f 4.469.005,- - 2.539.165,- - 5.382.842- 44.732- 3.234.478,- 92.055,- 1.497.385- 402.287,- 24.337.- 160,- 282.892,- Totaal f 18.535.087,— f'16.969.342,— De opbrengst over de eerste vier maan den van 1914 bedroeg f60.666.670 te- den f 56.988.701 over de eerste vier maan den van 1913. 1 België. Krachtens het. nieuwe wetsontwerp be treffende de sociale verzekeringen, dooi de Kamer aangenomen, zullen wat het ouderdomspensioen aangaat, de oudjes geboren in de jaren 1843 tot 1848 kosteloos pensioen krijgen van 120 francs. Zij, die vóór 1 Januari 1843 geboren zijn krijgen ook die 120 francs, als ze 18 fres. in de pensioenkas storten. Door 6 frs. te storten krijgen de be hoeftige Belgen, geboren in de jaren 18491872, 120 fres. per jaar. Die ge boren zijn in 1873 krijgen 115 fres., in 1874 110 fres. en zoo voor elk jaar 5 fr. minder, tot de personen geboren in 1893. Dezen vallen dan geheel onder de nieu we wet en zullen als ze 6 fres. per jaar storten, op 65-jarigen leeftijd een franc daags pensioen hebben. De verzekerden, die kunnen bewijzen, dat zij minder dan 15 franc loon ver dienen, moeten slechts 3 franc storten, doch trekken dan ook maar de helft. Frankrijk. Een open brief a a 11 P o i n c a r De Gaulois publiceert een open brief aan President Poincaré, waarin het blad op de verwachtingen wijst, die Frankrijk aan zijn verkiezing heeft vastgeknoopt. „Uw populariteit, schrijft het blad, is nog al tijd groot. De oppositie-partijen verlangen niet, dat gij in haar geest regeert, maar het volk ziet zich tegenover gevaren ge plaatst, die een groote bezorgdheid recht vaardigen. Wij kunnen niet gelooven, dat gij de natie nog een laatste ontgoocheling zult bereiden, op het oogenblik, waarop Clemenceau, de ijverigste tegenstander van uw presidentieel© candidaituur-, zich ge noodzaakt ziet, luide te verkondigen, dat Frankrijk vurig naar een heerscher uit ziet." (Vadj.j, De laatste jaren zijn er in de buiten landse he pers stemmen opgegaan 0111 een einde te maken aan den wedstrijd tusschen de schepen der transatlantische stoom vaartmaatschappijten, die er steeds op uit waren de snelheid te verhoogen en den duur van den overtocht te verkorten. Deze z.g.n. „strijd om het blauwe lint" wérd vooral gevoerd tusschen de Ham- burg-Amerika-lijn en de Engelsche Cu- nard-Maatschappij. Vaak werd de veilig heid aan die zucht naar snelheidrecords opgeofferd; .de groote omvang van de ram der „Titanic" weid voor een deel ook aan die te groote snelheid geweten. Nu de „Hapag'' (de Hamburg-Amerika- lijn) weldra een nieuw schip, de „Va- terland" in de vaart zal brengen, welke boot bij cle proeftochten een ongeëven aarde snelheid bereikte, vreesden velen, dat ook thans deze gevaarlijke wedstrijd zou worden voortgezet en de Duitschei maatschappij zou pogen de snelheid van de Cunard-booten de „Mauritania" en de „Lustitania" ook door de „Vaterland" te doen bereiken. De „Hapag"-directie heeft nu officieel verklaard, dat daarvan geen sprake zou zijn. Trouwens deelde zij mede, dat de gezagvoerders van haar schepen strenge orders hackten 0111 geen pogingen aan te wenden den afstand binnen den vastge- stelcten tijd af te leggen. En 'twas hun nadrukkelijk verboden, aan die wedvaar ten over den oceaan deel te nemen. Een verklaring, die het reizend pu bliek op prijs zal stelten. Engeland. Er is nu weinig twijfel meer aan of Home-Rule zal wet worden in den vorm zooals zij du aanhangig is. De re geering heeft nl. besloten om cle voor stellen, die zij tot bevrediging van Ulster wil doen, in een afzonderlijk wijzigings- of aanvulling,swetsontwerp te belichamen. Het plan is dan, dat het Home-Rule-ont- werp wet wordt gemaakt met behulp van de parlementswet, aangezien het Hooger- huis het zal verwerpen, en de aanyul- lingswet op cle gewone wijze door Lager- en Hoogerhuis wordt aangenomen, zoo dat ze nagenoeg gelijktijdig van kracht worden. Over het jongste voorstel van den mi nister-president Asquith geven we hier enkele persstemmen weer: Het nationalistische „Freeman's Jour nal" schrijft o.m. „De Iersche partij is steeds bezorgd om aan elk verstandig voorstel der Ul- stermen tegemoet te komen. Ze ziet ech ter niet in, wat voor een doel, de aan- vullingsbill kan hebben, als alle pogin gen der regeering om tot overeenstem ming te komen reeds vroeger met ge ringschatting behandeld werden." Scherper laat zich de „Irish Indepen dent" uit, die van de regeering eischt, nu geen verdere zwakheid te toonen. De meeste unionistische bladen, zooals de „Irish Times", achten den toestand in het parlement en in Ierland onhoud baar en zien de ©enige oplossing in een nieuwe verkiezing. De „Daily Express" van Dublin meent, dat een aanvullingsbill niets goeds voor Ulster kan brengen, doch voegt er aan toe, dat het in de macht der regeering ligt, een zoodanig ontwerp aan het par lement voor te leggen, dat de vrede voor Noord-Ierland wordt verzekerd. De Ulster-bladen zijn er van overtuigd, dat het tot oen strijd moet komen en sporen de Ulstermannen aan, zich tot den kamp toe te rusten. In het voorstel van Asquith zeggen zij niet veel. vertrouwen te hebben. Turkije. Na de zware operatie is cle Zieke Man eindelijk tot zichzelf gekomen. De toe stand was eenmaal zoo ernstig, dat 'tniet te voorzien was, of hij nog zou hérstellen. Hij heeft er ternauwernood het veeg® leven afgebracht, en poogt nu als invalide nog den ouden roem van zijn huis te handhaven. De Turksche Kamer is eindelijk weer bijeengekomen. De Sultan was aanwezig en het ge heele ministerie, ook Talaat, die haas tig van zijn bezoek aan den Czaar was te ruggekeerd. In de troonrede werd her innerd aan de gebeurtenissen der laatste twee jaren en dank gebracht aan den Al lerhoogste, die na zulk een s martel ijken tijd weer veroorloofde een volksverte genwoordiging bijeen te doen komen. Het Comité voor Eenheid en Vooruit gang heeft besloten om zoo spoedig mo gelijk bij; de Turksche Kamer een motie in te dienen om de leden der kabinet ten-A hi ried Ghazi Moukhtar pacha en Kia- mil pacha in staat van beschuldiging te stellen, op grond dat hun cle ongunstige afloop van den jongsten oorlog te wijten zon zijn. Er kan dus weer een onrustige tijd beginnen. Onze lezers zijn de woelige Turksche Kamerzittingen van het vorige jdar nog niet vergeten. Rusland. De commissie voor onderwijs heeft als zijn besluit betreffende onderwijs voor Jo den in Rusland kenbaar gemaakt, dat het bestaan van Joodsche scholen geen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1