1>E ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Pers. Feuilleton. De Broeders van Si lan. Uit de Provincie. Onderwijs. 20) VAN VRIJDAG 15 MEI 1914. Het Buitenland en het Suiker potje. Het „Dagblad \an N.-Brabant'' betoogt, dat de „aanslag" van den tegenwoordigen minister o phet suikerpotje een „weldaad is, aan het buitenland bewezen". ,VVat behelst het suikerpotje? Een deel der opbrengst van den jenever accijns. Wat de jeneveropbrengst jaarlijks boven een 'zekere som opbrengt wordt bewaard om verlaging van den suikeraccijns moge lijk te maken. Verlaagt men dezen accijns dan vermin deren natuurlijk die 'baten der schatkist. Voor een tijdje weliswaar, want men 'zal meer (goedkooper geworden) suiker gaan eten en de opbrengst van den accijns zal door het groofere- suiker verbruik weer stijgen. 'Maar gedurende een zekeren tijd lijdt de schatkist verlies. 'Om Idat verlies te vergoeden zal thet sui kerpotje moeten dienen en naar dit potje hebben zich nu de grijpvingeren des Mi nisters van Financiën uitgestrekt. Hetgeen beteeken t, dat er geen verla ging van den suikeraccij'ns zal komen, en deze slechts, door den geweldig hoogen suikeraccijns veroorzaakt, zal blijven be staan. Suiker blijft weeldeartikel. Wordt geen volksvoedsel. Er is echter meer. De buitenlandsche fabrikanten van sui kerwerken hebben met geen suiker accijns te maken. En daardoor is het voor eene belang rijke Tiederlandsc.be industrie, die van kan dij^ suikerwerken, dragees, pepermunt e.d. vrij wel onmogelijk om met het buitenland te concurreeren. Immers, de suiker-accijns bedraagt f27 per 100 K.G. En de invoerrechten op koek, banket en suikerwerken 125 per 100 K.G. Dat is een verschil van f2. Dit Verschil geldt weliswaar niet geheel want pepermunt, suikerwerk, dragees en dergelijke artikelen bestaan niet voor 100 pet. uit suiker. Maar toch meestal voor 97 a 98 pet. En de 100 K.G. suikerwerken of pepermunt kosten dus den Nederiandschen fabrikan ten aan accijns f26 a 126.50, terwijl de buitenlander slechts f25 betaal! Vooral de kandij-fabrieken hebben scha de van dezen toestand. De Belgische indu strie voert naar hier een soort kandij in dat „kant en bodem" kandij geheefen wordt, waarvoor betaald wordt £27 per 100 K.G. En de Nederlandsche industrie heeft voor liaar kandij1 110 a 115 Kilogram sui ker noodi'g, waarvoor ze 110 a 115 maal 27 ct. accijns betaalt, w|a,t haar-tegenover de Belgische concurrentie zeer ver in de minderheid brengt. De Éederlandsche minister bekommert zich daar niet om. Het scherpste steekt dat, als men op- merjken moet, hoe bezorgd de Belgische Regeering is voor de belangen harer eigen industrie. Om een voorbeeld te noemende Belgi sche koffie-branders hadden last van "hun ne Hollandsclie concurrenten. Gebrande koffie werd daarom zwaar belast, terwijl de invoer van de koffieboon vrijgelaten werd. jW-Wij mogen dus onze koffie wel vrij naar België voeren. Maar wat er met branden aan te verdie nen is, moet in de zakken der Belgen blij ven. Voorzoover dat onze Nedeiiandsche, in dustrie treft, kunnen wij ertegen foeteren, de zorg der Belgische Regeering Voor de belangen harer eigen industrie dient toch gewaardeerd. Vooral Avanneer_ daartegenover wordt gesteld de minachting der Nederlandsche Bewindslieden voor onze 'Nederlandsche Nijverheid. door L. PENNING. (Nadruk verboden). Wat een prachtige schouw! 0,p twee zware schooi'- of schraagstfeenen rustend, stijgt zij op een breed voetstuk als een afgeknotte pyramide naar boven. Kost- baai' beeldhouwwerk, de twaalf aposte len voorstellend, staat op dat gelijste voet stuk, terwijl de zaal is voorzien' van rug zetels, stoelen met gebeeldhouwde leunin gen, een prachtig buffet, welks voeten met bloemen zijn bezet, en een zeldzaam mooie eikenhouten tafel", door de vaar dige hand van een kunstenaar afgewerkt qis een werkelijk treffend gezicht, die vele gasten daar te zien aanzitten. Daar zijn er onder de edelen, wier haren reeds zijn gebleekt, maar die vandaag hebben medegejaagd, alsof bet jongelingsbloed nog dom' hun aderen stroomde; daar zitten hoog© vrouwen met edele gelaats trekken, voornaam in hare gansche ver schijning; voorts jonge 'edelen en jonk vrouwen, schitterend van kleurige zijde en fluweel: schertsend, lachend en el- De Belgische kandij vermoordt de "Ne derlandsche. De Nederlandsöhe suiker- en pepermunfJ- fabrikage moet in het eigen land dagelijks op leven en dood een ongekenden strijd voeren met den buitenlander. Dat duurt al jaren en jaren. De industrie wacht sinds menschenleef- tijd op verlichting. Eindelijk dan daagde die verlichting door de belofte van het suikerpotje. Zij kwam naderbij, naar gelang het sui kerpotje zwaarder werd. Nog enkele jaren En daar slaat de beer Bertling weea' alle hoop in duigen De suikeraccijns blijft hoog. De buitenlandsche industrie blijft beschermd. Gezonde ekonomie blijft op haar kop ge zet. Belasting van inlandsch bier. Van jnlandsche tabak. Van inlandsche suikerwerken. En onaangeroerd de concurrentie van het buitenland! GEMEENTERAAD VAN GOES. Vergadering van Donderdag 3.30 uur nam. Na betVerkort verslag van gisteren ge ven we hier mieer .uitvoerig de discussie weer over een tweetal punten. Allereerst n,aar aanleiding van liet ver zoekschrift van den heer H. Bronkers om 'teruggaaf van gestorte gelden in het gemeentelijk pensioenfonds. [De beer Dekker is na ernstig onder zoek van deze zaak niet tot de conclusie van B. en W. gekomen. Volgens spr. is een beroep op art. 9 van de gemeente verordening geenszins ongegrond. Er zijin twee gevallen mogelijk. De eene ambtenaar zegt: ik kan en wil opgenomen in een rijkspensioenfonds, en dan geldt art. 65 van de Pensioenwet 1913; en de andere ambtenaar wenscht niet in dit foncls opr genomen te Worden, Zooals met verzoe ker heit geval is. Voor laatstgenoemde geldt dus ongetwijfeld bewust art. 9. Be Voorzitter wijst er op, dat. met de pensioenwet de gem.-verordening vér- vallen is 'verklaard. De beer De Witt Hamer onder schrijft dit, ofschoon hij erkent, dat er iets onbillijks in ligt. Dit is den heer Dekker een raadsel, immers, zegt spr., de verordening strekt 'zich veel verder uit, dan men opper vlakkig zou meenen. De verordening geldt niet alleen voor degenen, die in de Pen sioenwet 1913 komen, maar ook voor diegenen, die er nipt in kunne n kor men, en ook voor degenen, die er niet in willen komen. Daarom kan de ver ordening niet geacht worden vervallen, te zijin. Door de rijkswet kan nooit een verordening vervallen, wanneer daarin ook bepalingen voorkomen, die andere ambte naren betreffen (o.a. hen die geen ïijkisr ambtenaar worden). De heer Dekker vraagt nog volgens wtelke bepalingen thans loopende pensioenen worden uitgekeerd, wanneer er geen verordening is. De heer De Witt Ha im e r zegt, dat dit nakoming is van oude verplichtingten, voldoening aan de vroeger verkregen rechten. Sp'r. houdt vol, dat de rechten van den heer Dronkers met 1 Oct. j.l. dooi' de wet zijn afgesneden. De heer Dekker: Maar ei' is niet alleen uitbetaald, doch ook ontvangen. Krachtens welke bepalingen? De heer De ,W i 11 Hamer: Niet krachtens de verordening', dat is waar. De heer Dekker handhaaft zijin mee ning, dat de verordening rechtens niet vervallen kan zijin. De voorzitter gelooft, dat Ged. St. B. en W. gelijk zullen geven.. De beer Hol!mann wijst er op', dat de beer Dronkers voor de gestorte pre1- mies ook gedurende zekeren tijd „verze kerd" is geweest bijl de gemeente. Deze bad dus het .risico te dragen en is thans niet verplicht tot teruggave der gelden. De heer Dekker herinnert daaren tegen aan een liquideerende maatschappijl, die dergelijke verplichtingen wel nakomt. Nadat de beer Fransen van de Putte in gelijken geest gesproken heeft, wordt het voorstel van B. en W. met 9 tegen 1 st. aangenomen, en het verzoek dirs afgewezen. Vervolgens stond op de agenda: vast stelling voorwaarden voor gaslevering aan den WilhelminapUlder. kander vriendelijke woorden toesprekend. Een keur van heerlijke gerechten wordt opgedischtgebraden en gezouten varkens- lams- en schapenvleescheen wildbraad, een hertebout, door den sarjant gister- met moeite geschoten; malsche hoende ren, ganzen, pauwen; zeevisch, door den Burgtheer tegen een zwaren prijs van Har derwijk besteld; eiersoep met saffraan; pasteien van hazepeper en kaas een bewonderenswaardig getal gerechten, dat den hoofdkok, die pit het Overijsselsche is, twee slapelooze nachten heeft berok kend. Het doet er tniet toehet maal is vorste lijk; en de wijnen, die de Burgtheer schenkt, kunnen den toets doorstaan. 'tIs zoo'n echt gezellige tafel; zonder dwang, zonder stijve etikette. En de hon ger, dien men (op den geweldigen rit ge kregen heeft, is nog maar de beste kok. Er heerscht een vroolijke stemming aan tafel; men bespreekt de avonturen van de pasgehouden jacht, -en noemt het getal wolven, die ieder heeft gedood. Door den Erfvoogd van Staverden, al heeft hij de vijf kruisjes leeds achter den rug, zijn zes wolven neergelegd, en dooi' den heer van Garderen vier. Eén wolf is tus- schen de pooten der paarden ontsnapt, en brak door de linie heen; ééntje De heer H o 11 m a n n maakt bezwaar dit punt nu reeds te behandelen, waai de stukken zoo korten tijld ter visie heb ben gelegen. De zaak eisoht goede voor bereiding. De beer Van den Bont: Ik had ge dacht, dat dit nu wel eens zou kunnen. Twee, drie dagen tevoren komt men ge woonlijk naar de stukken omzien. De heer Dekker protesteert Hierte gen'; en wil den Baad niet ars 'proef konijn laten gebruiken. Spr. wil ook nog gelegenheid hebben, om deze za.ak goed te bestudeeren. De heer Van den Bobt: Ik gebruik den Raad volstrekt niet als proefkonijn. Bovendien, de heer Dekker is er Se man niet naar, om als proefkonijn dienst te Soen. De heer De Witt H a na e r gelooft, dat de zaak niet zooveel voorbereiding eischt. 't Geldt hier het verzoek van een groot-g as a f nemerDoor tezamen met de waterleiding één zinker door het kanaal te leggen, worden nog vele kosten be spaard. De zaak is nu urgent. De heer Dekker vraagt, waarom, dan niet vroeger een vergadering is uitge schreven. Spr. zegt, dat de Raad van de geheel zaak nog' niets afweet. Volgens de opmerkingen van het lid der fin. commissie, den heer Pilaar, kreeg hij Zaterdagavond de stukken ter lezing, met het verzoek ze Maandagochtend te rug te bezorgen, zoodat hijl den Zondag ervoor moest gebruiken. Enfin, we kijj- ken zoo nauw niet meer, wat den Zon dag betreft. De heer 'Pilaar beeft dus ook slechts enkele voorloopige opmerkin gen kunnen maken. De heeren De Witt Hamer, Fransen van de Putte en Temper-man willen ten slotte de zaak dan maar aanhouden, als de beeren Hollmann en Dekker daarop Staani Z. h. s. wordt aldus besloten. Vlissingen. Aan het concours van Chr. Zangvereenigingen, op Hemelvaartsdag, zullen deelnemen de vereenigingen uit Vlissingen, Biezelinge, Kapelle, Waarde, Wemeldinge ert Wissenkerke. De jury zal bestaan uit de heeren E. Bakker en D. Pol te Vlissingen en C. de Dren te Middelburg. „M. C." Borssele. In de Donderdag gehouden Gemeenteraadsvergadering werd het nieuw gekozen raadslid dhr. W. de Regt. Nz. geïnstalleerd. Bij de gehouden aan besteding van het Verleggen van den keiweg (molenweg) bleek de laagste in schrijver te zijn dhr. de Blaas uit Neu zen, A-oor f450. Hem werd het Averk ge gund. Daarna krvam het laatste punt der agenda ter bespreking 'n.l. de waterlei ding. De driecteur der Avaterleiding uit Goes op de vergadering aanwezig, be sprak met den raad de' voorloopige kosten voor de aan 'te leggen leiding. In begin sel Averd besloten lom ook onze gemeente van de waterleiding te voorzien. Reeds hebben een 30 'gezinnen voorloopig aan sluiting toegezegd. De raming voor het te leggen der buizenet vanaf de hoofd huizen tot in de kom der gemeente be draagt f24000. Kruiningen. Donderdag Averd alhier een© vergadering van ingelanden gehou den, van het Avaterschap Kruiningen. Te- gemvoordig waren 29 personen, met 35 stemmen. Na voorlezing der notulen dei- vorige vergadering, Avelke Avorden goed gekeurd, en mededeeling van ingekomen stukken, wordt door het bestuur A-erslag uitgebracht omtrent den toestand van het Avaterschap. Daarna doet de ontvan ger-griffier rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer o\-er het dienst jaar 1913/14, waarbij blijkt dat was ont vangen f 19353.43, uitgegeven f 18279.445, alzoo een goed slot van f1076.985. De rekening Avordt zonder aanmerkin gen aldus vastgesteld. De begrooting voor 1914/15 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f21703.395. Het dijkgeschot Averd door ingelanden met f 1 verhoogd en gebracht op f 13.50 per H.A. Wegens periodieke aftreding van den heer J. Wondergem, die als 'dijkgraaf voor eene herbenoeming niet meer in aanmerking wenscht te komen, en van den heer L. Nieuwenhuijze, als gezworen, Avordt over gegaan tot het opmaken van voordrachten, ter benoeming dier* functionarissen. Na 'tis niet de moeite Avaard, er van te spreken! De zilveren bekers, waarin zich het licht der flambouwen weerkaatst, gaan lustig rond; de edellieden drinken op den schitterenden afloop der wolver- jacht, op elkanders gezondheid en op den roem van den Gelderschen adel, terwijl de heer van Putten met verheffing van stem de Geldërsche drinkspreuk doet klinken „Koen, dapper, onvervaard, En Scherp het zwaard! Het glas in de hand Dat is 'twapen van Gelderland!" >1 i i |P De knechten, in fluweelen kleedij, Ioo- pen vlug af iein aan, om de gasten te bedienen, terwijl Wijnandsen zoo pas versche blokken heeft geworpen op de beide haardvuren, die een aangename AVarmte door de zaal verspreiden. De Burgtheer heeft voor de aanwezig heid van een 'sprookverteller gezorgd, en terwijl een blos de wangen der aanzit- tenden kleurt, zal de zanger der liefde met zijn snarenspel de vreugde van dit samenzijn verhoogen. Onder de jonge gasten stijgt de vroo- lijkheid ten top; de Jonker van Speulde en JonkvrouAV Hildegard van Leuvenum verschillende stemmingen worden be noemd als candidaten voor dijkgraaf de heeren L. NieuAA-enhuijse, C. v. Iwaar- den en D. Lindenbergh, en als candida ten voor gezworen de heeren L. Nieu- Avenhuijse, C. J. Kostense en D. Linden bergh. Kapelle. Op den weg van Kapelle naar Ierseke had omstreeks 6 uur gisteren avond een ernstig ongeval plaats. Dhr. Kuipers, komende van Ierseke met zijn motomjwiel, kwam in aanraking met den fietser van As. Deze werd van zijn rij- Aviel geslingerd en bekwam een gapende Avonde aan het achterhoofd; geruimen tijd bleef hij beAvusteloos liggen. Spoedig Averd geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. Knaap van Kapelle verbond den pa tient en eerst laat in den avond kon deze per rijtuig vervoerd worden. Bei den hadden aanzienlijke materieele scha de aan hunne rijwielen. Ook dhr. Kuipers had zich erg aan de hand bezeerd. Ouwerkerk. Aan de „M. Ct." wordt ge meld, dat de heer Joh. van der Have, burgemeester van Ouwerkerk, voornemens is ontslag te vragen. Zierikzee Benoemd tot Kantonrechter te Schoonhoven, mr. Th. L. Prins, thans griffier bij het. kantongerecht, alhier. MIDDELBURG. Onderwijzers-examen (acte J.o.) Geëxamineerd 5 mannelijke candidaten. Afgewezen 1. Geslaagd A. Goote, Middelburg; F. v. Vlaanderen, Sou burg; G. M. A. Laernoes, Vlissingen; en J. v. d. Graaf, Oostei'land. Eindexamen Gymnasia: Middelburg 29, 30 Juni en 1 Juli. Gecommitteerden zijn dr. K. Kuiper, dr. J. te Winkel, hoogl. aan de Gem. Universiteit te Am sterdam, en dr. H. Schreinemakers, hoogl. aan de Univ. te Leiden. Men heeft Avel eens eenigszins laat dunkend geschreven over het stelsel van volontairs bij het bijzonder onderwijs, als of dat stelsel bij de openbare school onbe kend Avas. O. te A. komt in „De Neder lander" aantoonen, dat blijkens „De Chr. Onderwijzer" van 4 Sept. 1913 in de 137 openbare scholen van Rotterdam 124 volontairs oftewel kweekelingen met acte waren, met jaarlijksche vergoeding van f 200, dat is f 60 minder nog dan op de bijzondere school. Onder hen is o. a. een dame met acte HandAverken en Middel baar Boekhouden. „De heer Wesseling Avijst in zijn bro chure „De eindstrijd voor de Vrije School" op 't aantal niet verplichte ondenvijzers in sommige gemeenten; b.v. in Arnhem waren op 15 Jan. 1911 op de openbare school in 't geheel 200 onderwijzers en onderwijzeressen, M. U. L. O.-scholen in begrepen, 85 niet verplichte; in Utrecht op de Openbare scholen het aantal niet verplichte leerkrachten 291 op de 411; in Amersfoort 60 op de 96; in Zutfen 30 op de 64. Die werden betaald door alle be lastingschuldigen. Maar om te kunnen con curreeren moet het Bijzonder onderwijs ook dien kant uitgaan en alzoo hare geld zorgen vermeerderen." jWlat iis Soebak? D. schrijft in „Het Christelijk School blad". i Wij1 knappe menschen! In 'het examenwerk, dat in Breda, Zut- phen, Arnhem en Venlo weid opgegeven aan de kinderen, die de hulpakte wjldlenj krijgen, wordt gevraagd naar de Soebak- vereeniging en het onderscheid t'ussiohen die Soebak en de waterschappen hier te lande. Nu wist ik dat niet. Dat is geen wonder. Ik ben altijd erg dom geweest in de aardrijkskunde, zooals in zooveel an dere dingen. En ik maak me heusch geen illusies) over mijn lot. wanneer ik nog ereis exa- mën moest doen voor de hulpakte. .Ge rust kinderen en menschen, 'k'zou zakken. Voor opleider ben ik misschien nog net knap genoeg, maar om examen te doen, neen dat zou niet meer gaan. Toch kijk ik altijd vol belangstelling het examenwerk na. Soms zie ik eng malle sommen! Soms raar taalwerk. Dit jaar- in Utrecht weer eens een verbéteroefeninig. Jongens, menschen! corrigteeren 'is zoo moeilijk. Wij maken er nog al AVerk Van in ons „Christelijk Schoolblad", maar heusch schijnen het al bizonder igoed met el kander te kunnen Vinden, en het is niet te zeggen, Avelke ver strekkende gevol gen zoo'n grimmige wolvenjacht kan hebben. De Burgtheer is hedenavond in de beste luim; met een 'glans' van genoegens ver telt hij aan de omzittende edellieden, hoe zijn eenige zoon, dien hij Wel eens voor een droomer heeft aangezien, vandaag de eer van zijn geslacht hoog heeft gehouden, en onder de wolven verschrikkelijk heeft opgeruimden hoe hij hijna het slachtoffer van zijn vurige hartstocht zou zijn ge worden, zoo de jonge molenaarsknecht van den zandmolem met zijn bijl niet den kop van den ever had verpletterd. De edellieden wisten niet eens, dat de Jonker zoo'n nauwe ontkoming had ge had zij r oepen hem Van het andere einde der zaal, waar hij tusschen zijn makkers zit, en Avenschen hem van harte geluk met zijn ontkoming. De Erfvoogd van Staverden, die een onleschbaren dorst schijnt te hebben, vertelt, hoe hij zelf een strijd op leven en dood heeft gevoerd met een ever in de buurt van het Uddeler meer, en hij weet daarbij met het ern stigste gezicht van 'de wereld en op zoo'n overtuigenden toon te Ispreken, dat hij te|nslotte zelf zijn schromelijke overdrij- 'tis een vak op1 zich zelf. Een mensoh kan heel knap in taal zijtn en toch slecht corrigeeren. Ik heb wel eens een correflf- tuur onder mijln oogen gehad van een examinator in de Nederlandscbe taal en inderdaad een bol in zijin vak, bezitten der akte M. O. en de correctuur grim melde nog van de fouten. De heeren, diei in Utrecht zoo'n opgave bij! elkaar lapten, die weten niet, dat corrigeeren heel wat aparte is. En dat een correctie-oefeningj niet behoort bij het vak „Nederlandsche Taal" maar hoogstens bij ..praktische pe dagogiek". We moesten aan die ouwer- wetsche kool-opgaven nu toch eindelijk maar eens een eind maken. Daar wou ik echter nu niet van vertel len. Ik wou van die Soebak-geschiedenis verhalen. Toen ik 'tniet wist, ben ik naar mijn vrouAV gegaan. Die is toch de hulpe tegenover mijen ik mocht dus met eenigen grond verwachten, dat zij mij uit den nood zou helpen, te meer, waar ze eenige jaren Aardrijkskunde gelcerarqst heeft aan een kAveekschool voor onderwij zers en zelfs wel eens voor de onderwij zersakte aardrijkskunde heeft geëxami neerd. Maar mijln hulpe liet mijin den steek. „Ik weet het heusch niet", zei ze. Nu heb ik Kingsley gelezen. Ook wat hij van de vrouwen zegt, als ik mij niet vergis in Hypathia. Ik zei dus niets, en zuchtte even. Men moet zijin vrouw; immers met zachtheid behandelen. Ik ging verder. Dicht bij' mij is een M.U.L.O.-school met een twaalftal buiten gewoon knappe onderwijizeïs. Daar zoui ik ingelicht kunnen Avorden. Eilacievan de twaalf Avas er niet één, die 'tAVist. Niet éénIk heb ze voor uilen uitgemaakt en gezegd, dat ik er met het Bestuur over, zou spreken. Nu heb ik gelukkig ©en zoon op 't gymnasium. En die verbeeldt z'n eigen nog al wat. Dat heeft hijl zooals u terecht opmerkt van nie mand vreemds. Maar de zoon wist het ook niet. lk zocht in Sijthoff's woorden boek voor Kennis en Kunst daar zocht ik alleen ik vond geen Soebak. 'Met mijn vrouw samen in Schuilings „Neder lands Koloniën" vonden het niet. Toen ging ik weer naar mijn- zoon. Zoon heeft een leeraar in de Aardrijkskunde een verbijsterend knappen man hij is nog een oud-Klokkenhergerdus ik verwon der mij er niet zoo- over, dat hij zoo knap is. Zoon zou den lêrer vragen. En de lêrer, die een goocheme vent is, zei tegen zoon, dat het hem te ver zou, voe ren om dat hem in een paar woorden mee te doelen, maar dat hij aan mijn heer zoon hier gaf een deel van Encyclo paedic van Nederlandsch-Inclië, Avaa'rin hij het even na kon lezen. Het stond er. evenwel niet 'in. Toen mijn zoon ons dat 's middags me dedeelde, hebben we zteer ernstig gekeken mijn vrouAV en ik Avant wij: houden altijd het gezag hoog, maar- 's avonds heb1-' ben Ave tegen elkaar gezegd, dat P. (Zoo heet de lêrer) het ook niet wist. En zoo zijn we nu zoover, dat ik het niet \Veet, mijn vrouw het niet Aveet, de leeraaï! aan 't gymnasium het niet weet, het niet in Sijtho-ff staat, ook niet in het groot© leerboek van Schuiling, evenmin in de Encyclopaedie van Nederlandsich-Indië. [Waar moeten Ave het nu zoeken? Is ep misschien ook een der examinatoren, die een hoek geschreven heeft, waar het in staat? Voor nadere informatie houden wij ons ten zeerste aanbevolen. „Het Christelijk Comité voor Indië" vestigt de aandacht van belang hebbenden er op1, clat blijkens de Staatss courant van 9 dezer no. 108 dit jaar 40 jongelieden als candidaat ambtenaar! voor den Indischen administratieven dienst in opleiding kunnen worden geno men. Om daarvoor in aanmerking, te ko men moet men in.het btezit zijin van een' einddiploma LI. B. S. met 5-jarigjen cur sus, gymnasium of een ander daaraan' ongeveer gelijkstaand diploma, of anders) een dier diploma's dezen zomer btehalen, en bovendien voldoen aan een in Juli en Augustus a.s. af te nemen examen. (Zie de uitvoerig© oproeping in evengemelde Staatscourant). De aanmelding moet ge schieden voor den 14en Juni e.k. Nadere bijzonderheden en inlichtingen omtrent dat examen, Avij'ze van aanmel ding, vooruitzichten in den Indischen dienst enz. worden gaarne mondeling! en schriftelijk verstrekt dooi' het Informatie bureau van voornoemd Comité, adres J. J. Kraan, Loosduinsche Rade 80, Den Haag. I vingen gelooft. Met dat al is Jonker Edelhart ineens de held van den avond geworden, en de heer van Woudensbein stelt voor, op het geluk en den voorspoed te drinken van: dit leeuwenwelp, dat den roem en de glorie van het onvergankelijk geslacht der heeren van Leuvenum 'zal bevestigen. Het wordt een soort betooging: onder den invloed van den wijn, die het bloed sneller door de aderen jaagt; de oogen van den Burgtheer schitteren van vader lijken trots, en de Jonker zelf raakt in een roes van vroolijke bedwelming. Er ligt een triumfeerende glans' in feijn blauwe oogen, en zijn wangen gloeien van geest drift, terwijl de geheele zaal is opge rezen. En de heer van Houtdorp, dié moeite doet, overeind te blijven, stelt een gloedvollen toast in, die te meer indruk maakt, daar (niemand hem begrijpt. Een hartstochtelijk zelfbehagen doortin telt de jonge ziel van Jonker Edelhart; hij stoot met iedereen aan, en slechts een oogenblik verduistert zich zijn ge laat, als hij, met den Jonker van Speulde klinkend, ziet, dat 'er eenige droppels wijn als gröote bloeddroppels neervallen op het fijn damasten tafellaken. (Wordt vervolgd.))

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 5