NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 190. 1914. Donderdag 14 Mei 38e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Uit de Pers. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK F. P. DHUII, te Middelburg. PRyS DER ADVERTENTIËN F e u i H b t o n. De Broeders van St. Jan. Staten-fleneraaS IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p.p. f 1.251 Enkele nummers0.05 UITGAVE DER FIRMA'S OOSTERBAAN S LE COINTRE, te Goes EN van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Familieberichten van 110 regels ƒ1.iedere regel meer 10 cent. Bedenkelijke onkunde. De lieer Roodhuizen komt in „Het Va derland" met zijn bekende openhartigheid de 'juistheid bevestigen van het feit, dat er zoowel onkunde heersoht in vrijzinnige kringen ten aanzien van den inhoud derf Schrift. iOok hij! betreurt het dat een geleerde als Netscher „den profeet Daniël qua- lificeerde als een Christen die in de Ro- meinsche arena voor de leeuwen werd geworpen, en het leven behield omdat hij een leeuw een dienst had bewezen". Maar hij vindt het niet zoo erg. Wijl voor ons vinden het geval echter niet zoo erg. En dat niet, omdat het ook ons niet zou treffen, dat deze be gaafde man zoo geheel leek is op het gebied der gewijde geschiedenis, maar omdat liij1, zooals zijhe geheele gene ratie van Links dit met vele andere 'hoogstaande mannen gemeen heeft. Wijt zouden toch niet gjaame de vele man nen, die op1 allerlei gebied in ons land vooraanstaan, als ze uit met-confessio neel e kringen voortkomen, aan een exa men in de Bijjbelsche geschiedenis on derwerpen, want het zou onvoldoende cijfers regenen. Dit alles is het gevolg' van de ra tionalistische levensbeschouwing, die 50 jaar geleden en nog lang na dien over- heerschende was, die den oorlog ver klaard had iaan alles wat niet „we tenschappelijk" was, 't ongeloof tot dog ma verhief en vele Jan Raps kweekte, die met trots ver-klaarden, dat ze, o zoo, verlicht waren, omdat ze niets .wis ten van den Bijbel. Vooral deze laatste erkentenis is duide lijk. Trouwens, de ervaring van een halve eeuw was hem reeds voor geweest. De onkunde der „geleerden" was weer zinwekkend, en die hunner leerlingen wel ke er prat op gingen, was het nog meer. „En nu moet men niet denken, zoo "gaat de heer Roodhuizen voort, dat het verzet tegen het onderwij's in de Bijbël- sche geschiedenis in de eerste plaats Voortkwam uit verzet tegen alle confessio- n al ismehet was meer eene verheeïi- 1 ijking van de wetenschap; al wat niet door den wetenschappelijken beugel kon, was uit den booze. En nu zijn w.e de naweeën van die rationalist tiische richting nog allerminst te boven, en de lir. Netscher is er 'tbewijb van, maar ook jongeren dan hij. En iedereen, die litteratuur of taal examineert zal onsl dat toegeven. Gebeurde het niet, dat een, candidaat voor de hulpakte naar de be- teekenis van het woord „aartsvaderlijk", gevraagd, daarbij blijk gaf nooit van Abra ham, Isaac en Jacob gehoord te hebben; moest men niet ondervinden, dat een kweekeling aan een onzer Universiteiten door L. PENNING. (Nadruk verboden). Arte at men den smaak van een ge zond, sterk man, die een halven dag lang in de winterkoude door een ingesneeuwd bosch heeft gedraafd en geploeterd, en toen de I astoor binnen kwam, had deze er schik u van, zooals de imker met zijn vierkant, blozend gezicht daar bij het keukenraam zat, zich te goed doende aan het maal. Hij vertelde onder het eten door, hoe het zooal was gegaan op de jacht, en hoe weinig het had gescheeld, of de Jonker van Leuvenum was heden voormiddag ter ziele geweest. De Pastoor keek er vreemd van op, want hij had 'niets van «en ongeval ge hoord, en hij 'brandde van nieuwsgierig heid, om er meer van te weten. Daarop vertelde de imker dan, hoe de Jonker mi het Puttensche 'bosch plotseling door ec*n vervaarlijk groot everzwijn, waarvan het bestaan (niet eens had gewe- flp'r^T5 aanSevallen geworden, en hoe er hij de poging, om den boog maar één Paulus kende, te weten Pieter Paulus, em heeft schrijver dezles' zelf niet ondervonden, dat in den zin: „Hij was zoo blijmoedig, als Jozef, toen diens leed geleden was", Jozef werd aangezien voor dein broeder van Napoleon, en dienis blijmoedigheid verklaard uit het feit, dat hij koning van Spanje was geworden. En men noeme deze gevallen geen uitzonde ringsgevallen; de kennis van Bijbelsche geschiedenis laat in niet-confessioneele kringen veel te wenschen over". W,ij zouden deze door den heer Roodr huijzen genoemde staaltjes met vele kun nen vermeerderen. En 'tzij'n niet alleen de geleerden maar ook de ongeletterden die de rijen dezer gedoopte of ongedoopte paga,nisten vullen. Zelfs zijn ons gevallen hekend van mam nen die onkunde omtrent de Bijbelver halen veinsden, uit vrees dat hun het cachet van wetenschappelijk zou ontgaan. (Wij zagen een openbaar onderwijzer die uit Christelijke kringen was voortge komen, en kweekeling op een Chr. school was geweest, een zoo idioot mog'elijk ge zicht van onwetendheid zetten toen hem in een gezelschap van (meest openbare) onderwijzers gevraagd werd, hoeveel Psal men het Boek der1 Psalmen telt! Welk een machtige factor voor de ste delijke en verstandelijke opvoeding van het kind is in die werkelijke en gewaande wetenschappelijke kringen verzaakt. Alleen reeds in 't belang hunner litte raire en aestethische vorming ware den mannen der wetenschap nadere lcennisr making met den Bijbel zoo ernstig' aan te raden. En wat de openbare school (en de H. B. S. niet te vergeten) aan gaat, wij Zeggen met den heer R.„de gelijkenissen van Jezus, de lotgevallen van Jozef, de historie van David en Saul, zijn den paedagoog toch zeker bruikbaar der materiaal dan Jan van Schaffelaar of de maar steedis bruiloften vierende Jacoba van Beieren". Twaode Kamer. Een hard gelag voor den minister 0e heer de Mees ter faalt ook. Het vrou wenvraagstuk. 't Was gisteren geen feestdag voor onzen minister van Financiën- De vo rige dag had ook al geen blijde verras singen gebaard, doch een figuur als hij gisteren sloeg, heeft nog haast nimmer een minister geslagen. De Kamer had minister Bertling maat laten praten. Hij Isprak ©venwel tot de stoelen en banken. 'tMoet bepaald een te spannen, over ©en stobbe was gestrui keld, en stellig dooi' de vreeselijke slacht- tanden van bet iondier zou zijn doorboord, indien Eibert Sterkenburg niet te hulp was geschoten, eh 'met één vreeselijken slag van zijn geduchte bijl den kop van den ever had 'gekliefd tot de onderkaken toe. Om den voortgang van den jacht niet onnoodig te vertragen, had de burgt- heer van Leuvenum bevolen, het geval geheim te houden, maar voor de waarheid stond de imker in; hij had het uit den eigen mond van molenaar Lamberts©, die er getuige van Was geweest, vernomen,. En door de kleine ruiten van het keuken venster kijkend, zeide hij in eens: „Daar gaat Eibert net wil ik hem even roe pen, Eerwaarde?" Hij tikte met de vereelte handen zoo nadrukkelijk tegen het glas, dat de Pa stoor zich bezorgd maakte en zeide: „Niet te hard, vriend ge zult Ier gauw doorheen slaan met je knuisten!" Eibert was blijde verrast, den imker hier te vinden, legde de met bloed be vlekte bijl tegen den grond, en snoof met welbehagen den reuk op van het verschgebakken brood en de ham, die Arie had laten overschieten. „Lust je ook biet wat?" vroeg de goed hartige Pastoor; „ik heb daar zoo pas gehoord, welk een Nimrod gij zijt in het i min aangenamen indruk gemaakt hebben op de Kamerleden, te weten, dat de mi nister, ondanks z'n kranige verdediging van art. 39 van het Belastingontwerp, straks toch verslagen zou worden. 'tWas dan ook 'niet verstandig, om maai' door te draven, zonder zich eerst eens rekenschap te geven van de kansen van zijn ontwerp. Wanneer de heer Bertling verstandig geweest was, zou hij niet gewacht hebben om het amendement der Commissie van Rapporteurs over te nemen. 'tWas al 'te naïef te meenen, dat zijn mondelinge Verdediging de Kamer van meening zou doen veranderen- Zelfs zijn trouwe aanhanger, de heer Van Nispen (r. h. Rheden) achtte het. nutteloos, om stemming te vragen, zoo- fdat het amendement der commissie zon der hoofdei ij ke stemming er door ging, en de nederlaag volkomen was'. De aanslagregeling zal dus in hoofd zaak opgedragen worden aan het dienst vak der directe belastingen. Toch zal hij aanslagen in de inkomstenbelasting van personen, die ook door de vermogens belasting getroffen worden, de ambtenaar der registratie zekeren invloed kunnen uitoefenen. De heer De Meester, een oud-minister van financiën was hij een volgend voor stel niet veel gelukkiger, dan de lieer Bertling, al was het drankje, dat laatst genoemde te slikken kreeg, het meest hitter. Do heer De Meester wilde, hij gebreke van aangifte, den belastingschuldige straf fen met een Verhooging van 25 pCt. Maar de groote meerderheid van de Kamer vond, met den heer Kooien, dat er niet altijd schuld in 't spel hoeft te zijn en dat tegen te veel laksheid voldoende wordt gewaakt door de omkeering van den bewijslast in zulke gevallen. Het amendement werd ïiiet 51 tegen 13 stem men verworpen. Ten slotte kwam wat niemand ver wacht had nog een streng principiëele kwestie aan de orde. Bij de regeling der schattingscommis- siën wilde een amendement-Knobel de mogelijkheid openstellen, dat vrouwen tot lid dier commissiën worden benoemd. Daartegen heeft onze anti-revolutionaire afgevaardigde Beumer zich met klem ver zet. En o.i. terecht, 't Is hier niet twij felachtig, of deze 'zaak valt binnen de grenzen van het vrouwenvraagstuk. Te heftiger moest het voorstel Knober be streden worden, waar er ook geen practische beweegredenen voor pleitten. Niet alleen leert ons de H. Schrift dat man en vrouw in de maatschappij niet eenzelfde taak hebben, doch men vraagt zich bovendien hog af, waartoe de vrouw hier zou optreden, wijl er toch mannen genoeg beschikbaar zijn. Vrouwen -'t 'was in den loop der vechten tegen die rakkerts van everzwij nen toe, Bet, disch eens gauw wat op voor dezen jonkman!" Eibert liet zich geen twee keeren noo- digen; en terwijl hij aan 't eten waiS, moest hij alles in kleuren en geuren vertellen, hoe zich het geval met dat everzwijn toch precies 'had toegedragen. Hij vond het volstrekt niet de moeite waard, er veel van op te halen, en een korte tusschenpauze makend, voordat hij de vierde snede brood met ham plaveide, zeide hij met (overtuiging: „U hadt het ook gedaan, Eerwaarde wis en zeker 1" De bejaarde geestelijke voelde zich ge streeld door deze bewering, al wilde hij uit bescheidenheid eenige tegenwerpingen maken, en toen Eibert op gevaar af van zich in de ham te verslikken, met groo- ten nadruk hernam„U hadt er twee voor uw rekening genomen, Eerwaardel" steeg den Pastoor een blos van blijden trots naar de wangen. „Nu ja", zeide hij zoo langs zijn neus heen: „voor een klein gerucht ben ik niet vervaard; verleden week heb ik in mijn achterhuis een ouden rekelwolf aan den grond gespiest, dat er de haren afsto ven is >'t 'niet waar, Bet? (Toe jonkman vat nog een (stuk ham! En geen tegen werpingen hier (ben ik baas, hoor!" In het dorp heerschte een vroolijk ru- diiscussie al toegegeven door den heer Schaper zijn 'niet goed geschikt om belastingbiljetten in te vullen; doch dan zeker niet om zifting te hebben in com missiën van aanslag. Ofschoon het vast stond, dat het voor stel Knobel ongetwijfeld in veilige haven zou binnenkomen, doet het ons leed, dat rechts niet eenstemmig was te dezen op zichte, bijzonderlijk de anti's en de christ.- liist. De' heeren Lohman en De Geer kwa men zelfs openlijk hun instemming met het amendement betuigen, al hadden zij op de speech Van den heer Schaper nog al iets af te dingen. Deze pleiter voor de vermeende rech ten der vrouw kwam dan ook zóó plat- voersch voor den dag, dat 't ieder be schaafd mensch moest kwetsen. „De conversatiestijl van een „hofje", zegt de overzichtschrijver van „De Maasbode", staat nog wat hooger dan die van tien 'heer Schaper. Het „ehret die Erauen" verstaat deze man niet. Al tiert en schreeuwt hij tegen de reoht- schen, dat zij 'de waarde der vrouw niet kennen, dat zij „achterlijk" eri „bekrom pen" zijn." Tenslotte werd het 'amendement aan genomen met 47 tegen 19 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Nispen (Rheden), Van Vliet, v. Wassenaer, v. d. Velde, De Monté ver Loren, Beumer, v. d. Molen, 'Rutgers, v. d. Berch, Ooster- baan, v. d. Voort van Zijp, Scheurer, Van Veen, Wijnbergen, Schimmelpenninpk, Kooien, Fruytier, en de Wyckerslooth. Vandaag zou er 'gesproken worden over art. 64, bepalende o.a., dat de inspec teurs der directe belastingen en der re gistratie ambtshalve lid zijn van de com missiën van aanslag, op welk .artikel een amendement door de C. v. R. is voorge steld in overeenstemming met het op artikel 39 aangenomen amendement. De nieuwe Inkomstenbelasting. Nu de nieuwe Inkomstenbelasting' wel vast staak meenen wij onzien lezers, te ge rieven met de overname van dit overzicht uit de „Telegraaf": Wat is: Inkomen? Onder inkomen verstaat de wet, al dat gene, wat in geld of geldswaarde geno ten wordt uit: 1. onroerende goederen (b.v. huur, pacht, opstal, erfpacht, beklemming, grondrente) 2e. roerend kapitaal (b.v. rente van nationale of huitenlandsche schuld, dividenden, rente van geldschietingen) 3e. onderneming en arbeid (winst, honorarium, tractement, arbeids loon, enz.);; moer; het gevaar, dat de gemeenschap bedreigde, was' gelukkig voorbij gedreven. Het was |eien prachtig, wintersch weer geworden; de sneeuwwolken waren weg- gevloden naar het Zuiden, en de namid dagzon straalde op haar heerlijkst ho ven den rand van het bosch. De jongens en de meisjes stroomden het dorp uit, om de wolven op te sporen, die hij de dolle jacht gewond op het slagveld wa ren achtergebleven; zij sloegen de roof dieren met groote knuppels dood, en sleepten de lijken onder een luidruchtig gejuich tot in de jkom van het dorp. Iedereen was verheugdter was een sterke hoop, dat men voor de eerste jaren van de kwade wolvenplaag bevrijd zou zijn, en zelfs de Alchymist, die de zwarte kunst beoefende, en op den hoek van den Viersprong, vlak tegenover de taveerne 1) woonde, vertoonde een plooi van welbehagen op zijn perkamenten ge laat, toen hij met de zeis in de hand huiswaarts keerde. Hoofdstuk V. I i Het is toch 'een ©enig genot, na een lange, krachtig doorgezette en met een volkomen succes bekroonde wolvenjacht 1) De herberg. j 4e. rechten op p'erïodieke uiï- keeringen, van het leven a f h a n- k el ijk (b.v. pensioenen, wachtgelden, lijfrente, vérlofs- en non-activiteitstracte- menten). In vele gevallen zal het inkomen nieï vaststaan, maar berekend moeten worden. Dan mogen zekere bedragen worden afge trokken, met 'het oog op lasten, die op on dernemingen drukken, afschrijvingen enz. Tractementen en pensioenen mogen wor den verminderd, ook verplichte bijdragen voor pensioenen en fondsen. De opbrengst van een bedrijf wordt voor het loopende jaar geschat op die van het vorig jaar. Als inkomen wordt niet beschouwd lo. (ten aanzien van minderjarigenhet geen 'zij van hun ouders voor opvoeding en onderhoud genieten. 2e. het aandeel in de winst van coöpe ratieve (veieenigingen, dat door de leden is genoten, en het aandeel in de winst van onderlinge verzekering' maatschappijen, door de deelnemers genoten 3e. winst, ontstaan dooi' speculatie in fondsen of goederen, anders dan in de uit oefening van een bedrijf. Wie „een lot uit de loterij" trekt, behoeft het niet bij z'n inkomen te tellen. Wat is: belastbaar inkomen? Wij hebben in 'tkort aangestipt, wat de wet onder de hestanddeelen van het inkomen verstaat (inkomen van de ge huwde vrouw wordt voor de belasting ge acht te zijn inkomen van den man). Maarvoor het inkomen op zichzelf wordt geen belastóng betaald. Belasting' wordt betaald van het z.g. zuivere of belastbare inkomen Wat is dat? Het belastbare inkomen wórdt verkre gen door van het gewone inkomen af .ite trekken de bedragen, die de wet daar voor in aanmerking doet komen. Afge trokken mogen worden de volgende, mits niet 'met een bron van inkomen in verhand staande, hestanddeelen le. lijfrenten, pensioenen en andere ple- riodieke uitkee.rin.gen, die de betrokken© verschuldigd is anderen uit te betalen. 2e. altijd-durende renten; 3e. renten van andere schulden; 4e. premiën voor levensverzekering, lijfrente of pensioen, doch deze voor niet meer dan Voor 5 pet. van het inkomen ten voor hoogstens £100. De Som van het inkomen, die overblijft, wanneer eventueel bovenstaande bedragen zijn afgetrokken, vormt het zuiver of be lastbaar inkomen. Bovenstaande aftrekkingen zijn toege staan, ongeacht de grootte of het inko men. Dus voor alle inkomens. Voorbeeld. Iemand heeft een in komen van f 2200. Hij betaalt f 80 uit aan renten en betaalt f60 per jaar voor le vensverzekering. Het belastbaar inkomen in de groote zaal van het sterke kasteel te Leuvenum hij toortslicht en branden de vuren en aan een wel voorzienen disch nog eens de kleine en groote mo menten van zoo'n geduchte jacht te her denken. 't Is in zoo'n zaal in den avond bij fakkellicht veel vroolijker en gezelliger dan over dag, daar de hooge kruisramen, die in diepe vensternissen wegschuilen, en de kleine, ruitvormige, in lood get- vatte glasschijven maar weinig van het heerlijke zonlicht opvangen. Toch zijn die nissen niet onaardig; door de ontzag lijke dikte der zware muren, die een sterk beleg kunnen verduren, vormen zij klein© bijkamers, waarin 'weerszijds stee- nen banken zijn gemetseld, met kussens of tapijtwerk gestoffeerd. In den zomer is hier de gewone zitplaats van het huis gezin van den Burgtheer, en het uitzicht is verrukkelijk: vooral in den herfst, in den herfst, als de bosschen zich tooien met, de teederste kleuren. Zeg niet, dat dit hier een schamele kamer is. Uw voeten rusten op kleurig© tegelen; de wanden [zijn met eikenhout beschoten, en ge wordt verrast door de prachtige hangtapijten, die door Utrecht zijn geleverd. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1