Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Laud- en Tuinbouw Wetenschap en Kunst. Uit de Pers. Reclames Leestafel Gemengd Nieuws geheel voor eigen rekening is aangelegd door de firina G. Wolders Co. alhier-. Gisteren hadden vak wedstrijden in be- schuitbakken plaats, waarbij de volgen de prijzen werden behaald: wed. H. J. AVanriinkhof, Noord wijk, verguld zilveren medaille; J. van Grootheest diploma ver guld zilveren; ,,De Vooruit" zilver; G. Nooten, Maastricht, diploma zilver; J. F. Scheele, Axel, diploma zilveren en bron zen; Ch. J. de iWolff, Vlissingen. ver guld zilveren en f 5F. .1. lloevenagcl zilver; C. Coumou verguld zilveren en, zilveren; H. Buijze zilver en 2 eervolle vermeldingen; .1. C. de Koster, Koudeker- ke, verguld zilveren en diploma vei£. zilverenTheo Festen, Waalwijk, zilver; A. Geleedst, Goes, brons; J. W„ Rottier een verg. zilveren en twee eervolle ver meldingen; A. Loof, Axel, eervolle ver melding; C. van Sluis f 12.50 en zilve ren medaille; A. C. Vermunt—Van Haa ien, Roosendaal, verguld zilver, brons, eervolle vermelding en £7.50; Q. Brand, Vlissingen, veiguld zilveren; P. van der Vliet, Boxel, zilver; C. D. van Noppen, Vlissingen, brons; Coöperatie „Samen werking" Dordrecht, eervolle vermelding; P. Korstanje, 's Heer- Hendrikskinderen, eervolle vermelding; S. Adriaansè ver guld zilveren en brons; wed. .1. de Munck, Vlissingen, brons; A. U. Ie Cointre Eer volle vermelding; J. A. Deurwaarder, Souburg, eer-volle vermeldingJ. Gele, Zaamslag, zilveren on J. lleijens de Silva, Hulst, brons. 1 Door de jury zijn nog aan de volgende inzenders op de tentoonstelling bekronin gen toegekend; diploma's zilveren me daille aan de firma C. P. Gilde en II. de Boer, Botterdam; eervolle vermeldin- gen aan Biederman Co., Amsterdam; Van Strien Jr. en J. Brevet, Cadzand. Alle personen bij1 wier namen geen Woonplaats genoemd is wonen te Mid delburg. Westkapelle. Op eene door den heer Burgemeester dezer gemeente onlangs uit geschreven wedstrijd voor het met blij vend groen versieren van z.g. voortuin tjes, zijn de volgende prijzen beschikbaar- gesteld le prijs f20 en zilveren medaille, aan geboden door den Commissaris der Ko ningin in Zeeland; 2e pr. f 17.50 en zil veren medaille, aangeboden door den heer Burgemeester van Westkapelle; 3e pr. f 154e pr. f 12.50; 5e pr. f10; 6e pr. f8; 7e pr. f7; 8e pr. f6; 9e pr. f5; 10e pr. f4; 11e pr. f3; 12e pr. f2, welke gelden ter beschikking gesteld zijn door: den A.N.W.B. Toeristenbond in Neder land f25; den Nederlandschen Automo bielclub f25; den Ambachtsheer van Westkapelle, mede namens Baronnesse Douairière, van Doorn van Westcapelle, f25; de Vereeniging Nehalennia f 10; de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen Verkeer op Walcheren f5. 'Degen, 1 Augustus Zal een Jury benoemd worden, die in deze uitspraak doen zal, en de voornoemde prijzen zal toekennen. Hoedekenskerke. De Z.Eerw. heer pas toor A. v. Rijn, te Kwadendamme, is gisteren plotseling overleden. Sinds Pa- schen Was de pastoor wegens ongesteld heid verhinderd geweest zijn dienst te verrichten. Bjj K. B. is aan den luit.-kol. W. 11. v. Wieringhen. Borski, commandant van het 14e regiment infanterie onder toekenning van een pensioen van f2171 eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. '8 Henr Hendrikskinderen Door het hoofdbestuur dei- vereeniging van groen- tenk weekers was aan de afd. „Ons belang" alhier mededeeling gedaan, dat de te teer len augurken op contract, konden worden verkocht. Aangezien een antwoord spoedig werd verwacht, werd donderdagavond een vergadering belegd, waar besloten werd niet op de aanbiedingen in te gaan. Al gemeen was men van oordeel, dat de gebo den prijizen te laag waren. Het ledental dezer afdeeling is sinds de laatste vergadering weer met 4 leden toe genomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schagen, J. P. de Graaff te Zuid-Zijpe (N.-H.); te Sittard (toez.), S. A. Baljon te Spaarndam; te Bakke- veen (toez.), P. Glas. cand. te Hoogwoud. Bedankt voor Grosthuizen en A ven hom, door H. G. Cannegjeter Wzn. te Dong- jtun. Geref. Kerken. Beroepen to "Ouderkerk a. d. lJssel, H. van der Zanden te Andel. D s. Rudolph. De .toestand van ds. Rudolph verergert met den dag. De familie had reeds in de vorige week het einde verwacht. DE lijlder is geheel buiten kennis, terwijl het lichaam door herige benauwdheden gesloopt wordt Predikant-reserveofficier. In ds. W. Faber, Geref. pred. te Schip luiden, hebben, de Gereformeerde Kerken bun eersten predikant-reserveofficier. (N. R. Crt.) Middelburg Onderwijzers-examen (acte l.o.) Geëxamineerd! 7 mannelijke can didates afgewezen 4. Geslaagd de heeren P. Hendrikse te Ouwerkerk, L. M. Lievense te Oosterland en J. M. van Malland te Zierikzee. Voor het oxamen van machinist diploma B zijn geslaagd de heeren G. Dijstdbergen en K. Saman, beiden leer ling der De Ruytarsehool. Chr. Volksonfierwjjs. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zal de jaarvergadering dei- Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs dit jaar gehouden volden op Donderdag 4 Juni in hel Pavil joen Vondelpark, te Amsterdam. (Ned.1 op Zuid- en Noord Sevein.nd op Zondag 10 Mei. NED. HERV. KERK. Baarland, 9 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, 9.30 u. ds. v. d. Bergen, 2 u. dhr. Calliher. Borssele, 9 en 2 u. ds. Elenbaas. Cats, 9 en 2 u. ds. Moerman. Coljjnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, 9 u. ds. Lijsen, 2 u. leeskerk. Driewegen, 9 u. ds. v. d. Waal. F.llewoutsdijk, vin. en nm. ds. Bins, 's Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gerretsen. Hansweerd, 9.30 en 2 u. dhr. LensvelL Heinkenszand, vm. en nam. ds. Warners. 'sH. Abtskerke, vm. en nam. ds. v. d. Plassche. 'sH. Arendskerke, vm. en nam. ds. de Voogd. 'sH. Hendrikskinderen, vm. en nm. ds. Steenkanier. 'sHeerenhoek, 9.15 u. dis. Buinink. Hoedekenskerke, 9.30 eni 2 u. ds. v. Essen. Ierseke, 9.30 en 2 u. ds. Kijine. Kamperland, vm. en nm. ds. Van Veen. Kapelle, 9.30 en 2 u. ds. Schmidt. Ivattendijke, vm en nam. ds. Andreae. Kloetinge, vm. en nam. ds. Meloen. Krabbendijke, 9 u. ds. Muller, bed. H.A., 2 u. ds. Midler, dankz. H.A. Nieuvdorp (bewaarschool), 2 u. ds. Bui nink. Kruiningen, vm. en nam. ds. Willemsen. Nisse, vm. en nam. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 2 u. ds. v. d. Waal. Rilland-Rath, 9 en 2 u. ds. Visser. Schore, vm. geen dienst, nam. ds. Hom- buig. Waarde, vm. en nam. ds. Japclien. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. ds. Drost. Wissenkerke, vni.? nam. 2 u. ds. Uijlssem. Wilhelminadorp, vm. en nam. ds. Boisse- vain. Wolfertsdijk, 9 en 2 u. ds. Stegenga Op Walcheren. Aagtekerke, vm. en nam. ds. Seulijln. Arnemuiden, vm. ds. Pott, bed. H.A., nam. ds. Pott, dankzegging. Biggekerke, vm. ds. Schuurmans Stekho ven, nam. geen dienst. Domburg, vm. en nam. ds. Koldewijjn. Gapinge, vm. ds. Maas. Grjjpskorke, vm. geen dienst, nam. ds. Laurense. Kleverskerke, vm. en nam. ds. Semmelink. Koudekerke, 9.30 en 2 u. ds. Postma. Meliskerke, vm. dhr. Calliber, nam. geen dienst. N.- en SI. Joosland, 9.30 u. leerdienst, 2 u. ds. van 't Hof (doopdiensl). Oostkapelle, vin. ds. Laurense, nam. geen dienst. Ritthem, 9.30 en 2 u. ds. Kiehl. Serooskerke, vm. en nam. ds. Muller. St. Laurens, vm. en nam. ds. v. 't Hof. Oost- en West-Souburg. 9.30 en 2 u. ds. Terneden. Veere, vm. en nam. ds. Weyland. Vrouwepolder, vm. ds. Kroese. Westkapelle, vm. en nam. ds. Reus. 'tZand. 10 u. ds. de Vries, 6 u. ds. Postma Zoutelande, vm. geen dienst, nam. ds. Schuurmans Stekhoven. Ger. Gemeente. Goes, Zondag a. s. leeskerk. Donderdag 14 Mei, nam. 5 uur, Huwe lijksinzegening door ds. Kersten van Ierseke. Klaproos en distel. Bekend is het verhaal, hoe de granen zich een koningin verkozen. Zij zonden kleine insecten uit, om voor haar een koningin te zoeken onder de bloemen, doch met het uitdrukkelijk beding, dal de boden de klaproos moesten voorbij gaan, want deze bloem was door ach terklap de oorzaak, dat de zoete vrede tusschen de granen wreedaardiglijk ver stoord was. Je zou zoo zegden, zoo'n mooi bloempje en dan zoo slechte deug niet; want een deugniet is ze. Foei, foei, zoo de rust der buren te verstoren En was het dat maar alleen, doch de klaproos, ook wel kankerbloem en roze- wiet geheeten, heeft nog grooter schuld register. Zij is een lastig onkruid, dat in groote getale voorkomende de koren oogst vermindert en met klaver in half- rijpen toestand vervoerderd, bij het vee leelijke ziekten veroorzaakt. Zij bloeit in Juni en Juli en dan vormt een koren veld met klaprozen een prachtig gezicht, maar niet voor den landbouwer, die zag ze liever op de MookerheiEn het ver velendste is, dat ze zoo goed voor hare voortplanting zorgt, door het vormen van zeer veel zaden, zoodat van haar ten >lle gezegd kan worden, dat onkruid met vergaat. Daarom moet getracht wor den haar te weren, eer zij zaad schiet, doch daarover straks, eerst nog iets over een andere deugniet en wel over de distel. Ook van dit onkruid valt heel wat kwaads te vertellen. Zij ontneemt aan den bodem een groobe hoeveelheid voed sel hetwelk had kunnen dienen voor het vormen van graan, of van gras. Zij neemt onnut een groote plaats in en belemmert het opbinden en drogen der schoven. Zij is heel lastig te weren, omdat zij zich niet alleen voortplant door zaad, maar ook door wortelstokken. Beide onkui- den tracht men meester te worden door wieden, in sommige streken van ons land trekt men de distels uit den bodem met tangen. Een paar jaar geleden is men niet een ander wapen de klaproos en distel gaan bestrijden en- wel met fijn gemalen kaïniet. Men strooit 's-morgens, wanneer de planten nat zijn van den dauw, de fijne kaïniet daarover uit. volgt na de bestrooiing een dag met zonneschijn, dan gaat klaproos en distel dood. Verschillende proeven zijn met goed gevolg genomen. Wij vonden over deze zaak een heel interessante beschouwing in eene bro chure, welke wij dezer dagen ontvingen. Het gaat niet aan, om hier deze beschou wing over te hemen. Wij vermelden alleen, Idat deze brochure, groot 32 blz. op prach tig papier gedrukt en verlucht met een aantal mooie foto's, gratis te bekomen is bij het Landbouwkundig Bureau, Boolli- straat 13, te Utrecht. Zij is uitgegeven onder den titel „Onkruid best rij d i n g met fijngemalen kaïniet" en behandelt de be strijding van de meest lastige onkruiden. Wij wekken den landbouwers ten zeerste op, om deze brochure aan te vragen. Nadeelen der mo 11 en ver- delging. Door een soort dikke, grijze wormen, z.g. emelten, wordt, in oostelijk Noord- Brabant, o.a. te l'den, Langenboom, Mill, Schayk, Boxmeer, enz., veel schade aan gericht aan de bouw- en weilanden, lleele grasvelden en akkers rogge of haver zijn totaal kaal gevreten. Men schrijft de buitengewone voortteling dezer schadelijke wormen toe, aan het jachtmaken op de mollen in het vorige jaar, waardoor wel velen pen mooie bijverdienste maakten, doch de nuttige mollen grootendeels wer den uitgeroeid. Roosevelt is na zijn langduriger! en gevaarlijken toch in het Braziliaan- sche oerwoud te Para aangekomen, llij heeft, daar in een interview meegedeeld, dat de expeditie een beslist succes is geweest. De naturalisten hadden een ver zameling bijeengebracht van 2100 vogels, zoogdieren, vissollen en kruipende die ren, vooral uit gebieden, die voor de zen nog niet door blanken bereisd waren. Verseheidene exemplar-en van tot dusver onbekende soorten bevinden zich bij deze collecties. Roosevelt vertelde ook nog, dat de be langrijkste resultaten van den tocht op geografisch gebied liggen. „Wij hebben zeide de ex-president een rivier over een lengte van 1000 Eng. mijl op dc kaart aangebracht, van welke rivier op dc bestaande kaarten geen aanduiding voorkomt. De bovenloop was totaal onbekend, hclralve aan wilde In dianen, terwijl de benedenloop enkel be kend was aan enkele rubber-verzamelaars. De rivier loopt met verscheidene split singen en kronkelingen bijna recht noor delijk en stort zich in dc Madeira, waarin zij op ong. 5° 30' Z.R. uitmondt. Onze kanotocht duurde 60 dagen. Op 7° Z.R. passeerden wij de laatste stroomversnel lingen, op 36 uur van Manaos. De Du- vida-rivier is, wat zijn watermassa be treft., te vergelijken bij de Rhone, de Elbe of de Hudson; maar er komen te veel versnellingen in voor, dan dat zij behalve dan in haar Irenedenloop van' belang zou zijn voor de scheepvaart. In 7° 30' vereenigt zij zich met een andere, bijna even groote, rivier, die van rechts komt. De Duvida is een bijna onafge broken reeks van stroomversnellingen. Geen dag ging voorbij, zonder dat wij op versnellingen stoottenen dat maakte de reis zoo moeilijk. Zes weken lang hebben wij ons geleidelijk een weg moeten banen, niet meer dan een paar mijl daags vor derend. De laatste helft van den tocht moesten wij het met half rantsoen doen. Van onze zeven kano's zijn er vijf in de stroomversnellingen verloren gegaan. Een van onze mannen is verdronken; twee anderen, o.w. mijn zoon Kermit, zijn ter nauwernood aan den dood door verdrin king ontkomen. Onder den druk der ge varen en ontberingen werd een der man nen krankzinnig en vermoordde een mak ker. Hij vluchtte de wildernis in. Wij hebben geen Indianen gezien, maar twee maal hoorden wij hen. Terwijl kolonel Bondon, de leider der Braziliaanse he afdeeling bij de expeditie alleen op de jacht was, doodden de In dianen een van zijn honden met pijlscho ten. Waarschijnlijk dankt Bondon daaraan liet behoud van zijn leven. Zelf heb ik een zwaren koortsaanval gehadook heb ik bij hot werken met de kano's in een versnelling mijn been gekneusd. Dat gaf aanleiding tot een leelijk absces; maar op het oogenblik ben ik feitelijk weer heelemaal in orde." Roepend in de woestijn. Het kan geen verwondering baren, dat bet besluit van het jongste Congres der S. D. A. P. om bij de komende stemming voor de Staten, waar zulks wenschelijk is, reeds brj eer-sta stemming de liberale can- didaten te steunen, onder de meer- princi- pieele socialisten ontstemming wekt. Eer verhaast het, dat er zoo weinig van bleek. Toch is ze er. Het Kamerlid Mendels maakt zich daar van tot tolk in liet „Weekblad". Hij wijst er yp hoe deze maatregel is „een doorsnijden van de zenuw van eigen kracht ter wille van een onmiddellijk succes", en zelfs zonder dat dit beden kelijke middel het daarvan verwacht sue ces waarborgt. En deze maatregel staat niet alleen, maar is uitvloeisel van een algemeene verschuiving der partij. Het dogma van den klassenstrijd raakt al meer in het gedrang en de theoretische leer, dat li beralen al even erge „bourgeois" zijn als de mannen van rechts, wordt in de practijk totaal verloochend. De S. L). A. P. is mooi op weg om te worden de meest geavanceerde liberale groep, wier- kracht, zooals bij de andere, schuilt in haar anti-clericalisme. Mr. Mendels wijst er op, hoe eerst liet deelen van het centrale regeeringsgezag met de bourgeoisie in de gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid, nu ja nog wel werd afgewezen, maar toch serieus be discussieerd als een kwestie van al of niel „tijdigheid". Voor het toestaan van al klimmende militaire begroot ngen wordt volledige vrijheid van handelen verlangd. Hij had er nog de benoeming van Ter- Laan als burgemeester en de benoeming van Wibaut tot wethouder in een raad zonder socialistische meerderheid kun nen bijvoegen. En men kan zich begrijpen, wat effect dit alles op de Volgelingen moet uit oefenen. Alle straat demonstratie is niet bij machte om den invloed uit te wis- schen, die er van deze daden moet uit gaan. Het „proletarisch bewustzijn" en het revolutionair besef", met zooveel moeite in een vrij land als bet onze, gekweekt, zullen danig verslappen onder deze politiek. En jle heer Mendels is vrijwel de eeni- ge, die er althans rog een slap protest tegen indient. De redactie van het „Week blad" verklaart in een naschrift, dat ze wel wat voor den gedachtengang van Men dels voelt, maar adviseert toch maar, om bij referendum het partij-besluit te be vestigen. En in die redactie zit nog wel, naast Wibaut, de oude Marxist van professie, de heer Van der Goes („Rotterdammer.") Jicht. Jicht, gewoonlijk beschouwd als het uitvloeisel van een zwaar leven, vindt dikwjjls haar onmiddellijke oorzaak in urinezuur, hetwelk door de verzwakte nieren en blaas niet uit het lichaam wordt afgevoerd. Het kan zich als een onoplos bare stof in de gewrichten nestelen en wel dikwijls in die van den grooten teen. Ongelukkigerwijze gaan aan deze kwaal niet altijd waarschuwende verschijnselen vooraf, zooals rugpijn, slechte spijsver tering, roodgekleurde urine met een be zinksel gelijkend op slof van baksteen, geneigdheid tot buikloop of verstopping, hoofdpijn. Gewoonlijk komt de crisis des nachts, de patiënt ondervindt dan een onhoud bare pijn in den grooten teen, pijn als van een hevigen beet, gloeiend. Deze crisis kan overslaan op hel hart enz. en zeer gevaarlijk worden. Het is daarom noodzakelijk bij optre den van verschijnselen als de 'bovenge noemde om onmiddellijk in te grijpen teneinde gevaarlijke gevolgen te vermij den. Foster's Rugpijn Nieren Pillen her stellen de gezondheid en kracht der nie ren en blaas, zoodat bet urinezuur ge regeld wordt verwijderd -en verhinderd wordt, dat het kristalliseert en onoplos baar wordt. Te Goes verkrijgb. bij de bh. de Paauw Co. en te Middelburg bij Job. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Pil- ^en' we'gert e'ke pSjÏJdoos, die niet voor- zien is van neven- hMm- staand handelsmerk. Bij Bredee's Uitgevers-Mij. te. Bot terdam is een fijn afgewerkte reproductie verschenen van 't laatste portret van G r o e n v a n Pri n s ter er. Zij, die met ons Groen van Prinsterer gekend hebben, Zooals hij daar voorkomt, zullen de juiste weergave van die gelaatstrekken prijizen, om een bekenden term te gebruikenhij is het sprekend. In geen enkele „antirevolutionaire huis kamer- of werkplaats" behoort dit portret te ontbreken. Ons volgend geslacht moet op de hoogte blijven wie Groen was; en wat Nederland en Oranje aan zijn moeizamen en moeitevollen arbeid mogen dank weten. Dit portret lielpe daartoe mee! De Spiegel bevat een portret van den nieuwbenoeinden voorzitter der- Eerste Kamer. Voorts tal van photo's uit Gouda. Als altijd zijn de photo's duidelijk afgewerkt. Op de laatste bladzijde vindt men de beslissing in zake de Novellen- prijsvraag. Voor de bekroonden een bui tenkansje, en voor den uitgever een mooie reclame, hij toch ontziet geen kosten om De Spiegel aangenaam te doen blijL ven in het oog der lezers. Woord en Beeld mag er weel wezen. Mooie foto's zijtn gewijd aan het Amsterdamsche Vondelpark, terwijl het vanzelf'spreekt, dat we in gedachten naar Mexico geleid worden. Talrijke foto's, o.a. van President Huerta en Generaal Maas, een Belg van geboorte, de opperbevelheb ber der regeeringistroepen, geven ons een beeld van wat zich daar afspeelt. Verder bevat liet jongste nummer portretten van Baron Sweerts de Pandas. A. Mackenbach, A. M. die Zanger en Generaal-Majoor A. A. .1. Quanjer. Aan het bellettristisohe gedeelte is als altijd goede zoig besteed. Metterhaast begint liet reisseizoen. Ver geet niet naar een Chr. tijdschrift te vra gen; naar Woord en Beeld! Ongelukken. Te Ed mi is een 4 jarig knaapje in een pul gevallen en ver dronken. De gehuwde werkman G. P. van Winschoten is in een kolenmijn na bij Dortmund doodgedrukt. Te Hil versum geraakte een stoker onder een locomotief, met liet treurig gevolg, dat zijn borstkas werd ingedrukt en bij an dere zware verwondingen opliep. Te Tungelroy is een bejaarde vrouw in een kuip met waschgoed gevallen en ge stikt. Te Rijnsaterwouden is een ar beider te water geraakt en jammerlijk verdronken. Op het traject Borken- Winterswijk is gisteren een schoolgaand knaapje, tijdens den rit uit de trein ge vallen. liet ventje had het portier 'ge opend en werd door de sterke zuiging naar buiten gesleurd. In bewusteloozen toestand is hij opgenomen, een dokter constateerde hersenschudding. Een vies mannetje. Te Gorin- clieni is door de overheid de hand gelegd op een man, die daar reeds geruimen tijd zonder onder-dak rondzwierf en berucht was om het ongedierte waarmede hij de plaatsen waar hij zich ophield, lresmetta. In do „N. Gorinchemsche Crt." werd ge waarschuwd niet op de banken te 'gaan zitten, waar de man gewoon was te sia lic n Hij is thans naar 's Rijkswerk inrich ting te Veenhuizen overgebracht. De ban ken zijn van gemeentewege gereinigd. Machinist in brand Men meldt uit Schiedam: Bij het schoonmaken van den motor van eeai motorschip geraakte de machi nist in brand. In een oogwenk stond bij in vlammen. Ten einde raad sprong bij in de Schie, waaruit hij eenige oogen- blikken later bewusteloos werd opgehaald. Do levensgeesten waren spoedig opge wekt, maar de ongelukkige bleek ern stige brandwonden bekomen te hebben aan het linker dijbeen, arm, en 'schouder. De geest des tijds. Dat een mevrouw het met 'bare dienstbode niet kan vinden en dat de laatste niet altijd sym pathiseert met de eerste, is niets 'bui tengewoons, doch dat dit de oorzaak is, dat een mevrouw te Dordrecht in.4 ja ren tijds 43 dienstboden „versleten heeft" is nogal krais. (D. Crt.) Slaapziekte. 'IE Nieuwendijk (N.-Br.), beeft zich een geval van slaap ziekte voorgedaan bij een landbouwer. Deze is na 4 dagens slapens ontwaakt, doch zal waarschijnlijk geheel lam blijven. Een hert. In polders onder Meer kerk bij Gorinchem wordt sedert eenige dagen een hert gezien. Moordaanslag. Gistermiddag is een moordaanslag gepleegd op de 21- jarige modiste Lena de Zeeuw, inwonen de bij den heer De Boer in de Gouver- nestraat te Rotterdam. l>e aanslag weid vermoedelijk gepleegd door een getrouwd man te Klaaswaal. Deze had een liefdesbe trekking aangeknoopt met mej. de die toen zij vernam, dat bij getrouwd was, hom niet meer wilde ontvangen. Gister middag begaf hij zich wederom naar de woning van mej. Do. Z. en ging. dam de deur open stond, de woning binnen. De dader haalde een revolver te voor schijn en loste twee schoten op mej. Dc die zoowel in de borst als in de rug ernstig werd gewond. De man ging op de vlucht. De kortste weg. De burgemees ter der grensgemeente Hassuni, Graaf von Loë, moet, als bij den uitersten hoek van zijne „Bürgermeisterei", het ge hucht Grafwegen, wil bereiken, de reis over Nederland maken! Hij reist dan per Noord-Brabantsch Duitsche spoor van Hassum naar Gennep en stapt daar o ver in de tram van den Maasbuurtspoorweg, die hem brengt tot Milskeeb (gem. Otter- sum), van waar hij te voet in een goed half uur den douanepost en het gehucht Grai'wegen kan bereiken. Een gevaarlek heerschap aangehouden. Men meldt uit llee- renveen d.d. 7 Mei: Heden werd de beruchte Baay, van Nieuwer-Amstel, die te RolLencate en Steenwijk inbraak en diefstal pleegde en van meer zulke misdrijven verdacht wordt, alhier gevankelijk binnengebracht. Waar Baay eenmaal reeds ontvluchtte en voor kort daartoe weer pogingen deed dooi: verbreken der boeien, was liij nu zeojr zwaar geboeid. Ook nu weer had een incident plaats. Op den hoek van een straat struikelde het paard voor den gevangenwagen, waar door deze omviel. De politie pakte B. echter direct vast en te voet ging liet nu naar het paleis van justitie. Het geval veroorzaakte een heelen oploop.. (Tel.) Kort aangebonden. Dezer da gen is het 12-jarig zoontje van den heer Verhagen, leeraar aan de ambachtsschool te Tiel, zeer ernstig misliandeld door den gymnasiast jhr. B. v. B. Het jonge tje wierp naar hem met een sigarenzak je, waarop v. B. hem tegen den grond

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2